Nieuwbouw politiebureau voor bouwvakvakantie van start BUURTORGANISATIES TRACHTEN HUN GELIJK BIJ DE RAAD TE HALEN FINANCIERING NA JAREN ONDERHANDELEN ROND Popgroep The Nits in Stadsgehoorzaal Kraamcentrum verhuisd van Leiden naar Zoeterwoude LEIDEN CcidócSouocmt VRIJDAG 6 JANUARI 1984 PAGINA 3 ie wei «end k in ?n ve ïlijk wapi teru e rea t. Erevoorzitter 1 DOCOS overleden LEIDEN Op 73-jarige leeftijd is deze week de heer A.A.Th, van Schie over leden. De heer Van Schie was in 1936 een van de oprichters van voetbalver eniging DOCOS. Jarenlang heeft hij bij deze vereniging een bestuursfunctie vervuld, waarvan vele jaren als voor zitter. De vereniging benoemde hem tot ere voorzitter toen hij terugtrad. Achter de schermen bleef hij echter zeer actief bij de vereniging betrokken. De heer Van Schie wordt morgen be graven bij de parochiekerk van de H. Willibrordus in Oegstgeest na de uit vaartmis die begint om half elf. Etalagepop gestolen LEIDEN Uit een winkel aan de Haarlemmerstraat is gisteravond om kwart over acht (tijdens koop avond) een etalage pop gestolen. De volledig aangeklede pop stond bij de in gang. Het signale ment luidt: zwart colbert, grijze trui, een zwarte band- plooibroek, riem, stropdas en sjaal. Jongen breekt been LEIDEN Een 14-jarige jongen uit Leider dorp is gistermiddag met een open botbreuk aan het linkeronderbeen in het AZL opgeno men. De jongen zat achterop een bromfiets die op de kruising Lage Rijndijk/Sumatrastraat werd aangereden door een vrachtauto. De brommer en de vrachtauto reden op de Lage Rijndijk en kwamen uit de richting Lei derdorp. Beide stopten voor een rood verkeers licht. Toen het licht op groen sprong wilde de bromfiets, bestuurd door de 18-jarige zus van het slachtoffer, rechtdoor rijden. De vrachtwa gen sloeg echter rechtsaf de Sumatrastraat in. De bromfiets kwam onder vrachtauto terecht. Het meisje bleef ongedeerd. De vrachtwagen chauffeur, een 41-jarige man uit Hillegom, ver klaarde dat hij goed had uitgekeken, maar dat hij de brommer niet had gezien. Kerstbomen- brandjes LEIDEN De brandweer moest gisteren twee keer in actie komen om kerstbomen- brandjes te blussen. Om kwart over drie gistermiddag werd een brandje in de Drie Octoberstraat geblust en om tien over zeven 's avonds kwam de brandweer in actie om een kerstbomenbrandje in de buurt van de Roombur gerlaan te doven. In beide gevallen heeft de reinigingsdienst de rommel opgeruimd. Man spoorloos na sprong in water LEIDEN Politie en brandweer hebben van nacht ruim een uur lang in het water van de Haarlemmertrekvaart (ter hoogte van het tun neltje onder de Willem de Zwijgerlaan) gezocht naar een man. Volgens een getuige zou deze man in het water zijn gesprongen. De zoekactie leverde geen resultaat op. De politie vermoedt dat de man naar de overkant is gezwommen. Een 28-jarige Leidenaar, die op de Haarlem merweg woont, zag om tien voor twaalf gister avond een fietser in het tunneltje van zijn fiets stappen. De man zette het rijwiel op de stan daard en sprong in het water. Duikers van de brandweer en dreggende politieagenten kregen de man niet boven water. Tijdens de zoekactie meldde zich de eigenaar van de fiets. Het rij wiel was even tevoren op de Lange Mare gesto len. iartij( groo oude ?rt w m ni de ui LEIDEN De nieuw bouw van het politiebu reau aan de Langegracht gaat nog voor de bouw vakvakantie van start en men hoopt twee jaar later de werkzaamheden vol tooid te hebben. Na jaren onderhandelen is de fi nanciering van het ge bouw deze week definitief rond gekomen. Het minis terie van Sociale Zaken liet weten, dat de nog ont brekende 9 miljoen gul den in het kader van de zogenaamde werkverrui- mende maatregel voor dit project beschikbaar wordt gesteld. Deze regeling is als middel in de strijd te gen de werkloosheid in het leven geroepen. De rest van de benodigde bij na 22 miljoen gulden wordt gefinancierd door het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Al in 1979 werd met de voor bereiding van de plannen voor een nieuw bureau begonnen, maar de financiering bleek het grote struikelblok. Het minis terie van Binnenlandse Zaken stelde de benodigde middelen niet beschikbaar, omdat ande re korpsen in het land nog meer in de knel zouden zitten. Minister K. Rietkerk van Bin nenlandse Zaken liet tijdens een bezoek aan Leiden april vorig jaar nog weten dat het nog volstrekt onduidelijk was bóven de begane grond komen nog twee verdiepingen. In het nieuwe politiebureau worden twintig cellen gebouwd, nu zijn er acht beschikbaar. De politie acht de Langegracht ook een betere lokatie voor het bureau dan de Zonneveld- straat. Door het vele eenrich tingsverkeer rond de Zonne veldstraat zou het gemiddeld langer duren, voordat men op de plaats van bestemming is dan vanaf de Langegracht mo gelijk zou zijn. Jasje Zo gaat het nieuwe politiebureau, dat aan de Langegracht komt te staan, eruit zien. gonnen zou kunnen worden, zoeken en er zal overlegd wor- Een definitief besluit was toen den met het gewestelijk ar- nog niet genomen, maar de beidsbureau over de vraag onderhandelingen waren wel welke werkloze bouwvakkers zo ver gevorderd dat de bouw ingezet worden, aanstaande leek. Maandag zei commissaris H.W. van Voor- Poort den dat ook hij er vanuit ging, dat nog dit jaar met de bouw begonnen zou worden, rbaar dat hij op een definitieve toe zegging van het ministerie wilde wachten. „Dan zeg ik pas hardop dat er een nieuw bureau komt", merkte hij toen wanneer er geld voor het Leidse bureau beschikbaar zou komen. De minister deed zijn uitspraak na een bezoek aan het huidige bureau. Op dat moment werd wel al onder handeld met het ministerie van Sociale Zaken over de fi nanciering van de bouw in het kader van de werkverruimen- de maatregel. De minister zeg de tijdens zijn bezoek wel toe, dat hij er bij zijn collega van Sociale Zaken op aan zou drin gen Leiden tegëmoet te ko men. Vorig jaar september stond al bijna vast dat nog dit jaar met de bouw van het bureau be- op. De komende maanden worden onder meer gebruikt om een aannemer voor het karwei te Het bureau wordt aan de Lan gegracht op de bestaande par keerterrein van Digros ge bouwd, naast de parkeergara ge van Digros. Omdat aan de andere kant van de parkeerga rage langs de Oude Singel huizen worden gebouwd, wordt de garage bijna hele maal aan het oog onttrokken. Het bureau wordt tegen het pand van Bristol Shoes aange bouwd. Daar wordt een poort gecreëerd zodat de parkeerga rage bereikbaar blijft. (Om de garage ook tijdens de bouw van het bureau bereikbaar te houden zijn eind vorig jaar al een paar palen geslagen. Daar blijkt overigens uit dat het al zo goed als vast stond, dat het nieuwe bureau er zou komen). Ook aan de andere kant van het bijna honderd meter lange gebouw komt een poort. Deze is bedoeld voor politie voertui gen. Het gebouw krijgt een souterrain, zodat vanaf de Langegracht niet op de bu reaus gekeken kan worden en De huidige huisvesting van het Leidse politiekorps aan de Zonneveldstraat voldoet al ja ren niet meer. In de loop der jaren groeide het korps uit zijn jasje. Er moesten pandjes bij worden getrokken en er werd bijgebouwd. Momenteel loopt het huidige bureau en aanver wante bebouwing van de Lan- gebrug tot de Nieuwsteeg. Het huidige bureau werd in 1927 gebouwd en de bouwkosten bedroegen toen niet meer dan 200.000 gulden. Het was toen bedoeld voor een korps van 120 agenten, maar inmiddels zijn dat er 206. Het nieuwe bu reau biedt ruimte aan 250 man. Door het wat groter te maken dan strikt noodzake lijk, wil men de mogelijkheid van een eventuele groei van het korps niet uitsluiten. Wat er met het bureau aan de Zonneveldstraat gaat gebeu ren, staat nog niet vast. De ge vel en het gedeelte daarachter worden als monument be schouwd zullen dus blijven staan. De groep The Nits. LEIDEN De Nederlandse popgroep The Nits treedt donderdag 12 januari op in de Leidse Stadsgehoorzaal. Houders van een Cultureel Jongeren Paspoort (CJP)»heb- ben gratis toegang; anderen betalen een tientje. Het concert van de Engelstalige popgroep is georganiseerd door de directie Sociaal Cultureel Werk van de gemeente Leiden. De 4000 Leidse houders van een CJP-paspoort kunnen het concert gratis bijwonen, omdat zij niet meer het CJP-blad 'Sleutel' toegezonden krijgen. Deze toezen ding is gestopt door gemeentelijke bezuinigingen. Maar het geld dat de CJP'ers bijeenbrengen, blijft wel voor deze groep jongeren beschikbaar en wordt thans ten dele ge bruikt voor de organisatie van het concert. Jongeren die naar het concert willen, kunnen alsnog voor ƒ8,50 een CJP-paspoort aanschaffen (bij VVV-Stations- plein en NBBS-Breestraat). Degenen die 26 jaar of ouder zijn kunnen bij het VVV kaarten a raison van ƒ10 kopen. De formatie Nits is negen jaar oud en heeft in de loop der jaren al vijf langspeelplaten uitgebracht. De laatste daar van „Omsk" (met de hit „Nescio") werd beloond met een Edison. Thans heeft men een mini-langspeelplaat uitge bracht onder de titel „Kilo". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.0C en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN De buurtorga nisaties in de noordelijke en oostelijke binnenstad hebben zich tot de ge meenteraad gewend om steun te verkrijgen voor hun voorstel om de ac- commodatienood op te heffen. De buurtorganisa ties dienden enkele we ken geleden een voorstel in dat inhield, dat het Volkshuis gerenoveerd en het Mostertcomplex ver bouwd zou worden. Dit plan week van het voor stel van het college van B en W af in die zin dat het college de organisaties niet het Mostertcomplex maar de school aan de Middelstegracht ter be schikking had willen stel len. Het alternatief van de buurt organisaties kreeg veel steun in een vergadering van de raadscommissie welzijn maar werd door de verantwoordelij ke wethouder J. Peters van de hand gewezen. „De door de buurtorganisaties voorgespie gelde subsidiemogelijkheden zijn helemaal niet zo makke lijk haalbaar", waarschuwde Peters destijds. Hij liet boven dien doorschemeren dat het wijzigen van het plan van het college wel eens zoveel tijd zou kosten dat de subsidies door de overheid zouden kunnen wor den ingetrokken waardoor met name de renovatie van het Volkshuis in gevaar zou komen. De buurtorganisaties hebben de gemeenteraad een brief ge stuurd waarin zij vragen ondanks het standpunt van het college hun voorstel toch serieus te overwegen (het collegevoorstel komt 16 janua ri in de gemeenteraad ter sprake). De organisaties vin den dat de raad voorlopig slechts akkoord moet gaan met de renovatie van het Volks huis om deze in ieder geval niet te vertragen. Later zou dan de keuze tussen school en Mostertcomplex gemaakt kun nen worden. Het voorstel van de buurtorga nisaties komt er op neer het zwaartepunt voor de noordelij ke binnenstad te leggen in het Volkshuis en voor de oostelij ke binnenstad in het Mostert complex. Voor de binnenstads- wijken die nu nog geen klein schalige accommodatie ('eigen huiskamer') tot hun beschik king hebben, dient de gemeen te kosteloos ruimten ter be schikking te stellen, vinden de organisaties. Zo zou het Mostertcomplex (Uiterstegracht) er na de verbouwing uit komen te zien. Behalve sociaal-culturele ruimten omvat het complex dan ook 30 wooneenheden. BURGERLIJKE LEIDEN Geboren: Danny Sebas- tiaan, z.v. R. R. Huisman en C. C. M. van Rijn; Marnix Johan Arnoud, z.v, J. H, Wesselink en B. W. M. Wisman; Narimane, d.v. M. Chahmut en F. Ouezzani; Renate Margaretha Maria, d.v. R. H. van Os en H. M. van der Meij; Evita Ashna, d.v. D. Dhondai en H. A. van der Kast; Jacob Johan nes, z.v. P. J. Rasenberg en I. Roest; Martine Petronella, d.v. A. Zwaan en M. W. van der Plas; Dirkje Danielle, d.v. A. Hazenoot en J. Varkevisser; Gerardus Martinus, z.v, G. P. van Eeden en A. van Geelen; Tjeerd, z.v. F. van der Reijd en E. M. van Hoeke len; Ronnie, z.v. H. Ottenhof en M. van der Meij; Carla, d.v. R. van der Putten en L. J. Jagel; Harm, z.v. G. A. de Maaker en S. H. Weijer; Nicky Charlotte, d.v. J. G. M. Schohaus en W. G. A. M. van der Hagen; Kitty, d.v H. de Roode en H. W. M. Muilen burg; Laura, d.v. R. R. Havenaar en J. C. Knotsch; Vera, d.v. C. Andree en A. M. H. Grotenhuis; Edzard Ma- rius, z.v. J. H. Hulshof en B J. Rijp- stra; Tariq, z.v. N. Faouzi en N. Be- nissaid, Hendrika, d.v. G. de Jong en L. J. Kuijt; Marian Cornelia Clazina, d.v. J. Th. G. van Dam en W. M. C. van der Lans; Raoul, z.v. B Idzahi en L. M. van Emmerik; Mark Jeroen, z.v. W. Vis en A. P. de Boer; Ewout Jelle, z.v. J. Heeringa en W. Boom- ker, Mariska, d.v. D. Teske en A. J. M. Otgaar, Eric Maarten, z.v. F. P. Steller en C. Blanson Hènkemans; Desan, d.v. M. Kok en S. Atici; Basti- aan Michiel, z.v. W. Storm en W. van Driel; Reyndert Zwierink. z.v. J. P. van der Veen en M. A. Goudriaan; Johannes Gerardus, z.v. J. Wieles en W. B. Maathuis; Lonia, d.v. T. J. van Vliet en J. A. M. Delnoij; Arie Corne lls, z.v. C. Vijfvinkel en A. van der Meij; Claudia, d.v. R. W. A. M Oor schot en A. C. van Rhijn; René, z v. R. Sinke en E. van Staverden; Ju dith, d.v. J. P. Th. Duivenvoorde en J. J. P. Verbeek; Alicia Jeanette, d.v. L. van Delft en G. D. N. Meijvogel; Patrick, z.v. P. van Tongeren en A. Dool; Monique, d.v. J. van Duijn en A. de Wit, Channa, d.v. J. D. Brauck- man en H. M. Meilink. Overleden: J. du Prie, geb. 29-9-1909, vrl. geh. gew. m. W. Beekman. A. Di- seraad, geb, 11-5-1908, man; J. C. Pe pers, geb. 20-6-1925, man; B. F. Hol man, geb. 7-8-1915, man; A. Camar, geb. 1940, man; R. M. P. Litjens, geb. 11-12-1897, vrl. geh. gew. met F. J. Gerritsen; P. J. Begers, geb. 6-3-1905, man; J. Kühn, geb. 31-7-1927, man; A. Lub, geb. 6-3-1892, vrl. geh. gew. met J. Hokkeling; M. W. M. Pauel, geb. 10-7-1903, vrl. geh. gew. met N. Schreuder; E. H. van Haeften, geb. 4- 4-1922, man; B. Kesseboom, geb. 14-4- 1898, man; J. T. Linders, geb. 20-4- 1930, vrl.; A. M. Brak, geb. 4-7-1923, man; Y. Rip, geb. 4-8-1899, man; L. H. van Egmond, geb. 18-6-1944, man, W. Remmelzwaal, geb. 29-3-1916, man; D. C. M. Visser, geb. 24-6-1960, man; jonkheer D. J. A. M. de Kuij- per, geb. 27-12-1983, man- Gehuwd: H. J. B. Crama en J. J. Blikman, P. A. van Wielink en F. W. Veerman, I. W. M. Dames en M. C. M. Bokern, L. F. M. Vlugman en J. W. Verkade. M. El Sherif en E. M. Mentzij, H. S. Sleebos en A. A. Bossel, A. Kramer en M. C. van Putten. Theeceremonie In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 worden donderdag 12 januari twee voorstellingen van de Japanse theeceremonie gegeven. De Japanse theemeester Koj i Miura van de Enshü-school verzorgt deze voorstellin gen. De toegangsprijs tot de avondvoorstelling (om acht uur) bedraagt drie gulden vijftig. Voor de middagvoorstel ling (om drie uur) wordt dit bedrag verhoogd met de toe gangsprijs van het museum (f 3,50 voor volwassenen en 2 gulden voor de jeugd en 65-plussers). Bezoekers krijgen een boekje over de theeceremonie. Tijdig reserveren wordt aangeraden: 132641. Donderdag 22 maart wordt de volgen de theeceremonie gehouden. Ballet K&O verzorgt donderdag 26 januari gratis busvervoer van Leiden naar Scheveningen. Daar vindt die avond in het Circustheater een voorstelling van het Neder lands Dans Theater plaats. De volgende balletten wor den uitgevoerd: 'Jardi Tancat' (première), 'Sinfonietta' en AriadneKaarten kunnen tot één week voor de voorstelling worden gekocht bij K&O aan de Oude Vest 45. Generatieconflict „Anders in dezelfde straat" is de film die zondagmiddag 15 januari in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 wordt vertoond. Deze 22 minuten durende kleurenfilm gaat over een generatieconflict in een Marok kaans gezin, dat in Nederland woont. Op school leren de kinderen van het Nederlandse leven genieten, terwijl thuis strenge Marokkaanse tradities heersen. De voorstelling be gint om drie uur. Persona K&O draait dinsdagavond 10 januari de film „Perso na" van Ingmar Bergman. In deze film uit 1966 zijn on der andere Bibi Anderson, Liv Ullman en Margaretha Krook te zien. Kaarten zijn te koop bij K&O, Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. De voorstelling begint om acht uur. Ouderensoos De ouderensoos 'Middelweg' aan de Middelweg 28 houdt elke dinsdagmiddag vanaf half drie gezellige bijeenkom sten met spel en creactieve handarbeid. Soms zijn er spe ciale activiteiten, zoals op 10 januari een voorstelling van de tekenfilm Lucky Luke en op 17 januari een optreden van de toneelgroep Mikoplez. Climax Jazz Band De Climax Jazz Band uit het Duitse Keulen treedt zon dagmiddag op bij Jazz on Sunday in het bowling-res taurant aan de Boshuizerlaan. De band geniet in Lei den een grote reputatie vanwege hun optredens tijdens twee Keytown jazz festivals. Het optreden begint om half twee en wordt gevolgd door een jamsession. De heer Lavaleije en mevrouw De Zwijger voor het nieu we onderkomen. ZOETERWOUDE Met het zichtbaar maken van een foto collage openden de heer Lava leije en mevrouw Tony de Zwijger het nieuwe onderko men van de stichting kraam centrum „Rijn en Vliet" aan de Keer-weer 3 in Zoeterwou- de-dorp. De heer G.N. Lava leije is voorzitter van de stich ting, mevrouw De Zwijger werkt al 37 jaar als kraamver zorgster bij de stichting. Het kraamcentrum was tot voor kort gevestigd aan de Lammenschansweg te Leiden. De ruimte, die men daar ter beschikking had, voldeed niet meer. Voorzitter Lavaleije toonde zich zeer verheugd met het nieuwe onderkomen. On danks de vreugde over het nieuwe kraamcentrum wilde de voorzitter de realiteit niet uit het oog verliezen. „Er han gen donkere wolken boven de kraamzorg. Door toepassing van het zogenaamde krapte- model gaat de kraamverzor- ging gemiddeld terug van 10 naar 8 dagen en van 80 naar 64 uur. Hoewel het gemiddel den zijn mogen we er de ogen niet voor sluiten", aldus voor zitter G.N. Lavaleije. Overi gens zijn er door „Rijn en Vliet" in 1983 méér verzorgin gen gedaan dan in 1982, en dat is een goed teken. Mevrouw Tiny de Zwijger („Zet het zo maar in de krant zo noemen ze me allemaal") mocht mede de opening ver richten vanwege haar lange staat van dienst. Zevenender tig jaar geleden begonzij bij het toenmalige Groene Kruis en na de fusie in 1973 kwam zij bij „Rijn en Vliet". Zij assis teerde bij niet minder dan 1800 bevallingen. „Als wijk- kraamverzorgster had ik soms vier gezinnen per dag", aldus mevrouw De Zwijger uiterst bescheiden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3