MM TAFEL Greet je Lubbi (29) als 'n komeet omhoog naar voorzitterschap Voedingsbond FNV CeidöeSomanl In Bagdad begint bouw van enorm moskeecomplex kerk wereld Glemp enjaruzelskivijf uur in gesprek KORTE METTEN Paus driemaal op reis: naar Korea, Zwitserland, Canada ACHTERGROND QeidódOowumt VRIJDAG 6 JANUARI 1984 PAGINA In de hoofdstad van Irak, Bagdad, zijn de voorbereidin gen begonnen voor de bouw van een enorm moskeecom plex. Het moet het mooiste en grootste bedehuis van de moderne islam worden. In de belangrijkste ruimte van het. complex zullen dertigduizend gelovigen een plaats kunnen vinden, terwijl in een aan grenzende ruimte driedui zend vrouwen zullen kunnen bidden. Voorts komt er een ruimte voor het houden van bijzondere meditaties, waar aan duizend derwisjen (leden van mystieke islamitische ge meenschappen) tegelijk kun nen deelnemen. Een bibliotheek met werken over de islam zal vijftigdui zend handschriften en hon derdduizend gedrukte stuk ken bevatten. Er komen ver der twee theologische hoge scholen, een soennietïsche en een shi'itische. Andere on derdelen van het complex zijn een vergaderzaal voor mannen met achthonderd zitplaatsen, een voor vrou wen met driehonderd plaat sen, een restaurant, een win kelgalerij voor boekhandela ren en souvenirwinkels en een parkeerterrein met 1.300 plaatsen. President Saddam Hoessein var^ Irak heeft het initiatief genomen tot de bouw van wat wordt genoemd de „Gro te Staatsmoskee", waarvoor een bouwterrein van hon derdduizend vierkante meter is bestemd. Voor de bouw is een prijsvraag uitgeschreven, waarop tweeëntwintig inzen dingen zijn binnengekomen. Een jury, samengesteld uit Zwitserse. Turkse en Iraakse deskundigen heeft het ont werp van een Jordaanse bouwonderneming uitgeko zen voor uitvoering. Pleidooi van Duitse bisschoppen voor studie filosofie Bij de studie voor theolo gie zou veel meer aan dacht moeten worden besteed aan filosofie als zelfstandig vak. Tot die conclusie zijn na een stu die van bijkans twee jaar de Duitse bisschoppen gekomen. Daartoe heb ben zij zich laten bijstaan door een werkgroep. Het daaruit voortgekomen rapport, getiteld „Filosofies tudie in theologiestudie" be pleit een sterk verbreed stu dieaanbod in dit vakgebied, vooral in de systematische disciplines van de filosofie en de geschiedenis daarvan. De bisschoppen hebben bij be studering van het onderwerp grote tekortkomingen ont dekt, in het bijzonder wat de metafysica (leer van de gron den der werkelijkheid) be treft. Zij zien grote gevaren opdoemen voor de theologi sche wetenschap, als die het zou moeten stellen zonder zelfstandige filosofiestudie. Men loopt dan de kans niet meer mee te kunnen doen aan een universele dialoog en' monddood te zijn in rationele twistgesprekken, terwijl men ook geen oog meer zou heb ben voor de eigen vooroorde len. De Poolse partij- en rege ringsleider Jaruzelski heeft gisteren bijna vijf uur gespro ken met kardinaal Jozef Glemp, de leider van het episcopaat. Na het gesprek in een regeringspaleis aan de buitenkant van Warschau werd een erg vaag communi qué uitgegeven. Er staat in, dat beiden hebben gesproken over de belangrijkste gebeur tenissen van het afgelopen jaar en het „voor Polen gun stig verlopen" bezoek van paus Johannes Paulus II in juni. Het was het eerste gesprek op topniveau tussen kerk en staat sinds 6 juni. De kardi naal zou er bij Jaruzelski op hebben aangedrongen, de meer dan tweehonderd men sen vrij te laten die worden vastgehouden, omdat zij poli tieke delicten zouden hebben gepleegd tijdens de crisis rond het vakverbond Solida riteit. Mogelijk heeft Glemp ook de plannen van de rege ring aangeroerd, vier leden van het KOR en zeven ex- -functionarissen van Solida riteit te berechten die al meer dan twee jaar zonder vorm van proces vastzitten. De autoriteiten hebben de elf aangeboden, hen vrij te laten op voorwaarde dat zij emi greren. Dit hebben zij gewei gerd. Onderwerpen van ge sprek kunnen ook zijn ge weest de politieke stellingna- me van een aantal priesters en de mogelijkheden voor het aangaan van diplomatie ke betrekkingen tussen Po len en het Vaticaan. Lech Walesa, ex-voorzitter van Solidariteit, verklaarde telefonisch vanuit Gdansk, dat „dit een belangrijk mo ment is voor het land. Het is goed dat deze twee mannen elkaar hebben ontmoet". De bisschoppenconferentie heeft besloten deel te nemen in de sectie Educatie van de Raad van Kerken in Neder land. Als lid van deze sectie heeft zij benoemd mgr. J. Niënhaus, hulpbisschop van Utrecht en drs. L, Rogier, voorzitter van de Katholieke Schoolraad, regio Rotterdam. Voorts is C. van Ruyven, on der meer secretaris van het Diocesaan Pastoraal Centrum Rotterdam, benoemd tot se cundus-lid voor de heer Ro gier. De onlangs opgerichte sectie houdt zich bezig met vraagstukken van onderwijs en vorming in de breedste zin van het woord. •Tot 6 mei is er in de afde ling Nederlandse Geschiede nis van het Rijksmuseum een fototentoonstelling te bezich tigen over „Kerk in Veran dering". De fotografen Hans Aarsman, Oscar van Alphen en Harry Meijer hebben in opdracht van het museum getracht een beeld te geven van allerlei veranderingen in de kerken sinds de jaren zes tig en zaken die onveranderd zijn gebleven. De foto's heb ben geen indeling naar kerk of richting en evenmin wor den vergelijkingen gemaakt tussen de kerk van vroeger en die van nu. Verder heb ben de fotografen zich be perkt tot de christelijke ker ken om de opdracht niet te laten „verdrinken" in een onduidelijke veelheid van as pecten. Drie paters op de Filippij nen, die beschuldigd zijn van medeplichtigheid aan moord en zich nu onder huisarrest bevinden, hebben president Marcos verzocht opnieuw ge vangen te worden gezet. Bri an Gore, afkomstig uit Au stralië, de Ier Niall O' Brien en de Filippino Vicente Da- gan willen zich weer voegen bij zes kerkelijke medewer kers. die evenals zij zijn be schuldigd van medeplichtig heid aan de moord op zeven mensen, onder wie de burge meester van Kabangkalan, in maart 1982. De priesters die aanvankelijk ook gevangen waren gezet, werden in mei 1983 op last van president Marcos onder huisarrest ge plaatst. Zij menen, dat hun vrijlating uit de gevangenis de vrijlating van hun mede- -aangeklaagden op borgtocht niet gemakkelijker heeft ge maakt. Alle aangeklaagden hebben de beschuldigingen die tegen hen zijn geuit, van de hand gewezen. De eigenaresse van een wo ning in Warschau is gearres teerd, omdat in de woning vijftig kopieën zijn gevonden van preken van de War- schause priester Jerzy Popie- luszko. Zij wordt ervan be schuldigd zich niet te hebben verzet tegen de vervaardi ging en de verspreiding van clandestiene lectuur. Tegen Popieluszko, pastor van de St.-Stanislauskerk in War schau, wordt wegens zijn openlijke sympathie voor het verboden vakverbond Soli dariteit op dit moment een onderzoek ingesteld. Volgens de Poolse televisie werden bij de huiszoeking in Warschau niet alleen talrijke exempla ren in beslag genomen van het ondergrondse blad Slowo Podziemne (het geheime woord), waarin Popieluszko gewoonlijk zijn preken publi ceert, maar ook „dezelfde vij andige publikaties", als on langs bij een huiszoeking in Popieluszko's woning zijn ge vonden. Ten minste drie pastorale reizen staan dit jaar zeker op het programma van paus Johannes Paulus II en wel naar Zuid- -Korea, Zwitserland en Canada. De reis van drie tot zeven mei naar Korea is de eenentwintigste buitenlandse reis van de paus. Aanleiding is de herdenking van het feit, dat twee honderd jaar geleden de r.-k. kerk in Korea werd gesticht. Ze telt nu bijna twee miljoen leden. Van 12 tot 16 juni zal de paus in Zwitserland verblijven. Die reis draagt een bijzonder karakter, omdat de paus behlave met de r.-k. leiders uit de diverse taalgebieden van het land, ook ontmoetingen zal hebben met vertegenwoordigers van protestantse kerken. Zowel de Zwitserse bond van protestant se kerken als de Wereldraad van Kerken staan op de lijst. De paus had Zwitserland al in 1981 willen bezoeken, maar de aanslag van 13 mei 1981 op zijn leven verhinderde dat. Zijn bezoek van een dag aan Genève op 15 juni 1982 was geen pas toraal bezoek maar betrof de daar gevestigde internationale kerkelijke organisaties. Canada, dat onder zijn 24,2 miljoen inwoners rond tien mil joen rooms-katholieken telt, is van tien tot twintig september het pauselijk reisdoel. Op het reisprogramma staan Quebec, Montreal, Winnipeg, Vancouver en Ottawa. Ook zijn ontmoe tingen voorbereid met indianen en eskimo's uit de noordelijk ste diocesen. Mede aanleiding tot dit bezoek is het tweede eeuwfeest van „Saint John" op Newfoundland, de enige in stelling van hoger onderwijs in deze Canadese provincie, waar de rooms-katholieken met vierendertig procent de grootste kerkelijke groepering vormen. In Vaticaanse kringen wordt niet uitgesloten, dat er nog meer reizen zullen volgen, behalve de drie reeds vastgestelde. Het zou kunnen zijn, dat ontwikkelingen in Midden-Amerika de paus aanleiding geven tot een hernieuwd bezoek aan dat tur bulente gebied. Voor wat 1985 betreft staan België, Luxemburg en Nederland op het programma. Dat jaar wordt ook een pausreis naar de Verenigde Staten overwogen, de tweede die hij naar dat land zou maken. Uit Oost-Europa zijn bij de Heilige Stoel uitnodi gingen binnengekomen van de bisschoppen van Joegoslavië, Hongarije en Litouwen. Indische omelet met sambal goreng boontjes en rijst bitterkoekjesvla vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 3 eieren, zout peper, sambal, 1 dunne prei, sel derij, 15 g margarine; uitje, 1 lepel olie, knoflook sambal, laos, half blik sla- bonen, 1 lepel gemalen ko kos of stukjes santen, zout, bruine basterdsuiker, ci troensap, ketjap; 250 g droogkokende rijst, 4'/z dl water, zout; Vz liter melk, 4 5 bitter koekjes, (rum), 25 g cus tard, 30 g suiker, Frans vruchtje. Klop de eieren los met zout, peper, sambal, zeer klein ge sneden prei en fijngeknipte selderij. Laat de margarine heel licht bruin worden en bak er van de eimassa één of twee omeletten in. Klap de omelet(ten) dubbel bij het uit de pan laten glijden. Fruit het kleingesneden uitje licht in de olie met de geper ste knoflook, iets sambal en laos. Doe er de bonen met het vocht bij en de gemalen kokos of santen. Warm de groente goed door, zonder dat ze kookt en maak haar op smaak met zout, suiker, citroensap en ketjap. Wie lekkere rijst wil koken, neemt de gewone droogko kende soort. Was de rijst tot er helder water afkomt, laat hem uitlekken, strooi hem in het kokende water met zout. roer tot het water weer kookt en zorg dat het twintig minuten heel zacht blijft ko ken. Laat depan met gare rijst nog een paar minuten zonder deksel staan en schud dan de rijst in een schaal. Steek de bitterkoekjes in de schaal in kleinere stukken en week ze in een paar lepels warme melk of in rum. Kook een gele vla, laat die koud worden en meng haar luchtig met de bitterkoekjes. Garneer met kleine stukjes Franse vrucht. JEANNE „IK VOEL ME VERWANT MET DE MENSEN DIE MOETEN BEZUINIGEN OP HUN SCHOENEN" GRONINGEN Het werk heeft haar nooit ontmoedigd, maar toch ziet Greetje Lubbi de macht van de vakbond te ruglopen. En zeker niet al leen als gevolg van het da lende aantal leden (tweedui zend per jaar): „Als een di rectie vroeger een ploegen dienst wilde wijzigen van drie naar twee ploegen, werd er uitvoerig met de vakbond overlegd. Dat gebeurt nog wel, maar je invloed is gerin ger. Samen met de leden is er nog veel te bereiken, maar directies beslissen toch. Je hebt niet de macht het ver lies in een bedrijf ongedaan te maken. Je kans om een beleid bij te sturen in het voordeel van de werknemers is steeds geringer. Je wordt overspoeld met situaties waarin werknemers met de rug tegen de muur staan: kie zen voor hun werk en de korting maar voor lief ne men. De zaken die werkne mers zich nu moeten laten welgevallen zouden tien tot twintig jaar geleden, toen het nog beter ging met de econo mie, ondenkbaar zijn ge weest.". De kandidaat-voorzitter van de FNV-Voedingsbond windt zich niet op. Ze zegt haar me ning, ingehouden, zakelijk, maar belandt bij ieder onder werp op hetzelfde punt: „Ik voel me meer verwant met de mensen die moeten bezui nigen op een paar schoenen dan met mensen die hun va kantiereis moeten afschaf fen". Ze zegt zelf niet te be antwoorden aan het beeld van „de vakbondsman, die met de vuist op tafel slaat". Ik kan wel schreeuwen als ik boos ben, maar dat is dan geen toneelspel meer". De tendens dat werknemers met de pet in de hand hun directies moeten bedanken voor het dagelijks werk, be nauwt haar. „In kleine be drijfjes gebeurt het nogal eens dat mensen onder de CAO-normen worden be taald. Het scheelt soms vijf tientjes. Als er dan wat van gezegd wordt, kan de werk nemer wel opstappen of an ders zijn mond houden. Vroeger stapte hij op en vond gemakkelijk ander werk. De Greetje Lubbi (29) staat bovenaan de kandidatenlijst voor de opvolging van Cees Schelling als voorzitter van de Voedingsbond FNV. Dit voorjaar, op het congres van de Voedingsbond, is haar officiële benoeming te ver wachten. Ze zal dan de jongste en de enige vrouwelijke voorzitter van een industriële vakbond in ons land zijn. „Als een komeet omhoog geschoten", zo omschrijven collega's het verloop van de carrière van Greetje Lubbi, die in 1979 bij de FNV Voedingsbond in Groningen be stuurder werd. Zelf zegt ze nuchter: „Er waren steeds mensen nodig in bepaalde functies. Een aantal collega's heeft mij geregeld aangewezen als de meest geschikte persoon in zo'n baan". Een gesprek met de vrouw die geboren en getogen is in het noorden van het land, en kele jaren Spaans studeerde in Groningen en tot 1979 persoonlijk assistente was van de PvdA-Tweede Kamer leden Ko Wieringa en Bonno Spieker. Mevrouw Lubbi: „De kans een beleid bij te sturen in het voordeel van de werk nemer is steeds geringer". toenemende werkloosheid verslechtert ook de positie van de werkenden". Slechte zaak Ze is bezorgd over de tendens werklozen met behoud van uitkering aan het werk te zetten. „Het is een slechte zaak. Soms krijgen ze boven hun uitkering honderd gul den extra voor het werk, waar een ander gewoon voor wordt betaald. Ze doen wer kervaring op, wordt er dan geroepen. Ik noem het geen werkervaring als ze routine klussen moeten opknappen". Ook het argument dat de uit keringsgerechtigden in zo'n geval dan tenminste wat te doen hebben spreekt Greetje Lubbi niet aan. „Als deze tendens zich voortzet wordt de arbeidsmarkt uitgehold. Het is het grote dilemma, waarin je zit: waarom moet je mensen verbieden met be houd van uitkering te wer ken. De hoop op een vaste baan is ijdel. Er zijn toch vol doende dingen te doen buiten het bedrijfsleven, echt vrij willigerswerk, dat anders niet gedaan zou worden". Ze juicht initiatieven van jonge ren, een eigen bedrijfje te be ginnen, toe, evenals initiatie ven voor klussenbureau's: „Bij iemand een klus in huis opknappen, waarvoor nooit een timmerman ingehuurd zou worden omdat het geld er niet voor is, vind ik beter dan gehoor geven aan een oproep van een gemeente om met behoud van uitkering plantsoenenwerk te doen. Het trieste van de zaak is dat die mensen dan meestal werk doen dat ze twee jaar geleden nog gewoon als werknemer met een loon uit voerden. Het is voor velen een schrikbeeld in de bij stand terecht te komen. Daarom pakken ze dan maar zoiets aan". Bestuur In april 1982 werd Greetje Lubbi in het dagelijks be stuur van de bond gekozen toen Wil Winter aftrad. Haar leven veranderde vanaf dat ogenblik ingrijpend. Door de week werkte ze in Utrecht. In de weekenden woonde ze nog in Groningen. Ze werd coördinator arbeidsvoorwaar denbeleid. Haar directe con tacten met de werknemers in de bedrijven ruilde ze in voor een „papierwinkel" en het overleg met werkgevers en overheid. Ze zit daar meestal als enige vrouw aan tafel met vele „grijze heren". Het risico dat ze zich als vrouw en dan ook nog als dikwijls de jong ste aan tafel extra moet be wijzen is groot: „Soms had je wel het gevoel dat mensen je in het begin als een doetje beschouwen. Als je ze dan laat zien, dat ze met jou geen flauwekul hoeven uit te ha len, dan gaat dat gauw over. Van directies kreeg ik vroe ger ook wel eens te horen: o, fijn, een leuk gezichtje in ons midden, maar dat gaat wel over". Greetje Lubbi blijft bij haar onderwerp: het werk. De huidige economische situatie is voor haar juist een uitda ging het werk van de vak bond te laten gelden, ook al hebben de stakingen van eind vorig jaar niet de ge wenste resultaten opgele verd. „Ik denk: die slag heb ben we verloren, maar we komen erop terug. Ik geloof er niet in dat de publieke opinie zich tegen ons keert. De mensen zien toch wat er gebeurt als het kabinet aller lei maatregelen door de Tweede Kamer jaagt". Chaos Ze komt op de belastingwet geving voor de tweeverdie ners. „Dat beleid staat haaks ophet emancipatiebeleid. Vrouwen besluiten nu al maar wat minder te gaan werken, omdat hun inkom sten een ongunstiger belas tingtarief voor de partner op leveren. Bovendien is er zo weinig informatie gegeven over de bedoelingen van deze wetgeving dat het een com plete chaos dreigt te worden. Hoe moet iemand die werk- nemerwverklaring invullen. Waar ligt de bewijslast voor de gezamenlijke huishouding. Hoe moet dat met mensen in een commune. Allemaal vra gen waarop de inspecteur van belastingen ook het ant woord niet weet". Greetje Lubbi is ervan over tuigd dat het kabinet erop uit is de vakbeweging terug te dringen, maar naar haar me ning bereikt het met zijn be leid het tegenovergestelde ef fect. Wat een vakbond dan nog k^n doen in een samenleving waarin mensen geen werk meer kunnen vinden, is vol gens haar een belangrijk dis cussiepunt voor de toekomst. „We moeten praten over een aparte vakgroep voor uitke ringsgerechtigden. Dat het ons niet alleen gaat om de belangen van de werkenden is bij de afgelopen acties ook duidelijk gemaakt. Wij stre den ook voor het recht van de mensen met uitkeringen. We moeten op grotere schaal bijeenkomsten voor niet-wer- kenden organiseren om te weten welke ideeën daar le ven. Maar als ze geen geld meer hebben om het lidmaat schap van de bond te betalen, wordt het moeilijker. Daar om vechten we ook voor het plan van een basisinkomen voor iedereen". Ze gelooft er heilig in dat zo'n plan uit te voeren is. „Je moet niet klakkeloos aanne men dat bezuinigen in dit tempo wel nodig is. De eco nomische activiteiten worden lamgeslagen. Zo'n basisinko men haal je natuurlijk niet van vandaag op morgen. Er zijn vele tussenstappen nodig, zoals arbeidstijdverkorting". „We zijn toe aan een herver deling van het werk", voegt ze er aan toe. „Iedereen moet recht krijgen op een basisin komen. Dat kan hij dan ver hogen met maximaal twintig uren werk per week". Greetje Lubbi staat lijnrecht achter de ideeën van de vak bond. Daaarom denkte ze dat haar voorzitterschap bij een benoeming in mei niet veel problemen zal opleveren. Als ze voorzitter zal worden, kan ze vele jaren misschien meer dan zestig uur per week strij den voor de doelstellingen: arbeidstijdverkorting en ba sis-inkomens. Voor haar zelf zal korter werken vooralsnog dus een illusie blijven. „Wei nig privé-tijd is het enige na deel van dit werk, maar als het werk leuk is, dan accep teer je dat". Opgehitste jongeren HET zijn ongetwijfeld de krantefoto's en tv-beelden gewei van ME'ers, met getrokken pistool in slagorde optrekkend de Zuidmolukse wijk in Capelle aan de IJssel, die ook in rest van het land opwinding en verontrusting hebben ve oorzaakt. Dat is niet zo vreemd, want het is waarschijnlijk eerste keer geweest, dat een rij ME'ers, met het wapi schietklaar in de hand, verzet biedende betogers tot de teru tocht dwong. Zonder die getrokken pistolen zouden de rea ties over het algemeen niet zo afkeurend zijn geweest. DiE afkeuring, zeker in politieke kringen, moeten we ij ook weer niet overtrekken. Alleen de kleine linkse partijé hebben zich nogal opgewonden, maar bijvoorbeeld de grocj ste oppositiepartij, de PvdA, heeft zich zeer stil gehoudej Ook dat is niet zo verwonderlijk als men zich realiseert wj de aanleiding was tot de rellen. Het gaat eigenlijk om ni| meer dan een huurachterstand en een daarop volgende ui zetting, zoals die in het afgelopen jaar in ons land spijtig g noeg in duizenden gevallen noodzakelijk was. In Capelle wj er eigenlijk maar één verschil: de Zuidmolukse gemeenschs heeft er het KNIL-verleden bij gehaald. Bij gewone huu kwesties ging daardoor de bekende Molukse politieke achte grond meespelen. De verantwoordelijke leiders van de plaatselijke, Zuidmt lukse gemeenschap hadden daar geen reden toe. Het actiec< mité heeft de jonge Zuidmolukkers, die in Capelle eveneerj in slagorde, met speren en knuppels tegenover de ME'ej stonden, ten onrechte zodanig opgehitst, dat de boel uit d hand liep. De leiders van het actiecomité zijn zich niet be wust geweest van hun verantwoordelijkheid. WANT juist zij moeten toch weten, dat de Zuidmolukker in Nederland er qua huisvesting stukken beter voorstaan dal vele anderen in ons land. Zo krijgt men in de betrokken wijl behalve de voor iedereen met een laag inkomen geldende in dividuele huursubsidie ook nog eens een huursuppletie. Fi nancieel is men dus al veel beter af dan de gemiddelde Nq derlander. Het gaat dan niet aan om bij een huurachterstand nog eens verontwaardigd te gaan betogen, dat men als Zuid molukker toch al zo slecht af is in Nederland. TOEN het eenmaal tot ernstige schermutselingen was geko men zijn er mogelijk aan beide kanten fouten gemaakt. Eet tegen de grond gewerkte en met een speer bedreigde ME'er die uit noodweer zijn pistool trekt, is uiteraard heel wat an ders dan een rij ME'ers, die in gesloten gelid met het wapeil in de hand optrekt. Dat laatste is waarschijnlijk niet goed t< praten, maar het is wel de vraag of tegenover de opgehitst jongeren nog een andere oplossing voor handen was. Vast staat dat de verantwoordelijke Zuidmolukkers de zaak t zeer op de spits hebben gedreven en te ver uit de hand heb ben laten lopen. Door een doodgewone financiële kwestie ir het politieke vlak te trekken hebben zij hun eigen Zuidmo lukse zaak binnen de Nederlandse gemeenschap zeker geei goed gedaan. Wat grot§ mensen niet vertellen lees ik toch wel in de krant. Uk. EERST REGEN DE BILT-KNMI In de ko mende nacht bereikt een re- gengebied ons land. Het hangt samen met een depressie die van Groenland naar IJsland trekt en vandaar naar Zuid- -Noorwegen. Ook morgenoch tend moeten we rekenen op regen, maar in de middag ko men er enkele opklaringen, die kunnen echter door buien worden afgewisseld. De minimumtemperatuur wordt vannacht ongeveer 2 graden, morgenmiddag wordt het rond 6 graden. De wind is eerst zuidwest en wordt later imt in het krachtig en aan de kust mogelijk tot stormachtig. Van zondag tot en met woens dag worden ook perioden met regen verwacht, maar er kun nen dan ook winterse buien vallen, met hagel of natte sneeuw. De minimumtempera tuur wordt dan om het vries punt. Overdag wordt het iets kouder, rond 4 graden. temp temp slag mburg geh.bew. 13 -2 0 rr Meer sneeuw verwacht in Duitsland DEN HAAG De winter sportmogelijkheden in he Sauerland en in de Harz.zijr redelijk tot goed en in de Duit se Alpen goed. De komende dagen wordt er nog meei sneeuw verwacht en omdat de temperatuur in het algemeer beneden het vriespunt blijft is een verdere verbetering te verwachten. In Belgi zijn er, ondanks dat ei wat sneeuw is gevallen, nau welijks wintersportmogelijk heden. Tijdens het weekeindt kan in deze situatie een licht* verbetering optreden aange zien er wat sneeuw wordt ver' wacht. Hieronder de sneeuwhoogten in de eerste kolom op de lage pistes, in de tweede kolom de hoge pistes. Duitsland: Sauerland 15 - 20 Harz 10 - 20 Eifel nauwelijks moj gelijkheden Duitse Alpen: 30 - 50 Oostenrijk: Als gevolg van sneeuwval in vooral het noordelijk deel var het Alpengebied zijn daar de skimogelijkheden aanzienlijk verbeterd. Vorarlgebergte: 35 - 90 Tirol 35 - 80 Salzburgerland: 30 - 85 Zwitserland: Door de plaatselijke sneeuwval in het hele land, met uitzonde ring van het zuiden, zijn de skimogelijkheden in het alge' meen aanzienlijk verbeterd. Graubunden 40 - 75 Berner Oberland: 25 - 45 Wallis 35 - 70

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2