Yves Montand aan top politieke hitparade Nieuwe jaar goed begonnen btnnen de perken KUNST Ccidóc Gouoant VRIJDAG 6 JANUARI 1984 PAGINA lfAD' In de rij voor een baan bij VPRO HILVERSUM - Enkele dui zenden belangstellenden heb ben gereageerd op een adver tentie van de VPRO, waarin werd gevraagd om een aantal journalistieke medewerkers in deeltijdbanen voor VPRO-ra dio. Gegadigden werd in de adver tentie verzocht geen brief te schrijven, maar telefonisch een sollicitatieformuler aan te vragen. Dit heeft de VPRO ge weten. Zij heeft minstens 2000 telefoontjes moeten verwer ken, waarmee de telefoon gis teren de gehele dag vrijwel was geblokkeerd. Joris Ivens onderscheiden met Legioen van Eer AMSTERDAM De be- kende Nederlandse filmer Joris Ivens (85) is be noemd tot „Commandeur van het Legioen van Eer". Deze hoge Franse onder scheiding zal hem binnen kort worden uitgereikt. Dit heeft het Filmmuseum in Amsterdam vernomen uit Frankrijk, waar Ivens momenteel woont. Deze regisseur van vooral do cumentaires heeft al onmid dellijk na zijn eerste films zo als „De Brug" (1928), „Bran ding" (1929) en „Regen" (1929) de aandacht getrokken van de internationale filmwereld en zijn naam gevestigd. Dit had tot gevolg dat hij uitnodigin gen kreeg voor het maken van films uit de Sowjet Unie en de Verenigde Staten, waar hij van 1936 tot 1945 heeft ge woond. Beroemd is de film „The Spa nish Earth" die hij in 1937 sa men met Ernest Hemingway maakte over de Spaanse bur geroorlog. Ook de film „Indo nesia Calling", die hij in 1946 in Australië maakte heeft sterk de aandacht getrokken. Met deze film wilde hij het recht op zelfbestuur van de In donesiërs kracht bij zetten. Vervolgens heeft Ivens voor namelijk in het buitenland ge werkt: Tsjechoslowakije, Sow jet Unie, Frankrijk, Italië, Chi na, Cuba, Mali, Chili en Noord-Vietnam. In 1965 maakte hij weer een Neder landse film: Rotterdam-Euro poort. Joris Ivens werd eerder on derscheiden met de Wereld vredesprijs in 1955 in Helsinki en met een eredoctoraat van de Karl Marx Universiteit in Leipzig (DDR) in 1968. Op zijn tachtigste verjaardag in 1978 werd hij door het Ministerie van Ontwikkelingssamenwer king onderscheiden met de „Dick Scherpenzeelprijs". CONCERTEN IN CENTRAL PARK NIET MEER GRATIS NEW YORK Voor het geven van concerten op de grote wei van het Central Park in New York City moet voortaan betaald worden ter bestrijding van de onkosten door poli- tie-inzet en schoonmaken achteraf. De gemeente heeft dit bepaald naar aanleiding van de rekening die zij kreeg aan geboden na een concert in juli 1983 van Diana Ross. Het inzetten van politie en de gemeentereiniging na afloop kostte haar 650.000 dollar. Bovendien kon de belofte van Diana Ross niet worden nagekomen dat 7.5 procent van de opbrengst ter beschikking zou worden gesteld voor de aan leg van een kinderspeelplaats. De organisator van haar concert leed een verlies van 1.7 milioen dollar en de zange res zelf verspeelde de 200.000 dollar die zij er uit eigen middelen in gestoken had. PARIJS Yves Montand, op 62-jarige leeftijd nog steeds beschouwd als de populairste showfiguur in Frankrijk, heeft met een televisiekijkerspubliek van 20 miljoen de top be reikt van de politieke hit parade. Montand is de ster van het programma „Les Dossiers de l'Ecran" op „Antenne-2" en brengt met grote overtuigings kracht zijn boodschap te gen „Goelag" en de „gru welijkheid" van het leven in de landen van Oost-Eu ropa. Nu verdediger van een „libe raal kapitalisme", had de voor malige „Compagnon de Route" van de Franse communistische partij, wie bij de Russische in val in Hongarije in 1956 de schellen van de ogen vielen, geen waarschuwende woorden genoeg om het Westen te wij zen op het gevaar dat Moskou en zijn bondgenoten vormen. Hoewel hij zich nog steeds links noemt, accepteert Mon tand niet het bondgenootschap van de Franse socialisten met de communisten, „die staan achter de mensen die verant woordelijk zijn voor Afghanis tan, het drama van de Zuidko- reaanse Boeing en de psychia trische ziekenhuizen". Tegen degenen die hem ver wijten dat hij is omgezwenkt, zegt Montand: „Ik ben niet veranderd. Ik ben nog altijd tegen onverdraagzaamheid, onrecht en vernedering". Indertijd ondertekenaar van het „Appèl van Stockholm" te gen de atoombom, bewondert Montand nu president Fran cois Mitterrand voor zijn standpunt voor plaatsing van Amerikaanse Pershingraket- ten tegenover de Russische SS-20. Destijds militant tegenstander van de Franse oorlog in Alge rije en de Amerikaanse oorlog in Vietnam, steunt hij nu zon der aarzeling de Franse pre sentie in Tsjaad, om het leger van kolonel Khadaffy van Li bië af te houden van een inval in Tsjaad. Het indelen in rechts en links lijkt Montand hedentendage achterhaald. Ideaal voor hem is „zakendoen laten aan rechts en cultuurbedrijven aan links". Montand kreeg van een zeer grote meerderheid inspraak hebbende kijkers bijval en aanmoediging, hoewel er ook een paar waren die hem een „zedenpreker" noemden. Verkiezingen Tegen kijkers die Montand aanrieden de showbusiness te verlaten en aan een politieke loopbaan te beginnen vol gens een opiniepeiling kan hij rekenen op 36 procent van de Fransen bij de aanstaande Eu ropese verkiezingen waarin hij kandidaat is zei hij dat men niet moest rekenen op zijn na volging van het voorbeeld van president Ronald Reagan. „Hij is een goed president is, zelfs al zou men hem af en toe op de vingers moeten tikken. Maar hij is nooit echt in de showbusiness geslaagd, wat niet opgaat in mijn geval". Ives Montand. iffii Aimee jawel - 52. Dat mi dus wel een belangrijke fill worden. SHELLEY Ik kan het niet helpen, ze i< iteren een prima actrice, maar sind ^as Robert Altmans film „Popeye er kan ik in Shelley Duvall al de Wie had dat nou gedacht. Zelfs die ongenaakbaar fraaie Bo Derek heeft problemen met haar lijf. Binnenkort krijgen we haar film „Bolero" te zien en in een interview met het blad Woman's Own ter gele genheid daarvan, vertelde ze dat ze speciale medcijnen neemt om slank te blijven. „Mijn lichaam houdt water vast. Als ik geen vochtafschei- dende middelen neem, zwel ik als een ballon en zie ik er Chi nees uit". Bah Bo, waarom vertel je dat nouAl weer een droom op de klippen van de publiciteit gesneuveld. Het is dus waar: Pure schoonheid is slechts een luchtballonnetje. deel v leen nog maar „Olijfje" zien ste b®£ Al doet ze veel meer. Ze i. via de hard aan het werk aan haai defina: lievelingsproject, het Faerit Tale Theatre". Sprookjes voo de Amerikaanse televisie. Ta gisseur turn O'Neal speelt Goudhaar tje, Beverly d'Angelo gaat stevig - wakker gekust worded door Christopher Reeves in D( jn he schone slaapster, Shelley's, vroegere Popeye Robin Willi ams wordt de Kikker-Koninge (maar Williams kan na Gari in élles veranderen) en Lizi Minelli wordt de prinses op dM Erwt. Shelley Duvall bewaarI Repelsteeltje voor zichzelf enm waarempel, dat is dé manie* Olijfje" af te komen. GREASE Museum van Moderne Kunst in New York sluit voor uitbreiding NEW YORK Een van 's werelds grootste verzamelin gen van 20e eeuwse kunst is opgeslagen tot mei voor de uit breiding van het Museum of Modern Art in New York City. Het plan om de expositie ruimte van het museum te verdubbelen betekent dat meesterwerken als Picasso's "Les Demoiselles d'Avignon" en Matisse's "Rode Atelier", voorlopig niet te zien zijn. Het 44 jaar oude museum was twintig jaar geleden voor een minder omvangrijke uitbrei ding voor het laatst enige tijd gesloten. Directeur Richard Oldenburg kondigde aan, dat in het uitge breide museum tussen de 700 en 800 schilderijen en sculptu ren tegelijkertijd te bezichti gen zullen zijn, tegen ongeveer 425 nu. Overigens betekent dit dat nog steeds maar 30 procent van het hele bezit uitgestald kan worden. Het oorspronkelijke Museum van Moderne Kunst, dat werd voltooid in 1939, was berekend op 500 bezoekers per dag. De retrospectieve tentoonstelling gewijd aan Picasso in 1980 trok in de min of meer even grote ruimte 8.000 bezoekers. Een groot deel van het project wordt gefinancierd met de 17 miljoen dollar van de verkoop van de eigendomsrechten aan een particuliere projectontwik kelaar die een appartementen- toren van ruim 40 verdiepin gen boven het museum heeft gebouwd. Daar zijn al een paar gefortuneerde kopers inge trokken, zoals mevrouw John D. Rockefeller III en bouw meester Philip Johnson, ont werper van de sculptuurtuin en de nieuwbouw van het mu seum, waar hij voortaan op uitkijkt. CLAUDE Frankrijks meest succesvolle filmer Claude Lelouch begint ook al aan vervolgen. Hij heeft 25 films gemaakt in 23 jaar, en hij gaat verder aan film num mer zes. Precies, zijn meest be kende, „Un homme et une femme". Hij brengt de gelief den uit 1966 weer bij elkaar, Anouk Aimée en Jean-Louis Trintignant. Ze spelen nu grootouders in een film die „Twintig jaar later" gaat he ten. „Ik wil laten zien dat 50- jarigen op het ogenblik de be langrijkste mensen zijn in poli tiek en zaken" aldus Lelouch. En inderdaad, Claude zelf is 46, Jean-Louis 53 en Anouk i no: lek w Met de films wil het al nie, 20.1 meer zo, maar ook de boek),ma houdingen in Hollywood zijibove niet je dat. De twee schrijvei\dend van „Grease" (Warren Casejteur en Jim Jacobs) lazen alsmaa\ dit over het fenomenale succe\i de van de film (90 miljoen dollaielt: opbrengst), maar hadden héf. scl gevoel dat ze daar niet genoeg bi in meedeelden ondanks huisboe contractuele aandeel va/rte twaalfenhalf procent. Dufen s vroegen ze de rechter om dfe w boeken van Paramount in f(es kijken. En jahoor, de rechte^idsd besliste dat de heren no£)S. 576.995 dollar te goed haddennrtd De maatschappij had zo'n v/ekpel miljoen dollar te weinig opgei dus geven. De verzamelde schrijf e« vers in Hollywood stikken mild e middels bijna in hun wantrou\hei wen en schijnen een stormloop da' op de boekhoudingen van din. 1 grote filmmaatschappijen tè ni beginnen. Het zit er dik in da\{ hi een er binnenkort een boekje open doet. BERT JANSMAijk LANDEN TUINBOUW „Engelse klap" in bloemenhandel hard aangekomen Zo goed als het jaar met de bloemenhandel afsloot, zo slecht is het nieuwe jaar ingezet. De eerste veilingdag van het jaar de den pessimistische geluiden de ronde door de veilinggebou wen; in Engeland was in een winkel een chrysantenblaadje gevonden waarin het Japanse roest was aangetroffen. Zoek dat maar eens uit! Het is mogelijk want iedereen heeft over dat blaadje zo zijn eigen gedachten. Japanse roest en de Mineervlieg zijn twee ziekten die het kennelijk op Engeland, althans op onze export daarheen heb ben gemunt. Dat is al eerder het geval geweest en heeft de kwekers en handelaren al aardig wat geld gekost. Hoe dan ook, Engeland sloot deze week dan plotseling de invoer van onze chrysanten en dat was een klap die hard aan is geko men. Want in deze tijd van het jaar bestaat meer dan de helft van onze bloemenexport naar Engeland uit chrysanten. Geen wonder dat dadelijk na de eerste berichten de prijs van dat produkt inzakte. De laatste week van het vorig jaar liepen de troschrysanten in prijs nog op tot 122, maar die liep weer snel terug. Begin van de week was er zelfs sprake van door draai. En het is nu maar wachten op de verdere gang van zaken. De laatste cijfers van het jaar gaven voor Bloemenvei ling Westland een totale aanvoer over de 52 weken aan voor wat betreft de snijbloemen 1.837.409.094 bos of stuks en op brengst van ƒ729.410.454,57 tegen het voorgaande jaar aan voer van 1.817.030.115 bos of stuks en opbrengst van f 675.654.127,35. Van importsnijbloemen werden afgelopen jaar aangevoerd 86.065.538 bos of stuks met een opbrengst van f 36.751.677,85 tegen voorgaande jaar 70.489.424 bos of stuks en opbrengst van ƒ31.918.315,13. Van potplanten werden aan gevoerd 69.334.307 stuks met opbrengst van 150.724.633,49 en voorgaand jaar aanvoer 61.079.483 stuks en opbrengst van f 1.33.005.029.07. De perkplanten die afgelopen jaar ruim werden aangevoerd gaven een aantal van 24.515.150 stuks en opbrengst van f 6.017.409,95 tegen voorgaande jaar 16.730.601 stuks en op brengst van f 4.624.642,87. De gemiddelde prijzen waren afgelopen week met tussen haakjes die van voorgaand jaar: alstroemeria 83 (82) amarillys 48 (36) Am. anjers 59 (50) trosanjers 32 (27) anthurium 274 (220) asp. plumoses 30 (17) bouvardia 35 (40) chrysanten tros JC.69 (54) idem geplozen 81 (94) idem geplozen mc 20 (52) idem tros mc bos 184 (177) euphorbia 74 (72) freesia 25 (25) gerbera 77 (95) gladiolen off. 69 (47) irissen 17 (21) lelie kel ken 98 (82) idem tak 106 (117) nerine 94 (93) idem grootbloe- mig 79 (69) cumbidium kleine tak 395 (378) grote rozen 76 (71) idem klein 44 (41) gypsophilia 70 (26) streletzia 275 (238) tul pen 32 (30) chrysanten nc k. tros 49 (48). Tot de grote uitschieters behoorden met bijna 7 miljoen de freesia waarvan de gemiddelde prijs zich niettemin aardig wist te handhaven. De irissen met ruim 2 miljoen zagen de gemiddelde prijs dalen. Met ruim 4 miljoen was aanvoer van tros jc chrysanten 1 miljoen groter dan vorig jaar. De chrysanten spelen momenteel in onze bloemenveilingen het hoogste spel. Erg optimistisch zijn de geluiden dan ook momenteel niet; afgewacht moet worden of de Engelse maat regelen zich ook tot andere landen zullen uitbreiden. Maar voorlopig wordt wat de Engelse maatregel betreft wel op en kele maanden gerekend. Voor de meeste gewassen was de prijsvorming in de eerste week van het nieuwe jaar goed tot be vredigend te noemen. Ondanks het zachte weer doen de wintergroenten het nog steeds uitste kend, vooral ook door de buitenlandse vraag. De aanvoer van glassla schommelt wekelijks rond de 13 miljoen stuks. Door de tot op heden geringe concurren tie verloopt de export vlot. Het ziet er naar uit dat dit voorlopig ook zo zal blijven omdat de grootste concur rent, Frankrijk nog wel een aantal weken de naweeën van het slechte weer zal voe len. Daarbij komt nog het feit dat de beschermde teelt is in gekrompen en de vollegrond- teelt een uitbreiding onder- f;ing. Het aanbod van de vol- e grond is al en aantal we ken zo'n 3 miljoen stuks per week kleiner. De aanvoer van de beschermde teelt blijft ook achter bij die van vorig jaar. De prijzen die de Franse sla-telers ontvangen variëren van 36 tot 72 cent per stuk. Het gaat hier dan wel om sla die in gewicht varieert van 270 tot 380 gram. Op de Hol landse markt varieerde de prijs van 16 tot 66 cent per krop. Hieruit blijkt duidelijk dat de zware sla meer be langstelling geniet. Gezien de zware sla van de concurrent is het een goede zaak om in de richting van zwaardere sla te werken, vooral ook om het gat in de markt op te vullen dat er ontstaat als Frankrijk gedeeltelijk niet aanwezig is. Er wordt op een groei in de aanvoer gerekend, de prijs- druk kan daardoor wat toe nemen. Naar verwacht blijft de prijs op een hoger niveau als vorig seizoen, toen bracht de zware sla in de tweede week van januari 47 cent per stuk op. Door het ruimere aanbod van radijs, in verge lijking met vorig seizoen, lig gen de prijzen op een wat la ger niveau. Dit wil niet zeg gen dat er slechte prijzen be taald worden want in de af gelopen week lag de gemid delde prijs op 1,01 per bos. Het aanbod zal iets afnemen en de prijs zal zich goed we ten te handhaven. Het nog Tijd voor spruitjes. maar beperkte aanbod van paprika's werd tegen hogere prijzen verkocht. Rood bracht 6,80 per kilo op en groen noteerde 5,Naar verwacht zal er in de komen de week een eind komen aan het aanbod van paprika's. Voor het Hollandse produkt zal men dan geduld moeten hebben tot ongeveer begin maart. Er worden op het ogenblik paprika's ingevoerd vanuit de Canarische Eilan den. Voor de groene sorterin- fen lag de prijs op 2,90 per ilo op de groothandels markt. Rood bracht 5,30 per kilo op. Naast de Canari sche paprika's worden er ook partijtjes rode paprika's uit Israël ingevoerd tegen de zelfde prijzen als de Canari sche. Het nog maar zeer be perkte aanbod van ijsbergsla bracht goede prijzen op, na melijk 2,75 per stuk. Het aanbod neemt nog verder af en de prijs blijft op een gun stig niveau. De vraag naar andijvie zwakte wat af, dit had tot gevolg dat de prijs- druk toenam. Er werd ge middeld 2,20 per kilo be taald. Het ziet er niet naar uit dat aanbod en prijs in de ko mende week veel verande ring zullen ondergaan. Voor de bloemkool van onder glas varieerde de prijs van 1,15 tot 3,45 per stuk. Spinazie bracht 3,20 per kilo op. Broccoli noteerde een prijs van 3,80 per kilo. Raapste len werden in de afgelopen week nog goedkoper en brachten slechts 14 cent per bosje op. Een bij het grote pu bliek rrog onbekende groen tesoort, te weten paksoi, pas seerde de klok voor 1,82 per kilo. Vollegrondsgroenten De prijsdruk bij de spruiten nam in de afgelopen week niet verder toe. Voor beide sorteringen trok de prijs zelfs aan. De sortering A liep met 11 cent per kilo op naar f 1,07. De sortering B liep met 3 cent op en bracht f 1,16 per kilo op. Er wordt een groter aanbod verwacht waardoor de prijsdruk weer wat kan toenemen. Voor kro ten varieerde de prijs van 14 tot 49 cent per kilo. Het ziet ernaar uit dat het dieptepunt in het aanbod bereikt is. Er wordt een groeiend aanbod verwacht dat tegen lagere prijzen verkocht zal worden. Prei zakte weg naar 99 cent per kilo. Bij aanhoudend zacht weer kan het aanbod behoorlijk groeien. Er wordt op gleijke of lagere prijzen gerekend. Door het beperkte aanbod van Chinese kool liep de prijs op naar 86 cent per kilo. De aanvoer wordt gro ter en er wordt voor de ko mende week op een prijsda ling gerekend. Boerenkool ligt goed in de markt, in de afgelopen week werd er ge middeld 75 cent per kilo be taald. Nu de feestdagen weer achter de rug zijn is ook de vraag naar witlof afgezwakt. Hierdoor zette het prijsverval verder door. Voor de sorte ring I kwam de prijs op 1,95 per kilo te liggen. De sortering II daalde naar 1,40 per kilo. Het aanbod neemt in de komende weken geleidelijk toe en er wordt op gelijke of lagere prijzen gere kend. Gezelligheidsaspect slaat toe in tuinen|r,É Elke tijd kent zijn eigen grillen en rages. Ook op het gebied varveft planten en tuinen. Waar de tuin in vroeger dagen volgens eervnis strak symmetrisch patroon geordend was, heeft de laatste jarenef het gezelligheidsaspect toegeslagen. Menige tuin is in de jongsteiort geschiedenis verrijkt met bijvoorbeeld een zitkuil, waar het zo*f A mers gezellig toeven is. Wis Ook voor de plantensoorten die we toepassen in tuin en het binA f. •nenhuis bestaan modes. Waar zo'n dertig jaar geleden geraniumaor en begonia hoogtij vierden zijn het nu de grote groene plantenfde (vaak van tropische of subtropische oorsprong), die het beeld?wc van een eigen interieur bepalen. Ook de cactus is aan mode on-trm derhevig. Op het ogenblik zijn deze meestal groene en vaak va nie stekels voorziene planten bijvoorbeeld weer volop een rage. Een aai dankbaar onderwerp voor een winters praatje over groen; te^ meer omdat cactussen (of cacteeën) tamelijk eenvoudig te kwe-anl ken zijn uit zaad. Althans; sommige soorten. iar f.4.' Meloencactus Oorspronkelijk komt de cactus uit Noord- en Zuid-AmerikaJ.6 Daar groeiden ze al voordat Columbus dat deel van de wereld^ ontdekte. Van Canada tot in Vuurland op het uiterste zuidpuntje van Zuid-Amerika. Columbus stootte op zijn reis om de Westef naar Indië op Midden-Amerika. Op de Westindische eilandennc heeft hij ongetwijfeld kennis gemaakt met de daar zeer veelvul-og dig voorkomende meloencactus. no Al snel na de'ontdekking van de cactus, die net zoals de aardap-jn pel ook onbekend was in Europa en Azië van die jaren, werd diesn een zegetocht. oo Hoewel de verschillende indianenstammen in Amerika de cac-oc tus als voedsel gebruiken, al weer net zoals de aardappel, bleef: de stekelige plant in Europa tamelijk een sierprodukt. wt Salade ra In Mexico wordt nog steeds, naar eeuwenoud recept, een frisse J9 en smakelijke salade van cactussen gemaakt. De Apache-india- nen in Noord-Amerika maakten van het sap van een cactussoort een koppige drank met een fors alcohol-percentage. Een andere soort bevat veel mescaline en is de basis voor het drogerende ?9 middel peyote, dat nog tot op de dag van vandaag door Mexi- U caanse indianen wordt gebruikt. Overigens niet alleen door indi- -° anen. In Bolivia wordt een soort net als een aardappel geschild, 5r gekookt en opgegeten. ?c Rond 1540 circuleerden in Spanje de eerste vrij nauwkeurige be- 01 schrijvingen van cactussoorten. De Duitse arts Tabernaemonta- rf nus neemt in zijn kruidenboek dat in 1588 verschijnt, bolcactus- Bl sen op. In de negentiende eeuw (Biedermeijer-tijd) is de cactus zo populair en geliefd bij verzamelaars dat er dezelfde prijzen voor betaald worden als twee eeuwen geleden voor bloembollen. ai Die belangstelling werd minder maar de laatste tijd neemt ze F weer toe. Bolletjes Kwekers en exporteurs in Noord- en Zuid-Amerika hebben het j tegenwoordig gemakkerlijker nu vliegtuigen binnen een etmaal de planten vanuit Mexico naar ons land kunnen brengen. Vroe-; ger zijn bij schipbreuken vele, door onderzoekers moeizaam ver-, g zamelde plantjes, verloren gegaan. Verschillende botanische tuinen in de V.S. hebben een uitge-, j breide verzameling cacteeën. Zo zijn in Huntington Garden bij, g Los Angeles meer dan 9000 verschillende soorten bomen, strui-,» ken en planten te zien waaronder een forse verzameling cactus- sen. Uiteenlopend van minuscule kleine bolletjes met schitteren-,i de bloemen tot metershoge lidcactussen, die heel af en toe een forse bloem met een doorsnee van een volwassen soepbord pro- duceren.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16