„Goring gaf opdracht Rijksdag in brand te steken Broodoproer in Tunis duurt voort Strijder tegen doodseskaders in Indonesië voelt zich eenzaam Verzekeringsplan CDA-VVD jaagt gezinnen op kosten Bouwfouten eerste 3 maanden voor rekening verkoper Nieuwschaos door brokkelig vergaderen van Tweede Kamer" Meeste zware rokers willen eigenlijk stoppen „Zonder internationale bescherming zijn we weerloos BINNENLAND/BUITENLAND £eicbc Qowiant VRIJDAG 6IANUAR11984 PAGINA 1 BI „Asielprocedure beste ter wereld" AMSTERDAM „Ik durf met klem te zeggen dat de Nederlandse asielprocedure ongeveer de al lerbeste ter wereld is". Dat zegt staatssecretrais mr. V. Korte-Van Hemel van justitie in een inter view in het jongste nummer van het Nederlands Juristenblad. Naar de mening van de staatssecre taris is er geen enkele reden het beleid op dit punt te wijzigen: integendeel, het dient in kringen van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties als voorbeeld. Verder gaat de staatssecretaris in op de problematiek rond de re migratie, de gezinshereniging dan wel -vorming van buitenlandse werknemers. Er moet op wor den toegezien, aldus mevrouw Korte, dat niet steeds nieuwe vreemdelingen worden toegelaten nu wij niet meer werven. Wij moeten voorkomen dat deze vreemdelingen een beroep doen op de so ciale uitkeringen. Zuid-Afrika beschuldigd van gebruik „gifbommen" LISSABON Angola heeft Zuid-Afrika ervan beschul digd dat het in zijn maand oude militaire acties in Angola „gifbommen" heeft gebruikt. De Zuidafrikaanse troepen zouden met deze bommen An golese troepen en burgers in de zuidelijke stad Cuvelai heb ben bestookt. In de berichten uit Angola werd niet gezegd wanneer de bombardementen plaatshadden, of er slachtof fers waren en om wat voor chemische wapens het precies ging- Zware slag voor Organon OSS/ROTTERDAM Organon, een fabrikant van geneesmiddelen in Oss, krijgt een zware slag te verwerken. De Internationale Federatie van Ge neesmiddelenfabrikanten gaat in haar vakblad publiceren, dat het be drijf kinderen in de Derde Wereld heeft blootgesteld aan ernstig risico's. Tot die uitspraak kwam de Neder landse Codecommissie eind decem ber. Organon prees medicijnen met mannelijke hormonen erin aan als middel tegen ondervoeding of infec tieziekten. Er werd niet gewezen op mogelijke bijwerkingen. (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTELVEEN Als de eerste twee verpleegdagen in het ziekenhuis uit het ziekenfondspakket verdwijnen worden daardoor met name gezinnen op extra kosten gejaagd. Dat blijkt uit berekeningen van een commissie uit de Ziekenfondsraad. CDA en VVD willen dat ziekenfondsverzekerden de eerste twee dagen in een ziekenhuis zelf gaan betalen. Zij moeten zich daarvoor verplicht herverzekeren. Door het schrappen van de eerste twee dagen uit het ziekenfondspakket daalt de premie met ruim een half procent. Dat levert het gezinshoofd een besparing op. De verplichte aan vullende verzekering moet echter worden afgesloten voor elk gezinslid van zestien jaar en ouder. Per persoon gaat dat ongeveer tien gulden extra kosten. Dus hoe groter het gezin is, hoe meer er extra moet worden be taald. Vooral de lagere inkomensgroe pen zullen hierdoor nadeel van het plan ondervinden. Julianaprijs voor prof. Jappe Albert gf MAASTRICHT De Julia» -Boudewijnprijs 1984 van JXI gemeente Maastricht is toej kend aan prof dr W. Jappe berts (83) uit Voorst. Jappe l c berts kreeg de prijs vanwe zijn publikaties en andere ac 1 viteiten op wetenschappel Jï® historisch gebied ten aanzi van Belgisch en Nederlani eer Limburg. zou De prijs wordt toegekend 4 £oe grond van verdiensten voor Jj"' versteviging van de vrienj schapsbanden tussen Belgie J?6 Nederland, meer speciaal tu sen de gelijknamige provincij £a Limburg. De Nederlan der Marinus van der Lub- be, die door de nazi's er van werd be schuldigd de brand in 1933 in de Rijksdag te hebben aangestoken. FRANKFORT De Amerikaanse openbare aanklager bij het tribu naal van Neurenberg, Kempner, heeft gisteren verklaard over het bewijs te beschikken dat Hitler's plaatsvervanger, Her mann Göring, de brand in de Rijksdag in 1933 heeft laten aansteken. Mede dankzij de Rijksdagbrand konden de nationaal-soci- alisten aan de macht ko- Kempner heeft via de Neder landse ambassade in Bonn ko ningin Beatrix opgeroepen een nieuw proces op gang te bren gen in de zaak-Marinus van der Lubbe, die er van beschul digd is het Duitse parlements gebouw op 27 februari 1933 in brand te hebben gestoken. Hij is ter dood veroordeeld tijdens een proces waarvan men nu algemeen meent dat het een schijnproces van de nazi's was. Kempner, die in Frankfort woont, zei het bewijs te ontle nen aan een gesprek met de voormalige luchtmacht-gene raal Egloff Freiherr von Frey- berg-Eisenberg. Deze vertelde Kempner dat Göring de brand in de Rijksdag zelf heeft geor ganiseerd. Volgens Kempner heeft Von Freyberg-Eisen- berg, die bij Ulm in de West- duitse deelstaat Baden-Wür- temberg woont, hem de ware toedracht bijna 51 jaar na dato verteld omdat iedereen die met de brand in verband kon worden gebracht intussen is overleden. „Ik denk dat Nederland in deze zaak actie moet onderne men, want een Nederlander is er voor ter dood gebracht", al dus Kempner die zei de op roep aan koningin Beatrix te willen laten samenvallen met de 50e veijaardag van de te rechtstelling van Van der Lubbe door de nazi's op 10 ja nuari 1934. Bij de brand in de Rijksdag is Van der Lubbe, een 23-jarige Nederlandse communist, waarschijnlijk door de nazi's als zondebok gebruikt waarna zij de gelegenheid kregen een strenge anti-communistische wetgeving door te voeren, waardoor uiteindelijk de poli tieke oppositie buiten spel werd gezet. Van der Lubbe werd na het uitbreken van de brand weliswaar in het parle mentsgebouw gearresteerd, maar men meent dat een groep nationaal-socialisten de brand heeft gesticht voor ei gen politieke doeleinden. Kempner zei gisteren dat Van der Lubbe waarschijnlijk in Nederland is geworven door nazi's die zich als communist voordeden en hem geld aanbo den in ruil voor een reis naar Berlijn. „Hij kende Berlijn he lemaal niet en was pas 23. Het is nauwelijks te geloven dat hij de brand gesticht heeft", aldus Kempner die zei dat de zaak- -Van der Lubbe verborgen is in officiële dossiers in de DDR en in de Bondsrepubliek en dat hij wil dat Marinus vasn der Lubbe postuum wordt ge rehabiliteerd. DEN HAAG Kopers van nieuwbouwwoningen hoe ven niet op te draaien voor de kosten van bij opleve ring geconstateerde gebreken. De verkoper is verplicht de genoteerde bouwfouten en beschadigingen binnen drie maanden voor eigen rekening te herstellen, aldus een woordvoerder van de vereniging Eigen Huis, nadat gisteren, zoals gemeld, bekend werd dat één op de vijf nieuwe koopwoningen ernstige gebreken vertoond. -Als er na de derde maand een gebrek aan het licht, dan is de ondernemer die de woning heeft verkocht niet onmiddellijk verplicht tot reparatie. Weigert de verkoper het herstel uit te voeren dan rest de eigenaar niets anders dan een uitspraak te vragen aan de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland. Valt het vonnis in het voordeel van de eigenaar uit, dan nog is de verkoper niet wettelijk verplicht om te betalen, maar hij zal het vonnis niet zomaar negeren, zo meent het Ga rantie-Instituut Woningbouw in Rotterdam. Als de woningeigenaar een garantiebewijs van dit instituut heeft, is hij overal tegen gedekt. Dat certificaat garandeert nieuwbouwwoningen zes jaar. De garantie is zelfs tien jaar gel dig voor ernstige bouwfouten waardoor het huis bij voorbeeld verzakt of scheurt. DEN HAAG „Wij leveren vanaf het Binnenhof dagelijks erg veel kopij, maar ook wij kunnen niet verhinderen dat de manier van vergaderen in de Tweede Kamer nu eenmaal erg brokkelig verloopt". Daarmee heeft hoofdredacteur Henk Lichtenveldt van het ANP Tweede-Kamervoorzitter Dick Dolman lik op stuk gegeven. Dolman had gezegd dat de berichtgeving van het ANP ervoor zorgt dat de mensen er niet meer wijs uit kunnen worden. Hij vindt dat het ANP dagelijks een samenvatting van al het nieuws van het Binnenhof moet geven. „Met alle respect voor het meedenken van Dolman moet het mij toch van het hart dat hij onze positie overschat", aldus Lichten veldt in zijn nieuwjaarsrede. Het ANP komt volgens hem alleen al mankracht te kort om zo'n taak naar behoren te kunnen ver vullen. Dolman opperde onlangs ook het idee de berichtgeving over het dagelijks reilen en zeilen van de Tweede Kamer aan het ANP over te laten, zodat de andere media zich meer op de achter gronden kunnen concentreren. Zo'n regeling lijkt niet in het be lang van de kranten, zo stelt de hoofdredacteur. Lichtenveldt vindt dat Dolman van de plenaire vergadering weer een échte vergadering moet maken, de discussies in eerste en tweede termijn dicht op elkaar moet laten houden, ook na elven 's avonds door moet laten vergaderen en de stemmingen direct na afloop van het debat moet laten houden. „Dan wordt het voor de journalisten wat makkelijker de samenhang in de berichtgeving te scheppen". Ongebruikelijke straf Twee Brazilianen uit de stad Sao Sebastiao do Cai, die verdacht waren van roof en moord, werden gisteren met een touw aan de achterbumper van een politieauto gebonden en door de straten van de stad gevoerd. Brazilë is als gevolg van de verslechterende economische omstandigheden de laatste maanden het toneel van een ongekende golf van misdadigheid. Door een voorbeeld te stel len aan de bevolking proberen de autoriteiten de misdadigheid in te dammen. Ondanks de verdubbeling van de broodprijs staan Tunesiërs in de rij voor een bakkerswinkel. TUNIS Militairen en politie hebben gistermid dag in Tunesië's hoofdstad Tunis het vuur geopend toen een menigte een van de grote waren huizen in Tunis in brand probeerde te steken. Minstens drie personen raakten gewond. Nadat het centrum van de stad opnieuw door tanks, vanuit de lucht gesteund door helikopters was afge grendeld, werd het weer rustiger. Officiële cijfers zijn niet voor handen, maar diverse bronnen melden dat sinds het broodop roer op 29 december begon, er zeker zestig doden zijn geval len. De geruchten dat de betogin gen zijn aangesticht door aan hangers van de Libische kolo nel Khadaffy, blijven bestaan (er wonen circa zesduizend Tunesiërs in Libië) maar Kha daffy zelf zei gisteren dat het de Verenigde Staten zijn, di Tunesië willen vernietigen. NCRV-correspondent Marl Blaisse is gistermiddag in Tu nis, samen met een team vai de Westduitse televisie door d politie opgepakt. Beeld- en gt luidsbanden werden in besla j genomen, waarna de journalis 1 ten werden vrijgelaten. Het is in Tunesië niet toege staan radio- of tv-reportages t maken zonder toestemming van het ministerie van infor matie of van buitenlandse za, WAGENINGEN Meer dan de helft van de zware rokers zou eigenlijk willen stoppen met het gebruik van nicotine. En dan niet in groepsverband of onder begeleiding, maar op eigen houtje. Dit concluderen Judith van Eijnatten en Jolanda Staar- man, verbonden aan de Lan- bouwhogeschool in Wagenin- gen, in een vergelijke literera- tuurstudie die ze hebben gepu bliceerd onder de titel „Stop pen met roken kan, als u dat wilt". Volgens de onderzoe kers rookt in Nederland 41 van de mannen en 33 van de vrouwen. Individuele po gingen om te stoppen blijken volgens hen het meeste succes op te leveren. Uit Amerikaans onderzoek is naar voren geko men dat 95 van de ex-roi kers op eigen houtje en Zondek een of andere formele stopl therapie het gebruik van tal. bak heeft afgeleerd. Vooj vrouwen blijkt zwangerschap een werkzaam motief om mei roken te stoppen en zich ven volgens ook blijvend te ontj houden van tabaksgebruik. Minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek die dit weekeinde zijn bezoek aan Indonesië afsluit, heeft vandaag een ontmoeting met een man die strijdt tegen de doodseskaders in Indonesië, Mulya Lubis. Deze doodseskaders zijn al maanden ac tief en ruimen zakkenrollers en tasjesdieven uit de weg. Giste ren had Lubis een gesprek met Nederlandse journalisten JAKARTA Mulya Lu- „doodseskaders" een ein- bis, de voorzitter van het de te maken aan de moor- Instituut voor Rechtskun- den op kruimeldieven, dige Bijstand (LBH) in Ja- hebben hem talloze drei- karta, voelt zich voor de gementen, anonieme tele- eerste maal, zoals hij zegt, foontjes en brieven opge- .eenzaam en bang". Zijn leverd. pogingen om door het aan de kaak stellen van de RUITENHEER Eenzaam voelt hij zich omdat het Instituut, dat zich bij zijn pogingen om het lot van de vroegere politieke gevangenen te verbeteren gesteund wist door brede lagen van de be volking, thans geen sympa thiebetuigingen ontvangt. De mensen zijn enerzijds passief en angstig, anderzijds juichen zij het uit de weg ruimen van inbrekers, zakkenrollers en tasjesdieven toe. De kleine misdaad ondervinden zij aan den lijve, de grote corruptie die het land jaarlijks vele hon derden miljoenen kost speelt zich af op een voor hen on werkelijk hoog niveau. Andere mensenrechtenactivis ten maken melding van inti midatiemethoden als het zen den van een afgehakt hoofd naar een journalist die over de doodseskaders schreef, van lij ken die in Oost-Java dagelijks langs de weg of in de rivier worden gevonden, op de cam pus van de universiteit van Soerabaja worden achtergela ten, en van de vrouw van een advocaat die door een onbe kende met een mes in de hals werd geprikt waarschuwing dat haar keel ook kon worden afgesneden. Lubis, die Nederlandse journa listen ontvangt in het kantoor van de door de NOVIB en an dere Westerse organisaties ge steunde LBH, is bijzonder blij met het gesprek dat hij mor gen met minister Van den Broek zal hebben. „Als wij geen internationale steun krij gen, van de Nederlandse rege ring, van instellingen als Am nesty International en de In ternationale Commissie van Juristen en andere niet-gou- vernementele organisaties, kunnen wij gemakkelijker uit de weg worden geruimd. Zon- Doodvonnissen Indonesië kent de doodstraf voor moord doodslag met voorbedachten raden en voor ondermijning van de vei ligheid van de Staat. Maar de laatste jaren zijn, aldus Lubis, zeer weinig doodvonnissen uit gesproken en voltrokken. Ook economische delicten kunnen als ondermijning van de staatsveiligheid worden be schouwd, maar voorzover Lu bis bekend, is er nog nooit ie mand ter dood veroordeeld wegens corruptie. (Enkele da gen voordat minister Van den Broek Lubis zou ontvangen maakte het bureau van de openbare aanklager in Jakarta bekend dat alleen al het aantal in 1983 aan het licht gekomen gevallen van corruptie de staat 320 miljoen gulden had gekost, tweemaal zoveel als Nederland Indonesië jaarlijks aan onwik- kelingshulp verleent). Het Instituut voor Rechtskun dige Bijstand heeft afschriften ontvangen van veel brieven uit alle delen van de wereld aan president Soeharto en de bevelhebber van de strijd krachten, generaal Benny Moerdani, om een eind te ma ken aan de moorden. De Ne derlandse regering heeft de Indonesische ambassadeur in Den Haag op het matje geroe pen, een nota in Jakarta laten overhandigen, in het openbaar zijn zorg uitgesproken, maar, aldus Lubis, „ik geloof niet dat de autoriteiten er aandacht aan schenken". Tot nu toe is er in Indonesië nog niemand wegens deelname aan de wat eufemistisch wordt genoemd „buitengerechtelijke execu ties" gearresteerd of in staat van beschuldiging gesteld, laat staan veroordeeld. Andere mensenrechtenactivis ten vinden het jammer dat mi nister Van den Broek het op treden van de doodseskaders wel heeft besproken met zijn collega, Mochtar Kusumaat- madja, maar niet met presi dent Soeharto. „Minister Mochtar", zo zeggen zij, „kan zelf Soeharto niet zeggen dat het moorden moet ophouden. Hij hoopt op steun van Van den Broek, omdat Ex-Nederlander Princen schrijft Soeharto JAKARTA De oud-Neder lander Poncke Princen heeff- als voorzitter van het Indone sische Instituut voor de Verdek diging van de Mensenrechtenl president Soeharto gevraagór een eind te maken aan het opr treden van de doodseskaders^ die de laatste maanden naaf schatting 3000 mensen hebben- vermoord. Princen, die in dei- jaren veertig als dienstplichtig soldaat naar Indië ging, overs liep naar de nationalisten, lici van het Indonesisch pariemem is geweest en meermalen gej-. vangen heeft gezeten, heef nog geen antwoord gekreget op zijn brief. Soeharto de enige is die ër een: eind aan kan maken". Zij zijn dankbaar voor wat zij be schouwen als het „erg" open hartige, ondubbelzinnige" op treden van minister Van denh Broek, maar realiseren zich! ook dat het voor de Neder landse regering eenvoudig on mogelijk is om te doen alsof en? niets aan de hand is. Zij kun- - nen niet meer doen dan hopen r dat het iets zal uithalen. Lubis zou graag zien dat Ne-^ derland het optreden va doodseskaders aan de ordek stelt bij de besprekingen over 15 de ontwikkeiingssamenwer-i king. „De mensen weten" dus Lubis, „dat de moorden i: worden gepleegd door man schappen van de eenheden 1 speciale troepen. De vroegere, minister van voorlichting, Ali Murtopo, heeft met ..zoveel woorden gezegd dat achter dit optreden het leger staat".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10