Woonlasten in veel Molukse wijken torenhoog Nieuwe stijging werkloosheid eist drastische maatregelen T extielpr oducten te brandbaar Oude Delft verdacht van illegale export militaire apparatuur Inspraakorgaan over achtergrond Capelse rellen: BINNENLAND C«idócSoivMMit DONDERDAG 5 JANUARI 1984 PAGINA 9 Van Agt zuinig met interviews DEN BOSCH De Brabantse Commissaris van de Koningin Van Agt wil, ondanks meer dan hon derd aanvragen van kranten, weekbladen, radio en tv, voorlopig maar vijf interviews geven. Toen Van Agt op 21 juni werd geïnstal leerd liet hij weten pas in januari 4984 „beschikbaar te zijn voor de media". De vijf „uitverkorenen" zijn vier Brabantse dagbladen en de Regionale Omroep Brabant. Overigens heeft Van Agt laten we ten dat hij, in voorkomende geval len, nog wel bereid is commentaar te geven op actuele politieke ge beurtenissen. Winsemius pakt schadelijke stoffen aan DEN HAAG Minister Winsemius (Milieu) heeft op 1 januari veel strengere normen voor de milieuge vaarlijke stoffen pcb (polychloorbifenylen) en pet (polychloorterfenylen) ingevoerd. Een stof wordt nu aangemerkt als chemisch afval bij een concentratie van meer dan 50 milligram pcb of pet per kilogram gewicht. Tot nu toe was die grens 5.000 milligram. Bij Shell Nederland Chemie in Pernis worden geen pcb's met het afvalwater geloosd. Dit is volgens Shell gebleken uit onderzoek dat Shell-deskundigen in sa menwerking met het Nederlands Instituut voor On derzoek ter Zee (NIOZ) op Texel hebben verricht. Volgens Shell betekent dit dat het bedrijf door de Landelijke Vereniging tot behoud van de Wadden zee ten onrechte op een lijst is geplaatst van bedrij ven die ervan worden verdacht pcb's te lozen. Het Watertribunaal had Shell vorig jaar al vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Advocaat dient klacht in tegen Russisch blad DEN HAAG De Amsterdamse advocaat mr. J. van Bennekom wil stappen nemen tegen het Rus sische blad Sowjetskaja Rossija, dat hem „een hooggeplaatste CIA-agent" had genoemd. Hij gaat een klacht indienen bij de Russische ambassade in Den Haag en wil proberen een ingezonden brief in de krant geplaatst te krijgen. In de editie van 23 december vorig jaar beschuldigde de hoofdredac teur van de krant, Michail Ozerov, de Nederlandse advocaaat ervan de Bulgaar Anton Kristev te heb ben opgeleid tot CIA-agent en hem daarna naar Bulgarije te hébben gestuurd om daar een onder grondse politieke beweging te vormen. Van Ben nekom noemt deze aantijgingen grote onzin. „Wie lastert moet ter verantwoording worden geroe pen". De Bulgaar werd na aankomst in Sofia gear resteerd en tot vijf jaar en acht maanden celstraf veroordeeld. 1983 rampjaar voor luchtmacht DEN HAAG Vorig jaar is voor de Koninklij ke luchtmacht uit het oogpunt van bedrijfsvei ligheid een rampjaar geweest. In totaal veron gelukten zeven straaljagers, waarbij vijf doden vielen. In 1983 stortten vier F-16 straaljagers neer, twee F-104 Starfighters en een NF-5 straaljager. Het ernstigste ongeluk deed zich voor op 26 april, toen bij Hoogeveen twee F-16's bij een gevechtsoefening tegen elkaar botsten. De twee vliegers kwamen om het leven. Vanaf het jaar van invoering van de nieuwe F-16 straaljager, in 1979, zijn in totaal acht van deze toestellen verongelukt. Bij de ingebruikneming van deze toestellen werd verwacht dat tot 1984 zes toestellen verloren zouden gaan. Tot 1999 wordt verwacht dat nog eens 24 F-16's bij onge lukken verloren gaan. CDA-werkgroep wil soft-drugs niet langer verbieden DEN HAAG Marihuana en „hasj" moeten niet langer op één lijn gesteld worden met hard drugs zoals heroïne. Het risico van deze soft drugs is niet groter dan dat van alcohol en nicotine. Het gebruik van marihuana dient daarom niet langer te worden ver^ boden. De verkoop zou in handen moeten komen van de Staat, die de cannabisprodukten via een beperkt aantal verkooppunten tegen een redelijke prijs zou kunnen verstrekken aan personen boven de 16 jaar. Tot die conclusies komt een CDA-werkgroep, die over deze problematiek een discussiestuk heeft uitgebracht. Ten aanzien van deze soft-drugs zou volgens de werkgroep een beleid moeten worden gevoerd, dat vergelijkbaar is met het hui dige regime voor tabak en alcohol. Een groot bezwaar van de hui dige situatie is volgens de groep deskundigen, dat de betrekkelijk onschuldige hasj-produkten vrijwel alleen te krijgen zijn in crimi nele milieus. Die situatie van illegaliteit leidt ook gemakkelijker tot het gevaar van verslaving aan hard-drugs. De werkgroep stelt voor de handel in hard-drugs harder aan te pakken en de recla me voor tabak en alcohol terug te dringen. Dodelijk ongeval Bij een verkeersongeluk in Uddel zijn gisteren twee militairen om het leven gekomen, terwijl een derde militair ernstig gewond raakte. Zij zaten in een jeep die in botsing kwam met een vracht wagen. Over de oorzaak van het ongeval bestaat nog onduide lijkheid. Op de foto de trieste resten van de jeep. DEN HAAG Textielproducten vatten te gemakke lijk vlam. Er moeten wettelijke brandveiligheidseisen en -normen komen voor deze produkten. Dit conclu deert de Stichting Consument en Veiligheid uit een on derzoek naar de brandbaarheid van textielprodukten. Uit het onderzoek blijkt dat in Nederland jaarlijks 115.000 men sen onder medische behandeling worden gesteld voor brand wonden opgelopen in en om huis. Hierbij zijn er gemiddeld 110 per jaar met dodelijke afloop. In minstens een op de tien geval len is er sprake van een textielprodukt dat vlam vatte. Naast kledingtextiel (vooral nachtkleding) blijkt ook woningtextiel, vloerbedekking, beddegoed en meubilair gemakkelijk vlam te vatten. De kosten die verbonden zijn aan het stellen van wette lijke eisen zijn volgens de stichting gezien de hoge maatschappe lijke kosten van de opvang en behandeling van de ongevalss- laqjjtoffers, gerechtvaardigd. DEN HAAG Het open baar ministerie in Den Haag verdenkt de opti sche industrie De Oude Delft van illegale export van militaire apparatuur. De Haagse officier van justitie mevrouw mr. M. Schelfhout zal tegen ne gen betrokkenen bij de produktie van militaire apparatuur in het bedrijf een gerechtelijk vooron derzoek vorderen. Bij deze negen is in ieder ge val een deel van de direc tie. De negen worden verdacht van valsheid in geschrifte en overtreding van de in- en uit voerwet en het uitvoerbesluit strategische goederen. Volgens de Haagse persofficier me vrouw mr. Couzijn werden certificaten van oorsprong vervalst en exportpapieren on juist of onvolledig ingevuld, omdat anders geen toestem ming zou worden gegeven voor uitvoer. Er zouden ook partijen zonder vergunning zijn verscheept. De uitvoer van wapens of aan verwante goederen ligt in Ne derland aan banden. Het is erg moeilijk om wapens te leveren aan landen die er hun eigen bevolking mee onderdrukken. Ook de export naar oorlogvoe rende landen ligt gevoelig. Het gerechtelijk vooronderzoek richt zich op de levering tus sen 1981 en 1983 van nachtkij- kers aan Irak. Dit land is al sinds 1979 in oorlog met het buurland Iran. Het vooronderzoek wordt ge vorderd op grond van de be vindingen van de Economi sche Controle Dienst (ECD). Deze dienst nam begin vorig jaar bij een inval een deel van de administratie van het Délft- se bedrijf in beslag. Uit dit ma teriaal bleek volgens Couzijn dat de optische industrie de bepalingen probeerde te om zeilen. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische za ken gaf gisteren toe dat naar aanleiding van het onderzoek van de ECD enkele uitvoer vergunningen van de Oude Delft „naar bepaalde landen" zijn ingetrokken. Directeur Van Rhee van het Delftse be drijf wil niets zeggen over de landen waarmee hij zaken doet en de aard van de appara tuur die hij levert. Maar het is bekend dat het be^ drijf is gespecialiseerd in de produktie van optische appa ratuur voor militaire doelein den, waarmee 's nachts waar nemingen kunnen worden ge daan. Van Rhee zegt het ge rechtelijk vooronderzoek ove rigens vol vertrouwen tege- moet te zien. Volgens hem valt het bedrijf niets te verwijten. In tuinbouw veel betalings problemen bij (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Al de te kenen van herstel en al het optimisme nemen niet weg dat het met de werk loosheid nog niet de goede kant zal opgaan. Secreta ris-generaal Rutten van Economische Zaken vreest dat de geringe da ling van het werkloos heidscijfer in de laatste maanden geen blijvende zaak zal zijn. Door het aanhoudende grote aan bod van nieuwe arbeids krachten ligt een nieuwe stijging in de lijn der ver wachting. Om hierin ver andering te brengen be pleit Rutten een pakket drastische maatregelen, zonder overigens tot dwang over te gaan: decentrale loonvorming, waarbij inspanning en presta tie beter wordt gehonoreerd en de werknemers gespaard blijven' voor verdere lasten verlichting. herbezinning op het mini mumloon, waarbij het werkge vers mogelijk moet worden mensen tegen aanzienlijk min der loon dan het minimum aan te nemen. „Arbeidskosten mogen niet nadeliger uitwerken op de werkgelegenheid dan nodig is om de bestaansbehoeften te waarborgen", meent de secre taris-generaal. In dit verband wijst hij erop, dat partners met elk een minimumloon thans veel meer geld binnen bren gen dan het bestaansmini mum. „Ons arbeids- en belo ningssysteem moet in het licht van de uitzonderlijke werk loosheid vooral op de houd baarheid in een tweeverdie nersmaatschappij worden ge toetst", aldus Rutten. Ook in de overheidssector be pleit Rutten ingrijpende ver anderingen. Het loonbeleid bij de overheid zou ook meer dif ferentiatie moeten kennen, meent hij. Voor delen die veel gelijkenis vertonen met de marktsector zou dat het eerst en het verst moeten gaan. Ook zouden de pensioenen moeten worden aangepakt. Rutten wijst erop dat gehuw den met 40 dienstjaren na hun pensionering bij de overheid thans recht hebben op een pensioen dat netto ligt op 95 tot 105 procent van hun ar beidsinkomen, doordat ze geen premies meer hoeven te beta len. Volgens Rutten ligt hier een goede bezuinigingsmoge lijkheid. gasrekening Politie verbant herrieschoppers uit Catharijne UTRECHT De Utrechtse gemeentepolitie gebruikt sinds afgelopen december een nieu we tactiek om de rust en orde in het winkelcentrum Hoog Catharijne te bewaren. Mensen die voortdurend pro blemen veroorzaken krijgen van de politie het bevel om zich een dag lang van een be paalde plaats in Hoog Catharij ne te verwijderen. Deze maand wordt het experiment uitgebreid met de mogelijk heid om iemand minstens een maand lang uit het winkelcen trum .te weren. Het korps heeft hiervoor gekozen omdat grootschalig politie-optreden een grote aantrekkingskracht voor sensatiebeluste jongeren h# VUGHT De werkloos heid onder de Zuidmoluk- kers in ons land bedraagt circa 40 procent en een belangrijk deel van hen is dan ook afhankelijk van een uitkering. Tegen deze achtergrond moeten de woonlasten in veel geval len worden aangemerkt als extreem hoog. Aldus het Landelijk Inspraakor gaan Welzijn Molukkers in een reactie op de ge welddadige ontruimingen gisteren in de Molukse wijk Oostgaarde in Cappe- le aan den IJssel. Daarbij raakten vier politie-agen- ten gewond en werd een Zuidmolukse jongere in het been geschoten. gevallen is een regeling op in dividuele basis getroffen, ter wijl er nog tien uitzettingsvon- nissen liggen die nog niet ten uitvoer zijn gebracht. Volgens burgemeester drs. L. van Leeuwen van Capelle echter, staan er de komende dagen geen nieuwe ontruimin gen op stapel. „Wij hopen dat er in deze gevallen alsnog overeenstemming kan worden bereikt tussen de betrokken huurders en de woningbouw vereniging", aldus Van Leeu wen, die er overigens geen misverstand over laat bestaan dat hij andermaal de Mobiele Eenheid zal inzetten wanneer Nieuwe ontruimingen Maar woordvoerster Frieda Tomasoa van het wijkorgaan zegt niet te zien hoe nieuwe huisuitzettingen kunnen wor den voorkomen als er geen fi nanciële tegemoetkomingen, van welke kant dan ook, wor den gedaan. Als er geen ver andering komt in de beleids lijn van de gemeente, dan volgt in de loop van dit jaar voor de kantonrechter in Rot terdam een nieuw proces te gen de bewoners van 90 van Twee ziekenbroeders brengen de in het scheenbeen geschoten Zuidmolukker naar een ambulance. de 160 woningen zo voorziet mevrouw Tomasoa. Burgemeester Van Leeuwen bevestigde gisteren dat de ge meente Capelle steeds gewei gerd heeft borg te staan voor een geldlening van de Ge meentelijke Kredietbank in Rotterdam die de ontruiming had kunnen voorkomen. De burgemeester: „Er worden in Capelle wekelijks mensen uit hun huis gezet. Als wij een uit zondering voor de Molukkers zouden hebben gemaakt, zou dat een precedent hebben ge schapen". Volgens hem kon de gemeente dan ook niets anders doen dan de deurwaarder de bescherming geven waarom-de woningbouwvereniging had gevraagd. Hij meent ook dat gisteren door een lid van de Mobiele Eenheid terecht gebruik is ge maakt van een vuurwapen. De betrokken politie-agent voor kwam daarmee dat hij zelf en andere M.E-ers in een levens gevaarlijke situatie terecht kwamen, benadrukt de burge meester. De lezing van de poli tie is dat het schot werd afge vuurd op een jeugdige Zuid molukker die, gewapend mét een speer, op de eerste rij van de M.E.-formatie afstormde. Mevrouw Tomasoa ontkent dat de door het schot geraakte jongeman was bewapend. „Mijn fout" Zij ontkent eveneens dat de Molukse wijkraad het gemeen tebestuur van Capelle garan ties heeft gegeven dat de Mo lukse jeugd niet in actie zou komen bij de ontruimingen: „Hoe hadden wij dat ook kun nen dqen? Mensen die zo geë motioneerd zijn, houd je niet in de hand". Burgemeester van Leeuwen stelt dat deze garanties wel de gelijk zijn verstrekt en dat op grond hiervan afgelopen dins dag is gepoogd de ontruimin gen ten uitvoer te leggen zon der van de M.E. gebruik te maken. „Toen bleek dat het dinsdag toch uit de hand liep, heb ik besloten de volgende dag de M.E. alsnog in te scha kelen. Het is een fout van mij geweest dat ik teveeel waarde heb toegekend aan de toezeg gingen van de Molukse wijk raad", aldus burgemeester Van Leeuwen. Voorzover bekend heeft de Capelse politie tot nu toe nog geen arrestaties verricht onder de jongeren die zich dinsdag en gisteren met knuppels, lo den pijpen, speren en molotov cocktails verzetten tegen de ontruimingen. Korpschef Van Weelden liet gisteren echter de mogelijkheid open dat er alsnog aanhoudingen zullen volgen. Daarbij kan gebruik worden gemaakt van foto's die door poiitiefotografen van de gevechten zijn genomen. Van de vier M.E.-ers die giste ren gewond raakten, zijn er twee vrij ernstig aan toe. Eén M.E.-er liep een zware hersen schudding op en een ander kampt met brandwonden als gevolg van het accuzuur dat hem naar het lichaam werd gegooid. De twee andere agen ten liepen kneuzingen op. De zes gezinnen van wie giste ren de woningen werden dichtgetimmerd, hebben in middels onderdak gevonden. Een gezin kreeg, na daarom te hebben gevraagd, een ander huis toegewezen. De vijf overi ge werden opgenomen bij fa milieleden in de wijk. Burgemeester Van Leeuwen acht het uitgesloten dat de ont ruimde woningen weer snel in gebruik zullen worden geno men door de uitgezette Moluk se gezinnen. De woningbouw vereniging heeft namelijk de verwarmingsketels uit de hui zen laten laten halen en de panden afgesneden van gas, licht en elektriciteit. APELDOORN De Ne derlandse gasbedrijven worden steeds vaker ge confronteerd met beta lingsproblemen bij het in nen van de gasrekenin- gen. Met name in de tuin bouwsector zijn de proble- men groot. In 1982 moest over het hele land 171.000 N keer een betalingsregeling worden getroffen of werd het verschuldigde bedrag via de sociale dienst of dé gemeentelijke krediet bank geïnd. In 1981 ge beurde dat 65.000 keer, Daarnaast moest het gas in 1982 22.000 keer wor- den afgesloten. In 1981 gebeurde dat 16.000 keer. (In Den Haag zijn vorig jaar 673 gevallen van af- sluiting geweest tegenover 515 in 1982). In de tuinbouwsector is er vol gens de VEGIN (de vereniging van gasexploitanten) sprake van een verontrustende ont wikkeling. Van de totaal ruim 10.000 tuinders werd in 1982 met 3.100 door de gasbedrijven een betalingsregeling getrof fen en in honderd gevallen moest tot afsluiting worden overgegaan. Verbruik gedaald Het gasverbruik is vorig jaar met ruim drie procent gedaald. Weliswaar werd er in 1983 on geveer evenveel aardgas door de gasbedrijven afgezet als het jaar daarvoor, maar het aantal aansluitingen in de sector kleinverbruik steeg vorig jaar met ruim honderdduizend. Het tempo van de daling van het gasverbruik neemt af, kenne lijk omdat de besparingsmoge lijkheden zijn benut. Bij de grootverbruikers (kantoorge bouwen, ziekenhuizen, tuin ders en industrie) is aan de scherpe dalingen in de afzet een einde gekomen, vermoe delijk als gevolg van de gelei delijk oplevende economie. llnschri jvingsplicht oudere werkloze vervalt DEN HAAG Mensen van 57,5 jaar en ouder met een werkloosheidsuitkering zijn niet langer verplicht zich in te laten schrijven bij het arbeids bureau. Nog slechts bij uitzon dering zullen de bedrijfsvere niging of de gemeentelijke so ciale dienst, na advies van het arbeidsbureau over de kans op het vinden van werk, inschrij ving kunnen eisen. Dit blijkt uit een besluit van staatssecre taris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) tot ont heffing van de wettelijke in schrijvingsplicht. Volgens de De Graaf mag, gezien de slechte arbeidsmarktsituatie, in het algemeen niet worden verwacht dat werklozen van die leeftijd weer aan de slag komen. Als de situatie op de arbeidsmarkt verandert zal de vrijstelling weer worden opge heven. De 160 Molukse gezinnen in I fe wijk Oostgaarde moeten per maand 500 gulden huur betalen en circa 300 gulden verwarmingskosten. Hun wo ningen zien er aan de buiten kant heel redelijk uit, maar zitten vol reten en kieren waardoor het voortdurend tocht aldus woordvoerster Frieda Tomasoa van het wijk orgaan in Oostgaarde. Sinds vorig jaar zijn de bewoners een huur-inhoudingsactie be gonnen; in plaats van huur te betalen, storten ze per woning 150 gulden per maand op een speciale rekening. Een en an der heeft geleid tot een schuld aan de woningbouwvereniging van 300.000 gulden en tot in totaal 20 gerechtelijke vonnis sen waarin is bepaald dat de bewoners hun huis uitmoeten. Zes „uitzettingen" zijn gisteren gerealiseerd, in enkele andere Een van de in totaal zes woningen die zijn ontruimd. Rechts op de voorgrond de bewoner wiens huis dichtgespijkerd wordt. 1FRIEMELS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9