„Rijnlands bedrijfsleven licht optimistisch gestemd Persoonlijke ontplooiing staat voorop bij „Het Leids Medisch Technische Dienst TNO definitief naar Leiden VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL IN NIEUWJAARSREDE: imHHl LEIDEN CeidóaQowumt DONDERDAG 5 JANUARI 1984 PAGINA 3 Snelheids controle op de Lammenschansweg LEIDEN Bij een radar snelheidscontrole op de Lammenschansweg wer den gistermiddag 34 pro cessen verbaal uitgedeeld wegens te hard rijden. In een uur tijd werden 437 auto's gecontroleerd. Ne gen van hen reden harder dan 80 km/u. Eén automo bilist werd betrapt toen hij met een snelheid van 102 km/u over de weg reed. LEIDEN De Medisch Technische Dienst (MTD) van het TNO zal definitief niet in Emmen maar in Leiden worden gevestigd. Deze dienst die werd opgericht nadat het Medisch-Fysisch Instituut (MFI) in Utrecht was opgeheven, biedt in eerste aanzet werk aan 20 mensen en verleent medisch-technologische steun aan orga nen en instellingen op het gebied van de gezondheidszorg. Die steun bestaat uit keuring van, controle op en advisering over het therapeutisch gebruik van appa ratuur. Wanneer de MTD precies naar Leiden komt, is niet bekend. Voorwaarde voor de levensvatbaarheid van dit werk is dat de dienst is gevestigd in de Randstad en „geografisch en organi satorisch zodanig is ingebed dat toeleve ring van kennis en administratieve en technische ondersteuning op velerlei ge bieden verzekerd zijn". Dat antwoordt mi nister Brinkman namens zijn ambtgenoot Deetman (Onderwijs en Wetenschappen) op vragen van de noordelijke kamerleden Evenhuis (VVD), Hermsen (CD), Knol en Wallage (beiden PvdA) over de kwestie dat die dienst toch eigenlijk naar Emmen zou moeten. De kamerleden koesterden die opvatting, omdat Deetman aanvankelijk Emmen als vestigingplaats had genoemd voor een Onderwijsplanbureau. Een woordvoerder van TNO zei vanochtend dat er nooit sprake van is geweest dat de MTD naar Emmen zou gaan. „Deze dienst moet in Leiden worden gevestigd, vooral omdat er nauw moet worden samengewerkt met het Academisch Ziekenhuis." De bewindsman moest dat terugdraaien, omdat hij besloot om het onderwijsplan bureau niet op te richten. Daarom vonden de Kamerleden dat Deetman zich sterk zou moeten maken voor mogelijke com pensatie en de MTD zou daartoe een kans bieden. Deetman vindt dat hij niet ver plicht is te zorgen voor alternatieve werk gelegenheid nu hij heeft besloten om het planbureau niet op te richten, want het planbureau was volgens hem geen be staande rijksdienst. ME-er gewond LEIDEN Een agent van de Leidse politie is gisteren ge wond geraakt in Capelle aan de IJssel toen hij in het ME- uniform assisteerde bij de ont ruiming van een aantal wo ningen. De agent kreeg een klap op zijn hoofd en werd met een ijzeren staaf tegen de benen geslagen. De 21-jarige agent heeft er knieletsel aan over gehouden. De man maak te deel uit van een groep van tien Leidse agenten die ter as sistentie aanwezig was. Onder hen bevond zich ook een hond met begeleider. Het dier kwam met vijf breuken in zijn poot uit de ongelijke strijd. in d n he LEIDEN Het gaat wat beter met het bedrijfsle- ritie! ven in Rijnland. Aan een trikt aantal negatieve ontwik- ïocrs kelingen schijnt een einde voo te zijn gekomen al dienen ci| de gunstige resultaten zich vooralsnog voorzichtig „op kousevoeten" aan. Over de gehele linie zijn de 1 verwachtingen in het be- °P j drijfsleven in de Leidse regio, zeker in vergelij- uking met voorgaande ja- 8 ren, aanzienlijk optimisti- e 011 scher. Dit zei de voorzitter van de Kamer van Koop- handel en Fabrieken voor I Rijnland, de heer A. Ko- ningveld, vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede. 18 Procent van de bedrijven in Rijnland denkt dit jaar met verlies af te sluiten in 1982 lag dit percen- gtage nog op 26. De inves- <j teringen zullen dit jaar Zi toenemen. blij et p« De Kamers van Koophandel hebben ook in het afgelopen r oq jaar een enquete gehouden on- ingej der het bedrijfsleven en uit die enquete blijkt dat evenals in 1982 de totale Rijnlandse om- iet het afgelopen jaar met 2 I procent groeide. Dat is 1 pro lcent meer dan het landelijk gemiddelde. De export vanuit Rijnland daalde zowel ten op zichte van Nederland als in vergelijking met 1982. Groeide de Rijnlandse export in 1982 nog met 7 procent, vorig jaar werd slechts 1 procent groei geboekt. Landelijk lag dit cij fer op 3 procent. Over de hele linie vertonen de winsten van het bedrijfsleven in Nederland en in Rijnland een licht her stel, maar nog altijd heeft één op de vijf Rijnlandse bedrijven 1983 met verlies afgesloten. Vooral bij bedrijven met min der dan vijftig werknemers verslechterde de rendement spositie. De helft van de Rijn landse bedrijven acht het be haalde rendement onvoldoen de. W erkgelegenheid „Gelukkig steekt de investe ringsactiviteit in Rijnland wél gunstig af tegen het landelijk gemiddelde", aldus de voorzit ter. In 1982 investeerde 36 pro cent en vorig jaar lag dat per centage op 40. „Opmerkelijk is de groei van het investerings volume met 25 procent bij de grote Rijnlandse ondernemin gen". De werkgelegenheid is landelijk in 1983 minder sterk afgenomen dan in 1982 maar Rijnland, dat in 1982 op dit punt gunstiger scoorde dan het landelijk gemiddelde, blijkt nu met een daling van 2 procent gelijk te zijn aan de rest van Nederland. De werkgelegen heid bij de kleine bedrijven bleef op hetzelfde niveau. In de land- en tuinbouw na men de investeringen met 20 procent af en de export met 2 procent. 22 Procent van de be drijven in deze sector leed ver leis. In de visserij liep de om zet met 2 procent" terug en ruim een derde van de bedrij ven in deze sector verwacht ook dit jaar met verlies af te sluiten. Ook in de voedings- en genotsmiddelenindustrie ging het minder. De export groeide minder, de investerin gen daalden met 25 procent en bijna 60 procent acht het ren dement onvoldoende. Toch denkt maar 6 procent dit jaar met verlies af te sluiten (in 1982 14 procent). In de bouw- materialenindustrie daalde de omzet met 4 procent (was 7 procent) en de kritieke situatie in de bouwnijverheid ver slechterde nog verder. De om zet van de papier- en grafische industrie steeg met 2 procent en de export van de kleinere bedrijven steeg met 22 pro cent. 1983 was voor de metaal een slecht jaar (omzet 2 pro cent omlaag en de export 11). Met de groothandel gaat het betér en ook de omzet in de detailhandel steeg (3 procent tegen landelijk 1 procent). Slechts 8 procent van onder nemers in de horeca verwacht een toename van de omzet in 1984. In 1983 werd door de geënque- teerde ondernemers bijna 700 maal melding gemaakt van knelpunten wat betreft be drijfsruimte, bereikbaarheid, personeel, ruimtelijke orde ning, milieu en vergunningen. Koningsveld schat het totaal aantal ondernemingen dat op deze punten problemen heeft op enige duizenden. In dit kader ging hij ook in op de verkeerssituatie rond de Stationsweg en het conflict dat daarover is ontstaan tussen de betrokken ondernemers en het A. Koningsveld, de voorzitter van de Kamer van Koop handel en fabrieken voor Rijnland. gemeentebestuur. „Hoelang houdt een stadshart zijn aan trekkingskracht als het zich hooghartig afsluit en zijn as tussen binnenstad en station verwaarloost Stootje Voorzitter Koningsveld be toogde vanmiddag dat een verdere versterking van de marktsector „onontbeerlijk" is: „Het Nederlandse bedrijfsle ven heeft een nijpend tekort aan eigen vermogen. Ook met aanhoudende verbeterende re sultaten zal het Nederlandse bedrijfsleven nog jaren de po litieke wind in de zeilen moe ten houden, wil het structureel weer tegen een stootje kun- Hij wees op een aantal wette lijke veranderingen die op 1 januari van kracht zijn gewor den. De nieuwe wet geeft nauwkeurig aan hoe onderne mingen hun jaarstukken moe ten opstellen. Deze wet houdt tevens in dat bijna alle onder nemingen „ook de kleinste B.V.'s" in ieder geval een verkorte balans moeten publi ceren. Koningsveld beteurt deze wet. „Bij veel onderne mers wordt met verontrusting tegen de nieuwe verplichtin gen aangekeken", merkte hij op. De voorzitter zei over de pro blemen van startende onder nemers: „Als er één onder werp is, waarbij je door de bo men het bos nauwelijks meer ziet dan is het wel de voorlich ting en begeleiding aan dege nen, die een eigen onderne ming willen opzetten". Hij ging ook in op het geharre war rond de meubelboulevard. Volgens Koningsveld is vesti ging van de meubelboulevard in de Haagse regio onaan vaardbaar. Dat zou voor Rijn land zeer negatief zijn. „Nog meer bestedingen in de meu belbranche zullen buiten Rijn land plaatsvinden". Over de regio Alphen zei hij dat de Kamer een structuuron derzoek voorbereid. Dat on derzoek moet een beeld van de economische situatie van de regio Alphen. Koningsveld hekelde de amb- tenarenacties van eind vorig jaar toen hij onder meer sprak over „brandweermannen, die hun dure spullen en schuim misbruikten". AMATEURTONEELGROEP WEERT DE ONDERBROEKENLOL Willem de Zwijgerlaan weer geheel berijdbaar Sedert enkele weken is de Willem de Zwijgerlaan weer over vier banen berijdbaar. Dit is mogelijk geworden nu de Kooitunnel, al leen voor fietsers en voetgangers, bijna voor gebruik gereed is. De verwachting is dat de tunnel eind van deze maand kan wor den geopend. Voor die tijd zal kunstenares Trees Klein de tunnel een passende aankleding geven waarmee men hoopt te bewerk stelligen, dat de jeugd haar kladderwerk op de tunnelmuren ach terwege zal laten. Met de aanleg van de tunnel is men zo'n twee jaar bezig geweest. De werkzaamheden bezorgden het verkeer, dat slechts van twee banen gebruik kon maken, vo©ral in de spits lichte overlast. Het werk rondom de Kooitunnel heeft in het totaal bijna tweeëneenhalf miljoen gulden gekost. Aniba In Aniba's muziekkamer treedt morgenavond de Deen se groep Folkstow op. De uit vijf leden bestaande groep speelt vrolijke dansmuziek uit Scandinavië. Daarbij spelen de violen de boventoon hoewel andere instrumenten als bas, accordeon, mandoline, gitaar en bouzouki zich ook niet onbetuigd laten. Het optreden begint om negen uur. De agenda van de Leidse folk- club Horus ziet er verder als volgt uit: 14 januari Sone- rien Du in de Waag; 3 februari Kees Ouwejans en mak kers in Aniba; 9 februari drie heren in de Waag en 17 januari Gill Burns in Aniba. Cursussen De afdeling sociaal cultureel werk heeft een aantal cursus sen op het programma staan voor personen zonder betaald werk. Het gaat om Nederlands, Engels, Frans, Duits, Spaans, en electronica, EHBO, fotografie, gitaar, potten bakken, spinnen, weven, tekenen en schilderen. De cur sussen zijn gratis en inschrijven kan schriftelijk via folders die op het stadhuis, in de bibliotheken en in de club- een buurthuizen verkrijgbaar zijn. Het aantal deelnemers is be perkt. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de afdeling sociaal cultureel werk van de gemeente, telefoonnummer 254183. Carnaval Carnavalsvereniging De Hutspotten viert zaterdag avond het traditionele Nieuwjaarsbal in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 41. De vereniging viert dit jaar het 11-jarig bestaan. Op het programma staan optredens van Super Trion, het Loosdrecht Kwartet en de Climax Jazz Band. Het feest begint om acht uur met een receptie. Om tien uur wordt de Jaarorde uitge reikt. De toegangprijs bedraagt vijftien gulden, leden van de vereniging betalen vijf gulden. Pijpenkabinet In het Pijpenkabinet aan de Oude Vest 159a wordt zater dag een dia-lezing gehouden door Don Duco, de conserva tor van het kabinet. Aan de hand van een serie dia's geeft hij een beeld van de geschiedenis van de kleipijp. Veel aandacht wordt besteed aan de Nederlandse historie van de kleipijp, die begon rond 1600. De lezing begint om half drie. Schlepp Van veel liederen van Schubert, Schumann, Van Beet hoven, Chopin en Mendelssohn zijn door Franz Liszt schitterende piano-transcripties gemaakt. De pianist Vaughan Schlepp voert deze pianowerken woensdag avond 11 januari uit in de Kapelzaal van het K&O ge bouw aan de Oude Vest 45. Toegangskaarten, van zes en viereneenhalve gulden, zijn verkrijgbaar bij K&O, telefoon 141141. Het concert begint om kwart over acht. Repelsteel Repelsteel aan de Breestraat 19 heeft een twee alternatieve kookcursussen op het programma staan. De cursussen be ginnen respectievelijk op donderdag 26 januari en zaterdag 28 januari. Aanmelden kan telefonisch: 132214 of 121296. Volkshuis In het Volkshuis (Apothekersdijk 33) is nog plaats bij de cursus pottenbakken die elke dinsdagmiddag van half twee tot half vier wordt gehouden. Er wordt ge werkt met handvormen en met de draaischijf terwijl ook het glazuren aan de orde komt. De kosten bedra gen 35 gulden voor 10 lessen (exclusief materiaal). Ook op de cursus Frans zijn nog enkele plaatsen vrij. Deze wordt iedere maandagmiddag van twee tot drie uur gegeven. Kosten ook hier 35 gulden voor 10 lessen. Op 31 januari begint een korte cursus batikken en stof- verven. De cursus omvat tien lessen en heeft elke dins dagmiddag plaats van half twee tot half vier. De kos ten bedragen 100 gulden inclusief materiaal. Inlichtin gen over alle cursussen via tel. 149180. Leiden gaat zich verkopen op Noorse offshore-beurs LEIDEN Samen met Den Haag en Zoetermeer gaat Leiden in augustus naar het Noorse Stavanger om daar op een vakbeurs uit de doeken te doen waarom Zuid-Holland-West een goede keus is voor het vestigen van offshore- industrie. De gemeente Leiden hoopt op dit soort beurzen de aantrekkelijkheid van de vestiging van kantoren in Leiden aan te tonen. Door het leggen van contac ten zouden bijvoorbeeld dè te bouwen kantoren op het Schuttersveld aan de man moeten worden gebracht. In een Haagse gemeenteraadscommissie zijn gisteren al vraagtekens gezet bij de ge plande deelname aan de beurs in Sta vanger. Het PvdA-raadslid Kapel vroeg zich af of het nu zo verstandig is om uitgerekend naar een offshore- beurs te gaan. „Dat heeft alles te ma ken met het al dan niet aanleggen van een vierde Scheveningse haven. Als deze al wordt aangelegd, dan zullen we daar toch nog een aantal jaren op moe ten wachten", aldus Kapel, die daarom deelname aan een offshore-beurs wei nig zinvol vindt. Bovendien zou, zo blijkt de laatste tijd, de combinatie van Scneveningen en offshore niet op al te veel succes mogen rekenen. Kettingbotsing op Hoge Rijndijk LEIDEN Vijf auto's waren gisteravond be trokken bij een kettingbotsing op de Hoge Rijn dijk ter hoogte van de stoplichten bij de Meer burgerkade. Bij het ongeluk, dat om 18.40 uur plaats had, vielen geen gewonden. De materiële schade was groot. De aanrijding ontstond nadat drie auto's voor het verkeerslicht waren gestopt. Een vierde au tomobilist,'een 27-jarige man uit Alphen aan den Rijn, reed achterop de laatste wagen waar door de drie auto's in elkaar schoven. Een vijf de wagen, bestuurd door een 34-jarige vrouw uit Zoeterwoude, zag de stilstaande auto's te laat en maakte de chaos compleet. Lach stukken. Dat doen al die andere amateurgezelschappen al. We hoeven heus niet al leen van die zware toneel stukken. We spelen gewoon waar wè zin in hebben, maar wel met inhoud en een beetje niveau. We zullen heus wel eens een klucht doen, maar dan niet met van die onder- broekenlol. We willen ook per se stukken spelen voor een kleine bezetting van hooguit zes mensen. Zo kan elk indi vidu zich beter ontplooien en kan de regisseur er ook meer uithalen. We willen verder meer discussie over de stuk ken. Gezamenlijk stellen we zo de karakters vast en hoe het decor eruit moet komen te zien. We willen ook geen ko lossale decors, met allerlei deuren en ramen. We willen een sober, maar doelmatig de cor, waarbij de belichting het belangrijkste onderdeel is. Het decor is ondergeschikt aan het toneelspel. We hopen op die manier een beweeglij- op de boekenlijst staat", aldus Derogee, die de regie voor zijn rekening neemt. Ronald Derogee, Sheila Le ver, Et Meyvogel en Els We- nink vonden dat ze artistiek geremd werden bij het grote en daardoor wellicht wat log ge Toverlei. Daarbij kwam dat ze, vanwege het rouleer systeem dat Toverlei hanteert, waarschijnlijk een jaar niet aan de produkties mee zouden kunnen doen. „Alles werd te veel van boven af bepaald bij Toverlei. Een bestuur dat niets van toneelstukken af weet, zegt wat er gespeeld gaat worden en ook de regie liet de laatste tijd te wensen over. Er zijn te veel personen bij een stuk betrokken. Tot een karakter goed uitdiepen kwam het veelal niet", aldus het viertal. Vooral Ronald en Sheila, die in de vele jaren dat zij bij To verlei speelden veelal de hoofdrollen vertolkten, von den dat ze zich niet voldoende konden ontplooien. Ook de toneelstukkeuze viel vaak niet in de smaak. „Regisseren leek mij bijzonder boeiend, maar zoiets doe je niet zo maar, dus volgde ik een regie- cursus in Amsterdam. Een ge degen cursus. Toen ik die vol tooid had, wilde ik wel eens wat proberen bij Toverlei, maar die kans kreeg ik niet. Ach, wellicht durfden ze het niet aan, maar ik vond dat ik mijn creatieve ei niet vol doende kwijt kon", aldus Ro nald Derogee, die als be stuurslid jarenlang als manus je van alles alle technische as pecten zoals het licht, decors, geluid enz, verzorgde bij het amateurtoneelgezelschap. Na het debuut in de Kapelzaal van K&O op 13 januari treedt Het Leids Theater op 1 febua- ri op in het LAK-theater aan de Cleveringaplaats in Lei den. SYLVIA VAN LEEUWEN LEIDEN Er is een nieuw amateurtoneelgezelschap in Leiden. Dit "Het Leids Thea ter' debuteert 13 januari in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Dan zullen de twee eenacters „The Zoo Sto ry" van Edward Albee en „De vingers van de macht" van Kees Holierhoek worden op gevoerd. Het nieuwe toneel gezelschap bestaat uit vier personen. Allen zijn ze jaren lang actief geweest bij de to neelvereniging Toverlei, maar onlangs besloten ze voor zich zelf te beginnen. Weer toneel maar nu heel anders. Na veel gedebatteer over opzet, idea len en stijl, werd er naar de notaris gestapt en was de ver eniging Het Leids Theater een feit. De groep oefent één keer in de week in Katwijk, maar het Leids Theater zou graag in Leiden een oefen ruimte vinden. „De repertoi re-keuze ligt bij ons niet zo vast, maar we willen niet meer van die Theater-van-de- Het nieuwe gezelschap. ke vereniging te blijven, want alleen dan ben je in ontwik keling", aldus Sheila Lever, één van de speelsters. Scholen Om meer interesse voor het toneelspel te kweken, geeft Het Leids Theater ook voor stellingen op scholen. „We willen dat men een beetje af raakt van het cliché-idee over toneel. We kunnen iets spelen dat goed in het programma van bijvoorbeeld maatschap pijleer past. Dat is ook nu het geval met „Vingers van de macht" van Holierhoek. Dat stuk gaat over macht. De een akter van Edward Albee „The Zoo Story" gaat meer over de contactstoornis tussen mensen en over geluk en schijngeluk. Na afloop van zo'n voorstel ling kan dan nog met ons over het stuk gediscussieerd worden. Wellicht gaan we ook nog eens iets spelen dat

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3