1495,- 1295,- 1095,- C At!» i Publiekstheater speelt 'Adam in ballingschap' enerverend en cynisch it Jan Herman van Heek: tekenaar die textielfabrikant werd WOONWARENHUIS KUNST EeidaeSoivuwit DONDERDAG 5 JANUARI 1984 PAGINA 14' Zondagmiddag concerten R O DEN HAAG Het Residentie Orkest begint komende zondag aan een serie van vier zondagmiddagconcerten in het Congresgebouw. Tegen opvallend lage prijzen kunnen muziekliefhebbers genie ten van vier 'Promenade-achtige' pro gramma's met enkele bijzondere gebeur tenissen zoals een Spaans concert en een pop-concert voor cello en orkest. Zondag speelt het RO onder leiding van Hans Vonk de Suite Pelléas et Mélisande van Fauré, Leonore 3 van Van Beetho ven en het Pianoconcert KV 466 van Mozart. Solist hierin is Wolfgang Manz, een van de prijswinnaars vorig jaar van het Koningin Elisabeth Concours in Brussel. Isabelle van Keulen soliste bij R O DEN HAAG Isabelle van Keur len is morgenavond soliste bij het Residentie Orkest, in de „Kammer- musik nr. 4" van Paul Hindemith. Isabelle (16) is winnares van de Pu blieksprijs en van de tweede prijs van het Internationaal Yehudi Me- nuhin Vioolconcours 1983. Het con cert dan wordt gegeven in het Con gresgebouw en om 20.15 uur begint, omvat, behalve het werk van Hin demith, de Suite Pelléas et Mélisan de van Fauré en de Symfdonie in C van Strawinsky. De aangekondigde balletsuite „Le pas d'acier" van Prokofjef komt wegens tijdgebrek bij de repetities te vervallen. Isabelle van Keulen. Haagse componisten op koffieconcert DEN HAAG In de Haagse Kunstkring wordt zondag 15 januari een kofieconcert gege ven in het kader van de serie Haagse Componis ten. Het concert begint om 12 uur. Werk wordt uitgevoerd van onder anderen Jaap Geraedts. Medewerkenden zijn Nora Raphael mezzoso praan, Joe Raphael ba riton, Mascha van Peij- pe en Peter Visser pia- BEZOEK HISTORISCH MUSEUM GESTEGEN AMSTERDAM Het bezoek aan het Amsterdams His torisch Museum is in 1983 met ruim 12,7 procent geste gen. Het museum in de Kalverstraat telde vorig jaar 163.267 bezoeken tegen 144.839 in 1982. De grotere be langstelling voor dit museum steekt volgens de directie zeer gunstig af tegen de de ontwikkeling bij andere Amsterdamse en de landelijke musea, die merendeels minder bezoek kregen. Het Amsterdams Historisch Museum is wat bezoekcij fers betreft het op vier na grootste van de ruim veertig Amsterdamse musea en vergelijkbaar met de grote mu sea in steden als Den Haag en Rotterdam. De grote publiekstrekkers in 1983 waren de tentoonstel lingen over Nieuw-Amsterdam, over de schrijver Ar thur van Schendel on over de Amsterdamse postge schiedenis. Ook voor de jaarlijks terugkerende gratis toegankelijke week in oktober bestond zeer veel belang stelling. Vrouwen kiezen de begeerlijkste man LOS ANGELES De Britse popster Boy George, tv-per soonlijkheid Johnny Carson en ..Mr. T" van de televisiese rie „The A-team" staan hoog op een lijst van 's werelds meest begeerlijke vrijgezellen die is samengesteld door de international bachelor wo men's society", het internatio nale genootschap van vrouwe lijke vrijgezellen. EXPOSITIE PENTEKENINGEN IN RIJKSMUSEUM TWENTHE ENSCHEDE Temidden van talrijke middeleeuwse kunst schatten, die hij ooit omschreef als „een passende aanleiding van het huis", liggen 65 open geslagen schetsboeken uitge stald in vitrines. Gewetensvol le pentekeningen van wijlen dr. Jan Herman van Heek (1873-1957), die deze maakte in de periode van 1894 tot 1956. Nu nog in het middeleeuwse Huis Bergh in de grensplaats 's Heerenberg in Montferland de plaats, waar Van Heeks te keningen zijn. Straks, van 11 februari tot en met 4 maart, zullen ze tentoongesteld wor den in het Rijksmuseum Twenthe aan de Enschedese Lasondersingel. Het museum, dat gesticht werd door een Van Heeken, waar van Jan Herman gedurende 25 jaar honorair-directeur was, nadat hij in 1935 de textielin dustrie vaarwel had gezegd. Het museum, waarin hij zijn kinderen tekenles (op de vrije zaterdagmiddag) liet geven. Want tekenen nam een voor aanstaande plaats in in zijn le ven. Waar mensen vandaag de foto- en-of filmcamera hante ren om hun indrukken vast te legen, daar gebruikte Van Heek Oost-Indische inkt en pen, die hij samen met zijn schetsboeken, altijd en waar ook ter wereld bij zich had. Bezit De 93 schetsboeken, die Van Heek bij zijn dood in 1957 ach terliet, zijn gemeenschappelijk bezit van de familie en wor den beheerd door zijn zoon, J.H.A. van Heek. Deze heeft Van de imposante gotische kathedralen in noord-I koos Van Heek die in Reims uit voor een tekening, c 1920 maakte. ook samen getekend met zijn vader. Er is een prentje, waar op de zoon de vader heeft weergegeven, wanneer die het Zutphense IJsselfront tekent. Er zijn ook foto's van Van Heek sr. Eentje uit 1929 wa- neeer hij samen met de leden van de Vereniging voor Vol kenbond en Vrede poseert voor het kantoor van de tex tielfabriek Rigtersbleek in En schede. „Mijn vader heeft eigenlijk nooit liefhebberij aan de (tex tielindustrie gehad", vertelt J.H.A. van Heek. „Wél voor het bankwezen. Zo is hij heel lang president-commissaris ge weest van de Twentsche Bank, terwijl hij ook lang commissa ris was van de Jordaan Bank in Parijs. Door de textiel en door deze bankfuncties kwam hij geregeld in het buitenland. Niet alleen tekende hij altijd op die reizen, hij ging ook al tijd bij antiquairs kijken. Op die manier kocht hij tal van dingen, die u nu hier in Huis Bergh tentoongesteld ziet" Toegewijd J.A.H. van Heek: „Mijn vader was geen hartstochtelijk kunstverzamelaar. Wél een toegewijd verzamelaar. Hij had zich namelijk altijd in be dwang. Er mag geen stuk te veel aan de wand hangen, was zijn opvatting. Een welover wogen verzamelaar past mis schien ook bij hem". „Hij, wars van pracht en praal, meende dat dat ook voor mid deleeuwen gold. Maar er was natuurlijk ook in die periode sprake van pracht en praal, zij het dat die veelal ter ere van God werd aangewend. En de mensen moesten er krom voor liggen". Van Heek: „Het is heel moei lijk om mijn vader te karakte riseren. Als ik voordrachten over het leven van mijn vader geef, dan probeer ik dat zo ob jectief mogelijk te doen. Ik zou willen zeggend dat hij een be daard man was, zwijgzaam, in getogen. Hij voelde nooit be hoefte om op de voorgrond te Met .Adam in balling schap' laat het Publieks theater zien dat het wel degelijk zinvol is oude stukken uit ons taalgebied op het repertoire te ne men. In de regie van Hans Croiset is Vondels schep pingsverhaal, om precies te zijn Genesis 3: de zon deval, tot een spannend, prikkelend en enerverend toneelstuk gemaakt. Bij Croiset zijn Adam en Eva zeker geen onnozele mensen die in het paradijs in onschuld leven tot Eva verleid wordt door de slang. De appel die zij neemt van de boom der kennis en later aan Adam aanbiedt, zorgt er bij het Publieksthea ter niet voor dat de twee voor het eerst 'uit hunne oogen' kunnen zien. En de schaamte die zij voelen na de happen valt best mee. Na een proloog waarin Hans Croiset zelf voor het doek de inhoud vertelt en een mono loog van Lucifer, de gevallen engel, achter een soort plastic gordijn, begint het. Adam zit rillerig op een grote hoop puin temidden van een ruïne van wat lijkt op een kruising tus sen een oude kerk en een bad huis. Eva zit bij hem. Rechts naast hen klappen af en toe deuren open die wisselende op een doek geprojecteerde uit zichten laten zien. Daar veran dert het beeld van blauwe lucht, water en vogels in Wil links schilderij 'Mooi weer en zelfs nog een zitplaats na de atoomuitbarsting'. Croiset schrijft in zijn inleiding niet voor niets dat zijn Adam en Eva niet de eerste maar de laatste mensen op aarde zijn. De alexandrijnen van Vondel klinken in deze omgeving on- Publiekstheater speelt Adam in bal lingschap van Joost van den Von del. Regie: Hans Croiset. Bewerking- /dramaturgie: Guus Rekers. Decor en kostuums: Toer van Schaijk. Met Alexander van Heteren als Adam en Christine Ewert als Eva. Koninklijke Schouwburg, woensdag 4 januari. Herhaling op 11 en 12 januari. geloofwaardig. Hoe kan Adam nu over het schoons van zin gende vogeltjes opgeven en waarom is ook Eva zo optimis tisch En als dan de rei van wachtengelen komt en die er uit zien alsof ze vluchtelingen, emigranten zijn uit een nabij verleden, wat bedoelt Croiset daar dan mee Het wordt nog spannender als ook de drie aartsengelen zich er bij voe gen, Gabriel als een invalide, blinde en oude man, Rafael als zanger/dirigent die de wach tengelen maant mee te doen en Michael als een soort schertssoldaat. Zij storten on zinnige teksten uit over Adam en Eva en laten de wachtenge len die nabauwen. Even later kan het huwelijk tussen Adam en Eva worden voltrokken. Terwijl er tamelijk sober wordt gefeest aan een heel grote grafsteen als tafelblad, beraden Lucifer en Asmodee om een verrijdbaar kasje (met daarin de bewuste boom) zich over hoe en wie verleid moet worden tot het eten van de ap pel. Belial zal het gaan doen. Eva wordt het slachtoffer. Hans Croiset gaat zelf als be pruikte negentiende eeuwer Belial op Eva af. Eva laat con form het verhaal Adam, na heel wat gejeremieer zijner zijds, de bewuste hap nemen en het kwaad is geschied. Toch blijkt het niet zo erg. Met opgewekte stem besluit Adam dat er toch maar het beste van gemaakt moet worden nu ze eenmaal zo ver zijn. En vol vertrouwen stappen Eva en hij van het toneel af de zaal in. De wachtengelen, Lucifer en Asmodee kijken ze wat suffig na. Croiset heeft het stuk niet al leen maar cynisch opgevat, maar laat ondanks de sombere beelden buiten de deuren op het toneel toch wat hoop door schemeren. De mens zal zich er wel weer uitredden, maar vraag niet hoe en wanneer, lijkt de conclusie. Een heel goede voorstelling, waarin door alle acteurs, in het bijzon der door Adam (Alexander van Heteren) en Eva (Christi ne Ewert) uitstekend wordt geacteerd. De tekst, vrijwel letterlijk Vondel, is goed ver staanbaar en klinkt als mu ziek. De vormgeving van Toer van Schaijk van het Nationale Ballet is erg mooi. PETER SNEL Danny Kaye in ziekenhuis LOS ANGELES De Amerikaanse komiek Danny Kaye is gis teren in een ziekenhuis opgenomen, nadat hij in Los Angeles de jaarlijkse Rose Bowl-parade had afgenomen en de toss had ver richt voor een benefiet-voetbal wedstrijd. Volgens zijn publici- teitsmanager Warren Cowan heeft de 70-jarige Kaye een lichte longontsteking. In februari vorig jaar lag Kaye enkele weken in het ziekenhuis na een operatie aan de kransslagader. 0Êt 0<-> Jan Herman van Heek (1873- 1957) ...meer kunstenaar dan indus trieel... treden, hij leefde ook heel be scheiden, gaf nooit grote fees ten of diners. Daarnaast was hij een mild en vriendelijk mens. Ik heb nooit een onver togen woord over zijn lippen horen komen". Dat wijlen Jan Herman van Heek, die in 1952 een ere-doc- toraat van de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam kreeg aangeboden, veel voor de Twentse gemeenschap heeft willen doen, staat voor zijn zoon vast. Ondanks de be klagenswaardige situatie, waarin met name de Twentse textielarbeiders zich bevonden in de jaren '20 en '30. Daar waar de fabrikanten schatten verdienden, leefden hun ar beiders in vaak ellendige om standigheden. Fabrieksarbeid-op-zeer-jonge- leeftijd, slechte werkomstan digheden, loonsverlagingen - dat alles maakte deel uit van een periode, waarin de rijken steeds rijker en de armen steeds armer werden, althans waarin de arme zich niet de luxe kon veroorloven buiten de strijd voor het dagelijkse bestaan te treden. Iets daarvan wordt zichtbaar in het gesprek met J.H.A. van Heek, wanneer deze opmerkt, dat het bepaalde categoriën mensen niets zei dat de Van Heeks via een schenking aan de Staat der Nederlanden de Twentse gemeenschap een kunstmuseum aanboden. „An deren hebben dat bijzonder ge waardeerd", alus Van Heek, die verder wijst op het be schikbaar stellen van sportvel den voor de bevolking en de aanleg en schenking van een aantal parken in Enschede. „Twente was een cultureel achtergesteld land en mijn va der heeft daar veel aan willen veranderen". Rechtvaardigheid Kunst verzamelen in een tijd, waarin geroepen werd om so ciale rechtvaardigheid is - zo leert de geschiedenis thans - een zaak met meerdere kan ten. Niet alleen in Twente, waar de textielfabrikanten veel geld verdienden. Maar ook in Rotterdam, waar de ha venbaronnen de directeur van het Roy mans-Van Beuningen museum in staat stelden een internationaal befaamde ver- zamelig op te bouwen. Over de rug van de havenarbeiders heen? In de tijd, waarin het gebeurde was een dergelijke vraag nauwelijks relevant, omdat ze in het milieu, dat er een antwoord op diende te ge ven, volstrekt niet aan de orde kwam. En ook Petrus Regout liet zich in Maastricht niet vermurwen door de blaren, die kinderen op hun handen kregen, wanneer zij het nog hete aardewerk uit de ovens moesten halen, opdat die zo snel mogelijk weer gevuld konden worden voor een vol gende brand. Geveild Na de oorlog werden belang rijke kunstcollecties in ons land publiekelijk geveild door buitenlandse families, die in financiële nood waren ge raakt. Jan Herman van Heek kocht op deze manier o.a. bij het Amsterdamse veilinghuis Frederik Muller tal van kunst schatten, zoals middeleeuwse boeken en handschriften, reli gieus beeldhouwwerk uit die De waterradmolen in Oele bij tijd en belangrijke middel eeuwse schilderstukken om van de meubelen maar niet te spreken. Al deze dingen dien den Huis Bergh. dat hij samen met de uitgebreide boscom- plexen in 1912 van een telg uit het zuid-Duitse geslacht Ho- henzollern-Sigmaringen had gekocht, op passende wijze aan te kleden. Echter niet alleen de middeleeuwen zijn in Huis Bergh op indrukwekkende wijze vertegenwoordigd. Ook zeventiende en achttiende meesters hangen er aan de wand, evenals munten van de Berghse muntbedrijven. Al deze bezittingen vermaakte Van Heek niet aan zijn kinde ren, maar aan een stichting Ti Huis Bergh, waarvan zijn zoon J.H.A. van Heek thans secre taris is. „Wij maken ons grote zorgen over de toekomst van Huis Bergh. Wij ontvangen alleen maar subsidie in het kader van de natuurbescherming, omdat rond Huis Bergh zich grote boscomplexen bevinden. Wat we daaraan overhouden, ge bruiken we voor het kasteel. De provincie Gelderland geeft ons echter geen subsidie, hoe zeer we die ook nodig hebben. Nee, we maken ons grote zor gen omtrent het voortbestaan van Huis Bergh, omdat de be-Ir staande subsidies afgebouwd - worden op dit ogenblik. KLAAS GOÏNGA KASTE! SPECIAL Zó kun je je alléén noemen als je voldoet aan een gevarieerde, royale keus, kwaliteit levert en extra lage prijzen biedt. Dit speciale aanbod grenen kasten met baipoot en eiken kasten met opengewerkte plint, is daarvan het beste bewijs. Grenen nü Eiken nü 1595,- Toogkast Spitsberg Meubelmakers-vakmanschap in optima-forma. Afm. 145bx207hx64d. Grenen nii Eiken nü 1395,- Drensekast Plato Bijzonder mooie, strakke kast met heel veel bergruimte. Afm. 145 bx200 hx64 d. Grenen nii Eiken nü 1295,- Vitrinekast Bergland Speels model met vele mogelijkheden. Afm 145bx207hx42/45d modeling van geschilli Dit is echt weer Casba! Nr. 1 in prijs, kwaliteit en keus hoe het Neem W!:!ï.= 3. Onpartijdige bel is. Vraag niet rtG^^-r t* it kan. Profiteer! \G de maat mee. isJOsGPfr* SJM Casba uw kastenspecialist Aan de Meubelboulevard in Zoeterwoude.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14