Palestijnen zweren wraak na zware bombardementen Hamburgers en chips doen Engelse minnaar de das om Regering Indonesië bezorgd over geheimzinnige moorden Goodman op Witte Huis ontvangen Papa Bourguiba en hetbroodoproer Tunesië's Verheven Strijder Bourguiba verstrekte democratie met mondjesmaat BUITENLAND Sïeidóa Qowiarit DONDERDAG 5IANUARI1984 PAGINA 11 BUNA-BOTSING BOVEN OCEAAN WASHINGTON Door een vergissing van luchtverkeersgeleiders in Miami (Flo rida) hebben zondag de bij elkaar ruim vijfhonderd inzittenden van een Boeing 747 en een DC-10, beide van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij PanAm, boven de Atlantische Oceaan ten oosten van Miami op vijftien meter na de dood gemist. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst, die de zaak in onderzoek heeft, vlogen beide toe stellen op 11.562 meter hoogte toen de ge zagvoerder van de DC-10 de Boeing 747 op zich af zag komen. Hij zwenkte naar rechts en passeerde de Boeing op slechts vijftien meter afstand. Eén passagier liep door de plotselinge uitwijkmanoeuvre lichte verwondingen op. Peru grijpt topman Sendero Luminoso LIMA De autoriteiten in Peru hebben Emilio Antonio Diaz Mar tinez, die ervan wordt verdacht commandant en theoreticus van de maoïstische guerrillabeweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad) te zijn, er van beschuldigd moord aanslagen te hebben voorbereid en geleid tegen politie- en burger functionarissen. Volgens de politie is Diaz Marti nez, die twee weken geleden werd gearresteerd, een van de militaire topcommandanten en een voor aanstaand theoreticus van de ex treem-linkse guerrillagroep, die de centrale Andes-hooglanden se dert het midden van de jaren tachtig terroriseert. Poolse lof voor Lord Carrington WARSCHAU Het Poolse rege ringsblad Zycie Warszawy heeft Lord Carrington, de opvolger van mr. Luns als secretaris-generaal van de NAVO, geprezen om zijn soepelheid en „sceptische kijk op koude-oorlogstaal". Als Brits minis ter van buitenlandse zaken heeft Carrington een harde anti-commu nistische lijn gevolgd, maar hij heeft zich ook ontwikkeld tot een man met historisch besef, die de noodzaak van compromissen inziet, aldus Zycie Warszawy. Het blad meent, dat Carrington de Europese vraagstukken goed kent en „wel licht een andere stijl van optreden zal hebben dan zijn voorganger". Leger El Salvador weigert zuiveringen SAN SALVADOR Ondanks zware druk van de VS heeft het opperbevel van het Sal vadoraanse leger besloten geen zuivering te houden onder die militairen, die ervan wor den verdacht banden te hebben met rechtse doodseskaders. Een dergelijke zuivering is door Washington als voorwaarde gesteld voor een uitbreiding van de militaire hulp aan El Salvador. Tijdens een recent bezoek had de Amerikaanse vice-president Bush de Salva doraanse autoriteiten zelfs een lijst gegeven met namen van officieren, die volgens Was hington moeten worden ontslagen, omdat zij banden hebben met doodseskaders. Overi gens heeft Washington gisteren te kennen ge geven tevreden te zijn met de vooruitgang die El Salvador maakt bij het bestrijden van genoemde eskaders. Baby's op bestelling TRAPANI De politie van Sicilië heeft een eind gemaakt aan de praktijken van een bende, die in baby's handelde. Onder de verdachten bevin den zich een 76-jarige vroed vrouw en de 69-jarige voorzit ter van de plaatselijke vereni ging tot bescherming van het kind. Kinderloze echtparen konden voor ruim zeventienduizend gulden een baby kopen. Voor borelingen met blond haar en blauwe of groene ogen werd een toeslag van ruim driedui zend gevraagd. Het gaat om honderden zuigelingen. Mede- .werkers zorgden er voor, dat prostituées aan de lopende band zwanger werden. De vroedvrouw verzorgde de be valling. Het kind werd vervol gens bij de burgerlijke stand ingeschreven onder de naam van de koper, die zich als de vader voordeed. Opluchting in Nigeria ij de O 1 be de vé imen geria hebben overgenomen, zijn de inwoners van de West- afrikaanse staat zeer tevreden over het feit dat de prijzen van eerste levensbehoeften sinds de staatsgreep aanzienlijk zijn gedaald. Bovendien heeft ge neraal Buhari, de nieuwe ster ke man, laten doorschemeren dat hij graag burgers bij de re gering wil betrekken. llen- reld- t dal .-ordl )lgen it zi ver- ■Uirj De benoeming van een lid van de Ibo-stam tot minister van justitie (de enige grote etnische groep die niet vertegenwoor digd is in de hoogste militaire raad) en het feit dat alle gou verneurs geboren zijn in de 'staten die zij gaan leiden geeft blijk van een weloverwogen keuze. De ploeg rond generaal Buhari heeft nogal wat kre diet, vooral omdat ze vergele ken wordt met het bewind van generaal Murtala Moham med, die gedurende zes maan den probeerde de corruptie uit te bannen voordat hij in febru ari 1976 werd vermoord. Oud-president Shaghari zit in middels vast in de gevangenis van Lagos. i Beeld van de ravage in een van de dorpen in de Be-ka'a-vallei na de Israëlische aanslagen. BAALBEK/BEIROET Bij de zware bombardementen die Israëlische vliegtuigen gisteren hebben uitgevoerd als vergel ding voor aanslagen in zuide lijk Libanon op doelen bij Ba'albek in oostelijk Libanon zijn vele tientallen slachtoffers gevallen. Radio-Beiroet sprak van de verschrikkelijkste luchtaanval in Libanon sinds de Israëlische invasie in juni 1982. Ze mejdde zeker 100 do den en 400 gewonden. Israël overweegt na deze aanslagen zijn troepen in Zuid-Libanon gedeeltelijk terug te trekken om de verliezen aan mensen levens en de kosten te druk- De Palestijnen, die ook doelwit waren van de acties hebben wraak gezworen. De Israëlische doelen waren twee terroristenbases in de buurt van Ba'albek in de noor delijke Beka'a-vallei, aldus meldde het Israëlische opper bevel. Alle vliegtuigen zijn veilig teruggekeerd nadat de piloten voltreffers hadden ge meld. Het leger meldde geen nadere bijzonderheden. De be doelde bases zijn de steunpun ten van extremistische pro-I- raanse sji'itische moslim-strij ders die van daaruit aanslagen plegen op Israëlische troepen in Zuid-Libanon. De radio zei dat er zeker 100 doden waren en 400 gewonden terwijl reddingswerkers 300 gewonden meldden. Maar ze rekenden erop onder het puin van ingestorte gebouwen nog meer slachtoffers te vinden. Bewoners zeiden dat vier Is raelische vliegtuigen na aan vankelijke missers een Liba nese politiekazerne en eei 'itisch cultureel complex, „de stad van Imam Sadr" geheten, beide even ten zuiden van Baalbek, vernietigden. Ook het Palestijnse vluchtelin genkamp Al-Jaleel, een bol werk van de tegen Yasser Arafat in opstand gekomen Palestijnse strijders, werd ge troffen. Hierbij vonden 15 Pa lestijnen, onder wie vrouwen en kinderen, de dood. Er wa ren verder 42 gewonden en 30 huizen, de hoofdmoskee en de door de Verenigde Naties gefi nancierde school liepen schade op. Een rebellencommandant, volgens Libanese veiligheids kringen Fakher al-Assad, werd ernstig gewond overge bracht naar een ziekenhuis in Damascus. Bsteld JAKARTA De Indonesische regering „maakt zich té moorden. Dit heeft minister Van den Broek gisteren in zj'Jakarta verklaard, nadat hij de tweede dag van zijn of- at di fidele bezoek besprekingen had gevoerd met president hui Suharto, zijn collega Mochtar Kusumaatmadja, en de et gg vroe£ere vice-president Adam Malik. daar In zijn gesprekken met Mochtar en Malik zijn de „doodseska- b eei ders'^ ciie al 3000 slachtoffers hebben gemaakt, „vrij uitvoerig" g d»" besproken. Alom in Indonesië wordt gevreesd dat de moorden, ettinj nu alleen op „misdadigers" ook een politiek aspect zullen krij- telin r-gen. e wa Na zijn gesprek met Van den Broek bevestigde Malik dat hij president Suharto had gevraagd de reeks terechtstellingen te be- - ëindigen en het aantal slachtoffers officieel mee te delen. Malik, lid van de in Geneve gevestigde onafhankelijke Internationale echt I commissie voor humanitaire kwesties, zei dat hij de president •vorige maand een brief hierover had gestuurd. ver- SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL diav i agd ten}l op-* 'Ju btnl loih ten rtmunliidu dn- mtr.tliSrnht Itnztmttrmin ihinioih nit fralKT Htnh wnl dair mm ven I Ot i hirll hderfthiimtn l/u wilit De 27-jarige Amerikaanse pi loot Robert Goodman werd gisteren samen met zijn vrouw en kinderen door pre sident Reagan ontvangen op het Witte Huis, nadat hij sa men met dominee Jesse Jackson was geland op de vliegbasis Andrews bij Was hington. Voor Goodman zijn 60.000 poststukken gearri veerd, waarin hem steun werd betuigd. Reagan verklaarde na afloop van de ontmoeting dat presi dentskandidaat Jackson, die Goodman uit Syrië wist vrij te krijgen, de eer toekomt de relatie tussen de VS en Syrië te hebben verbeterd. Reagan verklaarde bereid te zijn tot een persoonlijke ontmoeting met de Syrische president Assad om oplossingen voor het Midden-Oosten te zoe ken. Jaruzelski ontmoet Glemp WARSCHAU De Poolse lei der, generaal Wojciech Jaru zelski, zal hoogstwaarschijnlijk nog vandaag een ontmoeting hebben met het hoofd van de katholieke kerk in Polen, kar dinaal Glemp. De vorige ont moeting tussen Jaruzelski en Glemp dateert van juni vorig jaar. Jaruzelski en Glemp zullen „humanitaire problemen naar voren brengen, waaronder het lot van de politieke gevange nen", aldus een zegsman van de katholieke kerk. Er zal te vens worden gesproken over het door de kerk te beheren fonds voor steun aan de kleine privé-boeren in Polen. Er bestaat gerede kans dat het „broodoproer" in Tunesië van de laatste dagen de presi dentiële troon van Habib Bourguiba, die daarop als sinds 1956 stevig zetelt, aan het wankelen brengt. Maar de kans is even groot dat „papa", de redder des vader lands", de Verheven Strij der" en welke andere bena mingen hij zichzelf of het volk hem gegeven mag heb ben, daarop rustig zitten blijft. Want van de nu tach tigjarige wordt al sinds zijn 65ste gezegd dat hij ernstig ziek zou zijn, dat hij slechts door medicijnen nog meester Bourguiba zoals hij zich kan blijven over geest en li- graag op foto's en aanplak- chaam en dat hij nog slechts biljetten laat zien. een paar uur per dag aan staatszaken kan besteden. slaan. Natuurlijk is Bourgui- de koffiehuizen en in parti culiere woningen hangen. En ondanks de stoere ruiter standbeelden van zichzelf die hij overal in zijn land heeft laten oprichten. Dat zijn ui tingen van een dictator, zal men zeggen. Dat klopt. Maar wel van een beschaafde dic tator, een alleenheerser met stijl. Hij heerst over een mo dern Tunesië dat hij tot zegen van het land, dat moet gezegd in een reeks van jaren gemodelleerd heeft naar zijn eigen wensen en in zichten. Hij vereenzelvigt zich zó met zijn land dat men hem zonder enige overdrij ving de uitspraak van de Franse Lodewijk XIV zou kunnen toeschrijven: „l'Etat, c'est moi". Maar toen kwam Desondanks heeft hij totnog- ba een oude man, ondanks de de Franse Revolutie, toe alle aanvallen op zijn po- jeune-premier-achtige por- En Bourguiba heeft nu de si tie met succes weten af te tretten die achter de bars van staat van beleg afgekondigd. TUNIS Hoe verward de berichten ook zijn over de onrust in Tune sië, één ding wordt dui delijk: Het gist vervaar lijk in dit totnogtoe ta melijk vredige land. De andereTdealen. onmiddellijke oorzaak is de verdubbeling van de Centrum van de macht broodprijs en van het griesmeel waaruit het ^1 27 jaar zit Bourguiba als zoeken hun heil by andere De besluiten van het congres ideolopen dan die van de van de uj werden doo* de Redder des Vaderlands. De presidenFt, n'aar het hem uit. strijd om de onafhankelijk- kwam uitgevoerd of gene_ held is te veel historie gewor- geerd. Alle besluiten, van de den voor de jeugd van nu, zij door hem ze]f benoemde (en wil begeesterd worden door naar goeddunken weer ont slagen) ministers waren af hankelijk van zijn fiat, zodat alle vernieuwingen aan de top van het landsbestuur in de kiem werden gesmoord, een spin in zijn web. Hij Hij heeft ook zijn eigen op heeft, zeggen kenners, een volger aangewezen, de huidi- onmiskenbare behoefte het ge premier M'Zal, die tot de centrum en het symbool van gematigde vleugel van de de macht te zijn. Hij was in- partij behoort en die er hope- volksvoedsel „couscous'' wordt bereid. Maar de werkelijke oorzaak schuilt dieper. telligent genoeg om destijds lijk in zal slagen voor te gaan Toen Bourguiba in 1956 na te kunnen erkennen dat de op het zeer smalle pad naar 1 onderhandelingen, spreuk „L'Etat, c'est moi" grote gevaren in zich borg, slepende voor zijn landgenoten w w. afhankelijkheid in de wacht maar in de loop der jaren is sleepte, had hij al een lange hij die gevaren langzaam de democratie dat onder Bourguiba is ingeslagen. vergeten. In 1971 was zijn verzet tegen zijn benoe ming als president voor het Maar nog is de rol van lpvpn nnk nipt mppr rlan ppn U,,. Uur der scheiding carrière als verzetsstrijder achter de rug. Diverse malen was hij door de Fransen ge vangen gezet, maar even zo- leven ook niet i „r_ -0__ vele malen vrijgelaten. Hij fraai stukje toneelspel van heeft er echter alle schijn wilde van Tunesië een mo- een sluw tacticus. Pas veel la- van dat hij zichzelf heeft dern land maken, op sociaal, ter (november 1983) deelde overleefd. In dan een „papa" niet uitgespeeld. Het economisch en op onderwijs- hij een paar stukjes van die Bourguiba: „Ik ben in de macht en die van zijn Des tour-partij uit, juist zoals de het tabouret". Oppositiepar tijen werden gelegaliseerd. Het „ik-gevoel" heeft Tune- herfst van mijn leven. Wat ik het meest verlang, is er zeker Zonnekoning^ „de gunst van van te zijn dat men in elke *_i crisisperiode de raadgevin gen zal onthouden die ik u mijn hele leven heb gegeven, sië s president nooit verlaten. Ik voel dat het uur van De Destour-partij die hij met scheiding nabij is andere jonge nationalisten in De crisisperiode is er. Of Tu- 1932 had opgericht, werd nesië de wijze woorden van steeds meer een spreekbuis de Verheven Strijder zal ont- voor zijn eigen ideeën. De houden is nog een open partij, die de bron was van vraag. En eveneens of het alle economische en politieke uur van scheiding nu werke- macht, kreeg een door Bour- guiba aangewezen directeur. En daar slaagde hij in. In de islamitische wereld baarde hij veel opzien toen hij in 1960 tijdens de moham medaanse vastenmaand Ra madan in het openbaar een glas sinasappelsap dronk en daarbij verklaarde dat het nooit in de bedoeling van de profeet gelegen kon hebben dat de economie van een mo dern land om godsdienstige redenen een maand „plat" zou liggen. En hij maakte ook de vrouw van huishoudelijke sloof tot volwaardig staats burgeres. Maar nu steken de islamiti sche fundamentalisten ook in Tunesië de koppen op. Zij willen terugkeer naar de ba sis: het leven volgens de Ko ran. Er zijn (onbevestigde) berichten als zouden in het zuiden van Tunesië (dat zich altijd achtergesteld heeft ge voeld bij het rijke noorden) de fundamentalisten tot het broodoproer hebben aange zet. Bourguiba bouwde het on derwijs in Tunesië op tot het modernste van de Arabische landen, voerde zelfs de leer plicht in. Maar de schoolver laters hebben geen werk en emigratie is er niet bij, want in het vroegere moederland Frankrijk heerst een strin gent toelatingsbeleid. Hun Een sterk verouderde president brengt zijn stem uit bij de par- positie is uitzichtloos en zij lementsverkiezingen in 1981. (Van onze correspondent Ro ger Simons) vonds nooit in een gemakke lijke fauteuil voor de televisie LONDEN De Engelsen zi"en om onderwijl een voor zijn tegenwoordig geen goede minnaars rrjeerj Tussen de liefde en lekker zegt Barbara Cartland, eten bestaat al eeuwenlang schrijfster van talloze een innig verband, aldus de goedkope liefdesromans schrijfster. Maar „zogeheten en stiefgrootmoeder van "fast tood ty-gerechten en nrinsec Fliana Dp nnrzaak meeneem-voedsel om gedach- prmses Lfiana. De oorzaak tejoos te schransen, hebben de van dit gebrek aan harts- meeste maaltijden hun hart tocht Slechte kost, en gezelligheid ontnomen, meent Barbara Cartland. „Dergelijke etentjes hebben De populaire Britse roman- meer weg van een kort bijtan- schrijfster, die met haar tallo- ken dan van een prettige be- ze boeken schatrijk is gewor- levenis met degenen die wij den, gaat er vanuit dat mee- liefhebben", aldus Barbara neem-voedsel en „chips" uit Cartland. Zij heeft aldeze cu- cellofaantjes de doorsnee linaire wijsheden neerge- mens beroven van zijn appe- schreven in haar jongste tijt voor romantiek. De knap- werk, een kookboek voor pe helden uit de romans van minnaars, dat de titel „The Barbara Cartland eten nooit Romance of Food" (de roman - hamburgers en gaan 'sa- tiek van het eten) draagt. Zij heeft de recepten opgesteld in de Fransmanzegt zij, „is samenwerking met haar per- eten even belangrijk als be- soonlijke kok. minnen. Die twee gaan hand De oorzaak van de verloede- in hand, en wij weten alle- ring van het Britse liefdes- maal dat de Fransen goede eten ligt volgens de schrijfster minnaars zijn Voor haar ge- ook voor een deel bij de huis- rechten liet zij zich vanzelf-- vrouwen, die geen fatsoenlij- sprekend door Frankrijk in- ke maaltijden meer bereiden, spireren. „Het zijn spijzen die Tegenwoordig getroost de ge- de meest afgestompte of ge middelde Engelse echtgenote blaseerde minnaar opnieuw zich zelfs niet meer de moeite actief zullen maken beweert lom verse aardappelen te ko- Barbara Cartland. pen. Zij geeft de voorkeur aan Om opnieuw romantiek in het het „instant"-type. De mensen leven van de Engelsen te beseffen niet meer dat zelfs brengen, raadt mevrouw eenvoudige aardappelen vita- Cartland hen aan zo snel mo- die wij mines bevatten die reumatiek gelijk terug te keren tot „de helpen voorkomen. Hoe kun- vergeten geneugten" van nen de Engelsen goede min- vroeger. Als voorbeelden naars zijn, als zij krom staan noemt ze: het ontbijten op een van de reumatiek?". zonovergoten balkon, een ge- Daarbij rakelt zij ook een eeu- zellig etentje samen of een wenoude controverse op, die lekker souper, rijkelijk over- mee aan de basis ligt van de goten met champagne, tot in Anglo-Franse rivaliteit. Voor de late uurtjes

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11