bij bouwplannen in Noord wijk Circuskunsten zijn fantasieloos en saai •urgemeester •onnike uit sritiek op rijk en provincie CsidóeSouiant Foto's in De Pomp t Poelhuys gaat wensen inventariseren LEIDSCHENDAMSE OP PARIJSE CIRCUSSCHOOL: Meerenburgh wil aanpassing bestemmingsplan Noord POP IN DE STREEK Lisse voelt niets voor vrijstelling belastingbetaling minima "LEIDEN DINSDAG 3 JANUARI 1984 PAGINA 7 Jromfiets op twee auto's NOORDWIJKERHOUT Een 18-jari- je Noordwijkerhoutse is gisteren met haar brommer op twee auto's gebotst jlvorens zij gewond werd opgenomen het Academisch Ziekenhuis Leiden. ie bromfietsster reed in de richting oordwijkerhout op de 's Gravendam- ;weg en wilde de Maandagsewetering (versteken. Een achter haar rijdende uto, bestuurd door een 21-jarige ïoordwijker, reed haar op de kruising Door de klap gleed de bromfiets op een auto die op de Maandagse- stond voorgesorteerd om rich- Voorhout te rijden. WARMOND Galerie De Pomp heeft deze maand een ex positie ingericht met als onderwerp fotografie. Drie amateur fotografen laten hun bijzondere vakantiefoto's zien. Piet Zwirs en Gerard Wildenburg, beiden uit Langeraar heb ben onder meer gefotografeerd in Peru, Sri Lanka en Indo nesië en tonen nu in galerie De Pomp een kleurrijke impres sie van hun reizen. Hans Schlenter uit Voorschoten toont eveneens vakantiefoto's. Daarnaast maakt hij vaak dia-series waarover hij lezingen houdt. Om de toch al kleurrijke expositie nog vrolijker te maken heeft Miep Lekanne-Deprez uit Oegstgeest een aantal fleuri ge droogboeketjes samengesteld die te koop zijn. De expositie is open t/m 29 januari op dinsdag van zeven tot negen uur en op woensdag, donderdag, zaterdag en zondag van twee tot vier uur. LISSE Het bestuur van de Stichting Ontmoetings Cen trum Poelhuys, heeft deze week diverse in 't Poelhuys werkende, verenigingen en in stellingen benaderd om zich uit te spreken over de wensen die er leven voor het geval men dit ontmoetingscentrum aan zal pakken, wat onder meer een uitbreiding van de accommodatie tot gevolg kan hebben. In eerste instantie heeft men de brieven naar de vaste gebruikers van het cen trum verstuurd, waaronder Het Gemeenschapscentrum, de postzegelruilbeurs, de klaver- jasclub, bridgeclub, peuter schaakvereniging, kerkbesturen, kruisvereniging en handenarbeid instellingen. Vanaf medio 1979 zijn er al plannen om een meer perma nente status aan het Poelhuys te geven. Thans ziet het er naar uit, dat een en ander wat vastere vormen aan kan gaan nemen, mede doordat de za ken nog al eens in de gemeen teraad ter sprake zijn geweest. Zo zijn er vanaf 1985 financie ringsmogelijkheden aanwezig en is er de handhaving van de huidige plaats van 't Poelhuys voor uitbouw van wijk- en plaatselijke activiteiten. Het stichtingsbestuur wil nu een inventarisatie maken van de wensen en de exploitatie, in overleg met de huidige gebrui kers. Daarnaastg wil men iets dergelijks ook ondernemen met eventuele potentiële ge bruikers en andere geïneteres- seerden. Dan zal een toetsing volgen en een definitieve uit werking. Vervolgens komt het nadere overleg met het ge meentebestuur aan bod, op nieuw overleg met de instel lingen en zullen de omwonen den over een en ander worden ingelicht. Men streeft er naar, om het hiervoor belichte schema ui terlijk in september 1984 te hebben afgerond en thans is de eerste fase, de inventarisa tie van de wensen van de hui dige gebruikers, aan de orde. Men verzoekt de betrokkenen dan ook, om voor 15 januari aanstaande de wensen bij het bestuur kenbaar te maken, waarna op 18 januari voor hen eventueel de mogelijkheid be staat om een en ander monde ling toe te lichten. Spoedig daarna, zal men aan de tweede fase kunnen werken en ver volgens het hele programma de revue laten passeren. Zolder uitgebrand NOORDWIJK Het dak van een woning aan de Duinkant in de Noordwijkse wijk Grashoek, is gisteren totaal uitgebrand. De brand, die de hele zol derverdieping ver woestte, is door een nog niet bekende oor zaak ontstaan. Het hele huis heeft rook- en waterschade opge lopen. Datzelfde geldt voor een naastliggende woning. len ™JOORDWIJK Na jaren en af pachten van vergunnin- ienjen, is er in Noordwijk [^iindelijk voortgang ge- ;^a_it>ekt met de uitvoering grote bouwplannen, ^anïalverwege deze maand. 8,uilen de werkzaamheden 'oor de verbouwing van g^iet casino-complex tot en Racket Centre begin- ien en als alles meezit :an er deze zomer, na de bouwvakvakantie, wor den begonnen met de bouw van een kuurhotel aan de Koningin Wilhel- minaboulevard. De verandering van het Casi no wordt, zoals geruime tijd geleden al werd aangekon digd, totaal. De bar/dancing is per november 1983 gesloten en daarvoor in de plaats zal een gebouw voor indoor-racket- sporten verrijzen. Voorlopig wordt begonnen met de aanleg van vier overdekte tennisba nen, als de aannemer tenmin ste kan garanderen dat die tij dig afkomen. Half augustus begint het grote werk. Het is de bedoeling dat er een in- door-sportcentrum komt van 6000 vierkante meter, na sloop van de huidige bebouwing, met daarbinnen vier tennisba nen. Verder komt er een sporthal van 44 bij 24 meter waarin allerlei zaalsporten be oefend kunnen worden. In die hal kan bijvoorbeeld een veld let huidige Casinocomplex gaat spoedig verdwijnen. worden uitgezet voor zaalvoet bal, zaalhockey, zaalhandbal of basketbal, of drie volleybalvel- den of zeven badmintonbanen. Voorts krijgt het complex een ruimte met vier squash- en twee racket-ballbanen (een Amerikaanse sport) en twee zalen voor tafeltennis. In het centrum is verder 1200 vierkante meter gereserveerd voor het groothandelscentrum van Piet Veentjer Sport b.v., dat nu nog gehuisvest is in de bollenschuur op het terrein van Konijnenburg en Mark in het Vinkeveld. Tot slot zullen ook de benodigde kleedruim ten, sanitaire voorzieningen en een kantine worden aange legd. In de open lucht blijven negen tennisbanen en er komt parkeergelegenheid voor min stens 100 auto's. De oude dienstwoning wordt afgebro ken en daarvoor in de plaats komen twee bedrijfswoningen voor de bewaking en worden er vijf wooneenheden in het nieuwe gebouw opgenomen voor de huisvesting van perso neel. Kuurhotel De bouw van het kuurhotel aan de Koningin Wilhelmina- boulevard laat iets langer op zich wachten. Ruim een jaar geleden werden de plannen hiervoor al bekend gemaakt, maar door verschillende pro Een maquette van het kuurhotel. cedures is de bouw iets ver traagd. Naar verwachting zal na de bouvakvakantie voor dit project de eerste paal de grond in gaan. Alle benodigde ver gunningen, van onder meer gemeente en het hoogheem raadschap van Rijnland, zijn inmiddels binnen en de voor bereidende werkzaamheden voor de bouw zijn begonnen. Het kuurhotel moet verrijzen op de hoek van de eerder ge noemde boulevard, de Paral lelboulevard en 't Schuitegat. In de tekeningen werd er aan vankelijk vanuit gegaan dat er een halfronde glazen koepel aan de boulevardzijde kwam. Die koepel is nu beduidend minder rond, omdat het hoog heemraadschap bezwaar maakte tegen dit '„uitsteek sel". Architect Hans van Eg- mond vindt het plan uiteinde lijk alleen maar mooier gewor den. Het kuurhotel zal zes ver diepingen gaan tellen, waar van de bovenste vier zullen bestaan uit 204 hotelkamers. Op de begane grond komt een zouwater-golfslagbad met sau na's, solaria en winkeltjes en op de tweedeverdieping ko men een restaurant en een daktuin. Onder het gebouw wordt een parkeergarage voor 79 auto's aangelegd. Een deel van de niet-specifieke kuurge- deelten zal voor publiek geo pend worden. Dat geldt onder meer voor het golfslagbad dat aan een zijde en glaze bolle wand krijgt, waardoor men op zee kan uitkijken. af- OORDWIJK In zijn tra- itionele nieuwjaarsrede voor leden van de-gemeenteraad, ambtenaren van de ge- leente en het korps vrijwilli- i brandweer, maakte burge- leester mr. J. M. Bonnike gis- trmiddag kritische opmerkin- m over bepaalde activiteiten an rijk en provincie op wet- '?vend gebied. De nieuwe ka derwetten, aldus mr. Bonnike, bij voorbaat verwar- ng teweeg. Een ervan (de aderwet Welzijn) is trouwens weer ingetrokken, zei de oordwijkse burgervader. Ook wetgevende arbeid op het ;bied van de regionalisatie, wam er bij de burgemeester echt af. oe kan je de regionale inde- ng zinnig maken zonder dui- elijkheid omtrent de regio's? het voorjaar komen de pro- De nciale regioplannen naar de ?meenteraad, deelde mr. onnike mee. De voorbespre- ingen hadden volgens hem vreemdste ideeën opgele- ïrd. Regio's van meer dan ig): mderdduizenden inwoners, aarbinnen alle gemeenschap- ïlijke regelingen moeten val- brengen een kostbaar be- 'ïur en -apparaat mee, terwijl geen positieve tekenen zijn een bevordering van de iggenschap van de bestuur- ers, zei de burgemeester, te- igtns voorzitter van het Sa- enwerkingsorgaan Bollen- reek, letterlijk. Ti- - burgemeester maakte in terugblik op het voorbije ar melding van het uitzon- trlijk fraaie seizoen, waarin badplaats zeer veel gasten id ontvangen. Een direct ge- ilg daarvan was een hevige ibloei van de boulevard on- ir de Heemborch Töekomst- annen te over, zei mr. Bon- ke. Hij releveerde het bin- inkort gereedkomen van het Creatieve middengedeelte Huis ter Duin, nieuwe annen voor het Palace Hotel, clusief De Landbouw en het asino-sportcomplex (de ver- 3° inningen zijn verleend), rr- erder maakte mr. Bonnike wag van het verdwijnen van boortoren aan de Van Ber- elweg. „We zullen aanstaan- zpmer weten of onze eente de oosterse sheikdom- en naar de kroon gaat ste in en de haast profetische woorden van wijlen Jhr. Van Riemsdijk (voormalige raads lid) over de „oliebollenbad plaats" bewaarheid zullen worden". i Zoals gebruikelijk presenteer de de burgemeester enkele aan het bevolkingsregister ont leende cijfers (zij het met de aantekening van de chef van de afdeling, dat de cijfers als voorlopig dienen te worden beschouwd). De gemeente tel de per 1 januari jl. 24.263 in woners, inclusief een 140-tal' verpleegden die de gemeente Noordwijkerhout graag aan haar bevolkingsregister zou zien toegevoegd. „We zijn reeds het gehele jaar 1983 be reid geweest die overschrij ving te bewerkstelligen", aldus burgemeester mr. Bonnike, „en wij zullen deze tegemoet komende houding ten opzichte van onze dierbare buurge meente continueren. De ge meente groeide met 229 inwo ners. Even als elders in het land, 'trok het aantal geboorten iets aan. Dit jaar met 12 pro cent en in aantal 280. Er zijn 166 medeburgers overleden, deelde de burgemeester mede. Het aantal gesloten huwelijken lag op het normale peil van rond de 200, maar het aantal echtscheidingen vertoonde nog steeds een stijgende lijn en kwam zelfs op 115. In deze tijd van bezuinigingen had men nagegaan of het aantal pas poortverstrekkingen terugliep. Dit bleek niet het geval te zijn. Niet minder dan 2623 perso nen kwamen dit jaar in het bezit van dit reisdocument. Meer trieste cijfers produceer de de burgemeester omtrent de woningnood. Het aantal woningzoekenden bedroeg per 1 januari jl. 998 tegen 838 aan het begin van het voorgaande jaar. Oorzaken zijn het groei end aantal alleenstaanden, echtscheidingen en dergelijke. In 1983 kwamen 179 nieuwe woningen gereed, waarvan 95 procent in de sociale sector. Er zijn thans 180 woningen in aanbouw. In het Vinkenveld is ruimte genoeg, stelde de bur gemeester vast, maar het Stille Zuie zou men eindelijk wel eens bebouwd willen zien. Of dat zonder woningwetwonin gen mogelijk zal zijn, is nog de vraag, aldus mr. Bonnike. 99 99 LEIDSCHENDAM Ze komt oorspronkelijk uit Leid- schendam, doorliep in Voor burg het atheneum, studeerde daarna vijf jaar sociologie in Amsterdam en is inmiddels 27 jaar geworden. Het leven van Clari de Waal was tot zover dus niet unieker dan van elk ander individu. Totdat ze be gin september de plunjezak over de schouder nam en een opleiding begon aan de Cir- cusschool in Parijs. Bij hét woord „circus" krijgt men al gauw romantische vi sioenen voor ogen: levend en dansend door een wereldje van aanzwellende muziek, leeuwegebrul, vrijheid en kla tergoud. Bij het woord „school" is daar toch nog steeds het idee van een groot stenen gebouw met een hoge, sombere poort. Dat de scholen van tegenwoordig een zoge naamd „leerlingvriendelijker" beeld proberen te geven, doet niet veel af aan dat ouderwet se schrikbeeld. Maar geen van de geschetste beelden kan echt voldoen aan de indruk die Clari had, de eerste maal dat zij de Parijse Circusschool zag staan. Kleurige tent Clari: „Ik heb een kamer ge vonden in een van die heerlij ke Parijse buurten. Maar voor de Circusschool moet je nog voorbij de grijze buitenwijken van de agglomeratie Parijs reizen, ergens naar de middle- of-nowhere. En daar staat dan een grote kleurige tent. Bui ten hangt een trapeze te wap peren en lopen de paarden. In de binnencirkel van de tent worden de verplichte lessen gegeven en daar rondom is ie dereen van tien tot zes uur kriskras door elkaar aan het oefenen: beweging op de mat ten, een clownact, jongleren en noem maar op". Clari vertelt dat er een aantal verplichte uren per dag is zo als klassiek dansen, acroba tiek en equilibre (evenwicht- sleer). Daarna kan iedereen met elkaar de oefeningen gaan doen, die hij of zij nog niet onder de. knie heeft en nog wil bijschaven. De duur van de school wordt bepaald door de student zelf. De school heeft ongeveer hon derd leerlingen en daar zijn er bij die jaren bij de school blijven; er zijn er ook die slechts voor een maand clowntechnieken komen doen en dan weer vertrekken. Geselecteerden Drie maanden van het jaar trekt de Circusschool als een gewoon circus door het land Alleen een groepje geselec teerden doet mee aan het pro gramma. De rest mag wel Clari de Waal op de Circusschool in Parijs: „Te laat om nog slangemeisje te worden". mee om verder te kunnen trainen, maar moet dat dan wel betalen. Al met al bete kent de school elke dag kei hard werken en trainen. Nog afgezien van het geduld en doorzettingsvermogen dat moet worden opgebracht. Clari de Waal: „Toen ik in Amsterdam studeerde, draai de ik al mee in een groep „Gum" met ongeveer vijftien mensen. We maakten zelf een programma met vuurvreters, goochelaars, acrobaten en clowns. We oefenden met el kaar en regisseren deden we om de beurt. Maar na verloop van tijd kreeg ik meer be hoefte aan een professioneler opleiding. Bij Gum trainde ik net zo lang tot ik een bepaal de truc kende, maar zonder te weten hoe ver ik eigenlijk kon gaan. Ik heb dan ook bij voorbeeld twee keer mijn hand gebroken Zij vervolgt: „Op de een of andere manier ben ik wel ge fascineerd door beweging en acrobatiek. Maar ik zie mezelf niet zo snel bij een circus gaan en Europa doortrekken. Cir cus heeft namelijk nauwelijks fantasie. De ene artiest kan zijn kunsten mooier en beter uitvoeren dan de ander, maar de bewegingen en de patro nen lijken heel erg veel op el kaar. Ik weet niet hoe het Paardrijden „Bovendien ben ik natuurlijk veel te laat met trainen be gonnen om ooit voor „slange meisje" te kunnen doorgaan. Een echte uitblinker zal ik niet meer worden. Maar ik wil me me ook niet specialise ren in bijvoorbeeld trapeze of in paardrijden. Wat ik doe, lijkt nog het meest op turnen op de lange mat. En daarmee zijn genoeg andere mogelijk heden in kleinere groepen, optreden in theaters, mis schien buurtwerk of zo iets. Projecten waarin je wel nieu we ideeën kunt uitwerken en waar je je fantasie in kunt stoppen Clari de Waal weet zelf ook nog niet hoelang ze op de Pa rijse Circusschool blijft. Het ligt eraan of ze nog het idee heeft daar veel te kunnen le ren of dat misschien de prak tijk gaat trekken. „De school is in vergelijking met andere niet duur en ik heb een bij baan als model. Zolang ik ge ïnspireerd verder kan leren met anderen is het goed. Ver der is het een kwestie van de training overleven LISSE De wijkraad Meer enburgh heeft het gemeente bestuur van Lisse voorgesteld om het in het ontwerp-bestem- mingsplan Lisse-Noord opge nomen gedeelte voor recreatie, aan de noordzijde van de Zandsloot te situeren. De wijk raad wil daarmee bewerkstel ligen, dat een goede afschei ding wordt gerealiseerd tussen het woongebied en het terrein waar te zijner tijd bedrijven zullen worden gevestigd. De afscheiding zoals die thans in het plan is opgenomen, wordt door de wijkraad onvoldoende geacht. Het college van B en W is het niet eens met de wijkraad, zo als blijkt uit de tekst die men aan de ingezonden brief kop pelt. Het college schrijft daar in, dat de minimale afstand tussen de bedrijfsbebouwing en de woningbouw 60 meter bedraagt en er zal een brede groenstrook verschijnen, waarbij de zich te vestigen be drijven bovendien nog met een en ander rekening te hou den zullen hebben. Daarnaast is het college de mening toege daan dat het terrein dat de wijkraad thans op het oog heeft, niet goed genoeg is om er bijvoorbeeld een crossbaan of een trapveld op te realise ren. Het college stelt in zijn antwoord dan ook, dat men van mening is dat het verzoek niet kan worden ingewilligd en men stelt de raad voor om dat de wijkraad ook te laten weten. HAZERSWOUDE/NOORD- WIJK Twee populaire pop groepen treden zaterdag op in de streek. The Nits komen naar Noordwijk en Klein Or kest speelt in Hazerswoude. Het Klein Orkest verzorgt za terdag een optreden in de Ha- zerswoudse jeugdsociëteit Pleyn '68. Aanvang is acht uur. De formatie, die sedert oprichtingsjaar 1979 Neder landstalige muziek speelt, is bekend van „Over honderd jaar", „Laat mij maar alleen", „De laarzen" en „Koos Werke loos", Vooral dat laatste num mer was de afgelopen zomer De populaire groep The Nits treedt zaterdag op in de Noordwijkse Grashoekhal in het kader van een toernee om bekendheid te geven aan het Cultureel Jongeren Paspoort. The Nits zijn voor de toernee uitgenodigd omdat hun mu ziek op een kwalitatief hoog niveau staat en een relatief groot publiek aanspreekt. The groep kreeg onlangs voor de LP „Omsk" nog een Edison. Eind oktober lieten The Nits ook al een mini-elpee het licht zien, „Kilo". Een nummer van deze plaat, „Sketches of Spain" is al de opvolger ge worden van de laatste hit „Nescio". De zaal gaat om 19.30 uur open. LISSE Al meerdere malen is in de raad van Lisse een voor stel aan de orde geweest om de mensen die van een minimum inkomen rond moeten zien te komen, tegemoet te komen als het erop aan komt om de gemeentelijke belastingen te betalen. Met name vanuit de progressieve frakties zijn opmerkingen dienaan gaande nog al eens gehoord en dat is dan een landelijke trend. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van woensdag 11 januari zal dit onderwerp ongetwijfeld weer aan de orde komen. Bij de ingekomen stukken bevindt zich namelijk een schrijven van Konsumentenkontakt, de ANIB en het CNV, met het ver zoek om te komen tot een sociaal tarieven- en belastingbeleid, een gemeentelijk kwijtscheldingsbeleid en het geven van be kendheid aan de mogelijkheid van kwijtschelding van gemeen telijke belasting. Het college van B en W van Lisse is van me ning dat door een en ander in te voeren, de gemeente zich gaat begeven op het terrein van de inkomenspolitiek en dat is iets waar Lisse niets voor voelt. Het is een rijkstaak om dit soort za ken te behandelen en het college adviseert de raad om aan de verzoeken geen gevolg te geven. Wel wijst het college er met nadruk op, dat de onroerend-goedbelasting een zakelijke heffing is, waardoor in de verordening aan de persoonlijke aspekten voorbij wordt gegaan.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7