Agressiviteit neemt in Leiden sterk toe Kerstbomenverbranding ondanks slechte weer toch een spectaculair schouwspel Introductie van nieuwe opleidingen Noorderwiek Economisch wel en wee LEIDEN CeidóeSoutmit DINSDAG 3 JANUARI 1984 PAGINA 3 Overvaller gepakt LEIDEN Een 22-jarige man uit Maasdijk is vorige week dinsdag aange houden wegens een gewapende overval op een winkel aan de Haarlemmer straat. De man stapte op 24 december de win kel tegen sluitingstijd binnen en be dreigde een verkoper met een op een kleine revolver lijkend voorwerp. La ter bleek dat het om een alarmpistool ging. Hij griste de verkoper vervolgens een zak waar ongeveer 7.000 gulden in zat, uit handen en ging er vandoor. Dankzij een goed signalement kon de man, die volgens de politie wel vaker in Leiden actief is, worden aangehou den. Een deel van de buit is in Naald wijk teruggevonden. De overvaller is inmiddels aan de officier van justitie voorgeleid. Zilveren theepot aanwinst Lakenhal LEIDEN Het stedelijk museum De Lakenhal heeft de collec tie verrijkt met een zeer fraaie zilveren theepot, in 1706 in Lei den vervaardigd. Deze trekpot is een van de oudste van ons land. Thee is in Nederland sinds de 17e eeuw een geliefkoosde drank. De eerste zilveren theepot werd in 1696 in Amsterdam gemaakt. Rond 1700 werd ook in Leiden thee gedronken, wat bewezen wordt door de beide laat-17e eeuwse theebusjes die in een van de vitrines van de Lakenhal staan. De nieuwe aanwinst heeft op de voet vier merken staan: de Hollandse leeuw, de Leidse sleu tels, de jaarletter V (=1706) en het meesterteken: een met een kroon getooid wapenschild met afbeelding van een koe, stier of ram met achter zich een opgeheven stok met een onbekend voorwerp in de top. Dit meesterteken is onbekend. Het zou kun nen gaan om de Leidse vertegenwoordigers van de familie Ram- bonnet. Onder op de voet van de trekpot bevindt zich ook een gegraveerd alliantiewapen: dat van de man besaat uit een ge vleugeld hart, van de vrouw uit drie bloemen met daartussen een klaverblaadje. Over deze wapens tasten de deskundigen nog geheel in het duister. De nieuwste aanwinst: een zilveren theepot. Stormschade zeer beperkt LEIDEN De storm die gisteravond en af gelopen nacht over Nederland trok, heeft in Leiden zeer weinig schade aangericht. Bij de politie kwamen maar twee meldingen binnen. Van een pand op de hoek van de Ho- gewoerd en de Rijn straat werd een ruit vernield. Het glas viel op een auto en de ach terruit van de auto brak. Ook van een bloemenkiosk aan de Rijnsburgerweg waai de een ruit in. COMMISSARIS H. VAN VOORDEN IN NIEUWJAARSTOESPRAAK: LEIDEN „De agressiviteit neemt in Leiden sterk toe. De politie wordt steeds vaker ge confronteerd met gevallen van mishandeling en openlijke ge weldpleging. Zo lijkt het regel te worden, dat mensen na een verkeersongeval met elkaar op de vuist gaan. De politie moet oppassen niet mee te gaan in deze toename van geweld en zich steeds weer afvragen of geweld van onze kant op de juiste wijze wordt toegepast. Het korps heeft nog meer werk met minder manuren en onder een nog grotere finan ciële druk moeten doen dan in 1982". Dit zei H. van Voorden, com missaris van het Leidse poli tiekorps, gistermorgen. Hij greep de beëdiging van twee agenten en een parkeerwach ter aan voor een nieuwjaars toespraak. In 1983 werd 7.333 maal aan gifte gedaan van misdrijven zoals inbraken, diefstallen en mishandeling. In 1982 werd nog 6.022 maal aangifte ge daan. „Dat is een stijging van zo'n 20 procent in één jaar. Een dergelijke toename heb ben we nog niet eerder meege maakt", aldus Van Voorden. Vooral het aantal inbraken en diefstallen had met een stij ging van 25 procent een grote invloed op die toename tot ruim 7.000 aangiften. Het op lossingspercentage steeg van 16 naar 19 procent. Totaal werden 624 mensen aangehou den en dat is een stijging van 13 procent. Er werden 25 drugshandelaren aangehouden en het alarmnummer van de Leidse politie is vorig jaar 14.000 maal Verkeer In 1983 werd meer dan 5.000 maal opgetreden tegen vanda lisme, baldadigheid en ver keersgedrag. Vooral het ver keersgedrag van jongeren was vaak aanleiding tót ingrijpen. Er werden meer dan 3.000 verkeersongevallen geregis treerd. „Boven de 3.000 is het nog nooit geweest", aldus de commissaris. „En daar komt nog bij dat de politie bij een groot aantal aanrijdingen niet wordt ingeschakeld". In het verkeer vielen 370 gewonden en 5 doden. „Ook het rijden onder invloed nam sterk toe". In 16 procent van de door de politie geregistreerde aanrij dingen was sprake van „door rijden". Ook dit cijfer is vorig jaar flink gestegen en volgens de commissaris wordt dat vaak veroorzaakt door het rijden zonder rijbewijs, zonder verze kering of onder invloed van alcohol. De surveillancedienst consta teerde meer dan 20.000 over- Commissaris Van Voorden beëdigt de agenten (v.l.n.r) M.A.J. Ettema, mevrouw C.M. Loef en de parkeercontroleur R.A.J. Paats. tredingen. In 1983 werden meer dan 10.000 parkeerbon nen in Leiden uitgedeeld en de politie deelde voor meer dan een half miljoen gulden aan bonnen wegens verkeers overtredingen uit. Van Voor den wees erop dat dit bedrag naar het rijk gaat en dat het Leidse korps er geen cent van terugziet. Of Leiden over zal gaan tot „fiscalisering" van de parkeerbonnen staat nog niet vast. De automobilist krijgt dan niet meer een bon maar een belastingaanslag van 35 gulden op de voorruit. Het voordeel hiervan is dat de op brengst van de bonnen niet meer naar het rijk gaat. De commissaris volgt wat dit be treft de landelijke ontwikke lingen, maar „we houden de vinger aan de pols". Klachten Tegen het optreden van de po litie werden in 1983 28 klach ten ingediend, 8 werden te recht bevonden, 16 niet te recht, in 2 gevallen kon vol gens de commissaris geen con clusies worden getrokken en 2 klachten zijn nog in behande ling. „Maar daar staat tegen over dat we uit de samenle ving vele honderden schou derklopjes en andere blijken van waarderingen hebben ont vangen". LEIDEN De grote kerstbomenverbranding op het Schuttersveld trok, ondanks het zeer slechte weer, toch nog ruim dui zend toeschouwers. Dit publiek kon gisteravond genieten van een zeer spectaculair schouwspel. De stormachtige wind werkte als een grote blaasbalg en zorgde voor grillige vlammen en gi gantische vonkenregens. De brandstapel ver spreidde daarbij een enorme hitte, die de ver kleumde kijkers enigszins verwarmde. Dit alles le verde een spookachtig ta fereel op. Na een half uur was de lol er echter wel af. Van de flinke stapel kerstbomen en auto banden was alleen nog een gloeiende massa over en op dat moment sloegen de gister avond toch al niet rustige na tuurelementen in alle hevig heid toe. De toeschouwers werden door de slagregens in korte tijd doorweekt. Daar door kwam er van de trek king van de loterij ook maar weinig terecht. De stem van de directeur van de gemeen tereiniging, de heer Van Overmeire, was, ondanks de geluidsinstallatie nauwelijks te horen. Prijzen werden ook niet uitgereikt. Deze zijn van af vandaag bij de reiniging aan de Noorderstraat af te ha len. Een woordvoerder van de ge meentereiniging sprak gister avond van een geslaagde ac tie. Er zijn de afgelopen dagen ruim 5000 kerstbomen ingele verd. „Hierdoor 'hebben wij de gemeente een hoop over last bespaard." Dit jaar werd voor het eerst sinds lange tijd in Leiden weer een grote kerstbomen verbranding gehouden. Op deze manier wilde men het stichten van illegale brandjes en het daarmee gepaard gaan de vandalisme indammen. Voor iedere ingeleverde boom ontving men een lot. Loterij Crossfiets 1547 blauw lot; radiocas setterecorder 1381-blauw; walkman 885-geel; schaatsbon 1933-blauw; computerspelletje 1141-wit; walk man 596-geel; schaatsbon 1356-wit; computersp. 361-oranje; schaatsbon 117-geel; computersp. 214-rood; walkman 191-geel; schaatsbon 550- groen; computersp. 1734-blauw; walkman 1851-blauw; schaatsbon 352-groen; walkman 578-groen; com puterspelletjes 699-rood, 451-groen, 618-oranje, 131-geel. 353-groen; 1656- blauw; 153-geel, 520-geel, 665-rood, 1370-blauw, 936-rood, 383-groen, 1140-wit. Moal P De kerstbomenverbranding trok veel publiek .EIDEN Geboren: Nathalie Ther esa, d.v. R. A. G. Plasmeijer en E. M. an Oosten; Marieke, d.v. H. J. D. de Vriend en J. A. Keunen; Hendrik Lodewijk, z.v. H. L. van der Puij en Vooijs; Danny Jacobus Nicolaas, D. Kooimans en M. Rijsbergen; n Lennart, z.v. H. M. A. Compier E. M. Lovink; Marije Antoinette, A. M, de Groot en M. J. van der ijden; Nienke, d.v. W. Swart en M. den Berg; Roy Christiaan Boude- z.v. E. E. Williams; Chantal, F. Bavelaar en H. P. Verkuijl; Jaria Helena, d.v. P. Barnhoorn en 1. J. E. van der Hoeven; Rein Jan, v. J. A. Nijgh en G. van Rijn; Hes ter Suzanne, d.v. J. L. van Deutekom en Y, C. W. J. Mugge; Robert Johan nes, z.v. I. Hoekstra en M. B. C. G. Schreurs; Boy Jacobus Wilhelmus, z.v. C. W. M. Meeuwenoord en M. G. B. Smit; Marieke, d.v. K. Zee man en T. Zeeman; Steven Leen- derd, z.v. P. W. Hoogenraad en M. J. Mentink; Joost, z.v. F. van den Berg en M. A. de Bes; Marcus Johannes Aart Dirk, z.v. J. Meijvogel en P. A. van Wendel de Joode; Yasin, z.v. O. Tas en M. Hidiroglu; Petrus Adrianus Martinus, z.v. P. J. J. van der Meer en M. J. van der Plas; Marijtje, d.v. N. A. Ravensbergen en M. van Duijn; Adrianus Harry, z.v. A. H. van Wan- rooij en C. A. van Schoonderwoerd den Bezemer; Joost Albert Martijn, z.v. A. Quint en G. P. S. Bruinsma; Jeffrey, z.v. J. P. M. IJsselmuiden en M. C. W. Geerlings; Arjanne, d.v. G. Haasnoot en A. Harrison; Anna Ma ria Madeleine, d.v. T. L. van Duijn en B. M. J. M. van Hensbergen; Adriana, d.v. J. van Duijn en L. Ammeraal. Overleden: B. S. T. Spoor, geb. 24-8- 1915, vrl. echtg. van J. van den Els- hout; M. Th. J. Jansen, geb. 27-2-1900, man; A. Neuteboom, geb. 8-9-1889, vrl. geh. gew. m. R. Delmeer; G. van Dijk, geb. 7-11-1891, man; P. van Eg- mond, geb. 25-3-1921, vrl. geh. gew. m. M. de Mooij; E. Kriek, geb. 7-5- 1893, vrl. geh. gew. m. J. G. van Kla veren; W. F. Mostert, geb. 20-6-1916, man; C. C. van den Burg, geb. 12-4- 1891, vrl. geh. gew. m. B. Wijland; S. A. Baaij, geb. 8-12-1983, vrl.; P. Huyg'ens, geb. 17-8-1924, man; C. de Groot, geb. 26-8-1895, man; P. Marij- nus, geb. 7-12-1923, man; B. Vonk, geb. 28-12-1918, man; T. Raden Was- kito, geb. 2-9-1919, man; J. Boelee, geb. 6-1-1898, vrl. geh. gew. m. W. de Reus; W. Hoogendoorn, geb. 3-5-1907, vrl. geh. gew. m. J. Sap; H. de Graaf, geb. 6-1-1899, man; A. M. de Groot, geb. 23-9-1913, vrl.; B. J. Marneth, geb. 12-4-1897, man; A. de Groot, geb. 30-1-1912, vrl. echtg. van G. D. El- mendorp. Gehuwd: Q. I. van der Poel en W. A. P. Schut; N. G. J. ten Bosch en C. M. Heruer; L. Plokker en M. E. Kres; H. W. M. Alberts en M. M. A. van der Werf; A. de Bruin en M. A. C. Bax; G. Lafeber en M. B. J. Bink; J. D. Pelgrim en M. Rijsdam; J. van der Woerd en J. M. J. Houniet; I. Le Febre en J. van Strien; S. I. Ca- benda en M. N. Rasmijn; J. Hille- brand en M. Nieuwenburg; P. J. van Emmerik en H. W. de Gunst; K. Ver meer en S. Hamelinck; G. J. L. Bouwmeester en J. M. Verbruggen; R. J. T. Tettero en I. G. Booij. Erfenis breekt broers op LEIDEN/DEN HAAG De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof conclu deerde tot vrijspraak voor twee in Leiden wonende broers (42 en 37 jaar), die te recht stonden wegens valsheid in geschrifte. De broers zou den onrechtmatig een sociale uitkering hebben ontvangen, toen uit de nalatenschap van hun vader geld vrij kwam. In eerste instantie heeft de Haagse politierechter de broers vrijgesproken. Hierte gen is de officier van justitie in beroep gegaan bij het gerechts hof. De procureur-generaal betoogde gisteren dat de offi cier niet in staat is om bewij zen tegen de broers te leveren. Verdachten hebben wel een sociale uitkering, maar het staat niet vast dat zij daarnaast andere inkomsten hebben. De broers verklaarden dat er een niet onaanzienlijke schuld bestond bij het overlijden van hun vader. De erfenis hebben zij dan ook aangewend om deze schulden te betalen en om hun moeder een uitkering te geven. Arrest op 16 januari. Film voorstelling Het Centrum Leidse Stadsfilms presenteert aanstaan de vrijdag tijdens de gemeentelijke Nieuwjaarsrecep tie in het Stadhuis wederom een film. Dit jaar wordt een onlangs herondekt uniek filmdocument „Neder land bevrijdt; flitsen uit en na den oorlog '40-'45" ver toond. De film laat Leiden en Leidenaars zien in een chaotisch maar zeer feestelijk bevrijdingsjaar, ge maakt door een amateurfilmer uit het Haagwegkwar- tier. De film wordt tweemaal afgedraaid en wel om kwart voor negen en kwart voor tien in de raadszaal. Werklozen training De Kolpingvereniging houdt binnenkort een zogenaamde „inactivity-training" in Leiden. Deze training is bedoeld voor werklozen, WAO'ers, vrouwen, die meer willen we ten over werk en solliciteren. De cursus omvat zes bijeen komsten van twee uur in de Leidsche Analysten School aan de Rijnsburgerweg 148 in Leiden. Deelnemers kunnen zich schriftelijk of telefonisch aanmelden bij het secretari aat van de ipactivity-training van de Kolpingwerkgemeen- schap Sint Jozefzorg, p/a Ericalaan 22, 2351 CW Leider dorp, tel 071-411644. Het doel van de training is het verste vigen en verbeteren van de individuele persoonlijkheid en eigenwaarde. Door middel van het samen opstellen van sollicitatiebrieven, het voeren van „sollicitatiegesprekken" en rollenspel, tracht men de deelnemers aan de cursus zo veel zelfvertrouwen te geven, dat zij zich alle mogelijke kansen op een baan scheppen. Bio-energetica In Shanti Niket aan de Breestraat 56 wordt op 9 janua ri een inleiding gehouden over de lichaamsgerichte therapie 'bio-energetica'. Doel van deze therapie is psy chische klachten te verhelpen door lichaamsoefenin gen. Tijdens de inleiding worden de theoretische ach tergronden en praktische toepassingen besproken. De bijeenkomst begint om acht uur. Cursussen In het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) is de in schrijving begonnen voor het nieuwe cursussenseizoen. Er is een ruime keuze uit diverse cursussen voor gevorderden en beginners, zoals tekenen, schilderen, gitaar, jazzballet, saxofoon, zelfverdediging voor meisjes, acrobatiek, volks dansen, mime, clowning en electronica. Voor inlichtingen en inschrijvingen kan men terecht in het LVC (op werk dagen tusen half tien en vijf uur) en van maandag 16 tot en met vrijdag 20 januari ook 's avonds van zeven tot ne gen uur. Krissenmaker In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zondag middag 8 januari de film 'De kleine vuren' gedraaid. Deze 52 minuten durende kleurenfilm, die over een Ja vaanse krissenmaker gaat, wordt ingeleid door dr. G.D. van Wengen van de educatieve dienst van het mu seum. De voorstelling begint om drie uur. Lezing Dr. Ad Bosboom geeft maandagavond 9 januari in het Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1) een lezing over de hedendaagse levenswijze van aborgines in Noord- Australië. Aborgines zijn de oorspronkelijke bewoners van Australië. De lezing, die wordt ondersteund met dia's, be gint om acht uur. Breehuys Scholierencentrum 't Breehuys aan de Breestraat 19 heeft deze week een aantal activiteiten op het pro gramma staan. Zo is er morgen een quizmiddag en 's a- vonds is er aandacht voor computerspelen, donderdag is er video en 's avonds disco, vrijdag staat in het te ken van de hard rock met 'smiddags films en 'sa- vonds een optreden van de groep Impact. Het scholie rencentrum is elke dag 'smiddags vanaf twee en 'sa- vonds vanaf acht ur geopend. LEIDEN Scholenge meenschap De Noorder wiek aan de Ter Haarka- de introduceert 11 januari voor ruim 50 scholen uit Leiden en omgeving, de nieuwe opleidingen In richtingswerk, Kultureel Werk, Mode en Kleding en de Interne Algemene Schakelopleiding. Door de start van dit nieuwe Mid delbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg on derwijs wordt de voor ve len bekende Vormings klas opgeheven. Uit reakties, die de school ont ving, bleek echter dat er veel belangstelling was voor deze Vormingsklas, die vaak als overbrugging naar een andere opleiding wordt benut of dienst doet voor leerlingen van MAVO/HAVO, die zich op praktische manier willen bekwamen in koken, naaien en wassen enz. Om toch aan deze vraag te willen blijven voldoen heeft de Noorderwiek besloten om in de één-jarige Interim Schakelopleiding een klas samen te stellen, die de taak van de Vormingsklas overneemt. Op de voorlich tingsdag op 11 januari kan men kennis riemen van deze nieuwe Vormingsklas. Op deze voorlichtingsdag zul len verder leerlingen van de opleiding Mode en Kleding modeflitsen laten zien. Voor de opleidingen Inrichtings werk, Cultureel Werk, Ambu lante Hulpverlening, Mode en Kleding en Intas is door de voorlichtingsdienst van de school een dia-presentatie ge maakt, die op heldere en dui delijke wijze een beeld geeft van de in 1984 te starten oplei dingen. Op 11 januari is de school te bezoeken van 10.00 tot 11.30 uur, 's middag's van 13.30 tot 14.30 uur en 's avonds 19.30 tot 21.00 uur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Aan de de Mariënpoelstraat 15 is wijnkoperij „De Kleine Kelder" gevestigd. „Export Publishers" (E.P.), gevestigd aan de Kokkelbank 19, is uit Leiden vertrokken. „Marius Snackbar", gevestigd aan de Morsweg 40 is voortgezet door C. M. Th. W. Buitman onder de handelsnaam „Smulshop". Het schoonmaakbedrijf „C. C. Pet-Leurink", gevestigd aan de Morsweg 40, is verplaatst naar de Berylstraat 3. Aan de Oppenheimstraat 101, is gevestigd, „State Assurantiën", het bemidd. bij het tot stand komen van verzekeringen, hypotheken en geldleningen, als mede het expl. van een administratiekantoor. Aan de Evertsenstraat 99 is in het bedrijfsverzamelgebouw gevestigd „Kan- bier en Otto", timmerbedrijf van niet bouwk. aard en grooth. in bouwmateria- „Hufschoenen b.v.", gevestigd aan de Donkersteeg 8-10, is overgenomen door „Hoogenbosch schoenen". Reclamebureau „Egbert John Osborne", gevestigd aan de Iepenrode 63, is opgeheven. Kerstboombranden geven handen vol werk LEIDEN De politie, de brandweer en de gemeentereiniging hebben gisteren nog handen vol werk gehad aan kerstboom- branden of pogingen dergelijke brandjes te stichten. Totaal werd 33 maal opgetreden en volgens een woordvoerder van de politie is dat vaker dan in de nieuwjaarsnacht. Van de Roomburgerweg werden dertig bomen weggehaald, van de Lek straat zestig, aan het Kooipark, aan de Lammenschansweg en de Valeriusstraat werd drie maal opgetreden en in de Hyathinten- straat vier maal. Woon-ideaal-beurs in Groenoordhallen LEIDEN De woon-ideaal-beurs wordt van woensdag 25 to zondag 29 januari in de Leidse Groenoordhallen gehouden. Ge durende deze periode kan men zich weer oriënteren op het ge bied van de woninginrichting, decoratie, stoffering en verder al les wat met het „ideale wonen" te maken heeft. De Woon-Ide aal-Beurs is een jaarlijks terugkerende traditie geworden. Di jaar zullen er twee meubelmakers aanwezig zijn die hun zelf ontworpen meubelen tonen. Op de beurs zijn zowel klassieke als moderne meubelen te zien. Tevens is er een binnenhuisarchitect op de beurs vertegenwoordigd die de bezoekers graag advies wil geven.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3