IÏTÏT71 TAFEL Politieke rel kostte Andropov in 1950 bijna de kop Noordierse bisschop vraagt oplossing a la Rhodesië Bisschoppen van Zimbabwe krachtig in verzet tegen „atheïstisch socialisme KORTE METTEN Castro na 25 jaar nog stevig in het zadel •ACHTERGROND fieidóeSoutcmt DINSDAG 3 JANUARI 1984 PAGINA 2 ONTVOERDE MISSIEWERKERS UIT ANGOLA VEILIG IN ROME Vermoeid maar overigens goed gezond zijn op oudejaarsdag vijf missiezusters, een missionaris uit Uruguay en twintig burgers uit Angola in Rome aangekomen. Eerder had de guerrillabeweging „Unita" het gezelschap vrijgelaten, dat op 5 september uit de missiepost Kalulo was ontvoerd en sindsdien door het oerwoud was rondgesleept. De ontvoerden hebben in totaal 55 van de 114 dagen van hun gevangenschap door het oerwoud moeten trekken, waarvoor hun kleding en schoeisel allerminst geschikt waren. Samen met de ene Braziliaanse, de twee Spaanse en twee Portugese zusters moesten ook een Angolese missiezuster en zeven novicen mee trekken. Laatstgenoemden zijn niet vrijgelaten. De hele groep is de hele tijd bijeen gebleven. Er was voldoende te eten en afgezien van voetwonden en enkele koortsaanvallen, zijn de lotgenoten gezond gebleven. „Unita" heeft als reden van de ontvoering opgegeven, dat het in opmars zijnde geregelde leger van Angola, waarbij ook een deta chement Cubanen, het plan had de missiepost uit te moorden om de guerrillabeweging daarvan de schuld te kunnen geven. Installatie mgr. Bomers te Haarlem Mgr. H. J. A. Bomers zal zater dag 14 januari om elf uur in de Bavo-kathedraal aan de Leid- sevaart te Haarlem worden ge ïnstalleerd als bisschop van Haarlem. Daarna zal hij prof. dr. J. F. Lescrauwaet msc wij den tot hulpbisschop. Als me- de-consecratoren treden op bisschop drs. J. W. M. Bluyssen van 's-Hertogenbosch en bis schop H. C. A. Ernst van Bre da. Na afloop van de plechtig heden zal in „Hageveld" aan de Cruquiusweg te Heemstede een receptie worden gehouden. „Republikeins geweld is er in de afgelopen vijf tien jaar niet in geslaagd ook maar één van de be oogde doelstellingen een centimeter dichterbij te brengen en dit morele kwaad heeft in de ogen van de wereld de geloof waardigheid van de Ierse nationalistische zaak ern stige schade toege bracht". Dat zegt bis schop Cahal Daly van Down en Connor in Noord-Ierland. In een De r.-k. bisschoppencon ferentie van Zimbabwe heeft een felle veroorde ling uitgesproken over het „atheïstische socialis me", zoals dat officieel in het land wordt gepropa geerd. In een op nieuw jaarsdag gepubliceerd herderlijk schrijven zeg gen zij, dat een atheïsti sche filosofie onverenig baar is met het christelij ke geloof en de Afri kaanse traditie. Daarom kan de kerk de mensen die zich daartoe be kennen, niet steunen. Bovendien veroordelen de bisschoppen ..het a-sociale gedrag van talrijke mensen op belangrijke posten", die in hun leven tegengesteld han delen aan wat zij met de mond verkondigen. De bis schoppen houden politici en ambtenaren voor, dat zij zelf ook de offers moeten bren gen die zij van eenvoudige mensen verlangen. Naar het oordeel van de bis schoppen behoort de samen leving met vrijwillige mede werking van alle groeperin gen te worden opgebouwd. „Een natie die verscheurd is door haat en strijd, kan nu eenmaal niet liefde en har monie voortbrengen", aldus het episcopaat. Als wat in de samenleving kan worden waargenomen de vrucht is van „weten schappelijk socialisme", kan de r.-k. kerk dat totaal niet accepteren, zegt de herderlij ke brief. De bisschoppen kunnen alleen politici steu nen, die willen overtuigen en niet degenen, die hun over tuiging met geweld willen opdringen. Het kan daarbij taak van de kerk zijn, „groei end socialisme te verstrenge len met het christelijke ge loof", aldus de brief. De bisschoppen laten er geen twijfel over bestaan wat soci alisme in Zimbabwe zou moeten zijn: gelijkheid zon der te letten op ras, huids kleur of geloofsovertuiging; gelijke verdeling van land; gezondheidszorg en onder wijs voor iedereen, ongeacht inkomen; gelijke lonen en bevordering van produktie- coöperaties, alsmede een naar nationale verzoening stre vende politiek. Naarmate de regering te Harare dat in praktijk brengt, kan zij reke nen op steun van de r.-k. kerk, aldus de bisschoppen van Zimbabwe. Haiti De bisschoppen van Haïti hebben alle christenen van het land opgeroepen, mee te werken aan het opbouwen van een rechtvaardige sa menleving. In een herderlijk schrijven, onderstrepen de bisschoppen het „absolute primaat van de mensenrech ten". Dat heeft zowel betrek king op primaire levensbe hoeften, zoals voeding, ge zondheid, onderwijs en werk, als op geestelijke behoeften, zoals het recht op vrije me ningsuiting en vrije toegang tot informatie, aldus de bis schoppen. De verantwoordelijke perso nen in staat en maatschappij houden zij voor, dat „niet meer angst" moet worden verspreid, maar dat zij ge houden zijn de fundamentele burgerlijke en mensenrech ten te verdedigen. De bis schoppen eisen de absolute en volledige afschaffing van martelingen, het instellen van onafhankelijke recht spraak en het heropenen van processen, die zijn gevoerd zonder behoorlijke verdedi ging- De bisschoppen eisen in hun brief in het bijzonder respec tering van het kleine landei gendom „tegen de invloed van de monopolies". Zij spre ken zich uit tegen eenzijdige concentratie van economi sche macht en het ongecon troleerd instromen van bui tenlands kapitaal. Tot slot verlangen de bisschoppen be scherming van de rechten van het gezin. verklaring zegt hij, dat de machteloosheid van geweld om gerechtigheid te bewerken nu wel af doende is bewezen en dat het tijd wordt de kracht van geweldloos heid te proberen. „Machtige staten kunnen maar al te goed op geweld met nog groter geweld ant woorden", zegt bisschop Daly. „Wat ze niet weten is hoe om te springen met ge weldloze actie door een vere nigd en gedisciplineerd op tredende gemeenschap". Op de leidster van de Britse regering, Margaret Thatcher, deed de bisschop een beroep voor Noord-Ierland eenzelfde regeling te treffen als haar regering in 1979 heeft gedaan voor Zimbabwe, het vroegere Rhodesië. Naar het oordeel van de bisschop voldoet de grondwet van Noord-Ierland absoluut niet, omdat daarin rechten en verlangens van de nationalisten volkomen zijn genegeerd. Daar Groot-Brit- tannië verantwoordelijk is voor die grondwet, rust vol gens bisschop Daly op dat land ook de plicht die te her zien. „De huidige minister- -president heeft politiek ge zien meer macht daaraan lei ding te geven dan iemand voor haar", vindt hij. „Haar succes in Zimbabwe is een hoopvol precedent", aldus bisschop Daly. „Als zij haar wil en bekwaamheid aan de Ierse kwestie wijdt, kan een rechtvaardige oplossing wor den gevonden en de vrede hersteld". Onder het motto „Jerusa lem 84" zal met Pinksteren een internationale pelgrims tocht naar Jeruzalem worden gehouden, waaraan ongeveer drieduizend christenen zul len deelnemen. Uit Neder land rekent men op driehon derd mensen uit alle kerken. De delegatie uit Nederland zal in Israël zijn van vijf tot dertien juni en zal onder lei ding staan van een drieman- schap, gevormd door pastoor J. N. van Ditmarsch (oud-ka tholiek), pastoor J. Horsthuis r.-k.) en Pieter Bénard (Volle Evangelie). Er is een oecumenisch voorbereidings comité gevormd, dat zaterdag 21 januari van tien tot vier uur een informatie- en ge bedsdag belegt in het ge meenschapsgebouw „De Ak ker", Melkpad 14 te Hilver sum. •Domheer Salvatore Bussu uit Nuoro op Sardinië heeft zijn taak als gevangenisaal moezenier weer opgenomen. Kortgeleden had hij zijn werk neergelegd als protest tegen wat hij „onmenselijke toestanden" noemde in de af deling voor vluchtgevaarlijke gevangenen van de gevange nis in Nuoro, waar terroris ten zijn opgesloten. Er is nu een verzachting aangekon digd. De zeven betrokken ge vangenen hebben daarop hun totale hongerstaking op gegeven. Ze waren in beden kelijke toestand in het ge vangenisziekenhuis opgeno men. De zeven terroristen lieten als eerste bisschop Gio vanni Melis van Nuoro we ten, weer voedsel tot zich te nemen. Zij spraken hun dank uit voor de moeite, die hij zich voor hen had getroost. Bisschop Melis had de hon gerstakers opgezocht en hen bezworen weer te gaan eten. De regeringswisseling in Argentinië heeft ook zijn gunstige invloed op de ont wikkeling in het conflict met Chili over de eilanden in het Beagle-kanaal, in welk con flict de Heilige Stoel bemid delt. De Argentijnse minister van buitenlandse zaken heeft te kennen gegeven, dat er nieuwe ideeën zijn opgeko men. Eerder was van rege ringszijde al te verstaan gege ven, dat men een principe overeenkomst op basis van het pauselijke bemiddelings voorstel zou accepteren, mits men de hegemonie van Ar gentinië over het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan zou erkennen. Haags gehakt met pittige bietjes en aardappelen yoghurt met appel en rozijnen Voor twee personen hebt u nodig: 200 g gare aardappe len, 50 g gehakt, 1 ei, uitje, selderijblad, zout, peper, nootmuskaat, paneermeel, 25 g margarine, mespunt bloem, aroma, ketjap 600 g rauwe of gekookte bieten, peper, kruidnagel, azijn, suiker, stukje ont bijtspek van 75 g, 5 g mar garine, 1 ui; V2 1 kg aardappelen; 1 volle lepel rozijnen, 1 ap pel Golden Delicious), 4 dl yoghurt, 1 lepel sui ker, 2 beschuiten, bruine basterdsuiker. Prak de aardappelen fijn en meng ze met gehakt, ei, fijn gesneden ui, fijngeknipt sel derijblad, zout, peper en nootmuskaat. Vorm er platte koeken van, haal die door paneermeel en laat ze ten minste een uur koel liggen. Bak de gehaktkoeken in margarine in een kwartier bruin en gaar en leg ze op een warm bord. Maak de jus af door er even bloem in te bakken, vervolgens weinig water toe te voegen en wat aroma en ketjap. Schil de bieten en rasp ze. Kook rauwe bieten een half uur, stoof gekookte bieten vijf minuten met weinig wa ter, peper, kruidnagel, azijn en suiker. Snijd het spek in blokjes en bak die in de mar garine op een kleine pit gaar. Schep het spek uit de pan en bak er dunne uisnippers in gaar en lichtbruin. Doe het spek weer in de pan met bij na alle bietjes (bewaar een zesde deel tot overmorgen voor een salade) en maak de groente op smaak met de ge bruikte ingrediënten en zout. Kook de rozijnen zacht in weinig water, laat ze uitlek ken en meng er de grof ge raspte .appel door. Voeg de yoghurt en suiker toe. Leg voor ieder een beschuit op een bordje en schep er het yoghurtmengsel op. Presen teer er bruine basterdsuiker bij. JEANNE LONDEN „Alle be trokkenen zijn verant woording schuldig over eenkomstig hun positie". Deze ongezouten waar schuwing uitte Joeri An dropov vorige week tij dens een zitting van het centrale comité van de Russische communisti sche partij aan het adres van de ambtenaren en managers in het Russi sche systeem. „Het is tijd geworden om niet meer alleen te praten over de tekorten in de produktie van consumptiegoederen, maar ook over de func tionarissen die verant woordelijk zijn voor deze tekorten". Harde woorden die des te op merkelijker waren, doordat de Russische president als ge volg van ziekte niet persoon lijk aanwezig kon zijn om zijn toespraak voor te lezen. Dat hij desondanks zijn poli tieke greep aanmerkelijk heeft weten te verstevigen, is een prestatie die hem onge twijfeld een opvallend plaats je zal opleveren in 's lands geschiedenisboeken. Maar Joeri Vladimirovich Andropov kent de klappen van de zweep als het om overleven gaat. Voor hem is het niet de eerste keer dat zijn politieke positie op het spel staat. Als vooraanstaand functionaris in de Russische republiek Karelië in 1950, was de toen 35-jarige Andro pov zelf doelwit van harde kritiek. Stalin had hem bijna laten arresteren. Het incident is nooit eerder belicht in de westerse pers en Andropov zelf heeft zich er maar één keer over uitgela ten. „Elke dag verwachtte ik mijn arrestatie", zei hij in 1973 tegen de dissidente eco noom Viktor Krasin met wie hij een discussie voerde over het Stalinisme. „Ik was twee de secretaris van de Kareli- aans-Finse republiek. Ze hadden de eerste secretaris gearresteerd en ik verwacht te dat ze mij ook zouden op pakken". Voor Andropov was het de gevaarlijkste episode in zijn carrière, maar hij overleefde dank zij de steun van func tionarissen in Moskou die zijn fouten wisten te bagatel liseren. Wanbeleid De crisis die de hedendaagse president bijna de kop kostte, bereikte een hoogtepunt in januari 1950 nadat inspecteurs van het centrale comité in Moskou een onderzoek had den verricht naar beschuldi gingen van wanbeleid in de republiek. Het rapport van de inspecteurs was één felle aanklacht waarin de naam Andropov geregeld voor kwam. Bijna alle aspecten van het beleid in de repu bliek werden gekritiseerd, van het onvermogen om de klachten van arbeiders se rieus te nemen tot slechte voedselvoorziening, onlees bare kranten en fouten bij het culturele beleid. Het rapport kwam tot de slotsom dat hoge functiona rissen inclusief Andropov deze problemen niet op een goede „Bolsjewistische" ma nier hadden aangepakt, maar in plaats daarvan de plaatse lijke partijleider Gennadi Kupriyanov hadden gehol pen de misstanden in de doofpot te stoppen. Het was louter en alleen aan het cen trale comité te danken, dat functionarissen die op grote schaal publieke gelden had den verduisterd, eindelijk waren ontmaskerd. Andropov probeerde destijds het rapport van het centrale comité van zijn explosieve la ding te ontdoen door het tij dens een bijeenkomst van de plaatselijke partijafdeling in het openbaar voor te lezen en omzichtig zijn excuses aan te bieden. Zijn bekentenis was echter niet voldoende om de vergadering tevreden te stel len. Integendeel, er volgde felle kritiek door de lagere Joeri Andropov partijleden, waarvan uitge breid verslag werd gedaan in de Russische pers, iets wat te genwoordig nog maar zelden voorkomt. In die tfjd bericht ten de kranten echter wel over dat soort zaken en de plaatselijke krant Leninskoe Znamya (Het Spandoek van Lenin) bracht een schitte rend verslag van de politieke storm die volgde. Uitbarsting Een spreker die zich voor stelde als kameraad Klishko viel Andropov èn de overige partijleiders aan met een sar castische uitbarsting. „Som mige vooraanstaande functio narissen gedragen zich als de weduwe van de luitenant. Ze geselen zichzelf en denken dat dit zelfkritiek is", sneer de hij. Een ander zei dat hij het abnormaal vond dat par tijsecretarissen zoals kame raad Andropov, Tsvetskov, Vakulkin en anderen zich af zonderden van de massa en verzuimden arbeidersverga deringen te bezoeken. Met als gevolg dat ze nauwelijks enig benul hadden van het leven van fabrieksarbeiders". Een derde spreker zei dat „kame raad Andropov niet opgewas sen was tegen zijn taak en in tegenspraak met de partij principes reageerde door de kritiek in de doofpot te stop pen. De politieke storm die volgde op het rapport van het cen trale comité was maanden la ter nog niet uitgewoed. De geschiedenis vermeldt niet was er is gebeurd met de ver metele partijleden die in het openbaar kritiek durfden te leveren op Andropov. An dropov zelf overleefde in elk geva) de rel. Zeventien maanden later, in juli 1951, werd hij geselecteerd om in het partij-apparaat in Moskou te gaan werken, hetgeen een belangrijke promotie bete kende. Andropovs laatste officiële biografie benadrukt nog eens hoe belangrijk deze promotie is geweest voor zijn verdere carrière. Andropovs benoe ming in het partij-apparaat in Moskou werd goedgekeurd „door het centrale comité van de communistische partij in de Sovjet-Unie", aldus de biografie, een zinssnede die gewoonlijk betekent dat het politburo zelf zijn fiat had ge geven aan de benoeming. Nu meer dan dertig jaar later onderhoudt Andropov zijn collega's in lagere regionen over de noodzaak van per soonlijke verantwoordelijk heid die hij zelf eens met suc ces ontdook. En dit toont al leen maar aan dat in het Rus sische systeem net als overal ter wereld sommige mensen van hun fouten leren en an deren niet. JONATHAN STEELE Copyright The Guardian DEN HAAG Zelfs de scherpste critici van Fidel Castro zullen hem moeten nageven dat in Cuba, sinds de revolutie van 1 januari 1959, op het gebied van de sociale voorzienin gen wel het een en ander is verbeterd. In het land worden dezer dagen, 25 jaar na dato, de weldaden van de revolutie uitgebreid gevierd. Er is ook wel enige aanleiding toe. De bevolking lijdt geen honger meer, onderwijs en medische verzorging zijn gratis en het levenspeil is de afgelopen 25 jaar behoorlijk gestegen. Daartegenover staan de beperkte bewegingsvrijheid van de Cubanen, de beknotting van de vrijheid van meningsuiting en de onderdrukking van andersdenkenden. De commu nistische partij is alom aanwezig. Zo zijn er er in iedere buurt comite's ter verdediging van de revolutie, die er op toezien dat men leeft volgens de ideeën van de revolutie. Op dit moment is politiek gezien ook duidelijk waar vriend en vijand van het Cuba van Castro zitten: de vrienden in Moskou, de vijanden in Washington, Maar toen Castro 25 jaar geleden dictator Batista verdreef en de macht over nam, lag dat nog niet zo duidelijk. Wel streek Castro Was hington onmiddellijk tegen de haren in door de telefoon maatschappij te nationaliseren. Maar kort daarop zei hij tij dens een bezoek aan de Verenigde Staten beide machts blokken af te wijzen. „Het kapitalisme offert de mens op, de communistische staat, door haar opvatting van vrijheid, offert de rechten van de mens op". Maar enkele jaren later bekende hij zich openlijk tot het marxisme-leninisme. Deze radicalisering van de revolutie en de toenadering tot de Sovjet-Unie waren mede een re actie op de vijandige houding van de Verenigde Staten. In 1960 sloot Cuba een handelsakkoord met de Sovjet-Unie, waarin werd afgesproken dat Moskou suiker, het belang rijkste Cubaanse exportprodukt, zou kopen en ruwe olie aan Cuba zou verkopen. De Amerikaanse maatschappijen op Cuba weigerden de Russische olie te raffineren en Ca stro aarzelde niet hen te nationaliseren. Washington ver brak de betrekkingen met Havanna en de verhoudingen werden van kwaad tot erger. Varkensbaai-incident Enkele maanden later vond het Varkensbaai-incident plaats. Met steun van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA landde een groep van 1.400 tegenstanders van Castro in Cuba. De inval werd een grote mislukking. Ruim een jaar later is de aandacht van de hele wereld op Cuba ge richt door de plaatsing van Russische raketten. De VS vor men een blokkade rond het eiland. Een stilzwijgend com promis tussen Kennedy en de Russische leider Kroetsjev maakt een einde aan deze bedreiging van de wereldvrede. Moskou haalt de raketten weg en Washington belooft Cuba niet te zullen aanvallen. De invloedssfeer is afgebakend. Hoewel er, vooral over de gewapende strijd in ontwikke lingslanden, ideologische verschillen tussen Cuba en de Sovjet-Unie bestaan, heeft Havanna weinig keus. De ban den met de Sovjet-Unie worden nauwer. De Verenigde Staten hebben een embargo op Cubaanse produkten afge kondigd en daarmee is de traditionele suikermarkt voor Cuba weggevallen. De Sovjet-Unie en enkele Westeurope- se landen nemen de opengevallen plaats in. Moskou koopt de suiker tegen prijzen die boven de prijs op de wereld markt liggen en verschaft op die manier en door tegen gunstige prijzen olie te verkopen en wapens te leveren Cuba economische steun. De Sovjet-Unie pompt per dag het astronomische bedrag van naar schatting tien miljoen dollar in de Cubaanse economie. Een steun die het land hard nodig heeft. Voor de revolutie was Cuba voor 80 pro cent van zijn buitenlandse valuta afhankelijk van de ex port van suiker en Castro heeft daar niet veel aan kunnen veranderen. Een poging tot industrialisering in de jaren '60 liep op een mislukking uit. Het reilen en zeilen van de Cu baanse economie schommelt mee met de suikerprijzen op de wereldmarkt. Die suikerprijs is de laatste jaren fors gedaald. Dit had tot gevolg dat de jaarlijkse groei terug is gelopen en dat de harde valuta weg zijn gestroomd. De sociale voorzieningen slorpen 20 procent van het nationaal budget op. Op het ge- 1 bied van de volksgezondheid is de afgelopen 25 jaar veel verbeterd. Het aantal artsen en ziekenhuizen is verdrie voudigd en de gemiddelde levensverwachting is gestegen van 50 jaar in de jaren '50 tot 73 nu. De kindersterfte is fors gedaald en ziekten als polio en malaria zijn de laatste tien jaar niet meer gesignaleerd. Ook het analfabetisme heeft Castro aangepakt. Er is leerplicht en het onderwijs wordt verzorgd door de staat. Op last van Castro zijn alle privé-scholen en onderwijsinstellingen op religieuze grond slag gesloten. Plichtsbetrachting jegens het vaderland zit in het schoolsysteem ingebakken. Zo moeten de 200.000 stu denten die hoger onderwijs volgen hun opleiding „terugbe talen" door tijdelijk in geisoleerde gebieden of in het buitenland te gaan werken. Hoog in het vaandel van de Cubaanse revolutie staat de solidariteit met de bevrijdingsstrijd in andere landen, een solidariteit die zelfs in de grondwet is vastgelegd. Miljoen vluchtelingen Niet iedereen op Cuba was blij met de veranderingen van Castro. Sinds de revolutie hebben ongeveer een miljoen mensen het eiland verlaten. Drie jaar geleden was er een ware uittocht van Cubanen naar vooral de Verenigde Sta ten. Die uittocht begon toen asielzoekers binnendrongen op het terrein van de Peruaanse ambassade in Havanna. Naar schatting 70.000 Cubanen zijn toen naar de Verenigde Sta ten gegaan. De weinig florissante economische situatie was voor velen de aanleiding. Ondanks dat zit Fidel Castro na 25 jaar nog altijd stevig in het zadel. De meerderheid van het volk staat nog steeds- achter zijn leider, die zo nodig met harde hand regeert. Na het Varkensbaai-incident en de rakettencrisis heeft de Cu baanse regering geen werkelijk ernstige politieke proble men meer gehad. Sneeuw verwacht in ski-gebieden dicht bij huis DEN HAAG In de skigebie- den dicht-bij-huis in België en Duitsland, waar momenteel geen wintersportmogelijkhe den zijn, wordt de komende dagen sneeuw verwacht. Dit zou ertoe kunnen leiden dat dan plaatselijk wintersportmo gelijkheden ontstaan. In het Alpengebied wordt in de komende dagen sneeuw verwacht. Het nul-graden ni veau daalt tot circa 800 meter hoogte, mogelijk zelfs lager. De sneeuwconditie die nu in het algemeen nog slecht is, zal daarom de komende dagen verbeteren. De wintersport mogelijkheden nemen toe. In het hierna volgende over zicht staat in de eerste kolom de gemiddelde sneeuwhoogte in cm op lage pistes vermeld, in de tweede kolom de hoge pistes. Duitsland Duitse Alpen: geen winter sportmogelijkheden Oostenrijk Vorarlgebergte: 25-70 Tirol 20-60 Salzburgerland: 15-60 Zwitserland In verband met een feestdag in Zwitserland geen bericht ontvangen Buien DE BILT Een noordwest! lijke stroming voert morge geleidelijk nog wat koud« wordende lucht naar ons lan< In deze lucht komen bove het relatief warme water va de Noordzee regen-, hagel- natte sneeuwbuien tot ontwik keling. Sommige van deze bu en kunnen zelfs gepaard gaa met onweer. Hoewel er no veel wind blijft, gaat de ston aan de kust geleidelijk afne1- men. We gaan nu een paar da gen tegemoet, waarbij de tem peratuur ongeveer rond h< normale niveau voor de tij van het jaar zal ligger 's Nachts kan de temperatui plaatselijk in het binnenlar tot om het vriespunt dale; Van een echte wintersituatie, echter nog geen sprake. icrgen 07 uur. T Max Min Neaf|*J temp temp 8 7 21 IT H regent). Deelen Eelde Z,-Limburg regen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2