Jesse Jackson krijgt piloot vrij Weinig schade door storm Rijnmond-economie achtergebleven bij landelijke trend Gering herstel bij meeste bouwbedrijven BON: Ruim tevaarders vatbaarder voor ziekten Onderste steen HI £eicUe (Bowuvnt Dinsdag 3 januari 1984, 75e jaargang no. 22774 DAGBLAD VOOR- ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chei-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) I 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel of natte sneeuw. Minimumtem peratuur ongeveer 2, middag- temperatuur rond 5 graden. Noordwestenwind aan de kust nu en dan hard. Zon op: 08.48, onder: 16.42; hoog water Schev.: 03.35 en 15.40; laag wa ter: 11.49 en 23.57. )EN HAAG De zuidwester storm die gis- eravond en afgelopen nacht over de Britse eilanden het vasteland van Europa binnen- raasde, heeft in ons land nauwelijks schade aangericht en geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt. In Ierland vielen wel slachtoffers. Een echtpaar en hun twee kinderen werden gedood toen er een boom viel op de auto waarin zij zaten. Boven de Noordzee stortte een helikopter van een Deens Oliemaatschap pij naar beneden. Andere helikopters en ook schepen snelden toe om de drie inzittenden te redden; voor zover bekend echter zonder resultaat. De grootste schade in Nederland werd gemeld vanuit de gemeente Rosmalen waar de centrale antenne van 35 meter omwaaide en op een kleuterschool terecht kwam. De school werd in tweeën gedeeld en de in woners van Rosmalen zullen het enige tijd zonder te levisie moeten stellen. Voor het overige bleef het bij omgewaaide bomen en losgeslagen dakpannen die geen noemenswaardig ongerief veroorzaakten. Anders dan de meesten onder ons, zijn strandjutters ware liefhebbers van een flinke storm. Vandaag de dag zijn ze gewapend met metaalde tectoren en speuren ze in het omwoelde zand vooral naar ringen en munten. „Geef BKR-kunst aan uitkeringstrekkers" GRONINGEN Het Groningse PPR-raadslid Jan Berends heeft in een brief aan de gemeentelij ke wethouder van cultuur, A.J. Berger, voorgesteld opgeslagen BKR-kunstwerken uit te delen aan uitkeringstrekkers. Berends reageerde op berichten dat er zo'n 4.000 kunstwerken, die de gemeente heeft aangekocht in het kader van de Beeldende Kunst Regeling, onverzekerd liggen opgeslagen. Het idee heeft drie voordelen: Het werk van de kunstenaars wordt gezien, de uitkeringstrekkers hebben kunst in huis en de gemeente is van het beheerprobleem af. Prijs van varkensvlees onder druk DEN HAAG De prijs van var kensvlees vertoont een dalende ten dens. Dit is volgens een woordvoer der van het Productschap voor Vee en Vlees, naast een seizoenmatige daling, vooral het gevolg vah een flinke toeneming van het aanbod van slachtvarkens, zowel door Ne derlandse als door Duitse varkens- mesters. Omdat 60 procent van de Nederlandse varkens naar Duitsland geëxporteerd wordt, drukt een over schot in dat land, de prijs van var kensvlees in ons land. Erasmusprijs voor archeoloog M. Pallottino AMSTERDAM De Italiaanse ar cheoloog Massimo Pallottino (74) is de Erasmusprijs 1984 voor Klassieke Ar cheologie, groot 100.000 gulden, toe gekend. De onderscheiding wordt hem in het najaar uitgereikt. Massimo Pallottino was van '46 tot hij in '80 met pensioen ging hoogleraar Etruskologie en Italiaanse Oudheden aan de Universiteit van Rome. Voor dien was hij inspecteur van het de partement van Oudheden in Rome, hoogleraar archeologie aan de Uni- versitreit van Cagliari en directeur van het werefdberoemde Etruskisch Museum „Villa Giulia" in Rome. Wilton wil in Taiwan civiele orders werven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bewindvoerders van de in moei- ijkheden verkerende werf Wilton-Fijenoord willen op korte termijn met Taiwan gaan praten over civiele orders die moeten aansluiten op de bouw van twee ónderzeeboten die daar thans plaatsvindt. Directeur B. Sluis van de werf heeft dat vanochtend desge vraagd tegenover onze krant verklaard. Wilton-Fijenoord zit dringend Verlegen om civiele vervolgor- ers nu het kabinet de bouw •an nieuwe onderzeeboten bij Ie werf heeft verboden. Civie- e orders zouden leegloop bij le werf kunnen voorkomen de voltooiing van de in aanbouw zijnde duikboten ze ker kunnen stellen. Wilton-directeur Sluis ontken de met klem een bericht als zou het kabinet gisteren alsnog met een garantie voor de werf óver de brug zou zijn gekomen in de vorm van de order voor de bouw van een marineschip. „Dat moet op een misverstand berusten. Er ligt weliswaar een kamerbrede motie met een verzoek, maar er zit tot nu toe geen controleerbare bewe- [ing in de materie", aldus de ieer Sluis. Wel is intussen komen vast te staan dat het kabinet niet fi nancieel zal bijdragen om de afbouw van de geplaatste Tai wan-order te garanderen. 200 miljoen van deze order is des tijds gebruikt om verliezen van het RSV-concern af te dekken. Wilton zit volgens di recteur Sluis echter niet om dat geld te springen. „Op de Taiwan-order zou 100 miljoen winst worden geboekt. Die vervalt nu. Reparatie Minister Van Aardenne heeft van zijn voorgangers, ABN-topman drs. H. Lang- man, gevraagd een onderzoek in te stellen naar de scheepsre- paratiewerven in het Water weggebied. Langman heeft tien dagen voor het onderzoek. Hij kan daarbij de hulp van bet organisatiebureau McKin- >ey inroepen. Van Aardenne heeft Langman gevraagd ervan uit te gaan dat de markt voor scheepsrepara- tie niet zal verbeteren, on danks dat de sector zelf een verbetering verwacht. Lang man moet onderzoeken of het verantwoord is overheidsgeld beschikbaar te stellen om ten- dnste de voor de Rotterdam- e regio benodigde scheepsre- aratiecapaciteit te behouden, angman moet globaal aange- en welke capaciteit daarvoor odig is. Zoals bekend bestaat r een grote overcapaciteit bij e scheepsreparatiewerven in et Rotterdamse havengebied. Tandarts mist goud DEN HAAG Het nieu- we jaar is voor een tand arts uit Voorburg minder voorspoedig begonnen. Uit zijn praktijkruimte aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag is in het afgelo pen weekeinde voor bijna 30.000 gulden aan goud ge stolen. De tandarts deed gisteren bij de politie aan gifte van de vermissing van negen ons goud en ze ven gouden kronen. NA ONTMOETING MET SYRISCHE LEIDERS De Amerikaanse dominee Jesse Jackson schudt de hand van de Syrische pre sident Assad vlak voordat hij met hem zou gaan on derhandelen over de vrijla ting van de Amerikaanse piloot. DAMASCUS Syrië zal de Amerikaanse krijgsgevange ne piloot Robert Goodman jr. nog vandaag vrijlaten. Dit heeft de zwarte Amerikaan se leider voor de burger rechten dominee Jesse Jack son vanochtend in Damascus meegedeeld. Jackson, die naar Syrië was ge komen om met de regering daar over vrijlating te praten, ver klaarde dat Goodman met een dam op diens ministerie: „We zijn Amerikaans vliegtuig zal ver- opgetogen te kunnen aankondi- trekken. De bestemming van de gen dat onze gebeden zijn ver- 27-jarige bomrichter-navigator is hoord". nog niet bekend. Van Syrische functionarissen werd vernomen Tijdens overleg op het ministerie, dat de vlieger op het ministerie waarbij ook de Amerikaanse am- van buitenlandse zaken in Da- bassadeur Paganelli aanwezig is, mascus zal worden overgedragen, zullen de bijzonderheden van de Het toestel van Goodman werd vrijlating worden besproken, op 4 december boven door Syrië >.We proberen een Amerikaans beheerst oostelijk Libanon neer- vliegtuig hier te krijgen dat gehaald door luchtdoelgeschut. Goodman naar een gepaste be- Jackson verklaarde na een ont- stemming zal brengen", zei Jack die mee strijdt om de democratische no minatie voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, dankte zijn aanhangers, de Amerikaanse regering en Paganelli voor de hulp. „Op instructies van (de Sy rische) president (Hafez) Assad en dankzij zijn heroverweging, zal luitenant Robert Goodman vanochtend worden vrijgelaten", zei Jackson. Tegenover de Ame rikaanse regering had het be wind in Damascus steeds ver klaard dat de piloot zou worden vrijgelaten als de oorlogstoestand tussen beide landen is beëindigd. Grimmige werkelijkheid Naar het voor beeld van de ou deren die dage lijks oorlog voe ren speelt dit jongetje in een armoedige Sji'i- tenwijk in het zuidoosten van Beiroet zijn ei gen oorlogje met een houten ge weer in de aan slag en een zak over zijn hoofd. De kans dat dit kind binnenkort echt mee zal doen, is verre van uitgesloten. Zeer jonge kin deren maken in het door de strijd geteisterde Libanon gere geld deel uit van de elkaar be vechtende groe peringen. Israëli sche vliegtuigen bestookten van morgen stellin gen van Palestij- nen en druzen ten zuidoosten van Beiroet. ROTTERDAM De re sultaten van het bedrijfs leven in het Rijnmondge bied zijn in 1983 slechter geweest dan de landelijke trend. Procentueel meer Rijnmond-bedrijven slo ten dit jaar met verlies af, meer bedrijven vonden het behaalde rendement op het geïnvesteerd ver mogen onvoldoende en de hoogte van de investerin gen daalde sterker dan op landelijk niveau. De voor uitzichten voor 1984 zijn ook somberder dan de landelijke verwachtingen. Dit heeft de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en omstreken, mr M. van den Bos, vandaag in Rotterdam gezegd op basis van de uitkomsten van de enquête voor regionale bedrijfsontwik keling (ERBO). De positieve landelijke trend is onlangs al gesignaleerd. Volgens van de Bos heeft één op de drie bedrijven in de Rijnmond (landelijk één op de vijf) 1983 met verlies afgeslo ten en vindt 57 procent van de bedrijven (landelijk 48 pro cent) het rendement onvol doende. Dit komt met name door de ongunstige positie van kleine bedrijven. De investeringen in de Rijn mond daalden in 1983 met 23 procent, tegen een landelijke daling van vijf procent. Zowel op landelijk als regionaal ni veau is daarbij een aantal in vesteringen van oliemaat schappijen buiten beschouwing gelaten. De werkgelegenheid liep landelijk terug met 2,2 procent, in de Rijnmond met 3,6 procent. ZÜRICH De toestand van gewichtloosheid maakt het menselijk lichaam vatbaarder voor ziekten. Dat komt door dat de produktie van lymfocyten, een van de drie soorten witte bloedlichaampjes, belangrijke voor de vorming van antistoffen, vermindert. Biochemici van het polytechnisch instituut van Zürich hebben dit geconstateerd aan de hand van de uitkomsten van experimenten, die werden uitge voerd in het bemand Europees ruimtelaboratorium Space lab. In voedingsbodems meegenomen lymfocyten werden tijdens de periode van gewichtloosheid met verschillende ziektekie men besmet. Men stelde vast dat de afweerreactie veel tra ger verliep dan onder aardse omstandigheden. Een ander gevolg van langdurig in de ruimte verblijven is volgens een Amerikaanse hoogleraar in de orthopedie, Dan Spengler, het weker worden van het beenderengestel. Ook beïnvloedt gewichtloosheid dè beendergroei nadelig. Dit is. gebleken bij Amerikaanse astronauten en bij proeven met ratten, die de Sovjetrussische kunstmaan Kosmos-936 mee naar de ruimte heeft genomen. Fles Vin d 'Orange luidt Oranjejaar in DELFT In Delft is gister avond het herden kingsjaar van Wil lem van Oranje, die vierhonderd jaar geleden in het Delftse Prinsenhof werd vermoord, ingeluid. Tijdens de gem een telijke nieuwjaarsreceptie heeft burgemees ter R.M. Gallas, die tevens voorzit ter is van het lan delijk „Comité herdenking Wil lem van Oranje 1984" officieel de eerste fles „vin d Orange" gebot teld. Deze wijn is af komstig van een klein wijnbouwge- bied in het voor malige vorstendom Orange in de Zuid- franse Rhóneval- lei. Orange werd in 1544 door graaf Willem van Nas sau geërfd van zijn neef René van Chalon, waarna hij de erftitel prins van Oranje ging voeren. De wijn dateert overigens uit 1983. De flessen vin d'o- rangë die landelijk verkrijgbaar zul len zijn, zijn voor zien van een spe ciaal genummerd etiket. Op een eti ket aan de achter zijde van de fles staat de levensloop van de „vader des vaderlands" be schreven. Er zul len in 1984 maxi maal één miljoen flessen worden ge botteld. BAARN Bijna zeventig procent van de bouwbedrijven heeft in 1983 de omzet licht zien toenemen. Gemiddeld was er sprake van een stijging van 0,9 procent ten opzichte van 1982. Dit blijkt uit de vandaag bekendgemaakte resultaten van een enquête van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijver heid NVOB onder zijn 5.500 leden. De helft van dit aantal heeft aan de enquête meegedaan. De ondernemers die hun omzet omhoog zagen gaan, hebben al len een jaaromzet van een half miljoen gulden of meer. De klei nere aannemers gingen in 1983 nog achteruit. De allerkleinste met een omzet onder de 250.000 gulden incasseerden de grootste daling: 6,3 procent. De groep met een omzet tussen een kwart en en half miljoen gulden ging 0,4 procent in omzet achteruit. Het NVOB noemt het opvallend dat de grootste bouwconcerns, met omzetten boven tien miljoen gulden, slechts 0,6 procent om zetstijging bereikten. Driekwart van de bedrijven gaf op een werkvoorraad te hebben voor hooguit vier maanden, terwijl de helft van de aannemers nog twee maanden werk zegt te hebben. q en verstopt nieuws uit de jaren vijftig haalt vandaag de dag plotseling toch de kolommen van uw dagblad. Argentinië zou in 1953 een bod hebben gedaan op de Britse Falklandeilanden, Churchill zou net gedaan hebben of hij geen beroerte had gehad en Andropov die nu net zoiets lijkt te doen zou in 1950 bijna van het Sovjettoneel in de voorbije dertig jaar. En dat weet u allemaal dankzij de Leidse Courant, de krant die altijd de onderste steen boven haalt. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend t In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'CcidóaSouocMit

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1