Argentinië deed in 1953 bod op Falkland Eilanden Duitstalige Belgen zien geduld beloond Terrorist Carlos zou verantwoordelijk zijn voor aanslagen Frankrijk Amerikaanse arts maakt nieuw oor voor verminkte Italiaan ,j ETA-leider overleden na aanslag U BUITENLAND CcidóeOotiAcmt DINSDAG 3 JANUARI 1984 PAGINA 11 Geheime rechtbanken actief in Argentinië tijdens „smerige oorlog" BUENOS AIRES In Argentinië hebben „bijzondere tribunalen bestaan die geheime vonnissen uitspraken te gen linkse guerrillastrijders". Dit heeft de voormalige politiechef van de provincie Buenos Aires generaal Ra mon Camps gisteren bekend, zo verklaarde zijn advo caat. ineraal die nu met pensioen is, heeft zijn verklarin gen afgelegd voor de federale rechter Luis Cordoba waar hij werd gehoord in verband met het onderzoek naar de verdwijning van een onderzoeker aan het Ar gentijnse instituut voor industriële technologie. De gene raal gaf een uiteenzetting over de methoden die werden gebruikt tijdens de „vuile oorlog" die de regerende mili tairen tussen 1976 en 1979 voerden tegen guerrillastrij ders en andere „linksen", zo voegde de advocaat er aan toe. De gerechtelijke autoriteiten hebben generaal Camps en alle militairen, onder wie generaal Reynaldo Bignone, verboden het land te verlaten. Record aantal baby's in Polen geboren WARSCHAU In Polen is in 1983 een recordaantal van 723.000 kinderen geboren, 20.000 meer dan in 1982. Ver wacht wordt dat de Poolse bevolking dit jaar boven de 37 miljoen mensen zal komen. Wetenschappers zeggen dat het record onder meer het gevolg is van het feit, dat kinderen uit jaren waarin het geboortencijfer hoog was nu op huwbare leeftijd zijn gekomen. Boven dien is het in Polen sinds een paar jaar mogelijk drie jaar moederschapsverlof te krijgen. Volgens de deskundigen spelen de tendens tot versterking van het gezinsleven en de invloed van de katholieke kerk ook een belangrijke rol. Khadaffy tot NA VO: lees de Koran BEIROET De Libische leider kolonel Khadaffy heeft een beroep gedaan op de lei ders van de christelijke wereld en met name op de NAVO de Koran te lezen. Door dat te doen zou men niet alleen de islam, maar ook het christendom beter leren begrijpen. Vol gens Khadaffy zijn „het Nieuwe en het Oude Testament gewijzigd en er is veel uit weggelaten, waaronder de naam van de pro feet Mohammed". Hij zei dat een goede ken nis van het christendom het best verworven wordt door het lezen van de Koran. „Het christendom heeft een culturele revolutie nodig. De christelijke wereld gaat achteruit en kraakt. Het heeft nu een nieuwe Maar ten Luther of een Calvijn nodig. Lees daar om de Koran", aldus de Libische leider. Kosmos-1517 is waarschijnlijk mini-ruimteveer HAMBURG Westduitse ruimtevaartdeskun digen zijn van mening dat de Sovjet-Unie be schikt over een eigen „space shuttle". Die con clusie trekken zij na de geslaagde vlucht van de 1517de satelliet van de Kosmos-reeks. Volgens de deskundigen ging het hier om een Russisch „mini-ruimteveer". De Kosmos-1517, een onbe mand van vleugels voorzien ruimtevaartuig, werd vorige week gelanceerd. Volgens de Russi sche vluchtleiding voerde het toestel „een ge stuurde vlucht in de dampkring uit en landde na uitvoering van het wetenschappelijk pro gramma in het vooraf bepaalde gebied in de Zwarte Zee". Ook die landing is een bijzonder heid. Het was voor het eerst dat de Russen een ruimteschip in de Zwarte Zee lieten terugkeren. Arafat belooft voortzetting van gewapende strijd TUNIS PLO-leider Jasser Arafat heeft het plan van presi dent Ronald Reagan voor het Midden-Oosten verworpen en beloofd de gewapende strijd voor een onafhankelijke Palesijnse staat te zullen voortzetten. Hij noemde het voorstel van Reagan onaanvaardbaar omdat het de rechten van het Palestijnse volk onderdrukt en de nationale aspiraties negeert. Hij zei een en ander in Tunis in een boodschap ter gelegenheid van de 19e verjaardag van de Palestijnse gewapende strijd. (Het van 1 sep tember 1982 daterende plan-Reagan voorziet onder meer in Palestijnse autonomie in een samenwerkingsverband met Jor danië). Arafat zei in zijn toespraak verder dat 1984 „versterkt verzet via alle middelen, waaronder gewapende strijd, in de door Israel bezette gebieden" te zien zal geven. Hij legde er de nadruk op dat de Palestijnse nationale raad (parlement in bal lingschap) op zijn laatste bijeenkomst in februari 1982 besliste dat een confederatie met Jordanië alleen na vestiging van een onafhankelijke Palestijnse staat zou worden aanvaard. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De zestienjarige Italiaan Giorgio Calissoni, wiens rechteroor door de maffia was afgesneden om zijn familie tot het betalen van een losgeld te bewegen, krijgt de volgen de week een nieuw oor aangenaaid. Dit is in Rome bekend geworden tot groot ongenoegen Van plaatselijke plastisch chirurgische kringen, die nu ook op dit terrein met de Amerikaanse concurrentie rekening blijken te moeten houden. Giorgio's oude oor was in een vuilnisvat teruggevonden, en volgens Romeinse specialisten zou dit „zonder problemen" weer kunnen worden aangezet. Maar de familie Calissoni heeft het zekere voor het onzekere ge nomen en zich gewend tot de Amerikaanse chirurg Brent. Bruce Brent in Californië is een fameus oorexpert. Hij was het ook die Paul Getty III, bij wie kidnappers tien jaar gele den ook al een oor hadden afgesneden, van een nieuw oor voorzag. Giorgio vliegt volgende week naar Amerika. Met achterla ting van zijn oude" oor, want de Amerikaanse chirurg vindt het beter een stukje uit Giorgio's rug te halen en dat tot nieuwe oorschelp te „boetseren". Afgezien van het oor is Giorgio al aardig van zijn kidnap-a- vontuur opgeknapt. De infectie die hij had opgelopen als ge volg van de onoordeelkundige chirurgische ingreep van zijn ontvoerders is nu genezen en hij heeft de Romeinse kliniek al kunnen verlaten. Over het onderzoek naar de ontvoer ders van Giorgio en zijn moeder is niets anders bekend ge worden dan dat de politie „vol goede moed" is de bende te grijpen. Zondagavond bracht, zoals gisteren al gemeld, het einde van een andere ontvoeringszaak die de Italiaanse publieke opi nie de laatste maanden heeft bezig gehouden. De ontvoer ders lieten de tienjarige Rocco Lupini vrij, die op 18 mei sa men met zijn moeder in Zuid-Italië was gekidnapt. Moeder Lupini werd enkele maanden later vrijgelaten om voor het losgeld te zorgen, maar Rocco is al die tijd in handen van zijn kidnappers gebleven. Naar nu blijkt vastgebonden in een koude, vochtige berghut, zonder verwarming, zonder voldoende kleding en afleiding, en zonder de op zijn leeftijd zo belangrijke affectie en genegenheid. Na bijna acht maan den in deze vijandige omgeving blijkt Rocco de taal van zijn ouders te hebben afgeleerd en op het dialect van zijn ont voerders te zijn overgeschakeld. Zijn vader, een niet onbe middelde plattelandsadvocaat, heeft de paus en president Pertini bedankt voor hun inzet voor de vrijlating van zijn tienjarige zoon. Hij zegt de ontvoerders ,,heel wat geld" te hebben moeten betalen. TRIPOLI PARIJS BEIROET Een groep, genaamd Organisatie voor de gewapende Arabische strijd, heeft zich gisteren verantwoordelijk gesteld voor de bomaanslagen in Frankrijk en die op het Frans cultureel centrum in Tripoli op Oudjaar. Een van de leden van de is de internationale terrorist Ilitsj Ramirez-Sanchez, bijgenaamd „Carlos". De aanslagen in Frankrijk, op een treinstation in Mar seille en een exprestrein kostten aan vijf mensen het leven. Maandag bezweek een man, die in de bewuste trein zat en wiens vrouw al was overleden, aan zijn verwon dingen. Het aantal gewonden liep in de vijftig. In een verklaring in het Frans en Arabisch die door een onbekende man in Liba non aan de pers werd over handigd en door een ano niem gebleven man naar het Franse persbureau AFP in Parijs werd doorgebeld zijn de aanslagen een vergelding genoemd voor de Franse luchtaanvallen op een kamp van een pro-Iraanse sji'iti- sche guerrillagroep in Baai- bek in de Oostlibanese Be- ka'a-vallei op 17 november. De naam van de groepering van Carlos dook voor het eerst in 1975 op en is sinds dien verbonden met vele an dere aanslagen. Frankrijk zal zijn contingent van de internationale vre desmacht terugbrengen van 1.750 tot ruim 1.260 man. Naar maandag in Parijs werd bekendgemaakt zal het 482 man tellende onderdeel, dat aanvankelijk deel uitmaakte van het VN-vredesmacht in Zuid-Libanon (Unifil) en naar Beiroet was overge plaatst, weer zijn naar oor spronkelijke werkgebied te rugkeren. Eerder besloot Ita lië zijn aandeel in de troe penmacht geleidelijk terug te brengen, naar verluidt van 2.100 tot 1.100 man, terwijl ook in de Verenigde Staten steeds meer stemmen opgaan de mariniers uit Libanon te rug te trekken. Links: De supersnelle Franse TGV- treinendiehet doelwit waren van aanslagen, worden extra bewaakt. Koningin Elizabeth vraagt pers haar met rust te laten LONDEN Koningin Eliza beth heeft de Britse pers opge roepen de koninklijke familie met rust te laten en de kran ten gevraagd hun journalisten bij haar vakantieverblijf weg te halen. Ook vorig jaar deed de koningin haar beklag over de inbreuk die journalisten maken op het privé-leven van leden van de koninklijke fa milie tijdens de nieuwjaarsva kantie. De woordvoerder van Buc kingham Palace gaf een ver klaring uit, waarin staat dat de media de koningin en haar verwanten voortdurend heb ben lastiggevallen vanaf het moment dat zij vorige week woensdag aankwamen op het vakantieverblijf in Sandring- ham (Norfolk). Daarin staat verder dat de le den van het koninklijk huis begrijpen dat hun officiële ta ken veel aandacht krijgen van de pers, maar gevraagd wordt het „gebruik" te herstellen de koninklijke familie tijdens va kanties met rust te laten. Bij het buitenverblijf van de ko ninklijke familie houden zich ongeveer twintig fotografen en verslaggevers op, van wie sommigen zijn uitgerust met grote telelenzen en lange-af- standmicrofoons. 3USKE EN WISKE HET DELTA-DUEL Het drnp. mijnheer Bdhjijler.\ Iels ddl hier rondsluipt. Ji a?j ,/itl dl meerkomt uit de iet1 Uij bestrijdendeeee 'Hen\ is fetiht, tie [risfeen dinfes) LONDEN De toenmali ge Argentijnse dictator Juan Peron heeft in 1953 geprobeerd de Falkland Eilanden te kopen van Groot-Brittannië. Hij kreeg nul op het rekest, omdat zo'n verkoop de val van de Britse regering zou betekenen. Dit is geble ken uit regeringsdocu menten die deze week, na dertig jaar, zijn vrijgege ven. Het Argentijnse bod werd overgebracht door admiraal Alberto Teisaire, waarnemend voorzitter van de senaat, toen hij in '53 de kroning bijwoon de van koningin Elizabeth. Admiraal Teisaire stelde voor dat Engeland alle rechten en aanspraken op de eilanden zou overdragen als onderdeel van een regeling op lange termijn, die de Brits-Argentijnse econo mische betrekkingen een ste vige basis zou geven. Uit andere documenten blijkt dat de Britse gouverneur op de eilanden zich zorgen maakte dat binnenlandse onrust in Ar gentinië Peron ertoe zou kun nen brengen „avontuur over de grens te zoeken". De Britse militaire bevelhebbers uitten hun bezorgheid dat het fregat en de 30 mariniers die het jaar daarvoor door premier Win ston Churchill naar de kolonie waren gestuurd „duidelijk niet in staat zijn een Argentijnse landing het hoofd te bieden". Wat Peron in 1953 niet deed, deden de militaire machtheb bers in 1982 wel. Mede om de aandacht af te leiden van de enorme binnenlandse proble men stuurde de Argentijnse junta troepen naar de eilanden en veroverden die. Groot-Brit tannië reageerde echter hard. Gedurende drie maanden voerden beide landen oorlog om de eilanden, die uiteinde lijk door de Britten werden heroverd. Argentinië heeft de vijandelijkheden nooit offi cieel beëindigd en Londen weigert te praten over de soe vereiniteit. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De geschie denis heeft één aantoon baar spoor achtergelaten in België in de vorm van een tweetaligheid, waar aan veel ondergeschikt wordt gemaakt. In het ge weld van de twee talen groepen is jarenlang glad jes voorbijgegaan aan de belangen van minstens nog één groepering, die van de Duitstalige Belgen. Terwijl elders in Europa dergelijke minderheids groeperingen naar geweld grepen om gehoor af te dwingen, hebben de Duit se Belgen zelfs geen ex treem verbaal geweld ge bruikt om aandacht te vragen voor hun proble men. Toch zijn ze in de loop der jaren steeds sterk achtergesteld. In het kleine gebied aan de oostgrens, iets ten zuiden van de Voerstreek, met Eupen en Sankt Vith als belangrijkste plaatsen, heeft men slechts met vriendelijke overtuigings kracht per 1 januari gekregen wat men al een halve eeuw ziet als het minste waar men recht op heeft: zelfbeschik kingsrecht over zaken als cul tuur, onderwijs, aanleg van wegen, gezondheidszorg, mi lieu en toerisme. Drie regiona le ministers en een vergade ring van 25 regionale parle mentariërs mogen daartoe een begroting van 39 miljoen gul den aan beheren. In 't verdomhoekje Het gebied waar bijna 70.000 mensen wonen heeft altijd heel duidelijk in het verdom hoekje gezeten. Van 1794 tot 1814 kwam het stuk land tus sen Eifel en Hoge Venen bij Frankrijk, om na de val van Napoleon weer Pruisisch te worden. In 1919, na een oorlog die België wel bijzonder hard had getroffen, bepaalde men bij het Verdrag van Versaille dat het verslagen Duitsland het 860 vierkante kilometer grote gebied aan België moest afstaan. Iets dergelijks deed zich na de Tweede Wereldoor log voor, toen Elten Tudderen inmiddels weer teruggege ven bij Nederland werden gevoegd. In de roes van de overwinning op het keizerrijk ging de Bel gische regering er na de Eerste Wereldoorlog van uit, dat de inwoners van het gebied de in lijving bij België als een zegen beschouwden. Tegenstanders mochten naar Malmedy ko men om schriftelijk verzet aan te tekenen. Maar door intimi datie wist men het aantal deel nemers aan de tocht te beper ken tot iets meer dan driehon derd. Die werden later, met achterlating van hun bezit, eenvoudig over de grens met Duitsland gezet. Het gebied werd bestuurlijk vervolgens gezien als oorlogsbuit. Dat had tot gevolg dat de getergde be woners gemakkelijker dan el ders in België slachtoffer wer den van de propagandamachi ne, die vanaf 1933 voor Hitier ging draaien. Groot drama Wat zich in de oorlog afspeel de rond een complete genera tie Duitse Belgen mag als een groot drama gelden. Jonge dienstplichtigen maakten in 1940 de achttiendaagse veld tocht van het Belgische leger tegen de Duitsers mee, ze keerden na de overgave terug naar hun inmiddels door Hit- Ier ingelijfde gebied en moes ten als Duits soldaat vechten aan oost- of westfront. Zij die het overleefden, kwamen in geallieerde krijgsgevangen kampen terecht, werden over geleverd aan de Belgische au toriteiten en moesten zich ver antwoorden voor indiensttre ding bij een vreemde, Duitse krijgsmacht, omdat hun ge boortegrond inmiddels weer Belgisch was. Duitstalige amb tenaren, die na de inlijving door Duitsland, hetzelfde werk bleven doen zonder dat ze ooit betrapt werden op het toe brengen van schade aan ande ren, werden na de oorlog door de Belgische regering be schouwd als collaborateurs. Tot het einde van de zeventi ger jaren werden er processen gevoerd. Toch hebben de Duitse Belgen zich nooit opstandig getoond, ook niet als zij geconfronteerd werden met taaipesterijen vanuit Malmedy. Want daar kwamen, nadat in 1952 de Duitse taal bestaansrecht kreeg en onderwijs in het Duits gegeven mocht worden, de officiële Franse stukken uit Brussel terecht. Die stukken moesten vervolgens in het Duits worden vertaald voor de Duits-Belgische bevolkings groep. Maar het gebeurde al te vaak dat er zeer gebrekkig vertaald werd of dat men de stukken gewoon in het Frans doorzond. Op 17 april 1977 kreeg het ge bied een eigen Cultuurraad, een eerste verworvenheid. Maar de besluiten van die raad moesten.een hele route maken alvorens ze uitgevoerd konden worden, omdat er geen directe lijn was tussen Duits België en de officiële regering in Brus sel. Hetzelfde gold ten aanzien van tal van onderwerpen op onderwijsgebied. Maar de Duitse Belgen bleven met de huidige minister van bui tenlandse zaken Leo Tinde- mans als een van hun grote pleitbezorgers hun geduld bewaren met nu als eerste tastbare resultaat een zekere regionale zelfstandigheid. Met een „regering", die zo type rend is voor de politieke ver draagzaamheid, want zij be staat uit een liberaal als voor zitter, een christen-democraat en een socialist. BARCELONA Een van de belangrijkste leiders van de Baskische terreur beweging ETA-Militar, de 27-jarige getrouwde Mi guel Goikoetxea, is gister ochtend in een ziekenhuis in het Franse stadje Bur- deos overleden aan de zware verwondingen die hij afgelopen woensdag opliep toen onbekenden in Frans Baskenland een aanslag op hem pleegden. De ETA-leider wordt er door de Spaanse politie van ver dacht persoonlijk 23 mensen te hebben vermoord en direct be trokken te zijn geweest bij 40 andere aanslagen. Enkele uren na het bekend worden van het overlijden van deze ETA-lei der werden in Madrid twee politieagenten doodgeschoten. Men sluit niet uit dat het een actie is van leden van de ETA die de dood van hun belang rijkste leiders wilden wreken'. De moordaanslag van afgelo pen woensdag op de ETA-lei der is opgeëist door een ge heimzinnige commandogroep GAL, die sinds enkele weken in Frans Baskenland jacht schiint te maken op de hon derden voortvluchtige ETA-le- den die daar tot nu toe een veilig onderkomen hadden ge vonden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11