Bouterse trekt fel van leer tegen stakers Sergeanten en generaals leiden eenderde van Afrika Voorvader van aap en mens had „eigen gezicht Nederland loopt gevaar unieke positie in Indonesië te verliezen Onlusten in Tunesië na verhoging van graanprijzen „Koning van Napels opnieuw ontsnapt Onderzoek naar brand Berlijnse gevangenis BAAN IN HET LEGER IS SNELLE WEG NAAR DE TOP Mauroy beschuldigt Giscard d'Estaing van doof potpolitiek BUITENLAND QeidóaQowumt DINSDAG 3 JANUARI 1984 PAGINA 1 In '83 ruim 3000 doden in Libanon BEIROET De strijd in Libanon heeft vorig jaar aan 3.240 mensen het leven 'gekost. Bijna de helft van de doden viel in het Shoef-gebergte, waar na de Is raëlische terugtrekking in september drie weken lang een hevige strijd woedde tussen het Libanese leger en druzische strijders. Verder eisten de ge vechten tussen voor- en tegenstanders van PLO-leider Arafat ongeveer 1.000 mensenlevens. Daaronder bevinden zich 750 Libanese en Palestijnse bur gers, die om het leven kwamen tijdens het zes weken durende beleg van de Noordlibanese havenstad Tripoli. Bij meer dan 500 bomaanslagen kwamen 600 mensen om. ROME Michèle Zaza, de „koning van Napels", een van de leiders van de Napolitaanse onderwereld, is op oudejaarsa vond opnieuw aan de justitie ontsnapt. Zaza, die in juni werd gearresteerd nam de vlucht uit de luxueuze kliniek „Mater dei" bij Rome, waar hij in oktober was opgenomen wegens hartklachten. Het is zijn derde ontsnaping volgens dit scenario. De wegens talloze misdrijven en moorden gezochte misdadi ger Zaza heeft het na zijn vier arrestaties in de afgelopen twee en een half jaar nooit lang in de gevangenis uitge houden. Iedere keer is hij erin geslaagd opgenomen te wor den in een ziekenhuis, waarna hij wist te ontvluchten. In de kliniek „Mater dei" ge noot hij een buitengewone verzorging. Hij had de beste kamer en werd beschermd door twee lijfwachten, maar wel een politieman voor de deur. Vooir zijn kamer betaal de hij zo'n 700 gulden per dag. Op ouderjaarsavond was er overigens geen politieman in de buurt om een eventuele ontsnapping te voorkomen. De 41-jarige misdadiger is een van de belangrijkste leiders van de „nieuwe familie", een groepering van clans van de Camorra, de Napolitaanse on derwereld. Deze voeren een open oorlog tegen een andere misdadigersbende onder lei ding van de beruchte Don Raffaele Cutolo. De afgelopen vier jaar zijn enkele honder den aanhangers van beide bendes het slachtoffer gewor den van de vete. BERLIJN De minister van binnenlandse zaken van de deelstaat West-Berlijn heeft een commissie inge steld tot onderzoek van de brand, die op nieuwjaars dag het leven heeft gekost aan zes illegale buitenlan ders, die wachten op hun uitwijzing. Volgens het openbaar ministerie is het vrijwel zeker, dat de zes drie inwoners van Sri Lanka, een Liba nees, een Tunesiër en een Palestijn de brand zelf hebben aangestoken zonder zich te realiseren wat de gevolgen zouden zijn. Volgens de brandweer hebben zij matrassen aangestoken. Door de hitte zette de deur uit, waardoor gebruik van een breekijzer nodig was. Gedetineerden hebben in het complex herhaaldelijk acties georganiseerd tegen de omstandigheden, waarin ze in afwachting van uitwijzing worden vastgehouden. PARAMARIBO De Suri naamse sterke man Desi Bou terse heeft een felle aanval ge daan op de al enkele weken stakende werknemers van de bauxietbedrijven Suralco en Biliton. De acties kunnen vol gens Bouterse „met de beste wil van de wereld niet anders beoordeeld worden dan als destabiliserend, gericht tegen de revolutie en dus tegen het volk." De door de regering aange kondigde belastingverhogin gen zijn volgens Bouterse slechts gebruikt „als voor wendsel" voor het voeren van acties. Bouterse voegde er aan toe dat de staking ingaat „te gen de belangen van de actie voerenden zelf". Later deelde het Surinaamse persagent schap SNA mee dat er con structieve gesprekken waren gevoerd met de stakers en dat het werk spoedig zou worden hervat. Maar bij de bauxieton- derneming Suralco waren minder optimistische geluiden te horen. De stakers stellen dat zij nog niets hebben gemerkt van de toezegging van Bouter se en zijn ministers om te ko men praten. Ze zeggen overi gens weinig heil te zien in nieuwe onderhandelingen. „Wii zien de nabije toekomst somber in", zo werd gezegd. In zijn nieuwjaarstoespraak noemde Bouterse de financiële problemen, die geleid heb ben tot forse belastingverho gingen een blijvende bron van zorg, evenals de „voortdu rende bedreiging van onze re volutie door misdadige ele menten in het buitenland, die de democratisering van onze samenleving en onze revolutie vertragen". NAIROBI De militaire staatsgreep van zaterdag in Ni geria, waarbij generaal Buhari aan de macht kwam, heeft het aantal landen dat op dit turbu lente continent wordt bestuurd door mannen uit de strijd krachten, op 21 gebracht. Ni geria's nieuwe man heeft de zaken groots aangepakt: Van daag al zou hij een nieuwe re gering vormen, terwijl de oude machthebbers wegens corrup tie („de gesel van Nigeria", al dus Buhari) achter de tralies zullen verdwijnen. Vanaf Li bië in het noorden en Guinee Bissau in het westen, tot So malië in het oosten wordt nu ruim eenderde van de naties die Afrika telt, geleid door sol daten; van sergeanten tot ge neraals. Een overeenkomst is dat ze gemiddeld 35 jaar oud waren toen ze de macht gre pen. Voor miljoenen jongeren in Afrika en in de rest van de Derde Wereld zijn de strijd krachten geworden wat in het geïndustrialiseerde westen functies in het bedrijfsleven of de politiek zijn: de weg naar de top. De politicoloog Claude Welch, werkzaam aan de uni versiteit van New York in Buffalo zegt: „Het belangrijk ste middel om in Derde We reldlanden vooruit te komen is een overheidsbaan. En de strijdkrachten vormen een bij zonder snelle weg daarheen". Idi Amin Welch heeft twintig jaar lang een studie gemaakt van mili taire staatsgrepen. Volgens Welch vinden ze in cyclussen plaats, houden ze vaak ver band met economisch barre tij den en zullen er binnen af zienbare tijd nog meer plaats grijpen als de recessie in de wereld niet afneemt. Sinds 1958 werden er in de ontwikkelingslanden ongeveer 190 militaire coups gepleegd, waarvan tweederde slaagde. In Afrika variëerde de wijze waarop de militairen regeer den van de bloedige en chaoti sche acht jaar van Oeganda's Idi Amin tot het fiscaal con servatieve bestuur van Rwan da door generaal-majoor Juve nal Habyrimana. Amin, bevelhebber in het le ger toen hij in 1971 de macht greep, en „veldmaarschalk en veroveraar van het Britse im perium toen hij in 1979 werd verdreven, liet zijn Oostafri- kaanse land, dat eens de „pa rel van Afrika" werd ge noemd, berooid en verscheurd achter. Habyrimana, die in 1973 tij dens een onbloedige staats greep de macht naar zich toe trok. houdt zijn kleine Cen- traalafrikaanse natie econo misch gezond tegen een ach tergrond van van dalende prij zen voor Rwanda's landbouw- produkten en een snel groei ende bevolking. Nieuwe machthebbers Recente coups brachten de volgende machthebbers naar voren: Kapitein Thomas Sankara (35), de machtigste figuur in een militair regime dat op 7 november 1982 de leiding ver overde van de veramde West- afrikaanse staat Opper Volta. Kapitein-vlieger Jerry Raw- ling (36), de half Schotse - half Ghanese luchtmachtpiloot, die oudejaarsavond 1981 voor de tweede maal in zijn leven een burgerpresident afzette. Samuel Doe, die op het tijd stip waarop hij een opstand van zeventien soldaten organi seerde 29 jaar oud en sergeant eerste klas was, bracht in 1980 de burgerregering in Liberia ten val. Doe heeft zichzelf in middels tot generaal gepromo veerd. Tot de meer „gevestigde" mili taire machthebbers behoren Zaire's president Mobuto Sese Seko, die in 1960 als 29-jarige parachutisten-kolonel aan de macht kwam en Libië's kolo nel Moammar Khadaffy, die 27 was toen hij in 1969 een staatsgreep pleegde, gericht te gen de Libische monarchie. Reeds vroeg in de geschiedenis van onafhankelijk Afrika werkten de strijdkrachten als een magneet. In het Ghana van de jaren zestig solliciteer den op een gegeven moment 1500 man voor een plaats op het opleidingscentrum Kuma- si, waar slechts veertig vacatu res waren. Plattelandsfamilies Volgens sociologen wordt het korps officieren in de Derde Wereld voornamelijk gerecru- teerd uit plattelandsfamilies, vaak gezinnen van onderwij zers, ambtenaren of kleine landeigenaren. Dat betekent dat zij weinig trouw verschul digd zijn aan de stedelijke elite en de hogere kringen, en meer geneigd zijn om politiek tus senbeide te komen om de tra ditionele autoriteiten dwars te zitten. Ook zijn sommige van de huidige machthebbers in Afrika afkomstig uit „solda- tenfamilies". De leiders van Benin en Mali bijvoorbeeld zijn zonen van militairen. „Bij staatsgrepen in Afrika", aldus Welch, „gaat het hoe langer hoe meer om militairen tegen militairen, in plaats van militairen tegen burgers". Sommige coups worden geor ganiseerd om zuiver professio nele redenen. In Ghana werd eens een coup opgezet door een jonge luitenant en andere soldaten uit onvrede over het uitblijven van promotie. „Zul ke jongere, meer radicale offi cieren willen een snelle oplos sing, zoals je dat vaak ziet bij de jeugd", zegt Welch. Hij voegt er aan toe: „Ik meen dat het buiten kijf staat dat mili taire leiders zeker niet bekwa mer zijn dan burgers als het om het leiden van de econo mie gaat, en in veel gevallen onbekwamer". Ervaring benut Marvin, een Vietnam-ve- teraan, jaagt in een afge legen bos in de Ameri kaanse staat Washington op een kuguaar, ook wel bergleeuw genoemd. Zijn ervaring in het oerwoud deed hij op toen hij in Vietnam landmijnen van de Vietcong opspoorde. Net als enkele van zijn collega-militairen heeft Marvin zich na de oorlog teruggetrokken in de wil dernis uit afschuw van de menselijk beschaving. Deze Vietnam-veteranen houden zich in leven met planten en dieren. Nederlandse drugshandelaren hadden goed excuus ROME Een Romeinse rechtbank heeft gisteren de Nederlanders Herman Dijkstra en Adriaan Banen tot ander half jaar celstraf veroordeeld wegens het smokkelen van 31 kilo marihuana. Omdat de twee mannen naar het oordeel van de rechtbank een goed excuus voor hun ac tie naar voren hadden ge bracht, werden ze echter niet opgesloten maar de grens overgezet. Het excuus: Dijkstra en Banen zeiden te werken voor Amsterdamse koffiehui zen die de marihuana tegen een normale prijs verkopen om de criminele angel uit de drugshandel te halen. Ze wa ren, op weg van Nigeria naar Nederland, gearresteerd tij dens een tussenlanding in Rome. JAKARTA Nederland neemt nog steeds een bij zondere plaats in Indone sië in. In veel kringen be staat nog zo'n grote be langstelling voor Neder land, dat er ook een zeke re voorkeur voor ons land uit voortvloeit. Maar of, en in hoeverre, Nederland die bijzondere plaats kan behouden, hangt af van het beleid dat de komen de jaren zal worden ge voerd. Dat zeggen diplo matieke kringen in Jakar ta aan de vooravond van het bezoek dat minister Van den Broek deze week aan Indonesië brengt. Nederland, aldus deze krin gen, heeft meer belang bij het versterken van de betrekkin gen met Indonesië dan anders om. Niet alleen voor ons land, maar ook voor de Europese Gemeenschap en de NAVO zijn stabilisatie en groei van Indonesië, gezien de omvang en strategische ligging van dit land, van groot belang. Samenwerking Voortgezette Indonesische steun voor de oplossing van het Molukkers-vraagstuk is, aldus deze diplomaten, voor Nederland heel belangrijk. In donesië blijft ook een belang rijk afzetgebied voor Neder landse produkten, kapitaal en technologie. Het is daarom mede een Nederlands belang dat Jakarta's financiële positie gezond blijft en dat Indonesië zijn betrekkelijk hoge invoel handhaaft. Volgens deze diplomaten heef Nederland in het verleden niet voldoende gebruik gemaakt van zijn speciale positie als voorzitter van de IGGI, de lm tergouvernementele Groep voor Indonesië, die de ontwik kelingshulp van westerse lan den en instellingen coördi neert. Een vruchtbare en doel treffende samenwerking op het terrein van de ontwikke ling, zo menen zij, kan een be langrijke stimulans zijn om bi laterale economische proble men op te lossen. Nauwere banden De unieke culturele betrek kingen zijn bijzonder nauw maar worden aangetast dooi enerzijds de steeds nauwere banden die landen als Frank rijk, Engeland en West-Duits- land aanknopen en anderzijds het geleidelijk verdwijnen var de oudere generatie Indone siërs, die Nederland niet alleer uit de geschiedenisboekje: kent, maar er ook een nauwe verwantschap mee voelt. Hel behoud van de in Nederlanc aanwezige „Indonesische ken nis" is ook vanuit economisch oogpunt van groot belang, al dus deze kringen. Omgekeerd zijn Nederlandse steun binnen de Europese Ge meenschap voor ASEAN (het verbond van Zuidoostaziati- sche staten: Indonesi',' Singapo re, Maleisië, Thailand en de Filippijnen) en het Nederland se standpunt in de kwestie Oost-Timor voor Indonesië van belang. TUNIS De Tunesische autoriteiten hebben gisteren officieel bevestigd dat zich eind december in het zui den van het land ongeregeldheden hebben voorge daan, waarbij vier doden zijn gevallen en een onbe kend aantal mensen is gewond geraakt. Over de oorzaak van de onlusten werd niets meegedeeld. Maai volgens eerdere berichten uit Tunesië was de aanleiding tot he geweld de verhoging met honderd procent van de prijzen var brood en graanprodukten zoals griesmeel, dat nodig is voor de bereiding van het volksvoedsel couscous. Inmiddels zou de rusl zijn hersteld. De doden vielen in Kasserine, een belangrijk industrieel een trum 250 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Tunis. Daar liep een demonstratie uit protest tegen de prijsverhogingen uit op massale ongeregeldheden, waarbij winkels werden geplunderc en in brand gestoken. Maar ook uit andere delen van het lanc komen berichten over ongeregeldheden. In oktober '83 besloot de regering de prijzen van brood er graanprodukten niet langer te subsidiëren om „de verspilling te bestrijden". Twee maanden later, kort voor de jaarwisseling maakte de regering bekend dat graanprodukten 100 procent duurder zouden worden. VV DURHAM Uit onlangs ge vonden fossiele schedels van een primaat, die wordt gezien als de oudste gemeenschappe lijke voorvader van de mens en de aap, blijkt dat de dieren, die de grootte van een kat hadden, in goed ontwikkelde sociale groepen leefden en in dividuele gelaatstrekken ver toonden. Dit heeft de Duke-u- niversiteit in het Amerikaan se Durham meegedeeld. De ontdekker van de fossielen is de Amerikaan Elwyn L. Si mons, directeur van het pri maat-centrum van genoemde universiteit. Hij vond de sche- deldelen in november vorig jaar bij Fajoem, in een Egypti sche woestijn zuidwestelijk van Kairo. De schedels zijn naar men aanneemt afkomstig van de Aegyptopithecus Zeuxis, een kleine, sociale apensoort die leefde in door mannetjes ge domineerde groepen. Kaliu- m-argonproeven van de lava- lagen waarin de fossielen werden gevonden, geven aan dat het dier ten minste 32 mil joen jaar geleden op aarde rondliep. De in bomen hui zende primaat leefde in het huidige Noord-Afrika, dat toen een gematigder klimaat had dan nu, en voedde zich vooral met fruit. Het opmerkelijke van de vondst, is volgens Simons dat de vier bestbewaarde schedels van de soort duidelijk ver schillende afmetingen heb ben, hoewel het alleen om mannetjes van de Aegyptopi thecus gaat. Twee schedels hebben een korte snuit zoals die van latere apensoorten. Van vier schedels zijn de vorm van de oogkassen en brede ruimte tussen de ogen gelijk aan die van Afrikaanse, niet-Aziatische, apen. Een vijfde voorhoofd of voor hoofdsbeen is breder dan de andere, wat aangeeft dat en kele van de apen voor die tijd ongewoon grote, ontwikkelde hersenen hadden. Zowel grote verschillen in va riaties tussen individuen als voortgaande hersenvergroting zijn kenmerken van alle ho gere primaten die aan de mens zijn verwant", aldus Si mons, „deze vondst duidt erop dat in de vroegst bekende fase van evolutie van mensachti- gen, net als bij de vroege evo lutie van onze eigen soort homo, de herseninhoud bij in dividuen sterk verschilde". Dat de Aegyptopithecus thuis hoort in de menselijke stam boom blijkt volgens de vorser van dé Duke-universiteit voorts uit de structuur van de kaak en het gezicht. De ge zichtsstructuren lopen vooruit op die van latere apen en aa- pachtigen, vooral die van Pro consul, een aapachtige waar van fossiele resten zijn aange troffen in de 20 miljoen oude rotsen rond het Victoria-meer in Kenia. BUITENHEER PARIJS De Franse pre mier Pierre Mauroy heeft oud-president Valery Gis card d'Estaing en diens premier, Raymond Barre, ervan beschuldigd „de verantwoordelijkheid ge nomen te hebben voor het verdoezelen van feiten" en het „verborgen houden van ernstige onregelma tigheden" in de affaire van de door de staatsolie maatschappij ELF-ERAP aangekochte „snuffel- vliegtuig"-uitvinding. Op een persconferentie zei premier Mauroy gisteren dat officiële regels waren gene geerd. De regering van Gis card d'Estaing, die in mei 1981 plaats moest maken voor de regering van Francois Mitter rand, had „alles gedaan" om ervoor te zorgen dat de nieu we bewindslieden de feiten niet zouden kennen, aldus Mauroy. De premier overhan digde de journalisten een „wit boek", met daarin onder ande re een in januari 1981 door de Rekenkamer opgesteld ver trouwelijk rapport over de af faire, dat uit het staatsarchief verdwenen was. Het rapport bevestigt de verantwoordelijk heid van de toenmalige EL F-ER AP-directie, die in 1976 een geheim contract had geslo ten met een Belgische graaf en een Italiaan. Deze zeiden een methode te hebben uitgevon den om met speciaal ingerichte vliegtuigen olie- en uranium- lagen en zelfs atoomonder- zeeers op te sporen. De aan koop van de achteraf waarde loos gebleken vinding kostte de staatsoliemaatschappij en derhalve de Franse schatkist een vermogen. De Rekenka mer hekelt in het rapport de „buitensporige" geheimhou ding waarmee de mislukte transactie door ELF-ERAP en de toenmalige regering wa: omgeven. Hierdoor hadden de verantwoordelijke instanties geen kans gehad op de rem te trappen om het verlies van meer dan een miljard staats- gelden te voorkomen. In hel rapport, dat nog tijdens de zit- tingsperiode van de vorige re- gering was verschenen, werd deze geadviseerd "de conse; quenties uit de affaire te trek ken", wat met andere woorden betekende dat zij er verstandig aan zou doen af te treden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10