Sjnenland/buitenland' èlgrimage naar Syrië an Jesse Jackson uur komen te staan "Hou 't lekker in M Dollar nu ruim 14 pet duurder dan eind 1982 Hoop voor lijders aan bloederziekte andbouwschap art projecten sspor werklozen buim CeidócSommit ZATERDAG 31 DECEMBER 1983 PAGINA 5 jgale immigrant na jaar in vrijheid ?AGO Een illegale Chinese igrant in de Verenigde Staten meer dan 30 jaar in psychiatri- inrichtingen doorgebracht om- Ie politie, toen hij in 1952 werd ehouden, zijn dialect hield voor stamelen van een geesteszieke, rechtbank in Illinois besloot gis- i dat de 54-jarige David Tom in eid moest worden gesteld en hem een schadeloossteling toe 205.000 dollar (ongeveer 600.000 ;n). Het verblijf in de klinieken j de man psychisch echter zo ge- jd, dat hij niet meer in staat is "^zichzelf te zorgen. Hij is nu op men in een opvangcentrum -ï Chinese immigranten. Amerikaanse marine vreest Iraanse kamikaze-aanvallen WASHINGTON Het Amerikaanse mi nisterie van defensie is bezorgd over de verhoogde activiteit van de Iraanse lucht macht boven de Perzische Golf. Ameri kaanse oorlogsbodems in en rond de Golf van Ormoez, de toegang tot de Perzische Golf, hebben voorzorgsmaatregelen geno men tegen eventuele zelfmoord-aanvallen van Iraanse piloten. Volgens de omroep- maatschappij CBS heeft de CIA ontdekt dat Iraniërs een opleiding volgen voor dergelijke kamikaze-aanvallen. Boven dien zou de Iraanse luchtmacht het aantal vliegtuigen in het zuiden van het land sterk hebben opgevoerd. „Morgen weer bij het jaar één beginnen BONN Een Zwitserse actie groep heeft zich tot de rege ring in Bern gewend met het verzoek het Orwell-jaar 1984 af te schaffen. De actiegroep stelt voor om morgen weer met het jaar één te beginnen. De petitie van de actiegroep is door 750 Zwitsers onderte kend. Een regeringwoordvoer der dankte de initiatiefnemers „voor hun goed voorstel om Orwelliaanse toestanden te vermijden.Niettemin zag hij. zo kort voor de jaarwissleing, onoverkomelijke praktische problemen. Verdachte in ontvoerings zaak in bewaring AMSTERDAM Frans M., een van de verdachten in de ontvoeringszaak Hei- neken-Doderer, is gisteren op last van de rechter-commissaris in de hoofdstad in bewaring gesteld. Eerder op de dag was hij al aan de officier van justtitie voorgeleid. De officier van justitie, mr. H. Wooldrik, zei dat er over het verhoor van de verdachte geen mededelingen worden gedaan. „We willen graag eerst alle verdachten binnen hebben". M. meldde zich woensdag op het hoofd bureau van politie in Amsterdam, nadat hij een. paar weken een zwervend be staan had geleid. Hij is een van de drie hoofdverdachten. Naar de andere twee wordt nog gezocht. 1.500 artsen zoeken werk UTRECHT Bij de gewestelij ke arbeidsbureaus staan onge veer 1.300 artsen als werkzoe kend ingeschreven. De artsenor ganisatie KNMG schat het wer kelijke aantal werkzoekende artsen op 1.500 omdat niet ieder een zich laat inschrijven. Het aantal ingeschreven artsen bij de vacaturebank van de KNMG is tussen eind juni en eind septem ber met 250 gestegen tot 750. Het aantal aangeboden functies bleef daar ver bij achter: 92 in het tweede kwartaal en 102 in het derde. AMSTERDAM De dol lar is dit jaar in vergelij king met de gulden ruim 43 cent of veertien pro cent in koers gestegen. Op nj, Dan onze correspondent tseij Mare de Koninck) iHINGTON De ;rimstocht" van Ame- is negerpredikant en nJdentskandidaat Jesse licfeon naar Syrië wordt 6n'|e Verenigde Staten als een briljante iciteitsdaad, waarmee ïiedia-genieke domi- zijn politieke rivalen f eens te slim af is. iien van de vraag of hij ne doel bereikt, te weten ijlating door Syrië van de ;e Amerikaanse piloot ft Goodman, heeft hij zijn 'e oogmerk nationale internationale aandacht zijn Witte Huis-aspira- - nu al verwezenlijkt, jersoonlijk succes is ech- il van risico's en kan hem bedig duur te staan ko on blijkt eens te meer be reid tot uitdagende woorden en daden, waar het politiek es tablishment in de VS, zowel in zijn eigen Democratische partij als in de Republikeinse partij van president Reagan, niet goed raad mee weet. Maar der gelijke acties hebben wel grote aantrekkingskracht op een breed publiek. De militante predikant heeft verklaard dat de regering Reagan niet hard genoeg werkt aan de vrijlating van de op 4 december jongstle den door de Syriërs boven Li banon neergeschoten vliege nier „omdat Goodman zwart is". Jackson, die zichzelf met groot gemak met de grootsten der aarde vergelijkt, zei in een in terview over zijn reis naar Da mascus: „De wereld heeft een stoutmoedig initiatief nodig, zoals de gang van Eisenhower naar Korea, van Sadat .naar Is raël, en van Carter naar Camp David". Daarmee gaf Jackson zijn „humanitaire missie" en het „morele appèl" dat hij op Syrie's president Assad wil doen, eèn zware lading van Amerikaanse buitenlandse po litiek. Er is in de VS een wet welke privé-personen (Jack son bekleedt geen enkel poli tiek of publiek ambt) verbiedt om zich met zaken van buiten lands beleid in te laten. Dat wetsartikel is nog nimmer toe gepast. Maar los daarvan is Jackson's pelgrimage in strijd met een algemeen inzicht, dat alleen de officiële regering van een land dient te onder handelen met de regering van een al dan niet vijandig gezind buitenland. „De Amerikaanse regering draagt verantwoordelijkheid voor het gehele buitenlandse beleid. Zij kan bijvoorbeeld ten aanzien van Syrië, dat met Russische steun het oostelijk deel van Libanon bezet houdt, haar houding niet laten leiden door het verlangen om één krijgsgevangene terug te krij gen", zei gisteren een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. „Jackson draagt die bredere verantwoordelijkheid niet. Hij hoeft de afweging niet te maken tussen het be lang van Goodman en het al gemeen Amerikaans belang". Commentatoren in de Ameri kaanse pers neigen tot dezelf de beoordeling. In theorie kan Jackson, door de diplomatie van de democratisch aange stelde Amerikaanse regering Reagan te doorkruisen, Syrië in de kaart spelen. Hij kan het door Syrië gesteunde terroris me (waarvan in Beiroet al honderden Amerikaanse mili tairen het slachtoffer zijn ge worden) ongewild steunen en in het algemeen de oorlog in het Midden-Oosten verlengen. „Als Jackson succes heeft met zijn missie kan dat nog wel eens een heel goedkoop succes blijken, dat hem op de hielen gaat zitten. Wat als er straks opnieuw een door Syrië beju belde terreuraanval komt op Amerikaanse soldaten op am- Jesse Jackson (uiterst rechts) wordt tijdens zijn reis naar Syrië vergezeld door een aantal zwarte dominees en zijn vornaamste campagne-adviseurs. In het vliegtuig onderweg naar Damascus hield Jackson nog een vergadering om alle aspecten van zijn omstreden bezoek voor de laatste keer door te nemen. bassades in het Midden-Oos ten, terwijl Jackson Assad om helst? Dan kan de bewonde ring van veel Amerikanen voor de dominee wel eens in haat omslaan", aldus een staf lid van het Witte Huis. Toch durft ook het Reagan- -kamp de poging van Jesse Jackson om Goodman vrij te krijgen niet echt te dwarsbo men. Als die poging door Rea gan's ingrijpen zou mislukken, zal de bij negers en andere minderheden toch al slecht aangeschreven Reagan sterke emotionele reacties te verdu ren krijgen. Bij dat alles speelt voor de Re publikeinen een belangrijke rol dat Jackson als Democra tisch presidentskandidaat geen enkele bedreiging vormt voor Republikein Ronald Reagan. Hoe populairder Jackson wordt, hoe meer dat ten koste gaat van de overige Democra tische presidentsgegadigden, en met name van „frontrun ner" Walter Mondale. Zelf is Jackson kansloos voor het Witte Huis. Voor de huidige Amerikaanse president doet zich dan ook de tweeslachtige omstandigheid voor dat naar mate Jackson hem meer in de wielen rijdt, de tweespalt bij de Democraten zal toenemen, evenals Reagan's kansen op herverkiezing in november 1984. >HIHAAG Binnen het Landbouwschap bestaan plannen om enir( gewest een stichting op te zetten die werkgelegenheid- 3 Scten in de agrarische sector ter, hand moet nemen. Bij de X)r{ten moeten vooral langdurig werklozen, schoolverlaters ^Orfgeren onder 23 jaar alsmede losse werknemers die onvol- jj.jje werken om een goede uitkering te kunnen genieten, in- jgworden. De projecten zouden gefinancierd moeten worden Ti bijdrage van de boeren, een subsidie van de overheid en, lijk, het inleveren van prijscompensatie in de agrarische ^rkgelegenheidsprojecten ziet het schap ondermeer landin- ag, het aansluiten van panden op gas en stroom, de bestrij en bacterievuur en muskusrat, het inzamelen van bestrij- hiddelen en het onderhoud op bedrijven. Verder kan ge- vorden aan de inzet van meer mensen bij de bedrijfsver- jsdiensten (voor boeren die ziek zijn of met vakantie wil- i het door meerdere boeren samen in dienst nemen van imers. agrarische sector zijn 18.000 werklozen geregistreerd, tast is er een grote verborgen werkloosheid omdat jonge- gebrek aan werk elders, op het ouderlijk bedrijf blijven, is daar nauwelijks werk voor hen. De ontwikkelingen in ':omst ziet het schap met zorg tegemoet. Er zitten 50.000 jen op landbouwscholen, terwijl de werkgelegenheid Is met twee tot drie procent afneemt. Angstige uren Ongeveer 120 mensen hebben (eer)gisteren enkele angstige uren doorgemaakt, toen de gondelbaan vanaf de berg Monte Tamaro naar het dorpje Rivera in het Zwitserse Tessin door een technisch de fect vast kwam te zit ten. Ongeveer 30 cabi nes bleven donderdag avond tientallen meters boven de grond stil- hangen. Toen pogingen de motoren weer op gang te brengen mis lukten, werd een grote reddingsactie in gang gezet. Het duurde tot gistermorgen voor poli- tie-agenten en brand weerlieden met behulp van ladders, hoogwer kers en helikopters alle verkleumde pasagiers gezond en wel uit de cabines hadden ge haald. Op de foto wor den twee kinderen van uit de gondel in het bakje van een hoog werker gehesen. nbsdorff voorspelt krachtig herstel De Westduitse mi- yan economische zaken, lambsdorff, is er van igd dat het.economische in de Bondsrepubliek H d jaar en in 1985 krach- doorzetten. Hij schat de toeneming van het Westduitse bruto nationaal produkt voor het komende jaar op 2,5 pro cent. Vooral voor de automo bielindustrie, de chemische be drijven en de bouwnijverheid zal 1984 een goed jaar worden. De machinebouw profiteert thans van toegenomen orders uit het buitenland en ook in de textielnijverheid is er sprake van een opleving. Minder goed gaat het met de staalindustrie, de scheepsbouw en de mijn bouw. beurs van New York 55 3/4 55 5/8 59 1/4 59 3/8 46 3/4 47 6 1/4 6 1/8 61 1/4 61 1/2 29 3/4 30 28 28 1/8 27 1/8 27 5/8 36 7/8 37 1/8 24 5/8 24 3/4 52 1. 52 E Pf00^ ,1 76 1/4 76 1/8 38 3/8 37 1/2 42 7/8 42 3/4 58 3/8 58 5/8 74 1/4 74 3/8 30 1/8 30 3/8 42 1/4 42 1/8 48 1/4 47 7/8 14 5/8 14 1/2 Mobil oil Nabisco Brands RCA Corp. Rep. Steel Royal Dutch Santa Fe Ind. Sears Roebuck Shell Oil Co. Un. Brands US Steel United Technolog Westlnghouse 59 1/8 59 90 90 1/8 29 1/8 28 7/8 34 1/8 34 1/4 28 1/4 28 3/8 44 1/2 44 7/8 123 122 3/4 NL KAASMARKT ALKMAAR (30-12) Commissienoteringen In gulden per kg: fabrieksedammer 6,29, middelba re 6,34 ën Goudse volvette 6,54. ADVERTENTIE Papoea'sin Nood ran'ËMELS van J, jflK Hoop WEL oor irs.lK'M DAGVLinCeR ren WORD 6N GgEH >en, Vmpchwlj N DE£ ned ld-1 TweruvW ne vREseo yc CM Auiys 1 VNAc+moiéwsr re J VHgBBSNj RIJSWIJK Onderzoe kers van Chiron in Eme ryville (Californië) zijn, in samenwerking met we tenschappers van Nordisk Gentofte in Denemarken, erin geslaagd door middel van DNA-technieken een deel te isoleren van het „factor VIII: C-gen", het eiwit dat zorgt voor de stolling van het bloed. Dit kortweg „Factor VIII" ge heten eiwitmolecuul, is vooral van belang voor de hemofilie-patiënten. Hemofilie is een erfelijke af wijking van het bloed, waar aan in Nederland naar schat ting twaalfhonderd mannen lijden. Het bloed stolt niet, zo dat de geringste wond al ern stige gevolgen kan hebben. En het merkwaardige hierbij is dat deze afwijking alleen via de vrouwelijke lijn kan wor den overgebracht. De moeder is draagster van de afwijking, de zoon komt er aan te (over lijden. Tot nu toe wordt Factor VIII gewonnen uit bloedplasma. Een nadeel daarbij is dat voor het verkrijgen van een geringe hoeveelheid „factor", een enorme hoeveelheid plasma nodig is, en bovendien is de zuiverheidsgraad gering. Dr. C. Siebenga, medisch directeur van de Groninger Bloedbank vat het zó- samen: „Veel is no dig voor weinig, maar als het lukt om de factor kunstmatig te vervaardigen, wordt een zuiverheid van honderd pro cent bereikt". Bij gebruik van bloedplasma is het mogelijk dat virussen, zo als het hepatitis-virus en het (beruchte) AIDS-virus met de Factor VIII mee worden over gebracht, zodat de hemofilie- patiënt daardoor besmet wordt. „Wat men in Californië ge daan heeft", aldus dr. Sieben ga, „is het isoleren van een deel van de Factor VIII. Men heeft thans een deel van het erfelijk materiaal in handen, om daar door middel van de DNA-techniek verder mee te manipuleren. Als dan de Fac tor VIII kunstmatig kan wor den geproduceerd, betekent dat een relatief goedkope le vensreddende aanwinst voor alle hemofilie-patiënten". ADVERTENTIE Lekker eten, dat komt een mens toe. Echte Boter is méér dan lekker. Is óók lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen in. Daarom mag Echte Boter hoog op uw boodschappenlijstje blijven staan. Ook in 1984. Als 't éven kan. de Amsterdamse wissel markt werd gisteren een officiële middenkoers van 3,0645 gulden opgemaakt, nadat men bij de fixing van donderdag op 3,0790 gulden, een flinke inzin king, was uitgekomen. Op de laatste dag van het vo rige jaar noteerde het Amerikaanse geld in Am sterdam rond de 2,63 gul den. De handel in dollars had giste ren in de voornaamste finan ciële centra van West-Europa een opvallend rustig verloop. Van grote koersveranderingen was geen sprake. Eind vorig jaar werd algemeen een koersdaling voorspeld. In plaats daarvan deed zich sinds 1 januari 1983 een vrijwel on onderbroken koersstijging voor. Als voornaamste oorzaak daarvan wordt de rente in de Verenigde Staten beschouwd, die vooral reeel dus na af trek van de inflatie veel ho ger ligt dan in West-Europa. Dat geeft aanleiding tot aan koop van dollars voor beleg ging in de VS. Donderdag deed kreeg de dol lar een flinke inzinking onder invloed van de daling met 0,4 procent van het indexcijfer dat een beeld geeft van de econo mische bedrijvigheid in de Verenigde Staten. Gisteren bleek dat effect al weer gro tendeels verdwenen. Een deel van de valutahandel ziet in de daling van het indexcijfer een bewijs voor de theorie dat het met het herstel van de Ameri kaanse economie wel gauw af gelopen zal zijn. Anderen gelo ven niet in een duidelijke koersdaling van de dollar zo lang de rente in de VS niet be langrijk daalt. De meeste des kundigen die de laatste dagen om een prognose voor het koersverloop in 1984 werd ge vraagd gaven antwoorden die neerkwamen op „het kan vrie zen, het kan dooien". Pershings in West-Duitsland gevechtsklaar BONN De eerste Pershing Il-raketten in de Bondsrepu bliek zijn gemonteerd en ope rationeel. De batterij van 9 ra ketten met elk een atoomkop, is opgesteld op de Amerikaan se basis Mutlangen in Zuid- -Duitsland. Dat is gisteren van ambtelijke zijde in Bonn be vestigd. In totaal zullen in West-Duitsland 108 Pershing II- en 96 kruisraketten wor den geplaatst. Het in stelling brengen van de eerste Pers hings in deze decembermaand beantwoordt aan het tijdsche ma van het NAVO- dubbelbe- sluit uit 1979. In dat besluit wordt uitgegaan van het plaat sen van de eerste Pershing II- -raketten voor het einde van 1983. Het verdere plaatsings programma loopt tot 1986. De Pershing Il-raketten zijn mo biel. Bij oefeningen en in tij den van oorlogsdreiging wor den ze op gigantische opleg gers door de bossen van Zuid- -Duitsland gereden. De atoom koppen worden apart ver voerd. Op dezelfde wijze wordt nu gewerkt met de Pershing I-raketten. Met het voortdurend verplaatsen van de raketten hopen de Ameri kanen te voorkomen dat ze het doelwit worden van een preventieve aanval van de Sovjet-Unie. Inkomen van familielid telt mee bij huursubsidie DEN HAAG Vóór de vast stelling van de hoogte van de huursubsidie voor een gezin voor de periode 1 juli 1984 tot 1 juli 1985 zal de eerste 7.000 gulden van het jaarinkomen van elk der inwonende kinde ren, broers, zusters, ouders, grootouders en kleinkinderen niet worden meegeteld. Dat schrijft staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) in zijn huurbrief aan de Tweede Ka mer. Het doet er niet toe hoe het in komen van die gezinsleden wordt verkregen. Uitkeringen tellen dus ook mee. Het geza menlijk inkomen van de aan vrager en zijn partner blijft voor honderd procent meetel len in de beoordeling. De huurgtens waarboven geen subsidie meer wordt gegeven, is bepaald op 650 gulden per maand. De huurverhoging zal volgend jaar drie procent bedragen evenals de huurharmonisatie. In het duurste geval gaat de huur dus met zes procent om hoog.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5