©orna/nt Nederland kan strenge winter wel vergeten )S Rotterdamse haven verwacht in 1984 meer bedrijvigheid Taiwan: even goede vrienden Het dal uit BON I Onze krant gaat in 1984 jubileren jargriet en Pieter met [hrik vrij na ongeluk mmmm VANDAAG V' - Suiker en melk duurder Tuinders lopen warm voor subsidie gasbesparing 'CeldócSoutant Zaterdag 31 december 1983, 75e jaargang no. 22772 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hdllewds, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0,80. Het oude jaar wordt uitgeluid op Ned. I om 23.30 uur met ar tiesten in de RAI. Het nieuwe jaar begint op Ned. II om 0.15 uur met speelfilm „The party". Morgen op Ned. I om 12.15 uur Nieuwjaarsconcert en op Ned. II om 23.05 uur „Achter de schermen van Willem van Oranje". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en in de middag en avond mogelijk regen. Middagtemperatuur on geveer 7 graden. Vrij krachti ge, aan de kust harde zuidwes telijke wind. Zondagmiddag 8. graden. Zon op: 08.48, onder: 16.36; hoog water Schev.: 1.41 en 13.55, laag water: 9.52 en 22.09. LEIDEN Het nieuwe jaar wordt voor de Leidse Courant heel bijzonder. Hoewel de titel van onze krant al teruggaat tot de zeventiende eeuw. verscheen de huidige Leidse Courant voor de eerste maal op 1 oktober 1909; volgend jaar is dat dus 75 jaar ge leden. We willen dit jubileum niet ongemerkt voorbij laten gaan en hebben een bescheiden, maar ons inziens aantrekkelijk feestpro- i gramma samengesteld. Om dat te i onderstrepen treft de lezer met I ingang van maandag elke dag een I jubileumvignet op de krant aan. Er is zeker reden tot blijdschap over het bereiken van deze mijl paal. Met een beperkt lezerspu bliek is de Leidse Courant een re gionaal dagblad, dat maar met moeite het hoofd boven water kan houden. Het is dringend gewenst, dat het aantal abonnees groeit op dat de LC daarmee beter in staat is de toenemende kostendruk het hoofd te bieden. Pas als het lezer stal stijgt, kunnen we met opti misme de toekomst tegemoet zien. Het jubileumfeest heeft dan ook een tweeledig doel: enerzijds om .,75 jaar Leids Nieuws" te geden ken en anderzijds om nog meer mensen met onze krant in aanra king te brengen, in de hoop dat ook zij voor de LC gewonnen worden. Het de bedoeling dat in de maand september een tentoon stelling wordt ingericht over de vervaardiging van de krant in het achter ons liggende ..loden" tijd perk en in de huidige periode, waarin beeldschermen, computers en fotografisch zetsel het beeld bepalen. De modernste technie ken. waarmee onze krant nu wordt gemaakt, zullen extra wor den geaccentueerd in diverse de monstraties. Te zijner tijd zullen alle scholen voor een bezoek wor den uitgenodigd, maar uiteraard is iedereen tijdens de expositie van harte welkom. Iedereen woonachtig binnen ons verspreidingsgebied die op 1 okto ber 1909 werd geboren, alsmede de kinderen die op 1 oktober 1984 worden geboren, krijgen een aar dige attentie. Daarvoor dient men te zijner tijd alleen een briefje te sturen naar de krant, met infor matie over geboorteplaats en hui dig adres. Er komt voorts een „liefste-wens- actie", waarbij de lezers hun har- tewens kunnen sturen naar de re- zal worden ingewilligd. Meer in formatie over deze actie vindt u in de jubileumkrant, die in de loop van dit jaar verschijnt. Ver der zijn er uiteraard nog verschei dene andere activiteiten, die door de krant worden ondernomen ot waarbij onze jubilerende LC be trokken is. DE REDACTIE luto waarin het prinselijk paar en hun zoon Pieter-Christiaan ten botsing betrokken waren, is voor reparatie naar een ga- I in Salzburg vervoerd. HAAG Prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven tan zoon prins Pieter-Christiaan zijn gisteren ongedeerd ge- Én bij een auto-ongeluk tijdens hun wintersportvakantie in Énrijk. Tussen Maria Alm en Hintermoos in de provincie fcurg werd de auto van Van Volllenhoven aangereden door vn de slip geraakte personenauto. De bestuurder van deze r de 20-jarige zaalvoetbalspeler Jürgen Bienerth uit Mün- i, is aan zijn verwondingen overleden. De tweede inzittende, 8-jarig Karin Melcher, werd zwaar gewond opgenomen in [ziekenhuis in Zeil am See. De auto van het gezin Van Vol- joven werd dermate beschadigd dat de reis in een andere I moest worden vervolgd. WEER- PROFETEN ZIJN HET ROEREND EENS DEN HAAG Het is zeer onwaarschijnlijk dat we een strenge win ter krijgen, nu de laat ste weken van decem ber zo extreem zacht zijn geweest. Mocht in de tweede helft van ja nuari nog geen koude golf over ons land zijn getrokken, dan kunnen we het wat betreft een „echte winter" wel ver geten. Dat is de unanie me mening van meteo rologen van het KNMI, de weerjournalist Hans de Jong en Jan Pelle- boer. Voor hen geldt de vuistregel dat een zach te tweede helft van de cember inhoudt, dat er vrijwel nooit een stren ge winter zal volgen. De verhoudingsgewijs hoge temperaturen van dit mo ment houden rechtstreeks verband met de buitenissige kou op het Noordameri- kaanse continent, die in middels al meer dan 300 le vens heeft geëist. Boven de Atlantische Oceaan komt koude lucht in botsing met subtropische lucht. De depressies, die daaruit voortkomen, ver oorzaken de koudegolf in de Verenigde Staten en warm weer bij ons. „Van de depressies boven de oceaan zitten wij aan de warme kant, terwijl de kou de kant óe VS teistert. Die depressies zorgen ervoor, dat het weerbeeld bij ons niet ingrijpend kan veran deren", aldus het KNMI, De Jong en Pelleboer. Volgens Hans de Jong is het nog wel mogelijk dat wij uiteindelijk een staartje van de winter in de VS meekrijgen, maar hij verwacht dat niet eerder dan ergens in februari of maart. Overigens zijn de meteoro logen het erover eens, dat het verloop van de achter ons liggende december maand niet zo uitzonderlijk is. Pelleboer: „Het gebeurt wel meer dat een maand koqd begint en vochtig ein digt. De laatste tien dagen van december horen echter wel tot de warmste van deze eeuw". „De mooiste melodieën" De Haagse grossier in feesten en partijen Jacques Senf heeft weer een monsterspektakel gebaard: het muzikale theaterfeest „De mooiste melodieën". Alleen de voorberei dingen hebben hem al zo'n zes ton gekost en als de show volgens plan tot 1985 op het repertoire blijft, komen daar nog zo'n slordige vijf ton bij aan salarissen en reiskosten voor de medewerkers. Verslaggever Leo Thuring sprak met Jacques Senf, maar ook met Caroline Kaart, het onbetwiste stralende middel punt van het spektakel. „Wat in deze show gebeurt", be kent zij op de voorpagina van onze bijlage Finale, „is voor mij een wonder. Het is een droom die eindelijk werkelijk heid is geworden". VERDER IN FINALE: Laatste artikel in een se rie van drie over „Joego slavië na Tito": Sarajevo maakt zich op voor de Olympische Winterspe len. Atje Keulen-Deelstra viert haar 45e verjaardag op de schaatsbaan. Jan Raas over het nieuwe wielerseizoen: „Het wordt geen moord en doodslag". Natte lente van 1983 sloeg 250 jaar oud record aan digge len. Rob Out van Veronica voelt zich geen alleenheerser. Joseph Luns bij zijn afscheid van de NAVO: „Ik ben geen havik, maar ook geen duif". Medische rubriek: de roker als junk, en andere verhalen. Amerika begint in opperbeste stemming aan verkie zingsjaar. Uit het huishoudboekje van de familie De Groot: januari niet rooskleurig. Opstandige ambtenaren beheersen het politieke beeld van het jaar 1983. Interview met GPV-kamerlid Gert Schutte, wiens ster in politiek Den Haag in korte tijd snel is gerezen. Jen van de schrik door de aanrijding brengt het gezin van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven een zorgeloze winterva- door in het Oostenrijkse Thumersbach. Prinses Margriet achter een lange slee, waarop v.l.n.r.: Pieter Christiaan, Bernhard loris, Maurits en mr. Pieter. Sister garet ontdoet van monarchie DEN Londenaren op f naar hun dagelijkse Ti- I keken gisteren vreemd pi zij dit waardige Britse Jad op de voorpagina mel- Mzagen maken van de af- \fing van de monarchie, wat scherper keek ont- echter al snel dat het te/i namaak-Times betrof, hvaze berichten over ui- merk waardige ge beurte il. Zo werd gemeld dat de tand Eilanden, ondanks vtie van de vakbonden, de kust van Wales zijn eept en dat in een dieren- het ontvoerde renpaard far is teruggevonden... 'omd als een zebra. het meest in het oog gende bericht betrof de pffing van de monarchie, istreerd met foto's van bedrukt kijkende konin- pizabeth, een berustende Philip en een geïrriteer- rz/is Charles. Volgens de vk-Times was de konink- I familie afgezet in op- it van „Downing Street 'de ambtswoning van de f'erj en moeten de konin- tn haar familie voortaan al werk gaan doen". Als i derheid werd verder ge- dat premier Thatcher ian als „Big Sister" door |ven gaat. ROTTERDAM De be drijvigheid in de Rotter damse haven zal volgend jaar voor het eerst sinds vijf jaar weer licht stijgen. Het Gemeentelijk Haven bedrijf voorspelt in 1984 een stijging van de goede renoverslag met 5 tot 7 miljoen ton, wat neerkomt op een herstel van 2 tot 3 procent. Dit zei de Rotterdamse wet houder voor Haven- en Econo mische Zaken, drs R. den Dunnen, gisteren tijdens een toespraak op de jaarlijkse ou- dejaarsbijeenkomst van de Ha venvereniging Rotterdam. Volgens de wethouder komt deze economische opleving eerder dan verwacht. Als oor zaak noemde hij de snelle ver betering van de economische situatie in de West-Duitsland, het voor Rotterdam zo belang rijke achterland. Den Dunnen zei dat het er op lijkt dat voor de haven van Rotterdam het dieptepunt van de crisis is gepasseerd. Niet al leen in West-Duitsland, maar ook in sommige sectoren in Nederland gaat het weer wat beter. Hij-voegde daaraan toe dat ook de wereldhandel de afgelopen maanden een leven diger beeld toonde dan gerui me tijd het geval is geweest. Door deze gunstige ontwikke ling, die al in de tweede helft van 1983 begon, zijn de resul taten voor de Rotterdamse ha ven over dit jaar minder slecht uitgevallen dan werd ge vreesd. De overslagactiviteiten bedroegen in 1983 uiteindelijk nog ruim 232 miljoen ton, te gen ruim 250 miljoen ton vorig jaar. Dit is een verlies van 7 procent. Aanvankelijk was met een achteruitgang van 10 procent rekening gehouden. De slechte gang van zaken in 1983 was volgens Den Dunnen vooral te wijten aan het terug lopen van de twerslag van ruwe olie en ertsen. In de stukgoedsector (vooral contai ners) werd het beste resultaat geboekt: een stijging van 4 procent tot 40 miljoen ton. Verrassend was volgens de wethouder dat ook het con ventionele stukgoed (kisten, kratten, en balen) met 1,7 pro cent steeg naar 180.000 ton. TAIPEH Het besluit van de Nederlandse regering geen toe stemming te geven voor de levering van twee nieuwe onder zeeërs aan Taiwan zal de betrekkingen tussen de twee landen niet aantasten. De economische samenwerking zal worden voortgezet, aldus de Taiwanese minister van buitenlandse zaken, Chu Fu-Sung. Taiwan zal nu op zoek gaan naar Westeuropese landen die wel bereid zijn militair materieel te leveren. Door de Taiwanese re gering wordt reeds gestudeerd op andere mogelijkheden om de defensie van Taiwan te versterken. Minister Chu Fu-Sung wees erop dat de Verenigde Staten nog steeds de meeste militaire hulp verlenen aan Taiwan. De Ameri kaanse leveranties omvatten op dit moment tussen de 700 en 800 miljoen dollar. Maar Washington besloot onlangs geen hypermo derne wapens, vooral vliegtuigen, meer te leveren aan Taiwan. Disco Drive-ln-Show THE OUTLAWS in HET BLESSE PAARD Stompwijk ZONDAG 1 JANUARI Aanvang 21.00 uur Bankpersoneel duikt weg voor overvallers DEN BOSCH Een bijkan- toor van de Amro-bank in Den Bosch is gisteravond even voor sluitingstijd overvallen door drie gewapende en ge maskerde mannen. Het perso neel dat het drietal al had zien aankomen, was snel weggedo ken. De daders gingen er van door met de nog onbekende inhoud van de kluis en twee loketkassa's. De vluchtauto is teruggevonden, maar van de daders is er nog geen spoor. (ADVERTENTIE) BETALING ABONNEMENTSGELD kwartaalabonnees Leidse Courant Wij verzoeken onze abon nees het abonnementsgeld uitsluitend te betalen met de acceptgiro voor het 1e kwar taal 1984 welke een dezer dagen bij u wordt bezorgd. Ook als u per bank, per ge meentegiro of aan het post kantoor betaalt gelieve u de acceptgirokaart te gebruiken, door deze te ondertekenen en aan de betreffende instel ling op te sturen. Graag binnen 10 dagen. Om te voorkomen dat u be talingsherinneringen krijgt toegezonden of wellicht tweemaal betaalt, adviseren wij u het abonnementsgeld te voldoen binnen tien dagen na ontvangst van onze accept girokaart. Probleemloos en heel erg ge makkelijk is het echter als u ons zoudt machtigen het abonnementsgeld automa tisch van uw post- of bankre kening af te laten schrijven. Vraag het machtigingsformulier aan: Sijthoff Pers BV Afdeling: Abonnementenservice tel.: 070-19.08.85 of schrijf naar: Sijthoff Pers BV Afdeling: Abonnementenservice Antwoordnummer 232 2500 VG 's-Gravenhage (geen postzegel nodig!) DEN HAAG Een kilo sui ker wordt maandag twee cent duurder. De minimumprijs be draagt dan 2,31 gulden. De verhoging vloeit voort uit de verhoging van de btw van 18 naar 19 procent. Een liter melk wordt volgende week een cent duurder; dwz de wettelijke minimumprijs gaat van 1,17 gulden naar 1,18 gulden (volle melk), respectie- vellijk van 0,96 gulden naar 0,97 gulden (halfvolle melk). Dit is het gevolg van de verho ging van het lage btw-tarief van vier naar vijf procent op 1 januari. Het produktschap voor Zuivel zal de prijsverho ging op 4 januari goedkeuren. DEN HAAG Het Land bouwschap is bezorgd over het uitblijven van voldoende aan vragen door tuinders om sub sidie voor energiebesparende maatregelen. Dit blijkt uit een notitie van de afdelingen Bloe menteelt en Groenteteelt, die woensdag 4 januari in een ver gadering van het Landbouw schap aan de orde komt. Daar in staat onder meer dat van de oorspronkelijk bijna 7.900 tuinders die een aanvraag om subsidie hadden ingediend, er 2.400 in tweede instantie heb ben afgehaakt. Van de 270 miljoen gulden die voor de subsidieregeling beschikbaar was, is nu nog 70 miljoen over. Deskundigen van het Land bouwschap gissen dat de 2400 tuinders er financieel slecht voor staan, geen opvolger heb ben en misschien wel reeds een laag energieverbruik heb ben bereikt. Nog even doorzetten en Nederland is weer het dal uit. Een oorverdovend geknal luidt vanavond al de nieuwe opgang in 1984 in. Wij beginnen daar natuurlijk niet aan zonder eerst nog even terug te blikken. Omzien zonder wrok naar de 309 maal, dat wij op deze plaats hebben geprobeerd diégenen om te praten, die nog niet het geluk hadden een abonnement op de Leidse Courant te hebben. En nu met zijn allen op weg om mee naar boven krabbelen uit het economische dal. Niet vergeten: mét de Leidse Courant gaat dat beter dan zónder. De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel TrijblijTend oraat, Antwoordnummer 998,2500 YD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1