roebelen in het Haagse Statenkwartier Amsterdam buiten de grachten Oude barometers gedocumenteerd iografie ichter pus Dei FLUITEN IS HET BEGIN VAN PORNO DAG TEGEN PORNO VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 PAGINA 9 nieuwe romanschrijver l de Rooy (een pseudo- van een enigszins (tend Hagenaar?), heeft _Jzijn debuut, „Nacht- iders" een reeks perso- jes bijeen gebracht, die Haagse Statenkwar- een ongelukkig leven len, onder de druk van 2l|i.ke|traties, niet tot geluk ~,'e jende relaties en onbe- rnden",. -v ie kldigende carneres, ook •n zieïe kunst. Dei Hajik het allemaal goed be- nteres is het weliswaar van at de toerus een vleug, maar kan en de'lezer niet om de ironie in n, die door de sfeerteke ningen en milieuschetsen dringt. Het verhaal staat in dat opzicht dichter bij Marijke Hö- welers recente romans, dan bij de traditionele Haagse sfeer- en stijlromans, van Couperus af aan. Hoofdpersonen zijn twee men sen die tegenover elkaar wo nen in die statige Haagse hui zen in de buurt van het Ge meentemuseum. Zij is Aletta, een gescheiden vrouw, die met een binocle gluurt naar een kamer aan de overkant van de straat, waar Willem Vermuur haar beeld vult, een jonge pia nist. Hij heeft echter een inge wikkelde relatie met het meis je Johanna, dochter van een beroemd zanger en een losbol lige moeder, die in een krank-, zinnig Haags binnenstads-pa- leis wonen. Daar is vader vaak voor tournees de deur uit, zo dat moeder inmiddels met be kende Nederlanders (of hun broer) een uitstapje kan ma ken, meestal bedwaarts. Nou ia, de roman „Nachtvlinders" beschrijft het gedonder tussen deze mensen, waarbij Willem's homosexuele aard een belang rijke rol speelt, alsook de gang van zaken in huize Van Daa- len (het ouderlijk huis van Jo hanna), waar de meest sjieke, edelachtbare en onbetrouwba re figuren bijeenkomen. Een van hen is een bisschop, die met de naam Es wordt aange duid, maar uit zijn beschrij ving zou je een Nederlandse bisschop, die grote carrière heeft gemaakt de laatste tijd, mogen herkennen. Zijn wat perverse belangstelling voor joden en homosexuelen liegt er niet om. Eigenlijk zijn de hoofdpersonen van dit boek niet het meest interessante. Hun leven en hun problemen, dat verloopt allemaal volgens wat traditionele patronen, al zijn daarin kleine verrassin gen. Zo opent het verhaal met een nogal indringende passage, die zich niet laat wegcijferen bij verdere lezing van het ver haal. De eenzame vrouw Alet ta gaat daar de straat op, enigszins verhuld in een man nelijk kostuum, op zoek naar haar geliefde overbuurman, Willem, die ook de deur uit is. In de duisternissen van het Gemeentemuseum en de ruim ten daarvan die in de nacht toegankelijk zijn speelt zich daar een korte, heftige sexuele ontmoeting af, die voor haar van levensbelang is, maar die voor hem weinig lijkt te bete kenen, omdat hij zijn ware ge aardheid nauwelijks wenst te accepteren. Die passage is eigenlijk vrij ongebruikelijk in dit type ro mans, het verraadt dat Jan de Rooy een schrijver is die beter nadenkt over zijn verhalen dan vele anderen. Want in de rest van het boek begrijp je pas heel langzaam waarom die nogal banale en erg grove sexuele ontmoeting zo'n grote rol speelt. Aardig in het boek van Jan de Rooy zijn de verschillende verwijzingen naar bekende Nederlanders, van wie je je af vraagt wat er nou van waar is. Bisschop Es, maar ook Willem Duys, waar de zo vaak vreemdgaande moeder van Jo hanna een avond mee uitgaat, hoewel dat later om Duys' broer blijkt te gaan. Waarna weer een passage wordt toege voegd over een ex-NSB'er, die een vooraanstaande functie in de NAVO vervult, zoals ook verder in het boek aan allerlei Nederlanders bedenkelijke be ledigingen worden toegevoegd. Nederlandse literatuurbe schrijvers zouden er helemaal niks van terecht brengen, in vergelijking met de Engelse. Katholieke en homosexuelé kunstenaars blijken ook het doelwit van spot, Reve krijgt ook nog een bespreking in een gesprek met bisschop Es en hoofdpersoon Aletta heet tot overmaat van ramp met haar jaar ige dc ^reekfeö juni stierf mgr. Jo- mar sjaria Escriva de Bala- ïde var te Rome. Hij was de eer-stater en eerste Dei, een organisatie ksten katholieke leken met te Rome die ïlfde r hun levenswijze een ni is er)ndere vorm van nantsftelijk apostolaat wil- en Ne verwezenlijken. De dinisatie telt nu meer zeventigduizend le- lain tachtig landen, „Vr 'ngenkaanfuj0U,'naliSt S?1Va" d metr heeft in een lijvig wat ldwerk een groot aantal infa^isc^e gegevens over curios. Balaguer bijeenge- <ht- Balaguer is geboren 1 thuiset Spaanse plaatsje Bar- kcfo. In 1928 richtte hij, or die' na zijn priesterwijding, let VOpus Dei op. De leden ireverten door hun dagelijkse itiek, fepsuitoefening een voor- 1 zijn van christelijke kal. In het boek zijn een aantal uitspraken ver- it van mgr. Balaguer. jin komt hij naar voren ziin ten onmiskenbare verte- Swoordiger van de Spaan- eer\ Iroomheid, die met asceti- van is Teresa van Avila en van het Kruis zo'n dich' naam heeft verworven. van mSr- is 'uer *s er ju*st °P gericht n ach!est deze vroomheid niet -critici!r te beperken tot de 76n betera niaar als een le- goed te laten fungeren vordt uitgedragen door ederlaltwoorde leken. In Ne- strotid zijn onder meer klei- af ternen werkzaam in Am- stro&m en Utrecht. binneIJL VAN VELTHOVEN de vr is u oiidof. Bernal: Mgr. Es- 2 s*r0[ de Balaguer. Ont- of deing met de stichter J?Fet Opus Dei. Uitgave 7PPf /ing De Boog, postbus k 5004 BB Tilburg, /an de (met porto- grijk c11 f 30,-). Een fraaie Nederlandse bak- barometer, gemaakt door Paulus Wast en Zoon om streeks 1780-1785. De kast is van eikehout, voorzien van mahoniefineer. De verzilverde messing schaalplaten zijn af geschermd door een glas deur. Zowel de contrabuis als de centrumbuis heeft een schaal, verdeeld in Engelse duimen, terwijl eveneens de 36 Rijnlandse duimen zijn weergegeven. Althans voor wat de centrumbuis betreft. De thermometer heeft Fah renheit- en Reaumur-schalen. Vooropgesteld zij dat Bert Bol le uit Maartensdijk een onbe twiste autoriteit is op het ge bied van antieke kwakbaro- meters, donder- en weerglazen en soortgelijke instrumenten. Die omstandigheid heeft er evenwel niet toe kunnen lei den dat zijn nieuwste boek „Barometers in beeld" dat standaardwerk is geworden wat wellicht in de bedoeling heeft gelegen. De reden daar toe is gelegen in de opzet van het boek: uiterst beknopte tekstgedeelten met daarnaast een ware vloedgolf aan foto's (niet minder dan 540 stuks, waarvan 34 in kleur), die ver gezeld gaan met uitvoerige bij schriften. Instructief zijn die foto-onderschriften zeker. Maar door het boek op die ma nier te concipiëren, is het overzicht althans voor een deel verloren gegaan, waar door het aan toegankelijkheid heeft ingeboet. Een omstandig heid, die nog in de hand ge werkt wordt door de kleine letter, waarin die bijschriften zijn gezet. Schat aan foto's Leidraad voor deze opzet is zonder twijfel geweest Bolle's schat aan foto-materiaal. Als antiquair, die gespecialiseerd is in barometers, heeft hij de be schikking over een eigen foto studio, waar hij elk instru ment, dat hij (bijvoorbeeld voor restauratie) krijgt aange boden vastlegt. Vervolgens heeft hij getracht die barome ters te traceren voor wat be treft hun herkomst, maker enz. Dat heeft weliswaar ge leid tot een prima documenta tie van elke beschreven baro meter, maar het is de vraag of op die manier een boek sa mengesteld dient te worden, temeer daar er betrekkelijk weinig op dit gebied voorhan den is. Ook al worden de ver schillende type barometers on derverdeeld, men ontkomt niet aan de indruk dat de be schrijving van elke individue le barometer voorop heeft ge staan en dat als „traite d'u- nion" een aantal (één pagina grote cq kleine) hoofdstukken is geschreven. Door deze wijze van werken is het overzicht verloren gegaan, is de „human interest" goeddeels verdwenen en zijn talrijke accenten in de historie van de barometers on derbelicht gebleven. Kortom: het resultaat is een boek, dat door de geïnteresseerde leek al gauw het predikaat „saai" zal krijgen opgespeld, terwijl het onderwerp als zodanig dat ze ker niet is. Uitvinder In Nederland heeft altijd veel belangstelling voor het weer bestaan. Vandaar dat ons land altijd een belangrijke plaats heeft ingenomen op het gebied van barometers en weergla zen. Engeland geldt evenwel als de bakermat van de kwik- barometer de Italiaan Tore- celli geldt daarbij als feitelijke uitvinder van het instrument, zij het dat in 1619 een zekere Ghijsbrecht de Donckere in Gent al experimenten ver richtte met een waterweer glas en vanuit dat land zijn talrijke aanzetten gegeven tot de kwalitatieve verbetering van de barometer. In de acht tiende eeuw evenwel trokken talrijke Italiaanse glasblazers en meubelmakers naar de Ne derlanden, Frankrijk en Enge land om in die landen hun vakkennis te gelde te maken. Veel barometers zijn dan ook gemaakt door instrumentma kers, die van oorsprong Ita liaan zijn. Uitgever Het zijn dit soort bijzonderhe den, die een boek over een niet alledaags onderwerp als barometers zijn charme verle nen. Hierdoor ontstaat ook buiten vakkringen interesse voor zo'n boek, terwijl de we tenschappelijke waarde ervan toch niet wordt aangetast. „Ba rometers in beeld" werd uitge geven door de Lochemse uit geverij „De Tijdstroom". Een bedrijf dat zich gespecialiseerd heeft op het goede antiekboek en dat zich niet verleid heeft tot het uitgeven van „vlugger tjes", die enkele jaren geleden verschenen toen de belangstel ling voor antiek in de lift zat. In het fonds van deze uitgeve rij zitten titels, waarvan de au teurs als specialisten gelden op hun gebied. Als zodanig ik haalde het reeds aan kan ook Bert Bolle worden gekwa lificeerd op een te klein for maat en bovendien kwalitatief onvoldoende (niet scherp), waardoor bijvoorbeeld de stickbarometer van het stede lijk museum „De Lakenhal" in Leiden toch niet die aandacht krijgt, die het instrument de oudste bekende stickbaro meter van ons land gemaakt omstreeks 1694-95 verdient. Uniek stuk De Leidse stickbarometer is een prachtig en uniek stuk. De kast is van lindehout, dat deels verguld deels zwart gelakt is. Direct valt het overdadige snijwerk op met daarin het stadswapen, twee gekruiste sleutels. Naast dit wapen zij de wapens van de vier in die tijd regerende burgemeesters aan gebracht: mr. Johan Jansz. Eleman, mr. Daniel Danielsz. van Alphen, Johan Boud- wijnsz. van Banchem en mr. Coenraad Nicolaasz. Ruysch. De drie laatste burgemeesters traden op 10 november 1694 in functie, zo weet Bert Bolle te melden. Dat gebeurde samen met Cornelis Paets, die even wel drie dagen later overleed. In diens plaats werd op 19 no vember Eleman benoemd, waardoor dit pronkstuk moge lijk uit 1694 zou kunnen date ren. Bolle acht 1695 evenwel waarschijnlijker. Ook van andere museumdirec ties dan die van „de. Laken hal" heeft de auteur toestem ming gekregen zeldzame baro meters te fotograferen. Zo staat in het boek afgebeeld een omstreeks 1700 vervaardigde pilaarbarometer van de En gelsman Daniel Quare. Ook prachtige Nederlandse bakba- rometers uit het midden van de achttiende eeuw, vervaar digd door o.a. Paulus Wast en Zoon (Amsterdam), waarbij de kast te kwalificeren valt als een uitzonderlijk fraai staaltje van meubelmakerskunst. In totaal vermeldt de auteur niet minder dan 175 Neder landse barometermakers en - verkopers, zij het dat hij bij dit onderdeel van het boek (he laas) niet in detail treedt. Wel vermeldt hij in zijn algemene inleiding dat in de loop van de tweede helft van de negen tiende eeuw geleidelijk aan verval optreedt met betrek king tot de kwaliteit van de afgeleverde barometers. Ka rakterloos machinewerk neemt dan het oude handwerk van de ambachtslieden over, die kasten dan wel schaalpla ten vervaardigden. Waar het goedkope Wedgewood aarde werk uit Engeland de dood steek voor de Delftse fayence- industrie betekende, daar leid de de aneroïode-barometer de neergang van de aloude kwik barometer in. Eerder was in Nederland de stickbarometer reeds verdrongen door de (en- kelbuizige) bakbarometer, die vrijwel altijd tinnen kant- klaar gegoten schaalplaten be zit. Behalve dat schaalplaten uit tin werden vervaardigd, zijn ze ook gemaakt van mes sing (al dan niet verzilverd) en van papier. Tips Een slotopmerking nog over het hoofdstuk, waar de auteur spreekt over copieën en ver valsingen. Bolle releveert de „bedrieglijk goed" nagemaakte antieke barometers, waarbij Engeland zich vooral toelegt op stickbarometers, terwijl ons land vooral copieën van bak- barometers levert. Vooral op sommige antiekveilingen en - beurzen duiken nogal eens vervalsingen op. Tips, die de aspirant-koper op weg kunnen helpen een authentieke oude barometer (te koop voor be dragen, die schommelen tus sen de vijf- en negenduizend gulden) te onderscheiden van een vals exemplaar geeft Bolle (ook nu weer) in onderschrif ten bij gereproduceerde foto's. In dat onderdeel is de opzet van het boek zeer functioneel. Een van zijn adviezen luidt dat u zonder meer moet vra gen de schaalplaten te mogen losschroeven, Als de achter kant van die platen glad dan wel „onbestorven" is en het hout van de kast vertoont nog verse schroefgaatjes dan weet u dat het fout zit. Als de vei lingmeester cq. antiquair wei gert de schaalplaten te verwij deren wees dan op uw hoede, waarschuwt Bert Bolle. KLAAS GOïNGA De oudst bekende Neder landse stickbarometer die te zien is in het Leidse museum ,,De Lakenhal met bovenin vijf wapens: dat van de stad Leiden (gekruiste sleutels) en de wapens van vier burge meesters die in 1694 in func tie traden. De schaalplaten van dit unieke stuk zijn van verzilverd messing, evenals de bewerkte buisklem. Het glasreservoir wordt afge schermd door een afschroef- bare kap. Hami niet c mee t t( eel zi lichter waarl :onsta Dick ver zij stromij ADVERTENTIE lEKHANDEL A.HOUTSCHILD Ivpcflraaf 13 |j| 's-ljravcnha^c a((êfraaie-,interessante ennooeCiaSeÜjfe (oefen TRONEN VOOR ZWANGER- acS'TAPSGARDEROBE laatstal nentera dat een aanstaande moeder bij het verstrijken van de Dersoorjen haar toevlucht moest zoeken tot het verzetten van Hans h of het inzetten van grote stukken elastiek in haar kle- rafie: s al jaren voorbij. Ook tijdens de zwangerschap kunnen ïen zjch modieus en leuk kleden. Een nadeel van speciale inkleding is evenwel dat het vaak duur is. Njjekje „Ideeën en patronen voor zwangerschapskleding" „Rituejitkomst voor dit probleem. Met een beetje handigheid meerlm aan de hand van dit, uit het Engels vertaalde, boek een zie vejkelijk zittende, leuke zwangerschapsgarderobe samenstel- Bt boek geeft patronen en werkbeschrijvingen van zowel „De tyj rokken, broeken en jakken als onderkleding. Ook brei- voor lien voor truien ontbreken niet. herfst LIESBETH VOGELS Hi ooiCardy en Alan Dart: Ideeën en patronen voor zwan- Daaróapsklcding; uitgeverij H. J. W. Becht's; prijs 24,50. In een vorige boekbespre king deed deze recensent nog zijn beklag over het feit, dat beschrijvingen van Amsterdam zich om redenen van commercie, gemakzucht, of beide, be perken tot het historisch centrum. Zelden zal ie mand sneller op zijn wen ken zijn gediend. „Am sterdam buiten de grach ten" luidt de titel van al weer een prachtboek, aan de hoofdstad gewijd. Geen Begijnhof ditmaal, maar de Banne Buiksloot; niet de Gouden Bocht waar burgemeester Van Tijn zijn patriciërsbehuizing heeft, maar de Gouden Leeuw, zijnde een tien verdiepingen hoge sterflat in de Bijlmermeer. Samensteller is de geschiede nisleraar en publicist Marinus ft, wat nst befc-^; ver ADVERTENTIE „De e Nil iana". „In F opsti letten n; prij ering imer; I ng 8; I van Di Üt.1 LANDELUKÊ (fiKaj. Sinds 1960 zijn ze een vertrouwd verschijnsel: wildgeplakte affiches over pola riserende zaken als Navo, kernwapens, milieudefensie, Dolle Mina, abortus, kraken, monarchie, Vietnam, provo, stadsvernieuwing, potten- en flikker beweging. Uit 15.000 Nederlandse actie-affiches werden de 500 meest, representatieve gekozen en van commentaar voorzien door Henk Hofland. Zo ontstond 'Een Teken Aan De Wand', het Boek van de Maand december. Een magnifiek album van een mondiger wordende samenleving. Een kleur- en luisterrijk document (.220 pagina's!) over de vaderlandse geschiedenis van de laatste 20 jaar. Wie op zoek is naar een afwijkend decembercadeau, holt nu naar de boekwinkel. 'Een Teken Aan De Wand'. Tot 7 januari f 24,50. Daarna f 37,50. Zolang de voorraad strekt Gerardus Emeis. De lof moet hem postuum worden toege zwaaid, want enkele weken voor het ter perse gaan van zijn major opus is hij op 65-ja- rige leeftijd overleden. Een monumentje voor zichzelf heeft hij dus nagelaten. Tot dusver waren afzonderlijke publikaties over het Amster dam buiten de Singelgracht niet alleen schaars, maar ook fragmentarisch. Nu staat alles overzichtelijk bij elkaar, het geen des te waardevoller is,' omdat de hoofdstad de geogra fische grenzen van zijn groei heeft bereikt. De olievlek die zich vanaf 1860 begon uit te breiden, is aan alle kanten een halt toegeroepen. Er kan niets meer bij; Purmerend en Alme- re zijn de nieuwe voorsteden van Amsterdam geworden. Dit betekent dat het boek van Emeis tot in lengte van dagen dienst kan blijven doen. Systeembouw Jacob van Campen kennen we allemaal. Berlage ook nog wel. Maar de socialistische bouw heer Arie Keppler? Ten tijde van de eerste wereldoorlog waren de bakstenen in Neder land duur en de geschoolde bouwvakkers schaars. Om aan de groeiende woningnood het hoofd te kunnen bieden, wierp deze architect zich op als kam pioen van de systeembouw. In Amsterdam-Oost verrees be tondorp, beter bekend als de bakermat van het voetbalge nie Johan Cruijff. Tien ver schillende bouwsystemen wer den er toegepast. Een laborato rium was het voor onderzoek naar nieuwe, snelle, doelmati ge en goedkope manieren van woningconstructie. Omdat de economische toestand verbe terde, bleef het daarbij en schakelde men weer over op de traditionele bouwwijze. Pas na de Tweede Wereldoorlog zou de systeembouw goed op gang komen. Toen begon be tondorp het denken over de functie en de essentie van wo nen te beïnvloeden. Of wie heeft gehoord van Mi chel de Klerk, wiens ideaal het was te bouwen „tot ver heffing van den arbeidersklas se"? Deze vertegenwoordiger van de Amsterdamse school, liefhebber van gesloten vor men en fantastische elemen ten, schiep in de Spaarndam- merbuurt „Het Schip", een blok woningen dat nu nog verbaast door zijn plastische drie-dimensionaliteit een woekering van torentjes, por tieken en peperdure hoek oplossingen. „Het kon niet op. Michel de Klerk was dan ook zeer geliefd bij de eenvoudige huurders", prijst Emeis. Het zelfde geldt voor wethouder Wibaut die in Amsterdam- Noord de bouw van de eerste Nederlandse tuindorpen heeft gestimuleerd „om de arbeiders een meer menswaardige en gezonde woonomgeving te bie den": vriendelijke laagbouw met poortjes en hoven, pleinen en groen afgezoomde, vaak ge bogen straten dit alles dwars tejgen de draad van de grondprijzen in. Zo weerspiegelt het boek van Emeis over Amsterdam buiten de grachten een belangrijk stuk sociale geschiedenis, uit mondend bij het kan niet anders de verguisde Bijl mermeer. Voor de mislukking van dat socialistische prestige object wordt een verklaring aangedragen die men zelden hoort, maar die wel degelijk hout lijkt te snijden. Verkeer de zuinigheid. De prijs per wo ning met de industriële bouw methode bleek hoger uit te ko men dan men had voorzien. Men wenste echter niet te be knibbelen op de kwaliteit van de flats zelf, en dus bezuinigde men op de rest. Het aantal lif ten bijvoorbeeld werd terugge bracht van 1 op 25 woningen tot 1 op 90 woningen, met als gevolg dat men de galerijen moest verlengen en doorver binden. „Al datgene wat hoog bouw even aantrekkelijk had moeten maken als laagbouw, is er niet gekomen", stelt Emeis vast. Mocht intussen de indruk zijn gewekt, dat het boek uitslui tend aan de nieuwere wijken van de hoofdstad is gewijd, dan dient dit weersproken te worden. Immers: ook de Over toom van het schuitje varen, theetje drinken, ligt buiten de Singelgracht. De deftige land huizen van de regenten langs de Amstel liggen erbuiten, evenals het Vondelpark, de Plantagebuurt met zijn onvol prezen Artis, de Pijp waar Cis- ke de Rat opgroeide, en het Rijksmuseum, waarover Ko ning Willem III gezegd moet hebben, toen het zich boven de omringende koeien begon te verheffen: „Nooit zal ik een voet in dat klooster zetten". Emeis heeft het allemaal ver werkt in deze aanwinst voor de bibliografie over Amster dam. Zo er kritiek is, dan geldt die de uitgever. Waarom mist deze luxe uitgave een register, dat het opzoeken zpu verge makkelijken? PIET SNOEREN M. G. Emeis: Amsterdam buiten de grachten; Sijthoff Amsterdam; 49,95. achternaam Vogel en is een zus van de bekende Couperus- vertolker. Dit beeld van een aantal bekende landgenoten en de topografie van een stuk je Den Haag als sfeer voor een roman is eigenlijk veel boeien der dan het verloop van het verhaal op zich. De ironie van Jan de Rooy is op dit punt misschien royaal kwaadaardig, maar dat geeft zijn toch wat middelmatige roman een leu ke dimensie. De omslag (een Carel Willink-reproduktie) hoort daar maar zijdelings bij. JAN VERSTAPPEN Jan de Rooy: „Nachtvlin ders" - roman; uitgeverij De Prom; prijs 22,50. Serie van acht leuke boekjes voor kinderen van acht jaar De uitgeverij Zwijsen heeft voor kinderen vanaf 8 jaar (tweede klas) de se rie „Duizendpoot" uigege ven, bestaande uit in to taal acht boekjes. Alle los van elkaar staande deeltjes zijn inmiddels verschenen. Twee voorbeelden uit de reeks zijn „Hoe vraag je een raket?" van Henk van Kerkwijk en „Boven op tante Agaat" van debutant Paul van Loon. „Hoe vraag je een raket" is zeer actueel, omdat de ontwa peningsbesprekingen van Rus land en Amerika in Genève erin aan de orde komen. Het is overigens een zeer vrolijk en humoristisch verhaal: bij Anita thuis hebben ze een sterrenkij ker en daarmee ontdekken het meisje en haar moeder een ko meet, die wordt bewoond door spinnen. De komeet dreigt zijn baan om de zon te verliezen en als er niets gebeurt dreigen de spinnen te bevriezen. De op lossing is er een raket heen te sturen. Antita en haar moeder bezoeken de presidenten van Rusland en Amerika om dat voor elkaar te krijgen. De in middels overleden tekenaar Ton Hoogendoorn zorgde voor de leuke tekeningen. „Boven op tante Agaat" is een doldriest verhaal over het jon getje Willie, die bezoek krijgt van zijn tante Agaat. Willie noemt haar de „knijptante" en barricadeert de deur met stoe len en een tafel om haar er niet in te laten. Hij trekt zelfs de gordijnen dicht. Tante kan er niet in, denkt Willie. Mis: tante komt door de achterdeur naar binnen. Willie bedenkt een manier om tante Agaat te kwellen en haar karakter te veranderen. Er gebeuren al lerlei gekke dingen, waarvan het zonde is om ze al te ver klappen. Een van deze merk waardige gebeurtenissen vormt tevens de verklaring voor de wonderlijke titel van het boekje. Aan het einde van het verhaal zijn Willie en Tan te Agaat heel wat dikkere vriendjes dan in het begin. En vooral tante is heel wat dikker geworden. Sylvia maakte de vlotte tekeningen door dit boekje. De boekjes zijn overi gens geen „pillen". Ze tellen slechts 24 bladzijden. LEO HENNY De serie „Duizendpoot" is een uitgave van de uitgeve rij Zwijsen b.v. in Tilburg. Er zijn in totaal 8 deeltjes. De boekjes hebben een harde kaft en kosten 9,50 per deeltje. Illustratie uit „Hoe vraag je een raket?".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9