deconstructief out in kruispunt ost gemeente ruim 4000 gulden Gemeenten blijven ptt trouw CekLe Soüïmit 8 Bloemen voor gedupeerde eigenaar Marokkaans café VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 PAGINA 3 Nieuwjaarsfeest Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 houdt morgen weer zijn traditionele nieuwjaarsfeest Men kan er vanaf middernacht tot drie uur 's ochtends terecht. Aan dit feest werkt de Leidse groep Les Za- zous mee. Deze formatie speelt vrolijke, swingende rockmuziek. Iedereen is welkom en de toegang is gra tis. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid-West houdt zaterdag 7 janua ri een wandeltocht door Leiden. De afstanden die gelopen kunnen worden, zijn 5, 10 en 15 kilometer. Gestart wordt om tien uur en om half drie bij 't Parlement, Nieuwstraat 45 in Leiden en het inschrijfgeld bedraagt één rijksdaalder per persoon. De avond ervoor, vrijdag 6 januari, wordt er f door de wandelsportvereniging in 't Parlement een klaver jas-, joker- en sjoelavond gehouden. Aanvang acht uur. Jazzballet Buurthuis Groenoord start in 1984 met nieuwe cursus sen. Er komt een cursus jazzballet voor 18-jarigen en ouder op dinsdagavond van zeven tot acht uur. De eer ste les is op 10 januari. Voor jongeren van ongeveer 9 tot 14 jaar oud is er jazzballet op woensdagmiddag van half vier tot half vijf. Hiervan begint de eerste les op 13 januari. Per les kost de cursus 1,50. Klussenclub Voor vrouwen start donderdagochtend 19 januafi in buurt huis Groenoord een klussenclub, die van half tien tot elf uur duurt. Het is de bedoeling dat men technische en aan verwante klusjes in huis onder de knie krijgt. De bijdrage voor deze cursus bedraagt één rijksdaalder per keer. Voor de cursus Engels voor beginners op de dinsdagavond zijn nog enkele plaatsen vrij. Voor meer informatie kan wor den gebeld naar het buurthuis aan de Pasteurstraat 23, te lefoon 071-217222. Jazzzolder Het jonge Nederlands-Surinaamse kwintet van Ar mando Cairo treedt zaterdagavond 7 januari op in de Jazzzolder Hot House aan de Breestraat 66 in Leiden. Deze groep ontving dit jaar tijdens het Internationaal Jazzfestival in de Meervaart de VPRO-aanmoedigings- prijs. Er zullen nummers worden gespeeld van Gene Ammons, Duke Ellington, Sonny Rollings, Thelonious Monk en Oscar Pettiford. Het concert begint om streeks tien uur. De bar gaat één uur eerder open. De entreeprijs bedraagt 8 gulden, een strippenkaart voor 4 concerten kost 24 gulden. Donateurs hebben gratis toe gang. IIDEN EcidócSommit istagentschap universiteit ïmei vat qeN De PTT n vest woensdag 4 janu- uipe(een postagentschap i. Met Witte Singelcom- van de universi- Öct adres van het iwe postkantoortje Cleveringaplaats 1. agentschap is Op open van 's- rk v[tends negen vier uur. Op slaclfaaë en zondag is lemrantoor êesl°ten. VEEL OVERLAST DOOR VUURWERK LEIDEN Bij de politie zijn gisteren ruim veertig klachten over het afsteken van vuurwerk binnengekomen. De meldingen kwamen uit alle delen van de stad. Er zijn diverse processen verbaal uitgdeeld aan jongens die vuurwerk afstaken en een jongen moest door de politie met geweld worden overmeesterd. In Leiden mag alleen op 31 december en 1 januari vuurwerk worden afgestoken. Op de Bachlaan werden twee Leidse jongens, van 15 en 13 jaar oud, aangehouden omdat zij vuurwerk in een brievenbus hadden gegooid. De PTT heeft besloten geen aangifte te doen omdat de poststukken geen schade opliepen. Op de Roomburgerlaan en omgeving zorgde een groepje van 20 jongens voor grote overlast. Zij gooiden rotjes in ventilatoren van woningen. Politieagenten in burger hebben het vuurwerk in beslag genomen en de jongens naar huis gestuurd. Op de Haarlemmerstraat ondervond het winkelend publiek gisteravond erg veel hin der van vuurwerk. Jongens gooiden rotjes tussen de mensen. Ook hier traden agenten in burger op. In totaal deelden zij 10 processen verbaal uit. Op de Zeemanlaan trad de politie gisteravond rond negen uur op tegen een groep van enkele tientallen jongens. Een 18-jarige Leidse jongen spoorde zijn vrienden aan om zich tegen de politie te verzetten. Een 20-jarige Leidenaar volgde dat advies op want toen de politie hem wilde aanhouden, verzette hij zich hevig. De 20-jarige Leidenaar liep een bloedneus op. Tegen de twee is procesverbaal opgemaakt. Vier jaar voor overval LEIDEN/DEN HAAG Het Haags gerechtshof heeft een 26-ja- rige Eindhovenaar veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf we gens een overval op een geldlo- per, waarbij ruim een ton werd buitgemaakt. De politie kon de man, die de geldloper vlak voor het Amro-filiaal aan de Pelikaan straat een cassette afpakte, arres teren na een achtervolging door de binnenstad. Die achtervolging per brommer en per fiets werd in gezet door een voorbijganger. De Haagse rechtbank had de man eerder dit jaar tot drie jaar ver oordeeld en de Eindhovenaar was tegen dit vonnis in beroep gegaan. Eis tot ontruiming afgewezen LEIDEN De huurder van het pakhuis aan de Uiterstegracht 34 hoeft dit niet te ontruimen. De eis van de eigenaar van het betreffende pand verleden week tijdens de behandeling van een kort geding is door rechtbankpresident mr. Portheine afgewe zen. Tussen eigenaar en huurder bestond ver schil van mening over het feit of het pand al dan niet gehuurd werd en of die huurder het nog wel gebruikte als opslagplaats voor tweedehands goederen. Volgens de eige naar, die het onlangs heeft verkocht aan een ander die het gaat verbouwen, moest er ontruimd worden omdat de huurder het pakhuis niet meer gebruikt en dus ook geen recht meer heeft op huurbescherming. de? gasÏDEN/REGIO Tiendui- Aapen guldens per jaar kan (schelen, maar de gemeen- hésturen in de regio's Lei- ten Alphen zijn niet van de bezorging van hun de PTT weg te halen. ffambtenarenacties en de Jpenenbezuinigingen, die ^nad êemeenten gedwongen S het rijk doorvoeren, lei- 'eJ niet tot een openlijke rt her met de PTT" De ge~ nten gaan door op de ge- kelijke weg. Waar de post n j 'door de gemeenten zelf a Jt bezorgd, blijkt dat al ja- 6e^ruikelijke proce- i. Nergens blijken verre- °P(de plannen te bestaan om "postbezorging voor een t deel bij de PTT weg te 0 h" 90 er al wordt geknabbeld (de positie van de PTT is 70 >en jarenlange traditie. Zo jlt in Hazerswoude bijna plaatselijke post door 1 - 30(iuisbodes bezorgd. „Dat is gegroeid", aldus een rdvoerder van die ge- ate. „De gemeenteraads- kregen hun raadsstuk- altijd thuisbezorgd en in op der jaren is daar de ge post bijgekomen. De wordt per bromfiets be en ik denk dat „onze" de zichzelf terugbe- Scholiereij In veel gemeenten wordt bij na alle post via de PTT naar de plaats van bestemming ge bracht. De gemeente brengt raadsleden hun post thuis in bijvoorbeeld Alphen, Alkema de en Leiderdorp. In Wou- brugge worden circulaires, die huis-aan-huis moeten worden bezorgd aan particulieren uit besteed. Leiden maakt ge bruik van de PTT, alleen zo genaamde bewonersbrieven (waarin bijvoorbeeld het op breken van de straat wordt gemeld) worden door scholie ren bezorgd a 15 cent per stuk. Ook Katwijk laat post door de eigen bodes bezorgen. Het gaat daarbij met name om de stukken aan raadsleden voor vergaderingen van ge meenteraad en commissies. „Dat gebeurt al sinds mensen heugenis", aldus een woord voerder. Bij die gemeente werken vier bodes, die belast zijn met allerlei taken zoals de interne en externe postbezor ging. „Het komt wel eens voor dat iemand ook andere post meeneemt als dat op zijn route ligt natuurlijk". In Kat wijk worden ook de poststuk ken van de openbare diensten (electra-voorschotrekeningen) door medewerkers van die diensten zelf bezorgd. Ook za ken als verkiezingsoproepen worden niet via de PTT be zorgd. Veel gemeenten sturen hun eigen personeel ook nog op pad wanneer er spoedeisende stukken de deur uitmoeten, zoals in Zoeterwoude en Kou dekerk aan den Rijn. Vaak worden ook stembiljetten niet via de PTT bezorgd, maar in al deze gevallen blijkt het al jarenlang op deze manier te functioneren. Bezuinigingspost In andere delen van Neder land hebben gemeenten de PTT als bezuinigingspost wél „ontdekt" en soms al jaren ge leden. Zoals in Kampen. Daar zijn scholieren ingeschakeld. „Ik verzeker u, dat het bezor gen van gemeentelijke post de scholieren meer oplevert dan een krantenwijk. De vergoe ding per poststuk bedraagt dertig cent. Ze moeten er wel bij weer en wind op uit, glad de wegen, sneeuw. Maar ze doen het graag", zegt een woordvoerder van die ge meente. In Kampen bezorgen al sinds veertien jaren gemid deld zes scholieren elke mid dag vanaf vijf uur de huis- tuin-en-keuken-post van de gemeente, 's Avonds voor acht uur moet alles bezorgd zijn. De post bestaat onder meer uit aankondigingen van com missievergaderingen en ac ceptgirokaarten van het ge meentelijke energiebedrijf. Kampen is met deze eigen postdienst begonnen nadat in 1968 het „vrij frankeren" (de betaling geschiedde achteraf) voor de gemeenten werd af geschaft. Aangetekende stuk ken, verkiezingspost en brie ven voor buiten de bebouwde kom, gaan nog altijd via de PTT. De nieuwjaarswensen van het gemeentebestuur worden verzonden via een particulier, die „onder de prijs van de PTT" zit. „Dit bevalt ons uitstekend. We hebben vooraf overleg met de PTT gepleegd. Die vonden dat spij tig, maar zei dat we gerech tigd waren dit te doen", zegt men in Kampen. Kampen bespaart er dertig duizend gulden per jaar mee en ook andere gemeenten in die regio lijken door het voor beeld van Kampen aangesto ken. Zo buigt de gemeente raad van Hardenberg zich binnenkort over het voorstel om per jaar dertigduizend gulden op de jaarlijkse fran- keerkosten van anderhalve ton te besparen. Het is de be doeling part-timers te selecte ren. „Acurate mensen", die evenals in Kampen, dertig cent per poststuk krijgen voor bezorging in Hardenberg en een paar plaatsen in de buurt. Gemeenten blijken daar ook bereid om misbruik maken van de werkloosheid. „Zoals u weet is er ook in Hardenberg een grote werkloosheid. Er zijn mensen die dit werk graag willen doen. Er komt geen dienstverband, het werk wordt aangenomen. Men wordt per poststuk betaald", aldus een woordvoerder van die gemeente. De „postbestellers" in die ge meente moeten dus maar af wachten in hoeverre er werk is en worden ouderwets „per stuk" betaald. Rechten staan daar niet tegenover. In deze gemeenten is de poststrijd tus sen hogere en lagere overheid is nu daadwerkelijk ontbrand. Monopolie De rechten en plichten van de PTT zijn wettelijk geregeld, maar het monopolie van de PTT-post kent grenzen. Dat alleenrecht voor de postbezor- ing geldt voor briefpost tot 00 gram. Gemeenten verstu ren hun brieven tot 500 gram als drukwerk of trekken zich van die wettelijke bepaling niets aan. „Ik vind het een beetje uit de tijd, dat je niet eens je eigen brieven mag be zorgen", aldus een woord voerder van de gemeente Ha zerswoude. Wat in Kampen en Hazers woude gebeurt en straks wel licht ook in andere gemeen ten gebeurt, vindt de PTT niet zo plezierig. Een woord voerder van de PTT in Den Haag: „Het wordt wel in de gaten gehouden. Per district praten we met gemeenten of ze voldoende gebruik maken van onze kortingsmogelijkhe den". Irritaties ontstaan, wanneer een gemeente de aantrekkelij ke huis-aan-huis-bezorging naar zich toe haalt en de on rendabele bezorging in de buitengebieden aan de PTT overlaat. Daarbij wordt de PTT ook steeds meer becon curreerd door particulieren, die zich als „Stadspost" aan prijzen en door particulieren die koeriersdiensten opzetten. De PTT-woordvoerder: „We raken natuurlijk omzet kwijt. Bovendien gaat het om post die soms zeer rendabel is, vooral de huis-aan-huis-be zorging. Er is ook geen ver voer over lange afstanden no dig. De post hoeft niet van Hardenberg naar Maastricht, of zo en dat doet ons natuur lijk geen goed. We wachten af of dit doorzet, want na een bepaalde periode verdwijnt weer een deel. Het is voor ons allemaal nog niet zo enorm te merken, maar op den duur ga je al die kleine beetjes wel voelen. Maar zolang het de spuigaten niet uitloopt en wij hebbben de indruk dat dat niet het geval is is het nog niet zo verontrustend". Geduld hebl u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel, 1 als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labyrinth'-spel naar: Naam Adres Telefoon Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2500 VD Den Haag. S| brand. Voorlopige onder zoeken wijzen uit dat de daad niet is gepleegd door een bekende van de Ma rokkaan. Mogelijk hebben racistische motieven een rol gespeeld. Het onder zoek van de politie daar naar heeft evenwel nog niets opgeleverd. De leden van het Leids Werk lozen Comité overhandigden de Roemen uit sympathie voor het Marokkaanse koffiehuis en voor degenen die het behe ren en bezoeken. Ze zijn van mening dat veel racistische ui tingen te maken hebben met het werkloosheidsprobleem. Als werklozen wilden zij een daad stellen, waaruit duidelijk zou blijken dat zij elke vorm van racisme veroordelen. Een grote bos bloemen ter opfleu ring van het inmiddels al weer draaiende koffiehuis leek hen een goed idee. Ook de gemeente zit met het gebeurde in de maag. Wethou der J. Peters, die onder meer minderhedenbeleid in zijn portefeuille heeft, brengt van middag ook een bezoekje aan het Marokkaanse koffiehuiqe in de Haarlemmerstraat. Hij zal daar dan als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur zijn steun toezeggen. De koffiezaak bestaat onge veer negen maanden en dient vooral als ontmoetingsruimte voor Marokkanen in Leiden. De eigenaar van Al Alam, de heer L. Hammouti heeft zijn zaak altijd goed en rustig kun nen leiden. Er heerst in het koffiehuis een vriendelijke, gemoedelijke sfeer en ook met artdere middenstanders in -de Haarlemmerstraat bestaat een goed contact. .(DEN Er is een fout J' laakt bij de reconstruc- 'e aii van het kruispunt iimeerlaan Ketelmeer- 4, Maar deze vergissing imiddels hersteld en (vert de kruising geen [lemen meer op voor lussen en vrachtver- Dit zegt het college B en W in antwoord [£p Jrragen van de CDA- 4 sleden A.A. van Duijn 4 van Zijp. 5 0 1 econstructie van dit kruis- 3 werd half november af- 4 ond. Door deze 'verbou- a werd de bocht naar 2 s van de Gooimeerlaan 7S de Ketelmeerlaan onge- "5 0 2,5 meter breed. Volgens 2 kadsleden is deze bocht te 3 en te scherp en konden -1 utobussen en vrachtver- hem alleen maar nemen -6 over hoge stoepranden 4 te rijden. .4 college zegt dat het aan- 4 gen van deze trottoirban-' (verkeersgeleiders) bij 9 ssing is gebeurd. De ver- 12 igeleiders hadden met -1 op het wegdek moeten worden aangebracht. De stoe pranden waren ten onrechte in de bestektekeningen opge nomen. Deze fout is begin de cember hersteld; de trottoir banden zijn verwijderd en zijn vervangen door geschilderde verkeersgeleiders. Deze vergissing heeft de ge meenten 4000 gulden gekost. Door deze aanpassingen is het kruispunt, dat uit het oogpunt van verkeersveiligheid klein schalig is ingericht, voor vrachtverkeer goed berijdbaar, aldus burgemeester en wet houders. Van Zijp en Van Duijn hebben het college ook gevraagd of er wat kan worden gedaan aan de hobbels en kuilen in de Gooimeerlaan. Volgens het college zitten er in het nieuwe gedeelte van de Gooimeerlaan geen oneffenheden, maar is in het oude stuk tussen de Ketel meerlaan en de Willem de Zwijgerlaan een tweetal „overgangen" merkbaar. Deze verzakkingen zijn een meer voorkomend euvel, waarvoor de aannnemer niet aansprake lijk kan worden gesteld, aldus het college. Wordt de overlast te groot, dan worden passende maatregelen genomen. IT NDANKS BEZUINIGINGEN EN AMBTENARENACTIES LEIDEN - - Leden van het Leids Werklozen Co mité hebben gistermiddag aan de eigenaar van het Marokkaanse koffiehuisje Al Alam in de Haarlem merstraat een bos bloe men overhandigd. In het Marokkaanse koffiehuis werd afgelopen zaterdag nacht een brandbom naar binnen gegooid. De 20-ja- rige Hammouti, broer van de eigenaar, die boven het koffiehuis sliep, bluste de

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3