KIJK Iver voor •uppers r in augustus Helsinki een •ren medaille veroveren op meter, ink zij een ma- jtrale eind-, Hnt slaagde de ige Nederlan- r er in de Bra- aan Carvalho UZ achter zich houden en iter Willi Wühl- ;k op de twee plaats beslag leggen.In juli d hij in Stock- |m op deze af- ind eörste, en ird Wühlbeck Koopmans blijft Rudy Koopmans verdedigde dit jaar twee keer zijn Europese bok- stitel in het halfzwaargewicht, een kroon die hij al vijf jaar op het hoofd heeft. Begin juli leidde zijn met succes afgeronde titelgevecht met de Westduitser Manfred Jassmann in Frankfort tot aantijgingen over doping-gebruik. Koopmans, die in november in Parijs ook Ru- fino Angulo onder de duim hield, kon echter de beschuldigingen pa reren, omdat het door hem gebruikte toen niet (maar nu wel) op de lijst verboden stoffen voorkwam. Hilbert van der Duim zorgde voor de enige uit schieter op het schaatsfront en verder voor veel publiciteit. Op de Uithof in Den Haag veroverde Van der Duim de Europese titel om kort nadien in Oslo met een spraakmakend regenboogpak aan de start te verschijnen. Tus sen de bedrijven door haalde Van der Duim zich nog de gram schap van de bond op de hals door reclamepe rikelen te veroor zaken. 'rtina Navratilova droeg opnieuw bouwstenen aan voor de stelling zij de beste tennisspeelster uit de historie is door op Wimble- i en Flushing Meadow te zegevieren. De titel op Wimbledon was j vierde. In december zette zij de eerste schreden op weg naar nd slam door ook de titel in Melbourne bij de open Australische Istrijd in de wacht te slepen. Om dat als derde speelster achter •garet Court en Chris Lloyd te presteren moet ze volgend jaar in Parijs, Londen en New York zegevieren. Kielgeheim In Australië werd het beschouwd als een nationale feestdag en ook in ons land werd een beetje mee feest gevierd nadat de Australia II de America's Cup had veroverd. Deze al meer dan honderdertig jaar in het bezit van de Verenigde Staten zijnde trofee voor het beste zeiljacht ter wereld werd door de Australiërs in de wacht gesleept, mede dank zij de Neder landse vinding die de kiel een zeer effectieve vorm gaf. Daphne Jonge- jans verraste in Rome tijdens de Europese kampi oenschappen, waarbij verder Conny van Ben- t'um met een bronzen per soonlijke plak opviel, door tij dens het schoon- springen naar brons te duiken. De charmante Haagse presteer de daarmee aan zienlijk beter dan Annemarie Ver stappen, die na haar wereldtitel een jaar eerder in Zuid-Amerika de grote druk niet aankon en roem loos sneuvelde. ouw Riena de Beer slaagde er vrij- haar eentje in de door zeer grote lijke problemen met opheffing be ide badmintonbond overeind te len. De koene voorzitter uit Pijnac- reisde in de periode dat enige dis- en met afscheiding dreigden uit de jjn" fl, die in de problemen was geraakt rje pf een verkeerde exploitatie van het e (0l te ambitieus opgezette centrum in jlseipregein, stad en land af om oproer liende afdelingen in het gareel te flen. Dat lukte. Op het hockeyfront werden twee succes sen behaald. De Ne derlandse dames slaagden er in april in Koeala Loempoer in de wereldtitel voor zich op te eisen. Bij terugkomst op Schiphol ging Marjo lein Eysvogel op de schouders. Een paar maanden later in Amstelveen grepen de heren de Europe se titel. Deze laatste verrichting werd kort daarna grotendeels teniet gedaan door dat in Karatsji de ti tel in het Champions Trophy-toernooi moest worden prijs gegeven. De Oranje heren werden slechts vijfde. De Kneet tuimelt Ook bij het wielrennen viel er het nodige voor. De zege van Hennie Kuiper in Parijs-Roubaix werd overschaduwd door de doping-zaak van Joop Zoetemelk, die later voor de rechter zijn gram en gelijk haalde, maar de Tourzege aan Fignon moest laten. De val van Gerrie Knetemann, die daar door het hele seizoen was uitgeschakeld, was eveneens een dieptepunt. Zoals velen ook het uiteenvallen de ploeg van Peter Post, die Raas en de zijnen weg zag gaan, betitelden. Dag Kromme Dit jaar stond ook in het teken van het afscheid van Wim van Ha- negem. Van Ha- negem speelde in de Kuip zijn af- scheidswedstrijd en en ging na af loop met zijn Truus op de schouders. Kort nadien werd hij in in Stadskanaal aan beide ogen geopereerd. De doktoren spra ken van een won der dat De Krom me nog zo lang op hoog niveau had kunnen voet ballen met zulke slechte ogen. Vilé stapt op Aan de top van het betaald voet bal rommelde het dit jaar nogal. Bondsvoorzitter Vilé ruimde min of meer gedwon gen het veld, en werd opgevolgd door Rijnmond voorzitter en oud-minister An- dré van der Louw. Het be stuur kwam ver volgens terecht in de perikelen rond de sponso ring. Die waren aanleiding voor Jansen en Van den Berg om uit het bestuur te stappen. Oud-wereldkampioen boksen Jack Dempsey Nederlands kampioen boksen Cor Eversteijn PAGINA 7 Transfers De voetbalwereld kende dit jaar een aantal opmer kelijke transfers, waarvan die van Johan Cruijff van Ajax naar Feyenoord de meest opvallende was. De overige waren: PIET SCHRIJVERS van Ajax naar PEC Zwolle S0REN LERBY van Ajax naar Bayern München JOHNNY REP van St. Etienne naar PEC Zwolle JAN JONGBLOED van Haarlem naar Go Ahead Eagles '~'S' L. Mm KEES VAN KOOTEN van Go Ahead naar PEC Zwolle ARIEHAAN Van Standard Luik naar PSV (Bijna) miljoen voor Ruud Ruud Geels kreeg van de toenmalige sponsor van de Bre dase eredivisieclub NAC, Jamin, een bedrag uitgekeerd van negen ton. Ja- min, dat zelf in fi nanciële problemen verkeerde, was met de ooit zo succes volle doelpuntenma ker overeen geko men dat deze in het bedrijf een bepaal de functie zou krij gen. Die toezegging kon de sponsor niet nakomen en dat le verde Geels bijna 4 een miljoen op.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 25