19QQ BIIMNEIML ANDOOTE KIJK PAGINA 3 Ontvoering Heineken Ruim drie weken duur de de ontvoering van biermagnaat Freddy Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer. Hét tweetal werd op 9 november vlak bij de Amsterdamse brouwe rij door drie gemasker de mannen in een be stelauto gesleurd. De ontvoerders eisten dat noch de politie noch het Heineken-concern enige mededeling deed. Zo bleef het we kenlang gissen over het derloop van het onderzoek en de af loop van deze langdu- riste kidnapping uit de Nederlandse misdaad historie. In de vroege morgen van 30 novem ber werd het tweetal door de politie bevrijd. Van het losgeld, ver moedelijk 35 miljoen gulden, is het grootste deel teruggevonden. Voor het huis van Hei neken in Noordwijk, toonden de heren Hei neken en Doderer zich een paar dagen later aan de fotopers. Reageerbuisbaby ^"pschoppen Befor de stromingen binnen de Nederlandse kerkprovincie was er weer discussiestof te culminerend in heftige, vaak verbitterde emoties rond de benoeming van mgr. Si- rriëlnis tot opvolger van kardinaal Willebrands als aartsbisschop van Utrecht en de be- ha%ningen van bisschoppen en een hulpbisschop in Rotterdam en Haarlem. Op 8 de- 9r0nber volgde in de Utrechtse kathedraal de intronisatie van de nieuwe aarstbisschop. de igisch aspect bij de nieuwe bisschopsbenoemingen was het plotseling overlijden van n arlems bisschop Zwartkruis. In Rooms-Katholiek Nederland werd de Vaticaanse >eh<ferswijziging, ingezet in 1971 met de benoemingen van mgr. Simonis en mgr. Gijsen, be,b duidelijker geprofileerd. Waterbouwkundig hoogstandje In het middernachtelijk uur van 10 augustus werd op het motorschip Zierikzee het glas geheven. Nederlandse waterbouwkundigen hadden het zoveelste hoogstandje volvoerd: de perfecte plaatsing van de eerste, 14.000 ton wegende pijler, een flatgebouw gelijk, voor de stormvloedkering in de Oosterschelde. Na de stroom van (miljarden)stroppen kon er wel weer eens een schouderklopje af. Het waterbouwkundig wonder van deze eeuw, dat eind 1986 gereed moet zijn, is nu be groot op 7,4 miljard. Maar, zo heeft premier Lubbers al laten weten, nieuwe financiële tegenslagen zijn niet uitgesloten. Bezoek Bush In februari van dit jaar bracht de Amerikaanse vice-president George Bush een bliksembezoek aan o.m. Nederland. Hij kwam hier om het Amerikaanse stand punt inzake de kruisraketten (nog eens) uit te leggen. Bush en zijn gezelschap werden ook wel „het reizend circus Bush" genoemd, niet in de laatste plaats door de uitgebreide veiligheidsmaatregelen die Amerika rond dit bezoek had geëist en de aanwezigheid van een compleet leger veiligheidsagenten dat om Bush heenzwermde. Premier Lubbers mocht hem desondanks de hand schud den. herstellende allerlei onzinnige speculaties in met name de Duitse boule- verscheen prins Claus op Prinsjesdag toch aan de zijde van Beatrix, nadat hij eerder die maand, op zijn 57e verjaardag, naar Llantwit Major in Wales had gebracht, kroonprins zich meldde voof zijn tweejarige studie aan het At- •llege. Het herstel van prins Claus zet langzaam door. Politieke hebben ervoor gepleit de prins meer ruimte te geven. Dat zou bevorderen. Commissaris van formaat Vele vleiende kwali ficaties voor oud premier Van Agt bij zijn installatie als commissaris van de koningin in Brabant. „Een commissaris van formaat, een man die de wereld binnen en buiten dit land heeft leren kennen en iemand die de wegen kent die tot resultaten kunnen leiden", zo omschreef CDA- Statenfractievoorzit- ter Wagtmans zijn partijgenoot. Op de foto de koninklijke commissaris voor het Provinciehuis met zijn voorganger J. v.d. Harten. e legerplaats 't Harde kwam in juli op tragische wijze in het nieuws, toen daar zeven ilitairen bij een explosie werden gedood. Oorzaak was een scherpe mortiermijn die, 'par later bleek, tussen de oefenmunitie was geraakt. Onderzoek wees uit dat er op de perplaats een reeks van fouten moet zijn gemaakt, met het fatale gevolg. Ook de rava- T in en rond het instructielokaal waar de explosie plaatsvond, was enorm. Ondergang bankiers-dynastie Onder het oog van het NOS- journaal voerden zestig recher cheurs op 18 februari hun goed voorbereide „overval" op het hoofdkantoor van Slaven- burgs Bank in Rotterdam uit. De naam Slavenburg zou na dien niet meer uit het nieuws verdwijnen; ook niet nadat de Franse staatsbank Credit Ly- onnais de vlag had overgeno men. De eens zo gezonde re putatie van de Slavenburg-dy nastie wordt steeds meer ver duisterd door praktijken die het daglicht niet kunnen ver dragen. Klanten van omstre den reputatie waren er meer dan welkom. De complete vijf koppige Raad van Bestuur uit de jaren 1979-'82 zit al in de verdachtenbank. En het onder zoek is nog lang niet afgerond. Medicijnknaak De begin dit jaar inge voerde „medicijnknaak" blijkt averechts te heb ben gewerkt. De aan kondiging leidde vorig jaar reeds tot een ham sterwoede en dus tot een stijging van de kos ten, en heeft ook dit jaar tot een toenemend medicijngebruik in de hand gewerkt. Artsen komen hun patiënten tegemoet door grotere hoeveelheden uit te schrijven. Staatssecre taris Van der Reijden (WVC) wil nu met art sen, apothekers en zie kenfondsen gaan praten over het voorschrijven van minder en goedko pere medicijnen. En heeft nog meer eigen- bijdragen in petto. e I i cherpe oefenmijn Haringvangst aan banden Kort na Vlaggetjesdag was er voor de vissers weinig reden meer om de vlag uit te hangen. De EG vaardigde 13 juli een vangstverbod op haring uit voor het centrale en noordelijke deel van de Noordzee. Voor plaatsen waar wèl mocht worden ge vist, werden een maximum vastgesteld. Pas 16 november kregen de vissers van de EG-landen toestemming om in de hele Noordzeee haring te vangen, zij het ook met een maximum. De haring die wèl gevangen werd, was overigens van uitsteken de kwaliteit zeiden deze vissers, kenners bij uitstek. De „reageerbuisbaby" deed ook in Nederland zijn intrede. Op 14 mei zagen de bioloog prof. Zeilmaker (links) en de gynaecoloog dr. Alber- da van het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis, hun jarenlang experimente ren om buiten de baar moeder de kiem te leg gen voor menselijk le ven en dit daarna te la ten groeien in de baar moeder, met succes be kroond. Hoewel beide artsen de kans op een dergelijke bevruchting nog altijd een lot uit de loterij noemen, beviel enkele maanden later een tweede Nederland se vrouw van een rea geerbuisbaby en is een derde op deze manier bevruchte vrouw mo menteel in verwachting. i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 21