BUITEI\ILAI\]DO«^TE KIJK Paus in Midden-Amerika Paus Johannes Paulus II maakte in maart een reis door Ml den-Amerika. De strijdende partijen in dit door een burgfF oorlog geteisterde gebied legden korte tijd de wapens nei maar ondanks de oproep tot verzoening ging de strijd dat na in alle hevigheid voort. In San Salvador bracht de pal een bezoek aan het graf van aartsbisschop Oscar Rome* symbool voor de strijd voor de mensenrechten in zijn laii die ruim drie jaar geleden door rechtse doodseskaders v4r* moord werd. Begin treedt i De Israëlische mier Begin verrai in de zomer vriend j! vijand met zijn onvj wachte vertrek, deprimeerd door I overlijden van vrouw en gefrJ1 treerd door de af'obc, van de invasie in r banon, maakte Befcr zelf een einde zijn politieke carrië|njS Zijn opvolger Shar%mj die er met gr<fib< moeite in slaagde |gjs meerderheid in ark Knesseth te beh<ferS\ den, zet het bel^ d van Begin voort. PAGINA 2 Moord op Filippijnen De begrafenis van vermoorde Filippijnse oppo sitieleider, Benig- no Aquino, liep uit op een reus achtige betoging tegen het bewind' van president Marcos. Onge veer een miljoen mensen bewezen Aquino de laatste eer. De populaire oppositieleider werd op het vliegveld ver moord, toen hij na jaren van bal lingschap in de Verenigde Staten naar zijn land te rugkeerde om de leiding van de oppositie op zich te nemen. Ver moed wordt dat vanuit de rege ring opdracht Is gegeven Aquino te liquideren. Invasie VS op Grenada Eind oktober bracht een Amerikaanse invasiemacht op het eiland Grenada het regime van gene raal Hudson ten val. Enkele weken voordien had Hudson de macht gegrepen, na de pro-Cubaanse premier Bishop tijdens een demonstratie te hebben vermoord. De VS zeiden dat onder het bewind-Hudson Grena da een Sovjet-basis zou worden. De invasie ontmoette grote internationale kritiek omdat de rege- ring-Reagan zich mengde In de interne aangelegenheden van Grenada. De bevolking stond in het algemeen achter het Amerikaanse optreden. Boeing neergeschoten Op 1 september haalde Russische gevechtsvliegtuigen in de nabijheid van het militair-strategische schiereiland Sakhalin een Zuidkoreaanse Boeing 747 neer. Het toestel was, zo neemt men nu aan, door een verkeerd geprogrammeerde computer uit zijn koers geraakt. Op het vliegveld van Seoel speelden zich onder wachtende familieden zeer emotionele taferelen af, toen bekend werd dat het toestel was neergeschoten en alle 269 inzittenden om het leven waren gekomen. De verontwaardi ging was groot, en werd nog versterkt de Russen pas na een reeks andersluidende erkenden, dat de Boeing was neergehaald. Roy Horb dood Nazi-beul in Franse cel Valse dagboeken In april lukte het de Stern-journalist Gerd Heidemann sensationele wijze in het nieuws te raken met de beweri J dat hij in het bezit was gekomen van de persoonlijke da boeken van Adolf Hitler. Trots toonde Heidemann voor internationale pers enkele delen van de dagboeken, waarv Stern al een had gepubliceerd. Er volgde een ongelooflij afgang voor Heidemann en zijn blad toen grondig onderzcHl uitwees dat het om ordinaire vervalsingen ging, die meer dan tien miljoen gulden gekocht waren van een ve meiaar van Hitler-souvenirs. Pinochet in het nauw De positie van de Chileense dictator Augusto Pinochet kwam dit jaar, vooral als gevolg van de slechte economische situatie, onder sterke druk te staan. Doordat grote delen van de burgerij zich bij het protest aansloten, ontstond voor het eerst sinds het begin van de militaire dictatuur in Chili, tien jaar geleden, een brede oppositiebeweging. Vele malen maakte de politie met geweld een einde aan demonstraties, waarbij ook doden vielen. Pinochet hief de staat van beleg op en kon digde een studie aan naar de democratie, maar lijkt niet van plan voortijdig op te stappen. Etna niet in te tomen Ondanks het gebruik van graafmachines en honderden kilo's springstoffen, die in lange buizen in de bergwand werden aangebracht, is Italië er niet in geslaagd de vulkaan de Etna op Sicilië in te tomen. De bedoeling was de lavastroom uit de krater in een andere richting te dwingen, omdat een aantal dorpen werd bedreigd. Maar alle pogingen, die de Italiaanse regering miljarden lires kostten, liepen op niets uit. Korte tijd later werd de Etna weer rustig. Majoor Roy Horb maakte sinds de staatsgreep van 25 februari 1980 sa men met legerlei der Desi Bouterse de dienst uit in Su riname. Eind vorig jaar bleek al dat er tussen de twee grote verschillen van mening be stonden, waarna Horb ontslag nam uit de legerleiding. Op 1 februari werd hij gearresteerd op de beschuldiging, dat hij van plan was een staats greep te plegen. Drie dagen later werd Horb, slechts gekleed in zijn on derbroek, dood in zijn cel aangetrof fen. Volgens de of ficiële lezing heeft hij zelfmoord ge pleegd. Volgens anderen is hem het zwijgen opgelegd. Amerikaans Russinnetje" Het Amerikaanse school meisje Samantha Smith haalde de wereldpers toen zij, na een brief te hebben geschreven aan Sovjetlei der Andropov, werd uitge nodigd voor een bezoek aan Rusland. Zij werd er ontvangen als ware zij een prinses. Met een vracht souvenirs, waaronder dit Russisch folkloristisch kos tuum en berg herinnerin gen keerde ze na een paar weken naar Amerika terug. Maar Andropov heeft de elfjarige niet ontmoet Vliegrampen bij Madrid Twee vliegrampen in tien dagen tijd op en vlakbij het vliegveld van Madrid kostten aan 275 mensen het leven. Eind november verongelukte een Colombiaanse Boeing 747, waarbij alle 181 inzittenden om het leven kwamen. Waarschijnlijk had de piloot zijn hoogtemeter verkeerd ingesteld, waardoor het toestel tegen een heuvel vloog. Begin december botsten in zeer dichte mist op het vliegveld twee opstijgende vliegtuigen tegen elkaar. Dit ongeluk, dat aan 94 mensen het leven kostte, deed op nieuw twijfel ontstaan over de veiligheid van het Madrileense vliegveld. Stembuszege De Britse premier Margaret Thatcher behaalde bij de verkiezin gen in juni voor het Lagerhuis een duidelijke zege op het zwaar verdeelde Labour. Het Falkland-effect bleek na te werken, want haar bikkelharde economische politiek heeft tot nu onvoldoende resultaten opgeleverd voor een stembusoverwinning. Een nieuwe partij, die een doorbraak beloofde in de Britse machtsverhoudin gen, de alliantie van sociaal-democraten en liberalen, behaalde weliswaar een kwart van de stemmen, maar kreeg door het dis trictenstelsel slechts een fractie van de zetels. Nobelprijs voor Walesa De leider van het verboden vakverbond Solidariteit, L Walesa, werd de Nobelprijs voor de vrede toecekend, ma stuurde zijn vrouw naar Oslo omdat hij zelf barg was dat zijn land niet meer in mocht. Walesa kreeg de pijs omdat volgens het juryrapport met aanzienlijke persooilijke opoff ringen een bijdrage had geleverd voor de ve-wezenlijki van het grondrecht van arbeiders op een eigen organisat Het geld schonk Walesa vervolgens aan een aaital Klaus Barbie, die tijdens de Tweede Wereldoorlog als hooi van de Gestapo de bijnaam kreeg „De slachter van 1 wrtn' wacht momenteel in een Franse cel op zijn het eind van de oorlog was hij met behulp van de kaanse geheime dienst uit Europa naar Zuid-Amerika vlucht. In Bolivia genoot hij als Klaus Altmann de ming van de opeenvolgende militaire junta's, maar de burgerregering leverde hem uit aan Frankrijk. Barbie juni '84 terecht moeten staan wegens misdrijven tegen mensheid.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 20