TAFEL Abonneetelevisie alleen na niet-commerciële proefperiode HV;T:VI Rakettenbesluit: spanningen binnen Navo of juist niet RAAD VAN KERKEN: Diakonale predikanten wijzen eenmalige steun voor minima af KORTE METTEN kerk wereld Spelen met vuurwerk t: weer ACHTERGROND CeidóeSommit VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 PAGINf De toewijzing van abonnee televisie aan het bedrijfsle ven kan alleen worden uit gelegd als invoering van commerciële televisie in Nederland. Daaraan is in ons land volgens de Raad van Kerken in Nederland geen behoefte. Mocht het tot abonneetelevisie komen, dan moet wegens de ver strekkende gevolgen ervan een experimenteerfase niet- -commercieel worden opge zet. Dat schrijft de raad in een reactie op de medianota. Voor de toewijzing van abonneetelevisie aan het bedrijfsleven noemt de me dianota geen steekhouden de argumenten, aldus de raad in een brief aan de vaste commissie voor wel zijn en cultuur van de Twqede Kamer. De kerken missen in de medianota over het alge meen uitgewerkte visies en argumentaties. Het blijft gissen naar samenhang in het beleid en de te ver wachten consequenties er van, aldus de raad, die de medianota als een „politiek gelegenheidsstuk" bestem pelt. Begin dit jaar hebben de rooms-katholieke bisschop pen krachtig gepleit voor een pluriform, niet-com- mercieel mediabeleid van de regering. De overheid dient te waarborgen dat het aanbod van kranten en pe riodieken voldoende ge spreid blijft, zowel wat be treft de kleur als de sprei ding. De vrijheid van on dernemen is ondergeschikt aan de vrijheid van me ningsuiting en informatie, aldus de bisschoppen in een brief aan premier Lubbers. De overheid moet de pluri formiteit van overtuigingen beschermen en de uiting smogelijkheden daarvan garanderen of verruimen. Tevens is ze, aldus de brief van de kerken, verant woordelijk voor evenwicht en samenhang in die pluri forme uitihgen. De over heid zal in dit kader aan dacht moeten besteden aan het omgaan met de pluri formiteit en met de media. De Raad van Kerken mist deze opvatting in de media nota en pleit voor „media- vorming", vorming van kinderen en volwassenen tot een mondig mediage bruik. In de Medianota ontbreekt verder de plaats van de kerkelijke zendgemachtig den in het omroepbestel. De raad verwacht, dat de ker kelijke zendtijd evenredig zal toenemen met de voor genomen zendtijduitbrei ding, met name bij de tele visie. In de nota speelt het pu bliek een ondergeschikte rol, aldus de kerken, die haar in dit opzicht „onder de maat" noemt. Het pu bliek wordt slechts als con sument gezien. Deze eenzij digheid wordt nog versterkt doordat nieuwe vormen van communicatie worden overgelaten aan commer ciële exploitatie", aldus de Raad van Kerken. De vijf diakonale predikanten in de hervormde kerk wijzen de eenmalige financiële hulp van sommige diakonieën aan mensen met een minimumloon of uitkering af. In een brief aan de Generale Diakonale Raad van de hervormde kerk schrijven ze, dat deze eenmalige uitkeringen doen denken aan de bekende pannetjes soep uit lang vervlogen tijden. Ver der is het volgens hen principieel onhoudbaar om een derge lijke uitkering alleen voor hervormden te bestemmen. Diakonieën geven zichzelf een onvoldoende als zij overgaan tot het uitdelen van geld. Zij blijken de noden van de mensen in de eigen stad niet te kennen, aldus de diakonale predikan ten. Naar hun mening zouden diakonieën voorop moeten lo pen bij het protest tegen het marginaliseren van mensen, die tot de zogenaamde minima behoren. „Waar bleven de protes ten van de Generale Diakonale Raad in de afgelopen periode van grote sociale onrust, toen het er zozeer om spande? Deden wij als diakonieën mee aan demonstraties op het Binnenhof?" De eenmalige uitkeringen zijn volgens de briefschrijvers een „te vrijblijvend middel om diakonaal de bloemetjes buiten te zetten en goede sier te maken van eigen bezit". Veel beter zou het zijn als plaatselijke diakonieën geholpen werden bij het ontwikkelen en ondersteunen van nieuwe vormen van hulp verlening, die structureel van betekenis zijn voor de minst draagkrachtigen. De brief is ondertekend door ds. Anton Dronkers, diakonaal predikant te Leiden, ds. Freek Nijssen, diakonaal predikant te Den Haag, ds. At Polhuis, diakonaal predikant te Rotter dam, ds. Joop Simonse, diakonaal predikant te Nijmegen en ds. Hans Visser, directeur van de stichting voor kerkelijke so ciale arbeid te Rotterdam. Diakonale predikanten zijn geen wijkpredikant, maar werken ten dienste van de gehele ge meente met een speciale diakonale opdracht. Ter gelegenheid van de jaarwisseling zal de bis schop van Rotterdam, mgr. Bar, zondag recipiëren na dë eucharistievieringen in de kathedrale kerk aan de Mathenesserlaan 307 te Rot terdam. Na de mis van kwart voor tien is er om elf uur kort gelegenheid tot het uitwisselen van nieuwjaars wensen. De bisschop zal vervolgens zelf om half twaalf celebreren en daarbij een toespraak houden. Na de viering is er dan nog ge legenheid mgr. Bar te ont moeten. Na de inspannende ver plichtingen, die paus Jo hannes Paulus II voor en tijdens de kerstdagen heeft moeten nakomen, brengt hij enkele dagen door in zijn buitenverblijf Castel- gandolfo. Er zijn dan geen audiënties. Het normale werk wordt onderbroken voor wandelingen. Morgen zal de paus weer in Rome zijn, waar hij de traditionele mis ter gelegenheid van ou*: dejaar zal opdragen in de centraal gelegen jezuïeten kerk „II Gesu". In 1983 groeide het aantal dienstdoende predikanten in de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Neder- land (CGK) met acht tot een totaal van 162. Het aan tal plaatselijke kerken groeide met één tot 184. Aan het begin van dit jaar bedroeg het aantal vacatu res 69, waarvan er nu nog 61 over zijn. In de laatste tien jaar is het aantal vaca tures aanzienlijk vermin derd en gebeurt het nog maar zelden, dat een kandi daat die zich beroepbaar stelt als predikant, tien be roepen krijgt. De CGK tel len verder vijf dienstdoen de hoogleraren, 25 emeriti- -predikanten en een emeri tus-hoogleraar. In het afgelopen jaar is het aantal pelgrims, dat de islamitische heilige plaatsen Mekka en Medina in Saoe- di-Arabië bezoekt, met 24 procent gegroeid tot een to taal van ruim 2,5 miljoen. Naar het ministerie van pelgrimzaken heeft meege deeld, waren de pelgrims uit 110 landen afkomstig. Uit West-Europa zijn in 1983 rond zesduizend men sen naar Mekka getogen. Het grootste contingent daarvan kwam uit de Duit se Bondsrepubliek: ruim tweeduizend pelgrims. De werkgemeenschap van christelijke kerken in de DDR (ACCK) wil samen met het Oostduitse bijbelge nootschap, de protestantse gemeenten en rooms-katho lieke parochies uitnodigen tot een „oecumenische ont moeting met de bijbel" in 1984. Leden van de werk gemeenschap zijn de acht regionale evangelische ker ken en de acht vrije protes tantse kerken. De r.-k. kerk, de Russisch-ortho- doxe kerk en nog drie reli gieuze groeperingen nemen als waarnemer aan de ver gaderingen deel. De werk gemeenschap heeft de Kon- ferentie van Europese Ker ken (KEK) uitgenodigd in de DDR een studiecongres te houden. Daarop zullen de niet-theologische factoren worden besproken, die in de Europese kerken een rol spelen met betrekking tot de Lima-verklaring over doop, avondmaal en kerke lijk ambt. Bisschop- genezer Milingo verwijt zijn collega's gebrek aan solidariteit Aartsbisschop Emmanuel Mi lingo uit Zambia heeft bij een werkbezoek aan Nairobi in Kenya felle kritiek geleverd op zijn collega's uit Afrika, „die mij in de kou hebben la ten staan toen er een onder zoek werd ingesteld naar mijn geneespraktijken". Mi lingo (53) is op 6 augustus af getreden als bisschop van het aartsbisdom Lusaka in Zam bia, nadat hij te Rome zestien maanden lang uit de roulatie was gehouden, omdat hij was beschuldigd van toverkun sten. Hij is sindsdien „bijzon der afgevaardigde" van de pauselijke commissie voor migratie en toerisme. Hij was in Nairobi om zich in te wer ken voor wat betreft activi teiten van organisaties, belast met zorg voor vluchtelingen. De aartsbisschop legde er de nadruk op, dat Afrikanen zich hun waardigheid bewust moeten zijn en zich verre dienen te houden van alle mensen uit andere wereldde len, „die alles wat uit Afrika komt als van weinig belang beschouwen". Hij schreef de problemen die hij heeft ge had, toe aan „het inzicht dat bij veel geestelijken bestaat, dat wat van Afrikaanse oor sprong is eerst gezuiverd moet worden, voordat het in aanmerking komt te worden geloofd en aanvaard". Naar de aartsbisschop heeft ervaren, wordt in dat reini gingsproces helemaal niet ge vraagd waarom Afrika ei genlijk aan zijn waarden wil vasthouden. „Missionarissen en de Zambiaanse kerk heb ben nooit willen aannemen, dat de geest van God vaardig kan worden over een Afri kaan", zei hij. Naar zijn me ning heeft Afrika zich, door het Europese kolonialisme te aanvaarden, „tot slavernij be keerd zonder het zelf te we ten". De overlast die het vuurwerk doorgaans al geruime i voor de jaarwisseling veroorzaakt, is dit jaar tot wat pjriS vaardbaarder proporties teruggebracht. Minder dan in voit wi jaren zijn tot nu toe mensen en dieren op straat de stuipeieen het lijf gejaagd door knallers, gillers en donderslagen. Met W lijk is dit mede beïnvloed door de hardhandige reclame^ va pagne van SIRE op de scholen. Maar het is nog te vroeg "et te juichen. piev De Stichting Consument en Veiligheid heeft uitgeretycdag dat zich jaarlijks ruim 1600 ongevallen met vuurwerk vjtenc doen. In zestig procent daarvan, dus ongeveer duizend gaM^a len, zijn kinderen en jeugdigen van 5 tot 19 jaar het slaclP3^ fer. Een trieste jaarlijkse balans van letsel aan ledemran ogen en oren. Hoe ernstig de verwondingen kunnen 1 bleek eergisteren bij een 18-jarige die zelf had zitten exjk^^ menteren. Veel ongelukken doen zich trouwens voor ra vuurwerk dat niet wordt afgestoken volgens de gebruiksi^ wijzing. -]■ Om het aantal ongelukken te beperken pleit de Stich[ voor een strenger optreden tegen illegale verkoop en ti de verkoop van vuurwerk waarvan je je maar moet afvrr waar het heenschiet. Vandaar ook dat een landelijke riclk gewenst is die de verkoop van vuurwerk beperkt tot bijip beeld twee dagen en hem bindt aan scherpe leeftijdsgrens De Stichting Geluidhinder voegt er de wens aan toe: „iPj zacht. Knal alleen op nieuwjaarsnacht". Een goede geda? v£ We zijn het hele jaar al hard genoeg voor elkaar. L e Veel bewolking DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied boven de Alpen trekt zich terug naar de Bal kan, maar een nieuw hoge- drukgebied afkomstig van de Atlantische Oceaan zal de o- pengevallen plaats in het weekeinde al weer innemen. Tussen beide hogedrukgebie- den trekt vandaag een wol kenzone over ons land. Die kan wat regen brengen, maar de hoeveelheid neerslag blijft waarschijnlijk klein. Van avond komen er opklaringen en stroomt even wat koude lucht over ons land met vrij veel wind. Een volgende oceaandepressie stuwt morgen al weer razend snel een nieuwe portie zachte lucht naar West-Europa, daar om zal er ook in het weekein de veel bewolking zijn. De Bilt zw.bew. 9 Deelen zw bew. 9 Eelde regen 9 Den Helder l.bew. 9 Lh. R'dam h.bew. 9 Vlissingen l.bew. 7 Z.-Limburg onbew. 7 Aberdeen onbew. 11 Barcelona onbew. 16 Berlijn I bew. 8 Innsbruck onben Klagenlurl mist Kopenhagen geh.b Minestronesoep oliebollen fruit Nodig voor twee personen: 250 g gesneden soepgroen ten, 1 lepel oilie, 3/t liter water, lVs groentebouillon tablet, 35 g macaroni, blik je tomatenpuree, ketjap brood naar behoefte met margarine en kaas fruit; Voor circa 40 oliebollen: 500 g bloem, 30 g gist (of half zakje gedroogde gist), 4Vt dl lauwe melk, theele pel suiker, theelepel zout, 1 ei, 50 g krenten, 50 g rozij nen, 25 g sukade, 1 appel, frituurvet of -olie, poeder suiker. Wie morgen oliebollen gaat bakken, heeft een drukke dag. Daarom een eenvoudige soep als maaltijd. Kook de macaroni gaar in het water met de bouillontabletten. Smoor in een andere pan de groenten circa tien minuten in de olie. Doe er de gare macaroni met bouillon bij, maak de soep af met toma tenpuree en ketjap en pre senteer haar met brood, be legd met kaas. Samen met een paar verse oliebollen en een stukje fruit een uitste kende vegetarische maaltijd. Zeef de bloem. Los de gist op in weinig melk, doe er de suiker bij, schenk deze oplos sing in een kuiltje in de bloem, duw er wat bloem over en wacht tien minuten. Gebruik gedroogde gist vol gens de gebruiksaanwijzing. Voeg vervolgens zout, ei en de rest van de melk toe en meng alles tot een glad, dik en luchtig beslag. Doe er de gewassen en zeer goed uitge lekte krenten en rozijnen bij en stukjes sukade en appel. Zet de deegkom in warm water, leg er een natte doek over en laat het deeg een uur rijzen op een warme tocht vrije plaats. Laat vet of olie warm worden tot er een lich te damp af komt, (160-170 graden), steek er twee droge lepels in en schep daar voor zichtig een aantal lepels be slag mee in de pan. Bak de oliebollen circa vijf minuten, keer ze zo nodig, laat ze goed uitlekken en controleer de eerste of die binnenin gaar is. Presenteer de oliebollen bestrooid met poedersuiker. JEANNE DEN HAAG Eind 1983: In Engeland en de Bondsrepubliek komen de eerste Amerikaanse raketten voor de middel lange afstand. Dat ge beurde precies volgens schema ondanks de cam pagne van de Sowjet- -Unie en het verweer van de vredesbewegin gen. Over de vraag of daarmee de geloofwaar digheid van de NAVO is versterkt dan wel ver zwakt, zijn de meningen verdeeld. Het respecta bele Internationale Insti tuut voor Strategische Studies (IISS) in Londen signaleerde in zijn laatste jaarrapport dat het raket- tenvraagstuk zoveel spanningen heeft opge roepen dat gevreesd moet worden voor een ineenstorting van het westers bondgenoot schap. De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Richard Burt ziet het daarentegen minder somber in. „De positie van de NAVO is nu sterker dan ooit sinds de cember 1979. We hebben on der enorme druk gestaan, zo wel van de kant van de de Sowjet-Unie die de bondge noten uiteen probeerde te spelen, als van de kant van de vredesbeweging. Maar het bondgenootschap heeft stand gehouden", zo zei Burt on langs. „De verkiezingen in de Bondsrepubliek, Italië en Groot-Brittannie hebben alle regeringen opgeleverd die de stationering Van de raketten steunen", zo voegde hij er nog aan toe. Richard Burt is op het State Department in Washington belast met Europese zaken. Hij bekleedt tevens het voor zitterschap van de speciale overleggroep van de NAVO die de onderhandelingen in Genève begeleidde. Geloofwaardigheid Het handhaven van de ge loofwaardigheid van de NAVO was een van de over wegingen die ten grondslag lagen aan het NAVO-dubbel- besluit van december 1979 om 572 nieuwe raketten voor de middellange afstand in Europa te stationeren. De Amerikaanse plannen tot in voering van de neutronen bom hadden kort daarvoor voor een fikse familieruzie gezorgd als gevolg van de Europese afkeer van dit wa pen, terwijl het onzekere bui tenlandse beleid van de rege ring-Carter (Iran bijvoor beeld) het Amerikaanse lei derschap binnen het westers bondgenootschap minder vanzelfsprekend dreigde te maken. Tegen deze achter grond werd de modernise ring van het nucleaire arse naal in Europa een mogelijk heid voor de NAVO om aan te tonen dat ze nog steeds in staat was eensgezind tot een ingrijpend besluit te komen. Prestige De afgelopen vier jaar is deze politieke dimensie binnen de Navo steeds belangrijker ge worden. Het dubbelbesluit „heeft een politieke beteke nis gekregen die ver uitgaat boven zijn oorspronkelijke doel (de militaire behoefte aan een tegenwicht voor de Russische SS-20's. red)". Het besluit „is nu symbolisch ge worden voor de vastberaden heid, collectieve wil en soli dariteit van het bondgenoot schap", zo concludeert een dit najaar gepubliceerd rap port van de Noordatlantische Assemblee (NAVO-parle- ment). Volgens sommige waarnemers is er zoveel prestige in het dubbelbesluit gestopt dat bij een misluk king de NAVO haar gezicht zou verliezen. Zelfs de toe komst van het bondgenoot schap zou in het geding kun nen komen.Daarom toont Burt zich nu verheugd over het feit dat de NAVO met de plaatsing van de eerste raket ten in Engeland en West- -Duitsland deze hindernis heeft genomen en zijns in ziens de twee-fronten-wor- steling rond de nieuwe raket ten glansrijk heeft doorstaan. Ondergraven Critici van het dubbelbesluit stellen echter dat de positie van het bondgenootschap juist is ondergraven. Reeds sluimerende tegenstellingen tussen de regeringen van de Verenigde Staten en de Eu ropese bondgenoten zijn ge accentueerd door de raket- tenkwestie. En van de West- europese bevolking trok een groot deel de straat op om te getuigen van het afnemend vertrouwen in de nucleaire strategie van de NAVO, die volgens de betogers het uit breken van een oorlog eerder lijkt te bevorderen dan te voorkomen. De leiders van de NAVO- -landen hebben naar buiten toe steeds de gelederen geslo ten weten te houden. Maar de afgelopen jaren is vooral door de raketten-discussie duidelijk geworden dat de Europese lidstaten op het ge bied van de oost-westbetrek kingen niet altijd op één lijn zitten met Washington. Van verschillende kanten is wel gesuggereerd dat er sprake is van een langzaam verwijde ringsproces Amerika-Europa dat onder de regering-Rea- gan zeker niet is vertraagd. Wantrouwen Onder aanvoering van de bondsrepubliek is van de Eu ropeanen bekend dat zij hechten aan goede betrek kingen met de Sowjet-Unie en dat zij van de ontspan- ningspolitiek willen redden wat er te redden valt on danks de huidige spannin gen. Dit zou ook hun con stante nadruk op het belang van de raketonderhandelin gen in Genève verklaren. Ronald Reagan daarentegen lijkt vervuld van een diepge worteld wantrouwen jegens Moskou en vindt dat het wes ten in de eerste plaats zijn defensie op peil moet bren gen omdat naar zijn mening slechts vanuit een positie van kracht reeel zaken kunnen worden gedaan met de Sow- jets. De Portugese NAVO-parle- mentarier José Luis do Ama- ral Nunes stelde dit najaar in een verslag van de politieke ontwikkelingen binnen het bondgenootschap, dat Was hington en zijn Europese partners overeenstemming moeten bereiken over een nieuw oost-westbeleid ter vervanging van de detente- -politiek uit de jaren zeventig die nu op sterven na dood is. Gebeurt dat niet, dan zal de overeenstemming binnen het bondgenootschap over de westerse veiligheidspolitiek worden ondermijnd. Over de vooruitzichten op een nieuw Navo-beleid ten opzichte van het oostblok is de Portugees pessimistisch gestemd, gezien de conflicten tussen Amerika en Europa over aardgasleve ranties uit de Sowjet-Unie, de hoge Amerikaanse rente, het fluctueren van de dollar koers, de Amerikaanse poli tiek in Midden-Amerika en het handelsbeleid van de EG. „Constructief" Nunes zag zijn somberheid bevestigd door het resultaat van de laatste NAVO-raad begin december in Brussel. Het bondgenootschap pro beerde daar een eerste aanzet te geven tot een nieuw oost- -westbeleid met de verkla ring dat het de „constructie ve" dialoog met de Sowjet- -Unie wilde „intensiveren". Concrete initiatieven bleven echter uit ook al voelden de Europese landen daar voor. De VS zouden het ontplooien van een nieuw initiatief heb ben afgewezen. Overigens is niet alleen op officieel niveau de oude con sensus over het westerse vei ligheidsbeleid onder druk ko men te staan. Ook bij grote delen van de Westeuropese bevolking lijkt de twijfel ge groeid. Gezien de grote deel name aan de demonstraties in de Europese hoofdsteden zijn veel mensen in de vredesbeweging en daarbui ten onder invloed van het rakettenvraagstuk gaan nadenken over alternatieve vormen van veiligheidspoli tiek. Heel ver gaat men in bepaalde sectoren van de Westduitse vredesbeweging, waar een nieuw Duits natio nalisme de kop opsteekt en waarbij wordt gedroomd van een verenigd doch neutraal Duitsland. Tegenstellingen In de publieke discussie ne men de positie van de NAVO en haar toekomst een centra le plaats in. Daarbij is een stelling dat het bondgenoot schap in zijn huidige vorm moeilijk kan voortbestaan gezien de toegenomen belan gentegenstellingen tussen de VS en Europa. De aangedra gen oplossingen varieren van een NAVO met een Ameri kaanse en Europese zuil tot een onafhankelijke Westeu ropese kernmacht. Aan de overkant van de At lantische Oceaan is het pro bleem eveneens aan de orde. CBS-commentator Robert Pierpoint ziet nog het meeste heil in een neutraal, gewa pend Europa. Een dergelijke „Zwedenisering" kan zijns inziens de lucht tussen Ame rikanen en Russen doen op klaren door het wegvallen van Europa als conflicthaard en spanningsbron tussen de twee supermogendheden. „Duivels riik" In hoeverre ae felle retoriek van Ronald Reagan de diver se standpunten heeft aange past of bepaald is eveneens een veel bediscussieerde vraag. Wanneer de Ameri kaanse president de Sowjet- -Unie betitelt als een „dui vels rijk" en „bron van alle kwaad in de moderne we reld" vindt hij nauwelijks een welwillend oor in Euro pa. Dergelijke uitspraken kunnen slechts het Europese vertrouwen in het Ameri kaanse leiderschap schaden, is een vaak gehoorde reactie geweest op het Europese con tinent. Claude Julien van het Franse blad Le Monde laat zich vrij stellig uit wanneer hij aan voert dat Reagans „demono- logie" een wig drijft tussen Richard Burt: „Navo nu sterker dan 1Ü ooit". Europa en de VS. Een opvat ting die volgens hem ook op geld doet in de VS blijkens een commentaar van het Amerikaanse blad Time, waarin de „felle, oorlogs zuchtige" opstelling van Reagan wordt betreurd om dat die onbedoeld in het voordeel werkt van de Sow- jet-propaganda die altijd ge probeerd heeft tweedracht te zaaien in de NAVO. Conventionele wapens Richard Burt heeft herhaalde malen laten weten niet onder de indruk te zijn van derge lijke geluiden. De Westduitse ex-kanselier Helmut Schmidt meent echter dat het bondge nootschap bij zichzelf te rade moet gaan. De NAVO-landen kunnen volgens hem niet an ders dan het Amerikaanse leiderschap aanvaarden. Maar dan moet Washington zijn confrontatiepolitiek je gens Moskou laten varen en streven nèar samenwerking, zonder overigens de westerse veiligheidsbehoeften te ver waarlozen. De nucleaire stra tegie zal zodanig dienen te worden aangepast (met een verschuiving van het zwaar tepunt naar de conventionele wapens) dat de in een demo cratie noodzakelijke instem ming van de bevolking be houden blijft. Schmidt lijkt tot dit besef ge komen nadat hij de afgelopen vier jaar heeft kunnen con stateren dat het dubbelbesluit in het westen krachten heeft opgeroepen die de funda menten van de NAVO lang zaam aantasten. WINTERSPORT ftl DEN HAAG In de skAgc den dicht-bij-huis in Belg^ Duitsland zijn nog steeds wintersportmogelijkhedei -m, het Sauerland en de Har}^^ het in de hogere delen sneeuwen, maar in de van het weekeinde gaalDEI weer over in regen. Aa len dend zacht. schf De sneeuwconditie in héstur pengebied kan voor en duur enigszins verbeterd de kan mogelijk wat sneeuv bij len, gepaard gaand met efam| delijke daling van de teni tuur. Het nul-graden-if daalt in de komende naq ongeveer 1.000 meter n-( (momenteel ongeveer s meter). Zondag stijgt he£ter -graden-niveau weer I 2.000 tot 2.500 meter sneeuwsituatie zal daiL nieuw verslechteren. 1 Eerste kolom: gemic| sneeuwhoogte in cm opV pistes, tweede kolom: op j pistes. dt Duitsland: n Duitse Alpen 10-30 J Oostenrijk: Vorarlgebergte 35 - 90 Tirol 25 - 70 Salzburgerland 20 - 70 Zwitserland: }t i Graubunden 45 - 80 pl Berner Oberland 10 - 30jiuis de Wallis 40 - f Noord-Italie: Zuid-Tirol 45 - Frankrijk: Savoie/Haute Savoie 30 - 75 m Herman Bode (1 De RK-kerk heeft ni< taak een oplossing te 1 voor maatschappelijke stukken, zoals mijnheer van de FNV dat zou m maar om het Evangelie t kondigen. Als de menshe Evangelie zou aanval zouden er geen maatscl lijke problemen meer be De heer Bode geeft to Mgr. Simonis cum suis sorten klinkt in dit ve wat ongepast) de Wal hebben. Toch valt er v< hem niets bij hen te z< Dit verbaast mij. Christu klaarde immers: „Ik b Weg, de Waarheid en hi venMen kan Hem d Mgr. Simonis c.s. zoekei is toch niet niks? Mr. J.D. J.M.Hermans-Let DEN HAAG.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2