n werknemersverklaring niet ïodig open kaart te spelen IDA: groot verschil \issen onderzeeërs :n mijnenvegers V uurwerkverkopers: verkoopperiode landelijk regelen Slavenburg moet boeken openen reschil VVD en CDA over toezegging staatssecretaris Rijn ernstig verontreinigd PTT ziet inkomsten met 65 miljoen dalen EGEMOETKOMING AAN TWEEVERDIENERS: NNENLAND CeidócSouocMit VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 PAGINA 11 *1 HAAG Onmiddellijk ifloop van de aanvaarding het wetsontwerp op de ïverdienersbelasting ble- de fractievoorzitters van en VVD in de Senaat het >ns over de voor de stem- g doorslaggevende toezeg- f van staatssecretaris Ko- betreffende samenwo nen die weigeren de werk- lersverklaring voor de ibelastinginhouding in te en. Aanleiding kan zijn dat twee partners van hetzelf de geslacht het samenwonen niet ter kennis willen brengen van de werkgever. Staatssecretaris Koning wil dat zoals hierboven vermeld opvangen door de mogelijk heid te bieden dat uitsluitend en direct bij de belastingin specteur aan te melden. Die zal dan de te veel betaalde loonbelasting van de minst verdienende partner in de loop van het jaar direct via de giro terugstorten. Het gaat dan wel om een partner met gerin ge inkomsten die recht heeft op een toeslag op de belasting vrije voet. Zoutendijk, de fractievoorzit ter van de VVD, gaat ervan uit dat de principiële weige raars van het tweeverdieners- formulier al in januari 1984 een briefje naar de belasting inspecteur kunnen sturen en al in de loop van het komende jaar de te veel betaalde belas ting op hun girorekening kun nen verwachten. In het debat werd echter niet duidelijk welke datum de staatssecreta ris aanhoudt. „Ik denk dat de staatssecretaris bedoelt: 1 janu ari 1985", zo antwoordde prof. Christiaanse, de fractievoorzit ter van het CDA. Zoutendijk, die tegen het wets ontwerp op de tweeverdieners stemde, handhaafde zijn prin cipiële bezwaren tegen het tweeverdienersformulier. Hij voorziet problemen voor twee alleenstaanden boven de 34 jaar, die besluiten te gaan sa menwonen. Zij moeten dan alsnog het tweeverdienersfor mulier invullen. De werkge ver wordt daarvan dan tussen tijds op de hoogte gesteld, en dat is een inbreuk op de per soonlijke levenssfeer die Zou tendijk niet voor zijn rekening wenst te nemen. frvolg.van de voorpagina) Tweede-Kamerfractie i het CDA, die „neen" ft gezegd tegen de le- ing van onderzeeboten Taiwan, staat in be jel positief tegenover e bedoelingen van Van jdenne. Woordvoerder 1 Iersel wees erop dat !een groot verschil is ten de onderzeeboten b de mijnenvegers. Istgenoemde vaartuigen ivolgens hem puur defen- van karakter. „Ze zijn be doeld om de zeegaten open te houden; bovendien zijn ze zo traag, dat ze voor offensieve doeleinden niet ingezet kun nen worden". Van Iersel meent dat China geen bezwaar kan maken te gen de levering van dit soort vaartuigen aan Taiwan, zeker niet als ze onbewapend zijn. Hij wees op het negen-punte- nakkoord, dat China heeft aangeboden aan Taiwan. Daarin werd gesteld dat het eiland, als het zich tot deel van China zou verklaren, een ei gen defensieve strijdmacht zou mogen hebben. Op BZ wordt er echter op gewezen dat Tai wan het bedoelde akkoord heeft afgewezen. Een eerste gesprek over de toekomst van Wilton-Fije- noord dat gisteren op het mi nisterie van economische za ken werd gehouden, heeft niets opgeleverd. „Er is geen enkele toezegging gedaan", al dus Wilton-directeur B. Sluis na afloop van het gesprek. Het overleg zal wel binnenkort worden voortgezet. Alle deel nemers aan het overleg zullen bepaalde details nader gaan onderzoeken. komen Wonende »ven ƒ7.000 It mee voor fursubsidie I HAAG Voor de vast ing van de hoogte van de rsubsidie voor de periode 1 1984 tot 1 jufi 1985 zullen unens van inwonende kin- n, broers, zusters, ouders,- kouders en kleinkinderen tn 7.000 gulden per jaar (len meegeteld. Dat schreef ssecretaris Brokx (volks- vesting) vanmorgen in zijn [brief aan de Tweede Ka- i waarin hij aangeeft wat [olgend jaar met de huren [aan doen. Het doet er niet jhoe het inkomen wordt [orven. Uitkeringen tellen pok mee. Op het ogenblik leen het inkomen van de [rager maatgevend, overi- (ïkomens in een huishou- jtellen niet mee. De huur- p waarboven geen subsidie r wordt gegeven, is be- fl op 650 gulden per Sexboot in Rotterdam geopend De Rotterdamse sexboot 't Malle Gat, die sinds enige tijd aan een steiger aan de Nieuwe Maas in de buurt van het Feyenoord- stadion ligt afgemeerd, is gisteravond geopend. De gemeente Rotterdam heeft na overleg met de politie besloten pas in actie te komen als er sprake is van overlast. Deze afwachtende hou ding heeft al tot kwade reacties geleid van de kant van de bewo nersorganisatie van de nabijgelegen wijk Feijenoord-Noorderei- land en enkele bedrijven in de buurt. Rotterdam weet al jaren niet waar het met de prostitutie heen moet. Pogingen van de gemeente de prostitutie te concentreren, onder andere via een sexbotenplan, zijn door de Raad van State verboden. Ook een eroscentrum werd, nadat omliggende bedrij ven dat hadden gevraagd, door de rechter verboden. IEMELS 7daar komen oe yxi&hs wan de2AAK t[J U^uJr Al met NetrAüO- het is wast niet 1O.^ aan ^'.,waht2e kuhwew Her nercwg mam pe/Ken- p 05 Vijftien koeien verbrand In Roderwolde is gisteren een boerderij tot de grond toe afgebrand. Het vuur ontstond na een ontploffing, die mogelijk verband houdt met de plaatsing van een gaskachel, woensdag, in het woonhuis. Van de negentien koeien in een aangebouwde stal kon de brandweer slechts vier dieren redden. De schade loop in de tonnen. Wilhelmina Bladergroen overleden GLIMMEN Professor Wilhelmina Bladergroen, emeritus-hoogleraar in de opvoedkunde van het af wijkende kind, en ook wel de „moeder van de LOM- scholen" genoemd, is Eer ste Kerstdag in haar woonplaats Glimmen (Gr.) overleden. Hdar overlijden werd pas nu bekendge maakt. Zij is 75 jaar ge worden. Wilhelmina Bladergroen heeft het haar hele .leven opgenomen voort het (af wijkende) kind. Zij propa geerde haar ideeën waar maar mogelijk, en met een emotionele en creatieve betrokkenheid die haar door sommigen niet altijd in dank werden afgeno men. Zij zou onweten schappelijk te werk gaan. Dat dit door specialisten werd gezegd, is begrijpe lijk, want Wilhelmina Bla dergroen heeft steeds ge pleit voor een brede aan pak (multi-disciplinaire vi sie), om het kind alle kan sen tot ontplooiing te ge ven. In haar afscheidsrede als hoogleraar (1978) be pleitte zij dit nog eens na drukkelijk. En ook tijdens haar emeritaat hield zij niet op daarop te wijzen. Profesoor Bladergroen leg de de basis vcoor de LOM- scholen toen ze tijdens de oorlog in Amnsterdam een klasje oprichtte voor kin deren met rekenstoornis- sen. Na de oorlog werd dit initiatief ruimschoots ge honoreerd door het Ko ninklijk Besluit waarbij de .LOM-school werd erkend als vorm van buitenge woon onderwijs. In Groningen gaf prof. Bladergroen de stoot tot de oprichting van de stichting Orthopedagogisch Insti tuut Noord Nederland. Zij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. Bladergroen is in be sloten kring gecremeerd. DEN HAAG Vuur werkverkopers willen een landelijke regeling voor de periode waarin vuur werk kan worden ver kocht. De thans per ge meente verschillende re gelingen hinderen de ver koop aanzienlijk. De ver koop van vuurwerk moet in het hele land plaatsvin den tussen Kerstmis en Nieuwjaar, aldus voorzit ter J. Mikx van de Fede ratie Vuurwerkhandel Nederland. Transport en verkoop van vuurwerk is gebonden aan di verse verordeningen en wet ten. Beperkte hoeveelheden vuurwerk mogen worden op geslagen. Dat betekent dat er vaker moet worden geleverd. Maar door drukke tunnels in Rotterdam en Amsterdam mag niet met explosieve stoffen worden gereden, wat trans portproblemen oplevert. Als er dan bijvoorbeeld maar gedu rende één dag mag worden verkocht, levert dat proble men voor de aanvoer op, aldus Mikx. De voorzitter verwacht dat de verkoop ongeveer op hetzelfde peil zal liggen als vorig jaar. Het meeste vuurwerk komt weer uit China, zo'n 95 pro cent. Behalve de bekende ze venklappers, satelliet-hemel bestormers, vuurpijlen en spoetniks hebben de Chinezen twee nieuwe soorten ontwik keld: de legkip, hieruit komen van achteren balletjes als je het aansteekt, en de pagoda, een Chinees miniatuurtempel- tje. De vuurwerkfederatie wil naast een betere regeling voor de verkoopperiode een unifor me regeling voor de leeftijds grens van de kopers. In som mige gemeenten mogen 18-ja- rigen vuurwerk kopen, in an- Met handenvol gaan de hemelbestormers, spoetniks en knallers over de toonbank, die liefst niet vóór morgenavond het nieuwe jaar zullen inluiden. dere is het toegestaan aan 14-jarigen. De Nederlandse Stichting Ge luidhinder pleit voor een fees telijke jaarwisseling onder het motto „Wees zacht. Knal al leen op nieuwjaarsnacht". Ook de Dierenbescherming waar schuwt voor de overlast van vuurwerk. Dieren schrikken van vuurwerk, slaan op de vlucht en gaan zwerven of verongelukken in het verkeer. Om dierenleed te voorkomen vraagt de Dierenbescherming de volgende voorzorgen in acht te nemen: Laat uw hond alleen aangelijnd uit, houdt uw kat in huis, doe uw dier een naamplaatje om, zorg dat er tijdens het vuurwerk minstens een huisgenoot bij de dieren blijft en steek geen vuurwerk af in de buurt van bijvoor beeld paarden en vee in de Leden Centrumpartij hebben toch recht op raadszetels Almere DEN HAAG De adviesraad van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders moet twee leden van de Cen trumpartij alsnog toelaten tot de gemeenteraad van de nieu we gemeente Almere. Dit heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State giste ren bepaald. De twee partijleden, B. Fresco en en W.T.E. Vreeswijk, wer den op 21 september gekozen in de gemeenteraad. Volgens de adviesraad woonde én werkte het tweetal tijdens de verkiezing echter niet in Al mere, maar in Soest eh Utrecht. Omdat in de Ge meentewet staat dat alleen in woners van een gemeente deel kunnen uitmaken van de raad, weigerde de adviesraad Fresco en Vreeswijk op te nemen. De Raad van State heeft nu uitgesproken dat niet deze overweging doorslaggevend is, maar het antwoord op de vraag of een gekozene ten tij de van de beslissing over zijn toelating tot de raad werkelijk in een gemeente woont. Aan gezien het tweetal is 'inge schreven in het bevolkingsre gister van Almere ziet de Raad van State onvoldoende reden om te veronderstellen dat Fresco en Vreeswijk niet wer kelijk in deze gemeente wo nen. Frans M. aan justitie voorgeleid AMSTERDAM De 30-jarige hoofdverdachte in de ontvoe- ringszaak-Heineken, Frans is vanochtend voorgeleid aan de officier van justitie in Am sterdam. Dat gebeurde nadat Frans M. zijn aandeel in de ontvoering van Freddy Heine- ken en Ab Doderer tegenover het speciale rechercheteam had toegegeven. Zoals bekend meldde M. zich woensdag avond samen met zijn vrouw bij de politie. Volgens politi.e- woordvoerder Bernhard Scholten heeft M. verklaard, dat hij sinds de vrijlating van Heineken en Doderer geen contact meer heeft gehad met de twee andere nog voort vluchtige hoofdverdachten, Willem H. (25) en Cor van H (26). AMSTERDAM De rechter heeft Slavenburg's Bank (te genwoordig Credit Lyonnais Nederland) bevolen, binnen een maand aan de Onderne mingskamer de inlichtingen te verstrekken die deze nodig heeft om tot een uitspraak te komen in de jaarrekeningpro cedure, die de Stichting On derzoek Bedrjjfs Informatie (SOBI) heeft aangespannen. Aan een eerder verzoek van de Ondernemingskamer werd door Slavenburg niet voldaan. Het gaat om een overzicht van mutaties in de zogeheten stroppenpot, gegevens over dubieuze debiteuren en verlie zen op onroerend goed. SOBI wil met de procedure aantonen, dat het resultaat van de bank over 1981 niet een winst is van 1 miljoen, maar een verlies van 124 miljoen. De banken houden de grootte van de stroppenpot geheim en om die reden weigert Slaven burg gegevens aan de rechter te verstrekken. SOBI meent, dat er een oneigenlijk gebruik van de pot is gemaakt. Een cassatieberoep is mogelijk en gezien de aard van de zaak volgens SOBI-voorzitter Lake- man ook wel te verwachten. pRRENBERG kCASSATIE STERDAM De ambassadeur van Suriname ïederland, H. Herrenberg, is in cassatie gegaan »n het arrest van het Amsterdamse gerechtshof jke een artikel in Het Parool afgelopen zomer f de rol die Herrenberg zou hebben gespeeld iet verkrijgen van een lening voor de macht- bers in Suriname. Volgens het Parool meldden naamse bronnen dat Herrenberg zou hebben liddeld tussen de cocaïnehandel in Colombia iet bewind van Bouterse in verband met een ng van 50 miljoen dollar tegen zeer lage rente, renberg noemde de aantijgingen „lasterpraat" melde zich in zijn eer en goede naam aange- Hij eiste in kort geding rectificatie, hetgeen de president van de rechtbank werd toege en. Maar in hoger beroep in november vorig vernietigde het Gerechtshof in Amsterdam yonnis. DEN HAAG De Watertransportmaat- schappij Rijn-Kennemerland (WRK) heeft gistermiddag de inneming van Rijnwater stil gelegd, omdat een te hoge concentratie van een voor de gezondheid gevaarlijke stof in het rivierwater werd geconstateerd. Naar verwachting zal de concentratie over enkele dagen zodanig zijn gedaald, dat de inneming kan worden hervat. De schadelijke stof is naar alle waarschijn lijkheid bis-chloorbutylether. Dit is een gech loreerde koolwaterstof die erfelijke factoren kan beïnvloeden. De stof is volgens de WRK ergens langs de Rijn in Duitsland geloosd. De precieze herkomst is onbekend; hiernaar is een onderzoek gestart. DEN HAAG De PTT zal in 1984 ruim 65 miljoen gulden minder inkomsten hebben dan dit jaar. De dalende inkomsten zijn het gevolg van het besluit van het kabinet om de ministeries voortaan zelf de dienststukken te laten frankeren. Diverse ministeries zijn er om deze reden toe overgegaan het verzenden van stukken te beperken. Dit scheelt de PTT in 1984 circa 75 miljoen gulden. Van de andere kant krijgt de PTT het komende jaar ongeveer negen miljoen gulden extra binnen door het verhogen van enkele giro-tarieven. Hierbij gaat het om handelingen die op het postkantoor aan het loket plaatsvinden. Tot nu toe verzonden alle ministeries hun dienstpost ongefrankeerd. De rekening voor het verzenden (in 1984 geschat op 200 miljoen gul den) werd vervolgens door de PTT bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat ingediend. Met het kabinetsbesluit moeten de ministeries nu zelf voor het verzenden van hun post gaan betalen, hetgeen de de partementen tot de bezuingingsronde heeft gebracht. CONTROLE OP NAUWKEURIGHEID LPG-POMPEN DEN HAAG Alle lpg- pompen in Nederland zul len volgend jaar door het IJkkantoor worden gecon troleerd. Volgens directeur J. Francoijs van het IJk kantoor in Dordrecht ko men er over nauwkeurig heid van de lpg-pompen nogal wat klachten binnen. Hoewel hij niet denkt dat er op grote Schaal met de pom pen wordt geknoeid, ligt het, gezien het groeiende aantal lpg-pompen, voor de hand dat wordt vastgesteld welke afwijkingen verant woord zijn. Uiver opgepoetst in Pakistan KARACHI De Uiver is op zijn tocht langs de route van de Melbourne-race in Pakistan gearriveerd. Daar is het toestel uitwendig grondig opgepoetst, terwijl de beman ning vervolgens onder grote belangstelling op een stoet kamelen van het presidentiële privé-vliegveldje bij Kara chi naar de stad werd vervoerd, waar het oudejaarsfeest in huiselijke kring zal worden gevierd bij KLM-vertegen- woordiger Van der Heijden. De poetsbeurt was noodzake lijk omdat de beide motoren van de vijftig jaar oude DC-2 tijdens de vlucht rijkelijk veel olie verliezen. Dat geeft niets, want dat doen motoren van dit type altijd, maar gaandeweg was de onderkant van de Uiver daardoor voorzien van een vieze vette laag, die er hoognodig af moest. Er is voorts een technisch mankementje verhol pen: een waarschuwingslichtje, dat alarm moet slaan als in een van de motoren brand ontstaat, functioneerde niet en hoewel de bemanning niet verwacht dat het ooit dienst zal moeten doen is het uiteraard wel hersteld. Glimmend opgepoetst zal de Uiver op nieuwjaarsdag zijn tocht voortzetten naar Jodhpur in India. Irvolg van de voorpagina) t het de toezegging over de Seropvang die het CDA in igeheel over de streep trok, [meerderheid van de VVD- jtie in de Eerste Kamer door de knieën na een bre tegemoetkoming van Staatssecretaris. De libera- Ivonden het met name be zwaarlijk dat werkgevers en afdelingen personeelszaken via werknemersverklaringen inzicht krijgen in de persoon lijke leefomstandigheden van werknemers. Om aan die be zwaren tegemoet te komen verklaarde Koning zich ak koord met een aparte regeling die erop neerkomt dat in de werknemersverklaring geen open kaart hoeft te worden ge speeld als men daar moeilijk heden van verwacht. Zou men daardoor een van de toeslagen op de belastingvrije voet drei gen mis te lopen, dan kan dat worden goedgemaakt via een T-biljet aan de belastingdienst. Op die manier omzeilt men de werkgever en heeft men lou ter te maken met de belasting inspecteur die aan geheimhou ding is gebonden. Voor zeven VVD'ers was deze toezegging echter nog niet vol doende. Zij stelden ook grote problemen te verwachten bij de uitvoering en controle van de nieuwe wet die in hun ogen niet goed kan plaatsvinden zonder nieuw diepgaand in grijpen in de persoonlijke le venssfeer. Ook vinden zij de wet anti-emancipatoir. Uitein delijk stemden zij met de klei nere linkse fracties en het grootste deel van de PvdA te gen de wet.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11