Wilton krijgt geen garanties Prinses Caroline "72 besloten dng getrouwd Run op Spoorwegen Hoofdverdachte ontvoering Heineken meldt zich bij politie Weer BON: BEEESPill Nieuwe koudegolf valt VS binnen Koninklijke skivakantie '£eidóe Souxcmt Donderdag 29 december 1983, 75e jaargang no. 22770 Uitgave Westerpen;, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Ohef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. HET WEER Paul van Vliet-show op Ned. I om 20.28 uur. Ned. Bank-di- recteur Duisenberg over voor uitzichten in „Televizier" om 21.45 uur. Op Ned. II om 20.40 uur Agatha Christie met „Het waterdichte alibi". Op Duits land 2 om 22.20 uur vertelt George Orwell hoe zijn boek „1984" ontstond. Eerst veel bewolking en af ejg toe regen of motregen, later ook enkele opklaringen. Tem peratuur in de nacht en over dag omstreeks 7 graden. Wind eerst zuidwest en toenemend tot krachtig, later draaiend naar west of noordwest en aan de kust mogelijk stormachtig. NEW YORK Terwijl West-Europa een zeer zachte december-maand beleeft, weet in de Verenigde Staten de kou van geen wijken. Vanmorgen breidde een nieuwe golf van koude poollucht zifh als een „Si berische expres" van Canada uit over de Als gevolg van de koude slaat de stoom deze brandweerman in Boston van het hoofd wan neer hij, in ademnood geraakt tijdens het blussen, een zuurstofmasker voor het gezicht moet houden. Intussen blijft het aantal slachtoffers van de kou oplopen. Een van de treurigste ge vallen van de afgelopen dagen betreft een 2-jarig meisje uit het stadje Ghent in de staat New York. In de vroege uurtjes van Eerste Kerstdag was ze de tuin ingelopen op zoek naar cadeautjes van de kerstman. Omdat de voordeur achter haar was dicht geslagen en niemand haar hoorde roepen, is het kind in de tuin doodgevroren. Britten in de boot bij Russische cruise LONDEN „Een nachtmerrie". Zo typeer den Britten de tiendaagse kerstreis, die zij op het Sowjetrussisch schip „Mikhail Kalinin" hebben gemaakt. Een van hen vergeleek de cruise met het verblijf in een Russische ge vangenis. De reis had moeten gaan langs de havens van Malaga, Tanger, Marokko en Gi braltar, maar volgens de passagiers was het schip alleen maar, in afschuwelijk weer, zig zaggend het Kanaal op en neer gevaren en had het aangelegd in Torbay in Engeland en St.-Malo in Frankrijk. Tony Godden, een ad vocaat die 1.500 pond (bijna zevenduizend gulden) voor de cruise betaalde voor zichzelf, zijn vrouw en twee kinderen, zei, dat de toe risten geen gebruik hadden mogen maken van de boordcommunicatie, om te verhinde ren, dat ze naar huis opbelden. Koffie en thee stuk duurder AMSTERDAM Koffie en thee wor den maandag 2 januari aanzienlijk duurder. De prijs voor een pak koffie van 250 gram gaat met 26 cent omhoog en thee wordt achttien cent per pakje van 100 gram en veertien cent per twin tig zakjes duurder. Voor oploskoffie va rieert de prijsverhoging van tien tot zes tien cent per 50 gram. De prijsstijgingen zijn vergeleken met de ontwikkelingen in 1983 buitengewoon fors. De koffie prijs steeg in de tweede helft van het jaar drie keer achter elkaar met in to taal 28 cent per half pond en thee werd in totaal achttien cent per ons duurder. De prijsverhogingen zijn het gevolg van hogere prijzen op de wereldmarkt en de verhoging van de btw. Miljoenen Afrikanen door honger bedreigd ADDIS ABEBA Honger en ondervoe ding, veroorzaakt door natuurrampen en door de mens geschapen situaties, bedrei gen het komende jaar bijna 150 miljoen Afrikanen, volgens Adebayo Adedeji, hoofd van de Economische Commissie voor Afri ka (ECA) van de Verenigde Naties gisteren. Hij voorspelde, dat de huidige kritieke situ atie nog ernstiger zal worden. Het afgelo pen jaar heeft Afrika, waar grote droogte heerst, te kampen gehad met de ernstigste voedelcrisis sinds 1973-1974, toen honderd duizenden mensen stierven. Eenentwintig landen worden nu bedreigd door honger. Tien jaar geleden was dit probleem beperkt tot een betrekkelijk klein aantal landen in de Sahelzone. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft j gisteren geweigerd enige concrete garantie te geven voor het voortbe- i staan van Wilton-Fijenoord. Daar- Imee negeerde het kabinet in feite lde wil van een meerderheid in de 1 Tweede Kamer, die hulp verlangt voor de Schiedamse werf, nu zij geen vervolgorder van Taiwan voor de bouw van nieuwe onderzeeboten kan aanvaarden. Minister Van Aar- j denne (economische zaken) wilde niet verder gaan dan de toezegging dat het kabinet zal onderzoeken wat i voor mogelijkheden er voor Wilton- JFijenoord zijn. Een motie van de VVD, waarin werd de werf alsnog een exportvergun ning te geven voor de onderzeeboten, werd verworpen met 80 tegen 36 stem men. Naast de VVD stemden SGP, RPF i GPV voor de motie. De Tweede Ka- I mer vond wel dat het kabinet alles moet Idoen om de werf te helpen. Opvallend I was dat regeringspartij CDA en oppositie- I partij PvdA samen moties indienden. In de ene werd gesteld dat de werf de twee in aanbouw zijnde onderzeeboten voor Taiwan moet kunnen voltooien, in de an dere wordt gevraagd naar een onderzoek naar de toekomst van de scheepsrepara- tiewerven in het Rijnmondgebied. Gedu rende dat onderzoek mogen geen beslui ten ten nadele van de werf worden geno men. Daarnaast nam de Kamer nog mo ties aan van VVD en PvdA, waarin „con crete voorstellen" worden gevraagd ter compensatie van de nu „geblokkeerde" Taiwanese order. Het kabinet deed echter maar één echte toezegging. Het is bereid een onderzoek naar de toekomst van de scheepsreparatiewerven in het Rijnmond gebied te laten verrichten. Minister Van Aardenne had vanmorgen een eerste gesprek gehad met de bewind voeders van de in surséance van betaling verkerende werf en de werf-directie. In het gesprek stond het voltooien van de twee onderzeeboten voor Taiwan centraal. Dit behoeft volgens Van Aardenne geen problemen op te leveren, ondanks een „gat" in de financiering. Het kabinet acht de afbouw van beide schepen overigens een verantwoordelijkheid van bewind voerders en werf-directie. Pagina 7: Lubbers haalt uit naar Nij- pels ch Boys Dennis Wilson verdronken DS ANGELES De 39-jarige Dennis Wilson, drummer, inger van The Beach Boys (het Amerikaanse antwoord op •Tie Bea'iles) is gistermiddag verdronken tijdens een boot- Icht met vrienden op het Marina Del Rey-meer in de iurt van Los Angeles. Wilson dook in het water en kwam jet meer boven tot hij dood werd opgehaald. De drummer as de enige echte plankzeiler van The Beach Boys die in het begin van de jaren zestig de „Surf music" introdu- Jerde met nummers als „Surfin' Safari" en „Surfin' ÏACO Achter de hermetisch gesloten poorten van het lelijke paleis in Monaco en in aanwezigheid van slechts eni- entallen familieleden en vrienden is vanmorgen het huwe- gesloten tussen de Italiaanse zakenman Stefano Casirighi fin prinses Caroline van Monaco (27). s Caroline en Stefano Casirighi zijn alleen voor de wet ge- kd. Het wachten is immers op de officiële ontbinding door faticaan van het eerste huwelijk van de prinses uit 1978 met )*anse zakenman Philippe Junot. giering vanmorgen was sober in tegenstelling tot de bruiloft ^78, toen een keur van gasten uit de hele wereld drie dagen Ivierde in de hotels en casino's van het vorstendom, brte plechtigheid werd gehouden in de spiegelzaal van het J, recht onder het levensgrote schilderij van wijlen prinses ia Patricia. De bruid droeg daarbij een lichtbeige satijnen jvan Christian Dior. Het paar zal zich na de huwelijksreis gen in de roze villa van de prinses bij het paleis, maar af en pk verblijven in Milaan, waar Stefano Casirighi zijn zaken ADVERTENTIE BETALING ABONNEMENTSGELD kwartaalabonnees Leidse Courant Wij verzoeken onze abon nees het abonnementsgeld uitsluitend te betalen met de acceptgiro voor het 1e kwar taal 1984 welke een dezer dagen bij u wordt bezorgd. Ook als u per bank, per ge meentegiro of aan het post kantoor betaalt gelieve u de acceptgirokaart te gebruiken, door deze te ondertekenen en aan de betreffende instel ling op te sturen. Graag binnen 10 dagen. Om te voorkomen dat u be talingsherinneringen krijgt toegezonden of wellicht tweemaal betaalt, adviseren wij u het abonnementsgeld te voldoen binnen tien dagen na ontvangst van onze accept girokaart. Probleemloos en heel erg ge makkelijk is het echter als u ons zoudt machtigen het abonnementsgeld automa tisch van uw post- of bankre kening af te laten schrijven. Vraag het machtigingsformulier aan: Sijthoff Pers BV Afdeling: Abonnementenservice tel.: 070-19.08.85 of schrijf naar: Sijthoff Pers BV Afdeling: Abonnementenservice Antwoordnummer 232 2500 VG "s-Gravenhage (geen postzegel nodig!) Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Koningin Beatrix, prins hun wintersportvakantie Ondanks het warme ligt er Pagina 9: Extreem zachte Claus en hun zonen Friso, traditiegetrouw door in het volop sneeuw, zodat er weer geen probleem voor Constantijn en Willem exclusieve Oostenrijkse probleemloos geskied kan wintersporters in Oos- Alexander (vlnr) brengen wintersportplaatsje Lech. worden. tenrijk. UTRECHT De Spoorwe- weken lang ook op het cent korting. Uit peilingen gen zijn gisteren geconfron- spoor teweeg brachten, op een dozijn grote stations teerd met een run van het konden de reizigers twee bleek dat er vooral in de publiek op goedkope spoor- dagen lang (gisteren en ochtenduren aan de loket- kaartjes. Om wat goed te vandaag) een enkele reis de ten sprake was van filevor- maken van het ongerief dat helft goedkoper krijgen en ming. Overigens konden de de ambtenarenactieè zeven een retourtje met 40 pro- treinen de extra klandizie zonder problemen verwer ken. De tijd is het normaal voor de spoorwegen een slappe tijd door de school vakanties en doordat veel forsensen een paar snipper dagen nemen. TWEE DAGEN BU MOEDER GEBIVAKKEERD AMSTERDAM Aan de arm van zijn vrouw Marij ke betrad gisteravond om acht uur de 30-jarige Frans M., een van de drie voortvluchtige hoofdver dachten in de ontvoe- ringszaak-Heineken, het hoofdbureau van de Am sterdamse politie. Ver moeid, een beetje in de war, maar met een zekere opluchting gaf hij zichzelf aan. Uit een eerste gesprek, dat de recherche met de man had, is naar voren gekomen, dat Frans M. zich sinds de over handiging van het losgeld bij een viaduct in de in aanleg zijnde rijksweg 28 bij Utrecht, heeft schuilgehouden in de hoofdstad. Hij sliep onder bruggen, bietste hier en daar wat eten en kocht, toen dat niet meer ging, van zijn aan deel van het losgeld voedsel. De politie sluit niet uit dat een of meer van de acht briefjes van honderd gulden, die giste ren werden ontdekt op de hoofdkantoren van de NMB en de Amro-bank van Frans M. afkomstig zijn. De afgelopen twee dagen heeft hij zich schuilgehouden bij zijn moeder in Amsterdam. Daar heeft hij gisteren met zijn vrouw gesproken. Nadat zij tot de conclusie kwamen dat hij zich het beste aan kon geven, zijn ze samen door de stad naar het hoofdbureau aan de Elandsgracht gelopen. Het zwervende bestaan en het feit dat hij zich opgejaagd ■voelde, heeft op Frans M. die pe sporen nagelaten, zo is ge bleken. Dit bevestigt de theo rie van de recherche, dat ook de twee anderen zich in een moeilijk parket moeten bevin den. Ze worden opgejaagd door de politie, de onderwe reld van Amsterdam en de pers. Ze hebben wel geld, maar kunnen dat eigenlijk niet uitgeven, en wat voor deze Amsterdammers volgens de politie zwaar telt is dat ze de kerstdagen niet bij familie hebben kunnen doorbrengen. Polen vragen asiel AMSTERDAM Zeventien Polen die een Europese rond reis maakten met het Poolse passagiersschip Rogalin zijn gisteravond niet op het schip, dat inmiddels is vertrokken, teruggekeerd. Zes van hen hebben zich inmiddels bij de Amsterdamse vreemdelingen dienst gemeld met een verzoek om politiek asiel, aldus de poli tie. Onduidelijk is nog waar de ander élf Polen zijn gebleven. Volgens de woordvoerder van de marechaussee waren er on der de niet naar hun land te ruggekeerde Polen een eco noom, een psychiater, twee technici, een boer, een aantal klerken, een student, een tolk en een verpleegster met haar kind. Terwijl we dagelijks verbaasd (of verheugd!) naar buiten kijkend kunnen constateren, dat het deze winter maar niet wil winteren heeft het KNMI alvast de balans opgemaakt van het weer in het afgelopen ]aar. moesson in het voorjaar, droogste herfst sedert dertig jaar. Over het winterloze winterweer van vandaag de dag kunt u dagelijks lezen in het weeroverzicht van de Leidse Courant. Zo niet, dan moet u daar dan nu snel iets aan doen. Een abonnement nemen op de krant, die u altijd in uw brievenbus aantreft: weer of geen weer. i De Leid* Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Ineenow Leid* Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1