Organon stelt kinderen aan rnstige risico's bloot Uw Gasbedrijf adviseert. Drie kwart van Taiwanese tegenorders al geplaatst Schokeffecten van belastingplan maken aanvaarding onzeker rubbers blijft )i j kritiek op Cnoop Koopmans „Verkopen staatsloten te riskant" Euthanasiepas in de maak CONCLUSIE CODECOMMISSIE: S«$ sss Eenvoudige operatie redding voor Poolse Ewa Kucharska (13) Heineken-verdachten bevinden zich in binnenstad Amsterdam BINNENLAND CcicbcSouoant WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 PAGINA 9 linister De Ruiter jzoekt Antillen feN HAAG Minister De Ruiter van ■ensie en de chef defensiestaf, luite- Jnt-generaal Huyser, brengen van 2 tot januari een werkbezoek aan de ko- mklijke marine op de Nederlandse An- *en. Daar zullen met name de marine- Parera en de marinierskazernes fcfisant op Curacao en Savaneta op Juba bezoeken. Dit heeft een woord erder van Defensie meegedeeld. Bo- ndien heeft minister De Ruiter onder »er een onderhoud met premier Don irtina. over staatkundige aspecten van I21P -~loek WADDINXVEEN Staatslotenverkoper P. Bos telaar (60) uit Waddinxveen, de enige in deze plaats, is zo boos op de directie van de staatsloterij en staatssecretaris van financien, mr. H.E. Ko ning, dat hij per 1 januari onherroepelijk stopt als lotenverkoper. Hij heeft dit in een brief aan de staatsloterij geschreven. Bostelaar protesteert hier mee tegen de nieuwe kasinstructie voor de loten- verkopers van de staatsloterij die op 1 januari van kracht wordt. Zo moeten de collecteurs en debi- tanten voortaan elke dag met hun dagopbrengst naar het postkantoor om dat geld te storten op de rekening van het rijk. De Waddinxveense loten verkoper vindt dit veel te riskant in deze tijd en ook onwerkbaar. Bostelaar is alleen nog bereid zijn standpunt te herzien als de overheid betere maatregelen invoert dan die tot nu toe. GOLDEN TEN IS KANSSPEL ALMELO De rechtbank in Almelo heeft gisteren een 57-jarige Enschedeër wegens het exploiteren van het spel Gol den Ten, en dus het overtreden van de Wet op de Kansspelen, veroordeeld tot een boete van 15.000 gulden waarvan 5.000 gulden voorwaardelijk. Zijn 33-jarige zoon die als zetbaas optrad werd veroor deeld tot een boete van 5.000 gulden. Vol gens de rechtbank kan men na enige uren oefenen wel een zekere behendigheid in het spel verkrijgen, maar in Goor, waar het spel werd geëxploiteerd, bleek de meerderheid van de spelers maar lukraak in te zetten en het spel als een roulette te beschouwen. Ze hadden vooraf van de ex ploitanten geen instructie gehad hoe het spel moest worden gespeeld. Bejaarden (nog) niet in WVC-computer DEN HAAG Op dit mo ment worden nog geen per soonsgegevens van bewoners van bejaardenoorden opgesla gen in een geautomatiseerd bestand op het ministerie van WVC. Wanneer dit in de toekomst wel gebeurt zal minister Brinkman met een reglement komen dat ervoor moet zorgen dat van deze gegevens geen misbruik wordt gemaakt. De minister antwoordt dit op schriftelijke vragen van VVD en PPR. Staat gaat domeingrond verkopen DEN HAAG Minister Ruding (Finan ciën) wil ieder jaar negentien miljoen gul den vrijmaken door de verkoop van do meingronden, stukken land die in handen van de Staat zijn. Het geld zal gebruikt wor den voor de aankoop van natuurterreinen. In 1984 wil gebeurt dit door door de ver koop van vrijkomende domeingronden (7 miljoen gulden), de verkoop van verpachte domeingronden aan de pachters (zes miljoen gulden) en de verkoop van nieuwe land bouwbedrijven in de Zuidelijke Ijsselmeer- polders (zes miljoen gulden). De brief waar in dit staat, is een antwoord op een al meer malen door de Kamer uitgesproken wens. AMSTERDAM De Nederlandse Vere niging voor Vrijwillige Euthanasie in Amsterdam komt volgend jaar met een euthanasiepas. Op de pas komen de foto en handtekening van de houder, alsme de de tekst: „Houder/houdster van de verklaring weigert hierdoor uitdrukke lijk toestemming hem/haar medisch te behandelen of te verzorgen indien hij/zij door welke oorzaak ook in een toestand verkeert waarin voor hem/haar geen herstel tot een redelijke of waardige le vensstaat te verwachten is. Hij/zij stelt voorts eenieder aansprakelijk voor mate riële en immateriële schade die het ge volg kan zijn van het negeren van deze verklaring". 7141 TRECHT De genees- iddelenfabrikant Orga- in heeft door reclame en 11 •1(volledige voorlichting Bangladesh en Kenya bruikers van prepara- n, met name kinderen, ootgesteld aan ernstige 7-21|ico s- bedrijf moet iortaan bij het verkopen n medicijnen in andere m: hden dezelfde informa- verstrekken als in Ne- ,4 rland gebruikelijk is. ■it heeft de Codecommissie Dr de Farmaceutische Be- jfstak in Nederland bepaald ar aanleiding van een icht die de Werkgroep Me- diese Ontwikkelingssamen werking (WEMOS) tegen Or- ganon had ingediend. Bij de uitspraak is voor het eerst ge bruik gemaakt van een twee jaar geleden door geneesmid delenfabrikanten opgestelde internationale gedragscode. WEMOS voerde aan dat Orga- non bij bepaalde in de Derde Wereld verspreide produkten contra-indicaties, waarschu wingen en bijwerkingen on vermeld laat. De codecommis sie is tot de conclusie gekomen dat die klacht terecht is. Organon prees in Bangladesh en Kenya verschillende ge neesmiddelen op basis van anabole steroïden aan als mid del tegen ondervoeding, zon der daarbij te vermelden dat de behandeling gecombineerd moet worden met een voed zaam dieet. Het preparaat Or- gabolin, dat in „frambozens- maak" te krijgen is, werd in Bangladesh speciaal aanbevo len voor kinderen, waarbij na drukkelijk wordt gesteld dat er geen contra-indicaties ziin. De Nederlandse bijsluiter bij hetzelfde middel waarschuwt onder meer voor „virilisatie" (vermannelijking), met name bij kinderen. Dit uit zich on dermeer in versterkte haar groei. Organon heeft de „noodzake lijke zorgvuldigheid onvol doende betracht'aldus de uit spraak van de codecommissie. Een farmaceutisch bedrijf moet, zo vermeldt de uit spraak, rekening houden met de omstandigheden in het land waar het zijn produkten afzet en extra zorgvuldig zijn in lan den waar minder waarborgen zijn voor het verantwoord ge bruik van de geneesmiddelen. De voorlichting van Organon over de genoemde preparaten voldoet niet aan de normen van juistheid, eerlijkheid, ethiek en goede smaak zoals die zijn gesteld volgens de in ternationale gedragscode, al dus de codecommissie. Organon liet dinsdag in een verklaring weten het in hoofdzaak met de uitspraak eens te zijn. Het bedriif geeft toe dat het in een aantal geval len niet zorgvuldig genoeg is geweest en voegt daar aan toe dat „al geruime tijd maatrege len ter correctie worden geno men". Volgens Organon heeft de codecommissie haar oordeel gebaseerd op „verouderd en inmiddels aangepast materi- WEMOS zei gisteravond in een eerste reactie ingenomen te zijn met de erkenning van de juistheid van haar klachten. WEMOS is het echter niet eens met de verklaring van Organon dat het uitsluitend om verouderde produkten zou gaan. Nog in oktober kocht een medewerkster van WE MOS in Peru een middel, Fer- tabolin, waarover in het proces geklaagd was, aldus de werk groep. Organon had eerder la ten weten dat dit middel sinds 1978 niet meer werd gevoerd in Peru. JEN HAAG Premier fibbers blijft bij zijn kri- Y Mk op de Amsterdamse F Jchter A. Cnoop Koop- I 9 ans, vanwege diens uit- tingen tijdens de ambte- irenacties. Lubbers ant- ïordt dat aan PvdA- ^ctieleider Den Uyl, die in schriftelike vragen H had gewezen dat de B^bsident van de recht- pk in Amsterdam noch I I I procureur-generaal bij Hoge Raad maatrege- n in eolatiesubsidie nzc'le° Jiurwoningen len tegep Cnoop Koop- mans nodig oordelen. Volgens Den Uyl leidt dit tot de conclusie dat de kritiek van de premier „onzorgvuldig is, gelet op de noodzaak van te rughoudendheid van de uit voerende macht ten opzichte van de rechter in ons rechts bestel". Lubbers is het daar niet mee eens. „Wanneer een lid van de rechterlijke macht buiten de rechtszaal uitlatin gen doet over het kabinetsbe leid, acht ik het niet onzorg vuldig daarop te reageren", al dus de premier in zijn ant woord. Mr. Cnoop Koopmans, die te vens lid is (voor de PvdA) van Ergernistrofee voor Lubbers Tijdens de vanmorgen uitgezonden „Wekkerradio" van de Vara kreeg premier Lubbers uit handen van Ivo de Wijs de Consumenten „ergernis"-trofee aangeboden. De wisselbeker wordt jaarlijks uitgereikt aan een persoon of instelling waaraan radioluisteraars zich op het terrein van consumen tenaangelegenheden het meest geërgerd hebben. Lubbers kreeg de trofee voor het hele kabinet vanwege het beleid „van stijgende prijzen en dalende inkomsten". de gemeenteraad van Amster- macht gebruikte om het ver- zich te verwonderen over het dam, kwam in opspraak door weer van de ambtenarenbon- feit dat de bonden zich steeds uitspraken in een tv-inter- den tegen de kortingen op de neerlegden bii het rechterlijk view. Hij gaf als zijn mening salarissen te breken. Tegen de bevel een staking te beëindi- dat de overheid de rechterlijke achtergrond daarvan zei hij gen. envolq,, aft u nf' 6 acht! nhoog !N HAAG De subsi voor warmte-isolatie huurwoningen wordt a slecl j januarj verhoogd tot gebrQ procent met een iximum van 1.666 gul- en. tl per woning. Tot nu 44 golden percentages jï 25 procent voor dub- 1e beglazing en 30 pro- 4t voor de overige isola- jmrmen. De nieuwe >sidie geldt ook voor dit aangevraagde projec- die pas volgend jaar Jden uitgevoerd. 1st de verhoging van het iidiepercentage wordt vol- i jaar ook het pakket "atregelen uitgebreid, waar- JT subsidie kan worden ge- agd. Zo kan subsidie wor- 1 gevraagd voor verbetering een cv-installatie die meer één huurwoning ver- mt. Een reden voor de uit- jding van de isolatiesubsi- is dat het isoleren van wo gen trager gaat dan wordt leid in het Nationaal Isola- fcrogramma. (Vervolg van de voorpagina) Ondanks hun onzekerheid over de voltooiing van de twee door hen bestelde onderzeeboten, hebben de Taiwanezen er de Neder landse delegatie op gewe zen dat zij al 75 procent van de civiele orders die met die opdracht samen gingen, hebben geplaatst. De rest hangt nog in de lucht. Eventuele repercussies van Taiwan na de weigering van de regering een exportvergun ning te verlenen voor nog eens twee onderzeeërs zouden hier op betrekking kunnen hebben. De Nederlandse delegaties on der leiding van oud-staatsse cretaris Dik houdt in haar ver slag echter een slag om de arm over de mogelijke Taiwanese tegenmaatregelen. De Taiwanese autoriteiten verwachten dat de regering de surséance van betaling voor Wilton-Fijenoord opheft als eerste stap op weg naar nieu we orders. Zij hebben duide lijk gemaakt dat het voor hen moeilijk te begrijpen is dat de regering een missie stuurde om op verdere orders aan te dringen, terwijl de surséance van de werf niet was opgehe ven. Vanuit de missie is ge steld, dat de surséance van be taling voor Wilton-Fijenoord alleen opgeheven kon worden na uitzicht op nieuwe orders in de toekomst. Tijdens de missie kon niet pre cies worden vastgesteld welke orders zeker zouden afkomeh, zo meldt het verslag. Wel is de Taiwanezen de overweging ge geven in ons land mijnenjagers te bestellen. Dit zou voor 1 juli 1984 moeten gebeuren. Con currentie was er te verwach ten van Italië en West-Duits- land. De missie zegde namens mi nister Van Aardenne toe, dat de regering er alles aan zou doen om de werf in staat te stellen de twee onderzeeboten, die men nu voor Taiwan maakt, af te kunnen bouwen. Ook zegde de missie toe een eventuele splitsing van de werf in een marinewerf en een scheepsreparatiewerf eerst met de Taiwanezen te zullen bespreken. MEMELS __WSEW ZIET MI)N MN MmM. ADVERTENTIE Een lek in een slang, vervuilde branders... heel gevaarlijk. Laat uw gasapparatuur regelmatig controleren door een vakman. Waar u zo iemand vindt? Informeert u een6 bij uw Gasbedrijf. Dit isecn publicatie van dc in VECIN samenwerkende Gasbedrijven I Parkeermeter gedraagt zich als jackpot AMERSFOORT Een man. van wie vaststaat dat hij van het eerlijke soort is. heeft zich zondag op het politiebureau in Amersfoort gemeld om daar ruim 187 gulden af te geven. Hij had dit geld ver kregen na in worp van éénf gulden in een parkeerautomaat in de binnenstad. La ter op de dag meldde zich een tweede par keerder. die de uit kering van de auto maat kennelijk niet beschouwde als een kerstgeschenk. Hij overhandigde de po litie negentien gul den. De politie heeft niet willen vertellen waar de vrijgevige automaat staat. De gemeente is op de hoogte gesteld van de jackpot-neigingen van de parkeerme ter. LEEUWARDEN Het is vrijwel zeker dat de dertien jarige Ewa Kucharska uit Po len kort na de jaarwisseling aan een rugvergroeiing in Nederland kan worden geo pereerd. Diverse acties in Friesland, waaronder een puzzelactie var? het Friesch Dagblad, hebben thans een totaalbedrag van ruim tien duizend gulden opgebracht. Dat is ook het bedrag, dat no dig is om de reis- en ver- pleegkosten van Ewa (en haar moeder) te betalen. Beiden worden omstreeks 18 januari in Nederland ver wacht. In het Nijmeegse Sint Maartensziekenhuis zal ze door de chirurg dr. G.H. Slot (gratis) worden geopereerd. Daarna zal ze tenminste nog drie weken in dat ziekenhuis moeten verblijven. Ewa lijdt aan scoliose; dat is een ernstige vergroeiing van de ruggegraat. Wanneer op korte termijn niet operatief zou worden ingegrepen, zou het meisje met een scheefge groeid lichaam door het le ven moeten gaan. In haar va derland kan zij niet geholpen worden. In Nederland daar entegen behoren de rugge- graatcorrecties al tot de routi ne-operaties. Ewa woont in een gehuchtje onder de rook van de Poolse hoofdstad Warschau, samen met haar beide ouders en een tienjarig zusje. Zij is een kind uit een doorsnee Pools gezin. Via de Stichting „Wij helpen Polen" is Ewa vorig jaar vier weken in Nederland gëweest. Zij werd opgenomen in het gezin H. Haisma te Heeren veen. Haar gastmoeder ont dekte vrijwel direct wat er met Ewa aan de hand was. „Ewa schaamde zich ver schrikkelijk voor haar ver- Ewa Kucharska groeiïing. Ze wilde eerst dan ook pertinent geen badkle ding dragen aan het strand", zo vertelt mevrouw Haisma. De gastouders raadpleegden de huisarts en een fysiothera peut. Die konden haar in de korte tijd dat ze in Nederland verbleef niet voldoende hel pen. Een vriendin van het ei gen dochtertje Alma was al met succes aan dezelfde kwaal geopereerd en via haar kwamen de Haisma's in contact met dr. G.H. Slot in Nijmegen. WET TWEEVERDIENERS (Vervolg van de voorpagina) Ook noemde CDA-fractie- voorzitter Christiaanse het positief dat staatsscretaris Koning bereid is tot een overgangsregeling wat be treft het invullen van de werknemersverklaring. Volgens de aanvankelijke plannen moest deze reeds op 1 januari ingevuld te rug zijn bij de belasting dienst, hetgeen de indruk wekte dat de regering zich niets gelegen liet lig gen aan de Eerste Kamer, die zich immers pas op 29 december over het wets ontwerp uitspreekt. Of dit alles voldoende is om het CDA en bloc vóór te doen stemmen, kon Christiaanse niet aangeven. Volgens hem zal dat pas morgen bijken, wanneer de daadwerkelijke stemming plaats heeft. Het CDA heeft nog steeds proble men met de schokeffecten van het plan (sommigen zouden in eens duizenden guldens meer belasting moeten betalen), de te verwachten uitvoeringspro blemen en de barrière die de wet zou kunnen opwerpen voor vrouwen die willen gaan werken. Die laatste twee punten bezor gen ook de meeste pijn aan de VVD-fractie. De liberale sena toren vrezen dat alleen door middel van aantasting van de privacy de juistheid van de ge gevens van belastingplichti gen kan worden gecontro leerd. Wanneer is er wel spra ke van een gezamenlijke huis houding en wanneer niet? De PvdA verkeert net als de regeringsfracties in de moeilij ke positie, dat de partijgenoten in de Tweede Kamer vóór hebben gestemd. Maar ver wacht wordt dat de sociaal-de mocraten. die ook grote be zwaren hebben tegen het wetsontwerp, nu tegen zullen stemmen, als de regering daar door in moeilijkheden kan worden gebracht. D'66 en „klein links" zijn zonder meer tegen. Leger kampt met tekort aan officieren DEN HAAG Door een groot tekort aan officieren en onderofficieren worden honderden functies bij de landmacht bekleed door mi litairen met een lagere rang Nu wordt van de officiers- functies 20 procent en van de onderofficiersplaatsen 30 procent door militairen in la gere rangen vervuld, zonder dat zij hiervoor extra worden betaald. Het bevorderen in rang bij het bezetten van een hogere positie is op grond van bestaande verordenin gen niet mogelijk, aldus de Defensiekrant, het officiële orgaan van de landmacht. De directeur personeel van de Koninklijke Landmacht, gene- raal-majoor Verheijen, zegt in de Defensiekrant dat over de tekorten niet al te somber moet worden gedaan. Volgens hem zullen die tekorten over tien jaar zijn gehalveerd. Een van de maatregelen om die de legerleiding hanteert om dit probleem aan te pakken, is om oudere officieren en onderoffi cieren te bewegen vrijwillig langer dienst te doen dan de ontslagleeftijd van 55 jaar. AMSTERDAM De drie nog voortvluchtige daders van de Heineken-ontvoe- ring bevinden zich in de binnenstad van Amster dam. Ze kunnen zich nog wel even verborgen hou den maar het zal niet lang meer duren voordat de politie ze in de kraag grijpt, aldus vanmorgen een woordvoerder van de Amsterdamse politie. Hij wijst erop dat het drietal internationaal staat gesigna leerd en daardoor eigenlijk geen kant meer op kan. Bo vendien zijn het Amsterdam mers die altijd in de binnen stad gewoond en geleefd heb ben en daar niet meer buiten kunnen. Ten aanzien van verdachte Frans M. die afgelopen week via brieven en gesprekken liet doorschemeren zich snel te willen aangeven, is de politie wat gaan twijfelen aan diens bedoelingen. „Hij had zich al lang bij ieder bureau kunnen aangeven. Bovendien heeft hij de politie min of meer voor jo ker gezet door niet te verschij nen op een plaats waar hij zien bij ons zou melden". Van de twee andere verdach ten heeft de politie geen aan wijzingen gekregen dat zij zich snel zouden willen aangeven. Het gaat hier om de 25-jarige Wil H. en de 26-jarige Cor van H., beiden uit de hoofdstad. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9