„Ik heb in Florida een soort verjongingskuur ondergaan" „De Bloeddorstige Badmeester en andere griezels voor kinderen >n" Wachtend op de dageraad, Han Suyins meeslepende „geschiedenisroman,, Historische waarheid in Nederlanders overzee KUNST CeidócGomant WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 PA< ID JOAN MIRÓ WORDT IN BARCELONA BEGRAVEN PALMA/BARCELONA Het stoffelijk overschot van Joan Miró, de Spaanse surrealistische schilder die op eerste Kerstdag op 90-jarige leeftijd overleed, is vandaag overgevlogen naar Barcelona. Het is daar opgebaard in een regeringsgebouw. Morgen heeft de begrafenis plaats op het kerkhof van Montjuich. Dit kerkhof ligt op een heuvel die over de haven van Barcelona uitziet. In de kerk van de Heilige Nicolaas in Palma op Majorca is gisteren de lijkmis gehouden voor Miró. De mis werd opgedragen door de bisschop van Palma mgr. Teodoro Obeda, in aanwezigheid van Miró's vrouw Pilar Juncosa en de Spaanse minister van cultuur, Javier Solana. Overeenkomstig Miró's laatste wens werd de plechtigheid gehouden in het Catalaans, de taal van de geboortestreek van de kuns tenaar en van de Spaanse eilanden in de Middelland se Zee. Miró en zijn vrouw waren in 1929 in dezelfde kerk in het huwelijk getreden. Duitse overheid koopt weer kunst BERLIJN Voor de tweede keer binnen een maand zullen de Duitse overheid en particulieren miljoenen marken uitgeven voor het behoud van een kunstschat, die aan het bui tenland zou worden verkocht. Er is 15 miljoen mark bijeengebracht voor het aankopen van het 18e eeuwse schilde rij „Inscheping naar Cythera" van de Franse schilder Jean-Antoine Wat- teau. Op 6 december kocht de Duitse overheid voor 34 miljoen gulden het manuscript „Evangeliën van Heinrich de Leeuw" op een veiling in Londen. Het schilderij van Watteau is eigen dom van prins Ludwig Ferdinand van Pruisen, de troonloze erfgenaam van de Pruissische kroon. Pssstt wijzigt programma DEN HAAG - In tegenstel ling tot eerdere berichten speelt kindertheatergroep Pssstt in januari niet de stuk ken „Werkelsprook" en „Het teken van Az". In verband met ziekte moest „Sirkus" nog eens op het repertoire worden genomen. „Sirkus" is een bewerking van „August, August, August" van Pavel Kohout. Het is op 8, 15, 22 en 29 januari, 1 en 15 april en 6 en 13 mei te zien in het HOT in Den Haag. Het stuk, dat geschikt is voor kinderen vanaf acht jaar, begint om twee uur 's middags. HANS LISKA OVERLEDEN BAMBERG De Westduitse te kenaar, graficus en schilder Hans Liska is volgens een mededeling van zijn familie op Tweede Kerst dag in Wernheim aan een hart aanval overleden. De in Wenen geboren Liska woonde in Schess- litz bij Bamberg in het noorden van Beieren. Liska was vele jaren verbonden aan uitgeverij Ullstein in Berlijn en van zijn hand is het dagboek in schetsen uit de Twee de Wereldoorlog „Protokoll des Schreckens". Na de oorlog wierp Liska zich onder meer op stadsge zichten en, als „vertolker van de techniek" op afbeeldingen van auto's en machines. Cellosonaten in Zingende Zolder DEN HAAG Het 376e Zin gende Zolder-concert op woensdag 11 januari dat om 20.15 uur begint, brengt Leo van Doeselaar piano en Taco Kooistra cello op de been. Zij spelen van Van Beethoven de 7 variaties op „Bei Mannern welche Liebe fühlen" uit Die Zauberflöte van Mozart, de so nate Op. 41 van Orthel, de so nate nr. 1 in Bes van Mendels sohn en, na de pauze, de sona te in d Op. 40 van Sjostako- vitsj. Het volgende Zingende Zolder-concert op 1 februari is gewijd aan volksmuziek uit Zuid-Amerika. Piano-meester in Diligentia DEN HAAG In de serie „Meesters aan het klavier" treedt 8 januari in Diligen tia op Aldo Ciccolini. Op de zijn programma staat werk van Ravel, Satie, Franck en Debussy. Cicco lini, in 1925 in Napels ge boren, werd als 9-jarige bij wijze van uitzondering tot het conservatorium toege laten. Een paar jaar later won hij een eerste prijs en als 16-jarige presenteerde hij zich aan het Napoli- taanse publiek met het tweede pianoconcert van Chopin. Productief jaar voor Max Dendermonde Schrijver-dichter-jour- nalist Henk Hazelhoff - beter bekend onder zijn pseudoniem Max Dendermonde - heeft een zeer produktief jaar achter de rug. On langs verscheen een bundel met 101 son netten: „Ik geef jou een gedicht of wat". Een tweede bundel met 102 sonnetten („Ga mee op een enke le reis") zal half mei uitkomen. Een derde met 103 stuks zal ge heel gewijd zijn aan de liefde; vol erotische en amoureuze poëzie. Maar ook het proza werk heeft zijn volle aandacht. Zo zal in 1984 de roman „De be kentenis van Beth Nobbe" verschijnen. Evenals de 25e druk van „De wereld gaat aan vlijt ten onder". En of dat nog niet vol doende is, rolt er een rijk geïllustreerd boek - „Insight Holland" - van de pers, dat o.m. bedoeld is voor de tweede en derde gene ratie emigranten. Max Dendermonde heeft alle belang bij die forse produktie. Hij moet minstens een half jaar vooruit ver dienen, om eindelijk de roman te kunnen afronden waar hij al zo'n jaar of twintig mee bezig is. Een sterk autobiografisch werk, dat handelt over een probleem waar hijzelf lang mee heeft ge worsteld: alcoholisme. AMSTERDAM „Mijn ontwenningskuur duurde slechts tweeëneenhalve week. Dat ging zo snel, omdat ik meteen tegen mezelf zei dat het afgelo pen moest zijn met de drank. Wel zat ik hele maal aan de vloer. Behal ve allerlei adviezen heb ben ze me toen ook geld gegeven. Om opnieuw te kunnen beginnen. Het geld kwam uit een potje voor publicitaire doelein den en was bedoeld voor een boek over alcoholis me". „Toen ik tegenwierp, dat ik dat al gedaan had in „De da gen zijn geteld", riepen ze dat dat boek helemaal niets voor stelt, in vergelijking met wat ik nu had meegemaakt. Ze hadden gelijk. Naarmate de ja ren verstreken - die kuur was 21 jaar geleden - vond ik het steeds moeilijker om dat boek te schrijven. Tot ik zo'n acht jaar geleden daar een vorm voor heb gevonden. Maar er zijn ondertussen zo veel dingen gebeurd, waardoor het boek is blijven liggen. Ik heb er nieuwe inzichten over gekregen, maar ben nu hele maal rond. Weet ook precies het begin en het eind. Hoe ik het moet opbouwen. Wat ik er moet inbrengen of weglaten. Driekwart gedeelte is klaar, maar ik wil het toch helemaal gaan herschrijven. Dik boek Het wordt een ouderwets dik boek van waarschijnlijk 500 pagina's. Daar heb ik een half jaar voor nodig. Dat betekent dat ik die zes maanden finan- „Ik vind over het algemeen dat de Nederlandse literatuur te huiskamerachtig is. Te klein. Puur literair gezien heb ik het altijd jammer gevonden, dat we de koloniën niet meer hebben. Indonesië heeft ons immers op dat gebied zeer be vrucht. Een wijdheid gegeven aan onze letteren. Ik probeer steeds een soort Indonesië te vinden, om dat element „an ders" in mijn verhalen te leg gen. Om dat dorpse te door breken". Opdrachten Max Dendermonde: „Als free-lancer ben je altijd bang voor de toekomst". cieel moet hebben vrijgesteld. Ik moet dan ook geen ander werk hoeven te doen". Een free-lancer heeft het, ze ker in deze tijd, niet makke lijk. Ook Max Dendermonde heeft de buikriem moeten aan halen. Hij was net met vrouw (de fotografe Annelies Scholz) en twee zoons overgehuiscL naar het kunstenaarsplaatsje Sarasota aan de Golf van „Het is niet dat we arm zijn, maar we moeten wel op de kleintjes letten. We hebben ander werk gevonden, en het lukt ons nog steeds ons brood te verdienen, al is het wel moeilijk, ook door de hoge koers van de dollar". „Vandaag nog kwam ik een vent tegen, die vroeg waarom ik dan niet in het Engels ging schrijven. Die begrijpt er dus niets van. Ik ben een Neder landse schrijver en schrijf in de Nederlandse taal. En ook al zou ik het willen, dan kun je op mijn leeftijd niet verande ren. Of je het nu leuk vindt of niet, je bent gebonden aan Ne derlandse mensen". Dendermonde gebruikt zijn verblijf in Nederland niet al leen voor het schrijfwerk, maar ook om opdrachten los te peuteren. Zo gauw hij wat meer financiële zekerheid heeft, vliegt hij terug naar vrouw en kinderen. „Als free-lancer ben je altijd bang voor de toekomst, voor je brood, je gezin. Toen ik nog in Nederland woonde riep ik, als ik gebeld werd, al vaak ja voordat ik wist waarover het ging. Want je bent geil op op drachten, omdat je bang bent. Door in Florida te gaan wonen heb ik mijn leven erg verge makkelijkt. Ik kan daar in alle rust werken. Er wordt ook amper gebeld. En als er gebeld wordt, dan gaat het om grote opdrachten. Voor mij is die verhuizing be vrijdend geweest. Ik heb daar een soort verjongingskuur on dergaan. Want dichten is toch eigenlijk jongelingswerk? Die rust is nodig. Je moet als schrijver een heleboel wit, een heleboel kader om je heen hebben. Niet gestoord worden. Vestdijk had zichzelf een heel merkwaardig kader gescha pen. Die zette de stofzuiger aan, dan had hij geen andere bijgeluiden". „Als ze er achter kom^n wat ik allemaal heb uitgevreten in mijn leven - ik zeg dat altijd bij wijze van grap - en ze stop pen me eindelijk eens in de gevangenis, dan vind ik dat vervelend. Maar, als ze me dan maar een schrijfmachine meegeven, dan ram ik er op los. Dan ben ik van alle zorgen bevrijd, hoef ik nergens meer aan te denken, niet voor mijn gezin te zorgen. Dan zou ik - denk ik - zoveel gaan schrijven, dat de uitge vers het niet meer aan kun nen. Want, als je een beetje op schiet, kón je in drie maanden een heel aardig boek schrij ven. Vestdijk had ook zo'n grote produktie. Deed niets anders dan schrijven. Hij had zichzelf opgesloten in die kamer in Doorn". Florida f Dat ongestoord kunnen wer ken is niet de enige reden voor de vestiging van de familie in dat aanhangsel van de Vere nigde Staten. „Annelies* en ik hadden in 1979 heel veel wérk in de VS. We zaten meer in Amerika dan in Nederland. Dachten er toen al over om daar - later - voorgoed te gaan wonen. Mijn vrouw had een voorkeur voor Nieuw Mexico, maar ik vond het daar te koud. We werden het eens dat het dan Florida moest worden, maar dan wel aan de Golf van Mexico. De kinderen hebben ons toen min of meer onder druk gezet. Verhuizen vonden ze prima, maar dan moest het wel gelijk gebeuren. Anders hoefde het voor hen niet meer. Annelies vloog in haar eentje naar Florida en vond in Sara sota een huis". PETER TERINK De uitgeverij Bert Bakker heeft onlangs een aantal kin derboeken (paperbacks) uitge bracht, dat bij elkaar voor elk wat wils te bieden heeft. Zo is er voor de wat grotere kinderen die van griezelen houden een werkje, getiteld „De Bloeddorstige Badmeester en andere griezels voor kinde ren", een bundel van griezeli ge gedichten van Hans Dorres- tijn, die jarenlang liedjes schreef voor de televisie, on der andere voor de Jan de Bom-show. „Het zijn de grieze ligste liederen geworden die er in Nederland ooit voor kinde ren geschreven zijn", vindt de schrijver zelf. Het 67 pagina's boekje, geïllustreerd door Syl via Weve. kost 14,90. „Hoera, we worden rijk, mijn broertje heeft een kranten wijk", is een warrig, voor ve len wellicht wat al te modern verhaaltje van de belevenissen van een ongetrouwde moeder die liedjes schrijft en haar grofgebekte zoontjes Rob bie en Willem. Het niet geïl lustreerde boekje werd ge schreven door de schrijfster M. Mus, telt 112 pagina's en kost 12,90. Het is bestemd voor kinderen vanaf tien jaar. Veel meer een kinderboek is „Esther en het geheim van opa", geschreven door Hans Heyting en geïllustreerd door Karin Bouthoorn. Het 104 bladzijden tellende werkje gaat over het meisje Esther, dat bij haar opa in een klein dorp logeert. Zowel opa als Jan, de jongen die met zijn moeder tegenover opa woont, hebben een geheim. Uiteinde lijk blijken de stukjes van Jan en die van Opa in deze legpuz zel steeds beter bij elkaar te passen. De oplossing is er een, die uit het leven gegrepen is, maar die sommige ouders hun kinderen vanaf acht jaar waarvoor het boek bedoeld is misschien nog niet kunnen uitleggen. Het boekje kost 12,90. Bij de overige boeken gaat het om vertalingen. Interessant is „De Zaak Kolokol" door Larry Bograd. Deze boeiende en ont roerende roman gaat over een 16-jarige zoon van Russische dissident. Wanneer zijn vader Illustratie uit „Er was eens en nog eens". wordt opgepakt komt de jon gen, Lev Kolokol genaamd, in verzet tegen het regiem. Het boek telt 176 pagina's, is niet geïllustreerd en kost 18,90. Het is bestemd voor kinderen vanaf 14 jaar. „Er was eens en nog eens''' van Maureen Osborne is een boek voor kinderen vanaf 9 jaar. De verhalen in het boek worden verteld door Maggie, die gedurende de afwezigheid van haar moeder op haar broertjes past. Maggie's verha len zijn een soort echo van de avonturen die de kinderen zelf beleven. Zodoende worden de „echte" dingen die in het boek gebeuren afgewisseld met een sprookjesachtig fantasiever haal. De vignet-achtige illus traties in dit bijzonder leuke en spannende kinderboek zijn van de hand van Eileen Brow ne. Het 213 bladzijden dikke boek kost 18,90. Niet nieuw, maar wel de moei te waard is „Miyax, de wolven en de jager" van Jean Graig- head George, dat Nederland in 175 met de Zilveren Griffel werd bekroond en waarvoor de schrijver in Verenigde Sta ten de belangsrijkste jeugdboe kenprijs in de wacht sleepte. Dit spannende boek, bestemd voor kinderen vanaf 12 jaar, gaat over de belevenissen van Miyax, de dertienjarige doch ter van de Eskimojager Kapu- gen, die verdwaalt op de onaf zienbare toendra van Alaska en moet leven van wat de na tuur haar biedt. De schitteren de illustraties zijn van de hand van John Shoenherr. Het boek telt 151 bladzijden en kost ft 16,90. LEO HENNY Yarèse compleet Eindhove DEN HAAG Het semble, Slagwerkgroe Haag en het Circle Ei organiseren naar aai van de 100e geboorted^, de componist Edgard een aantal concerten w in samenwerking met sidentie Orkest, een bijt pleet beeld van Varèserl wordt gegeven. jjecl r be kra rk den A/ars' Tegelijkertijd houdt ling bouwkunde van nische Hogeschool in ven een expositie ove chitectonische aspecti het Poème électroniqi paviljoen waarmee zich op de wereldtenlï ling 1958 in Brussel teerde. In dit paviljc het „georganiseerde van Varèse te horen, heel wordt geopend i bruari in het Auditori' de TH in Eindhoven der meer een lezing va kis. 's Avonds volgen ringen van werk van he' :indw "ien, ;or1 1 d; relc da ■t z« ;refl -sch Het programma meer in Den Haag her 15 februari in het Conservatorium. Te ren zal ook zijn werk bern, Busoni en Schön cprhai KtfO al ADVERTENTIE NOG 3 DAGEN Wel plek ma(* geen geld voqdee[i camping bij $pU Voorschoten)- VOORSCHOTEN nog niet duidelijk of|" een commerciële earn Voorschoten komt. is er wel, want Vo< wordt al sinds 1956 teerd met het gegeven^ gedeelte van de wijk Hofland braak moet liggen omdat dwars wijk „het produkt kentafels van staat", rijksweg 11, teerd is. Zelfs de Wij een vorige raadsperij voorstandef van de aai Rijksweg 11, ziet thJ rijksweg niet meer alsh Inmiddels heeft Voolrajl op het tracé al een sp|g§ aangelegd en ook is woonwagenkampje reiding. Er blijft danl!~~- noeg ruimte om een ciële camping op te waarbij de bezoekersl T kunnen maken van hi; daarnaast gelegen zïek „Het Wedde". Het enijt is wel belangrijkste proven het geld. Wethouder I^j lis liet tijdens de begra. handeling al weten t dergelijke camping mi]Pr hectare groot moet z^rki doende voor 300 plaatsyoo plaats vraagt een in\|itgl, van 5- tot 60000 guldt,^c financiële ruimte oifj De,cijfers zijn verstrr de ANWB, die overi^gg' camping in Voorschoel v ziet zitten. In de Ranj da zeker in de omgevin|es^ Leiden en Den Haajjj dringend behoefte aa peergelegenheid. P°g' mei Het nieuwste boek van de Chi nese Han Suyin zou groot on recht worden aangedaan, als; het alleen als roman wordt be oordeeld. „Wachtend op de da geraad", het zestiende boek van deze momenteel in Zwit serland wonende schrijfster- arts, is namelijk niet alleen het meeslepende verhaal van de liefde van een Amerikaanse journaliste voor een Chinese arts. Hun levensverhaal, dat begint tegen het eind van de Tweede Wereldoorlog en tot in onze tijd voortduurt, vormt de achtergrond van een uiterst boeiende beschrijving van de wereld na 1945, toespitst op de verhouding tussen de Verenig de Staten en de Volksrepu bliek China én op interne ge beurtenissen in beide landen. Han Suyin, die eigenlijk Rosa lie Chou heet, beschrijft in haar boek een tijdvak dat zij zowel in als buiten China heeft beleefd. De nu 66-jarige schrijfster, dochter van een Chinese vader en een Belgi sche moeder en getrouwd met achtereenvolgens een Chinees, een Engelsman en momenteel een Indiër, vertrok in 1935 vanuit Peking naar België om medicijnen te studeren. Drie jaar later keerde zij naar haar land terug en koos de zijde van de nationalistische gene raal Tsjang Kai-Tsjek in diens strijd tegen de Japanners. Terwiil zii als vroedvrouw in de binnenlanden van China werkte, trouwde Han Suyin met de legerofficier Pao- Hwang, die in 1942 werd be noemd tot militair-attaché in Londen. Toen haar man tegen het einde van de oorlog naar China terugkeerde om gene raal te worden in het leger van Tsjang, bleef Han in Groot-Brittannië wonen. Haar bewondering voor Tsjang Kai- Tsjek was, als gevolg van de corruptie van de nationalisten. omgeslagen in wantrouwen en verachting, terwijl haar sym pathie voor de communisten van Mao Zedong alleen maar groeide. Dat leidde tot een steeds bredere kloof met haar man, een element dat in veel van haar werken terugkeert. Tussen 1947 en 1968 woonde en reisde Han Suyin, die intus sen arts was geworden, vooral in het Verre Oosten. Naast haar drukke artsenpraktijk bleef zij schrijven, Na enkele jaren kreeg Han Suyin in Eu ropa en de VS steeds meer be kendheid, omdat zij op 'n ook voor niet-Aziaten begrijpelijke manier over het moderne Chi na schreef en vertelde en dat nog steeds doet. Zelf zegt ze. dat zij een brug probeert te slaan tussen het (Verre) Oos ten en het Westen. In 1968 verhuisde Han Suyin naar Eu ropa, waar zij zich eerst in Pa rijs en vervolgens in Zwitser land vestigde. „Wachtend op de dageraad" is, zoals gezegd, geen gewoon boek. Het is eigenlijk een „ge- schiedenisroman", een krui sing tussen een historische ro man, een liefdesgeschiedenis en een politiek geschiedenis boek, waarin de grenzen tus sen liefde en politiek nogal eens wegvallen, maar waarin tegelijkertijd de historische kernen van het verhaal zeer geloofwaardig overeind blij ven staan. Samen met de aan trekkelijke schrijfstijl van Han Suyin, de inhoud van het ro man-gedeelte en de grote fei tenkennis van de schrijfster zijn dat allemaal facetten, die maken dat je slechts blij kunt zijn dat het boek niet dunner is dan de bijna 600 bladzijden die het nu telt. JOS TIMMERS Han Suyin: Wachtend op de dageraad; een uitgave van Gottmer, Haarlem; prijs: 39,50. Het initiatief van Veronica om de ook in vaderlandse liederen veelmalig bezongen Hollandse ondernemersgeest in de Gouden Eeuw ook op tv uit te stralen, leidde tot de serie „Nederlanders overzee" die nog volop loopt en bekijks verdient. Vooral omdat er niet aan chauvinistische mooipraat wordt gedaan. Men krijgt naast een goed stuk geschiedenis ook te horen, dat onze voorva deren ook niet zulke lieverdjes waren. Neem Jan Pietersz. Coen, die in het voormalige Indië de handelsbelangen veilig stelde en in die gordel van smaragd letterlijk over de lijken van hele dorpsbevolkingen ging. Ook elders hebben zn hevig huis gehou den onder inheemse volkeren, zowel in de Oost als in de West. Zij terroriseerden, koloniseerden en vulden hun ruimen behalve met specerijen ook met geketend mensenvlees, slaven uit Afri ka, die voor grof geld naar Amerika gingen. Amsterdam dankt er zijn grootheid aan. Daar zetelden de zakenlieden van de Ver enigde Oost- en West-Indische Compagnie, die de schepen met ruig volk over alle toen bekende oceanen lieten varen. Die historisch verantwoorde aanpak in deze serie is vooral ook te danken aan het geschiedenis-instituut van de Leidse Rijksuni versiteit. Deze instelling spendeerde aan de serie enig geld en veel kennis. Dit op voorwaarde, dat de historische werkelijkheid geen geweld zou worden aangedaan. Van deze wetenschappelij ke verantwoording getuigt nu ook het boek met dezelfde titel en tekst als de tv-serie, „Nederlanders overzee" dus, samengesteld door twee schrijvers, die ook bij de tv-serie werden betrokken en die het boek bovendien voorzagen van verhelderend plaat werk. In dit boek leest men ook hoe met de handelsactiviteiten ge paard ging de missioneringsijver. Het Christendom kreeg aan hang onder miljoenen in toen bekende gebieden. Vooral de Je zuïeten leefden zich daarin uit, op de voet gevolgd door zende lingen. Die maakten elkaar somtijds zelfs het bekeringswerk on- Twee oude kanonnen van het fort Amsterdam op het Maarten ter illustratie van het feit dat een groot deel va se bevolking als kannonenvlees diende. mogelijk. Dé geestelijkheid dankte zijn belangrijke posi Él^ aan het feit, dat zij ook als tolken fungeerden bij het overleg en bij het leggen van contacten met heersers U niveau. Dit allemaal in vlotte vertelstijl neergelegd in dit boek, wel enige voorkennis veronderstelt over de menselijk* dingen in vroeger eeuwen. Boeiend maken dit boek o< schrijvingen van ogenschijnlijk kleine feitjes, die de gif beurtenissen markeerden. Zodoende krijgt men een sT zicht in de leef- en handelwijze van die dagen. TON OLIE1(0 v. Leonard Blussé en Jaap de Moor: „Nederlanders jg uitgeverij Wever BV te Franeker; prijs: 29,90.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 4