zet Sam-8 raketten in Angola tegen luchtmacht Zuid-Afrika t Olie-rijk Brunei gaat rooskleurige toekomst tegemoet ?raël ziet Vredesplan Reagan „i jweer aan de horizon opdoemen Wilde staking bij Surinaamse bauxietbedrijven duurt voort Reagan: geen straf voor bevelhebbers Beiroet ZBÏ UITENLAND £cidóc6omcMtt WOENSDAG 28 DECEMBER 1983 PAGINA 11 gewi HJtori gehe hebty; onbn tacifii hten e jusl ?nst irgei0 ik <fr cT eer staking bij Sabena BRUSSEL Het personeel van de Belgische nationale luchtvaartmaat- ichappij Sabena heeft tot en met van- norgen vroeg voor de derde maal bin ten één week een 24-uursstaking ge- touden. Vandaag wordt bekeken of de icties moeten worden voortgezet. Het conflict is volgens de vakbonden het jevolg van de weigering van de direc- ie van Sabena, om de salariskortingen /an de afgelopen 18 maanden terug te i Iraaien. Het personeel ging in 1982 met en tijdelijke salariskorting van 3 tot 17 >rocent akkoord om de financiële situ atie van het bedrijf te verbeteren en hpntslagen te voorkomen. De lucht vaartmaatschappij zegt dat zij de kor- iingen in het komende jaar niet kan ipheffen ondanks een positieve balans 1983. Groot deel Zweden uren zonder stroom STOCKHOLM Het grootste deel van Zweden en sommige plaatsen in Oost-Denemarken hebben gisteren vele uren zonder stroom gezeten na een explosie in een transformatorhuis ten westen van Stockholm. Een woordvoerder van de Zweedse elek triciteitsmaatschappij sprak van de grootste stroomstoring die zich ooit in het land heeft voorgedaan. Banken en warenhuizen, waar net de uitverkoop was begonnen, moesten hun deuren sluiten. Metro's en liften bleven ste ken. Het verkeer in diverse steden werd een chaos. Gisteravond was de stroomvoorziening, ook in de getrof fen deel van Denemarken dat op het Zweedse net is aangesloten, hersteld. Lancering ruimteveer Challenger verschoven WASHINGTON Het Amerikaanse ruimteveer Challenger wordt niet op 30 januari gelanceerd maar op 3 februari. Men wil de technici meer tijd geven om te zoeken naar de oorzaken van de pro blemen, die zich twee weken geleden tijdens de vlucht van het ruimteveer Columbia voordeden. Men kampte toen met storingen in twee compu ters en na de landing constateerde men brand schade. De Challenger gaat acht dagen de ruimte in met vijf astronauten aan boord, onder wie drie vluchtspecialisten. Zij zullen twee verbindingssa tellieten in een baan om de aarde brengen, alsme de een experimenteel platform dat met diverse in strumenten is uitgerust. Een belangrijke opdracht is voorts het beproeven van apparatuur waarmee mensen zich individueel in de ruimte kunnen voortbewegen. Twee vluchtspecialisten zullen met deze toestellen „ruimtewandelingen" gaan maken. Andropov evenmin bij Opperste Sovjet MOSKOU De Opperste-Sovjet (het 1.500 le den tellende Russische parlement) is vandaag in Moskou zijn twee-daagse zitting begonnen in afwezigheid van president en partijleider Joeri Andropov. Tijdens de zitting van de Opperste Sovjet (parlement) zullen het economische plan en de begroting voor 1984 worden goedgekeurd. De voorstellen hiervoor zijn maandag en dins dag aanvaard door het centraal comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie. Ook tijdens de vergadering van het centraal comité ontbrak Andropov,, die volgens een verklaring „om redenen van voorbijgaande aard" niet aan wezig kon zijn. Volgens westerse waarnemers is de afwezigheid van Andropov bij de vergade ringen van deze week zonder precedent. PRETORIA/LISSABON Vliegtuigen van de ^uidafrikaanse lucht- nacht zijn gedurende de ricties die in het kerst weekeinde in Zuid-Ango- i werden uitgevoerd, be- jchoten met moderne 'ftussische Sam-8 raketten, paarbij zouden volgens Angola twee Zuidafri- kaanse vliegtuigen zijn neergehaald. De regéring van Zuid-Afrika ontkent dit. Zuid-Afrika voerde, zo is in Pretoria bekendgemaakt, bo ven Zuid-Angola bombarde- mentsvluchten uit op bases van de SWAPO, de onafhan kelijkheidsbeweging voor Namibië. Volgens Angola werden drie steden getrof fen, waarbij „tientallen do den en honderden gewon den" vielen. Volgens Zuidafrikaanse bronnen was het voor het eerst, dat Angola gebruik maakte van de moderne Sam-8 raketten. De Zuidafri kaanse regering is bang dat Angola de komende tijd steeds moderner Russisch materiaal zal inzetten, waar door de strijd tegen de Swa- po kan uitlopen op een direc te confrontatie met de Ango lese strijdkrachten en met de in Angola aanwezige Cuba nen. De Verenigde Staten hebben zich gisteren bezorgd ge toond over de toestand in Zuid-Angola. Washington heeft gezegd te willen mee werken bij bewerkstelligen van een troepenscheiding. ;chijn| 1 ?en il JL 4 (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) FEL AVIV „Arafat is nu de Sadat van de PLO". Dat Jvas de reactie van George Habasj, leider van het 1 JVolksfront voor de Bevrijding van Palestina op de ont- Jmoeting tussen de PLO-voorzitter en Moebarak, de president van Egypte. Hij gaf daarmee precies aan wat net belangrijkste probleem van dit moment is voor de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Dank zij de kunstmatige ademhaling, hem toegediend door de Verenigde Staten, Frankrijk en Griekenland, kon Arafat de af gelopen week in goede gezondheid het Libanese Tripoli verla- 1 jen Maar onmiddellijk daarna zette hij zij lijfelijk voortbestaan weer op het spel door ziin reis naar Kairo. Twee jaar geleden j Jmmers, toen de Egyptische president Sadat was vermoord, dan- inet Arafat en ziJn volgelingen in de straten van Beiroet. En j; Jier jaar eerder, toen het Vredesverdrag tussen Egypte en Israël Mn» feit werd, was het de PLO die het startsein gaf voor een Rotter1'1'.6^6 en boycot van Kairo door de Arabische idat yereld. tukgo£ars onder de Palestijnse leiders aangemoedigd een bijeenkomst illige f organiseren van de Nationale Palestijnse Raad, het Palestijnse zou «arlement. Want juist voor hen, die nog hebben geprobeerd te atiek ^middelen tussen de rebellen en PLO-voorzitter, moet de klap ;t. Helan het gesprek in Kairo hard zijn aangekomen. Binnen een tort iifeek werd duidelijk dat Arafat zich slechts heeft kunnen red- n wei|en met de steun van de Verenigde Staten en andere westerse rsorgapden en dat hij bereid is een politieke koers te varen die een ematid^de botsing met de radicale PLO-groeperingen onvermijdelijk [terdaif33^1- Maar van hun kant beginnen nu ook de Arafat-getrou- n ren aan te dringen. Begin deze week tekenden 38 in Jordanië 'onende leden van de Raad een verklaring, waarin zij de PLO- Dorzitter alle steun toezeggen een aandringen op een spoedver- adering. Beide partijen lijken er op uit te zijn zo snel mogelijk het eigen kamp de bokken van de schapen te scheiden om Bn nieuwe beleidslijn te kunnen bepalen. leen zorgen fen Amerikaanse deskundige zei maandagavond voor de Israë- tpche televisie, dat uit de iongste ontwikkelingen blijkt dat het Ded is dat Arafat Tripoli heelhuids heeft kunnen verlaten. Nu hmers zou de onderlinge politieke strijd de Palestrjnen zo bezig ouden, dat Israël zich voorlopig geen zorgen hoeft te maken, laar die opvatting wordt in Jeruzalem niet gedeeld. Toen Ara- rklariii* en de rebellen elkaar in Libanon te vuur en te zwaard be- jaar zfeden, kon premier Sjamir het zich veroorloven even rustig zijn g^hterover te leunen. Maar nu met het bezoek van de PLO-lei- van (®r aan Kairo een nieuw politiek offensief is begonnen, is hij -ig hjaakzamer dan ooit. Voor in Israël wonende rebellen geen al te Ook root probleem. Zij ondervinden vrijwel geen steun in de landen hingtoie enige invloed hebben op Jeruzalem en militair gezien wor- e wepn zij, althans voorlopig, door Syrië onder de duim gehouden, lussisci fghante zorgen van de Israëlische regering vormen de politieke lijn in Arafat, en vooral de steun die Washington daaraan ver„- ;nt. De eerste woede-aanvallen van Israëlische ministers over bijeenkomst van Arafat en Moebarak richten zich tegen /pte, maar in de afgelopen dagen werd het zwaartepunt van kritiek steeds meer verschoven naar de Amerikaanse rege- ig. „We hebben niet Arafat onder Amerikaanse druk uit Tri- I jtli laten vertrekken om hem een paar dagen later een factor te lKCI^n worden in het vredesproces'sprak een Israëlische rege- ïgsvertegenwoordiger bitter. Voor de ogen van politiek Jeru- lem doemt het plan-Reagan, dat in de jongste besprekingen .ssen Siamir en de Amerikaanse president wel mooi onder tafel :j-|oifes gebleven, weer levensgroot op. De overeenkomsten van vo- he maand over strategische en economische samenwerking Amerika zijn in Israël ontvangen als een godsgeschenk. nu dringt zich in Jeruzalem het onprettige gevoel op, dat Washington de eerste rekeningen worden uitgeschreven. hij naf^~ Gasexplosie in Parijs Een vrouw kwam gisteren om het leven en drie an dere mensen wer den gewond bij een gasexplosie in een Parijse wo ning. Door de kracht van de ontploffing stortte het gebouw ge deeltelijk in. Twee van de gewonden konden pas na lang graven uit de puinhopen wor den bevrijd. Mgr. Kent Britse Man van het jaar LONDEN Monseigneur Bruce Kent, de secretaris generaal van de Britse be weging voor nucleaire ont wapening (CND) is door de luisteraars van de BBC uitgeroepen tot de man van het jaar. Premier Thatcher werd gekozen tot vrouw van het jaar. Bij de vrouwen was de tweede plaats voor Joan Ruddock, de voorzitster van de CND, gevolgd door moeder Teresa en prinses Anne, die haar schoonzus je Diana achter zich liet. Tweede bij de mannen werd Eddie Shah, de kranten-uitgever die on langs in conflict kwam met de machtige vakbond van Britse grafici. PARAMARIBO/DEN HAAG Het ziet er niet naar uit, dat op korte termijn onderhandelingen zullen worden gevoerd tussen de regering van Suriname en de stakende arbeiders bij de bauxietbedrijven van Suralco en Billiton. De stakingen bij deze twee bedrijven, die vorige week begonnen en gisteren onver minderd voortduurden, zijn een protest tegen de belastingverho gingen die per 1 januari ingaan. De Surinaamse autoriteiten lijken ook niet van plan aan de wensen van de stakers tegemoet te komen. In het weekeinde liet minister van financiën Caldeira zich voor de televisie in die zin uit. De belastingverhogingen zijn volgens hem nodig om hei be grotingstekort te verminderen. De regering heeft ook de druk op de bedrijven waar wordt ge staakt, vergroot. Zo heeft Suralco een brief gehad, waarin het bedrijf in gebreke wordt gesteld omdat vorige week door werk nemers van Suralco de stroomvoorziening naar Paramaribo is onderbroken. De stakingen worden overigens niet door de vakbonden ge steund. Op een persconferentie zei vakbondsleider Fred Derby, bij wiens vakbond de meeste bauxietarbeiders zijn aangesloten, dat de stakers „zand in de ogen is gestrooid". Hij beschuldigde de directie van Suralco er indirect van, aan de staking mee te werken. Volgens Derby sloot de Suralco-directie bij vorige sta kingen steeds de poorten. Overigens is het wantrouwen van de stakers tegen de vakbon den erg groot. Men wil direct met de regering spreken. Maar de Surinaamse regering wenst alleen de vakbeweging als gespreks partner te accepteren. Straatbeeld in Bandar Seri Begawan, de hoofdstad van Brunei. Op de achtergrond de nieuwe moskee, waarin onder meer roltrappen het gemak van de gelovigen dienen. ,ALLAH IS ONS ZEER WEL TOEGEDAAN BANDAR SERI BEGA- WAN „Allah is ons zeer wel toegedaan", meent de 36-jarige Sir Muda Hassanal Bolkiah. Hij is de heerser over het kleine sultanaat Brunei, aan de noordkust van Borneo, dat door de zegen van Allah een van de rijkste landen in de we reld is geworden. Op een kussen van een schier on metelijke olie- en gasrijk- dom, en daardoor van een goede economische toekomst verzekerd, wordt Brunei op 1 januari volledig onafhankelijk van Engeland. Londen neemt daarmee na een heerschappij van bijna een eeuw afscheid van zijn voorlaatste bezit „ten oosten van Suez". Slechts boven de kroonkolonie Hongkong wappert nu nog de Union Jack. Bij een gemiddeld jaarlijks in komen per hoofd van de be volking van 20.000 dollar, komt elke Bruneier zuiver re kenkundig per maand omge rekend ruim 5.000 gulden toe. En de onderdanen van de sul tan betalen geen inkomsten belasting. Gezondheidszorg is kostenloos, behandeling in het ziekenhuis kost geen cent. Schoolgeld hoeft ook niet te worden betaald. Begaafden worden door rijke beurzen aangemoedigd. De toekomsti ge elite van Brunei studeert aan de beste universiteiten in de wereld. Ambtenaren en overig overheidspersoneel wonen vrii en hogere functio narissen kunnen op kosten van de staat pelgrimsreizen naar Mekka maken. Sir Muda kan zich deze wel daden permitteren. Zijn land produceert per jaar 60 miljoen vaten van elk 159 liter ruwe olie en weldra zes miljoen ton aardgas van allerbeste kwali teit. De afzet is gewaarborgd door middel van langlopende1 contracten, meest met Japart. In de staatskas van Brunei, dat ongeveer evenveel inwo ners heeft als de stad Utrecht, heeft zich omgerekend reeds een bedrag van 33 miljard gulden verzameld. De welvaart voor allen ver bindt Sir Muda met de bevcw- dering van de islam. Uit zijn nieuwe paleis, dat voor bijnta 800 miljoen gulden uit die grond werd gestampt, komt de aandrang alle „verderfelij ke" invloeden van het Westen strikt te weren. Moslems is gebruik van alcohol verlïo- den. Kapsters moesten liet land verlaten. Elke vorm van gokken is verboden. Britse leerboeken voor Engels, waarin ook verwijzingen naar alcohol te vinden w^ren of zelfs foto's van vrouwen in korte rok, zijn verwijderd. Dat Brunei door een en and er nauwelijks aantrekkelijk wordt voor toeristen, stoort de sultan niet. Van deze bron van deviezeninkomsten kan hij gerust afzien. Minder rooskleurig ziet de toekomst in het onafhankelij ke paradijs er echter uit voor de ongeveer 50.000 Chinezen In de toekomst worden zij, be roofd van de bescherming door Londen, statenloze vreemdelingen. De rijken on der hen beginnen zich reeds terug te trekken. De achter blijvende kleine zakenlieden zullen echter steeds sterker de druk gaan voelen van de ook op het terrein van economie, handel en financiering naar absolute macht strevende moslems. Na de onafhankelijkheid blijft in eerste instantie, ter be scherming van de rijkdom, een Brits Gurkhabataljon van 750 elitesoldaten in Brunei achter. Maar de sultan heeft in de afgelopen drie jaar reeds een bedrag van ruim drie mil jard gulden in de opbouw van zijn eigen kleine strijdmacht gestoken. Met open armen ontvangt de organisatie van Zuidoostazia- tische landen ASEAN Brunei reeds een week na de onaf hankelijkheid als zesde lid. ASEAN zal dan over drie kwart van de hele oliepro- duktie in Azie en het gebied van de Stille Oceaan beschik ken en bij vloeibaar aardgas zelfs over tweederde van de wereldproduktie. Andere ad- spiranten daarentegen, zoals Sri Lanka en Papua Nieuw- -Guinea kloppen echter als arme buren reeds jaren ver geefs op de deur van de orga nisatie. De vijf leden daarvan nu zijn Indonesië, Maleisie, Filippijnen, Singapore en Thailand. Immigranten bij Talbot beschuldigen: vakbond racistisch PARIJS Tal van immigran tenarbeiders zijn in Frankrijk in openlijke opstand gekomen tegen de communistische vak bond CGT, omdat deze bond volgens hen discriminatie be drijft en de uit andere landen afkomstige leden niet gelijk met de Fransen behandelt. conflicten geteisterde Talbo- t-autofabrieken waar bijna 3.000 arbeiders om economi sche redenen ontslagen zouden worden. Vorig jaar waren daar al tienduizend mensen aan de dijk gezet. Het aanvankelijke plan bestond uit het ontslag van 2.905 werknemers, waar van het merendeel immigi*an- ten uit Noord- en Zwart-Afri- ka. Het aantal ontslagen is nu. mede door de bemoeienis van de communistische vakbond CGT. met 1.000 verminderd. Maar van de bijna 2.000 men sen die worden ontslagen is nog steeds het merendeel im migrant. Ook daar stemt de CGT mee in. De bij deze com munistische bond aangesloten immigranten zijn nu zo boos, dat zij de oprichting van een eigen vakbond overwegen. ONDERZOEK NAAR KAMIKAZE-AANSLAG AFGEROND WASHINGTON President Reagan heeft gisteren de verantwoordelijkheid op zich genomen voor mogelijke fouten in het veiligheidssysteem die mede de kamika ze-aanslag mogelijk gemaakt zouden kunnen hebben van eind oktober op het hoofdkwartier van de Ameri kaanse mariniers in Beiroet. Die aanslag kostte aan 241 mariniers het leven. De president zei niet te geloven dat de ter plekke verantwoorde lijke militaire bevelhebbers bestraft dienden te worden. „Als er verwijten gemaakt moeten wordwrt, dan moeten die aan iemand hier, aan de president gemaakt worden", zo zei Reagan op een persconferentie in het Witte Huis. „En ik aanvaard de verant woordelijkheid zowel voor het goede als voor het slechte". De Amerikaanse president gaf zijn commentaar na lezing van een rapport van een speciale commissie over de aanslag. Volgens een functionaris van het Witte Huis staat in de nota dat de mili taire leiding, inclusief de plaatselijke bevelhebbers en de opper bevelhebber, fouten hebben begaan. De president gelooft niet dat het enig nut heeft disciplinaire maatregelen te nemen omdat de bevelhebbers dit soort aanval niet hadden kunnen voorzien, a'.dus deze functionaris.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11