1 Kabinet worstelt met exportvergunning jerste Kamer -wetsontwerp jvee-verdieners ONENIGHEID OVER LEVERING ONDERZEEERS Zwart op wit BON ^gen h boze dromen Ejan Margaret Thatcher Wereldbeker voetbal opnieuw gestolen Gooi-en smijtfestijn Korting op huursubsidie verzacht Woensdag 21 december 1983,75e jaargang no. 22764 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl. BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, (aar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vn|dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 080 Freek de Jonge met zijn „My the" op Ned. I om 20.33 uur. Op Ned. II om 20.25 uur voet bal Spanje-Malta. Om 23.00 uur Koos Postema in gesprek met prof. van den Broeck over arbeidstijdverkorting. Op België 2 om 20.10 uur speelfilm „Anna Karenina" naar Tolstoi met Greta Garbo. Eerst enkele buien, later toe nemende bewolking gevolgd door regen. Minimumtempera tuur ongeveer 5 graden, mid- dagtemperatuur omstreeks 8 graden. Vrij krachtige zuiden wind. Zon op: 08.46. onder: 16.31; hoog water Schev.: 04.21 en 16.33; laag water: 12.28. ifats afscheid van Libanon id vanuit zijn gepantserde auto, die hem gistermiddag én van de Griekse schepen bracht, nam PLO-voorz;tter Arafat afscheid van Tripoli. Als gevolg van de opstand van >r Syrië gesteunde Palestijnse rebellen vertrokken Arafat ,'n 4.000 trouwe PLO-strijders deze Noordlibanese haven- lïripoli was het laatste bolwerk van de PLO in Libanon. De iene verwachting is nu dat Arafat nog meer het accent zal op de politieke strijd voor de vorming van een Palestijnse i de door Israël bezette gebieden. Vlak voor zijn vertrek ipoli zei de PLO-voorzitter, dat de evacuatie „een onderdeel i de lange mars naar Jeruzalem", ta 13: Arafat wil gesprek met koning Hoessein 17 01 (Van onze parlementaire redactie) HAAG Een meerderheid in de Eerste Kamer is tegen etsontwerp twee-verdieners. De VVD- en PvdA-fractie :onder meer tegen, evenals een minderheid van de CDA- Met het wetsontwerp wil het kabinet volgend jaar 530 n gulden binnenkrijgen. CDA en VVD zijn waarschijnlijk over de streep te trekken als minister Ruding (Financiën) ns staatssecretaris Koning met aftreden gaan dreigen. De it behandelt het wetsontwerp volgende week. Eerste Kamer leven grote bezwaren tegen de kabinets- ien. Men ziet daarin een inbreuk op de privacy nu werkne- j aan hun werkgevers informatie moeten gaan verschaffen 7«5de situatie „thuis". Ook zijn er bezwaren tegen de effecten lit het wetsontwerp kuhnen voortkomen. Indien de vrouw [le guldens meer gaat verdienen stijgt de belasting buiten jirtie. Verder meent de Eerste Kamer dat het kabinet onvol- 2(de aandacht heeft gegeven aan bezwaren van onder id van State tegen de plannen. 3.1 Hei JONDEN Premier Margaret Thatcher van Engeland oom f met een zekere regelmaat dat zij met spoed een Hpin of vliegtuig moet halen maar haar benen haar 'in H steek laten. In een televisie-interview dat zij deze een groep kinderen toestond zei mevrouw That- E^er dat zij die droom krijgt wanneer haar de andere moeilijk werk wacht. Een van de elf kinderen uit •menebestlanden en de Falkland Eilanden zei tegen premier dat er geen toekomst was na het zien van de nerikaanse film "The Day After". Mevrouw Thatcher twoordde: ..Ik geloof dat jullie een betere toekomst acht dan mij toen ik zo oud was. We stonden aan de oravond van de tweede wereldoorlog en ik was 14 •n ie uitbrak". (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Israël bombardeert Libanese stellingen TEL AVVIV Israëlische ge vechtsvliegtuigen hebben vanoch tend stellingen van pro-Iraanse guerrillastrijders gebombardeerd in Oost-Libanon. Dit heeft het Israëli sche militaire commando gemeld. Een woordvoerder van het Israëli sche leger zei dat de aanval was ge richt op een door Iran gesteunde sji'itische guerrillabasis bij Baalbek. Volgens de woordvoerder werd de basis gebruikt als opleidingscen trum voor aanslagen op Ameri kaanse, Franse en Israëlische doe len in Libanon. Het was vanoch tend nog niet bekend hoeveel do den er bij de luchtaanval zijn ge vallen. Nieuw hart voor Nederlander in Brits ziekenhuis HAREFIELD De 39-jarige aannemer Adriaan van de Burgt uit het Brabantse Best heeft afgelo pen vrijdag een nieuw hart gekregen in het Hare- field Hospital in de buurt van Londen. De patiënt gaat volgens zijn artsen zeer goed vooruit. Na enkële weken in het ziekenhuis wordt Van de Burgt, net als alle patiënten met een nieuw hart, enige tijd ondergebracht in een „hotel-flat" vlak bij het ziekenhuis. De patiënten blijven daar on der medisch toezicht staan, maar worden door fa milieleden verzorgd. In hetzelfde ziekenhuis waar de Nederlander ligt overleed gisteren een 32-jarige Zweed, die enkele weken geleden als eerste in Groot-Brittannië een gecombineerde hart-longtransplantatie onderging. Hoewel de getransplanteerde organen niet werden afgestoten, bleek de man te verzwakt om bijko mende complicaties te pverwinnen. De wereldbeker voetbal, de gouden Jules Rimet-beker. is in de nacht van maandag op dinsdag door twee gewapende mannen uit het hoofdkwartier van de Braziliaanse voetbalbond gestolen. De beker (met een waarde van circa 250.000 gulden) werd in 1970 het eigendom van de Brazilianen, toen ze voor de derde keer wereldkam pioen werden. Verder namen de dieven nog twee bekers mee: de Panamerikaanse beker, behaald in 1963, en de Coupe Inde- pendance uit 1972. Eerder wefd de Rimet- beker op 20 maart 1906 in Londen ont vreemd. Zeven dagen later werd het klei nood op straat, verpakt in een doos, bij toeval teruggevonden. Duitsers doen inkopen alsof de crisis voorbij is (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Vodr de Duitsers lijkt de crisis voorbij. Nog npoit hebben ze zo royaal in kopen gedaan ivoor Kerstmis als dit jaar Voor Kerstcadeaus, eten en drinken, is de afgelopen weken ongeveer 19 miljard mark uitgegeven. Daarmee is het record jaar 1982 overtroffen. Absolute topper: de home-computer. Veel bedrijven melden dat ze twee keer zoveel computers hadden kunnen verkopen, maar dat de voorraad op was. Ook vrije tijds-kleding, sieraden en keramiek scoren hoog. Uit de toegeno men kooplust Wordt door economen afge leid, dat de Duitsers weer meer vertrou wen in de toekomst hebben. DEN HAAG Het Ka binet vergadert vanmid dag verder over het ver lenen van een export vergunning aan Wilton Fijenoord voor de leve ring van onderzeeërs aan Taiwan. Gister avond heeft een bijeen komst van tweeënhalf uur niet tot overeen stemming geleid. Minis ter Van Aardenne (Eco nomische Zaken) pleit voor het geven van de vergunning, zijn collega Van den Broek (Buiten landse Zaken) is daarte gen. Hij vreest een totale breuk met de Volksre publiek China. Binnen het Kabinet stelt een meederheid zich achter Van den Broek op. Van Aarden ne zou worden gesteund door de ministers Smit- Kroes (Verkeer en Water staat), Ruding (Financien) en premier Lubbers. Indien Wilton Fijenoord de export vergunning niet krijgt, kan dit het einde van de werf betekenen. Dat zou 2000 man hun baan kosten. Afgelopen vrijdag kondigde premier Lubbers aan dat het Kabinet zo mogelijk deze week, nog voordat de Ka mer donderdagavond op kerstreces gaat, een besluit over de zaak wil nemen. Woordvoerders van alle fracties lieten dinsdag in de Kamer weten deze week op heldering van het kabinet te wensen. Indien nodig wil een meerderheid in de Ka mer tijdens het kerstreces terugkomen om over de zaak te debatteren. Van de partijen in de Twee de Kamer heeft tot nu toe alleen de VVD zich ronduit uitgesproken voor het geven van de exportvergunning. Bij het CDA zou men blij zijn als de exportvergunn- ning niet gegeven wordt. Op het ministerie van Bui- tenlansse Zaken circuleert een rapport waarin staat dat ons land in de toekomst veel meer van de handel met China te verwachten heeft, dan van het zaken doen met Taiwan. De export naar Tai wan is recentelijk weliswaar sterk gestegen, maar dat komt door incidentele or ders. Over het geheel geno men ia de handel met China nu al! groter. Bovendien groeit economie in China snel terwijl de ontwikkelin gen inl Taiwan achterblijven bij de verwachtingen. Het land kent een hoge inflatie en hoge buitenlandse schul den. China heeft vooral be langstelling voor lichte in- dustrieprodukten en agrari sche goederen, zaken die prima aansluiten op het Ne derlandse aanbod, aldus het rappor). Grote hilarteit ontstond gisteren toen de Britse prins Charles, tijdens een bezoek aan een buurthuis in Manchester, ter verwelkoming een schuimtaart in zijn gezicht kreeg gedrukt. Op de foto links wrijft de prins, die de begroeting zonder protest onderging, het schuim uit zijn ogen. Toen hij dat had gedaan, vond hij het tijd om de verwelkoming op gepaste wijze te beantwoorden: twee omstanders kregen van hem eveneens een stuk taart in het gezicht gedrukt. Nadat de sporen van het gooi en smijtfestijn met handdoeken waren verwijderd, kon de prins doen waarvoor hij eigenlijk was gekomen: de bezichtiging van het buurthuis. (ADVERTENTIE) DEN HAAG Mensen die tot 650 gulden in de maand aan huur betalen kunnen in 1984 in aan merking blijven komen voor huursubsidie. Dit staat in een brief die staatssecretaris Brokx (VROM) aan het kabinet heeft geschreven. De be windsman komt daarmee terug op een eerder voor stel de huursubsidie te be perken tot huren van mjaximaal 600 gulden. Nu geldt de subsidie nog tot huren van 735 gulden. De plannen van Brokx om de groep mensen die huursubsidie kunnen krijgen fors te beper ken, hebben eerder in de Ka mer grote weerstand onder vonden. Daar tracht de be windsman nu door zijn voor stel aan tegemoet te komen. De maatregel zal geen effect hebben voor mensen die al huursubsidie krijgën. Brokx stelt het kabinet* verder voor om voor zaken bij huur- commissies een bijdrage van 50 gulden te vragen. Indien de huurder later de zaak wint, ka^i dat bedrag worden terug gegeven. Door de bijdrage wil de bewindsman de toevloed van zaken bij huurcommissies indammen. Nu is een zaak nog gratis. Tenslotte heeft de bewinds man ook een plan gemaakt om meer mensen in stadvernieu- wingswijken met ingang van 1984 te laten profiteren van een subsidie op verhuiskosten en kosten van inrichting. Dit zou ten koste moeten gaan van subsidie die nu geven wordt aan men die tijdelijk hun wo ning uitmoeten wegens grote verbouwingen. De maximale subsidie hiervoor zou dan wor den verlaagd van 4000 tot 2400 gulden. CDA'er Mateman wil werkkamer niet afstaan DEN HAAG Het CDA-ka- merlid Mateman weigert zijn werkkamer in de gebouwen van de Tweede Kamer te ont ruimen ten bate van zijn ex- CDA-collega Dijkman. Mate man zou zijn kamer moeten opgeven om Dijkman als se cretaris van de groep Schol ten-Dijkman de kans te geven naast zijn fractievoorzitter Scholten een kamer te hebben. [Ml Het Motorhuis vondellaan80. leiden Tei 071-769315 (ADVERTENTIES) OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk NISSAN Keuze uit 100 stuks. Alkemadeiaan 1 - Roetofarendsvaan Telefoon 01713-2866-2073 Scholieren van allerlei soorten voortgezet onderwijs staat in maart iets bijzonders te wachten. Dan ■verschijnt namelijk door toedoen van het Centraal Schoolmelkcomité, in een oplage van 300.000 exemplaren, de grootste schoolkrant van Nederland. Medewerkers zijn tal van leerlingen, die daarmee een boekenbon van vijftig gulden verdienen. Ook worden vijf van hen verrast met de Scholieren Persprijs '84. Een goed idee, al wordt daarmee wel meteen met de paplepel ingegoten dat méér melk de witte motor op school moet worden gedronken. Net zoiets dus als wij hier dagelijks doen: de Leidse Courant, uw onmisbare zwart-op-wit-motor. i De Leidse Courant wil ik bot 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend envelop ronder postzegel opsturen naar rant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. f) proetebmnemenl worden geweigerd 'Ceidóc Soiwant f

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1