Tij voor slatelers gekeerd Meer bezettingsacties verwacht maar Boymans morgen weer open Voorschoten verkoopt grond voor laagbouw ir IN EN OM DE KAS binnen de perken r KUNST £eidóa<2owuwt VRIJDAG 16 DECEMBER 1983PAG1Ni^! Eerste opvoering „Todtenfeier" van Gustav Mahler WEST-BERLIJN Vijfennegentig jaar na haar ontstaan (in 1888) heeft de zender Freies Berlin de eerste uitvoering uitgezonden van Gustav Mahlers compositie "Todtenfeier". Er is sprake van de nog niet gepubliceerde vroe ge versie van het eerste deel, Allegro Maesto so, van Mahlers symfonie no. 2 in c. Het werk werd uitgevoerd door het Radiosymfonieor kest van Berlijn. Mahler had Todtenfeier in 1891 aan een uit gever aangeboden, maar hij nam er alleen een paar liedbladzijden uit. In 1893 verwerk te Mahler het stuk in het eerste deel van zijn tweede symfonie, in 1894 voltooid maar pas ill 1897 in druk verschenen. Prix Louis Delluc voor Maurice Pialat PARIJS De Franse ci neast Maurice Pialat heeft gisteren de "Prix Louis Delluc" van 1983 gekregen voor zijn film "A Nos Amours". Films van Ettore Scola, "Le Bal", en Bernard Savre, "La Trace", waren mede dingers. De Louis-Delluc-prijs is in 1937 ingesteld en wordt toegekend op ad vies van een jury van re censenten en schrijvers. Yourcenar buiten levensgevaar PARIJS/NAIROBI De 80-jarige schrijfster Margue rite Yourcenar, die woens dagavond bij een ongeval in Nairobi (Kenia) zwaarge wond werd, verkeert buiten levensgevaar. Volgens een arts die haar gisteren bezocht zijn de complicaties waar voor de artsen gezien Your- cenars gezondheid vreesden uitgebleven. Yourcenar was met vakantie in Kenia toen ze in de buurt van haar hotel in Nairobi door een mini-busje werd aangereden. Schouwburgpersoneel Rotterdam ongerust ROTTERDAM Het technisch personeel van de Rotterdamse schouwburg dreigt met acties als de directie of het stadsbestuur niet voor vol gende week woensdag zekerheid geeft over het behoud van hun baan. Onder het personeel is onrust ontstaan omdat in 1985 al begonnen zal worden met de bouw van een nieuwe schouw burg. De oude schouwburg op het Schouwburg plein zal worden afgebroken en de personeels leden zeggen nog niet te weten of zij wel een baan zullen krijgen als de nieuwe schouwburg in 1987 in gebruik zal worden genomen en wat er met hen tijdens de bouwperiode zal gebeu ren. Er wordt gedacht aan werkonderbrekin gen, als gevolg waarvan al uitverkochte grote voorstellingen geen doorgang zullen kunnen vinden. ,Doe Maar' moest optreden op Curacao kuisen CURASAO De popgroep Doe Maar heeft de afgelopen week tijdens een op treden op Curacao een aantal scabreuze nummers van hun repertoire moeten ha len op verzoek van de gezaghebber van het eiland, R. Casseres. De groep moest de nummers achterwege laten omdat de gezaghebber van het eiland had gedreigd anders geen vergunning voor het optre den af te geven. Volgens de manager van Doe Maar, Frank van der Meijden, waren er tijdens het optreden in het sta dion van Curacao ongeveer 800 mensen aanwezig. „Niet veel, maar we zijn toch tevreden over het aantal omdat de en treeprijzen nogal hoog waren". Muziekschrift voor geestelijk gehandicapten HOOGEVEEN Door medewerkers van de speel-o-theek in Hooge- veen is een nieuw mu ziekschrift ontwikkeld voor geestelijk gehandi capten. Daarbij worden via gekleurde blokjes, verbonden door een streep, de noten aange geven. De vinding is zo wel bij ouderen als kin deren die geestelijk ge handicapt zijn met suc ces uitgeprobeerd. ROTTERDAM De be zettingsacties in het Rijks- en Stedelijk Museum in Amsterdam worden voort gezet. Bovendien wordt verwacht dat op een ver gadering morgen in Am sterdam wordt besloten de acties landelijk uit te brei den. Aldus het actiecen trum dat zich in het Ste delijk heeft gevestigd en de acties niet eerder wil beëindigen voor met staatssecretaris De Graaf over de bezuinigingen op de BKR-regeling positieve resultaten zijn geboekt. Het Rotterdamse museum Boymans van Beuningen, dat sinds het afgelopen weekeinde is gesloten, zal morgenmiddag echter weer worden geopend. Daarover hebben de actie voerende beeldende kuns tenaars en de directie van Boymans gisteren over eenstemming bereikt. Morgen ^al meteen een nieuwe expositie worden geopend namelijk die van schilderijen en tekeningen van Sie^mar Polke. De direc/tie van Boymans en de actievoerende kunstenaars in Rotterdam zullen vooraf gaand aan de opening medede lingen doen over de overeen komst die is bereikt. De Boy mans-directie zal dan spreken mede r/amens het Rotterdamse gemeentebestuur. De bezetting bij Bpymans is begin deze week opgeheven onder de toe zegging van de directie dat het museum niet geopend zou worde'n zonder dat overeen- stemrrting met de beeldende kunstenaars zou zijn bereikt. Beeldende kunstenaars heb ben gisteren het Fries Museum en h^t gemeentelijk museum Princessehof in Leeuwarden korte1 tijd bezet. De bezettin gen werden weer opgeheven nadat de directies hadden la ten weten de musea gesloten te zullen houden. Uit solidariteit met de actie voerende kunstenaars heeft het cultureel centrum De Bey- erd in Breda zijn deuren voor het publiek dichtgedaan. In de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk Museum in Amster dam heeft de BBK een druk kerij ingericht, waar onder meer actiemateriaal kan wor den gemaakt. De bezetting van het Rijks- en Stedelijk Mu seum in de hoofdstad is van daag de tweede week inge gaan. Om een bezetting door actie voerende BKR-kunstenaars te voorkomen, is het Museum De Rietgors in Papendrecht voor onbepaalde tijd gesloten. Vol gens de secretaris van De Riet gors, M.J. Elderson, heeft de Beroepsvereniging Beeldende Kunstenaars telefonisch met een bezetting gedreigd. Elder son zegt dit weinig sympathiek te vinden. De kunstenaars uit de Dordtse regio hebben zich teruggetrokken in hun actie centrum, dat gevestigd is in de Artoteek van Dordrecht. In die gemeente zijn nog steeds het Dordrechts Museum en het Teekengenootschap Pictura Leden-kunstenaars van de vereniging van beeldende kunstenaars maatschappij Arti et Amicitiae in Amsterdam hebben zich op de algemene ledenvergadering achter de bezetters van Rijks- en Stede lijk Museum geschaard. Zij hebben dit de bezetters laten weten in een verklaring. Arti zelf heeft reeds herhaalde malen in brieven aan de be trokken bewindslieden en volksvertegenwoordigers ge protesteerd tegen de aange kondigde bezuinigingen op de Beeldende Kunstenaars Rege ling (BKR). Deze bezuinigin gen betekenen voor vele kuns tenaars niet het inleveren van drie maar van honderd pro cent, aldus Arti. Nu de bezuinigingsplannen steeds vastere vorm lijken te gaan krijgen en schriftelijke protesten kennelijk weinig ef fect hebben, is Arti van me ning dat wanhoopsacties als bezettingen gerechtvaardigd zijn en alle steun verdienen. OEGSTGEEST Enige tijd geleden zijn een paar panden van het garagebedrijf Kam steeg in de Geversstraat in Oegstgeest met de grond gelijk gemaakt. Het betrof percelen waarin genoemde firma onder meer een magazijn in stand hield. Het garagebedrijf wil op de plaats nieuwbouw plegen. Hiertegen maken bewoners van de Willem de Zwijgerlaan bezwaar. Tijdens de gemeente raadsvergadering nam de frac- Ongerustheid over bouw garage tievoorzitter van het CDA, de heer P. van Veen het voor de bewoners op: „Het heeft met een drietal zaken te maken: licht, lucht en lawaai". Hoe staat het met de schaduw van het gebouw, hoe met de lucht verontreiniging en hoe met de decibellen, bedoelde Van Veen daarmee. „Als u hierover met de firma Kamsteeg tot over eenstemming bent gekomen bent u bereid om dan weder om een hoorzitting te houden (vorige week vond er reeds een plaats) en daarna wéér met de garagehouder te gaan praten?" informeerde Van Veen, de graag nóg een ronde wilde tussenbouwen voor alle mensen en betrokken partijen. De burgemeester deelde mee dat de bouwvergunning aan gevraagd kan worden omdat het bestemmingsplan dit niet in de weg ligt. Maar de hin derwet moet er aan parallel lo pen. Daarvan is de procedure iets later gestart. „Het college zal op grond van adviezen ko men met een ontwerpvergun- ning met ontwerp-voorwaar- den. Daarna volgt er een hoor zitting en dan zal het een en ander in definitieve vorm ge goten moeten worden. VOORSCHOTEN De ge meenteraad van Voorschoten ging gisteren akkoord met de verkoop van grond in de wijk Noord-Hofland aan Centraal Beheer pensioenverzekeringen NV, die er veertig eengezins woningen op wil bouwen. Het gaat om woningen met een huurprijs van 637,50 per maand, waarop geen huursub sidie wordt gegeven. De raad werd door het voor stel tot verkoop van de grond nogal verrast, omdat de voor waarden tot verkoop nog to taal niet aan de orde waren geweest in de raadscommis sies. Wethouder J. van Dalen (VVD) zag dat echter niet als een probleem. De gemeente mag de toewijzing voor ver huur regelen en het is een doorstromingsmogelijkheid voor de huurders van de dure flats, die graag een eensgezins woning willen bewonen, maar door hun inkomen niet in aan merking komen voor de ge subsidieerde woningbouw. Op de woningen zit nauwelijks rijkspremie. „We hebben een gouden ma kreel gevangen. Voorschoten bestaat gelukkig niet alleen uit steenrijken en broodarmen maar heeft ook een groep in woners, die gebaat is bij een eengezinswoning met een huurprijs van 637,50 per maand", aldus Van Dalen te gen de raad. Drie insprekers, waaronder de bekende radiojournalist Leo Pagano, probeerden de raad te bewegen een inhaalverbod in te stellen op de Generaal Spoorlaan en de Karei Door manlaan, de doorgaande route door de wijk Boschgeest. Eer der was dit voorstel behandeld in de commissie verkeer, waarin niet tot een eenslui dend oordeel kon worden ge komen, waardoor de gemeen teraad de doorslag moest ge ven. Hoewel alle fracties meenden dat de verkeerson veiligheid veroorzaakt wordt door dat slag automobilisten, dat waarschijnlijk ook de in- haalverboden negeert, ging de raad toch akkoord met het verzoek van de insprekers. Die werden onder meer ge steund door twee scholen en een bejaardencentrum. Het in haalverbod wordt zo snel mb- gelijk ingevoerd. Kantoren Een vierde inspreker voor de raadsvergadering ging minder tevreden naar huis. Namens de Krimwijk protesteerde hij tegen de vaststelling van het bestemmingsplan „Nieuw Voordorp". De Krimwijk is beducht voor de bouw van drie kantoorgebouwen op de plaats van het vroegere kin dertehuis aan de Leidseweg. Dit nieuwe bestemmingsplan is beter dan het oude, welke nog meer kantoorgebouwen toeliet. Alle raadsleden vinden het een vervelend plan, maar de gemeenteraad kan niet wei geren om dit plan vast te stel len, zonder misbruik te maken van macht. De bouwonderne ming BAGON BV zal niet eer der bouwen dan nadat de huurders bekend zijn. Zowel raad als buurt vrezen namelijk voor leegstand van de kan toorgebouwen. Het enige posi tieve is dat bij de bouw ar beidsplaatsen in Voorschoten ontstaan. D'66-er J. Aikens had een voorstel ingediend tot verho ging van de onroerend-goed- belasting en gelijktijdige ver mindering van de verhoging van de reinigingsrechten. Met dit voorstel beoogde hij een lastenvermindering voor de minst draagkrachtigen en een zelfde opbrengst voor de ge meente. Een paar gulden min der per jaar voor de reini gingsrechten zou betaald wor den uit de meer-opbrengst van de duurdere huizen, door mid del van de onroerend-goedbe- lasting. Hij kreeg alleen de steun van J. Visser en G. Both, de PvdA/PPR-fractie. Mr. Begeer (VVD) wees het hele voorstel af en vond het vreemd dat dit voorstel nu door de raad behandeld werd. Drs. Offringa verklaarde het namens het CDA een accepta bel voorstel te vinden, maar vond dat Aikens er eerder mee had moeten komen. Het college van B en W zag geen kans meer de voorstellen nu nog terug te draaien en op tijd nieuwe besluiten goedgekeurd te krijgen bij de hogere over heid, waardoor Voorschoten zonder geld komt te zitten. Een heel lang verhaal over de noodzaak van de aanschaf van een clavecimbel voor het Ba- rokensemble werd door de raad afgesloten door het Ba- rokensemble een renteloze le ning van 5.500.- te verstrek ken met een tienjarige aflos sing. Met subsidie van het An jerfonds en enig eigen geld zal het ensemble een clavecimbel ter waarde van ƒ13.000.- aan schaffen. Het muziekinstru ment komt te staan in het Am bachtshuis en kan ook ge bruikt worden door andere verenigingen. Alleen mr. Both (PvdA/PPR) maakte bezwaar tegen deze lening omdat er an dere noden zijn. Hij bleef een eenling in de raad. PETER JAN spoeld met telefoontjes fen mensen die meer willen u| over zijn film „Maria". W4 het nog? Die film die j helpen maken door een f;j op de rekening van K Film te storten. Als mèt upr nog 79.999 mensen dat l heeft Peter Jan de finakrf ring rond en hebben mensen een aandeel en mee het bioscoopkaartje f hun film op zak. Want A Jan Rens en met hem zalJJ adviseur Chris de Jong jera Ricardo Nastasi's rechteri in het HOT-theater, zak\ r'L leider van Technisch Tht Perspekt en mede-organir van het Amsterdamse Fes}00 F of Fools) willen het zo: pm een tientje overmaakt. Alkt een aandeel; zodra „MariAe\5t twintig theaters gaat c/k m( en kunt u in uw stad kassa dat aandeel als plaar°K- wijs gebruiken. Wie Petene - die geen subsidie wenst jeco steunen: Stichting iv^d Film. reken ingnu nvier 212141600 van Triodos Zeist, postgiro van die c 4385104. Onder verme van „Maria". Mijn tientjP^2' onderweg. en. tnei ROGER Idrei Roger slaat terug. Vriend t, h Connery mag dan met „Afnde say never again" interrM ii naai net een tikkie meerï.or ces hebben dan Rogers „(jibai pussy", Roger laat het er ja,r bij zitten. Hij heeft nef|n d nieuw contract gesloten bt de oerproducer van de Zijarm films. Cubby Broccoli, peil een veertiende 007. Die lpro „From a view to kill" hetqüeX is gebaseerd op een korten li haal van Ian Fleming dat p0< samen met „The spy wM h ved me" in één bundel gn di bliceerd werd. John Glen je i ook „Octopussy" maakte -van de regie. De oude ma\p kunnen het. ondanks geding en gepruttel dat het allendui zo vermoeiend is, niet 1 Money is ook hier wee wortel van het kwaad. 'OT ro LAND EN TUINBOUW Weinig variatie in prijsverloop bloemen -Een wat vreemde gang van zaken in de bloemenhandel. Een aanvoer die weinig verschilde met vorig jaar en een prijsver- loop dat ook al weinig variatie te zien gaf. Mogelijk dat de rustige weersomstandigheden daartoe bijdroegen terwijl ook de tijd van het jaar geen verschil toont dat wil zeggen, feest dagen die beurtelings afremmen en de handel verlevendigen. Zo ging het althans in de afgelopen week. In de grote lijn prijzen die tamelijk stabiel waren. De straathandel had te kampen met de lichte vorst die deze handel sterk afremde. De bloemenwinkels deden het nog niet zo slecht en verkochten flink wat rond de feestdagen. En zo ging het ook in het buitenland. Gedurende de maand novem ber liet de export het nogal afweten en was in elk geval be perkter dan in het vorig jaar. Toch kunnen de weersomstan digheden voor de bloemen gunstig worden genoemd, zij het dat de korte vorstperiode afremmend werkte. Ook de handel in potplanten verliep rustig met de grote be langstelling voor poinsettia, die ook voor de export van bete kenis was. De nieuwe dozen gaven niet overal reden tot te vredenheid omdat die verpakking te licht werd geacht, voor al bij vervoer over grote afstanden. Er is weer een speciaal fleurig aanzien in de gebouwen door de kerstveilingen. Daar zijn mooie werkstukjes bij te bewon deren en er blijkt bij de handel ook veel belangstelling voor te bestaan. In het algemeen is de aanvoer groter dan vorig jaar. Afgelopen week waren de chrysanten beter in prijs dan de laatste tijd het geval was. Mogelijk dat het jaargetij er de belangstelling van doet toenemen. De straathandel heeft het momenteel minder gemakkelijk doordat de bloemen op de stands al gauw last hebben van bevriezen. De aankopen lijden er dan ook onder. Wat de aanvoer betreft aan de Westlandse veiling, van snij bloemen totaal 28.677.959 bos of stuks met een opbrengst van 13.871.261,48 tegen vorig jaar aanvoer van 25.855.752 bos of stuks en opbrengst van 13.844.659,81. Van de importbloe- men werden aangevoerd 2.537.112 bos of stuks en opbrengst van 983.009,91, vorig jaar 781.118 bos of stuks en en op brengst van 818.462,45. De aanvoer van potplanten bedroeg 1.581.564 stuks en de op brengst 3.888.487,68 tegen vorig jaar 1.553.190 stuks en op brengst van 3.856.903,15. De CCWS had afgelopen week een totale aanvoer van 32.869.401 stuks met opbrengst van 18.947.820,52 tegen vorig jaar 29.236.034 en opbrengst van 18.631.065,59. In het afgelopen jaar tot en met 9 december was de aanvoer 1.916.693.443 bos of stuks met omzetbedrag van 860.630.410,96, tegen vorig jaar 1.878.159.580 bos of stuks en omzet van 792.635.254,26. Er is dus' nog altijd uitbreiding in de bloemenhandel en die demonstreert ook de uitbreiding van de diverse veilinggebou wen. Zo kocht dezer dagen de Aalsmeerse veiling bijna 25 ha grond voor dat doel. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: alstroemeria 66 (73), amaryllis 37 (37), Am. anjers 45 (46), trosanjers 31 (31), anthurium 182 (191), asp. plumoses 23 (18), bouvardia 35 (34), chrysanten tros jc. 56 (70), idem geplozen jc. 64 (92), idem tros mc. 49 (292), idem geplo zen nc. 55 (62), euphorbia 60 (59), freesia 31 (27), gerbera 61 (90), gladiolen off. 26 (40), irissen 22 (34), leliekelken 82 (59), idem takken 80 (98), nerine 62 (77), cymbidium groot 63 (69), idem klein 319 (323), grote rozen 53 (57), idem klein 34 (38), gypsophilia 36 (57), strelitzia 262 (224), tulpen 34 (30), chrysan ten nc. kas tr. 49 (63) per tak. In de week van 5 tot en met 9 december schreef de Veiling vereniging Westland Zuid ge schiedenis door het passeren van een omzet van 200 mil joen gulden. Dit mag zonder meer een mijlpaal genoemd worden in de geschiedenis van deze veilingvereniging. Een vergelijking met vorig jaar gaat mank, omdat dat jaar als een zeer slecht jaar aan de balk geschreven moest worden, want er was toen sprake van een omzetdaling van ruim 22 miljoen gulden ten opzichte van 1981. Als het jaar 1983 met 1981 vergeleken wordt, dan is er sprake van een omzetgroei van 11 miljoen gulden. Een korte terugblik in de geschiedenis laat zien dat er in 1972 een omzet behaald werd van 83 miljoen. In 1975 werd de 100 miljoen gehaald en nu acht jaar later is deze omzet verdubbeld. De belang rijkste bijdrage in deze omzet is geleverd door de gewassen sla en tomaat. Het is een dui delijke zaak dat de leden goed ingespeeld hebben op het be leid om het sortiment te ver breden. In 1972 bedroeg het aandeel van de kleine gewas sen 16%. Dit aandeel is in 1982 uitgegroeid naar 33%. Een duidelijke uitschieter bij de „kleine" gewassen vormt de radijs. Werden er in 1972 „slechts" 1,5 miljoen bosjes aangevoerd, in 1983 zal dit uitkomen op maar liefst 60 miljoen bosjes en zakjes. Met de behaalde omzet staat Vei ling Westland Zuid op een vijfde plaats in de ranglijst van Nederlandse Groentevei lingen. Glasgroenten Het aanbod van glassla groei de met 4,7 miljoen stuks en kwam uit op ruim 14 miljoen stuks. Tegen de verwachting in had dit geen grotere prijs- druk tot gevolg. Er trad een prijsherstel op dat ook in de afgelopen week doorzette. Voor de zware sla liep de prijs op naar 55 cent per krop. Dit herstel werd mogelijk door een geringere concurrentie van België, maar vooral van Frankrijk. In het Franse' Rouisillion heeft de volle- gronds-sla waarschijnlijk dui delijk te lijden gehad van de vele regenval. Er zijn schat tingen dat hierdoor 35% van de oogst verloren gegaan is. Behalve de geringere concur Griekse druiven dit jaar goedkoop en suikerzoet. rentie op de West-Duitse markt is er sprake van een groeiende export naar de ove rige afnemers. Het tij voor de sla-telers is thans gekeerd en gezien de nu ontstane situatie wordt er met een wat groei end aanbod op gelijke of ho gere prijzen gerekend in de komende week. Het aanbod van ijsbergsla nam verder af en de vraag naar dit gewas bleef ijzersterk vandaar dat de prijs verder opliep. Tegen het eind van de week lag de gemiddelde prijs op 2.50 per stuk. Het aanbod blijft afne men en er wordt op gelijke of hogere prijzen gerekend. Een opleving in de aanvoer van andijvie was er de oorzaak van dat de prijs in het begin van de week daalde, maar te gen het eind van de week was de gemiddelde prijs weer op gelopen naar 1.80 per kilo. Het aanbod wordt kleiner en de prijs zal ongeveer gelijk blijven. In de eerste week van december stagneerde de vraag naar radijs duidelijk. Dit had tot gevolg dat de gemiddelde prijs opliep naar 69 cent per bosje. Het aanbod nam verder af, dit had weer tot gevolg dat de gemiddelde prijs opliep naar 69 cent per bos. Het aan bod blijft afnemen en er wordt op hogere prijzen gere kend. Het kleiner geworden aanbod van koolrabi wist een prijsverval te voorkomen. Ge middeld werd er 78 cent per stuk betaald. De aanvoer blijft afnemen en in de prijs lijkt er weinig te veranderen. Bij de vleestomaten was er sprake van een bescheiden herstel. De gemiddelde prijs liep op naar 3.16 per kilo. In verge lijking met vorig seizoen trad er geen prijsverbetering op. Het verschil met de prijzen van vorig jaar bleef een gul den per kilo. Voor de komen de week worden er hogere prijzen verwacht, maar het prijspeil van vorig jaar lijkt geen haalbare zaak. Vollegrondsgroenten. Het aanbod van witlof is de laatste weken vrij constant. De weekaar.voer schommelt rond ruim 1 miljoen kilo. De afzet verloopt zeer voorspoe dig. Er wordt een duidelijk grotere hoeveelheid ge*expor- teerd als vorig jaar. Voor de maand november betekende dit een export-toename van 58% ten opzichte van 1982. Tot nu toe bleef de Belgische witlofproduktie achter bij die van vorig seizoen. Als er ge keken wordt naar de prijsvor ming voor dit gewas in de pe riode van 1 augustus tot 1 de cember, dan komt de midden- prijs uit op ƒ3.11 per kilo. In 1982 was dit ƒ2.47 en in 1981 lag de prijs op hetzelfde ni veau, namelijk 3.11. In de afgelopen week liep de prijs voor de sortering I op naart /"3.05 per kilo, de sortering II liep op naar 2.50. Voor de komende week wordt er op een groter aanbod gerekend, maar de vraag zal met het aanbod meegroeien, zodat er gelijke of hogere prijzen ver wacht worden. Ondanks een prijsdaling bleven de prijzen voor prei aan de stevige kant, er werd gemiddeld 1.23 per kilo betaald. Er wordt een ruimer aanbod verwacht dat tegen gelijke of lagere prijzen afgezet zal worden. Het ver der inkrimpende aanbod van spitskool wordt tegen oplo pende prijzen verkocht. Ge middeld werd er 1.23 per kilo betaald. In de komende week zal de prijs verder oplo pen. Kroten blijven een ge wild artikel, er werd gemid deld 40 cent per kilo betaald. Hier lijkt geen verandering in te komen. De sluitkool no teerde in de afgelopen week weer hoger. Dit wordt nog steeds veroorzaakt door de veel kleinere aanvoer als vo rig seizoen. Rode kool bracht 65 cent per kilo op en voor witte kool werd er 74 cent per kilo betaald. De sluitkoolprij- zen zullen geen verandering ondergaan. Naast het kleinere areaal van spruiten is er on danks de hoge prijzen toch een grotere export als vorig jaar. Dit draagt bij tot een aanhoudend goede prijsvor ming. Een terugblik laat zien dat de gemiddelde prijs voor de spruiten in de periode van 1 juli tot 1 december uitkomt op 1.18 per kilo. In 1982 be droeg deze prijs slechts 6 dub beltjes en in 1981 werd er ge middeld 84 cént per kilo be taald. In de afgelopen week trokken de veilingprijzen weer verder aan. De A-sorte- ring bracht 1.22 per kilo op en de B-sortering f 1.35. Voor de komende week wordt er op een sterke vraag gerekend waardoor er gelijke of hogere prijzen tot stand zullen ko men. Donkere dagen voor KersfU De donkere dagen voor kerst stemmen menigeen somber e/Tot is dan ook helemaal geen wonder dat we het kerstfeest aaide I pen om in al die duisternis wat licht te scheppen. u h Oude volksstammen deden dat ook al, die vierden zo rond! m tijd hun midwinterfeest of joelfeest. Wij hebben daar de ken boom aan overgehouden. Met echte of elektrische kaartjes, iinig in ieder geval iets dat licht geeft. (om Wie zijn zinnen nog op een andere manier wil verzetten kain e heel goed doen met een nieuw boekje over de tuin in de li hij Het heet Groen voor elke plek en is geschreven door Eliséwir de Lestrieux, die al meer boeken over planten, tuinen en dfln lijke op haar naam heeft staan. I ha Groen voor elke plek bevat tips en ideeën voor kleine binng v straat-, balkon-, dak- en vlondertuintjes. feistr Groen in de stoep, groen achter de schuur, groen voor de ting, groen tegen de muur. De Lestrieux tovert in dit boekW^ elke plek, ook de meest hopeloze, een groenplan tevoorsq ('j En niet wat armetierig of zo maar groen, maar groen dat derig groeit en bloeit. Ook onder de meest barre omstandj,|JK den. Bovendien groen waarvan soms zelfs geoogst kan wo^ 15 Om een paar voorbeelden van de ideeën uit dit boekje telen men: bessen op het balkon. Een kruidentuintje langs de rè 181 goot, groene bessen op het dakterras. Het kan allemaal Lestrieux zorgt ervoor dat het allemaal nooit gewoontjes wLksc Een tuin is er voor het plezier en gemak van de bezitter, (froer in deze rubriek al wel eerder betoogd. Waarom dan motroo doen als het makkelijk kan? Op plaatsen waar het moeilijk®" ten is moeten geen planten gezet worden die veel vocht i&a® hebben. Er zijn zelfs planten die helemaal geen verzorging hoeven omdat die hun eigen waterhuishouding regelen. Stoeptegels kunnen heel goed vervangen worden door *Eh kleine tuintjes vol enthousiaste madeliefjes, waar weinig ri0a^ is kunnen tuintjes in verdiepingen worden aangelegd. Hee^e coratief is het ook een aantal klimmende aardbeiplaten inboer grote pot bij elkaar te zetten. Goed verankerd op de rand 5. k een balkon levert die pot niet alleen veel kijkplezier als de pa ten bloeien, maar ook een forse hoeveelheid lekker verse vi 30/ ten. Dat kan ook in een nieuwbouwwijk, of op het balkon 560 een flatgebouw. 1 rettl Wie zich echt met groen wil omringen hoeft daarvoor bp-301 niet te beschikken over een halve hectare grond rond dei V] ning. In Groen voor elke plek worden behalve de hierbovei;V£ schreven ideeën ook zes complete tuinplannen voor nieuwcDo nen gegeven. Op de maat die geldt voor de meeste nieuwbf vn wijken in ons land. Drie plannen voor voortuinen nen voor achtertuintjes. Met de beplanting tot i papier gezet. Hoewel dat voor mij niet persé h beetje eigen inbreng en creativiteit in de tuin is eigenlijk c mijdelijk als je tenminste een echte tuin van jezelf wilt helj eii De Lestrieux besteedt ook aandacht aan iets, dat maar al te P-45 vergeten wordt door amateur-tuinders: de geur. Wie welovetë*™ gen te werk gaat, kan in de tuin kleine geur-paradijsjes mj^R door bloemen en planten bij elkaar te zetten, waarvan de geaa 7 harmoniëren. De natuurlijke parfums zullen het best tot Prij recht komen op zwoele zomeravonden. Is dat geen he#a<r vooruitzicht in deze donkere dagen voor kerst? Groen voorfok plek is een uitgave van Zomer en Keuning en het boekjeUo( bijna twintig gulden. fiarr Het kan niet beter... l_ Het is inmiddels een traditie geworden, dat rond het begir de lente de tentoonstelling Westland 19Nu wordt gehouden, gend jaar is dat op 24 en 25 maart. Een van de grote hallei de Bloemenveiling Westland wordt dan herschapen in ee van bloemen, groenten en planten. Veertigduizend bezoi genoten de laatste keer van het corso, de fraaie arrangerm en de vele attracties. Tijdens de tentoonstelling werd een ei te gehouden, waaruit bleek, dat de meeste ondervraagdei mening waren, dat het „niet beter kon". Desondanks is mi bezig eraan te werken, dat men de bezoekers in 1984 nog kan bieden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8