ÜTÏÏ7I TAFEL Instrumentarium voor toezicht op Oosterscheldewerken ontbrak Raad van Kerken kritisch over minderhedennota ftzidóC Kamer wil betere controle op mammoet-werken kerk wèreld brieven lezers Politieke moed weer ACHTERGROND CcidócSomcmt vrijdag 16 december 1983 pag De werkgroep „pluriforme sa menleving" van de Raad van Kerken in Nederland heeft zich bij de bijzondere commis sie ethnische minderheden van de Tweede Kamer kri tisch uitgelaten over de min derhedennota van de rege ring. In een schriftelijk com mentaar zegt de werkgroep, dat het door het kabinet ont worpen beleid op verscheide-, ne punten in strijd is met wat de kerken nastreven. Niet al leen bevat de nota onuitge sproken uitgangspunten waartegen de werkgroep be zwaar maakt, ook worden be leidsmaatregelen voorgesteld die volgens de werkgroep „pluriforme samenleving" on voldoende onderbouwd en soms ook onrechtvaardig zijn. De werkgroep constateert, dat de minderhedennota vrijwel alleen rekent met de nu al in ons land aanwezige ethnische minderheden. Zij meent ech ter, dat de mobiliteit het over landsgrenzen heen zoe ken van werk en woonplaats een verschijnsel is, dat niet meer kan worden terugge draaid. Nederland zal hierin betrokken blijven, zeker als ons economisch beleid de te genstelling tussen arme en rij ke landen in stand blijft hou den. Daarom is een nationaal minderhedenbeleid niet vol doende, aldus de werkgroep van de Raad van Kerken, maar zal het minderhedenbe leid ook moeten zijn verbon den met het buitenlandse, het ontwikkelings- en het inter nationale economische beleid. wordt in het commentaar voorts opgemerkt, dat het ka binet de problemen en de op lossingen allereerst zoekt bij de minderheden. Maar de minderheden zijn tenminste evenzeer een probleem van de meerderheid, aldus het commentaar. Ten onrechte ontbreekt een analyse van en een programma gericht op houding en positie van die meerderheid. Enkele concrete voorstellen in de minderhedennota zijn voor de werkgroep van de kerken niet aanvaardbaar. De nieuwe voorstellen ten aan zien van remigratie moeten worden herzien, terwijl het met terugwerkende kracht stopzetten van de huidige re geling onaanvaardbaar is. Het stellen van financieel-econo- mische eisen bij het al of niet toelaten van een huwelijk spartner is discriminerend en daarom verwerpelijk. Ook zet het commentaar van uit de Raad van Kerken vraagtekens bij het voorne men, onderwijs in eigen taal en cultuur slechts in de offi ciële talen van het land van herkomst te geven. Soms is die officiële taal immers evenzeer een vreemde taal als het Nederlands. Deze maatre gel treft juist de mensen, die hun land verlieten, omdat zij er wegens hun taal en cultuur werden gediscrimineerd. Tenslotte betreurt de werk groep, dat de minderheden zelf geen inspraak hebben ge had bij de totstandkoming van een nationale adviesraad van minderheden. Mgr. Ernst weer in bestuur van Raad van Kerken De bisschop van Breda, mgr. H. Ernst, is op voordracht van de bisschoppenconferentie, voor de periode van twee jaar herbe noemd in het moderamen (dagelijks bestuur) van de Raad van Kerken in Nederland. In dit moderamen is voorts de heer T.L. van Zadel, secretaris van de synodale commissie van de Evangelisch-Lutherse Kerk, benoemd in de plaats van ds. F.H. Fockema Andreae, vertegenwoordiger van de Remon strantse Broederschap. De Raad van Kerken heeft besloten in maart 1984 een ontmoeting te hebben'met vertegenwoordigers van buitenlandse kerken in ons land. De raad zal deze kerken bij die gelegenheid een overzicht geven van zijn activiteiten. Voorts zal tijdens dit beraad worden nagegaan, of er behoefte bestaat aan regelmatig terugkerend wederzijds contact. De uit nodiging voor het beraad gaat naar een tiental kerken, waar onder vooral oosters-orthodoxe en enkele Molukse kerken. Dorothee Sölle „beneden niveau van BBC" De laatste bijdrage in een vierdelige serie radio-uitzendingen van vooraanstaande theologen ter gelegenheid van de Advent voor het derde programma van de BBC, is geschrapt, „omdat die niet het door ons gewenste niveau bereikte". Dat heeft een woordvoerder van de Britse omroeporganisatie meegedeeld naar aanleiding van een twintig minuten durende bijdrage van de Hamburgse theologe Dorothee Sölle. De titel van de laatste uitzending zou zijn geweest „Strijd is thans de ware naam van de hoop". Onderwerp was de rol van de kerken in de vredesbeweging. Volgens de woordvoerder van de BBC had Dorothee Sölle zich met het oog daarop bezig gehouden met de tegenwoordige kerkelijke betrokkenheid bij acties, waarin zij een nieuw ontwaken zag van „spirituele ver antwoordelijkheid", die niet wordt ingeperkt door de histori sche en traditionele rol van de kerken. Regering Boeroendi treedt op tegen kerk De militaire regering van Jean Baptiste Bagaza in Boe roendi heeft de afgelopen vier jaar meer dan honderd rooms-katholieke missiona rissen uitgewezen. Kortgele den moesten nog eens vier zusters, alsmede een Franse en een Italiaanse missionaris Boeroendi verlaten. Om verder opzien te vermij den, heeft de regering nu be sloten de verblijfsvergunnin gen voor nog achtergebleven missionarissen niet te verlen gen. Bagaza, die in 1976 door een staatsgreep aan de macht is gekomen, wil op deze wijze de invloed van de r.-k. kerk in zijn land inperken. De aanleiding hiertoe is het vastbesloten optreden van de bisschoppen en priesters ten gunste van de leden van de „Hoetoe"-stam, die 85 pro cent van de bevolking uitma ken en om racistische rede nen worden onderdrukt door de minderheid van „Toetsi". De consequentie van het ver dwijnen van medewerkers in de missie is, dat scholen en andere kerkelijke instituten plotseling zonder kader ko men te zitten. Korte metten Het tot zondag durende elf de partijcongres van de Spaanse communistische par tij krijgt een bestuursvoorstel te behandelen, waarin wordt voorgesteld de verbinding die in statuten en huishoudelijk reglement wordt gelégd tus sen communisme en atheïs me, voortaan achterwege te laten. Voorts is de jezuïet pa ter José-Maria Llanos die ere lid is van het centraal comité, gekozen in het erepresidium van het partijcongres. •De Katholieke Actie uit Karnten heeft aangeboden de boete van 360 gulden te beta len, waartoe een sergeant-ma joor van het Oostenrijkse le ger, Franz Hietel, is veroor deeld. Hietel had in beschon ken toestand tijdens het be zoek van de paus aan Wenen in september, een glas tegen de „pausmobiel" gegooid. In een open brief aan Hietel be treurt de secretaris-generaal van de KA in Karnten, dr. Michael Mayer, deze „in elk geval af te keuren" daad van geweld tegen de paus, maar hij vindt, dat de reactie van de omstanders op het gooien van het glas evenzeer is af te keuren. De sergeant-majoor werd ter plaatse in elkaar ge slagen. Mayer houdt zijn ge loofsgenoten voor, dat naar christelijke overtuiging, ge weld niet met geweld moet worden beantwoord. Het evangelie stelt daar vergeving tegenover. Als „teken van verzoening" wil de KA Karn ten nu de boete betalen. Op verzoek van de bisschop van Lahore, Armando Trini- dade, hebben de ongeschoeide karmelitessen in het diocees Lahore de eerste vrouwelijke karmel van Pakistan gesticht. Alle negen zusters komen uit Sri Lanka, dat hoewel de ka tholieken daar een minder heid vormen, drié karmel- kloosters telt. Er zijn nu 827 karmelkloosters in de wereld, verdeeld over tweeënzeventig landen. Als de onderhandelingen naar wens verlopen, zal de „oecumenische commissie voor kerk en samenleving in West-Europa" te Brussel, in januari 1985 een kantoor ope nen in Straatsburg. Doel daar van is de activiteiten van het Europees parlement en de Raad van Europa beter te vol gen. Onderhandelingen zijn gaande met de Conferentie van Kerken in Rijnland en de kerken van Elzas-Lotharin- gen. De oecumenische com missie is een samenwerkings orgaan van een aantal kerken in de Europese Gemeenschap. Haar taak is het, te onderzoe ken welke gevolgen de rege lingen binnen de EG hebben voor de bevolkingsgroepen, in Europa en welke taak de ker ken daarbij kunnen hebben. Belangrijke onderwerpen zijn de bewapening en de situatie van gastarbeiders. De christelijke rockgroep „De Trompetstoot" in Leningrad zal de week voor Kerstmis vastend en biddend doorbren gen. Zij bidden, dat ze hun werk onder jonge alcoholici en drugsverslaafden kunnen voortzetten ondanks de tegen werking van de autoriteiten en de baptistenleiders ter plaatse. Sinds enige tijd on dervindt de groep grote moei lijkheden bij haar optreden en andere activiteiten. In een boodschap aan christenen in het Westen vragen zij steun voor hun werk. Stoofpot van koolraap aardappelen en kaas hangop met cranberriecompöte vegetarisch Als u met z'n tweeën bent dan heeft u nodig: 500 g koolraap, 0,5 1 kg aard appelen, 2,5 dl water, 1 groentebouillontablet, 20 g margarine, peper, noot muskaat, zout, 150 g kaas 1,5 liter karnemelk 250 g cranberries, 1 dl water, 50 g suiker, basterdsuiker. Koolraap wordt als knol, maar ook schoongemaakt en gesneden verkocht. De hele knol is meestal iets voordeli ger, kan dagen bewaard wor den (bij de aardappelen), maar het schoonmaken kost tijd en moeite. De schoonge maakt gekochte koolraap moet beslist op de dag van klaarmaken aangeschaft worden en is dan meestal toch niet zo vers als de zelf schoongemaakte. Snijd een hele knol eerst in plakken, schil die, spoel ze schoon en verdeel ze dan in reepjes of blokjes. Doe de ge schilde aardappelen in de pan, leg er de koolkraap op, voeg het water toe mèt het bouillontablet en reken een kooktijd van twintig minu ten. Schep de gare aardappe len en koolraap door elkaar, doe er de margarine, peper en nootmuskaat bij en alleen als het nodig is zout (een bouillontablet bestaat in hoofdzaak uit zout). Snijd de kaas in blokjes en schep die kort voor het op tafel zetten door de stoofpot. Zet vanavond een af wasbak klaar met daarin een vergiet, Waarin een natgemaakte doek. Schenk er meteen de karnemelk in en schep mor gen de hangop uit de doek. Het door de doek gelekte vocht kan weg, want dat is bijna alleen water. Was de cranberries, zet ze op met het water en de suiker en laat ze koken totdat ze knappen. Laat de bessen koud worden, garneer er de hangop mee en geef er voor de zoetekauwen basterdsuiker bij. JEANNE 'fi I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Pastoraal werkenden Het is beschamend zoals de progressief pastoraal werken den in het bisdom Rotterdam zich opstellen tegen het kerke lijk leergezag in Róme en, in bedekte termen, tegen de plaatsbekleder van Jezus Christus hier op aarde. Men stelt het voor alsof met een bundel van een vijftigtal brie ven wordt gesproken namens de hele katholieke bevolking van Nederland. Daarin vergist men zich in hoge mate: vele rk mensen van jong tot oud belij den de leer van de kerk in trouw aan de paus, wiens be leid zij steunen. De indruk wordt gewekt dat men een ge loof naar eigen inzicht na streeft, een makkelijk geloof, waarbij je je geweten nauwe lijks behoeft te toetsen aan de tien geboden van God. De pas toraal werkenden zouden er beter aan doen de mensen het verschil tussen goed en kwaad voor te houden. W. J. Lourier, HAZERSWOUDE. Kunstenaars Na de acties van de afgelopen maanden zijn nu de kunste naars bezig onschuldigen te pesten, namelijk toeristen en kunstliefhebbers. Het werd hoog tijd dat de regering eens wat deed aan het smijten met geld voor zogenaamde kunste naars. Wanneer je een inko men wilt hebben rommel je maar wat aan en noem je je zelf „kunstenaar". Prutsen en kladderen wordt in deze moei lijke tijd beloond met belas tinggeld. Het moet de wèl be gaafde en serieuse kunstenaar een doorn in het oog zijn, dat prutsers geld van de maat schappij krijgen. Dat de rege ring daar nu paal en perk aan wil stellen is alleen maar toe te juichen. P. de Jong, DEN HAAG. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. het kon niet uitblijven en nu is het zo ver: de polity cussieert weer volop over een mogelijke korting op j 's kengeld. Bijna twee jaar is dit gigantische trauma kabinet-Van Agt II en in het bijzonder van de toefL' minister van sociale zaken, Den Uyl, politiek onbespr|yn gebleven. Maar dat is nu niet langer het geval. Noodgius gen liggen opnieuw kortingsplannen voor de ziektewdne fel. Vir |ne tt fon, XlET is opmerkelijk dat niet het Kabinet de kwe< nieuw aan de orde heeft gesteld, maar de regeringsT" CDA en VVD, die een voorstel in de Tweede Kamer ingediend. Het is eigenlijk een soort pijnverzachter vj vrij stevig korten van de langdurige uitkeringen pe| aanstaande met name wat de wao betreft als van de kabinetsplannen. Het voorstel haalt een kortir^** uitkering bij ziekte in feite wat naar voren. Na de kor de wao midden volgend jaar, zou het Kabinet immersi onvermijdelijk ook de uitkeringen bij ziekte fors I moeten aanpakken. Het voorstel verdeelt de pijn i volgend jaar en het jaar daarna. Per saldo zal er ech^ 1985 overal evenveel gekort zijn als het Kabinet v^ was. Al verandert er dus niet veel, het voorstel van ringsfracties is niettemin toch zeer het overwegen^ Dat er op de uitkeringen bij ziekte ook gekort zal f worden, staat als een paal boven water. Nu de langf uitkeringen herhaalde malen het gelag hebben moetff^11 len, zullen ook de kortlopende uitkeringen niet kunr^ komen aan beperkende maatregelen. Al was het m^ wille van een rechtvaardige verdeling van de ombul in de collectieve sector. Het verdelen van de pijn ovrer die voor de diverse uitkeringen in aanmerking komeiF^ rechtvaardige zaak. Het getuigt van enige politieke moed dat de fractj CDA en VVD de kortingsmogelijkheid op de ziekte-ui,, gen opnieuw op tafel hebben gelegd. Daartoe bleek hej( net tot nu toe niet in staat. We zijn zeer benieuwd j partij van de heer Den Uyl nu gaat doen. Als hij conj. is en redeneert zoals bij zijn eigen voorstel als minisj sociale zaken, zal hij de korting op de ziektewetuitk^/- steunen. Maar, toegegeven, ook daar is politieke moe nodig. Ti Oostelijke wind DE BILT (KNMI) Vandaag drong er bewolking door tot ons land, die met name in de ochtend ook nog wat regen bracht en daardoor op sommi ge plaatsen gladheid veroor zaakte. Het is een van de vele oceaanstoringen die de laatste tijd aanvallen doen op het con tinentale hogedrukgebied. Evenals de vorige week zon- PARLEMENT LIET ZICH OM DE TUIN LEIDEN DEN HAAG De Twee de Kamer heeft haar taak om controle uit te oefenen op de besteding van over heidsmiddelen bij de Oos terscheldewerken onvol doende kunnen uitoefe nen. Tot deze conclusie noopt het gisteren door de Algemene Rekenkamer uitgebrachte rapport over de financiële besluitvor ming rond de aanleg van de dam. Uit het rapport valt op te ma ken dat de Kamer door de achtereenvolgende kabinetten misleid is over de kosten van het project. De Kamer heeft daar weinig tot niets tegen on dernomen. Daarvoor zijn min stens twee redenen aan te wij zen: de Kamer was voor infor matie over het project afhan kelijk van door het kabinet verschafte informatie en men bezat zelf te weinig man kracht, kennis en tijd om de financiële gang van zaken zelf na te trekken. Beide redenen weerhielden de Kamer er tot voor kort van, diepgaand in de Oosterschel- dekwestie te duiken. En toen dat eindelijk werd gedaan kwamen de parlementsleden er niet uit. Daarom verzocht men de Algemene Rekenka mer, de zaak eens goed tegen het licht te houden. Het nu verschenen rapport is daar het resultaat van. Westerterp Het rapport kan op talrijke punten schokkend worden ge noemd. Wat bijvoorbeeld te denken van een minister - Westerterp onder het kabinet Den Uyl - die bewust kosten van het project buiten be schouwing laat om binnen de door de Kamer gestelde finan ciële grens te blijven? De le zing van de Rekenkamer is bloemrijk: een post onvoorzie ne kosten die geschat was op 20 procent (500 miljoen gul den) werd veranderd in 120 miljoen, 380 miljoen gulden te weinig. Op bepaalde onderde len van het project werd geen „post onvoorzien" toegepast waardoor de kosten zoge naamd 68 miljoen gulden lager uithielen. De kosten van weer een on derdeel van het project bleven helemaal buiten beschouwing. Weer een „besparing" van 90 miljoen gulden. Afbouwkosten voor de werken werden niet berekend, waarmee nog eens 40 miljoen gulden buiten de berekeningen bleef. De Kamer nam in juni 1976 binnen een week een besluit over het geheel. Vervolgens Pas in december 1981 kreeg de Tweede Kamer te horen dat de kosten van de Oosterscheldewerken honderden miljoenen gul dens hoger zouden uitvallen dan haar was voorgehouden. kreeg de Kamer ieder half jaar een voortgangsrapport over de werken. Over die rapporten zegt de Rekenkamer dat zij onvolledig en soms onjuist wa ren. Bovendien kregen de Ka merleden die rapporten vaak pas een half jaar na de periode waarop zij betrekking hadden. Over de inhoud van de rap porten is de Rekenkamer ook keihard. Tot en met 1980 wer den de uitgaven voor de wer ken niet echt kritisch beoor deeld. Ramingen over de kos ten van de werken werden zonder meer aangepast aan de bedragen die in de meerjaren ramingen over de kosten voor het project waren opgenomen. Eind 1979 werd binnen de Deltadienst en binnen Rijks waterstaat voor het eerst ge sproken over een overschrij ding van de kostenramingen voor de aanleg van de dam. Om dat op te vangen zou 300 miljoen gulden nodig zijn, en mogelijk meer. Deze informa tie kwam de Kamer pas in maart 1981 ter ore, waarbij werd gesteld dat de dam duur der uitviel dan gedacht en dat er in de ramingen geen ruimte meer was om kostenstijgingen op te vangen. Extra geld kwam er niet. Onderzoek De mededeling in 1981 kwam terwijl Rijkswaterstaat al een onderzoek deed naar bezuini gingen op de werken. In de cember 1981 meldde minister Zeevalking de Kamer een kos- tenoverschrijding van 373 mil joen gulden, die hij toeschreef aan het eerste halfjaar van 1981. Volgens de Rekenkamer ten onrechte. Zij wijst er voorts op dat de bezuinigingen op de bouw van de dam, die Zeevalking vervolgens aan kondigde, in wezen helemaal geen bezuinigingen waren. Er was enkel en alleen sprake van uitstel van werkzaamhe den. Medio 1982 viel een nieuwe te genvaller van 162 miljoen gul den te noteren, waarvan 35 miljoen gulden als gevolg van verkeerde schattingen over prijzen in de voorgaande pe riode. De Rekenkamer ziet hierin een bewijs dat de ra mingen over de kosten nog al tijd te optimistisch worden in geschat. Ook het nog steeds ontbreken van een „post on voorzien" in alle berekeningen is de Rekenkamer een doorn in het oog. Mede daardoor komt men tot de conclusie dat de berichten aan de Tweede Kamer nog steeds „te roos kleurig" zijn. Ook afbouwkos ten zijn nog steeds niét in de berekeningen opgenomen het geen op zijn minst 50 miljoen gulden scheelt. Men kan na lezing van het rapport tot geen andere con clusie komen dan dat de Oos terscheldewerken met een rat jetoe van financieel gesjoemel zijn omgeven. De werken kun nen echter intussen niet meer gestopt worden, want dat zou alleen nog maar meer geld kosten. Voor de Tweede Ka mer en het kabinet blijft enkel een leerzame les over. Als de Kamer moet besluiten over grote, geldverslindende projec ten, dan zal het kabinet de Ka mer vooraf en ook na het ge nomen besluit volledig moeten inlichten zonder het achter houden van feiten of het ver draaien ervan. En wat de Ka mer betreft: zij moet beter op haar qui-vive zijn en te allen tijde haar controlerende taak op het regeringsbeleid blijven uitvoeren. CAREL GOSELING (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Kamer moet meer mogelijkheden krijgen om haar controlerende taak op de overheidsuitgaven uit te kunnen voeren. Met deze wens hebben de vier grootste partijen in de Kamer (CDA, VVD, PvdA, D'66) ge reageerd op het rapport van de Algemene Rekenkamer over de Oosterscheldewerken. Uit dat rapport bleek dat de minis ters van verkeer en waterstaat van de afgelopen acht jaar de Tweede Kamer onjuiste en on volledige informatie hebben verschaft over de bouwkosten van de pijlerdam. De Reken kamer is van mening dat de Kamer daardoor haar contro lerende taak onvoldoende heeft kunnen waarmaken. De CDA'er Eversdijk sprak gisteren van een „hoogst ern stige zaak, waardoor nader be raad nodig is over de controle rende taak van de Kamer bij dit soort projecten". Hij legt de veranwoordelijkheid voor de gang van zaken bij alle opeen volgende ministers. De VVD is van mening dat het kabinet een nieuwe proce dure moet volgen bij het ver schaffen van informatie over de Oosterscheldedam. De libe raal Te Veldhuis heeft voorge steld, dat de minister van Ver keer en Waterstaat bij ieder rapport over het project voort aan ook een rapport van een onafhankelijke instantie voegt waarin verslag wordt gedaan over het bestede geld. Evers- dijk en Te Veldhuis menen dat uit het rapport van de Reken kamer is gebleken, dat de Tweede Kamer in 1976 te snel een besluit over de bouw van de „open dam" heeft genomen. Een goed inzicht in de kosten ontbrak geheel. Ook de PvdA wil de interne ambtelijke stuk ken over het project zien om een betere controle van de Ka mer mogelijk te maken, n het rapport wordt oud-mi- nister Zeevalking geroemd omdat hij als eerste aan de Ka mer toegaf dat er kostenover- schrijdingen waren. Het was deze bewindsman die de Ka mer een beter inzicht gaf in de financiën van het project. De president van de Rekenka mer, dr. Peschar, zei gisteren op een persconferentie dat de Kamer in 1976, als men alle informatie van Westerterp be ter had bestudeerd, wel dege lijk had kunnen achterhalen dat de werken duurder zouden worden dan men wenste. „De Kamer had in die tijd kriti scher kunnen zijn", aldus Pe schar. Hij zei dit met verba zing te constateren. Anderzijds zag Peschar een verklaring van de gebeurtenissen in het feit dat het kabinet en een meerderheid van de Kamer de Oosterscheldedam graag wil den. der veel succes. Het lijw)EI» dat ook een volgende lich wordt afgeslagen. n i Een depressie bij Ierlaniiitl daar stil te liggen en riwa; ringen ervan trekkeipvol Frankrijk en de Alpeii>ve( ons betekent dit morgke van zuidoost naar oostonzi ende wind, die uit Dii dr iets koudere lucht kan ahoc ren. De neerslagkansenpe/i, nog klein. Vorst oveiüni nog onwaarschijnlijk, suni Weerrapporten van vanmorgen Ojj^f Eelde l.bew. Eindhoven Ijzel Den Helder geh.b Lh. R'dam geh.b Vlisslngen zw.be Barcelona Bordeaux geh.b Klagenfurt sneeuw Kopenhagen onbew. Lissabon regenb. Locarno KLM geeft passagiers meer luxe SCHIPHOL De KI met ingang van 22 febri passagiers meer luxe Met de vernieuwingen bedrag gemoeid van ri jgJJ miljoen guïüen. In de Class (eerste klas) v Boeing 747 gaa>t het slaapstoelen terug vau 2 jjg' 18, waardoor de onderlii V( stand wordt vergroot. D al Class in de DC-10 z ;et^ met deze slaapstoelen m na?' uitgerust. In de Bussines r op de Boeing 74 DC-10-toestellen worde dere stoelen geplaatst., passagiers krijgen ook r elektronische luistera OE tuur. De Tourist Class-Lp. giers krijgen met ingan februari hun alcohf drankjes gratis, alsme luisterapparatuur. GRATIS ELKE WOENSDAG! kt. lel 'Izi I plol I ■fcfiei

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2