Kamer aanvaardt kortingswetten De goeie uzen geven omsingeling n Deir el Kamar op 00G-commissie zal "linisters voor Üaiet blok zetten EXTRAATJE VOOR MEERJARIGE MINIMA IETS KLEINER lJSL JZ STADSGEHOORZAAL LEIDEN toegangsprijs 25,- Westerterp geeft fouten rond Oosterschelde toe BON: Uitgave Westerpere. behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdi)k 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. lel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.61 (uitsLaut.betaling),kwartaal f 61 Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. i—g ,84, jaar f 235,75. e nummers f 0,80. Vrijdag 16 december 1983,75e jaargang no. 22760 Kardinaal Alfrink over aftre den van mgr. Bluyssen in „Brandpunt" op Ned. I om 21.45 uur. Voordien om 20.28 uur 1-2-3-show. Op Ned. II om 22.10 uur ge sprek met minister-president en om 23.30 uur nachtfilm „De dood van een professor". Op België 2 om 20.15 uur speelfilm „De cowboys". HET WEER Perioden met zon en vrijwel overal droog. Vannacht om streeks min 1 graad. Middag- temperatuur plus 3 graden. Matige wind. Zon op: 08.43; onder: 16.29. Schev. hoog water: 0.35 en 13.04; laag water: 8.37 en 21.03 uur. 25obuw gooit haar soojderen in de Maas 500] 950)sTRICHT De politie van Maas- .4501 heeft gistermiddag de 38-jarige ■^öOjjuwde vrouw V.M. aangehouden, 1 zij zich bij de politie aanmeldde •950ye mededeling dat zij haar twee tren een jongetje van negen 4^"jden en een meisje van 2 jaar in aas had gegooid. Een oplettende olnFijgangster had het jongetje nog qcfthP tijd uit het water gehaald. On- zoekacties van de rijkspolitie te en de brandweer was gister- van het meisje nog geen spoor te 5Q0(inen. Gevreesd wordt dan ook dat verdronken. Volgens een woord en/der van de politie kon de moeder 950^ ^aar geestelijke toestand gelijks worden verhoord. Belasting mist 3 miljard door niet opgeven rente DEN HAAG In 1977 is de Staat 3 miljard gulden aan belasting misgelo pen omdat belastingbetalers genoten renten van spaarbewijzen, obligaties, giro- en bankrekeningen en spaarre keningen niet juist hebben opgegeven. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgerekend. Het komt er op neer dat door 45 procent van de ge zinnen ontvangen rente werd verzwe gen. Vooral van spaarbewijzen werd de rente niet of nauwelijks opgege ven; dit gebeurde maar in 10 pet. van de gevallen. Bij obligaties werd 30 pet. van de rente opgegeven, bij andere rekeningen ongeveer 70 pet. „Andropov sterft in 84 aanzijn verkoudheid JERUZALEM In Jeruzalem hebben veertig waar zeggers uit een zestal landen, die daar een congres hou den, een aantal voorspellingen voor volgend jaar ge daan. Volgens de Israëlische waarzegger Lifshitz „over lijdt president Andropov in 1984 aan zijn verkoudheid". Maar ook voor zijn Amerikaanse collega Reagan is de toekomst somber. Hij zal niet worden herkozen. Nog donkerder ziet het uit voor Jasser Arafat en de Syri sche president Assad. Beiden worden, volgens de waar zeggers, in het komend jaar doodgeschoten. Voor die tijd zal Syrië echter al een nieuwe oorlog tegen Israël zijn begonnen, waarbij Amerika en Rusland betrokken kunnen raken. De Indiër dr. Da Da voorspelt dat vol gend jaar in het gebied van de Perzische Golf een nieu we wereldoorlog uitbreekt, die tot 1995 zal duren. ..Maar", voegt hij er gerustellend aan toe, „in het jaar 2000 zal een hieuwé geestelijke leider opstaan, die zal zijn als een Messias en zal er vrede heersen". Fitness-oefening? Tussen de drukke be slommeringen van de wereldpolitiek door, vindt president Reagan doorgaans voldoende tijd voor een grapje. Tijdens een toespraak tot de vereniging van persfotografen in het Witte Huis verraste hij zijn toehoorders door opeens dit vreemde ge baar te maken. Presi dent Reagan zei er niet bij of het een van de dagelijkse oefeningen is, waarmee hij sinds de aanslag op zijn le ven zijn conditie op peil houdt. NASA: „IN '85 EERSTE BURGERS IN DE RUIMTE" WASHINGTON De kans is groot dat in 1985 voor het eerst Amerikaanse burgers een ruimtereis kunnen meemaken. Dit heeft directeur Beggs van de NASA meegedeeld. De eer ste burgers die worden uitge kozen zullen waarschijnlijk kunstenaars en journalisten zijn. Over enkele dagen zullen de criteria waarop wordt gese lecteerd, bekend worden ge maakt. Verder overwegen de VS de ontwikkeling van een permanent ruimtestation, dat tegen het jaar 2.000 in een baan om de aarde zou moeten draaien. nn Druzische strijder zwaait met zijn mes. terwijl de Falangisten El Kamar verlaten. BEIROET In Deir El Ka mar in het zuiden van het Li banese Choufgebergte zijn gis teren meer dan tweeduizend Libanese christelijke falangis ten geëvacueerd die daar drie maanden lang waren ingeslo ten door de Druzen. De opera tie geschiedde onder toezicht van het Rode Kruis en het is- raëlische leger. Daartoe staken Israëlische troepen voor het eerst na maanden de rivier de Awali over, op welke linie zij zich medio september hadden teruggetrokken. Als eersten werden 1500 christelijke strij ders met al hun wapens, ook zware, in honderd Israëlische vrachtwagens door de Druzi- sche linies naar de zuidelijke havenstad Sidon gebracht, waar drie schepen klaar ston den om hen naar Beiroet te brengen. Voor de verdere eva cuatie zouden in de komende dagen in totaal nog eens zeker zestig konvooien met elk vijf honderd mensen nodig zijn, dertigduizend mensen. Het be treft hier christelijke vluchte lingen die in de afgelopen maanden naar Deir el Kamar waren gevlucht uit vrees voor de Druzen, met wie zij al tallo ze decennia in onmin leven. De christeloijke Falangisten hebben voor de evacuatie be loofd het Choufgebergte niet langer te zullen beschieten. '50.J i00 DRIESSEN: iOO.-s 'öO.'jrERDAM De Europese Commissie, het dagelijks bestuur ie Europese Gemeenschap, zal doordat de topconferentie in 00.-ne is mislukt volgende week zelf belangrijke bezuinigingen Europese uitgaven aankondigen. Dat zei Europees commis- '50.jmr. Frans Andriessen gisteren op de algemene vergadering Se Cebeco-Handelsraad in Amsterdam. 50.4 ens Andriessen zal de commissie, daar waar ze eigen be- 50.fheden heeft, de noodzakelijke bezuinigingen doorvoeren. nn 13: Interview met Andriessen (ADVERTENTIE) Walesa vraagt om heroprichting van Solidariteit WARSCHAU Nobelprijs winnaar Lech Walesa zou van daag een krans leggen bij het monument in de buurt van de Leninwerf in Gdansk voor scheepsbouwarbeiders die bij onlusten in 1970 door de poli tie werden gedood. Walesa, die deze week met griep op bed lag, zei dat hij zich desnoods op de knieën naar het monu ment zou slepen. Of hij ook een toespraak zou houden is niet bekend. De autoriteiten hebben geprobeerd dit laatste koste wat kost te voorkomen. In zijn toespraak zou Walesa de huidige machthebbers van Polen vergelijken met de ne- gentiende-eeuwse kapitalisten, die eveneens de rechten van arbeiders met voeten traden. Ook vroeg Walesa op herop richting van de nu officieel ontbonden vakbond Solidari teit, waardoor scherpe en stormachtige coinflicten kun nen worden voorkomen, aldus Walesa in de topespraak die hij onder westerse verslagge vers lijt circuleren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met de steun van CDA, VVD, SGP, GPV en RPF heeft de Tweede Kamer gisteravond laat defini tief groen licht gegeven voor de korting op de uitkeringen, overheids- salarissen en het mini mumloon met drie pro cent per 1 januari. Alle pogingen van de opposi tie om wijzigingen hier in aan te brengen zijn, zoals te verwachten was, opnieuw gestrand. Het kabinet zegde wel bij monde van staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) toe volgend jaar een extra toeslag te geven aan de meerjarige echte minima, bovenop de eenmalige uit kering die ze toch al zou den krijgen. Het gaat bij meerjarige echte minima om de groep mensen die alleen van een minimum moeten leven en de afge lopen jaren al in aanmer king kwamen voor de eenmalige uitkering. Voor hen is echter minder geld beschikbaar dan het PvdA-kamerlid Buurmeij- er had voorgerekend, om dat hun aantal geen 300.000 maar 500.000 be draagt. Staatssecretaris De Graaf rekende voor dat als alle meerjarige echte minima voor zo'n extraatje in aanmerking zouden moeten komen ze zouden kunnen rekenen op onge veer 85 gulden. Wordt het extraatje alleen toegekend aan gezinnen Extraatjes van gemeenten voor minima worden weer ingehouden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf (Sociale Za ken) wil de extraatjes die sommige gemeenten willen geven aan de mensen die met een bijstandsuitkering een huishouden van meerdere personen moeten on derhouden, in mindering laten brengen op de bij stand. De bewindsman heeft dit gisteren gezegd in het kamerdebat over de kortingen op ambtenaresala- rissen en uitkeringen. De Graaf wees erop, dat de bijstandswet bedoeld is om te voorzien in de noodzakelijke kosten van le vensonderhoud. Een douceurtje van de gemeente leidt volgens De Graaf tot een hogere uitkering dan strikt nodig is. Hij overweegt ook extra uitkeringen van particuliere instellingen, zoals kerken, in minde ring te laten brengen op de bijstand. Dit is tot nu toe niet gebruikelijk geweest. met kinderen en bijvoor- neerkomen op 150 gulden beeld aan de kinderbijslag per kind. De gedachte van gebonden, dan zou dat VVD en SGP om het ex traatje vooral aan aow'ers ten goede te laten komen vond staatssecretaris De Graaf onvoldoende gemo tiveerd en niet rechtvaar dig. Overigens zullen ook de andere echte minima volgend jaar door een een malige uitkering gevrij waard blijven van koop krachtverlies. Een PvdA-voorstel om de kinderbijslag voor de laag ste inkomenstrekkers te ontzien door voor hen de bevriezing per 1 januari niet te laten gelden werd door de Kamer in navol ging van het kabinet afge wezen. Het zou een gat slaan van 150 miljoen gul den. Pagina 11: Ziekengeld wordt begin '84 aange pakt (ADVERTENTIES) tï-y Voor onze adverteerders een j—J goede gelegenheid om hun reklameboodschap op een gerichte manier onder de Zr aandacht te brengen. Bel voor informatie over de - adverteermogelijkheden. 071-122244 donderdag 22 december aanvang 20.30 zaal open 19.00 uur Alleen zitplaatsen Voorverkoop VVV DEN HAAG Oud-minister Th. Westerterp. onder wiens verantwoordelijkheid de bouw van de Oosterscheldedam startte, heeft gisteren toegege ven dat hij in 1976 bewust en kele posten van de kostenra ming te laag heeft gepresen teerd. Hij deed dit uit vrees dat de Kamer vanwege de hoge kosten alsnog nee zou zeggen tegen het project. Pas toen de Kamer niet meer terug kon komen op zijn be slissing akkoord te gaan met de peperdure stormvloedke ring, werd duidelijk dat deze honderden miljoenen guldens meer zou gaan kosten dan de bedoeling was. Westerterp: „Kijk, je probeert in zo'n geval met de genade mee te werken. Je ziet al die studies, al die wa terloopkundige modellen en je denkt aan de fantastische prestaties die Rijkswaterstaat en de aannemers zullen kun nen gaan leveren, en dan ver zucht je bij jezelf: O, als dat eens voor mekaar kon ko men". Westerterp zei gisteren de verantwoordelijkheid voor het gebeurde volledig op zich te willen nemen. Pag. 2: Kamer wil betere controle op mammoet-pro jecten gratis elke woensdag de bijlage bil uw krant met informatie over films, muziek theater, recreatie,exposities en een complete agenda ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST auto heemskerk Een vol jaar garantie mogelijk NISSAN Keuze uit 125 stuks Alkenadelaan 1 - Roefofareodsveen Telefoon 01713-2866-2073 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. Al tijdens hun jeugd moeten mensen leren hun vrije tijd te besteden. Leren werken, daar wordt op school wel aan gewerkt, maar leren hoe men zijn vrije uren moet vullen staat veelal niet op het rooster. Uit een proefschrift blijkt nu, dat ook dit net als zowat alles moet worden aangeleerd. Eén onderdeel van de vrijetijdsbesteding hoeft niemand te leren als hij eenmaal lezen kan: het lezen van de krant. De nieuwsgierigheid van de meeste mensen is immers groot genoeg om hen van tijd tot tijd de krant te doen grijpen. Het gaat er nu alleen nog om, dat men de goeie greep doet: de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Inlien daartoe oanlenhng beslool kan een verxoek _J om een proelabonnemenl worden geweigerd. w®* Ccidóc Qowia/nt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1