rank Rijkaard zit tegen alta liever op de bank Italië juicht om vrijspraak Inter Milan Van den Hoek ploegleider Maertens m .oevermans negeert jnnisreputatie Sie agF)RT ÊekbeSou/uMit VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 PAGINA 15 hold Mühren weer spelen HESTER Arnold n maakt vanavond in jfj)or de Engelse televisie uitgezonden competitie- trijd tegen Tottenham Keiur zijn rentree bij Man ster. fer United. Mühren miste 'en. fcvedstrijden door een dij- oor blessure. Terwijl Mühren n /nren stra^e conditietest 7 onderworpen, leidde 'jger Ron Atkinson Aja- ^fjesper Olsen rond over 1 vojcommodatie van de club, at 4)ij de Deen het volgende <n hoogst waarschijnlijk inst treedt. Bobslee-team mogelijk naar winterspelen DEN HAAG De groep po tentiële kandidaten voor de Olympische Winterspelen in Serajewo (begin februari) is uitgebreid met een bobslee team. Het Nederlands Olym pisch Comité (NOC) accepteer de het voorstel van de bobslee- bond het duo Job van Oostrum en John Drost af te vaardigen, mits vormbehoud getoond wordt. Het zal voor de eerste keer in de geschiedenis van de Winterspelen zijn, dat Neder land met een bobsleeteam in actie komt. Schaatsinterland dames in gevaar door dooi LILLEHAMMER De schaatsinterland tussen de damesploegen van Noorwe gen, Zweden, Finland en Ne derland, die dit weekeinde in Lillehammer op het pro gramma staat, wordt moge lijk wegens dooi afgelast. De temperatuur in de Noorse stad, ongeveer 150 kilometer boven Oslo, is de laatste da gen opgelopen tot zeven gra den boven het vriespunt, waardoor het ijs in zeer slechte conditie verkeert. De weersvoorspellingen luiden somber voor de schaatsters. Titel voor Oostduitse handbaldames KATOWICE De dameshandbalploeg van Oost-Duitsland is in Katowice wereldkam pioen geworden bij de B-landen en heeft zich daarmee gekwalificeerd voor de Olympische Spelen in Los Angeles. De favoriete Oostduitse dames wonnen in de finale met 20-19 van Po len, dat voor eigen publiek tot het uiterste ging en zichzelf daarbij overtrof. Het duel bleef dan ook tot het laatste fluitsignaal spannend, maar kreeg een terechte winnaar. De Oostduitse speelsters toonden zich in de uitverkochte (7.500 toeschouwers) sporthal van Katowice op de beslissende momenten technisch rijper dan de vechtlustige Poolse dames. Bij rust was de stand nog gelijk: 8-8. In de strijd om de derde plaats slaagde West-Duitsland er niet in op nieuw voor een verrassing te zorgen. Roeme nie won het brons: 24-20. Drie ton voor veiligheid circuit Zandvoort DEN HAAG Het ministe rie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur zal een subsidie van 300.000 gulden verlenen aan het circuit van Zandvoort. Het bedrag is be doeld voor investeringen, die dit jaar zijn gedaan om de veiligheid van het circuit op peil te houden. In totaal was hier 450.000 gulden mee ge moeid. De subsidie is ver leend omdat het ministerie het circuit beschouwt als de landelijke accommodatie voor de autosport. Evertse en Van der Vliet behouden leiding bij schaken DEN HAAG Tijdens de der de ronde van het DD-schaak- toernooi hebben Evertse en Van der Vliet de leiding in het algemeen klassement behou den. Beide schakers voerden gisteravond hun totaal op naar drie punten. Van der Vliet was Van der Lely de baas en Evert se bleek sterker dan Rost. En schedé kwam door een winst- partij tegen Happel op de derde plaats terecht. Canadese minister treedt op tegen dopinggebruik OTTAWA De Canadese minister voor lichamelijke opvoeding en ama teursport, Mevrouw Celine Hervieux- -Payette, zal financiële steun aan spor ters die gebruik maken van medica menten die op de lijst van verboden sti mulerende of spierversterkende midde len van het IOC staan, staken. De maat regel,aldus de minister, zal van toepas sing zijn op allen die in het bezit zijn ge vonden van anabole steroiden of verge lijkbare middelen. Nog strengere maatregelen zullen worden genomen tegen trainers, artsen of andere perso nen in de begeleidende sfeer, die sport lieden hebben aangezet tot het gebruik van verboden middelen". Tevreden bank- in de sport zijn schaars als de lach- van Kees Rijvers, [stelt Frank Rijkaard vooravond van het het Nederlands elftal |lijk beslissende kwa- Jtieduel tegen Malta It kader van de kwa- jtie voor het EK, met istralend gezicht vast tij hoopt, dat de keu- er morgen op hem i beroep zal doen. lurlijk is er niemand, die I 90 minuten vanaf de [toekijkt, maar in dit ge- pu het een slechte zaak ls ik er in moest. Want pu betekenen dat er in feld iets mis gaat. Laat mij borgen maar lekker voor keer op de bank zitten, hdien denk ik. dat ik nog in genoeg krijg. Ik ben al Iblij, dat ik er weer bij jacied, die door Rijvers in lectie werd genomen om- uub Stevens aan een voet jreerd moest worden, de rol van pinchhitter er morren geaccepteerd, beeld dat overigens volle- past in de euforie rond }'e. die door royale winst pita ongetwijfeld nog na- lelijker zal losbarsten, is gewoon erg logisch dat (mdscoach doorgaat met sJde ploeg die tegen Span- iji. Een vaste selectie is al kmaar goed voor de rust, al liedereen heus wel dat je inoeten blijven presteren iet buiten de boot te val- En wat mezelf betreft: ik r nu bij voor Stevens, die ji de reservepositie zat. Ik altijd nog proberen me h het elftal te spelen", lerste doel heeft Rijkaard Frank Rijkaard: „Ik hoop dat we er overheen walsen". echter bereikt. Hij is terug bij Oranje, nadat Kees Rijvers hem vorig jaar na de vriend schappelijke interland tegen Frankrijk een figuurlijke trap onder zijn achterste gaf. In de rust van dat met 2-1 verloren duel - waarmee- een eind kwam aan een periode van dertien jaar,' waarin Nederland op eigen veld niet meer had verloren - deelde Frank Rijk aard mee, vast te zitten en dat hij maar beter in de kleedka mer kon achterblijven. Niet onbegrijpelijk concludeerde Rijvers daaruit, dat de donke re Amsterdammer niet be paald gezegend was met een optimale wedstrijdmentaliteit. De 21-jarige Ajacied heeft er moeite mee als hem een labie le instelling wordt verweten. „Voor die wedstrijd tegen de Fransen had ik al vijf inter- Jlands gespeeld en ik durf te stellen, dat ik in al die geval len nooit een zwakke mentali teit vertoond heb. Mijn opmer king in de rust is toen ver keerd overgekomen. Ja, ook bij de bondscoach. Het had na melijk niets met een geestelij ke kwestie te maken, het was puur een lichamelijke zaak. ik had behoorlijk last van kramp, en daarom leek het me ge-, woon beter dat iemand anders verder ging. Ik doe echt mijn best op mijn manier. De een noemt me lakoniek, een ander vindt het leuk, maar ik weet dat ik altijd probeer zo goed mogelijk te presteren voor het elftal en voor mezelf". Introvert Hoe het ook zij, in september kreeg de introverte Frank Rijkaard, die de afgelopen ja ren diverse keren door verse kwetsuren geplaagd werd, te gen België een herkansing van Rijvers. Hoewel hij een kwar tier voor tijd licht aangeslagen vervangen werd door Adrie van Tiggelen bleek de keuze heer weer voldoende van de Ajacied gecharmeerd om aan te kondigen dat Rijkaard ook in het cruciale duel met de Ie ren tot de selectie zou behoren. Een nieuwe blessure gooide echter roet in het eten voor de Amsterdammer. De bescheiden prater („Als ik voel dat het lekker gaat heb ik ook wel flair") zegt, zich daar over nooit echt zorgen te heb ben gemaakt. „Ik ben nogal nuchter, laat me niet gek ma ken. Doordat ik vrij allround ben, kwam ik altijd als een van de eersten in aanmerking als er weer eens een positie open lag in de ploeg. Óf dat voor mezelf als voetballer wel zo bevorderlijk is. waag ik te betwijfelen. Ik heb toch het gevoel mijn creativiteit een beetje kwijt te raken doordat ik zo vaak van post wisselde. Die hoop ik nu een beetje te rug te krijgen nu ik bij Ajax weer rechtshalf ben. Op die plaats sta ik zonder meer het liefst". Voorlopig evenwel telt ook voor Frank Rijkaard alleen het resultaat van Oranje tegen Malta, dat als tussenstation moet fungeren op weg naar Frankrijk, waar ook hij dan de kans zal kunnen krijgen zich internationaal te manifesteren. „Ik hoop dat we er overheen walsen. We zullen de wedstrijd al in de eerste helft met veel goals moeten beslissen. Maar het zou dom zijn om te zeggen dat we er al zijn. Dat rüime verschil moet er nog wel eerst komen. En dan moet Malta ook nog tegen Spanje en je weet nooit welke gekke din gen daar nog kunnen gebeu ren". WILLEM PFEIFFER Appollonlus Konijnenburg voelde zich na afloop toch de grote winnaar. Naast hem zijn zoon Rick, die ook in Zurich aanwezig was. ROME „Inter vrijge sproken", met deze pagi- nabrede kop opende de grootste sportkrant van Italië, de Corriere Delia Sport, haar edities van vanochtend. Het commen taar: „Inter en het hele Italiaanse voetbal komen goed af van de ernstigste en schandelijkste beschul diging: de poging tot om koping. Men dacht dat de club wegens gebrek aan bewijs zou worden vrijgesproken, of zou worden veroordeeld. Maar het vonnis spreekt Inter volledig vrij. De UEFA heeft Inter haar schone image teruggegeven, ontdaan van elke verdenking. De club moet daar nu zuinig op zijn en zich niet meer inlaten met personen, die haar in de pro blemen kunnen brengen". De tuchtcommissie van de Eu ropese Voetbalunie (UEFA) seponeerde gisteren de klacht van FC Groningen wegens een poging tot omkoping van de zijde van Inter Milan. De Groningse oefenmeester Han Berger had de spelersmakelaar Appollonius Konijnenburg er van beticht, uit naam van de Milanese club een kwart mil joen gulden te hebben geboden voor uitschakeling van FC Groningen. De tuchtcommissie van de UEFA, onder voorzitterschap van de Tsjech Vladimir Petr motiveerde het besluit met de vaststelling, dat FC Groningen te weinig bewijsmateriaal had geleverd om tot een veroorde ling te kunnen overgaan. Wel iCHENDAM Nationale tenniskampioenschappen liet gemakkelijk sfeervol te maken. En hoewel in rac- ïter Westvliet te Leidschendam gisteren redelijk veel iouwers aanwezig waren, heerste de ware toernoois- ing voornamelijk onder de deelnemers, het publiek zich vooral liet horen door juist tijdens de iwisselingen een luid rammelende noodtribune te be- In of te verlaten, werd door de heren tennissers in en de kleedkamers zeer opgeruimd gepraat. Heel blij, maar kat rustig en verwijzend naar zijn trainer was de vijf- irige Mark Koevermans na zijn zege van 3-6, 7-6, 6-4 op Sie. De hard slaande jongeling uit Bergschenhoek had in jreede set tegen de finalist van 1981 en 1982 vijf matc- |ts overleefd. Sanders nam gelukwensen in ontvangst, die ofwel nog nd hielden met zijn onlangs verkregen vaderschap of kking hadden op zijn zege van 6-0, 6-1 op René Moos. fers had uitstekend gespeeld, maar Moos was door een lessurre niet tot goed verweer in staat geweest. Michiel Spers, Marc Albert, Menno Oosting en Tom Nijssen kon- "Jok positief nakaarten en hun gedachten laten gaan over "jrde ronde. '[nerf1 r»ippertje redde ook Eric Wilborts zich het vege lijf. Pjh Rolf Thung had hij in de derde en laatste set een ach- Jnd van 4-1 omgebogen in een uiteindelijke zege via de e vJëak. „Ik zit weer op school en zie voorgoed af van een êre als tennisprof", vertelde hij. „Ook als mijn spel sprol weer een stijgende lijn zou vertonen". De 19-jarige ex- vrJe had tegen Thung afwisselend gespeeld, maar tennist ?hou|eer leergierige leerling van een avond-Atheneum te- afstjoordig veel meer ontspannen en dus prettiger, el en int k Okker ies r irecies half zeven kwam nog iemand het tenniscomplex :n die tegenwoordig meer voor zijn plezier speelt, Tom De oude meester moest gisteravond pas veel later dan istip in actie komen voor zijn eerste dubbelpartij, maar -jarige partner van Marc Albert kwam alvast op zijn ge- ifeer snuiven in Westvliet. lam glimlachend, de handen wegens voorlopige afwe id van de sporttas diep weggeduwd in de zakken van ppert'lauwe winterjas, knikte „tijdelijk bondscoach" Okker jderlen rechts naar alle mensen die hém kenden. „Zenuw- n gf meneer Okker?", waagde een fan van de ex-nummer ddesjvan de wereld. Een stille maar veelzeggende grijns e ontkenning uit. Het tegenstrevende duo Achtereek- d. Marei zou achteraf ook geen hindernis van betekenis int vt6-l) zijn voor het koppel Okker/Albert. mdafe eerste (hoofd-)ronde van het damesenkelspel vielen hunjen geen verrassingen te noteren. Hoopvol is in elk ge it de jeugd in de kwartfinales uitstekend vertegenwoor- dank zij Hellas ter Riet (15), Simone Schilder en Dig- elaar (beiden 16 jaar), Ilonka Leyten en Judith War- ,AN( (beiden 18). 'AN' HERMAN JANSEN Knptpmann WPPr pptipf schakeld, vierde gisteren tijdens de Zesdaagse van ,clc' 'al vvcci aiviici Maastricht zijn terugkeer in het rennersveld. Vlak bij hem staat staatssecretaris Van der Reijden van WVC, Gerrie Knetemann, die lange tijd door een val is uitge- die bij de eerste dag het startschot loste. ROOSENDAAL Aad van den Hoek wordt in het nieuwe wielerseizoen ploegleider van de derde Nederlandse prof- ploeg, waarvoor gisteren de Belgische oud-wereldkampi oen Freddy Maertens werd ge contracteerd. Van den Hoek besloot woensdag plotseling met wielrennen te stoppen. Hij heeft inmiddels een baan ge vonden als vertegenwoordiger van een firma, die kleding en schoeisel levert aan de be scheiden wielerformatie. Ploegleider Jacques de Goede vond het beter dat Van den Hoek mede-ploegleider zou worden dan nog een jaar wiel renner te blijven. De 32-jarige Van den Hoek, negen jaar knecht in de ploeg van Peter Post, Wacht gelijk een bijzondere opdracht: pro beren Freddy Maertens weer aan het winnen te krijgen. De Belg raakte opnieuw in de versukkeling, nadat hij in 1981 terugkeerde aan de wereldtop met vijf etappezeges in de ron de van Frankrijk en de we reldtitel in Praag. „Het gaat me nu weer goed", zegt Maer tens. „De meeste problemen zijn opgelost en ik heb er weer zin in". Voor de ploeg AVP/Viditel- -De Vries heeft De Goede tot nu toe zeven renners gecon tracteerd. Naast Freddy Maer tens en diens broer Mare zijn dat Jos Schipper, Hans Lange- rijs, Heddy Nieuwdorp, Ron Snijders en Jacques van Meer. Ribli en Smislov delen LONDEN De tiende partij tussen Ribli en Smislov is gis teren in Londen in remise ge ëindigd. Na de dertigste zet van de met zwart spelende Smislov ging Ribli met deling van het punt akkoord. Smislov heeft nu de leiding met 6-4 en hoeft uit twee partijen nog slechts een half punt te scoren om zeker te zijn van een plaats in de finale van het kandida tentoernooi. Zijn tegenstander zal dan hoogstwaarschijnlijk Gari Kasparov zijn, die tegen Viktor Kortsjnoj dezelfde uit gangspositie heeft bereikt. De partij tussen Ribli (wit) en Smislov had het volgende ver- l°°^gl-f3 Pg8-f6; 2 g2-g-3 d7-d5; 3. Lfl-g2 g"-g6; 4 c2-c4 c7-c6; 5. b2-b3 Lf8-g7; 6. Lcl-b2 0-0; 7. 0-0 Lc8-g4; 8. d2-d4 Pf6-e4; 9. Pf3-e5 Lg4-e6; 10. f2- f3 Pe4-d6; 11. c4xd5 c6xd5. 12. Pbl- c3 Pb8-d7; 13. f3-f4 Pd7-f6; 14 Ddl- d2 Pf6-e4; 15 Pc3x«?4 Pd6xc4; 16. Dd2-b4 Dd8-d6; 17. Db4-a4 Tf8-c8; 18. Tal-cl Dd6-b6; 19. e2-e3 a7-a6; 20. Tfl-el Db6-b5; 21. Da4xb5 a6xb5; 22. Tclxc8 Ta8xc8; 23 Tel-cl Tc8xcl schaak; 24. Lb2xcl Le6-f5; 25. Lcl-a3 f7-f6; 26. Pe5-d3 e7-e6; 27. Lg2-fl Pd4-c3; 28. Pd3-cl Lf5-bl; 29. Kgl-f2 Pc3xa2; 30. Lflxb5 Pa2xcl. meent de commissie, die gis termorgen nog Berger en elf talleider Theo Huizinga naar Zürich had ontboden, dat er gronden aanwezig zijn om aan te nemen, dat Konijnenburg daadwerkelijk heeft getracht de wedstrijd te beïnvloeden. In tegenstelling tot de eerste zitting op 17 november, was de in Italië wonende Konijnen burg nu wel aanwezig. Hij werd ruim twee uur door de commissie aan de tand ge voeld. Berger en Huizinga hooguit een kwartier. Konijnenburg legde de uit spraak van die tuchtcommissie min of meer uit als een over winning. „Het is duidelijk dat ik, wat de UEFA betreft, met mijn werk als adviseur voor Nederlandse topspelers in Ita lië mag doorgaan. Over de ontvangst in Zürich ben ik ook zeer te spreken. In tegenstel ling tot het bestuur van Inter Milan, ben ik hier als een vorst ontvangen". Volgens de voorzitter van In- ter, Frazzoli, toont de uit spraak aan dat Inter een eer lijke club is. „Eerlijkheid is onze meest befaamde deugd", zegt hij, „en die is ons in Zü rich nu teruggegeven". Hoe wel, voor dezelfde UEFA- rechtbank wordt vandaag een minder aangename uitspraak verwacht in een tweede proces tegen Inter naar aanleiding van de ongeregeldheden in Milaan na de Cupwedstrijd te gen Austria Wien. Hierbij raakte een (Weense) supporter zeer ernstig gewond, iets waarvoor de Italiaanse club al tweemaal eerder voor de rech ter moest verschijnen. Boete voor trainer van Helmond Sport ZEIST Jan Brouwer, trai ner van. Helmond Sport, is door de tuchtcommissie van de KNVB een boete opgelegd van 500 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk met een proef- tijf van twaalf maanden. Brou wer werd door arbiter Van der Laar genoteerd tijdens de com petitiewedstrijd tegen Excel- (ADVERTENTIE) Waterpolowedstrijd DE ZIJL/LGB- DZV MARTENS zaterdag 17 december aanvang 19.00 uur Zwembad de Zijl Aangeboden door Mercasol sportuitslagen TENNIS NK indoor, Leidschendam Herenenkelspel, tweede ronde; Mi chiel Schapers-Wim Groeneveld 6-2, 6-4; Menno Oosting-Bart Theelen 7-5. 6-3. Ene Wilborts-Rolf Thung 6-4, 5- 7, 7-6; Marc Albert-Rob Simon 6-3, 6- 0; Louk Sanders-René Moos 6-0, 6-1, Tom Nijssen-René Boers; Mare Koe vermans-Ton Sie; Martin Koek-Rob Mentink 6-3. 4-6. 6-1. Damesenkclspcl, eerste ronde: Marcella Mesker-Nicole van Erven 6-0. 6-2; Ilonka Leyten-Mariette Pak ker 7-5, 6-1; Marianne van de Torre- Yolanda van der Harst 6-1, 6-0; Ju dith Warringa-Hanneke Raymakers 7-5, 6-4; Simone Schilder-Margo Vlasbak 6-2, 6-1; Hellas ter Riet-Inge- liese Driehuis 6-2, 7-5. Digna Kete- laar-Margo van der Velden 6-4, 6-3. Nanette Schutte-Titia Wilmink 6-7 (5-7). 6-2, 6-3. SCHAKEN DD-toernooi. Den Haag Derde ronde: Van der Vliet-Van der Lely 10. Rost-Evertse 0—1. Kort Stavast afgebr. (10), Happel-En- schedé 01, Drenth-Willemsen af gebr, Posno-Corne Vreeken 1/2 1/2, Scholte-Oudenaarden 01 (re glementair), Voortmeijer-Van Vorse- len 10, Goossens-Winkel afger., Nota-Van der Sluijs Veer 01, De Jong-Van der Harst 10, Stoppelen- burg-Maartense afgebrGravekamp- Bruurs 01, De Bruiin-Baak 1—0. Van Duijn-Voermans 01, Hulsbos- Stoop 01. Van der Kruk-De Leeuw 01, Brouwers-Hagen 01. De stand aan kop 1/2 Evertse en Van der Vliet 3 punten (uit 3). 3. Enschedé 2.5. 4/9 De koning. Van Putten, Dals- ma, Kort. Stavast en Michiel Wind 2 (uit 2), 10/13 Voortmeijer. Rost. Ou denaarde cn Van der Sluis Veer 2 (uit 3)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15