^Europese politiek loopt mch ter op hedri jfsleven Strenge regels aan volkstelling in West-Duitsland Europa moet confrontatie supermachten voorkomen Europarlement aanvaardt schoorvoetend begroting G-COMMISSARIS ANDRIESSEN: Thatcher dreigt met tegenmaatregelen Denen moeten 10 januari opnieuw naar de stembus Breuk in MBFR- overleg niet ernstig ITENLAND fieicUeSomcuit VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 PAGINA 13 pmensen (taan echt" ;NG De geheimzinnige itige wezens, waarvan wordt dat zij afgelegen van Midden- en Zuid- bewonen, bestaan vol- Jhinese biologen echt. Zo ;n expedities op zoek de „aapmensen" meer .000 foto's gemaakt van fdrukken van deze we- *®De meeste voetafdruk- ijn ongeveer 42 centime- ng. Drie leden van een itie zeggen dat zij vorig i Midden-China een aap hebben gezien. Hij was I stond rechtop en was be- met roodbruin haar. Moderne holwoningen In het Zwitserse Ascon wordt de laatste hand gelegd aan onderkomens voor „moderne holbewoners". Deze huizen worden binnenkort door een grote berg grond bedekt, zo dat alleen de voorkant zicht baar blijft. Het grote voordeel daarvan is, dat het energie verbruik tot een minimum wordt teruggebracht. Discriminerende Fransman moet auto jaar laten staan BORDEAUX Een rechter in Bor deaux heeft de eigenaar van een res taurant voor één jaar zijn rijbewijs af genomen, omdat hij in zijn zaak had geweigerd een gehandicapte te bedie nen. De rechter besloot tot deze straf, omdat de verdachte niet in staat bleek de hem opgelegde boete (ongeveer 5.000 gulden) te betalen. De gehandi capte was niet welkom in het restau rant, omdat zijn wagentje teveel plaats zou innemen. „De gehandicapten heb ben hun eigen restaurants. Honden la ten wij wel toe", had de restaurant houder voor de rechtbank verklaard. Fabriek maakt excuses voor lozing kernafval LONDEN De directie van de opwerkings fabriek voor atoom-afval in Windscale (Noord-Engeland) heeft in het openbaar haar excuses gemaakt voor de lozing van zwaar- radioactief afval in zee, waardoor stranden werden bemet. De fabriek loost het hele jaar door laag radio-actief afval in de Ierse Zee. Volgens de directie kwam enige tijd geleden door een fout ook een hoeveelheid hoog ra dio-actief afval in zee. Dat afval besmette de stranden. Men heeft nu maatregelen afgekon digd, die een herhaling van een dergelijke vergissing in de toekomst moeten voorko men. Overigens houdt de directie staande, dat de straling van het afval dat per ongeluk in zee terechtkwam toch nog binnen de door de regering toegestane grenzen bleef. Argentinië: onderzoek naar „verdwijningen" BUENOS AIRES De Argentijnse regering heeft een commissie be noemd die onderzoek moet doen naar bepaalde gevallen van de duizenden „verdwijningen" uit de afgelopen ze ven jaar. De commissie bestaat uit 16 leden, van wie zes parlementariërs. De overige leden zijn juristen, maar ook schrijvers en geestelijken. Naar schatting zijn tijdens de „vuile oorlog" van het leger tegen linkse guerrilla-organisaties in de jaren ze ventig 30.000 mensen „verdwenen". Enkele maanden geleden deelde de militaire junta mee dat zij als dood moeten worden beschouwd. ;n een Qjf ehtf" onze corresPon^ent Aad toch denk ik dat dit beleid in Jongbloed) .TSBURG „Ik id het zalig". Frans ondanks de moeilijkheden, bij voorbeeld op de top van Athene is gebleken dat de Ne derlandse tandem Lubbers- Van den Broek van een posi- fdriessen windt er geen n er,*kjes om dat hij zich heugt op een tweede [mijn als lid van de Eu- tieve instelling blijk gaf". LI TPese Commissie, het da- lijks bestuur van de iropese Gemeenschap, ret volgt de Nederlandse litiek vanuit Brussel &t argusogen, maar op Jl vraag of hij deel zou taben willen nemen ieneBi het huidige Neder- watndse kabinet, geeft hij stagneren van die Europese Zo komen we, bij een plastic bekertje koffie in zijn kale kantoorruimte in Straatsburg, waar hij verblijft voor de par- lementszitting, met een wijde boog weer terecht bij de Euro pese Gemeenschap, die de laatste jaren crisis op crisis stapelt. Wat is de oorzaak van het leerih uitermate diploma- vadk antwoord. „Ik heb op aulej ogenblik een uitge- Gemeenschap, die in 1957 met zoveel élan werd opgericht Andriessen: „Ik denk dat een belangrijke reden is dat de sbes^oken communautaire lidstaten niet meer bereid zijn rage[piratie en dat sluit ogepelname aan een Neder- e Ulhds kabinet uit" een supranationale afweging in hun besluitvorming te be trekken en dat heeft twee oorzaken. Er is een aantal lid- r denkt hij dan over het staten dat vindt dat er sprake dc |eid van de Nederlandse re- is van samenwerking van soe- [ing? „Wat er in Nederland vereine overheden en dat je Jjeurt gaat mij uiteraard moet doorpraten tot je het ïiviver ter harte- omdat ik na- eens geworden bent, omdat je l0pjgürlijk jaren lang met hart anders een stukje van je soe- ten ziel in die Nederlandse po- vereiniteit hebt afgestaan. Dat odatpk ^)en bezig geweest. Mijn zijn met name de nieuw toe- ieejdpruk is dat Nederland een getreden leden. De Britten ;port^uaat antwoord geeft op vooral en de Denen. Dat is 'uitdagingen waarvoor Ne- eer redef^and staat- Ik begrijp dat de ^et[ erg moeilijk is om het be- dat thans gevoerd wordt, manier waarop je tegen Gemeenschap aankijkt. Frankrijk deed het al met zijn „Europa der vaderlanden", iiks) herstel van het evenwicht Groot-Brittannië heeft bij ;teedBen c°Hectieve en parti- voorbeeld nog steeds niet de fiere sector, te realiseren. Ik behoefte echt geïntegreerd te grijp de spanningen, maar worden. De tweede oorzaak slaat op de actuele situatie. De schaal die een Europese markt zou kunnen hebben, groter dan die van de VS en dubbel zo groot als die van Japan, komt niet tot stand omdat men toch terugkeert naar nationale oplossingen, nationale „protectionistische" maatregelen. Dat kun je voor al merken door het handha ven van barrières, die be staan". Andriessen komt met een simpel voorbeeld uit zijn por tefeuille, die concurrentieza- ken omvat: „Als je als bedrijf huishoudelijke apparaten maakt, of dat nu koelkasten of eenvoudige handmixers zijn, dan merk je dat de vei ligheidsnormen in alle tien lidstaten anders zijn. Je hebt vier of vijf soorten stekkers en stopcontacten. Het ene land heeft een ander voltage dan het andere. Een industrie, die die producten op de Euro pese markt wil brengen, is daardoor zeer gehandicapt. Natuurlijk heeft dat gevolgen voor het concurrentievermo gen van de Europese industrie ten opzichte van de rest van de wereld". Dan de kern van de vraag: „We zijn dus niet bereid tot integratie, omdat de lidstaten denken dat ze door de eigen industrie te bescher men een sterkere positie be houden dan door die grote markt te creëren. En dat leidt tot een reeks van maatrege len: steun aan ondernemin gen, ook als het gaat om vol strekt verouderde productie methoden, op korte termijn werkgelegenheid creëren, dat soort zaken. Dat stagneert heel sterk, juist op het ogen blik". Zijn er nu oplossingen voor, althans oplossingen, die de Gemeenschap weer op de rails kunnen zetten? „Het antwoord is niet zo ver schrikkelijk moeilijk. Je zou kunnen zeggen dat men zich wat minder op de eigen natio nale belangen moet terugtrek ken, of: de nieuwe leden zou den zich anders moeten op stellen". Even een aarzeling en dan: „De demonstratie Van onvermogen rond de begro ting door de Raad van Minis ters is weer zo'n simpel voor beeld. Na wat er in Athene is gebeurd zou je toch zeggen dat er sprake moet zijn van een shock-effect. Maar je moet je toch wel afvragen of er echt sprake is van een shock". Een positief teken ziet hij van de zijde van het bedrijfsleven. „Dat bedrijfsleven is meer be reid tot een gemeenschappe lijke aanpak dan de politieke instanties. Aangezien er een directe relatie ontstaat tussen de ontwikkeling van het be drijfsleven en de werkgele genheid, heb ik een beetje hoop dat het échec dat we vandaag de dag beleven toch tot iets zou kunnen leiden". Er zijn meer dan twaalf mil joen werklozen in de Europe se Gemeenschap. Is de indruk juist dat Europa daar wel veel woorden aan besteedt, maar er zeer weinig aan doet? „Een paar dingen zijn wel aangepakt. Maar niet genoeg. Met name de Fransen willen versterking van de Europese interne markt vergezeld doen gaan van hun eigen maatrege len, waar andere staten te recht aanmerkingen op heb ben. De Europese Commissie heeft op het gebied van indus triële samenwerking, en dat wordt door iedereen erkend, samenwerking op het gebied van hoge technologiëen, ener gie en communicatie op de ta fel gebracht. Wij kunnen als Commissie eenvoudig niet ac cepteren dat besluiten daar over niet genomen worden. Daar ligt een concreet punt hoe samenwerking tussen on dernemingen het gat tussen de VS, Japan en Europa an derzijds kan verkleinen. Maar als regeringen op zulke terrei nen geen positieve beslissin gen kunnen nemen, krijg je dat op een gegeven moment het bedrijfsleven zegt: ja, we hoeven Europa ook niet te helpen. De politiek is in eer ste instantie verantwoordelijk voor de problemen die we in Europa hebben, inclusief dat van de werkgelegenheid, en als regeringen straffeloos blij ven doen en vooral nalaten wat ze moeten doen, dan bla meert dat ook de parlemen ten. Dan moet men ophouden verwijten te maken aan de in stituten van Europa, dan moet men kijken naar zijn eigen verantwoordelijkheid, naar de regeringen die het af laten weten. Ik heb deze week een Raad van Ministers bezig ge- Frans Andriessen zien over de begroting, niet te geloven. Het parlement wil een politieke begroting. Mag het alsjeblieft? Het parlement heeft politieke signalen uitge geven. En de Raad? Heeft al leen maar een boekhoudkun dig antwoord. Als regeringen niet in staat zijn politieke ant woorden te geven op politieke vragen als het om Europa gaat, dan moet er met die re geringen iets gebeuren. Dat zeg ik zonder enig voorbe- Andriessen noemt de malaise in Europa een om zich heen- grijpend virus. Zelfs Neder land, altijd zo pro-Europa, geeft geen positieve geluiden meer, zelfs de Benelux niet. „Maar", zegt hij, „als er ook uit het bedrijfsleven signalen komen dat het zonder de Eu ropese integratie niet kan, zal toch het besef doordringen dat men met politieke kort zichtigheid bezig is. En van dat bedrijfsleven verwacht men heil voor werkgelegen heid. Als er dus politiek niets gebeurt, dan blijft Europa wel, maar dan zullen we niet in staat zijn om te evenaren wat anderen, Amerikanen, Japanners doen". Hij verwijst naar de VS. „Dat is een kwes tie van één munt, één inflatie, één rente, één monetair be leid, één markt. Japan het zelfde, al is die markt kleiner. En dan de Gemeenschap: tien inflaties, tien munten, tien •monetaire beleiden, tien vult u maar in en niet eens een markt". AAD JONGBLOED Irag i 'tadaenzrnerikanen t. Als zelli»< :e hafj [evacuatie ^geleiden rafat ENE Vijf Griekse pas- pschepen die vandaag te bid® Noordlibanese haven- KaflTripoli zouden vertrek- in Ifoor de evacuatie van de Isgedl 'n n«Uiw gedreven n onf'e'der Jasser Arafat, zul- lat dPorden geëscorteerd door ijetijf'kaanse marineschepen. »eleefeeR een Griekse rege- ;zig jwoordvoerder gisteren nje|lkaard. Ook Franse oor- ook fhepen zullen ter begelei- Iaanwezig zijn. De kosten pe evacuatie, die op een miljoen per schip worden rheidlmd, zullen door de PLO worden opgebracht. De hele ïrs wtie waarbij 4000 PLO- de zlers zijn betrokken, gaat tl te lf dagen in beslag nemen. on^ie vooravond van de eva- lillenp werden gisteren op- dag K felle gevechten gele van {tussen Arafat-getrouwen daidere Palestijnen. Er vie- ien «ker twintig doden en ge il kolen. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Westduitse regering mag een volkstelling houden. Dat heeft het Constitutionele Hof in Karlsruhe beslist. Tegelij kertijd heeft het Hof echter strenge regels gesteld aan het ge bruik van de gegevens die de telling oplevert. Na een golf van protest bepaalde het Hof in het voorjaar dat de telling, die op 27 april van dit'jaar gehouden zou worden, moest worden uitgesteld. In de uitspraak van gisteren erkent het Hof het principiële recht van een overheid om gegevens te verzame len. Maar de registratie mag niet zo ver gaan „dat de waarde van de mens wordt aangetast". De voorwaarden van de hoogste rechters maken, dat aan de geplande volkstelling fors gesleuteld moet worden. De volkstelling zal daarom pas op zijn vroegst in 1985 kunnen worden gehouden. Het is zelfs nog maar de vraag of de telling gehouden zal worden. De beperking van het ge bruik van de gegevens gaat zo ver, dat veel voorstanders zich afvragen of het nog wel de moeite en het geld waard is. nt... word mei de betonde woester! lelijke ondcrduimxpal lehmeemdken^ let op. ih ftlerom helpen. Jh Tl toveren Jn mssh ven die meid- liet een iïool üdfiwddrd wddrmet Geamuseerd schudde de Jordaanse koning Hoessein gisteren., na afloop van zijn toespraak tot het Europees Palrlement, de hand van de Nederlandse scholiere Esther de Bruijn (15) uit Apeldoorn. Esther, die na haar Gymnasium politieke wetenschappen wil gaan studeren en zich bijzonder inte resseert voor het Midden-Oosten, had in een briefje aan parlementsvoorzitter Dankert gevraagd of zij de koning in Straatsburg zou kunnen ontmoeten, waarna Dankert haar had uitgenodigd. KONING HOESSEIN TOT EUROPEES PARLEMENT: STRAATSBURG „Het lijdt geen twijfel dat de si tuatie in het Midden-Oos ten van dag tot dag ge vaarlijker wordt. Gezame- lijke actie is dringend ge boden om de verslechte ring van de situatie het hoofd te bieden". Dit ver klaarde de Jordaanse ko ning Hoessein gisteren in het Europees Parlement. De vorst is een van de staats hoofden die zijn uitgenodigd het parlement toe te spreken. In februari is het de beurt aan koningin Beatrix. De belangrijkste factor voor de huidige verslechtering van de situatie in het Midden-Oosten is volgens de Jordaanse vorst het voortdurend onvermogen een oplossing te vinden voor het Palestijnse probleem. Hii had ernstige kritiek op Israël met „zijn expansionistisch streven" en de Verenigde Sta ten die „aarzelen" zich duide lijk te houden aan het beginsel dat gewelddadige verwerving van grondgebied onwettig is. Tenslotte riep de koning Euro pa op te helpen het gevaar van een toenemende polarisatie tussen de supermachten in het Midden-Oosten te voorkomen. Terugbetaling aan Engeland opgeschort (Van onze correspondent Aad Jongbloed) STRAATSBURG Het Europese Parlement heeft gisteren een verwerping van de begroting voor 1984 niet aangedurfd. Het voorkwam daarmee dat de crisis, die duidelijk werd tijdens de EG-top in Athene, zou leiden tot een complete politieke chaos als gevolg van acute geldproblemen in de Gemeenschap. Als de begroting verworpen zou zijn, zou er gewerkt moeten worden met maandelijkse delen van de begroting van dit jaar, waardoor betalingstekorten zouden ontstaan. De voornaamste wijziging die het Euro-parlement tegen de wens van de Raad van Ministers aanbracht, was het onderbrengen van de Britse compensatie in een reservepost. Groot-Brittannië kan daardoor rtiet beschikken over het bedrag van 1,9 miljard gulden, dat het via het ingewikkelde systeem van heffingen te veel betaald heeft aan de Gemeenschap. Het Parlement stelde de voorwaarde dat voor het vraagstuk van de compensatiemaat regelen een duurzame oplossing gevonden moet worden en het bepaalde daarvoor zelfs een datum: voor 31 maart 1984. Gezien het feit dat de Britse bijdrage onderdeel vormt van het totale financiële pakket, waarover de regeringsleiders begin deze maand in Athene struikelden, lijkt dat onhaalbaar. Verwacht mag worden dat de Britse premier, mevrouw Thatcher, dan de Britse bijdrage zal gaan korten. Het aannemen van het Britse begrotingspunt wekte de grote woede van de Britse Conservatieven. Hun woordvoerder, Bal four, vroeg zich af waarom een van de armste landen binnen de Gemeenschap, Groot-Brittannië, de rijke landen moet financie ren. Hij sprak van grote onrechtvaardigheid en zelfs van discri- matie. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher heeft gisteren in het Lagerhuis een nauw verholen dreigement geuit naar aanleiding van de bevriezing door het Europees Parlement, van de aan Groot-Brittannië beloofde terugbetaling van 457 miljoen pond aan Groot-Brittannië. Zij verklaarde in het Lagerhuis, dat als dit bedrag ook na maart 1984 bevroren blijft, haar regering mis schien een tegenmaatregel zal nemen. Het was duidelijk, dat zij hiermee een staking van de Britse bijdragen aan de Europese begroting bedoelde. Labourleider Neil Kinnock sprak de mening uit, dat premier Thatcher die zaak nog te veel liet aanslepen. Naar zijn mening moet Groot-Brittannië zonder verder uitstel handelend optreden om de EG onmiddellijk met de 457 miljoen pond over de brug te laten komen. „Het beste middel om dat doel te bereiken", aldus Kinock, „is de complete inhouding van alle toekomstige Britse bijdragen aan de EG-begroting". KOPENHAGEN De Denen moeten op 10 janu ari naar de stembus. Pre mier Poul Schluter be sloot gisteren tot ver vroegde verkiezingen, na dat het parlement de be groting van zijn minder heidsregering had ver worpen. In de begroting van het kabi- net-Schluter stond de vermin dering van de overheidsuitga ven centraal. De rechtse oppo sitie zijn voorstander van nog meer bezuinigingen, de linkse oppositiepartijen willen dat de overheidsuitgaven worden verhoogd. Het minderheidskabinet van Schluter bestond uit vier par tijen: de Conservatieven, Libe- Conservatieven (de partii Schluter) hun zetelaantal 1 ralen, Centrum-Democraten en de Christelijke Volkspartij. Samen hebben zij slechts 66 van de 179 zetels in het parle ment. Verwacht wordt dat de van fors gaan uitbreiden. Maar die stemmenwinst zou vooral ten koste gaan van de coalitiepart ners. Het kabinet Schluter heeft in de vijftien maanden van zijn bestaan steeds compromissen naar links en rechts moeten sluiten. Onlangs leed het nog een gevoelige nederlaag, toen het parlement besloot duide lijk afstand te nemen van het oorspronkelijk door Denemar ken mede-ondertekende NA- VO-besluit tot plaatsing van nieuwe kernwapens voor de middellange afstand in West- -Europa. WENEN Het Warschau Pact heeft voorgesteld de datum voor hervatting van het troepenoverleg in Wenen langs diplomatieke weg vast te stellen. Het 'overleg werd gisteren voor onbepaalde tijcl opgeschort door de weigering van het Warschau Pact een datum voor hervatting van de onderhandelingen af te spreken. De breuk in het zogenaamde MBFR-overleg lijkt duidelijk min der ernstig te zijn dan die in het Geneefse overleg. Westerse di plomaten wijzen er verder op dat niet alle landen van het War schau Pact het met de onderbreking eens zijn. Hongarije, Bulga rije en Roemenië zouden er grote moeite mee hebben, zo valt indirect uit het officiële communique af te leiden over de afbre king.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13