familielid koopt draver an Heineken-ontvoerder Onderwereld had veiling in handen Ziekengeld wordt begin '84 aangepakt Tegeltjestruc bijna goed voor 10 miljoen SCUS BRENGT RENPAARD ONDER DE HAMER jaÜ Tandheelkunde Utrecht moet toch verdwijnen [PGELD OM BEDRIJVEN IN fEENWUK TE BRENGEN ERNËNLAND Qeid&aQowuvnt VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 PAGINA 11 dA en FNV: voorstellen igner mager HAAG De PvdA-fractie in Kamer vindt dat de voor- i voor het te voeren industrie van de commissie-Wagner mager" zijn uitgevallen. De I meent dat de commissie te veel ^ingespeeld op de politieke voor in van de regeringscoalitie en 'I weinig belangstelling werd ge- I voor voorstellen en kritiek van brbeeld de vakbeweging. De Jstelt in een reactie dat de com- geen oog heeft gehad voor de jsting van de maatschappelijke •jle) aspecten van het industrie- voor de negatieve economi- jgevolgen van een drastisch be zuinigingsbeleid. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen VNO daarentegen vindt dat de commissie- Wagner uitstekend werk heeft ver richt en veel in gang heeft gezet. Het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond NCW is het daar mee eens. Dat geldt niet voor de middenstan ders, die van mening zijn dat zij door de commissie buiten spel zijn gezet en dat Wagner te veel aandacht aan de grote industriën heeft besteed. De vakcentrale voor Middelbaar en Ho ger Personeel stemt in grote lijnen in met de jongste aanbevelingen van de commissie. De MHP vindt dat de aan moet blijven. Limburgse CDA-jongeren willen afsplitsing DEN HAAG Een groep Limburgse CDA-jongeren wil zich afsplitsen van de landelijke jongerenorgani satie CDJA. De Limburgers vinden dat het CDJA zich te progressief-kritisch opstelt tegenover de moe derpartij, het CDA. Begin volgend jaar zal de Lim burgse CDJA-afdeling moeten beslissen over een voorstel van haar regionale voorzitter, André Kolod- ziejak, om een eigen christen-democratische jonge renorganisatie op te richten die zich gematigder op stelt dan het CDJA. Het voorstel is gebaseerd op een rapport over de verschillen van inzicht tussen de Limburgse CDA-jongeren en het CDJA. Overigens meent de landelijke CDJA-voorzitter Johan de Leeuw dat het in Limburg zo'n vaart niet zal lopen. Naar zijn mening is het aantal Limburgse CDJA-le- den dat zich daadwerkelijk zou willen afsplitsen maar zeer gering. Minister: Studie opslag kernafval van weinig waarde DEN HAAG/GRONINGEN Minister Van Aardenne (Economische Zaken, VVD) vindt dat er maar „een beperkte waarde" moet worden gehecht aan het onderzoek dat dr. H. den Hartog van de Groninger Rijksuniversi teit heeft verricht naar de gevolgen van ker- nafvalopslag in zoutkoepels. Den Hartog kwam tot de conclusie dat de zouthorsten in Groningen en Drente niet geschikt zijn voor het opbergen van radio-actief afval. Volgens hem kunnen de temperaturen in de zoutkoe pels, als gevolg van chemische reacties van het zout met het kernafval, tot duizenden graden oplopen en is er gevaar voor explo sies. Van Aardenne, een voorstander van kernenergie, stelt dat het maar een vooron derzoek is, waar nog geen enkele conclusie aan verbonden moet worden. Dierenpark krijgt overdekte jungle ARNHEM Burgers Dierenpark in Arn hem heeft gisteren het licht op groen gezet voor de aanleg van een drie hectare grote overdekte jungle. Het tropische oerwoud wordt zo natuurgetrouw mogelijk opgezet met geïmporteerde planten en bomen, tropi sche temperaturen en bijvoorbeeld reptie len. De jungle wordt in 1988 geopend door de commissaris van de koningin in Gelder land, De Bruijne. Er is al een proefhal in ge bruik genomen van 15 bij 15 meter met een tropische tuin met meer dan 350 soorten planten, watervallen, beken en een moeras. De directie rekent erop dat deze attractie, die 75 miljoen gulden kost en waaraan al sinds 1969 gewerkt wordt, het bezoek aan het dierenpark tot VA miljoen mensen zal verdubbelen. Zes jaar voor man die zoontje wurgde ROERMOND De 34-jarige J.V. uit Venlo is gistermiddag door de Roermondse rechtbank tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het doden van zijn acht jarig zoontje. De officier van jus titie had twaalf jaar geëist. De man wurgde zijn zoontje op 28 juli van dit jaar in de bossen van Arcen en poogde daarna vergeefs zichzelf van het leven te bero ven. Hij werd tot zijn daad gedre ven na een echtscheiding, waar bij zijn vrouw de twee oudste kinderen kreeg toegewezen. Het zoontje dreigde hem te worden ontnomen door de kinderbe scherming. Oli levulc >3k in waterland 21-yan H. (26), een van de !nog voortvluchtige ont- ers van Freddie Heine- »n Ab Doderer, hoeft zijn Hde renpaard Varinsja |e missen. Op een veiling roek in Waterland, waar KEU en twee paarden en een pboat van Cor van H. door 0ord, cus onder de hamer wer- jring ebracht. werd een fami- 3k. voor 40.000,- eigenaar Je draver. RECHTER VERBIEDT PUBLICATIE PROCESSEN-VERBAAL Uitlekken bekentenis zaak-Heineken valt slecht bij PvdA lijk een broer of een zwager van de in het buitenland ver blijvende verdachte. Deur waarder L. C. Huizer uit Am sterdam wilde over de identi teit van de koper echter niet meer kwijt, dan dat het een „naast familielid" is. De man zelf vluchtte weg in de menig te van ongeveer 200 mensen, toen verslaggevers hem bena derden om naar zijn naam en naar de plannen met het paard te vragen. naam van Johanna Sonja Hol leerder, de 23-jarige vriendin van Cor van H. Haar broer Wim is ook nog voortvluchtig. Hannie Holleerders kocht Va rinsja twee jaar geleden voor f 110.000,-. De hengst stond toen op de nominatie om voor de fokkerij te worden ge bruikt, maar dat veranderde na een blessure, ruim een jaar geleden. In de afgelopen twee jaren heeft het renpaard ruim een ton bij elkaar gedraafd. |an was zeer waarschijn- Officieel stond het paard op Volgens deskundigen is de prijs, die is betaald om het paard in de familie te houden, niet bepaald hoog te noemen. In de drafsport is een dergelijk bedrag al vaker neergeteld voor paarden, die op dat mo ment zelfs nog niet op de baan waren geweest. De totale opbrengst van beide paarden en de speedboat, f 66.000,-, was volgens de deurwaarder ruim voldoende om de belastingschuld van Van H. te verrekenen. „Het resultaat heeft onze verwach tingen erg overtroffen", zo zei hij desgevraagd. Overigens zullen nog meer be zittingen van Van H. worden geveild in opdracht van de hoofdstedelijke belastingin specteur. Een aantal niet met name genoemde goederen en enkele door de politie in be slag genomen spullen zullen in januari eveneens bij opbod worden verkocht. Ook deze veiling heeft te maken met be lastingschulden van Van H. KLAAS SNIJDER GERARD CRONÉ enlfelï IN WATERLAND 1 kja "'aren er allemaal gis- „..jddag op de veiling van SySjpaarden en een speed- ÏÏ161 die ooit toebehoorden ,a.C. B. en C. v. H., bei- nuïiiverdachten in de ont- hgszaak Heineken, j die in feite op naam fen van de vriendin van [clVoortvluchtige Van H., de /frajaFige Johanna Sonja Hol ler. De Amsterdamse re- 16 Sfche was er met twintig sterk, journalisten en Trafen waren er, de Am- Camse onderwereld, de paardenliefhebbers en )kkers die zo maar een •e trachtten te halen. De kjaar van de Manége ierdorp in Broek in Wa ad, waar de veiling I gehouden in opdracht pe fiscus, gaf dan ook rlijk toe dat hij zelden [goede dag had gehad, 'honderd man die de ch tingen van de voorge- ?n paarden vanachter 0te glazen ruiten van de loven de manége gades- n had hij nog nooit in jedrijf gehad, garden zelf bleven er ta- E: koel onder. De vele lstellenden bekeken ze rote natte ogen, ze de- een plas en lieten zich ?r van hun beste kant kopers trouwens even- i al waren het niet de paardenliefhebbers die op andere verkopingen t, die een bod deden. De 'fps mensen mompelden deze paarden, Santiago Visty Fortuna en Varins- t geld dat er voor werd geven zeker niet waard zijn en lieten het er ?r bij zitten. Zo gauw jan de paarden werd in- kwam van hen een in- \teel bod en dan hield Het echte bied werk ze aan buitenstaanders Die buitenstaanders j beperkt tot een groep- I wat achteraf stond in hnége. Al gauw wist te- Foto links: Veilingmeester L. C. Huizer (in de cirkel) had het er gemakkelijk mee. Bin nen een half uur had hij drie paarden en een speedboot verkocht. Foto onder: De groep bieders op de openbare verkoping gis teren van artikelen uit het bezit van de verdachten in de zaak- Heineken/Doderer. De man in de witte jas bood op de speed boot, maar miste het laatste bod. De man in het donkere jack (links boven) kocht Va rinsja. Het paard blijft daar door in de familie. DEN HAAG Het uitlekken van een bekentenis van een van dë verdachten in de ont voeringszaak Heineken en Do derer en de publikatie daarvan in De Telegraaf is slecht ge vallen bij het PvdA-kamerlid Kosto. Hij heeft minister Kort hals Altes (Justitie) hierover schriftelijke vragen gesteld. Het gaat om een verklaring van de verdachte M. E., waar in hij bekent dat de ontvoer ders gedreigd hebben Heine ken en Doderer een vinger af te hakken als niet op de eisen van de ontvoerders zou wor den ingegaan. Kosto stelt zich op het standpunt dat de uit komsten van het onderzoek naar het uitlekken van de be kentenis aan de Tweede Ka mer moeten worden meege deeld. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B. J. As- scher, heeft inmiddels in kort geding bepaald, dat De Tele graaf geen mededelingen meer mag publiceren afkomstig uit de processen-verbaal van het opsporingsonderzoek en het gerechtelijk vooronderzoek in de ontvoeringszaak Heineken- Doderer. Dit verbod betreft de verklaringen van alle ver dachten. Mr. Asscher acht het publiceren van de gegevens uit het proces-verbaal onrecht matig. dereen dat dit groepje tot de familie van de ontvoerders van Heineken behoorde. Op opmerkingen en vragen gin gen ze niet in, ze wilden niet weten wie ze waren, maar ze boden wel. Niet op de weinig waardevolle paarden Santia go en Wisty maar wel op de speedboot en de vierjarige ruin Varinsja, die dit jaar nog f 40.000,- aan prijzen geld in de wacht sleepte. Het paard was dit jaar tweemaal winnaar van de supertrio op Duindigt. en Groningen en elf maal winnaar van een eerste plaats, viermaal twee de en driemaal derde op de banen Duindigt, Hilversum en Groningen, kortom een paard waarop het de moeite waard is te bieden. Deurwaarder Huizer, die met strakke hand de veiling leid de, had het er gemakkelijk mee. ,,Een fluitje van een cent", zoals hij zelf zei. Bin nen een half uur vier objec ten geveild, ik wou dat ik het e'lke dag zo gemakkelijk had". Het was dan ook volkomen duidelijk dat de geveilde ob jecten wederom in de clan rond de ontvoerders van Heineken terug moesten ke ren. De biedingen waren er dan ook naar. De eerste twee paarden, Santiago D. en Wis ty Fortuna, brachten nauwe lijks hun voer op. Santiago werd ingezet voor1.000,-en ging na het eenmaal, ander maal, voor de derde maal, van de hand voor 3300,-. Wisty die was ingezet voor 2.000,- haalde 6400,- als verkoopprijs. De „klapper" van de veiling was Varinsja, waarvan „men" verwachtte dat die zeker een ton zou moeten opbrengen. Helaas gingen de biedingen niet verder dan 40.000, -, waar door Varinsja ver beneden de waarde die het „paarden volk" hanteert, werd ver kocht. Levendiger was het bieden op de speedboot. In een snel tempo werd de prijs hoger. De belangstelling begon af te nemen toen de 8.000,- was gepasseerd. Opvallend was wel dat de biedingen steeds weer kwamen van dezelfde mensen, die later door om standers werden herkend als familieleden van de verdach ten in de zaak Heineken. Het waren dezelfden die de bie dingen hadden uitgebracht op de paarden voornamelijk op Varinsja. Koste wat kost moest het bezit in handen van een bepaalde groep blij ven. Ook de eigenaresse van het paard Varinsja, de vriendin van de nog steeds gezochte Van H. liet doof stromannen bieden. Met resultaat. Toen de 40.000,- was bereikt kreeg een van de groep bie ders het paard in handen. Een gok? Misschien. Twee jaar geleden had Van H. nog 110.000,- neergelegd voor dit paard als cadeautje voor zijn vriendin. Het is de vraag of dit paard nog ooit zijn geld zal kunnen opbrengen. GERARD CRONE KLAAS SNIJDER (Vervolg van de voorpagina) Inmiddels is ook duidelijk ge worden dat al in de eerste helft van 1984 het ziekengeld zal worden aangepakt. Alle grote fracties uit de Kamer hadden hier op aangedrongen en staatssecretaris De Graaf zegde gis4#ren toe met voor stellen te zullen komen. Hij zal dat op zo'n tijdstip doen dat de voorgenomen verlaging van de uitkeringen per 1 juli tot 70 procent van het laatst verdien de loon hierbij betrokken kan worden. Met name door de VVD is gesuggereerd de kor ting op de wao te verminderen in ruil voor beperking van het ziekengeld. De Graaf maakte duidelijk voor dergelijke alter natieven open te staan. Bij monde van minister De Koning heeft het kabinet de bezwaren tegen de korting op het minimumjeugdloon afge wezen. De Koning wees erop dat bij het uitzonderen van de jeugdlonen de afstand tussen het volwaardige minimumloon en de jeugdlonen, die onlangs bewust is vergroot, weer zou krimpen. Hij verwacht niet dat de korting de animo onder jongeren om korter te gaan werken zal verminderen, om dat het jeugdloon per saldo op 1 januari ondanks de korting netto ongewijzigd zal blijven. Bovendien deed hij het CDA in dit verband de toezegging met werkgevers en werkne mers te gaan proberen voor jongeren onder de 23 een 36- urige werkweek in te voeren, zonder dat zij er dan nog ver der op achteruit zullen gaan. Minister Rietkerk zegde toe de uitkeringen van militairen, politie-ambtenaren en brand weerlieden die met functio neel leeftijdsontslag zijn ge gaan niet te verlagen. Alle grote fracties hadden hem daarom gevraagd. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks herhaaldelijke verzoeken van de regeringsfracties om de subfaculteit Tandheelkunde in Utrecht te behouden, blijft minister Deetman bij zijn besluit dat deze moet verdwijnen. In september 1984 mogen de laatste 60 eerstejaarsstudenten aan hun studie beginnen. Op 1 januari 1988 moet de Utrechtse subfa culteit definitief de poorten sluiten. Dit gebeurt in het kader van de bezuinigingen, die Deetman in het wetenschappelijk onder wijs wil doorvoeren. De fracties van CDA en VVD in de Twee de Kamer hebben minister Deetman tot het laatst toe voorge houden dat er een te groot gat valt, als in Utrecht tandheelkun de moet verwijnen. Het CDA-kamerlid Lansink zag zijn motie, waarin wordt gepleit voor behoud van de Utrechtse subfaculteit in afgelankte vorm, onlangs nog door een meerderheid van de Kamer gesteund. Deetman zegde toen mokkend toe, dat hij op nieuw met het bestuurscollege van de Utrechtse universiteit zou gaan overleggen. ADVERTENTIE Houdt monden fris en mensen monter. Munt uit in zuiverheid. Vrachtwagen verliest afval: rijksweg spekglad RIDDERKERK De brand weer van Ridderkerk is gister avond vanaf elf uur tot enkele uren na middernacht druk in de weer geweest met het schoonmaken van het wegdek van de rijksweg Dordrecht- -Rotterdam bij Ridderkerk. Daar had een vrachtwagen met aanhanger ongeveer acht ton bostel (afval van biergerst dat als veevoer wordt ge bruikt) verloren, waardoor het wegdek over enkele honder den meters spekglad was ge worden. Bij botsingen die daar het gevolg van waren, raakten twee mensen gewond en lie pen zeker acht auto's aanzien lijke blikschade op. CNWIJK Steenwijk tipgeld geven aan mensen jidernemingen die de ge- - ,itp in contact brengen met "J Dedrijf, dat van plan is op het industrieterrein 1 Verlaat te vestigen. Als ^Jiedrijf zich inderdaad in iwijk vestigt, krijgt de tip gever een rijksdaalder per verkochte m2, met een maxi mum van 220.000. Er worden in Steenwijk huis-aan-huis „tip-paspoorten" verspreid om de hele bevolking voor deze unieke actie in te schakelen. Steenwijk heeft nu 90.000 m2 onbebouwd industrieterrein en dat kost de gemeente elk jaar zo'n 250.000. Ook heeft bur gemeester Hoeksema staatsse cretaris Hoekzema (Defensie) gratis grond aangeboden voor de vestiging van een militaire apotheek. Dat levert 135 ba nen op. De grond had een ver koopwaarde van 2 miljoen. LOIEMELS Z36ENMA6Mi\N OW ZlChl RS" W0EMEN/. Een politiefunctionaris toont een deel van de tegels en de verzendenveloppen, waar mee winkeliers voor ongeveer 10 miljoen hadden moeten worden opgelicht. NIJMEGEN De Nijmeegse politie heeft gisteren twee in woners van die plaats gearres teerd wegens misleiding en oplichting van opticiëns en ju weliers in het hele land. De mannen, 38 en 46 jaar, worden ervan verdacht deze week per post en onder rembours pakjes te hebben verzonden,- waar voor de winkeliers bij ont vangst 128,50 moesten beta len. In het pakje bleek slechts een tegeltje te zitten met de tekst „Eendracht maakt macht". Bij huiszoeking in het pand in Nijmegen, van waar uit de mannen opereerden, vond de politie duizenden ver- zendklare pakjes en materiaal om er nog tienduizenden te maken. Alles bij elkaar goed voor zo'n 90.000 pakketjes, die een kleine tien miljoen gulden hadden moeten opleveren. Volgens de politie is het een listige streek om in deze tijd, waarin winkeliers het razend druk hebben, pakketten onder rembours te versturen. Die vallen namelijk niet op tussen de vele andere stukken. Toch waren er tientallen winkeliers, die woensdag al de politie bel den omdat ze de zaak niet ver trouwden. De meeste gedu peerden komen uit de omge ving van Nijmegen. Uit de Haagse en Leidse regio heeft de politie tot nu toe nog geen enkele klacht ontvangen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11