hoofdverdachte in heikenenzaak nog eker maand in cel Pelita moet alle oud-Indisch mensen helpen" Vier tot negen jaar cel voor huurmoord KOV gispt haastwerk minister Deetman ra L_ SOMS KUNNEN KERSTDAGEN JAREN DUREN. MB JNENLAND EcidócGoutant WOENSDAG 14 DECEMBER 1983PAGINA9 apport Valk komt hs in januari HAAG De commissie, die een onderzoek jit naar de eventuele betrokkenheid van de ■rlandse Militaire Missie (onder leiding van .nel Valk) bij de coup van 1980 in Suriname, igt volgende maand rapport uit. Eerst was de bedoeling dat er zo snel zou worden ge kt, dat de Kamer nog voor het Kerstreces J r deze zaak zou kunnen debatteren. „Het on- Z/1 oek is echter zo omvangrijk en diepgaand, vde commissie meer mensen wil horen en dat iok meer documenten in haar onderzoek wil ekken," aldus de ministers Van den Broek tenlandse Zaken) en De Ruiter (Defensie) in brief aan de Kamer. De commissie heeft - 50 mensen gehoord, kennis genomen van -(verklaringen van meer dan 20 anderen en //[derden ambtelijke stukken bestudeerd. lh- rke Directie modebedrijt verdacht van miljoenenfraude AMSTERDAM Drie directie leden van het herenmodebedrijf HIJ in Amsterdam worden er van verdacht invoerrechten op textiel op grote schaal te hebben ontdoken. Officier van justitie mr. H.P. Wooldrik zei gisteren dat de fraude vermoedelijk in de miljoenen guldens loopt. Een van de verdachten zou zich ook aan belastingfraude schuldig hebben gemaakt. Justitie heeft de drie aangehouden, maar twee van hen kort daarna weer in vrijheid gesteld. De administra tie van het modebedrijf is in be slag genomen. TNO onderzoekt veiligheid pretparken DEN HAAG TNO gaat zich bezig hou den met het opstellen van voorschriften die de veiligheid in pretparken moet ga randeren. Na het opstellen van de kwali teitscriteria en keuringsprocedures zal de organisatie ook als de keurende instantie optreden. Op dit moment bestaan er in ons land geen voorschriften voor attractietoes tellen. De noodzaak van veiligheidsvoor schriften voor pretparken is, zo deelt de onderzoekorganisatie in haar publikatie TNO-Kontakt mee, ingegeven door de be roering die anderhalf jaar geleden ont stond over een motorstoring van de kabel baan in het recreatiepark De Beekse Ber gen. Als gevolg daarvan bungelden de mensen een paar uur in de lucht. CDA toch voor kaderwet volwassenenonderwijs DEN HAAG Het initiatiefvoorstel van de Twee de-Kamerleden Van Kemenade, Worrell en Wallage (PvdA) dat een wettelijk kader geeft voor de volwas seneneducatie is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen. Tegen het voorstel stemden de VVD en de Centrumpartij. Aanvankelijk zag het er, tijdens de wekenlange behandeling van dit PvdA-initiatief, niet naar uit dat het de eindstreep zou halen. Vooral de CDA-fractie had het moeilijk met het ontwerp en met de waarschuwing van de CDA-minister van on derwijs en wetenschappen, Deetman, dat de kader wet geen tijdwinst voor de volwasseneneducatie zal opleveren. Bovendien zijn de gevolgen van de invoe ring van de wet niet bekend. Het CDA ging toch door de bocht, omdat de initiatiefnemers enigszins aan de bezwaren van de christen-democraten waren tegemoetgekomen. De indieners hebben hun ont werp drastisch gewijzigd. Treinen fors vertraagd LEIDEN Als gevolg van een technische sto ring in Leiden hebben de treinen op de lijn Amsterdam-Leiden vanmorgen met forse vertragingen te maken gehad. De vertragingen duurden meestal zo'n 20-30 minuten, maar er waren ook mensen die 75 minuten moesten wachten. De storing aan wissels en de seinen in Leiden trad op om 6 uur en was om tien over acht verholpen. POLITIE INBREKERS TE SLIM AF BARNEVELD Door een list heeft de politie van Barneveld in de nacht van maandag op dinsdag een 20-jarige inbreker uit Den Bosch zonder problemen kunnen inrekenen. Samen met de 24-jarige A. van de-B., eveneens uit Den Bosch was hij een warenhuis in Barneveld bin nengedrongen. Zij werden echter gestoord door het inbraakalarm. Nog juist voordat de politie arriveerde zagen zij kans de benen te nemen. Door te posten bij de auto van de inbrekers kon al spoedig een van de daders, A. van de B., in de kraag worden gevat. Daarop kwamen twee agenten op het idee om met de auto van de in brekers te gaan rondrijden. Al spoedig kwam de tweede inbreker, M.B., die zich veretopt had. achter de auto aahrennen, kennelijk in de ver onderstelling dat zijn maat naar hem op zoek ke «STERDAM De 34- enfee Robbie G., de ifdverdachte in de ont- jringszaak Heineken, igt in ieder geval nog maand door in hech- De Amsterdamse Iskamer heeft dit gis- in beslist. Ook twee ire verdachten, Mar- 1. (20) en Johan B. (31) ren nog dertig dagen •rest. [is niet uitgesloten dat ver- i het arrest van Jo- Fb7 uit veiligheidsoverwe gingen is gebeurd. Hij is ge noemd als degene, die de poli tie zou hebben verteld dat het losgeld was begraven in een bosje langs de in aanleg zijnde A-28 bij Zeist. Omdat nog drie verdachten voortvluchtig zijn, sluit de politie represailles je gens B. niet uit. Het terugvinden van een groot deel van het losgeld van Hei neken heeft de politie steeds toegeschreven aan de vondst door een wandelend echtpaar van honderd-dollarbiljetten in de bossen van Zeist. Vermoed wordt dat de justitie met dit verhaal de eventuele tipge vers) wil beschermen. Ook is niet uitgesloten dat de politie gebruik heeft gemaakt van een minuscuul zendertje in een van de postzakken met losgeld, met behulp waarvan ze later konden worden terug gevonden. Dat was bij een bos je aan het eind van een afslag van rijksweg 28 bij Zeist. Volgens justitie is tot verlen ging van het arrest van G., E. en B. besloten op grond van een artikel in het Wetboek van Strafrecht, dat zoiets toe staat als er een gerede kans bestaat dat de verdachten con tact gaan opnemen met nog voortvluchtige daders, waar door het politie-onderzoek be moeilijkt kan worden. Een an der reden mag zijn, dat er meer tijd nodig is voor het verhoren van de verdachten. Op basis van hetzelfde artikel kan de hechtenis nog eens met tweemaal 30 dagen worden verlengd. De rechter-commissaris heeft gisteren ook besloten om Ma thijs de B. (47) uit Heerhugo- waard vrij te laten. Er was niet voldoende bewijs van zijn betrokkenheid bij de ontvoe ring om hem nog langer in hechtenis te houden. Maandag was een andere verdachte, de makelaar J. K. vrijgelaten om dat de politie niet kon bewij zen dat hij op de hoogte is ge weest van de verblijfplaats van de beide ontvoerde man- B betreurt ttreden HBiohen/Dijkman HAAG De kerngroep het Christen Democra- Beraad (CDB), een aktie- ;p binnen het CDA, be- t het uitreden van de -kamerleden Scholten en man uit de CDA-fraktie lit de partij. Dat blijkt uit door de kerngroep uitge- in verklaring. Het CDB nt de stap van beide dissi- r ten „een stap op een dood- weg, die niet zal lei sel, tot een effectuering van 7 5Q' CDA-verkiezingsprogram- de CDA-uitgangspun- - gooiden aanhangers van de „Minderheids- bond" vlugschriften de zaal in met de oproep tot maatschappe lijk verzet tegen het regerings beleid. Dienstenbond FNV dreigt uitkeringstrekkers te laten vallen UTRECHT Voorzitter Freek Thomasson van de Dienstenbond FNV heeft gis teren op het congres van zijn bond gedreigd de solidariteit met groepen als uitkerings trekkers los te laten en weer helemaal op de koopkracht toer voor de eigen leden te gaan. „Als werkgevers blijven wei geren om afspraken over werkgelegenheid te maken, in ruil voor het inleveren van prijscompensatie, dan moet de vakbeweging desnoods het roer radicaal omgooien", zo zei Thomasson. Hij schaart zich met zijn uit spraken bij de grote groep vakbondsbestuurders die zich bezorgd tonen over de kansen van verdere arbeidstijdverkor ting, omdat de achterban niet kan zien wat het inleveren van de prijscompensatie aan banen oplevert. Zijn collega's hebben het drei gen met een ommezwaai nog achterwege gelaten. Ook Tho masson voelt eigenlijk niets voor zo'n ommezwaai, maar meent dat het onvermijdelijk kan zijn als de werkgevers niet meewerken aan afspra ken over werkgelegenheid. „Ik waarschuw de werkgevers dat ze met vuur spelen". ALKMAAR De Alk- maarse rechtbank heeft gisteren een 36-jarige man uit Castricum wegens uit lokking van en medewer king aan huurmoord op zijn buurman Leo Snijders veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met af trek. Er was twaalf jaar met aftrek geeist. De 19-jarige man die de dode lijke schoteh afvuurde, kreeg zeven jaar met aftrek, na een eis van tien jaar. De man die de schutter op een motor ver voerde en ook anderzins actief aan de organisatie van de moord deelnam werd na een zelfde eis eveneens tot zeven jaar met aftrek veroordeeld. De man die tussen de het drie tal bemiddelde, kreeg vier jaar met aftrek opgelegd. DEN HAAG De haast die minister Deetman wil ma ken met de herstructurering van het hoger beroepson derwijs in september '86 moet het fusieproces tussen HBO-opleidingen zijn afgerond plaatst de opleidin gen voor een wurgende tijdsklem. De minister verkijkt zich op de huisvestingsproblemen die zullen ontstaan als vele kleinere opleidingen moeten fuseren tot grote instituten met minimaal 2500 studenten. Dit is het kritische commentaar van de grootste onderwijsvakor ganisatie, de KOV, op Deetman's plannen voor schaalvergroting, taakverdeling en concentratie in het HBO. De KOV vindt het een raadsel hoe de minister kan menen dat er maar bescheiden bouwkundige aanpassingen nodig zijn, zonder noemenswaardige kosten. De minimale omvang van 2500 studenten per instituut is volgens de KOV „een willekeurige keus", waar uitsluitend financiële overwegingen aan ten grondslag liggen. OORZITTER MR. H.G. QUIK: ervolg van de voorpagina) HAAG „De stich- g Pelita moet haar instverlening beschik- r stellen aan iedereen sinds de Tweede We- doorlog naar Neder- is gerepatrieerd. Ook iider repatrianten die de liwelen van de Japanse Tneringskampen be- itfard zijn gebleven, be at veel nood. Ze staan ik heel geïsoleerd in de f derlandse samenleving. hun willen we een opende hand reiken". lus de visie van de voorzit- van de Stichting Pelita, mr. t. Quick, die hiermee de n aangeeft van het conflict de organisatie voor Indi- e oorlogsslachtoffers in i kampen heeft verdeeld, deel van de 21 medewer- onderschrijft de opvattin van de voorzitter, ander deel is het met di- pfteur W.C. Lemaire eens dat :a zich moet beperken tot huidige taak: het begelei- van Nederlanders die op rund van hun Indische verle- een beroep doen op de Uitkering Vervolgings- htoffers. De heer Lemaire: jn standpunt is dat we de Jsidie die we van de over- krijgen niet mogen aan wenden voor andere doelein den dan waarvoor het bestemd is. Het parle'ment heeft destijds bepaald dat wij subsidie krij gen voor de begeleiding van die bepaalde, welomschreven, groep Indische oorlogsgetrof fenen. Dan moeten we ons daaraan houden. Ik ben het er zeker mee eens dat ook andere categorieën repatrianten hulp kunnen gebruiken, maar daar voor heeft de gemeenschap ons nu eenmaal de subsidie niet toegekend. Daar komt bij dat we aan een adequate ver vulling van onze huidige taak de handen al meer dan vol hebben. De mensen die met het'oog op de W.U.V. bij ons aankloppen komen nu al op een ellenlange wachtlijst te recht". Demonstratief Voor directeur Lemaire wegen zijn bezwaren tegen de taak- verruiming die de Pelita-voor- zitter voorstaat zo zwaar dat hij zich genoopt voelde ontslag te nemen. Met zijn vertrek was overigens toch al rekening gehouden, aangezien hij 1 april volgend jaar met pensioen zou gaan. „Maar ik heb de reste rende tijd niet willen uitzin gen", verklaart hij. „Ik vond dat ik een demonstratief ge baar moest maken". De controverse bij Pelita heeft te maken met haar historische achtergrond. De stichting werd opgericht in 1947, toen de noodzaak tot hulpverlening aan oorlogsgetroffen nog niet of nauwelijks werd onder kend. De opvang die zij des tijds bood, richtte zich op alle mensen die Nederlandsen In- dië later Indonesië ver lieten om zich blijvend in het moederland te vestigen. Dit werk werd vrijwel geheel door vrijwilligers verricht en duur de voort tot 1968. In totaal streken er in deze periode cir ca 300.000 „repatrianten" hier te lande neer. Rond 1968 leek het erop dat deze opvang-taak was volbracht. Nieuwe repa trianten kwamen er niet meer terwijl degenen die inmiddels waren gearriveerd, geacht werden intussen „op eigen be nen" te kunnen staan. Juist rond die tijd echter groeide het bewustzijn dat de samenleving een ere-schuld had in te lossen aan slachtoffers van de Twee de Wereldoorlog. Van over heidswege werd toen aan Peli ta gevraagd de begeleiding op zich te nemen van slachtoffers van de Japanse agressie. Pelita voldeed graag aan dit verzoek en bracht haar dienstverlening aan andere repatrianten ver volgens tot het uiterste mini mum terug. De laatste jaren echter is voorzitter Quik ge bleken dat veel van deze ove rige repatrianten inmiddels ook 15 jaar ouder wel dege lijk in de knel zijn komen te zitten in een samenleving die hun toch vreemd is gebleven. Vandaar zijn pleidooi om terug te keren naar de oude doel groep, een streven waarin hij door zijn medebestuursleden wordt gesteund. Budget creëren De onenigheid over de taak stelling van Pelita heeft bij voorbeeld zijn weerslag op de aanwending van de extra overheidsgelden die de stich ting ter beschikking zijn ge steld om de cliënten meer des kundige psychische begelei ding te bieden. Het budget van de stichting is zodanig ver-v ruimd dat er per 1 januari vier a vijf nieuwe maatschappelijk werkers kunnen worden aan getrokken. Directeur Lemaire zegt deze extra mankracht hard nodig te hebben. Voorzit ter Quik echter wil voorlopig maar twee van deze deskundi gen aanstellen, bezien hoe zij functioneren en dan later naar bevind van zaken handelen. „Waarom deze voorzichtig heid?", vraagt directeur Le maire zich af en hij antwoordt er zelf op: „Omdat het bestuur geld achter de hand wil hou den om een budget te creëren voor de voorgenomen nieuwe taken". Voorzitter Quik ont kent dit. Wel erkent hij in een uitgebreide, procesmatige, psy chische begeleiding van de Pe- lita-cliënten weinig heil te zien. „Daarvoor is de groep te groot. Dat kunnen we niet aan", zegt hij. Directeur Le maire: „Het gaat er niet om ie dereen te helpen maar om deskundige hulp beschikbaar te stellen aan die cliënten die daaraan ernstige behoefte heb ben. Dat ik dit zelf een goede zaak acht, doet nu niet ter zake. Het gaat erom dat de overheid ons het geld voor dit doel ter beschikking heeft ge steld". Voorzitter Quik bestrijdt ten stelligste dat hij overheidsgeld voor oneigenlijke doeleinden zou willen aanwenden en voegt eraan toe: „Ik heb goede hoop dat ik in mijn streven om terug te keren naar de oor spronkelijke doelstelling van Pelita, op ministerieel niveau de nodige steun zal verwer ven". Heren Met dat al wordt de samen werking tussen bestuur en me dewerkers aangevreten door wantrouwen, terwijl ook tus sen de medewerkers onderling tegenstellingen zijn ontstaan. Sollicitanten naar de nieuwe banen van maatschappelijk werker weten niet waar ze aan toe zijn. Een lichtpuntje temidden van alle onmin is dat de heren Lemaire en Quik elkaar blijven benaderen zoals het heren betaamt: ze staan el kaar in alle vriendelijkheid te woord en beklemtonen het respect voor elkanders me ning. Samen zeggen ze: „We doen wat we kunnen om te voorkomen dat de cliënten van de huidige situatie de dupe worden". WILLEM SCHEER 1RIEMELS gek /b/V^fSQJlICMlEN/v, IvW \/IW£> \6 Eft VW O tl s\uvcr\ i cziv i ;c Zoekt u voor de Kerst iets speciaals? Kom dan bij Siebel langs. Want stijlvol of speels, klassiek of modem, Siebel heeft het En Siebel biedt meer. Bij Siebel hebt u de grootste keus in ringen, armbanden, colliers, hangers en oor knoppen, enz. Geel-, rood- of wit goud, met of zonder bril janten, zilver, u zegt het maar. En natuurlijk allemaal tegen de bekende lage prijzen. Kijkt u naar de voorbeelden in deze advertentie. Of kom eens langs bij één van onze zakenWant weet wel: SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. Rood-wit-geel gouden hanger (exd. collier). Drie kleuren Speels! Parel-oorknop met ineen (n 3 maten. 79 99 4 cultivé parels onder het oor. en 129.- In zilver 9,- In zilver 149,-, in goud 269,- Bijpassende ring.oorknoppen Met alleen bolletjes in zilver en armband resp. 129,-, 139.- 49,-. in goud 185.- en 498.-In zilver 16.-. 19.- Geel- of wit gouden choker- collier met 2 cultivé parels en 6 briljanten 1195,- Bijpassende armband 1075,-, ring 795.- en oorknoppen 695.- Zilveren tandenstoker jr 59,- Goud op zilver 119,- Goud 495,- Afgebeelde band, 4 mm. in rood-, wit- of geel goud van 625,- voor 498,- In zilver 25,- uisplein 24-26; Utrecht, Bakkerstraat 27-29; Haarlem, Grote Houtstraat 63-65. Lid v< CDA-kritiek op functioneren Pohlkamp LEIDSCHENDAM Vanuit het CDA is in Leidschendam kritiek uitgeoefend op het functioneren van wethouder J.A.W. Pohlkamp van sociale zaken en volksgezondheid. Mevrouw C. M. Scholten-v.d. Eijk zei bij de behandeling van de begroting dat de wethouder het afgelopen jaar in veel ge vallen geen of onvoldoende overleg heeft gepleegd met de betreffende raadscommissie. De wethouder zou een meer actief beleid moeten gaan voe- fen. Als voorbeeld noemde mevrouw Scholten het project van de Stichting „Hoop", dat plotseling dakloos geworden personen en zwervers wil op vangen. De wethouder heeft op voorhand negatief op het project gereageerd en de com missie voor sociale zaken en volksgezondheid niet geraad pleegd. Wethouder Pohlkamp ant woordde het erg druk te heb ben gehad met besprekingen over de herstructurering van de gezondheidszorg en ge sprekken met de vereniging van Leischendamse huisartsen en met apothekers en tandart sen. Hij zei dat de commissie de komende maanden veel van hem kon verwachten. Wat „Hoop" betreft had hij inder daad een afwijkende mening, omdat de stichting in voorko mende gevallen eerst contact moet zoeken met de RIAGG, de Regionale Instelling voor Ambulante en Geestelijke Ge zondheidszorg. Het overleg met de tandartsen had er toe geleid dat zich in Stompwijk, al dan niet dank zij de wet houder, dat werd niet duide lijk, een tandarts had geves tigd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9