Jouw Sandersgarage mogelijk omende zomer van start erste paal geslagen voor woningen aan Oude Singel Leids bankpersoneel ontdekt gigantische bankfraude ABN Bank ABN Bank Kassenaar krijgt eerste almanak DEN Qeidó&Qowuvnt WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 PAGINA 3 jiidcnaar betrokken bij massale belastingontduiking [AAG Door middel van „zwarte manipulaties" hadden enwerkende verdachten uit de bouwwereld kans gezien zes miljoen gulden aan belastinggelden, sociale- en an- Iremies te ontduiken. De heren directeuren moesten zich j voor de Haagse rechtbank verantwoorden. Tegen een je in Den Haag wonende verdachte werd door de officier stitie drie-en-een-half jaar gevangenisstraf geëist, tegen dit jsrige man, eveneens afkomstig uit Den Haag, één jaar en inig ir dachten werkten èamen in vier BV's, in de boekhouding h(in zij omvangrijk rommelden. Er werden zwarte lonen half I- Met andere woorden: er werden lagere lonen opgegeven t w B werc^en uitbetaald en bovendien kwamen veel perso- den niet voor in de opgaven aan de vakbonden, de belas- en de B.T.W. In tal van plaatsen in ons land werden op nier diverse werken uitgevoerd, waarbij het voor anderen slijk was om geducht te concurreren, ciaal Fonds voor de Bouwnijverheid werd voor ongeveer 3 miljoen gulden benadeeld, de belastingen voor bijna 2 miljoen, terwijl het ook nog eens voor 1,5 miljoen gulden aan B.T.W. niet werd betaald. Het spreekt vanzelf dat de directeuren zichzelf niet vergaten. Zij konden dan ook op zeer ruime voet leven en het gokspel speelde in hun bestaan een belangrijke rol. De officier van justitie, mr. J. Th. de Wit, constateerde dat hoe groter de omzet was, hoe meer er werd ontdoken. Men deed het vaak voorkomen alsof bepaalde werken door anderen waren uitgevoerd. Het Agrarisch Sociaal Fonds te Gouda werd voor 50.000 gulden benadeeld toen een B.V. failliet ging. Soms waren er in de boek houding verschillen ontstaan over 50 man personeel, die dan ui teraard niet sociaal verzekerd waren. Bovendien werd het door het niet vermelden van de zwarte werkers mogelijk gemaakt dat deze lieden onrechtmatig sociale uitkeringen ontvingen. De verdachte, tegen wie de laagste straf werd geëist had zich voor namelijk met de administratie beziggehouden, waarbij hij ervan op de hoogte was dat die voor geen cent deugde. Vonnissen op 27 december. Waterleiding gesprongen LEIDEN Door nog onbe kende oorzaak is gisteren op de Lusthoflaan de waterlei ding gesprongen. Het water spoelde een groot gedeelte van het voetpad van de Lusthof laan weg. De Leidsche Duin watermaatschappij heeft de schade hersteld. Winkeldieven betrapt LEIDEN Twee winkeldie ven zijn gisteren bij Peek en Cloppenburg op heterdaad be trapt. Het gaat om een 24-jari- ge vrouw uit Leiden en een 23-jarige Leidenaar. Bij P en C wilde het tweetal twee riemen stelen. Bij C en A hadden ze een hoed gestolen, bij Van Ha ren een paar pantoffels en bij Hunkemöller een ochtendjas. lde EN Projectont- ilaar Noorlander b.v. ïiderdorp verwacht d jaar zomer van ie gaan met de bouw e®rien parkeergarage op Trein van de voor- e zeepfabriek San- De onderhandelin de iet de gemeente over tW( trfpachtcontract zijn ïoeg rond en een :past bestemmings voor het terrein deze week door de ente ter inzage ge- De gemeenteraad zal tiuari een definitief :el over de gronduit- gifte op tafel krijgen. Half januari krijgt de gemeente het ontwerp van de gevel van de garage voorgelegd, hieraan wordt momenteel nog door de architecten gesleuteld. Overigens pra ten Noorlander en de ge meente volgende maand ook verder over de bouw van een parkeergarage op het Ir. Driessenplein. Het moment waarop Noorlan der werkelijk de eerste paal voor de parkeerkolos (350 par keerplaatsen met winkel- en kantoorruimte) kan slaan, is afhankelijk van het aantal en de inhoud van de bezwaar schriften, die tegen het plan worden ingediend. Een groot aantal bezwaarschriften zou de procedure aanzienlijk kunnen vertragen. Tegen het vorige bestemmingsplan, toegeschre ven op de parkeergarage van Du Prie, werden 14 bezwaar schriften ingediend. Daar zat onder meer een 'zware' tussen van de rijksdienst voor monu mentenzorg, een organisatie aan wiens opinie vooral door de provincie veel waarde wordt gehecht. Omstreden lijkt vooral de ves tiging van winkels op de bega ne grond in de parkeergarage. Winkeliers in de binnenstad vrezen de concurrentie van deze winkels, met name omdat de bereikbaarheid ervan door de garage zeer gunstig is. Noorlander heeft een winkel ruimte van 2000 vierkante me ter in zijn plan opgenomen waar hij onder meer een su permarkt „een aardige trekker voor de binnenstad", aldus adjunct-directeur A. Swaak van Noorlander in onder wil brengen. Uskast „Ik hoop dat iedereen die overweegt, bezwaarschriften tegen het plan in te dienen zich realiseert, dat verregaan de vertraging van de plannen niet goed voor de binnenstad is. In het verleden is aange toond dat een garage zonder winkels niet haalbaar is". Mochten bezwaarschriften in- at3ouder D. Tesselaar boorde gistermiddag de eerste paal voor negen woningen aan de Oude Singel de d|d in (foto links). De woningen komen vlak achter de parkeergarage van Digros (foto rechts). ich )EN Negen maiso- lais moeten er komen i^'de Oude Singel. Gis- iddag ging de eerste Trèijiële paal voor het ivbouwproject de d in. Het gaat om liekoopwoningen één- en tweeper- fishuishoudens. louder D. Tesselaar van Hhuisvesting was gister- ag op het bouwterrein ;'ezig om die eerste paal ond in te „boren". Want i gaat het in dit geval om. chttien meter lange pa len worden niet geheid, er is voor een modernere werk wijze gekozen. Een decime ters dikke boor wordt met speels gemak door een impo sante stelling de grond in ge draaid. Vervolgens wordt de boor weer uit de grond ge trokken wat dikke plak ken vette klei naar de opper vlakte brengt en tegelij kertijd wordt door de holle boor vloeibaar beton in het aldus ontstane gat gespoten. Tenslotte wordt de bewape ning in het nog zachte beton gedrukt. Een voordeel van deze werk wijze is dat er geen lange be tonnen palen moeten worden aangevoerd, maar veel be langrijker is, dat de omlig-, gende bebouwing geen ge vaar loopt. Wanneer geheid zou worden, ontstaan trillin gen in de grond en die tril lingen zouden schade aan kunnen richten aan de om liggende panden. In dit geval was boren noodzaak, omdat de aangrenzende woningen volgens het bouwbedrijf De Raad uit Noordwijk de firma die bouw van de nieu we woningen voor zijn reke ning neemt ongetwijfeld niet tegen de trillingen in de grond bestand zouden zijn. De negen maisonnettes wor den tegen de achterkant van de parkeergarage van Digros aangezet. Daardoor wordt de betonnen kolos vanaf de kant van de Oude Singel aan het gezicht onttrokken. Vol gens de plannen zal de gara ge ook vanaf de Langegracht nauwelijks zichtbaar zijn. Waar nu nog het parkeerter rein van de grootgrutter is, moet het nieuwe politiebu reau komen. De Leidse poli tie hoopt dat volgend jaar met de bouw van haar nieu we onderkomen wordt be gonnen, maar de financie ring is nog niet rond. Itorhoutse igereden DRHOUT Een 19-jari- Voorhoutse raakte ge el toen zij gistermorgen haar woonplaats werd ereden door een auto- ilist. vrouw reed omstreeks negen op de kruising senweg en Torenlaan. zij de kruising over- werd zij aangereden een automobilist uit fenburg. De vrouw is lichte verwondingen iet A7.T ombracht (ADVERTENTIE) Geven is zilver, krijgen is goud. Al voor t'17.50 koopt u zo'n leuk cadeau: de eerste zilveren rijksdaalder Juliana '59. Het onverwachte cadeau-adres. derdaad tot vertraging leiden, dan is Noorlander niet van plan de garage in de ijskast te zetten. „We hebben er nu zo veel in geïnvesteerd, dat we tot het uiterste zullen volhou den". Welke winkels in de ga rages ondergebracht worden, is volgens Swaak nog niet be kend: „We willen eerst zeker weten, wanneer we met de bouw kunnen beginnen. Pas dan is er een basis om te on derhandelen met mogelijke gegadigden". In het erfpachtcontract tussen Noorlander en de gemeente wordt onder meer bepaald dat de projectontwikkelaar de pacht van dé grond afkoopt over een periode van 75 jaar tegen een prijs van anderhalf PvdA-raadslid Boot: „Sluiting postkantoren slechte zaak" LEIDEN Het sluiten van drie centraal gelegen postkan toren is geen goede ontwikke ling. Zeker omdat het nieuwe hoofdpostkantoor aan de Schipholweg buiten het cen trum ligt. Dit zegt het PvdA- raadslid A. Boot in vragen aan B en W. Zij is van mening, dat de huidige situatie een nadeli ge invloed uitoefent op het functioneren van de winkels in de binnenstad. Er zijn ove rigens geen drie, maar twee postkantoren gesloten. Mevrouw Boot is ook niet te spreken over de openingstij den. „Eenzelfde publiekson- vriendelijke houding spreekt voor ons uit de beslissing over de openingstijden: langere ope ningstijden van het kantoor aan de Schipholweg ten op zichte van het centraal gele gen kantoor aan de Bree- straat," schrijft Boot. Het post kantoor aan de Schipholweg is van half negen tot zeven uur open. Het kantoor aan de Breestraat van half negen tot zes uur. Hier kan men op don derdagavonden van zeven tot negen uur terecht. Het raadslid wil weten wat het college van de veranderingen in de postkantoorvoorzienin gen vindt en of het college bij de besluitvorming betrokken is geweest. Ook vraagt Boot of B en W bereid zijn er bij de PTT op aan te dringen, dat de openingstijden „ten gunste van het functioneren van het stadscentrum worden gewij zigd". Het nieuwe postkantoor aan de Schipholweg is maandag 5 december in gebruik genomen. Twee postkantoren en het ge bouw aan de Middelstegracht werden gesloten. De twee kan toren aan de Gerestraat en Lammermarkt zijn voor een symbolisch bedrag aan de ge meente verkocht. Het kantoor tje aan de Lammermarkt wordt in gebruik genomen door de administratie van ste delijk museum de Lakenhal. Het houten gebouw aan de Ge restraat wordt afgebroken en bij het DIOK-terrein in de Morsch worden opgebouwd voor de tafeltennisvereniging Docos. miljoen gulden. Swaak verwacht niet dat de onderhandelingen met de ge meente over het uiterlijk van de garage, grote problemen met zich mee zullen brengen. Het uiterlijk ligt nogal gevoe lig omdat het moet passen in het beschermd stadsgezicht. Het budget van Noorlander is echter groot genoeg door het opnemen van winkels en kantoren in het complex om aan de eisen van de ge meente (en de rijksdienst voor monumentenzorg) te voldoen. „In het plan van Du Prie wa ren geen winkels opgenomen waardoor zijn financiële moge lijkheden veel beperkter wa ren", èldus de adjunct-direc teur. (ADVERTENTIE) Gouden idee vooreen surprise. Een echt stukje goud van 1 gram voer f 62,50. Staat ook leuk aan een kettinkje. Het onverwachte cadeau-adres. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 er uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Lezing De Koninklijk Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging, afdeling Leiden houdt vrijdag 16 december een lezing in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. De lezing wordt gegeven door de heer C.J. van der Kooy uit Boskoop en zal gaan over „Houtakkers bij Boskoop". Houtakkers zijn stukjes land, door de ma nier van aanleg vaak eilandjes, die in hoofdzaak dienst deden als windkering ter bescherming van de vruchtboomkwekerijen die in Boskoop al sinds eeu wen bestaan. De lezing begint om acht uur. Folk-concert De Engelsman Phil Jackson en de groep Vidlin Voe ver zorgen vrijdagavond 16 december een gezamenlijk concert in Aniba 's Muziekkamer, op de hoek Witte Singel-Heren straat. Phil, afkomstig uit Liverpool, zingt traditionele En gelse en Ierse liederen en begeleidt zichzelf op gitaar. De groep Vidlin Voe speelt Skandinavische en Shetland viool muziek met gitaarbegeleiding. Het optreden begint om ne gen uur. NEEL De Amsterdamse groep NEEL treedt vrijdagavond 16 december op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep, die eerste werd in de Grote Prijs van Nederland (een supertalentenjacht), maakt melodieuze new-wave muziek. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs bedraagt vier gulden. LVC- leden moeten een rijksdaalder betalen. Op het zolder- café draait om half elf de videofilm 'Jabberwockey' van Monty Python. Wintersport De ANWB-Leiden houdt vanavond van acht tot tien uur in haar kantoor aan de Stationsweg 2 een wintersport-in formatiemarkt. Onder het genot van een kopje koffie kan men informatie inwinnen over allerlei soorten wintersport, reisverzekeringen enz. Tevens zullen er film- dia- en vi deo-voorstellingen gegeven worden. In de zaal achter het ANWB-kantoor wordt een ski- en langlaufmodeshow ge houden. Streekcommissie De streekcommissie voor Leiden en omgeving verga dert op morgenavond in de Vredeskerk (Van Vollenho- venkade 22). Gesproken zal onder meer worden over de structuurschets voor de Stedelijke Gebieden, Snel weg 4 Katwijk-Leiden en over een thema-avond over het beleid van Noord- en Zuid Holland. De vergadering begint om acht uur. Phemios trio In de Kapelzaal van K&O (Hazewindsteeg) treedt vrijdaga vond 16 decémber het Phemios trio op. Dit trio bestaat uit de violiste Else Krieg, de clarinettist Herman Braune en de pianist Jan Gruithuyzen. Op het programma staan werken van Mozart, Brahms, Tsjaikovsky, Prokovief en Bar tok. Het concert begint om kwart over acht. Toegangskaarten zijn dagelijks tussen negen en vijf uur te krijgen bij K&O aan de Oude Vest 45 tel. 141141. Kerstfeest Het volwassenenwerk van het Leidse Volkshuis houdt maandag 19 december een kerstfeest in het pand aan de Apothekersdijk 33. Er is een concert met het zang koor van het Volkshuis en leden van het gewestelijk orkest van Zuid-Holland. Leerlingen van de Rudolf Steinerschool voeren een kerstspel op en men kan ge nieten van een broodmaaltijd. Het feest begint 's mid dags om kwart voor vijf en is rond acht uur afgelopen. Kaarten kosten f 7,50 per stuk. (vervolg van voorpagina) LEIDEN De oplichting werd bekend in Leiden dank zij de oplettendheid van bank personeel in deze gemeente. Een 36-jarige Leidenaar had getracht de Bank de Paris et de Pays Bas in Apeldoorn voor ruim 3,5 ton op te lichten. Hij had de bank in Apeldoorn een dag daarvoor gebeld waarbij hij zich uitgaf als financieel di recteur van een gerenommeer de onderneming in Geesteren, die regelmatig grote geldtran sacties telefonisch regelde. Hij wilde de bank geld laten over- msVpn naar ppn rekeninp hij de Amrobank te Leiden. Daar had hij kort tevoren deze re kening geopend. Bij het bank personeel in Apeldoorn be stond geen argwaan en men voerde de overboeking uit zonder het bedrijf in Geeste ren om een bevestiging te vra gen. Bij de bank in Leiden ontstond wel achterdocht toen de Lei denaar het inmiddels op zijn rekening bijgeschreven bedrag contant wilde hebben. Vanuit Leiden werd het bedrijf in Geesteren gebeld en toen men daar liet weten van geen en kele transactie naar Leiden te weten, werd de man door de politie opgewacht toen hij het geld kwam opnemen. Tijdens het verhoor bleek dat de verdachte niet alleen op trad maar dat er op grotere schaal dergelijke oplichtingen werden gepleegd. De bende ging daarbij zeer omzichtig te werk. Men liet door een aantal b.v.'s diverse rekeningen ope nen bij banken en zocht gere nommeerde bedrijven uit. Vervolgens werden deze be drijven telefonisch benaderd om zaken te doen en zo kwam men achter de naam van de bank van het bedrijf en achter de naam van de persoon van het bedrijf die de geldtransac ties mocht uitvoeren. Vervol gens speculeerde men op het gedrag van het bankpersoneel dat onder meer door de drukte tijdens de poststakingen boe kingen niet liet bevestigen. Op deze manier werd een tiental banken in Nederland bewerkt. Na de eerste arrestatie in Lei den werden nog zes personen aangehouden. Dat zijn een 30- jarige en een 37-jarige man uit Almere, een 37-man uit Leid- schendam, een 28-jarige man uit Amsterdam, een 35-jarige man uit Laren (N H.) en een 28-jarige man uit Haarlem. Professor dr. A.A.H. Kassenaar, rector magnificus van de Leidse universiteit, nam gisteren in de receptiezaal van het Academiegebouw het eerste exemplaar van de Leidse Uni versitaire Almanak 1984 ontvangst. Met de Almanak 1984 zijn er nu veertien van dergelijke boekjes verschenen. Dit nuttige en onmisbare boekwerkje dient als gids voor vooral studen ten. Er staan allerlei zaken in zoals adresen van verenigingen, cafés, eetgelegenheden, actiegroepen en veel informatie op het gebied van welzijn. Natuurlijk zijn ook dit jaar de namen en adresen van alle Leidse studenten vermeld. Deze lijst neemt maar liefst zeven tig van de in totaal 280 pagina's in beslag. De almanak heeft dit keer jaar het thema stijl. De beroemde stoel van Rietveld duikt regelmatig op in het redactionele gedeelte. „Deze stoel is het symbool van de belangrijkste stroming die een vernieu wing was in de westerse kunst: De stijl," is in de almanak te lezen. Onder kop „Leiden nieuwe stijl" is een zeer informatief verhaal over de Lewidse stadsvernieuwing opgenomen. De almanak werd dit jaar gemaakt door Willem de Clerq, Dé- sirèe Kubbinga, Florien Poppe, David van Rossem, Patricia Smit, Hans Vogelzang en Monique van der Westerlaken. Op de foto overhandigt Florien Poppe, voorzitter van de redactie, de heer Kasssenaar het eerste exemplaar.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3