tweede Kamer woedend premier Thatcher Verwarring in Europees parlement na mislukken top in Athene Britse vakbeweging twijfelt over steun aan drukkersbond Vloot VS vuurt op Syrisch luchtdoelgeschut Amerikanen vertwijfeld over zelfmoordtactiek islamitische terroristen Mogelijk ook eind aan troepenoverleg VS-Sov jet-Unie JITENLAND £eidóe@ouia*it WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 PAGINA 15 andt trouwd fJN De Westduitse soci- democratische leider Willy ndt blijkt vrijdag in Bonn alle stilte getrouwd te zijn zijn 37-jarige vriendin ;itte Seebacher. Hel paar 'de gebeurtenis geheim ge- den. Ook de partij van ndt, de SPD, was niet op ïoogte. Het is het derde hu- ijk van de bijna 70-jarige ndt. Als balling tijdens de eede Wereldoorlog in Zwe- trouwde hij met een Noor- en in 1948 in West-Berlijn r de tweede maal en ook •r met een Noorse. Dit hu- lijk strandde in 1979. Iraakse Koerden ontvoeren weer buitenlanders LONDEN Koerdische guerrillastrij ders, die al tientallen jaren in oorlog zijn met de Iraakse autoriteiten, hebben op nieuw drie buitenlanders ontvoerd. In ruil voor hun vrijlating eisen zij onder andere dat 57 Koerden, die door Irak ter dood zijn veroordeeld, in vrijheid worden gesteld. De drie buitenlanders zouden een Italiaan, een Thai en een Egyptenaar zijn. Vorige maand ontvoerden Koerdische nationalisten een Westduitser en een Joe goslaaf, die twee weken later werden vrijgelaten. Op 2 december werden drie Franse technici van het concern Thom- som ontvoerd. Voor hun vrijlating zijn dezelfde eisen geformuleerd als voor de vrijlating van de gisteren ontvoerde bui tenlanders. Tegen de straal in De Chileense hoofdstad Santiago was gisteren op nieuw het toneel van de monstraties tegen het mili taire regime-Pinochet. De politie zette onder meer waterkanonnen in om de demonstranten te verdrij ven. Een van de betogers probeerde misschien omdat het in Santiago zo mers weer was de wa terstraal te weerstaan. N HAAG De Twee- Kamer is zeer veront- ardigd over het gedrag de Britse premier atcher tijdens ae jong- Europese top in Athe- Het zou vooral haar iding zijn geweest, ardoor deze conferentie complete mislukking werd en de EG nu in zeer diepe crisis verkeert. De Kamer meent dat Neder land zich moet gaan beij veren om in de Gemeen schap weer met meerder heid van stemmen te gaan beslissen, zodat één land geen veto meer kan uit spreken. Groot-Brittannië, dat al jaren op allerlei terreinen dwars ligt vanwege een vermeende te hoge contributie aan de Ge meenschap. moet nü duidelijk maken of het voor of tegen de EG is, concludeerde de Kamer gisteren in een.aan „Athene" gewijd debat. „Een half lid maatschap kan niet," aldus PvdA-leider Den Uyl. „Ons idee van de EG verdraagt zich niet met onderhandelen met het mes op de keel", zei CDA- woordvoerder Van der Mei. „Ook mevrouw Thatcher zal eieren voor haar geld kiezen, als zij de andere negen lidsta ten tegen zich krijgt," meende VVD-woordvoerder Voorhoe ve. De Tweede Kamer heeft enige hoop dat Frankrijk, dat per 1 januari voorzitter wordt van de EG, zijn best zal doen het Europese schip weer vlot te trekken. Er werd op gewezen dat de Franse president Mit terrand in deze een speciale verantwoordelijkheid heeft, omdat het zijn voorganger De Gaulle was, die in het midden van de zestiger jaren ervoor zorgde dat het vetorecht een feit werd. CDA en VVD vin den dat ook de andere vijf EG- landen van het eerste uur, waaronder Nederland, de plicht hebben Frankrijk daar bij zoveel mogelijk terzijde te staan. Desnoods zouden deze zes lidstaten zelfs kunnen be sluiten samen verder te gaan en de band met de overige lid staten losser te maken, aldus CDA en VVD. /ren alsnog koord met binet-Ozal KARA De leider van de servatieve Moederlandpar- Turgut Ozal, heeft gisteren log de samenstelling van kabinet bekend kunnen «en. Over de samenstelling ren moeilijkheden ontstaan ;en generaal Evren en Ozal, maar van de vorige maand ïoudert verkiezingen, al staat nu aan het hoofd n de eerste burgerregering ids de instelling van de staat n beleg. Naast premier Ozal tieten slechts twee kabi- sleden enige bekendheid in politieke leven. Vice-pre- r Kaya Erdem was tijdens eerste jaren van het militai- bewind minister van finan- De nieuwe minister van itenlandse zaken, Vahit Ha- een carrièrediplo- at die onder andere ambas- eur in Moskou, Bonn en n Haag is geweest. oemenen ntsnappen leji container 1NEN Twintig Roeme- i zijn erin geslaagd in een ichtwagencontainer hun d te verlaten en zonder te rden ontdekt Oostenrijk te eiken. Het is de grootste [snapping uit Roemenië die het westen bekend is. De ichtelingen hebben in Oos- irijk politiek asiel gevraagd, vluchtelingen hadden zich stopt achter een lading ma- nelagers die zaterdag in stenrijk arriveerde, nadat vluchtelingen ongemerkt douane van Roemenië, ngarije en Oostenrijk waren lasseerd. Hun reis duurde Oostenrijkse politiewoord- ;rder zei dat de vluchtelin- hun vlucht zeer goed had- voorbereid, Zij hadden IVen drinken voor twee da meegenomen in hun on- warmde container. De iep bestond uit een gezin iTvan vier personen, twee Ünnen van drie, twee echt ten en zes alleenstaanden, van de ontsnapten waren ^iger dan achttien jaar. (Van onze correspondent) STRAATSBURG De mislukte topconferentie in Athene laat dusdanige sporen na. dat het Europees par lement in Straatsburg, na twee dagen vergaderen, zijn houding nog steeds niet kan bepalen. De mogelijkheid de Europese begroting voor 1984 te verwerpen een van de weinige machtsmiddelen van het parlement is nog steeds aanwezig, hoewel de fracties daarover in tern zeer verdeeld zijn. Sommigen zijn bang dat de cri sis in de Europese Gemeenschap daardoor alleen maar wordt verergerd. Verondersteld wordt dat de raad van ministers van financiën vandaag dusdanige concessies zal doen dat het parlement mor gen akkoord kan gaan met de begroting, waarna de rust aan het Europese front weer enigszins kan terugkeren. Als het parle ment de begroting toch verwerpt worden inkomsten en uitga ven in parten van 12 gedeeld. Dat zal onmiddellijk leiden tot betalingsmoeilijkheden. Premier Andreas Papandreou van Griekenland dat tot het einde van het jaar het voorzitterschap vervult van de Europese Ge meenschap, vroeg zich af wat de tien lidstaten van de Europese Gemeenschap nu eigenlijk willen. „Praten we over een douane unie, aangevuld door de gezamenlijke landbouwpolitiek en het begin van een regionale en sociale politiek, of praten we over een verzameling staten met vele behoeften die alleen vervuld kunnen worden door het ontwikkelen van gezamenlijke poli tiek. Dat is volgens de Griekse premier de simpele keuze waar voor de Europese Gemeenschap staat na het mislukken van de Europese Top in Athene. Hij kwam tot de conclusie, dat de grote problemen binnen de EG zo verstrengeld zijn dat een oplossing voor het gehele pakket in Athene niet mogelijk bleek. Boven dien meende hij, dat het publiek zo weinig belangstelling heeft voor de EG, omdat het de zaak niet begrijpt of er niet in gelooft, dat zelfs verhullen van de mislukking niet meer noodzakelijk geacht werd. Voorts vond hij dat het onvermogen om tot oplos singen te komen komt door een gebrek aan politieke wil en fan tasie. Gedurende de gehele dag demonstreerden gisteren 4000 Ierse, Franse en Italiaanse boeren in Straatsburg tegen bezuinigings voorstellen en tegen de toetreding van Portugal en Spanje. Een met groot materiaal uitgerukte politiemacht van 600 man hoefde niet op te treden. USKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN Itrom. we uilen m)f Uitenen (ent nestenr^hltuftb dtwcrpen j Veel uillei bu nomt er no<t wóI van Ben klaar7i Eigenzinnig commentator terug bij radio- Moskou MOSKOU Vladimir Dantsjev, een commenta tor van radio-Moskou die in mei was ontslagen om dat hij openlijk had ge sproken over „de Sovjet- -bezetting van Afghanis tan", is weer aan het werk als journalist, maar hij spreekt geen com mentaar meer. Dit is ver nomen uit betrouwbare Sovjet-bronnen in Mos kou. Hij zou nu behoren tot de Engelse redactie van radio-Moskou, zon der toegang te hebben tot de ether. Nadat hij in mei meer dan eens melding had ge maakt van de „Sovjet- -vijand" in Afghanistan werd Dantsjev opgeno men in een psychiatri sche inrichting. Op het verblijf in de kliniek was aangedrongen door zijn ouders die, voor het ge val hij gerechtelijk ver volgd zou worden, over een bewijs wilden be schikken dat hij niet toe rekeningsvatbaar was. Dantsjev is nu weer aan het werk bij radio-Mos kou, maar in een andere functie. Hij heeft naar verluidt toegegeven dat hij de teksten die hij aan gereikt kreeg ingrijpend had veranderd, om zijn woede over de Sovjet-in val in Afghanistan tot ui ting te brengen. Emotioneel weerzien In Japan zijn nog enkele tientallen mensen op zoek naar familieleden, die zij sinds het eind van de Tweede Wereldoorlog uit het opg hebben verloren. Sommige van die zoekacties, in een aantal gevallen tot ver over de Japanse grenzen, hebben succes. In het Japanse Kofu vond gisteren een emotioneel weerzien plaats tussen de 43-jarige Michiko Ishamaru (links) en haar 75-jarige vader Masakichi Ishamaru. Michiko werd aan het eind van de oorlog als „wees" naar Taiwan gebracht, waar zij als Czhang Guizhen nog steeds woont. BEIROET Amerikaanse marineschepen voor de kust van Beiroet hebben gisteren Syrische luchtdoel-, stellingen ten oosten van de stad bestookt nadat deze twee Amerikaanse F-14-gevechtsvliegtuigen op ver kenningsvlucht boven Libanon hadden Bestookt. De vliegtuigen keerden behouden terug. Of de beschieting-door de vloot doel trof, zei het Amerikaanse ministerie van defensie niet. Op 3 december werden ook Ameri kaanse verkenningsvliegtuigen onder vuur genomen. Toen ste gen de volgende dag lichte bommenwerpers op om bij wijze van vergelding drie Syrische doelen in Libanon te bestoken. Presi dent Reagan heeft verklaard dat hij zich niet in een oorlog met Syrië zal laten meeslepen, maar dat hij met vaste hand zal rea geren op terroristische acties. In de Syrische hoofdstad Damas cus werd gisteren door duizenden mensen deelgenomen aan een demonstratie tegen de Verenigde Staten en de miltaire samen werking tussen Israël en de Verenigde Staten'. In Tripoli bestookten Israëlische kannoneerboten opnieuw Pale stijnse stellingen van PLO-leider Arafat. In Beiroet werden gisteren twee aanslagen gepleegd op een ka tholieke en een Grieks-orthodoxe kerk. Daarbij werden zeven mensen gewond. WASHINGTON De Amerikaanse regering breekt zich momenteel het hoofd over de beveiliging van de diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland nu terroristen bij aanslagen tegen de VS een nieuw wa pen blijken te hebben ingezet: hun eigen leven. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington erkent dat een goede beveiliging van Amerikaanse burgers en bezittin gen in het buitenland een ondoenlijke opgave aan het worden is aangezien politieke en religieuze extremisten steeds vaker be reid zijn bij acties hun eigen leven op te offeren. Tien jaar geleden bestonden tegen de VS gerichte acties groten deels uit ontvoeringen van diplomaten en een incidentele moord. Dergelijke methoden lijken in vergelijking met de huidi ge reeks van autobomaanslagen van door middel van zelfmoor dacties in het Midden-Oosten kinderspel, geven Amerikaanse functionarissen haast vertwijfeld toe. „We hebben te maken met een volstrekt nieuwe koers in het terrorisme, waarbij het voor ons erg moeilijk is om tegenmaatregelen te nemen, betoogt Mi- cael Lafranci. leider van een regeringsinstantie die zich bezig houdt met de beveiliging van politici en diplomaten De voorzit ter van de vereniging van Amerikaanse diplomaten liet even eens wetên met de handen in het haar te zitten over de nieuwe tactiek van de terroristen. Naar zijn oordeel is tegen goed geor^ ganiseerde zelfmoordactie geen kruit gewassen. Weliswaar zijn zijn de ambassades en ambtswoningen van Amerikaans ambas sadepersoneel onder verscherpte bewaking geplaatst. De geheimzinnige organisatie Islamitische Heilige oorlog die zich verantwoordelijk heeft gesteld voor de reeks aanslagen in Koeweit, heeft gedreigd met gewelddadige acties in heel Europa als de troepen van de multinationale macht en die van Israël zich niet uit Libanon terugtrekken. WENEN Ook het laatste wapenoverleg tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet- Unie, de besprekingen over wederzijdse troepenverminde ring in Europa (MBFR-bespre- kingen) in Wenen, dreigt te worden beëindigd. Verwacht wordt dat de besprekingen morgen worden afgebroken voor het Kerstrecès, zonder dat de Sovjet-Unie bereid zal zijn een datum voor een vol gend gesprek af te spreken. De besprekingen in Wenen zijn al meer dan tien jaar aan de gang. Zonder bijster veel succes wordt daar gesproken ovér „wederzijdse en even1 wichtige verminderingen van troepen" in Centraal-Europa. Verschil van mening bestaat met name over de feitelijke sterkte van de strijdkrachten van zowel NAVO als War schaupact. Zoals bekend heeft de Sovjet- Unie eerder deze maand de onderhandelingen over mid dellange afstandsraketten (INF-gesprek) en de strategi sche raketten (START-over- leg), beide in Genève, afgebro ken. Aanleiding daartoe was de aankomst van de eerste nieuwe Amerikaanse kernra ketten in Europa. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse vakbeweging moet van daag beslissen of ze gaat aansturen op een alge mene confrontatie met de regering-Thatcher over haar strenge vak- bondswetten. Voor het TUC, de centrale van vakverenigingen, is er maar één alternatief: de strijd opgeven, maar dat zou ruzie veroorzaken tussen militante en ge matigde bonden. Het algemene bestuur van de vakcentrale buigt zich van daag over het probleem, of het TUC zich de luxe kan veroorloven om openlijk zijn steun toe te zeggen aan acties die, op grond van de nieuwe Thatcher-wetten, illegaal zijn. Omdat de drukkersbond al tot betaling van een serie boetes werd veroordeeld en omdat twaalf grote kranten eisen tot schadeloosstelling hebben ingediend, is het wei nig waarschijnlijk dat het TUC met de ontevreden gra fische arbeiders ten strijde zal trekken. De drukkersbond, die voor vandaag een staking had af gekondigd bij acht Londense kranten, 262 regionale bladen en in honderden andere drukkerijen, trok dit bevel gistermiddag voorlopig in. Secretaris-generaal Len Mur- ry van het TUC was niet ak koord met een nachtelijke beslissing van het TUC-ar- beidscomité, om de drukkers zoveel mogelijk te steunen. Murry wil geen illegale pa den bewandelen. „Als ze dat doen", zegt hij, „sturen we aan op de ondergang van onze beweging". Reclamekranties De Britse drukkers zijn al maanden in conflict met een drukker-uitgever in Noord- Engeland. die wekelijks een groot aantal reclamekrantjes drukt. Hij beschikt over vijf ultramoderne bedrijfjes met weinig personeel. Die men sen hoeven wat hem betreft geen lid te zijn van de mach tige drukkersbond. Maar deze vakvereniging is bang dat een sterk doorgedreven modernisering van de grafi sche industrie haar enorm veel leden zal kosten. Een dergelijke achteruitgang zou voor de bond meteen een groot verlies aan invloed be tekenen. Momenteel is de grafische bond nog steeds een van de machtige vakbonden van het Britse rijk. De afgelaste staking van van daag was afgekondigd uit protest tegen de hoge boetes, die de bond door diverse rechtbanken zijn gegeven. Het gerecht had maandag ook al beslist dat de geplande actie illegaal was. Eerst wei- gerde de bond zijn stakings- evel in te trekken; hij ging pas door de knieën toen bleek dat het TUC-bestuur nog moest beslissen of het de nationale actie zou steunen. Weer executie in VS ANGOLA In de Verenigde Staten, in de staat Louisiana, is vanmorgen opnieuw iemand op de elektrische stoel terecht gesteld. De 31-jarige Wayne Williams werd, nadat het hooggerechtshof een gratie verzoek had verworpen, ter dood gebracht omdat hij bij een overval op een super markt een oude bewaker had doodgeschoten. Het is de eerste executie in Louisiana sinds 22 jaar. Fossiele schedel leidt tot moordbeken tenis CHESTER Toen politie mensen uit de Britse stad Chester in laagveen bij zijn woning een vrouwenschedel opgroeven, vond de 57-jarige Peter Reyn-Bardt het maar beter te bekennen dat hij ooit zijn vrouw had vermoord. Wat hij toen nog niet wist, was dat de schedel meer dan 1500 jaar oud was. Voor de rechtbank van Chester kwam maandag uit dat Reyn-Bardt zijn vrouw zeven maanden na hun huwe lijk had vermoord omdat zij had gedreigd zijn homoseksua liteit openbaar te maken.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15