Muur van wantrouwen scheidt Poolse volk van regime Uw Gasbedrijf adviseert. Rolls van Bhagwan voor Italiaanse moeder Regeringsfracties botsen fel over beleid M-Oosten QeidwOowumt Walesa tijdens reis naar huis 13 keer aangehouden Burgerpartij wil werklozen straten laten schoonhouden VOORSPELLING: HELE AUTOPARK WORDT VERLOOT „Koreaanse Boeing zat per ongeluk op verkeerde koers Spontane abortus niet voorkomen Kan het niet wat minder? INNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 PAGINA 13 uist voor landing rand in hulpmotoren uimteveer HOUSTON In twee van de drie jhulpmotoren van het Amerikaanse {ruimteveer Columbia heeft vorige Leek donderdag, vlak voor de lan- Hing, brand gewoed. De zes astro nauten zijn daarbij, aldus de NASA. niet in gevaar geweest. Naar de oorzaak van de brand in He twee hulpmotoren, die de ener gie verzorgen voor de hydrauli- jche en versnellings- en remsyste- men, wordt nog gezocht. De be manning heeft niets van het brandje gemerkt. „Pas bij het con troleren van de gegevens na de (vlucht ontdekten we wat was ge- >eurd", aldus de Nasa. Elizabeth Taylor in ontwenningskliniek RANCHO MIRAGE De filmactrice Elizabeth Taylor heeft zichzelf begin deze week laten opnemen in het „Bet ty Ford Centre" in Californië, een kli niek waar verslaafden aan pijnstillen de of kalmeringsmiddelen een ont wenningskuur kunnen volgen. Ver moedt wordt dat Elizabeth Taylor de zelfde problemen heeft als de naam- geefster van de kliniek. Betty Ford. De echtgenote van oud-president Ge rald Ford onderging in 1978 een met veel publiciteit omgeven behandeling voor alcoholverslaving en verslaving aan middelen tegen reumatiek. Sinds dien zet zij zich bijzonder in voor de behandeling van alcohol- en drugs verslaafden. Nieuw kamerlid voor PvdA DEN HAAG Henk Vos (40) is gistermiddag beë digd als Tweede Kamerlid voor de PvdA. Vos heeft lange tijd gewerkt binnen de vakbe weging en was de laatste twaalf jaar districtsbestuurder van de Industrie bond FNV. Hij neemt de plaats in van het vorige week overleden ka merlid Duinker. „Fijne neus" voor waardevolle post LEEUWARDEN De postale recherche uit Leeuwarden heeft maandag de 47-jarige bestel ler-voorman E.N. ten H. uit Assen aangehou den. De man wordt ervan verdacht de laatste jaren regelmatig brieven en poststukken te hebben geopend. Ten H. heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De postbesteller haalde onder meer geld en waardepapieren als cadeau bonnen uit de enveloppen. De door hem geo pende post stopte hij vervolgens opnieuw in de bestelling Volgens de politie gaat het om een omvangrijke zaak waar zeker duizenden gul dens mee zijn gemoeid. Volgens de politie heeft hij in de loop der jaren een „fijne neus" gekre gen voor die poststukken die voor hem van waarde konden zijn. Senaat akkoord met ontslag 600 onderwijzers DEN HAAG Een meerderheid van de Eerste Kamer is gisteren toch akkoord gegaan met het omstreden wetsontwerp dat leidt tot 600 ontslagen in het lager onderwijs. De onderwijzers worden mid den in het lopende schooljaar op straat gezet en de Senaat heeft daar grote moei te mee. CDA en VVD lieten duidelijk blijken dat dergelijke maatregelen in het vervolg weinig kans meer maken. De on derwijzers kunnen op z'n vroegst op 1 april worden ontslagen. De oppositie is tegen de maatregel. DEN HAAG De regerings partijen CDA en VVD zijn gis teren flink met elkaar in bot sing gekomen over het beleid ten aanzien van het Midden- Oosten Dit gebeurde bij de be handeling van de begroting van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken). De TWEE JAAR NA INGRIJPEN JARUZELSKI WARSCHAU Gisteren i ivas het precies twee jaar i geleden dat in Polen de itaat van beleg werd afge- P kondigd. Weliswaar werd H de staat van beleg afgelo st pen zomer officieel opge- R neven, maar veel Polen I vinden dat ze nog steeds P ,in staat van oorlog" zijn - net hun regering. Deze Polen'zijn niet ontvanke- V lijk voor de verzoenende Yjgeluiden van het regime, 0 )lijven trouw aan hun droom over Solidariteit en Hl tijn uiterst cynisch over iet bestaande systeem. Het regime blijft echter vol houden dat de staat van beleg het enige realistische alterna- lief was voor de door Solidari- jteit veroorzaakte „anarchie" en voor de dreiging van een H| Russische interventie. Zelfs nu I kan dat argument nooit hele- l maal van de hand worden ge wezen De staat van beleg, zo tie A-erzekert het regime, heeft bl^.de rust" hersteld en de weg jeopend voor oprechte hervor mingen. Nadat Solidariteit was verboden, zijn nieuwe vakbon- lden opgericht. In vertrouwelij ke gesprekken geven rege ringsfunctionarissen toe dat de rv belangstelling voor de nieuwe 1 libonden nog steeds bedroevend I maar tevreden laten 'ze erop volgen dat minstens 60 Jprocent van de mensen die lid {zijn, voorheen lid was van So- ilidariteit, zij het dat geen van de leiders van het verboden vakverbond naar de nieuwe vakbonden is overgelopen. De regering put enige tevreden heid uit het verloop van de re cente raadplegingen inzake de voorgenomen prijsverhogin gen. Met name van de nieuwe vakbonden waren meer reac ties verwacht. De prijsverho gingen zouden nu volgend jaar moeten ingaan. Nieuwe kieswet Over de parlementsverkiezin gen die normaal gesproken volgend jaar gehouden zouden moeten worden, wordt van of ficiële zijde al een tijdje gezwe gen. De bedoeling is een nieu we kieswet te introduceren die meer kandidaten toestaat en wellicht zelfs verschillende programma's. Maar voorlopig lijkt generaal Jaruzelski slechts bereid de stemming af te tasten in de gemeenteraads verkiezingen voor volgend jaar april. Hoezeer de samenle ving in Polen op zijn kop staat, blijkt wel uit een uitlating van een lid van de regering die zei dat het een groot succes zou zijn als slechts 70 of 80 procent van de kiezers ging stemmen. Dat zou immers aantonen dat de Polen, in tegenstelling tot andere communistische lan den, de verkiezing van hun vertegenwoordigers niet met 99 procent van de stemmen hoeven goed te keuren. Maar zelfs als men toegeeft dat de Polen met en zonder staat van beleg nog altijd meer vrij heid hebben dan hun commu nistische buurlanden, wordt het steeds moeilijker om in te zien hoe het Poolse regime vrede kan sluiten met een sa menleving die onderling ern stig verdeeld is, maar desal niettemin weinig vertrouwen heeft in de bestaande orde. Mieczeslaw Rakowski, de Poolse vice-premier, zegt tel kens weer dat er zoveel lagen in de Poolse „realiteit" zijn dat een buitenlands bezoeker er verkeerd aan doet zich op de publieke uiting van enkele ge polariseerde politieke opvat tingen te concentreren. Toch ging hij zelf afgelopen zater dag naar de scheepswerf van Gdansk waar Solidariteit werd geboren, terwijl Lech Walesa in een nabijgelegen kerk luis terde naar het radioverslag van de uitreiking van de No belprijs in Oslo. Dit keer hoefde Rakowski slechts een klein groepje par tijleden toe te spreken op de scheepswerf. Hij zei: „We hoe ven ons niet te schamen voor 13 december...die dag begon een mars naar een crisis-vrij Polen. Miljoen mensen konden eindelijk weer vreedzaam naar hun werk...er werden voor waarden gecreëerd voor een effectieve manier van wer ken... vrede en rust keerde te rug in miljoenen Poolse huizen en de politieke gokkers, met hun beschermers in Londen, Parijs en Bonn, kunnen die vrede niet verstoren. Ze voe ren een hopeloze strijd tegen het socialisme en zijn aanhan gers". De enige opmerking die de vice-premier maakte over Wa lesa, overigens zonder zijn naam te noemen, was ongun stig. „De Poolse problemen en sociale moeilijkheden worden In het klooster van Jasna Gora, waar de Zwarte Madonna wordt vereerd, droeg Lech Walesa gisteren de onderscheidingen die horen bij de hem toegekende Nobelprijs voor de Vrede op aan het gehele Poolse volk. niet opgelost met verklaringen die in Warschau zijn geschre ven en elders worden voorge lezen". Andere opvattingen Maar de diplomaten en Polen verzameld in de St. Brigitta- kerk vlakbij de scheepswerf om de Nobelprijs van Walesa te vieren, hielden er duidelijk andere opvattingen op na. „Wij zijn het die de Poolse na tie vormen", riep de omstre den, militante pater Jankows- ki, naar wie momenteel een onderzoek gaande is wegens zijn politieke activisme. „Polen heeft vrede meer nodig dan enig ander land", zei hij en hij riep het Poolse regime op om zijn trots door te slikken en wat flexibeler te reageren op druk vanuit de samenleving. „Genoeg tranen en bloed, ge noeg verwijten en verdeeld heid", aldus pater Jankowski. Dit soort uitlatingen stuiten bij het regime echter op nog meer cynisme. „Dus de adviseurs van Walesa slaan plotseling een andere toon aan en willen nu verzoening in eigen land en een eind aan de economi sche sancties ingesteld door het Westen", merkte een hoge regeringsfunctionaris op. „Maar het verandert niets aan hun basisdoel dat is gericht op het ondermijnen van ons sy steem, of aan hun weigering om de realiteit en in het bij zonder onze banden met de Sovjet-Unie te aanvaarden". Uiteraard is Polen niet keurig opgedeeld in aanhangers en tegenstanders van de bestaan de orde. Aan de kant van het regime zitten leger en partij. De hoge officieren, inclusief de generaals die regerings functies bekleden, zijn tevens hoge partijleden. Maar het le ger dwingt nog steeds veel meer respect af dan de partij. Op de vraag wie het land nu echt bestuurt, antwoordde een burgerlid van de regering: „Jaruzelski". En hij voegde er aan toe: „in zijn hoedanigheid van hoofd van het leger". De partij, ernstig verzwakt tij dens het bestaan van Solidari teit, blijft een ongrijpbare grootheid in Polen. Aan de top zitten nauwelijks krachtige fi guren en als geheel manifes teert de partij zich bepaald niet als de „leidende kracht" waar de communistische leer om vraagt. Vooral partijleden in de lagere regionen wordt verweten dat ze Jaruzelski's economische hervormingen en pragmatischere aanpak sabote ren. Naar verluidt is de partij bezig nieuwe mensen aan te trek ken. Volgens een katholieke intellectueel kan dit niet al te moeilijk zijn. „Tenslotte is het in Polen nog steeds zo dat lid maatschap van de partij of het priesterschap de enige zekere wegen naar invloed en promo tie zijn", merkte hij op met een cynisme dat bijna karakte ristiek genoemd mag worden voor het Poolse volk. Deze in tellectueel deelde de officiële opvatting dat Solidariteit in 1981 de grenzen van het moge lijke aan het overschrijden was. „Misschien dat het invoe ren van de staat van beleg het beste is dat generaal Jaruzelski ooit gedaan heeft", zei hij. Maar daarna heeft hij de ene fout op de andere gestapeld. „Als dit regime in de Sahara zou regeren, zou er spoedig geen korrel zand meer over HELLA PICK The Guardian GDANSK De thuisreis van Lech Walesa en zijn familie uit het Mariaheiligdom Czesto- chowa naar Gdansk, is giste ren als gevolg van voortduren de controles door de politie een nachtmerrie geworden. In het klooster van de Zwarte Madonna in Czestochowa had Walesa de gouden medaille, die hoort bij zijn Nobelprijs voor de Vrede, opgedragen aan het gehele Poolse volk. De medaille zal worden tentoon gesteld in de schatkamer van het klooster. Tijdens de meer dan elf uur durende terugreis naar Gdansk werden Walesa, zijn vrouw Danuta, hun oudste zoon Bogdan en parochiepries ter Henryk Jankowski dertien maal door de politie aangehou den voor langdurige identi teitscontroles. In Lodz werd het gezelschap twee uur vast gehouden en werden allen op zoon Bogdan na grondig ge fouilleerd. Ook de auto en de bagage werd uitvoerig onder zocht. Kennelijk was de politie op zoek naar een band van een rede, die Walesa vrijdag wil houden. De ondergrondse lei ding van Solidariteit heeft voor die dag opgeroepen tot vreedzame demonstraties om dat het dan twaalf jaar geleden is dat tientallen Poolse arbei ders tijdens voedselrellen door de oproerpolitie werden dood geschoten. Voor vanmiddag is Walesa bij het parket in Gdansk ontbo den om te worden gehoord als getuige. In welke kwestie hij moet worden gehoord is niet bekend. christen-democraten verwijten de liberalen dat zij plotseling van houding zijn veranderd, waardoor het beleid van hun partijgenoot Van den Broek zou worden ondergraven. VVD-woordvoerder Blaauw riep de regering op meer steun te verleneh aan Israël en meer afstand te nemen van de PLO.. Zijn CDA-collega Gualthérie van Weezei trok daaruit de conclusie dat de VVD niet lan ger de door de VVD-minister Van der Klaauw onderteken de Verklaring van Venetië on derschrijft. waarin de Europe se Gemeenschap een paar jaar geleden een Midden-Oostenpo- litiek met begrip voor de Pale stijnse kant van de zaak heeft geformuleerd. Volgens Blaauw schuilen de bezwaren vooral in de opwaar dering van de PLO. Neder land onderhoudt nu officiële contacten met het PLO-infor- matiebureau in Den Haag, na een daartoe strekkende CDA- motie die ook door de VVD was ondertekend. Blaauw zorgde gisteren voor enige consternatie door te verklaren dat zijn fractie dit alleen maar had gedaan „vanwege de lieve vrede". Van Weezei beet Blaauw toe: „Als u het er niet mee eens was, had u tegen moeten stemmen". PvdA- woordvoerder Meijer zei dat de VVD op een „zo gevoelig punt" de plicht heeft duidelijk te zijn. Bij verbod beheerder: geen affiche op raam ROTTERDAM Ambtena ren die in een gerechtsge bouw werken mogen, als de beheerder dat verbiedt, geen protestaffiches voor de ra men van hun werkkamer hangen. De voorzitter van het ambtenarengerecht in Rotterdam heeft dit gisteren bepaald in een „ambtenaren- -kort-geding", dat was aan gespannen door griffier H. van de Velde. Van de ramen van zijn werkkamer waren tijdens de ambtenarenacties tot twee keer toe pvtestaffi- ches van de AbvaKabo ver wijderd op last van zijn baas, de arrondissementsgriffier, mevrouw mr. M. van Kuijk. Zij had als beheerder inge grepen nadat zij daarover overleg had gevoerd met rechtbankpresident mr. F. Nivard. De voorzitter van het ambtenarengerecht meent dat de ramen van een gerechtsgebouw niet bedoeld zijn als een medium voor het verspreiden van meningsui tingen. iDEN HAAG Als het aan de •'Burgerpartij ligt zullen werk elozen worden ingeschakeld bij Ihet schoonhouden van de stra ten. het vegen van boomblade ren in de herfst en het ruimen jvan sneeuw in winterse tijden, klleen dan komen zij in aan- ïerking voor een uitkering, Idus vice-voorzitter Van der looi gisteren bij de presenta tie van deze partij. ,ipe ..Burgerpartij v.oor recht en van vrijheid" is voortgekomen uit gesprekken tussen (vroegere) leden van Realisten '81. DS'70, Binding Rechts. CVP, „God met ons" en „Leefbaar Neder land". Voorzitter is Joop van Capel, vroeger lid van de KVP en het CDA. Behalve verplicht werken voor de uitkering wil de partij verplichte arbeidsdienst voor jongeren die binnen vier maanden na hun schooltijd of na het verlies van een werk kring nog geen werk hebben gevonden. Men denkt aan te- werkstelling in kleine bedrij ven. Handhaving van de rechtsorde door strenge bestraffing van de misdaad staat hoog in het vaandel. De wetgeving dient gericht te zijn op bescherming van huwelijk en gezin. Het in komensverschil tussen wer kenden en niet-werkenden moet groter worden. Gastar beiders mogen een arbeidscon tract van een jaar krijgen dat tweemaal mag worden ver lengd. Daarna mogen zij niet langer in ons land blijven. Im migratie en gezinshereniging worden afgewezen. Culturele subsidies moeten veelal door particulieren gedragen wor den. RA JNEESHP URA M/KEU LEN Een 37-jarige Italiaan moeder van twee kinderen 'heeft de Rolls Royce Silver Spur ter waarde van 351.000 Sulden gewonnen, die in Raj- eeshpuram is verloot ter ge- *tgenheid van de 53ste ver ia r dag van de Indische mysti- 's Bhagwan Shree Rajneesh. trekking vond zondagmor gen plaats in de Buddha-hal van Rajheeshpuram in de Amerikaanse staat Oregon, waar Bhagwan domicilie heeft gekozen. De in Keulen woon achtige Ma Lativa. geestelijk moeder van de Bhagwan-be- weging in Europa, maakte vandaag bekend dat tijdens de plechtigheid in de Buddha-hal meteen weer de verloting van een twééde Rolls is aangekon digd. De trekking hiervan zal geschieden Op de eerstvolgen de feestdag van de Bhagwan- religie. Dat is 21 maart, de da tum waarop Bhagwan in het jaar 1953 de staat van Verlich ting zou hebben bereikt Rolls Royces in de verloting doet", aldus Ma Lativa. „Als dat zo is en er gaat er elke feestdag een de deur uit, zijn we er in een paar jaar door heen. De Bhagwan-gemeen- schap in Oregon beschikt in totaal over zo n dertig Rollses en elk jaar telt vier feestda gen Volgens Ma Lativa waren de deelnemers aan de verloting van de Silver Spur (model 1981) voor 80 procent discipel van de Meester; de overige waren buitenstaanders. Ook de winnares is discipel. Haar naam is Ma Prem Akhila, ze woont in Milaan en haar kin deren zijn 11 en 4 jaar oud. Wat ze met haar nieuwe auto gaat doen, weet ze nog niet. De deelname aan de verloting van de Silver Spur was gratis en stond voor iedereen open. De bepalingen voor de nieuwe ronde zullen, nog worden be kend gemaakt. Wat nu eigen lijk het oogmerk is van deze actie? „Het is een grap", aldus Ma Lativa. ..Neem het niet se rieus. Het leven is niet serieus. Het is om van te genieten" 'RUITENHEER MONTREAL De Zuidkore- aanse Boeing 747 die op 1 sep tember door Russische ge vechtsvliegtuigen werd neer geschoten, waarbij alle 269 in zittenden omkwamen, vloog op een verkeerde koers. De bemanning was zich door on oplettendheid niet bewust dat het toestel in het Russische luchtruim was terechtgeko men. Dit concludeert een groep onderzoekers van de in ternationale organisatie voor de burgerluchtvaart (leao) Gisteren werd hun rapport uitgegeven. Het rapport houdt ernstig rekening met de moge lijkheid dat de boordcomputer verkeerd is geprogrammeerd. Die computer krijgt aan het begin van de vlucht opdrach ten en heeft geen verdere ge- leidingspunten nodig heeft om het vliegtuig op koers te hou den. De Icao-dekundigen ont zenuwen de Russische bewe ring dat de Boeing op een spio- nagemissie voor de Verenigde Staten was. Het toestel vloog op schema, maar van zijn koers. De Russen hebben deze beschuldiging overigens giste ren herhaald, aan het begin van de vergadering van de leao in Montreal. .NUTTIGE SELECTIE1' AMSTERDAM Pogingen om spontane abortus (miskraam) te voorkomen moeten voorgoed worden gestaakt. De bijwerkingen en psychologische bezwaren van een dergelijke behandeling zijn te groot. Vrijwel altijd berust de miskraam op een aanlegstoornis van de vrucht en blijkt dan een nuttig onderdeel van een selec tiemechanisme waarbij vrijwel alleen goed gevormde vruchten een kans maken om te overleven. Tot deze conclusies komt de gynaecoloog W. Vlaanderen in zijn proefschrift „De spontane abortus", waarop hij morgen aan de Universiteit van Amsterdam hoopt te promoveren. Uit zijn on derzoek naar 421 gevallen van abortus is gebleken, dat 95 pro cent van de spontaan losgekomen vruchten tekenen vertoon! van een zeer vroege stoornis in de embryonale ontwikkeling Ook zijn er sterke aanwijzingen, dat een zeer groot deel van de bevruchtingen verloren gaat in de eerste weken, nog vóór de eerstvolgende menstruatie. Sommige onderzoekers menen zelfs dat dit percentage meer dan 50 procent zou zijn. Pogingen om een spontane abortus te voorkomen worden vooral gedaan als een vrouw al eerder een (vroege) miskraam heeft ge had. Het doormaken van een of meer abortussen heeft echter nauwelijk invloed op de verdere voortplanting. (ADVERTENTIE) 't Kan heus wel een beetje kalmer met die gasmeter. Wilt u weten hoe u gas èn geld kunt besparen? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf Dn is een publicatie von de in VF.GIN samenwcrUndcCiisbcdrlj

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13