pecialisten leveren onderd miljoen De Vries: kabinet is zetbaas van fracties FNV wil adviseren mits kabinet luistert imenvoegen ocentrales >st 700 banen Verdachte in zaak Heineken vrij en gelijk weer vast Griekse tanker in Perzische Golf gezonken EEN MILJARD AAN DECLARATIES mderzoek naar )lden Ten zinloos" V.d. Broek wil over wapenexport niet veel zeggen Piloot vermist na botsing jagers VS boven Noordzee Vreemdeling makkelijker Nederlander FIOD doet inval bij V en D-dochter NENLAND CeidaeSou/imit DINSDAG 13 DECEMBER 1983 PAGINA 9 orijden wordt r duurder AAG Een meerderheid van Kamer. (CDA. VVD en iat akkoord .met het plan van t Smit-Kroes de aanleg en het jud van Rijkswegen anders te •en. Daarvoor zal de automobi- fend jaar tien a veertien gulden Motorrijtuigenbelasting gaan be- (vdA. D'66 en PPR zijn tegen de Het kabinet heeft onlangs be let rijkswegenfonds waaruit we- I en -onderhoud wordt betaald, j> te zetten. Het fonds wordt al- gevuld uit de motorrijtuigen- g en een toeslag daarop. De toe- ■dt jaarlijks met het inflatieper- I verhoogd. Oorlogsmisdadiger opnieuw beschuldigd HAMBURG Het openbaar ministerie in Hamburg heeft de 72-jarige oorlogsmisda diger Arnold Strippel in staat van be schuldiging gesteld wegens de moord op meer dan veertig mensen, in 1945 in Hamburg gepleegd Volgens mr. Brink man. officier van justitie in Haarlem en speciaal belast met de opsporing van oor logsmisdadigers. bevonden zich onder hen vier joodse Nederlanders: twee kinderen en twee volwassenen. Strippel. al eerder veroordeeld wegens oorlogsmisdaden, zou op 20 april 1945 in een school in Hamburg 20 joodse kinderen en ongeveer 20 joodse volwassenen uit het concentratiekamp Neuengamme door ophanging gedood hebben. Duizenden verwacht bij vertrek Uiver SCHIPHOL Gezien de enorme belangstel ling voor de Uiver de afgelopen weken in ons land. verwachten de organisatoren dat zondag 18 december vele duizenden naar Schiphol zul len komen om de Uiver en de bemanning bij het begin van de tocht naar Melbourne uit te zwaaien. Het vertrek is vastgesteld op 14.00 uur vanaf Schiphol-oost, het oude Schiphol. Nadat de DC-2 een ereronde over Schiphol-centrum zal hebben gemaakt, koerst het vliegtuig langs Zandvoort. Noordwijk naar Scheveningen van waar de oversteek naar Engeland zal worden gemaakt. De NS zullen zondag waarschijnlijk speciale treinen naar Schiphol inzetten. Pendel bussen zorgen voor vervoer naar Schiphol-oost. Op de hoofdwegen in de Haarlemmermeer wordt de route Schiphol-Oost aangegeven. AMSTERDAM De man die door de politie lange tijd als hoofdverdachte in de ontvoe ringszaak Heineken werd gezien, Robby G., komt vandaag vrijwel zeker vrij, maar zal dan meteen weer in de cel belanden. Zijn alibi hij was in Spanje voor en tijdens de ontvoering is te sterk om hem langer vast te houden. Maar de tegen hem bestaande verdenking van belastingfraude maakt het mogelijk hem voorlopig twaalf dagen in hechte nis te nemen. Eerder had justitie een andere ver dachte in de ontvoeringszaak, de Am sterdamse makelaar Jacob K„ vrijgela ten omdat niet hard te maken was dat hij de verblijfplaats van Heineken en Doderer kende. Ook K. zou echter be trokken zijn bij belastingfraude met besloten vennootschappen samen met M. de B., Johan B., Cor van H. en Frans M. Van Van H. en Johan B. worden don derdag om twaalf uur in de manege Zunderdorp drie renpaarden openbaar verkocht, waarop door schuldeisers be slag is gelegd. MANAMA De met 46.000 ruwe olie geladen Griekse tanker ..Pericles G.C.", die vrijdag op 60 km uit de kust van Qatar en 140 km van Bahrein in brand raakte, is gezonken. Het wrak ligt op" een plaats, waar de Perzische Golf maar 25 meter diep is. Hierdoor steekt een deel van het voorstuk boven water uit. De sleepboot Poolzee van Smit Tak had de brandende tanker op sleeptouw ge nomen en bergers aan boord gebracht in de hoop de brand te blussen. Deskun digen vrezen een grote milieuramp. ERDAM Met in- an 1 januari zal het van teruglopende ssieve) tarieven ingevoerd. Dat dat medisch isten, die meer ver- dat het norminko- ivee ton) een toene- Ideel daarvan zullen voering van dit tariefsysteem honderd miljoen gulden op brengen op een totaal inko men van een miljard uit de praktjjken van de specialisten Een gedeelte daarvan zal de verzekerden ten goede moeten komen. Een ander gedeelte zal worden gebruikt om ruimte te maken voor jonge specialisten Alle zes miljoen declaraties van specialisten zullen vanaf 1 n: hoe meer de- januari centraal worden gere- des te minder gistreerd en gewaarmerkt door de KLOZ. Daarna krijgt de specialist ze terug en kan hij ding per declaratie, [erwacnting zal de in- ze naar de patiënten zenden. De verzekeringsmaatschappij en nemen in hun polisvoor waarden op, dat ze alleen ge registreerde en gewaarmerkte nota's vergoeden. In de toekomst zal de op brengst van dit systeem waar schijnlijk dalen. Nieuw aanko mende specialisten die werk overnemen van collega's die met hun inkomen boven de norm zitten krijgen namelijk 100 procent vergoed voor ver richtingen waarvoor die colle ga's omdat ze aan een gro ter aantal verrichtingen toe kwamen nog maar 75 of 50 van het gangbare tarief zou den ontvangen. Volgens een woordvoerder van de Landelijke Specialisten Vereniging beslissen de spcia- 1 isten pas over het systeem als overeenstemming is bereikt over een veel groter „pakket". Daarbij horen ook de instroom van jonge specialisten en een principe-afpraak over de goodwill (de som die moet worden betaald bij het overne men van een praktijk). onze parlementaire redactie) IAAG Het invoe rt het Nationaal Be- circuit (NBC) de toeging van de gi- ales van de han- iken, de Neder- te Bank en de lddiensten kost ten. De banen gaan van 1986 tot owel bij de bankgi- ale als bij de FIT- iristen. Gedwongen en hoeven niet te vinden. in een rapport, opge- or de Stuurgroep-NBC oek van de ministers (Financiën) en Smit- (Verkeer en Water- e regering wil nu snel Tweede Kamer weten PTT-gelddiensten aam mogen deelnemen, ling van het NBC kan starten, omdat dan alle temen voorhanden rapport zegt de Stuur- at het NBC het voort van de daaraan deel- e instellingen niet in nag brengen. Nu is al te voorspellen dat het invoe ren van het NBC zal leiden tot het wegvloeien van geld van de ene naar de andere instel ling, onder meer als gevolg van rente-verschillen. Ook „is zeker dat de banken hun giro rekeningen bij de PTT zullen opheffen. Uit het rapport blijkt verder dat de klanten die rekeningen hebben bij de NBC-deelnemers, in de toe komst een vergoeding (admi nistratiekosten) moeten gaan betalen voor het giraal over maken van geld. In het nieuwe circuit houden de instellingen hun eigen gira le betalingssystemen. Zij kun nen ook zelf de service aan de klanten blijven geven. Wel worden eventueel in te voeren kassa-terminals en uitbeta lingsautomaten direct aan het NBC gekoppeld. In 1985 wor den via het NBC alleen spoe dopdrachten afgehandeld. Daarna starten gewone over boekingen en partijen over boekingen (die niet meer ge controleerd hoeven te wor den). Vervolgens komen de verwerking van gegarandeer de betalingsmiddelen en ande re overboekingen aan de orde bij het NBC en tot slot accept giro's en incasso's. - Een wetenschappelijk verantwoord praktijkonder- ar de vraag of Golden Ten een kansspel is of een behen- sspel, heeft geen enkele zin. Al zou uit zo'n onderzoek dat Golden Ten een behendigheidsspel is, dan nog kan niddellijk daarna weer een kansspel blijken, landsadvocaat mr E. Daalder (gisteren voor de rechtbank lem tijdens het kort geding, dat door een Golden Ten-ca- Berg en Dal (bij Nijmegen) was aangespannen tegen de r Nederlanden en procureur-generaal in het arrondisse- rnhem en de officier van justitie. De vraag of Golden kansspel dan wel een behendigheidsspel is, kan volgens in zijn algemeenheid niet worden beantwoord. Het gaat nanier waarop dat spel van moment tot moment wordt ino werd begin november op last van justitie gesloten, ïropende eind vorige maand de deuren. Het casino wil in eval de komende drie maanden open blijven om door in onderzoek te laten uitvoeren naar de praktijk van het Ten-spel. Justitie liet weten niets voor dat onderzoek te Uitspraak is op 20 december. Koningin bij wetenschappers Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren in de Nieuwe Kerk in Amsterdam de feestverga- dering bijgewoond van de 175-jarige Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. De koningin bekijkt hier de jubileumuitgave van de Akademie: Het Trippenhuis te Amsterdam. Rechts: Akademie-voorzitter prof. mr. A. Donner. Minister Deetman van onderwijs kreeg tijdens de verga dering een rapport aangeboden van de aardwetenschappers (o.a. geologen en geofysici) die hun vakgebied enorm zien achterlopen bij het buitenland. DEN HAAG Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) voelt er niets voor, de Tweede Ka mer voortaan uitgebreid te informeren over wape nexporten van Nederland se bedrijven naar het bui tenland. Tegenover de Kamercommis sies voor buitenlandse zaken en defensie verklaarde hij gis teren, dat het geven van der gelijke informatie de belangen van de industrie en haar afne mers te zeer zou schaden. De minister maakte duidelijk dat het kabinet slechts bij hoge uitzondering over de verle ning van een vergunning voor wapenexport enige (summiere) informatie wil geven, namelijk als het gaat om de levering aan een omstreden land, waar over door de Kamer ophelde ring wordt gevraagd. Zo zal het kabinet op verzoek van de Kamer binnenkort meedelen of er toestemming is gegeven voor de levering van vier onderzeeërs aan Taiwan door de scheepswerf Wilton Fijenoord. De minister weiger de in te gaan op verzoeken van de oppositiepartijen, hele maal geen wapenleveranties meer toe te staan naar ontwi- kelingslanden en landen waar op grote schaal schendingen van de mensenrechten plaats vinden. „Dat zou betekenen dat Nederland aan tweederde van de wereld geen militair materieel meer kan leveren", aldus Van den Broek. Hij wijst wapenexporten naar landen waar mensenrechten worden geschonden wèl af, wanneer die wapens ingezet kunnen worden ter onderdrukking van de bevolking. Kerstpotten doen het goed De kerstpotten van het Leger des Heils hier staat er een op de Dam doen het ondanks de recessie goed. Vorig jaar waren ze, samen met de kerstcollectie, goed voor meer dan vh miljoen gulden. Van dit bedrag werd voor 50.000 bejaarden, gehandi capten en eenzame mensen een kerstviering gehouden. Voor zie ken werden 23.000 kerstpakketten klaargemaakt. MILDENHALL Voor de Engelse oostkust ter hoogte van Great Yarmouth zijn gis teren twee van de modernste Amerikaanse A-10 gevechts vliegtuigen in volle vlucht op elkaar gevlogen. Eén piloot redde zich per schietstoel en werd uit zee opgevist. Die van het tweede toestel wordt ver mist. zo verklaarde het hoofd kwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Engeland. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Naar de ver miste piloot wordt gezocht door Amerikaanse en Britse vliegtuigen en schepen. ZWOLLE „Het kabinet voert geen populair be leid, maar het is zoals we het voor de verkiezingen wensten: hecht en daadkrachtig en het ver dient de steun van de CDA-fractie. De regering voert een regeerakkoord uit dat door de fracties is gesloten, niet tussen enke le bewindslieden. Het is niet zo, zoals de laatste weken zo vaak gezegd is, dat de fracties met het re geerakkoord monddood gemaakt worden. Het is meer zo dat het kabinet de zetbaas van de fracties is", aldus CDA-fractie- voorzitter Bert de Vries gisteravond op een spreekbeurt in Zwolle. „We hebben te lang gewacht met de tering naar de nering zetten. Een kabinet dat zich daarvoor inzet verdient onze steun", aldus De Vries. Hij noemde het een misverstand als zou het CDAV bestaan uit kille boekhouders en reken meesters. „De verzorgingsstaat is gebouwd op een verwach ting van groei, ook het CDA heeft er van harte aan meege werkt. Nu staat die verzor gingsstaat op de tocht. We hebben afgeleerd samen iets op te lossen. Voor alles moest er direct overheidssteun ko men. De vraag is of je zo wel wezen lijk de problemen oplost. We willen niet terug naar de bede ling en diakonie. We moeten van een verzorgingsstaat naar een verzorgingsmaatschappij, waarin we ons moeten afvra gen wat de overheid kan doen en wat de mensen zelf kunnen doen", aldus De Vries. Prinses Margriet, in haar functie van bestuurslid van het Nederlandse Rode Kruis, heeft giste ren in het Lim burgse Born de honderdduizend ste Volvo van 1983 in ontvangst geno men voor het Rode Kruis. Minis ter Van Aardenne van economische zaken was daarbij aanwezig. Volvo Car BV heeft nog niet eerder een dergelijk aantal auto's in een jaar geproduceerd. Het bedrijf sluit dit jaar af met een nul-re sultaat, nadat vo rig jaar nog een verlies van 15 mil joen was geleden. TWEEDE KAMER: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het voor de zo geheten „derde generatie bui tenlanders" makkelijker wordt om Nederlander te worden. Bij de behandeling van het Wets ontwerp op het Nederlander schap in de Commissie voor Naturalisaties bleek gisteren dat de meeste partijen willen schap verkrijgt. Met de derde generatie buitenlanders wor den de kleinkinderen bedoeld van degenen die de afgelopen jaren naar Nederland zijn ge komen. Het belangrijkste argument van de Kamer voor automati sche toekenning van het Ne derlanderschap is dat de de betrokken vreemdelingen al lang geen band met hun eigen vaderland meer hebben. In het wetsontwerp op het Ne derlanderschap staat, dat de derde generatie buitenlanders pas Nederlander kan worden na het afleggen van een ver klaring. De wens van de Ka mer om die bepaling te verrui men staat volgens staatssecre taris Korte-Van Hemel (Justi tie) echter gelijk met het op dringen van het Nederlander schap aan mensen die daar misschien helemaal niet op ge steld zijn. Zij doelde daarmee onder meer op een groep staat loze Molukkers die de Neder landse nationaliteit niet willen hebben, omdat zij hun identi teit als volk willen behouden en later misschien zelfs naar hun vaderland willen terugke ren. PvdA en VVD vinden dat een buitenlander die minstens drie jaar in Nederland samenwoont met een Nederlander, ook voor het Nederlanderschap in aanmerking moet komen. In het wetsontwerp staat dat zo iets alleen na een huwelijk geldt. Zoals verwacht bestond in de Tweede Kamer grote on zekerheid over de vraag wat verstaan moet worden onder „inburgering". In het wetsont werp is dat één van de voor waarden om genaturaliseerd te worden. De staatssecretaris bleef erbij dat inburgering in houdt dat iemand er in Neder land sociale kontakten op na houdt en „zonder tolk kan praten over algemene en dage lijkse zaken". PvdA, CDA en de kleine linkse partijen vin den dat de beoordeling of ie mand genoeg is ingeburgerd niet in handen moet blijven van de vreemdelingenpolitie. ALMERE De fiscale inlichtingen en opsporings dienst heeft gisteren een inval gedaan in het hoofdkan toor van Vedeor Holding BV in Almere en op elf ande re adressen, voornamelijk in de randstad. Vedior, voor ruim 50% eigendom van het grootwinkel bedrijf V en D wordt verdacht van fraude met ven nootschapsbelasting en voor wat de vestiging in Alme re betreft van sjoemelen met investeringspremie. Het onderzoek richt zich verder op het uitbetalen van zwarte lonen door twee werkmaatschappijen van Vedior In Almere, het schoonmaakbedrijf Iso bv en het bewakingsbedrijf Ned Safe bv. De boekhouding van deze bedrijven werd bij de inval in het pand van Vedior in beslag genomen. De omvang van de fraude bedraagt minstens een miljoen gulden. De directeur van Iso in Almere en de adminstrateur zijn aangehouden. In vijf bedrijfspanden van Iso in Rotterdam, Amsterdam. Eindhoven. Den Haag en Rijswijk en in twee filialen van Ned Safe in Amsterdam en Rotterdam werd ook een inval gedaan om de boekhouding in beslag te nemen. MELS 'uer un, 20 v/60. cm m\ eeh~tw {tcesr NEME>J CM mTHUIS TE 20NDeGaD,ttMDlE- AMSTERDAM De fe- deratieraad van de FNV heeft gisteren besloten dat deze vakcentrale haar overleg- en advieswerk in organen als de Sociaal- Economische Raad, Zie kenfondsraad en Sociale Verzekeringsraad pas zal hervatten als het kabinet „snel en publiekelijk" zijn bereidheid tot uitdruk king brengt om uitge brachte adviezen serieus te bekijken. Aanvankelijk was het de be doeling dat de FNV uit pro test zich van advisering zou onthouden tot na het mo ment, waarop de wetten be treffende de korting op amb tenarensalarissen en uitke ringen in het Staatsblad zijn verschenen. „Het kabinet moet zich bereid tonen", zo vulde voorzitter Wim Kok na de vergadering aan, „een dusdanige overlegsituatie met de maatschappelijke stromingen te creëren dat de uitkomst niet bij voorbaat vast staat". Op korte termijn dienen zich twee onderwerpen voor overleg met het kabinet aan. In het voorjaar zal moeten worden gesproken over de rijksbegroting voor 1985, maar veel eerder nog is overleg nodig over de kabi netsplannen betreffende ver dere kortingen op de sociale uitkeringen. „De FNV zal voortgaan met het presenteren van alterna tieven voor het regeringsbe leid en wij verlangen dat daarmee serieus rekening wordt gehouden" aldus Kok.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9