Zzidóe (Sowuvnt V Kabinet; geen garantie koopkracht echte minima Experiment in bouw levert 7100 banen op Aard BON: remies particuliere verzekering ektekosten mogen met 6% omhoog FNV en VNO willen samen werkloosheid jongeren bestrijden Vaatwasser verdringt afwasborstel mÜ' Ccicbc Couxant Dinsdag 13 december 1983, 75e jaargang no. 22757 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AAtel.071 -122244. Giro LP3003 Bank:Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: LJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummersf 0 80 De bezetting van de musea vanavond in „Achter het nieuws" op Ned. I om 21.20 uur. Sonja heeft om 22.15 uur ook veel kunst-onderwerpen. Ze praat o.m. over: is kunst voor een select publiek of ook voor de massa. Om 23.15 uur fragmenten uit musical „De zoon van Louis Davids". HET WEER Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur om het vriespunt. Mid- dagtemperatuur 6 graden. Ma tige, aan de kust krachtige wind .Zon op: 08.40; onder: 16.28. Schev. hoog water: 10.23 en 22.38; laag water: 5.24 en 18.09 hslag op regerings bouw in Johannesburg [NESBURG Een bomontploffing heeft gister- Yj flinke schade veroorzaakt aan regeringsgebou- het centrum van Johannesburg. Volgens de po er geen slachtoffers. de derde bomontploffing in een week in Zuid en de tweede op een regeringsgebouw. Voor de heeft zich nog niemand verantwoordelijk ge le politie deelde mee dat een mijn „van Russi- irkomst" de ontploffing veroorzaakte, waardoor ontstond aan buitenmuren en de ruiten braken groot nieuw regeringsgebouw waarin het de- ent gevestigd is dat zich bezighoudt met de twikkeling in woongebieden voor zwarten, igen en Indiërs. Volgens de politie is de tijd rond is een periode waarin terroristen erg actief zijn. vacht dan ook een serie bomaanslagen in de ko- weken. D sn lag< T Minder werk bij inpoldering Markerwaard DEN HAAG De aanleg van de Mar kerwaard zal aanzienlijk minder werk gelegenheid opleveren, dan de Rijks dienst IJsselmeerpolders (RIJP) heeft berekend. In het gunstigste geval levert de inpoldering 30.000 mensjaren werk op en geen 50.000, zoals de RIJP vorig jaar berekende. Dit is gebleken uit een onderzoek van de Wetenschapswinkel van de Amsterdamse universiteit. Vol gens de belangenvereniging hebben de ambtenaren van de RIJP op een vol strekt onverantwoorde en misleidende manier naar zich toegerekend. De ver schillen in de cijfers worden volgens de onderzoekers onder meer veroorzaakt doordat de RIJP ten onrechte de indi recte werkgelegenheidseffecten van woningbouw heeft meegeteld. Nieuwkoper van 8 ton aan sieraden beroofd NIEUWKOOP Overvallers hebben een Nieuw- koopse vertegenwoordiger beroofd van 800.000 gul den aan sieraden. De 54-jarige man werd omstreeks half acht achter zijn woning door drie onbekende mannen met nylon kousen over hun hoofd, staande gehouden. De Nieuwkoper wilde net zijn auto in de garage zetten toen hij een vuurwapen in zijn rug kreeg gedrukt. Hij werd gedwongen de bagageklep van zijn tegen diefstal beveiligde Mercedes te openen en zes bruine koffers met juwelen te overhandigen. De overvallers duwden hem in de kofferbak en ver dwenen zonder een spoor achter te laten. Ook is niet bekend in wat voor voertuig de drie zijn verdwenen. De vrouw van de vertegenwoordiger, die de auto van haar man wel aan had horen komen maar hem na een paar minuten niet had gezien, bevrijdde haar echtgenoot. Volgens de politie spraken de dieven met een „Randstad-accent". Russische kranten moeten levendiger MOSKOU De kranten in de Sovjet-Unie zouden advertenties moeten opnemen, om er aantrekkelijker uit te zien en een bron te hebben om grotere edities te bekostigen, al dus een tijdschrift in Moskou. De meeste dagbladen in de Sovjet-Unie tellen nu vier tot zes pagina's vol kolommen tekst, die al leen onderbroken worden door af en toe een foto of een spotprent. Volgens het tijd schrift heeft een experiment aangetoond dat advertenties de krant helpen winst ma ken, de layout verlevendigen en geld in brengen voor meer pagina's. Overigens pleit men niet voor advertenties naar het westerse model. Gedacht wordt bijvoor beeld aan aankondigingen van collectieve boerderijen, dat men zijn aardappelen op de markt gaat brengen. jchtshof geen ratie r baby eDoe SINGTON Amerikaanse erechtshof gisteren ge- ■eid rd om op pik geven tot |eratie van de maanden baby Jane (Doe is een J [eerde e p De vraag t geestelijk lichamelijk gehandi- meisje moet n geope- houdt de ge- eren in de VS ge tijd danig medisch jf. pen wordt de kw;ïk al in le- evaar verke- baby niet dan twee e pijlndien geope- e vi kan het volgens art el wellicht 20 tstaworden. Maar in al zich nooit ond ist worden in zijn omge- W omdat het nenvan de herse- tw( dat het be- nar :ijn regelt. £d\* iar ontbreekt. ndien zal de e altijd een e üng blijven aar hele ver leven pijn ba en. e-1 overleg met ,r e n en geestelij- Rebben de ou- besloten hun M niet te laten tieren. Organi- voor „Het op leven" am telden, ge- °P id door de re- ig-Reagan, de tegter in. Zij wil- kerjhet ziekenhuis e lichten de °b i wèl te opere- en c De rechter ug 1 e de ouders in gelijk en ook liegen rechters het hoogge- voc tshof eerbie- be en gisteren r n besluit de de 1niet te laten eren. Lcs Extraatje voor langdurige minimum-inkomens (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Structure le maatregelen om de koopkracht van de zoge naamde echte minima (mensen die louterv van een minimum moeten le ven) geheel of gedeeltelijk op peil te houden kosten te veel. Bovendien zijn ze uit oogpunt van' inko menspolitiek niet ge wenst. Het Kabinet-Lub- bers heeft de Tweede Ka mer in een notitie laten weten een extraatje te overwegen voor huishou dens die al enkele jaren van één minimuminko men moeten rondkomen. Al herhaalde malen is er in de Tweede Kamer op aangedron gen de koopkracht-toeslag die de echte minima sinds 1981 krijgen een blijvend en auto matisch karakter* te geven. Tot nog toe werd deze ^toeslag elk jaar opnieuw vastgesteld en is ze geleidelijk wat verhoogd. Minister De Koning (sociale zaken) en diens staatssecreta ris De Graaf hebben de Twee de Kamer nu voorgerekend dat permanente maatregelen om de koopkracht van de al lerlaagste inkomens te onder steunen te kostbaar zijn. Bo vendien zou het aantal recht hebbenden (in drie jaar tijd verdubbelde dat al tot meer dan 600.000) steeds verder toe nemen, omdat de echte mini ma en de mensen met een kleine bijverdienste die deze uitkering niet krijgen jaarlijks verder naar "elkaar toe zouden groeien en uiteindelijk zouden samensmelten. Uit oogpunt van inkomenspolitiek vindt het Kabinet dat niet gewenst. Inplaats van een blijvende koopkracht-toeslag stelt het Kabinet nu voor door te gaan met het bestaande ad hoe be leid. Daarbij zal ieder .jaar moeten worden bekeken of een maatregel ten behoeve van de echte minima gewenst is en of daar genoeg geld voor beschikbaar is. Voor mensen die al vele jaren aanspraak maken op zo'n eenmalige uit kering overweegt het Kabinet een extraatje in te voeren. Hun koopkrachtverlies zou daardoor nog geleidelijker plaatsvinden. Feit blijft echter wel, dat bij dit beleid de echte minima uiteindelijk net zo veel inleveren als de inko mensgroepen, zij het dat ze er een jaar of wat langer over doen. Overigens wil het Kabi net over de koopkrachtbe scherming advies aan de SER vragen, alvorens met concrete voorstellen bij het parlement te komen. Het Kabinet wil een wettelijk kader scheppen om het jaarlijkse besluitvormings proces rond de eenmalige uit kering te versnellen. Premier Lubbers heeft gister avond in Leeuwarden tijdens een spreekbeurt herhaald dat het kabinet koopkrachtgaran ties voor de echte minima niet durft te geven, gezien het gro te aantal betrokkenen en de onzekerheid over het econo misch herstel. Over de werk loosheid die nu minder groeit dan een jaar geleden zei Lub bers dat het nog jaren zal du ren voordat er weer een aan vaardbare situatie is. Hij noemde een sterk sociaal be leid, verdeling van werk en stageplaatsen zonder salaris daartoe belangrijke zaken. 1 onze sociaal-economische redactie) 5-7; HAAG De premies SSüf" particuliere ziektekosten- ekeringen zonder eigen ri- mogen op 1 januari wor- verhoogd met maximaal Dit staat in de prijsbe- sking die binnenkort door ministerie van economi- zaken wordt uitgegeven, angs is over de maximale nieverhoging overeen- ïming bereikt met KLOZ, de organisatie van par ticuliere verzekeraars. Voor verzekeringen met een eigen risico zijn twee regelin gen mogelijk. Als het eigen ri sicobedrag in 1984 ongewijzigd blijft mogen de premies wor den verhoogd, variërend van maximaal 6,9% bij een eigen risico van 250 tot ten hoogste 10,2% bij een eigen risico van 3000 of meer. Bij wijziging van het eigen risico mogen zo wel premies als eigen risicobe dragen met maximaal 6% om hoog. Ten aanzien van de leeftijds contracten geldt 'ook de maxi male verhoging van 6%, zij het dat hierbij rekening moet wor den gehouden met zelfstandige premie-aanpassingen op grond van de leeftijd van de verze kerde. De premies voor collec tief afgesleten verzekeringen mogen, als de schade daartoe aanleiding geeft, met hetzelfde bedrag per verzekerde worden verhoogd als bij de individuele verzekeringen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Auto voor tweede maal gestolen DEN HAAG De Fiat 127 van een bewoner van de Haagse Linnaeusstraat blijkt een gewild object voor auto dieven te zijn. De man stapte afgelopen zon dagmorgen naar buiten en zag tot zijn grote schrik dat zijn auto er niet meer stond. De si tuatie was niet geheel nieuw voor de man. Na eerdere dief stal van zijn Fiat had hij deze wagen net teruggekregen van de politie. DEN HAAG In kringen van FNV en VNO zijn ver kennende besprekingen gaande om gezamenlijk de massale jeugdwerkloosheid aan te pakken. Het plan bestaat om over niet al te lange tijd binnen de Stich- Nancy op schoot Ondanks het feit dat zij hun filmtijd al jaren achter zich hebben, houdt de fa milie Reagan de banden met Hollywood warm. Sterren uit speelfilms en televisieseries zijn nog im mer welkome gasten op het Witte Huis. Gisteren kreeg Nancy Reagan be zoek van „Mr. T." uit de succesvolle tv-serie „Het A-team". Omdat „T" in de serie niets anders doet dan booswichten bestrij den, zou men kunnen ver moeden dat zijn komst naar Washington iets van doen had met de angst van de geheime dienst voor aanslagen op het Wit te Huis. Het bezoek van ,,Mr. T." was echter zeer onschuldig van aard. De imposante neger kwam Nancy Reagan helpen met het uitpakken van kersca deautjes, waarvoor hij na afloop werd bedankt met een kus op de (bijna) kale kruin. TILBURG De vaatwas- machine wint flink terrein. Met een totale verkoop van 34.000 stuks is dit jaar de om zet van vaatwassers met 50 gestegen ten opzichte van 1982. Overigens zijn er in to taal aanzienlijk meer grote huishoudelijke apparaten ge kocht, wat de omzet in deze branche, die al enige jaren stabiel is, met vijf procent heeft vergroot. Aldus de ver eniging van leveranciers van elektrotechnische toestellen (VLET). Ook wasdrogers hebben dit jaar in belangrij ke mate bijgedragen aan de vijf-procentstijging. Dit jaar werden er 60.000 stuks ver kocht, twintig procent meer dan in '82. ,ou(» onze1 parlementaire re dactie) HAAG Door het nfrugploegen" van uitke- "den en een extra ctie van 90 miljoen 'l len zullen volgend ruim 7100 extra ar- iplaatsen voor de lir van een jaar in de nJc wsector worden gerea- afv*erd. Bij deze experi mentele bouwprojecten is ongeveer 70 procent van het werk bestemd voor de inzet van langdurig werk lozen. De bouwprojecten zijn inmid dels door de verschillende de partementen toegewezen, zo dat de projectondernemers de werving van langdurig werk lozen kunnen starten. Dit moet gebeuren in overleg met de arbeidsbureaus. Dit blijkt uit de brief die staatssecretaris De Koning (Sociale Zaken) aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Verder is ook de 1 miljard gul den aan extra werkgelegen heidsgelden voor de periode tot en met '86 verdeeld over de verschillende departementen. Bij deze extra projecten (gro tendeels in de bouwsector) zul len eveneens 70 procent lang durig werklozen worden inge Minister De-Koning zet. Het 1-miljardpakket was al in de Voorjaarsnota door het kabinet aangekondigd. Bij de terugploegexperimenten gaat het vooral om extra bouwprojecten op het gebied van de stadsvernieuwing, mo numentenzorg, restauraties, sportaccomodaties en ver- keersvoorzieningen. De terugploegexperimenten moeten aanvullende werken zijn, die niet mogen leiden tot concurrentievervalsing. Ook mogen als gevolg van de inzet van werklozen geen werkne mers worden ontslagen. „Het succes van dit terugploegexpe rimenten staat of valt met de zorgvuldige naleving van de voorwaarden", zo schrijft De Koning. Met name op de inzet van langdurig werklozen zal via een rapportage-systeem worden gecontroleerd. Pag 7. Zuid-Holland krijgt kwart miljard extra uit werkgelegenheidspot. GRATIS ELKE WOENSDAG DE ting van de Arbeid een commissie in het leven te roepen, die een groot scheeps banenplan op touw moet gaan zetten. Volgens een woordvoerder van de FNV zijn de bespre kingen daarover met het VNO nog in volle gang. Bei de partijen zijn van mening dat de impasse die is ont staan rondom de jeugdswer- kloosheid dringend moet worden doorbroken. Over de wijze waarop bestaan even wel verschillende gedachten. Zo is uit kringen van het be drijfsleven het plan geopperd een groot aantal coöperaties van elk duizend jongeren op te richten en die worden be nut door overheidsdiensten en bedrijfsleven. Die extra werkgelegenheid mag de be staande arbeidsplaatsen niet in gevaar brengen. De FNV stelt met nadruk dat het wel moet gaan om echte arbeidsplaatsen, die deels kunnen worden gefinancierd door het terugploegen van uitkeringsgelden. Prehistorische tekeningen ontdekt VERTEILLAC In Verteillac bij Perigueux in het zuidwesten van Frankrijk blijken in no vember 25.000 jaar oude grottekeningen te zijn ontdekt. Het blijkt om een belangrijke weten schappelijke vondst te gaan want de betreffende grot bevat behalve teke ningen van dieren resten van menselijk leven dat zich waarschijnlijk even eens zo lang geleden heeft afgespeeld. De grot onder een sinds een aan tal jaren verlaten kalk- groeve is gevonden door een amateur-speleoloog die de door een grond verzakking vrijgekomen ingang ontdekte. In Frankrijk zijn tot op he den ongeveer 120 grotten met wandtekeningen ge vonden. De beroemdste is die van Lascaux, die in september 1940 werd ontdekt. Haar tekenin gen zijn 14.000 jaar oud. K. Het klinkt niet zo aardig, maar Nederland raakt achterop waar het de aardwetenschappen betreft. Het schijnt dat men in ons land op dat gebied faalt dat het een aard heeft. Vandaar, dat daar nu zelfs de aandacht voor wordt gevraagd van de onderwijs- en wetenschapsminister Deetman. De aarde verandert niet zozeer, maar de inzichten in de manier waarop de aarde in elkaar zit wel en dat, zo leest u in de krant, moet nu maar eens snel worden bijgeleerd. De Leidse Courant mag dan wél met zijn tijd meegaan, hij verandert niet van aard. Uw abonnement begint met het aardigheidje van het invullen van de bon, maar na veertien dagen blijkt hoe aardig u aan die krant verslingerd bent geraakt. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien dyirloe inleiding t>

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1