Iraanse sjfiten pleegden aanslagen Koeweit Defensie in Golfstaten krijgt hoogste prioriteit Londense diplomaten moeten meer voor vrolijkheid gaan betalen Duitse justitie overweegt wet tegen „onthullingen'" BUITENLAND Caidóe Commit DINSDAG 13 DECEMBER 1983PAGINJ ZWITSERS VERMOGEN SJAH NIET NAAR IRAN LAUSANNE Het vermogen dat wijlen sjah Mohammed Reza van Iran in Zwitserland had uitstaan naar schatting ter waarde yan 262 miljoen Zwitserse frank wordt niet afgestaan aan de Iraanse staat. Dat heeft een Zwitserse rechtbank beslo ten. Een Iraanse rechtbank had geëist dat het vermogen aan Iran zou worden overgemaakt. Voordat Zwitserse banken en in stellingen zo'n in het buitenland uitgesproken vonnis kunnen uitvoeren, moet echter gerechtelijke toestemming worden ver kregen. Het kantongerecht in Chur weigerde een uitspraak te doen. omdat niet aan alle benodigde voorwaarden was voldaan. Reagan: Dagen van zwakheid VS zijn voorbij NEW YORK „De dagen van zwakheid van de Verenigde Sta ten zijn voorbij". President Ronald Reagan zei dit gisteren in een toespraak in New York. Hij onderstreepte dat hij „de vrijheid in de wereld, zo nodig door gebruik van wapens, wil verdedigen". Reagan bestreed dat Amerika oorlogszuchtig is als het zich her bewapent. „Wij streven geen oorlog na. In tegendeel, wij hopen dat de bewapening de vrede zal'doen bewaren. Maar de VS zul len alles doen wat nodig is om de veiligheid en de vrijheid van de Amerikanen te beschermen", aldus de nresidAnt (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Voor een groot deel van de vijfduizend bui tenlandse diplomaten in de Britse hoofdstad Londen zul len de komende feestdagen allicht iets minder vrolijk zijn. dan wat deze dames en heren vroeger gewend waren. De Britse douane heeft namelijk de hoeveelheden sigaretten en sterke dr"ank waarop de diplo maten belastingvrijdom ge nieten, met een vijfde ver minderd. Sigaren, wijn en bier mogen alle diplomaten in onbeperkte hoeveelheden vrij van belasting blijven kopen. Normaal kosten dergelijke produkten in Groot-Brittan- nië twee tot driemaal meer dan in Nederland. Frankrijk en België. De diplomaten hebben dus of wel een droog feestseizoen of wel vrolijkheid tegen de hoge prijs die de Britten zelf altijd moeten betalen voor de boeg. Een fles whisky zonder ac cijns en btw kost de diploma ten in Londen maar 1,31 pond (ongeveer zeven en een halve gulden). Voor gewone sterve lingen bedraagt alleen de Britse belasting op zo'n fles al meer dan 7 pond (35 gulden). Tot begin 1983 mocht iedere buitenlandse diplomaat zich jaarlijks 300 grote flessen ge ïmporteerde sterke drank en 30.000 geïmporteerde sigaret ten „duty free" (vrij van be lasting) aanschaffen. Die roy ale concessie is nu vermin derd tot 200 flessen en 24.000 sigaretten. Alleen ambassa deurs hebben niet te klagen: zij hebben nog recht op 800 flessen en 60.000 sigaretten. De mogelijkheid om zich op een buitenlandse post bijna al les vrij van belasting aan te schaffen, is een oud voorrecht dat diplomaten niet graag zouden verliezen. Waarom het wel aan hen, maar niet aan anderen in het buitenland werkenden wordt verleend, is verre van duidelijk. „Wij moeten veel gasten ontvan gen", klagen de diplomaten. ..Vaak hebben wij de indruk, dat half Londen bij ons gratis drankjes komt gebruiken". Zegen Hoewel de meeste diplomatie ke recepties weinig of geen nut hebben, houden praktisch alle ambassades en legaties het gebruik driftig in stand. Voor de Londense wijnhandel Saccone and Speed is dat een zegen, want zijn beste klanten zijn diplomaten. Ondanks de recente beperking verkoopt Saccone and Speed dit jaar toch nog een 1.272.000 flessen sterke drank en miljoenen si garetten aan het corps diplo matique van Londen. Intussen trekken duizenden Britse huisvrouwen dit jsei- zoen weer als dagjesmensen naar de Franse kuststeden Boulogne en Calais om daar hun kerstinkopen te doen. De overtocht, die maar een paar uur duurt, kost hen gemid deld ongeveer 45 gulden en in de Franse supermarkten is praktisch alles stukken goed koper dan in Engeland. Dat geldt zowel voor eetwaren en drank als voor keukengerei, schoenen, handtassen, tafel en beddelakens, dekens, fietsen, lampen, luchters, babykleren, doe-het-zelf-werktuigen, speelgoed en toiletartikelen. Afgelopen jaar liet een half miljoen Britten zich voor der gelijke koopjes naar Boulogne lokken; een kwart miljoen winkelende huisvrouwen uit Groot-Brittannië overrompel de de supermarkten van Ca lais. Omdat dit jaar de Britse vloedgolf in beide Franse kuststeden nog groter is, zijn tot kerstmis alle supermark ten er ook zondags open. De aanslag met een autobom in Koeweit wijst erop dat de al drie jaar durende oorlog die wordt gaande gehouden door fanatieke moslims uit Iran niet halt behoeft te houden voor de Golfstaten. Deze landen hebben in het Iraaks-Iraanse conflict de zijde gekozen van Irak en hebben zich daarmee de woede op de hals gehaald van de fanatieke aanhangers van Khomeiny. die nu al vrij spel hebben in Libanon. De Golfstaten willen daarom hun defensie reorganiseren. Daar over schrijft Guardian-medewerker John Christie. Britse rechtbank verbiedt •«taking van drukkers LONDEN Een rechtbank in Londen heeft qen voor morgen aangekondigde 24-uurssta- king van de bond van typografen (NGA) ver- boden. De 130.000 leden tellende bond wilde met de staking protesteren tegen een gerech- telijke uitspraak van vorige week vrijdag, •t waarin hen een boete van meer dan 500.000 pond (2,5 miljoen gulden) werd opgelegd in verband met een al maanden slepend ar beidsconflict in Midden-Engeland. Na de aan kondiging van de staking waren de uitgevers naar de rechter gestapt. De NGA is de afgelo pen weken behalve met hoge geldboetes ook geconfronteerd met confiscatie van haar hele vermogen van elf miljoen pond, omdat de bond herhaaldelijk gerechtelijk uitspraken naast zich neer heeft gelegd. Kohl nodigt Andropov uit BONN De Westduitse bondskan selier, Helmut Kohl, heeft de Rus sische leider Joeri Andropov op nieuw uitgenodigd voor een bezoek aan de Bondsrepubliek. Kohl no digde Andropov al uit voor een te genbezoek tijdens zijn officiële ver blijf in de Sovjet-Unie in juli van dit jaar. Volgens Kohl kan overleg over wapenbeheersing slechts sla gen, wanneer er sprake is van poli tiek vertrouwen tussen Oost en West. Hij zou het daarom ook zeer toejuichen, wanneer in de toekomst de presidenten Reagan en Andro pov elkaar zouden ontmoeten. Lady Docker overleden LONDEN Lady Norah Docker, eens Brits knikkerkampioe- ne en in de jaren vijftig favoriet onderwerp van dagbladco lumnisten die haar "Naughty Norah" (Ondeugende Norah) noemden om haar dwaasheden en luxe leventje, is zondag op 77-jarige leeftijd in haar slaap overleden. Norah Docker stierf in hotel Great Western in Londen, waar ze veelal verbleef als ze niet woonde in haar flat op Mallorca. In 1947 voor de twee de keer weduwe begon Lady Docker in 1949 aan haar 30-jari- ge gedenkwaardige huwelijk met Sir Bernard Docker, presi dent van B(irmingham) S(mall) A(rms), een groep bedrijven waaronder de makers van het luxe automerk Daimler. Norah Docker placht er gehuld in bont in rond te rijden, terwijl haar auto met goud was beslagen, waarbij haar excuus was dat ze reclame moest maken voor het merk. Volgens het persbureau van Koeweit is een aantal perso nen aangehouden voor ver hoor. Het kabinet van Koeweit kwam in spoedzitting bijeen ter bespreking van de situatie. Tot nader order mogen bur gers uit Irak, Jordanië. Liba non, Syrië en Iran, alsmede Palestijnen met een paspoort of een visum van een van die landen. Koeweit niet verlaten. Ongeveer de helft van de be volking van Koeweit is bui tenlander. De organisatie die de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opeiste, is een kleine, reeds langere tijd in Libanon gevreesde organisatie die de leer van de Iraanse re volutionaire leider de ayatol lah Chomeini aanhangt. De groep van fanatieke, meest Li banese sji'iten, die Irans ortho doxe sji'itische leer te vuur en te zwaard wil verbreide! de revolutie van Khomei Libanon importeren. Zij onder leiding van Husseir sawi en heeft haar zet Baalbek. De organisatie zich kennelijk ook aan ii ditionalistische oliestaten nu in Koeweit. verdeeldheid. Maar de geva ren en risico's voor hun com fortabele, beschermde levens stijl, zijn echt, nabij en nemen dagelijks in omvang toe. Iran-Irak De oorlog tussen Iran en Irak, die inmiddels zijn vierde jaar is ingegaan, was destijds een van de belangrijkste redenen om de GCC 'op te richten. De aanvankelijke angst dat Irak het gebied rond de Golf zou gaan domineren, maakte al snel plaatsen voor andere ang sten toen het tij in de oorlog keerde in het voordeel van Iran en een fanatiek leider schap in Teheran de zekerhe den van de Golfstaten begon te ondermijnen. De Russische invasie van Afghanistan bracht een confrontatie tussen de supermachten in het gebied nog een stapje dichterbij en het leed in de ogen van de Golfstaten geen twijfel dat zij de ongelukkige en hulpeloze slachtoffers zouden worden. Een belangrijke overweging voor de Golfstaten om zich in de GCC te verenigen was de lucratieve, maar ook gevaarlij ke omstandigheid, dat de zes Arabische Golfstaten samen de grootste oliebron voor de wes terse industriewereld vormen. Afzonderlijk doorgaan bete kende dat hun onafhankelijk heid op het spel zou komen te staan. Samen maakten ze in ieder geval nog enige kans op een redelijke verdediging te gen bedreigingen van buiten af. De zes lidstaten afzonderlijk en de GCC als hun vertegen woordigend orgaan hameren voortdurend op het belang van „onafhankelijkheid" in defen sie-aangelegenheden. Ze hou den vol dat, mocht hun regio worden bedreigd, ze hulp van buitenaf willen noch nodig hebben. Maar alle mooie woor den ten spijt zijn de GCC-sta- ten lang zo onafhankelijk niet als ze zouden willen. Voor een deel komt dit door Oman. Banden met VS Het sultanaat Oman heeft een defensieovereenkomst lopen met de Verenigde Staten. Vol gens Oman treedt dit verdrag alleen in werking op verzoek van de sultan, maar dat neemt niet weg dat de Verenigde Sta ten hun militaire faciliteiten in Oman voortdurend aan het verbeteren en uitbreiden zijn. Dit geldt met name voor het strategisch gunstig gelegen Omaanse eiland Masiah in de Indische Oceaan, dat even tueel als basis zou kunnen die nen voor de snelle interventie macht van de Verenigde Sta ten. De GCC is flexibel en pragmatisch genoeg om van Omans defensie-afspraken geen groot politiek probleem te maken. Ongetwijfeld hoopt de Raad dat Oman zijn over eenkomsten met de Verenigde Staten opzegt, zodra de GCC zijn militaire organisatie rond heeft. Ook de nauwe militaire ban den van Saoedi-Arabië met de Verenigde Staten zijn een ge voelig probleem binnen de GCC, hoewel het Saoedische koninkrijk volhoudt dat het nooit Amerikaanse troepen op zijn grondgebied zou toelaten. Zoals de lidstaten grif toege ven is het rondkrijgen van de militaire organisatie niet iets dat snel of gemakkelijk te doen is. In oktober hield de GCC haar eerste gezamenlijke militaire oefeningen in Abu Dhabi. De oefeningen die de codenaam Peninsula Shield hadden meegekregen, hadden eerder politieke dan militaire betekenis, omdat daaruit bleek dat Koeweit, dat aanvankelijk bedenkingen had tegen de oe feningen, over zijn bezwaren was heengestapt. Lange weg Abdoellah Bishara, de secreta ris-generaal van de GCC, geeft openlijk toe dat de Raad nog een lange weg moet afleggen alvorens de Golfstaten een sa menhangende en eensgezinde militaire structuur hebben. Maar zelfs als het ooit zover komt, valt het ernstig te be twijfelen of dit verenigde Golfleger in staat is zijn regio afdoende te verdedigen. Het aantal reguliere soldaten van de zes lidstaten bedraagt slechts iets meer dan 145.000 Oman dat een regulier leger heeft van ongeveer 20.000 man met nog eens 5.000 man bij luchtmacht en marine, is het enige land dat over bruikbare gevechtservaring beschikt. Mi litaire deskundigen menen dat Oman mede gezien zijn gering omvang verreweg het beste le ger heeft van de Golfstaten. Oman leunt echter zwaar op Tnf K)t ah dtr hulp van buitenaf om da ciëncy van zijn leger te 1 haven. Zo is het opperf over de strijdkrachten in! den van een door Groot- tanië uitgeleend generaal» Verreweg het grootste aal op militair gebied wordtr verd door Saoedi-Arabië reguliere Saoedische lege! 35.000 man en eenzelfde aMS is ondergebracht bij de l)at nale Garde en andere paiff litaire eenheden. VerdeM1 schikt Sapedi-Arabië ovepar vrij grote luchtmacht. Ded fensiebegroting van heM ninkrijk is vele malen faa< dan de begrotingen van $6 dere lidstaten bij elkaar,— de 34 miljard dollar GCC-staten gezamenlijk defensie uitgeven, fjy Saoedi-Arabië 27 miljaro-D zijn rekening. ix De Verenigde Arabische[lt raten hebben met 46.000 qua aantal het grootste >11 van de GCC. Een groot van de soldaten van de |AI nigde Arabische Emjiss wordt echter gerekruteei M Oman. Dit betekent itrz< praktijk dat de Veretet Arabische Emiraten sfehe vijf dagen per week een êgii tief leger hebben. Eikeent derdag, wanneer het islfid sche weekeinde begint, fe o] de Omaanse soldaten inan tallen auto's en bussen)! huis gaan voor het weekfaa Onvriendelijke critici v*r Emiraten wijzen erop dttal land op vrijdag zo zonder verdediging zit eventuele aanvallers daèkli kening mee moeten hou® rr JOHN CHIqy Copyright The GiLjj Danuta terug in Warschau Nobelprijswinnaar Lech Walesa begroette gisteren zijn vrouw Danuta op het vliegveld van Warschau, nadat zij voor hem in Oslo de Nobelprijs voor de vrede had afgehaald. De Poolse vakbondsleider Lech Walesa reisde daarna af naar het Maria- bedevaartsoord Czestochowa waar hij onder gejuich van een kleine groep aanhangers zijn medaille voor de Nobelprijs voor de vrede getoond. Hij wil die opdragen aan de ikoon van de Zwarte Madonna, zodat alle Polen de penning kunnen zien. De Madonna in het klooster van Jasna Gora bij Czestochowa wordt als schutspatrones van Polen beschouwd. VS steunen evacuatie Arafat WASHINGTON De regering Reagan heeft gisteren du^ gesteld dat zij de onmiddellijke evacuatie van PLO-vo< Jasser Arafat en diens aanhangers uit de Libanese havi Tripoli voorstaat. De Amerikaanse minister Shultz verkl gisteren in Lissabon dat ondanks bezwaren van Israël dij de evacuatie van Arafat en zijn medestrijders niet zal verK ren, wanneer dit gebeurt met Griekse schepen. Israël laat wel het tegendeel weten. In Verband met de onzekerheij een veilige aftocht is de evacuatie van Arafat uitgesteld. (Van onze correspondent Gerard Kessels) H BONN Het openbaar ministerie in Hamburg wj weekblad „Der Spiegel" vervolgen. Het gerucll kende blad heeft de hand gelegd op de 105 pajpi tellende akte van beschuldiging in de Flick-affairfr grote omkoopschandaal waarin minister Otto Jjjj Lambsdorff van economische zaken verwikkeld ;rli de uitgave van deze week wordt daar uitvoerig fcer bericht. :ac ent De justitie meent dat de publikatie in strijd is met het w^od van strafrecht. Het is in West-Duitsland immers verbodenjan akte van beschuldiging te citeren voor dat het proces is ge< roe Het gewraakte Spiegel-artikel bevat slechts enkele letterlik taten. De ten laste gelegde feiten worden omschreven. Zowel bij politici als bij de justitie groeit de laatste dag I ongenoegen over publicaties in „Stern" en vooral „Der Sp I die gebaseerd zijn op vertrouwelijke stukken van de jt Alle pogingen om de lekken op te sporen, hebben tot schipbreuk geleden. Minister Engelhard van justitie, een genoot van Lambsdorff, overweegt een wetswijziging die 33 publiciteit zoals in de Flick-affaire strafbaar stelt. Be Intussen lijkt Lambsdorff op tijd te spelen. Zijn advocaten W deren de akte van beschuldiging. De minister heeft zich toe steeds op het standpunt gesteld dat het feitenmateria (1( tegen hem verzameld is onvoldoende is voor een veroori Na een verblijf van enkele weken op Grenada marcheerden soldaten van Amerika's 82e luchtlandingsdivisie gisteren C-141 transporttoestel len binnen voor de terugkeer naar huis. Amerikaanse troepen weg van Grenadi ST. GEORGE'S Met de aftoehfchr ongeveer duizend Amerikaanse fndi chutisten is gisteren het vertrek vtlft Amerikaanse gevechtstroepen vaijarti Caribische eilandje Grenada volfcdri elf dagen voor de door Washi» vastgestelde uiterste datum van 2) cember. Op het eiland bevinden nu nog twaalfhonderd man aJ kaanse militaire politie en ondeih nende troepen, van wie er eind!do week uiteindelijk 300 over zullenLdri Die manschappen blijven nog feer tijd, om de orde op het eiland te hfet c handhaven. F Sj voor de zelfmoordoperaties van 23 oktober op de Ameri kaanse en Franse hoofdkwar tieren van de vredesmacht in Libanon (300 doden). De chauffeur overleefde de aan slag en werd naar een zieken huis overgebracht. Zijn identi teit is niet bekendgemaakt. Politie en reddingsploegen waren snel ter plaatse na de aanslag. Links de auto die geladen was met ex plosieven. QATAR Op de vorige maand in Qatar gehouden topconferentie van de Raad van Samenwerking voor de Arabische Golfs taten (GCC) kwamen de staatshoofden van de zes lidstaten bijeen onder om standigheden waaruit dui delijk bleek hoe groot de veiligheidsproblemen in de regio zijn. De drie da gen dat de topconferentie duurde was Qatar herme tisch afgesloten van de buitenwereld. De land- en zeegrenzen waren door de autoriteiten gesloten net als de internationale luchthaven. De staatshoofden en hun dele gaties reden in de Qatarese hoofdstad Doha door afgeslo ten straten die uitgestorven waren, op enkele gewapende soldaten en politie-agenten na. Het grote publiek kon de lei ders van de Golfstaten (Saoe di-Arabië, Koeweit, Qatar, Bahrein. Verenigde Arabische Emiraten en Oman) alleen maar zien op het onpersoonlij ke televisiescherm. Als de mensen al zin zouden hebben gehad hun leiders toe te jui chen. dan was dat niet moge lijk geweest. De strenge veilig heidsmaatregelen zorgden voor een stille en koele qua rantaine. In de sfeer van geweld een oorlog, die momenteel in het hele Midden-Oosten heerst, zijn de GCC-staten er tot dus ver in geslaagd hun regio te vrijwaren voor onlusten en KOEWEIT „De prijs voor de vrijheid is hoog, maar het verlies van de vrijheid kost meer". Aldus de Amerikaanse presi dent, Ronald Reagan, maandag na een aanslag op de Amerikaanse am bassade in Koeweit die deel uitmaakte van een reeks van zes springsto faanslagen die in ander half uur tijd in de hoofd stad van de gelijknamige staat Koeweit werden ge pleegd. Er kwamen in to taal vier mensen om het leven en 54 gewond. De verantwoordelijkheid werd opgeëist door de Iraanse sji'iti sche organisatie „Islamitische heilige oorlog" die zich ook verantwoordelijk had gesteld

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12