Britse politie treedt hard >p tegen vredesactivisten A Thatcher feliciteert Argentijnse burgerregering Begin verhuisd THE DAY AFTER" MAAKT DIEPE INDRUKOP BRITTEN Vermogen Dode waard opgevoerd Toekomst kernenergie somber Voor sportieve, actieve mensen. Diep ontroerde Danuta Walesa neemt Nobelprijs in ontvangst LM „UITENLAND CeidócSomcntt MAANDAG 12 DECEMBER 1983 PAGINA 7 :hots bevrijdingsleger rantwoordelijk ior aanslag NDEN Het nationale Schotse be- dingsleger heeft zich verantwoorde- gesteld voor de bomaanslag zater- avond op een legerkazerne in Lon- Vier soldaten en een vrouw wer- gewond bij de aanslag op de kazer- in de Zuidlondense wijk Woolwich. i met een sterk Schots accent idigde in het telefoongesprek aan "andere (aanslagen) zullen volgen". Schotse bevrijdingsleger heeft zich afgelopen jaar enkele malen gema tteerd door het sturen van bom- ;ven aan vooraanstaande politici on- wie premier Thatcher. De Israëlische oud premier. Menachern Begin, is hier op weg naar zijn nieuwe wo ning in Jeruzalem. Za terdag verhuisde hij naar zijn nieuwe huis in een buitenwijk van Jeruzalem. Het was de eerste keer sinds zijn aftreden in septem- bert, dat Begin weer in het openbaar werd gesignaleerd. Britse drukkers kondigen 24-uursstaking af LONDEN De Britse vakcentrale voor drukkers (NGA) heeft voor woensdag een staking van 24 uur uitge roepen. Dit heeft de leider van de bond, Joe Wade, afgelopen zaterdag bekend gemaakt. De NGA werd deze week ver oordeeld tot een boete van een half mil joen pond wegens het stilleggen van een drukkerij van een regionale dagbladuit geverij, Messenger Newspapers, in War rington. De NGA beschouwt de staking als een belangrijk moment in de strijd gevecht tegen de nieuwe wetten, die de macht van de vakbonden aan banden leggen. Door de actie zullen in heel Groot-Britannie geen landelijke en re gionale kranten kunnen uitkomen. Der Spiegel bedreigd met gerechtelijke stappen BONN De procureur-generaal in de Westduitse stad Keulen overweegt strafrechtelijke stappen te gen het weekblad Der Spiegel, dat delen wil pu bliceren van de aanklacht die tegen de minister van economische zaken, Otto Lambsdorff, is uit gebracht. De bewindsman, die wordt verdacht van corruptie in het zogenoemde Flick-schandaal, is door de procureur-generaal in Bonn in staat van beschuldiging gesteld. In een televisie-interview verklaarde de Keulse aanklager dat een gerechte lijk vooronderzoek wordt ingesteld als „Der Spie gel" maandag met citaten uit de aanklacht tegen Lambsdorff komt. Volgens de procureur-generaal is het in dit geval verboden bijzonderheden uit een akte van beschuldiging openbaar te maken. Hij zei er zeker van te zijn dat de aanklacht niet uit kringen van de justitie is toegespeeld aan het weekblad. Leider Bangladesj roept op tot dialoog DHAKA De militaire leider van Bangladesj. generaal Ersha,d. die zichzelf gisteren onverwacht tot president benoemde, heeft alle politieke krachten opgeroe pen de dialoog te hervatten om de overgang naar de democratie te bespoedigen. Ershad gaf tege lijkertijd opdracht tientallen op positionele toppolitici vrij te laten uit de gevangenis, onder wie Be gum Khalda Zia, de weduwe van de in 1981 vermoorde president Ziaoer Rahman. Enkele opposi tieleiders, die de afgelopen maand een campagne hebben ge- voerd voor het herstel van de de mocratie. verwierpen de oproep tot dialoog nog dezelfde dag. in onze correspondent Ro ger Simons) INDEN Nog diep on- veer de indruk van de loetherikaanse kernoorlog- rtdeL „The day after", die >as- avond tevoren in iel oot-Brittannië uitge- L^iden was, hebben gis- pe_ middag minstens 30.000 inptse vrouwen luidruch- gedemonstreerd tegen aanwezigheid van lerikaanse kruisraket- i op de luchtmachtbasis eenham Common, ten sten van Londen. De :ogers waren hoofdza- lijk leden van de vrou- nvredesbeweging. ilende vrouwen stelden r de omheining van nd- het militaire kamp, die bijna vijftien kilometer lang is. Op geregelde afstanden werden zij geconfronteerd met politie mannen; achter de eerste af sluiting betrokken Britse para commando's de wacht. Hoewel de politie hard optrad, werden verschillende delen van de af sluiting neergehaald. Een 30- jarige inspecteur kreeg daarbij een zware betonnen paal op het hoofd. Zijn manschappen arresteerden dertig vrouwen; een overste werd naar een zie kenhuis gebracht, maar omdat alle wegen, versperd waren, duurde het twee uur voordat hij daar aankwam. Naar schatting vijftien miljoen Britten keken zaterdagavond naar de Amrikaanse gruwel- film „The day after" over de gevolgen van een Russische atoomaanval op Kansas City. De meeste kijkers kwamen onder de indruk; sommigen vonden het echter een snert- film. Specialisten verklaarden nadien, dat de gevolgen van een echte kernwapenoorlog nog veel vreselijker zouden zijn dan in de film getoond was. De Britse minister van defen sie, Heseltine, probeerde giste ren op radio en televisie zo veel mogelijk politieke munt te slaan uit de voorstelling van „The day after". Zijn stelling was, dat het bezit van atoom wapens om de Sovjets af te schrikken op doeltreffende wijze de vrede waard. De film had het evenwel duidelijk ge maakt, dat de westelijke af- schrikpolitiek helemaal geen garantie is voor de vrede. Bij veel Britten kwamen Heselti- ne's verklaringen dan ook sterk ongeloofwaardig over. Mgr.Kent, secretaris-generaal van de Britse vredesbeweging, sprak de mening uit, dat de uitzending van The day after erna, en de wanhopige pogin gen van minister Heseltine om altijd gelijk te hebben miljoe nen Britten voor de vredesbe weging hadden gewonnen. Volgens een nieuw opinieon derzoek is 66 procent van de Britse bevolking nu gekant te gen de aanwezigheid van kruisraketten in Groot-Brit- tannië, omdat de ontwape ningsbesprekingen in elkaar gestort zijn. Meer dan 52,5 pro cent keurt de Britse regerings- politiek inzake kernbewape ning af; 51 procent zegt dat de Amerikanen en de Russen evenveel geblameerd moeten worden voor de explosieve si tuatie waarin de wereld zich momenteel bevindt. Na de uit zending van „The day after" werd door experts verklaard, dat een oorlog met kernwa pens het leven kan kosten aan 44 miljoen Britten, op een be volking van 56 miljoen. Tot zover onze correspondent Voor de tweede achtereenvol gende dag zijn gisteren in West-Duitsland demonstran ten op de been geweest, die hun ongenoegen hebben geuit met de plaatsing van kruisra ketten. Bij twee Amerikaanse bases (Mutlangen en Hausen), waar de nieuwe raketten zul len worden gestioneerd, werd geprotesteerd. In tegenstelling tot zaterdag probeerden de demonstranten achter gisteren niet de toe gangspoorten tot de basis te blokkeren. Bij Hausen moest de politie optreden, toen enke le demonstranten de basis op te gaan. nenigheid ch-jssen uerrilla's ilvador N SALVADOR In San vador is gisteren ophelde- g gekomen over de moord Melida Anaya Montes, de Ivadoraanse guerrillaleidster 1 op 6 april dit iaar in de Ni- aguaanse hoofdstad Mana- werd vermoord. In een rklaring heeft de grootste •rrilla-organisatie in El Sai lor, de FPL, erkend dat een euring in haar gelederen s ontstaan en dat Anaya ntes is vermoord. Wijlen vador Cayetano Carpio had moord op Montes bevolen idat hij vond dat zijn naaste dewerker afweek van zijn ideologische ideeën. ^cjyetano Carpio was tegen J politieke oplossing van de r jaar oude burgeroorlog en verschilde daarin van me- g met Montes. Carpio ^egde twee weken na de 1 -d< >d van Montes zelfmoord. Managua werd destijds de van de moord beschul- d. De Amerikaanse troepen Honduras worden in febru- teruggetrokken naar de renigde Staten. Dit heeft Amerikaanse ministerie defensie bekendgemaakt. Amerikaanse militairen in Honduras in het kader de militaire oefening „Big ie II". In Nicaragua bestond Dot bezwaar tegen de oefe- >rug dsti ïg- BUENOS AIRES, LONDEN De Britse premier Margaret Thatcher heeft de nieuwe Ar gentijnse burgerregering on der leiding van de zaterdag beëdigde Raul Alfonsin een hartelijke gelukwens gestuurd. Thatcher toonde zich ver heugd over het herstel van de democratie in Argentinië. De boodschap van Thatcher wordt beschouwd als een voor zichtige poging de Brits-Ar gentijnse relaties weer wat op t.e vijzelen Die verhouding heeft sinds de oorlog om de Falkland Eilanden van vorig jaar op een laag pitje gestaan. Argentinië heeft de vijande lijkheden nog steeds niet for meel beëindigd. Alfonsin werd zaterdag beëin digd als president van Argen tinië. De plechtigheid mar keerde het einde van ruim ze ven jaar militair bewind. Af gevaardigden van zeventig landen en miljoenen Argentij nen waren getuige van het moment waarop de 56-jarige jurist en leider van de gema tigd-linkse radicale burgerunie met de hand op de bijbel zwoer de grondwet trouw te zullen blijven. De plechtigheid vond plaats tijdens een bijzon dere zitting van het Congres. De bevolking van de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires liep massaal uit om op uitbun dige wijze de terugkeer van de democratie te vieren. Terwijl het nieuwe staatshoofd de le den van zijn regering beëdigde in het presidentiële paleis, ver liet generaal Reynaldo Bigno- ne vrijwel onopgemerkt het gebouw via een achterdeur om „eventuele incidenten te ver- - mijden". Bignone hkd er Al fonsin de versierselen van het staatshoofd overhandigd. In zijn inaugurale rede beloof de de president „definitief de democratie te herstellen en de „volle vrijheid" en ontzag voor Generaal Bignone wenst zijn opvolger Raul Alfonsin geluk. de mensenrechten zeker te stellen. De hele ceremonie werd rechtsstreeks uitgezon den door radio en televisie. Alfonsin beschreef de huidige situatie in zijn land als bellra- genswaardig en in sommige gevallen rampzalig". De Ar gentijnse economie maakt een diepe crisis door en wordt be last door een buitenlandse schuld van veertig miljard dol lar, terwijl de bevolking hog haar wonden likt na het poli tieke geweld en de duizenden verdwijningen in de jaren ze ventig. „Sommige problemen kunnen niet direct worden op gelost, aldus Alfonsin, maar er is een eind gekomen aan de openbare immoraliteit. Aan de vooravond van de beë diging is ex-president Isabel Peron van Argentinië naar haar vaderland teruggekeerd, die het land eigener beweging twee jaar geleden had verla ten. ARNHEM Het vermogen van de kerncentrale in Do- dewaard, nu 54 megawatt, wordt in 1984 met 3-6 mega watt opgevoerd. Gebleken is dat de centrale, die nu 15 'jaar draait, een hogere maximale capaciteit heeft dan r eerst werd aangenomen. Het verhogen van het vermo ei gen wordt vooral van wetenschappelijk belang geacht, i kk Wij willen bijvoorbeeld onderzoeken hoe het materiaal zich houdt", aldus de woordvoerder. NEW YORK Kernenergie wordt te duur om elektriciteit op te wekken en het ziet er niet naar uit dat er snel verbe tering in deze situatie zal ko men. Dit staat in een rapport van het Worldwatch Institute, een particuliere research-in- stelling. In verband met de voortdu rende stijging van vooral de bouwkosten en de trage toena me van het verbruik van elek triciteit ziet het instituut de toekomst van de kernenergie somber in. Het heeft berekend dat de bouwkosten van kerncentrales de laatste 10 jaar in Frankrijk met 60% zijn gestegen, in West-Duitsland met 100% en in de Verenigde Staten met 300%. Er zijn nog maar weinig lan den waar kernenergie een goedkopere stroombron is dan kolen en nergens ter wereld hoeft om economische redenen de voorkeur te worden gege ven aan de bouw van kern centrales, aldus het rapport Echter: een rapport van het Internationale Bureau Atoomenergie zegt dat de elektriciteteitsproduktie door kerncentrales in de VS de ko mende zeven jaar verdubbelt. Maar als er geen nieuwe wor den besteld en dat is nu het geval zal het nucleaire aan deel in de Amerikaanse stroomvoorziening in het jaar 2020 weer tot nul zijn gedaald, aldus het IAEA. UITENHEER OSLO „U kent de reden waarom ik niet in uw hoofd stad ben om persoonlijk de eervolle prijs in ontvangst te nemen. Op deze feestelijke dag is mijn plaats in het mid den van hen bij wie ik hoor: de arbeiders van Gdansk". Deze woordem van Lech Wa lesa zijn zaterdag door zijn vrouw Danuta in Oslo uitge sproken ter gelegenheid van de uitreiking van de Nobel prijs voor de vrede aan de lei der van de inmiddels verbo den vakbond Solidariteit. Wa lesa spreekt over „vrede en de nooit versagende hoop van miljoenen broeders, miljoenen fabrieks- en kantoorarbei ders", die zijn aaneengesloten in een unie, die een van de nobelste verwachtingen van verbindt. In aanwezigheid van koning Olav van Noorwegen, die haar voor de plechtigheid in audiëntie had ontvangen, het Noorse kabinet en tal van di plomaten, nam een diep ont roerde Danuta Walesa de aan de prijs verbonden oorkonde en gouden medaille in ont vangst. Haar oudste zoon Bog- dan zat naast haar. Walesa zelf volgde bij zijn vriend en biechtvader pater Henryk Jankowski in Gdansk de ge beurtenissen via een recht streeks verslag van radio Vrij Europa. Zichtbaar opgelucht dat zijn vrouw zijn toespraak zo goed had voorgelezen, hief hij vervolgens het glas „voor de overwinning en de idealen van Solidariteit". Even later sprak hij op een persconfe rentie de vrees uit dat de slechte situatie in Polen tot wanhoopsdaden zou kunnen leiden, als de dialoog tussen de machthebbers en het volk niet wordt hervat. Nobelprijswinnaars op de bres voor Sacharov STOCKHOLM Vier Nobelprijswinnaars hebben zater dag een boodschap naar Sovjet-leider Andropov gestuurd, waarin zij het opnemen voor de Russische dissident Andrej Sacharov, die is verbannen naar Gorki. In de boodschap wordt Sacharov, die zelf in 1975 de Nobelprijs voor de vre de kreeg, een symbool voor vrede en vrijheid genoemd. De vier ondertekenaars wijzen erop dat Sacharov het recht heeft om te gaan wonene en werken waar hij wil. De vier ondertekenaars van de oproep aan Andropov wijzen erop dat Sacharov ernstig ziek is en goede medische hulp nodig heeft. In zijn door Danuta voorgele zen rede zei Walesa. „In diepe droefheid denk ik aan hen die met hun leven voor hun loya liteit aan Solidariteit hebben betaald. Ik denk aan hen ach ter de gevangenismuren en aan de slachtoffers van de on derdrukking. Ik denk aan hen allen met wie ik de ge meenschappelijke weg ben opgegaan. Voor de eerste maal is de prijs naar een Pool gegaan, een prijs die door Al fred Nobel is bedacht voor ac tiviteit die de landen in de wereld nader bij elkaar moet brengen". In een kerk sprak Walesa za terdag een kwartier met de Amerikaanse zaakgelastigde John Davies, die hem de ge lukwensen van president Reagan overbracht. De Poolse vice-premier Rakowski ver dedigde zaterdag het uitroe pen van de staat van beleg in 1981 en keerde zich heftig te gen ondergrondse tegenstan ders van het regiem. „We moeten constructief zijn - en aan de toekomst denken, en we moeten niet steeds maar rondhangen bij kerkhoven en monumenten", aldus Rakows ki. Lech Walesa krijgt in gezel schap van pater Jankowski de gelukwensen van de Ameri kaanse zaakgelastigde John Davies. Drie Franse technici in Irak ontvoerd PARIJS Drie Franse tech nische experts zijn op 2 de cember door Koerdische guer rillastrijders in Irak ontvoerd. Dit het bureau van de Demo cratische partij van .Iraaks Koerdistan zaterdag in Parijs bekendgemaakt. De technici, die ten noorden van Bagdad werkten voor het Franse con cern Thomsom, „bevinden zich momenteel in een door de partij bevrijde zone in de ber gen van Iraaks Koerdistan" en zij» verkeren in goede gezond heid, aldus PDK ADVERTENTIE mededeling hoofdbestuur avvl In verband met de recente poststaking blijven tot aan de KERST aanmeldingen tegen de oude (voordelige) tarieven mogelijk! Daarna geldt een verhoogd tarief. Voor vrijblijvende inlichtingen of toezending folder en aanmeldingskaarten tel. 020-991616 vereniging voor crematie avvl Postbus 184.1110 AD Diemen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7