Inbraak in computer kan via veel ingangen Gemeentelijk extraatje voor armen mag niet Brandende Griekse tanker bedreigt Golfstaten VREDESDEMONSTRANTEN DRINGEN BASIS WOENSDRECHT BINNEN Ccidóe Commit MAANDAG 12 DECEMBER 1983 PAGINA 5 PvdA wil echte minima iets extra's geven DEN HAAG De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer zal deze week tijdens de debatten over de kortingswetten voorstellen de echte minima volgend jaar twee keer een extraatje te geven. Al jaren, aldus het Twee de-Kamerlid Buurmeijer zaterdag voor de Vara-microfoon, wordt de echte minima een toeslag gegeven om het koopkrachtverlies zoveel mogelijk goed te maken, maar zo'n toeslag werkt niet door in het volgende jaar, zodat er achterstand blijft en koopkracht verlies zich opstapelt. Volgens Buurmeijer zijn er zo'n 300.000 mensen, die al eens een eenmalige uitkering hebben gehad. De PvdA wil hen volgend jaar nog eens een ex traatje geven van /155-175. Buurmeijer denkt dat er in de Kamer een meerderheid voor te vinden zal zijn. Politie vindt partij verboden groeihormonen BAARLE-NASSAU De in spectiedienst van het ministe rie van Landbouw en Visserij heeft in het weekeinde, samen met de politie in Baarle-Nas- sau, de grootste partij groei hormonen in beslag genomen die ooit in de Benelux is aan getroffen: meer dan 350 liter mannelijke en vrouwelijke hormonen, voldoende voor 350.000 injecties aan kalveren. De verboden spullen ver koopwaarde ongeveer 350.000 gulden zijn gevonden in een garage. Volgens de politie is een deel van de aangetrof fen vloeistof kankerverwek kend. Wie de garage gebruikte is nog niet bekend. De politie heeft ook nog geen idee waar de hormonen vervaardigd zijn, omdat nergens op de verpak king een naam staat. ROTTERDAM In de Perzische Golf staat de Griekse Tanker „Pericles GC" momenteel in lichterlaaie. Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak slaagde er aan vankelijk in de Griek ten anker te bregen, toen de ma chinekamer, het achtercompartiment en twee tanks al in brand stonden. In het begin leek het er op dat het vuur snel zou kunnen worden bedwongen, maar van nacht raakten twee andere tanks in brand. De Pericles zit met het achterschip aan de grond en maakt een slagzij van twintig graden. De brand ontstond vrijdag en diezelfde avond wist Smit Tak het bergingscontract te verwerven op basis van „no cure no pay", met andere woorden betaling naarmate materieel en lading ge borgen kunnen worden. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn met een DC 10 van Martin Air brandblus-materieel en zestien bergingsexperts overgevlogen naar Bahrein, vanwaar ze vanuit het kantoor' van Smit-Tak daar met gehuurde schepen naar de tanker gingen. Daar was de sleepboot „Poolzee" van Smit Tak vanuit Bahrein inmiddels al gearriveerd. Volgens het hoofdkantoor van Smit Tak in Rotterdam is bergen er voorlopig niet bij, „ze kunnen nu alleen nog maar blussen en h^pen dab het schip niet explodeert. Want dat zou voor de Colfs- taten een enorme milieuramp betekenen" 'Niet twee gevangenen in een cel' DEN HAAG Staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie voelt er niets voor twee gedetineerden in één cel te plaatsen. Het Openbaar Ministerie stelde onlangs in zijn jaarverslag dat de noodzaak zich opdringt, gezien het cellentekort. „Ik zal er alles aan doen om dat te voorkomen", aldus Korte zaterdag voor de Vara-radio. De staatssecre taris zei dat in de Nederlandse ge vangenissen de cellen niet gebouwd zijn voor meer dan een bewoner. Om te bezuinigen hoeft men ook niet twee gedetineerden samen op te sluiten, want voor de bewaking is dan extra mankracht nodig. Urker visafslag haalt recordomzet URK De gemeentelijke visafslag in Urk heeft zaterdag met een receptie gevierd dat het bedrijf dit jaar een recordomzet haalt: deze week werd de 175 miljoen gulden ge passeerd. De visafslag in Urk was al de grootste in Nederland en is na de afslag in het Franse Boulogne nummer twee in Euro pa. Het zag er begin dit jaar niet naar uit, dat de Urker afslag een record zou vestigen. De gehele visserij maakte volgens wethou der D. Bakker van Urk een moeilijke tijd door, maar heeft zich in de tweede helft van dit jaar goed hersteld. Dat herstel is volgens Bakker met name te danken aan de betere scholprijzen en lagere energiekosten. Daar naast waren volgens de wethouder de vang sten niet onbevredigend. Dierenmishandeling harder aangepakt DEN HAAG Dierenmishandeling wordt harder aangepakt in de nieuwe „Gezondheid- en welzijnswet voor die ren", die staatssecretaris Ploeg van land bouw in het voorjaar aan de Tweede Ka mer gaat aanbieden. „De huidige bepalin gen zijn niet toereikend", zo heeft de be windsman gisteren voor de Avro-radio gezegd. De nieuwe wet komt in de plaats van de huidige versnipperde wetgeving: De voorschriften zijn nu verdeeld over een groot aantal wetten. Ook de huisves ting van dieren, voorschriften over slach ten, fokken en doping bij paarden wor den in de nieuwe wet opgenomen. Ploeg wil echter geen raad voor het welzijn van dieren instellen, zoals dierenbescher mingsorganisaties hadden aanbevolen. WACHTWOORDEN SLECHT BEVEILIGD AMSTERDAM Com merciële computers zijn al te gemakkelijk te kraken, zowel door technische te kortkomingen als door menselijke slordigheid. Geef me twee goede jon gens en twee weken de tijd en ik laat van een computersysteem niets heel. Dit betoogde zater dagmiddag prof. I. Her- schberg tijdens een fo rumdiscussie in Amster dam over de mogelijkhe den tot computerkraak. Aanleiding was de film „V/ar games" over een 17- jarige jongen die door een inbraak in de computer van het Amerikaanse mi nisterie van defensie bijna de derde wereldoorlog ontketent. Herschberg, hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft, was een van de deskun digen die anderhalf uur lang hun licht over het probleem lieten schijnen. Ook de andere panelleden hebben weinig vertrouwen in de beveiling van computers tegen inbra ken. Een uitzondering wat „zijn" computers betrof vormde drs H.J. Koenen, directeur Automatisering en Bestuurlij ke Informatievoorziening van het ministerie van Defensie. Hij meent dat de inbraak in een defensie-computersysteem in de Verenigde Staten noch in Nederland kan gebeuren. Wat de wapen- en commando systemen betreft, werkt De fensie met eigen gesloten data- netten die flink beveiligd zijn. „Er zijn acht schillen van be veiliging om de systemen ge legd die even zovele barrières tegen inbraak vormen. Het is al moeilijk één barrière te ne men, laat staan acht", aldus Koenen. Van binnenuit acht hij de zaak minder waterdicht. Kwetsbaar Volgens de organisatie-advi seur ir N. Laman bestaat de meeste kans op inbraak bij computers, die op de openbare netten zijn aangesloten en waarbij sprake is van rechtlij nigheid van de beveiliging. Vooral administratieve bedrij ven als banken en verzeke ringsmaatschappijen zijn kwetsbaar doordat er in hun systemen de meeste logica is aangebracht. De Dordtse officier van justitie H. van Brummen vertelde dat hij in zijn functie bij drie ge vallen van computerfraude be trokken is geweest, waarbij het steeds om werknemers, dus fraude van binnenuit, ging. De bedrijven waren een bank, een verzekeringsmaat schappij en een oliehandel. Bij de bank waren een of meer werknemers er in een periode van zes maanden in geslaagd met fictieve opdrachten in to taal 100 miljoen gulden naar een buitenlandse rekening over te maken. Een employé van de verzekeringsmaat schappij had kans gezien door het opnieuw activeren van reeds afgehandelde schadedos- siers de hand op 900.000 gul den te leggen. De oliehandel raakte bijna een flinke hoe veelheid olie kwijt doordat een administratieve medewerker een valse order in de computer stopte. Zijn opzet mislukte en de olie kon nog worden ach terhaald, aldus Van Brummen. Veel ingangen Maar volgens Herschberg zijn systeemprogrammeurs („de wegenwacht van de compu ter") niet te controleren en is de kans dat zij in geval van te gen de computer gerichte han delingen worden betrapt, vrij gering. „Wij zijn al blij, dat onze systemen blijven werken en we zijn daarmee zo druk bezig dat we ons er geen zor gen over maken hoe een fout is ontstaan en wie er verant woordelijk voor is". De Groningse hoogleraar en organisatie-adviseur A. van 't Klooster wees er op dat een op een datanet aangesloten com puter vele ingangen (termi nals) heeft. Men kan binnen dringen door de vaak onge looflijke onzorgvuldigheid waarmee mensen met hun co dewoord omspringen. Vaak wordt zo'n wachtwoord bekend aan mensen (bijvoor beeld werkstudenten) die slechts tijdelijk bij een bedrijf werken. Ook is het voorgeko men, dat iemand al lang niet meer in dienst van een bedrijf was, maar toch bleef beschik ken over zijn bevoegdheden ten aanzien van de bedrijfs- computer. Van 't Klooster kwam met wat cijfers van een nog niet gepu bliceerd onderzoek naar com puterfraude. Het onderzoek bestreek de periode tot 1980. Uit 3400 gezonden en 1200 te ruggekomen enquêteformulie ren bleek, dat zich in een pe riode van tien jaar 250 geval len van computermisbruik en 200 gevallen van diefstal had den voorgedaan. Volgens de hoogleraar wordt er in de computeropleidingen te weinig aandacht besteed aan de interne controle op fraude. „Aan een computer kunnen gegevens worden ont leend, maar gegevens kunnen ook worden vernietigd. En dat laatste zou wel eens een grote ramp voor een bedrijf kunnen zijn", zo waarschuwde van 't Klooster. Ingreep van Lubbers Topambtenaar niet mee op Taiwanreis ling verhinderd" was. In kabi netskringen vertelde men ech ter dat EZ „behoorlijk was uit gegleden". Alleen lagere amb tenaren mogen Taiwan bezoe ken en dan wel met een ge woon (geen diplomatiek) paspoort. In het verleden zijn er wel topambtenaren naar dit land geweest, maar dan als privé persoon. Delegatieleider Dik gaat ook als zodanig, hoewel het een publiek geheim is dat hij reist in opdracht van minister Van Aardenne (Economische Za ken). Dik moet nagaan of Tai wan ook civiele orders wil plaatsen in Nederland. Dat zal een belangrijke rol spelen in de discussie, die het kabinet voert over de vraag of de werf Wilton Fijenoord opnieuw on derzeeboten mag leveren aan Taiwan. Van Aardenne zelf kwam gis teren terug op Schiphol van een reis naar Australië, waar hij de mogelijkheden voor in dustriële samenwerking tussen Nederlandse en Australische bedrijven heeft besproken. Australië wil in '86 een order plaatsen voor twee onder zeeërs, en de Rotterdamse wvfcrf RDM heeft zich voor de bouw kandidaat gesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het kabinet wordt nogal verschil lend gedacht over het voornemen van een aantal ge meenten een extraatje te geven aan behoeftige inwo ners. Premier Lubbers vindt dit wel een sympathieke gedachte. Staatssecretaris Van Amelsvoort (Binnen landse Zaken) en minister Ruding (Financiën) daaren tegen hebben ernstige bezwaren. „Dat is geen taak voor gemeenten. Inkomensbeleid is iets voor het hele land," aldus Van Amelsvoort die belast is met het toe zicht op de gemeenten. In een aantal gemeenten, waaronder Muiden, willen B en W binnenkort een plan voor een extra uitkering voorleggen aan de gemeenteraad. Mocht zo'n plan worden goedgekeurd, dan verwacht Van Amelsvoort dat het provinciaal bestuur daar een stokje voor zal steken. Zou dat niet gebeuren," dan zal Van Amelsvoort zelf zich met de zaak bemoeien. „Daarbij zal steeds het uitgangspunt zijn dat een gemeente geen inko mensbeleid moet voeren; dat moet het rijk doen". Ook minister Ruding (Financiën) is een tegenstander van ex traatjes uit de gemeentekas. „Het is willekeur als de echte minima in de ene gemeente wel èen extraatje krijgen en in de andere niet", aldus Ruding voor de TROS-radio. Deze uitlatingen staan haaks op die van premier Lubbers. Deze zei vrijdag na afloop van de ministerraad dat het idee van gemeentelijke extraatjes hem wel aanspreekt. Hij gaf als voorbeeld dat een gemeente daar het geld voor gebruikt dat zij uitspaart door een keer geen nieuwjaarsreceptie te hou den. Lubbers erkende dat het eindoordeel aan de „collega's van Binnenlandse Zaken" is, maar hij verwachtte niet dat de regering eventuele gemeentelijke besluiten zou vernietigen. Staatsseretaris Van Amelsvoort heeft er overigens geen be zwaar tegen, als een gemeente behoeftige inwoners locale be lastingen kwijt scheldt. Dat moet dan wel gebeuren volgens de normen, die ook de rijksbelastingen hanteert, dat wil zeg gen dat de belastingplichtige financieel in „heel uitzonderlij ke" omstandigheden verkeert. laders rand- jichting ïgepakt RMEREND De politie fi Purmerend heeft zater- gavond drie jonge inwo- rs van die plaats aange- Uden, die hebben bekend wekt tevoren brand te heb- en n gesticht in het vereni voor Surinaam- """ederlanders Wessuran in merend. De politie heeft gisteren meegedeeld. De [jarige M.J.H. bekende met zine het vuur te hebben [gestoken. Uit het verhoor H. kwamen de twee me- jlichtigen, de broers 'dalP. (22) en R.J.P. (17) te- [irschijn. Ook zij werden irresteerd en bekenden aandeel. Het motief voor daad is nog onduidelijk. a brand veroorzaakte aan- lilijke schade in het ge- iw, maar het juiste scha- Irag kon de politie nog noemen. Er Er deden geen persoonlijke onge- ;ken voor. Managers naar erde Wereld De ontspoorde trein, met op de voorgrond een stuk van de volledig vernielde auto van het slachtoffer. Auto botst met trein: één dode HATTEM Een 87-jarige inwoner van Dalfsen is za terdagmiddag om het leven gekomen, toen hij met zijn auto werd gegrepen door een trein. Het ongeluk ge beurde op het baanvak Amersfoort-Zwolle ter hoogte van de IJsselbrug, waarschijnlijk omdat het slachtoffer werd verblind door de laagstaande zon. De locomotief liep tweehon derd meter verderop uit de rails, waarbij het voorste treinstel vijf meter naar be neden van de dijk gleed. Van de twintig passagiers liepen er drie lichte ver wondingen op. Het trein verkeer was tot gistermor gen gestremd. MEMELS STAATSSECRETARIS IS HET ONEENS MET LUBBERS De DC-2 die volgende week zondag vanaf Schiphol zal vertrekking voor een herhaling van de historische vlucht van de Uiver naar Melbourne, werd gisteren tentoonge steld in een hangar van de luchthaven. Ongeveer 20.000 mensen maakten van de gelegenheid ge bruik om een blik te wer pen op het toestel. De vierkoppige bemanning kwam handen tekort voor het uitdelen van handte- iÉllli keningen. lijst )or uittreden VP op losse hroeven ERSFOORT Het EVP- Jigres heeft zaterdag in ijersfoort met 175 tegen 127 mmen besloten om niet deel nemen aan de Europese kiezingen van juni 1984. fcrmee staat het Groen Pro- ssief Akkoord, de samen- [kingslijst voor de Europese kiezingen van PPR. CPN, EVP en Groen Platform, "Jlosse schroeven. Roel van An, prominent lid van het )en Platform, verwacht dat Jpok het Groen Platform za- zal besluiten om zich j te trekken uit het Groen [gressief Akkoord. Het P-congres wil niet met de en de PSP samenw De opstelling van de EV- Ichterban houdt een per- frilijke nederlaag in van Ïeede-Kamerlid Cathy '4ls. Het EVP-bestuur heeft i royement tegen vice-voor- fr Feddema opgeheven. an onze sociaal-economische HAAG Nederland 4ft dit jaar 28 (gepensioneer- i managers met jarenlange garing in het buitenland uit- 'onden naar ontwikkelings- pjecten in de Derde Wereld, je maal zoveel als in 1982. 1 blijkt uit een rapport van werkgeversorganisaties jlO en CNW de initiatief- Jners dat aan minister lioo van ontwikkelingssa- werking is aangeboden. managers treden op als ad- Jeurs en dragen hun kennis j|r. Zij nemen dus niet de rantwoordelijkheid voor het [nagement over. Men richt i vooral op kleine en mid- Igrote ondernemingen in de /ikkelingslanden. meeste uitzendingen von- J tot nu toe plaats naar Tan- ttia (20) en Kenya (7). De Aste tijd wordt de steun Ier gericht op Aziatische Zes managers gingen |r Sri Lanka en vijf naar Naar Costa Rica Igen er vier. jrder kwamen Peru, Jamai- iBangla Desh, Zambia, Zim- en India in aanmer- terwijl Thailand en JVla- lië op het programma ko- Nederland is één van de Ji landen ter wereld die der- jijke managementsteun ver- Ongeveer honderd vredesde- monstranten zijn gistermiddag de luchtmachtbasis in Woens- drecht binnengedrongen. Zij deden dit door een rolhek te forceren (foto rechts) en een slagboom weg te nemen. Op de basis werden zij tegenge houden door enkele tientallen basisbewakers van de mare chaussee, en het luchtmacht bewakingscorps De demonstranten op de basis konden voor noch achteruit omdat zij op de voet werden gevolgd door een demonstratie van ongeveer 5000 vredesacti visten. Dezen hadden vanaf het begin van de middag een men selijke ketting gevormd uit pro test tegen het vier jaar geleden genomen NAVO-dubbelbesluit over de kernraketten. De actie, die een uur duurde en was ge organiseerd door 'Vrouwen voor Vrede' in de regio's Zee land en Brabant-west, was te vens bedoeld om solidariteit te betuigen met de Engelse vrou wen bij de basis Greenham Common, die gisteren voor een tweede maal een menselij ke ketting hebben gevormd rondom deze basis, waar Ame rikaanse kruisraketten worden opgesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers heeft persoonlijk verhinderd dat een top ambtenaar van Economi sche Zaken deel zou uit maken van een delegatie, die gisteren is vertrokken naar Taiwan. Het past niet in het kabinetsbeleid dat hoge ambtenaren in func tie een bezoek brengen aan dit land, waarmee Ne derland geen diplomatie ke betrekkingen onder houdt, zo verklaarde de Rijksvoorlichtingsdienst vanochtend. Oorspronkelijk was het de be doeling dat drs. H. Leliveld, directeur-generaal voor de In dustrie van het departement van Economische Zaken, de reis zou meemaken. Delegatie leider W. Dik, oud-staatssecre- iaris van EZ, deelde op Schip hol mee Hst LpIïvpIH nlnt<;p- Gekapseisd jacht gevonden SCHIERMONNIKOOG Ruim dertig kilometer ten noorden van Schiermonnikoog heeft het Poolse vrachtschip Krutynia gistermiddag een klein jacht met de boeg omhoog zonder opva renden aangetroffen. Dit heeft een woordvoerder van Radio Scheveningen meegedeeeld. Van de opvarende(n) ontbreekt ie der spoor. Een op touw gezette zoekactie werd gisteravond om 9 uur opgegeven. Ook een oproep aan passerdende schepen om uit te zien naar eventuele drenkelingen leverde niets op, aldus een woordvoerder van de kustwacht.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5