jsnacht valt tegen belangstelling voor Indrukwekkende tentoonstelling over Oud-Iran T „Bries" op de radio Afgeladen Stadsgehoorzaal bij jubileumconcert "Cantate Deo" ^2 [DEN fieidóc (Soiwmit MAANDAG 12 DECEMBER 1983 PAGINA 3 Filmhuis LVC (1) „De Witte Paraplu" van Heddy Honigmann is de film die woensdagavond in Filmhuis LVC aan de Bree- straat 66 wordt vertoond. Deze Nederlandse film gaat over twee vrouwen die na de vredesdemonstratie in Amsterdam teleurgesteld zijn geraakt door het politie ke verzet dat daarop volgde. Tevens ontdekken zij een grote discrepantie tussen hun eigen manier van leven en werken. De vrouwen proberen elk voor zich een uit weg te vinden. Er zijn twee voorstellingen: om acht uur en kwart over tien. Filmhuis LVC (2) Die Sehnsucht der Veronika Voss" van Fassbinder staat voor donderdagavond op het programma van het Filmhuis. De hoofdpersoon. Veronika Voss, was in de jaren dertig een gevierd actrice, maar na de oorlog is zij zwaar ver slaafd,aan de morfine. De film is de laatste van een serie van vijftien films die Fassbinder over de geschiedenis van Duitsland na de Tweede Wereldoorlog maakte. Deze film won in 1982 de Gouden Beer op het filmfestival in Berlijn. Fassbinder stierf twee maanden later. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Kinderfilms Behalve een komische film wordt woensdagmiddag ook een serie tekenfilms vertoond tijdens de kinder filmmiddag in het K&O-gebouw die om half drie be gint. Voor inlichtingen kan men tijdens kantooruren terecht bij K&O, Oude Vest 45 telefoonnummer 141141. Con Amore Con Amore geeft woensdagavond een uitvoering van het Weihnachtsoratorium van Joh. Seb. Bach in de Hooglandse kerk. Aan dit concert wordt meegewerkt door Rita van Harmeien (sopraan!. Heieen Resoort (alt), Jos van der Lans (tenor), Arthur Schildmeyer (bas) en het Dordtse Kamer orkest. Het geheel staat onder leiding van Piet Kiel jr. Naum Grubert De uit Rusland afkomstige pianist Naum Grubert geeft woensdagavond een concert in de kapelzaal, van het K&O-gebouw. Het concert begint om kwart over acht. Grubert behoorde tot de prijswinnaars van het Tsjaikowsky-concours en van het Pianoconcours in Montreal. Öp het programma staan het Alegretto in c en de Sonate in bes van Franz Schubert. Na de pauze speelt Grubert de Estampes van Debussy en Funerail- les en de 12e Rhapsodie van Liszt. Toegangskaarten van zes en viereneenhalve gulden zijn verkrijgbaar bij K&O (Oude Vest 45) telefoonnummer 141141. Breehuys In het Breehuys aan de Breestraat 19 wordt woensdag avond vanaf acht uur een swingavond gehouden. Het bij zondere aan deze bijeenkomst is, dat het publiek zijn eigen bandjes en platen kan meebrengen en afspelen. Unicef Unicef heeft verschillende artikelen te koop, ioals de wenskaarten, de bureau- of telefoonagenda, de kalen der en vele andere geschenken. Driekwart van het geld dat wordt besteed, gaat naar de hongerende kinderen. Er zijn diverse adressen in de regio waar men deze spullen kan kopen: Tijmstraat 4, Katwijk; Plantage 16, Leiden; Gallaslaan 11, Leiderdorp; President Kennedy- laan 21, Oegstgeest; Boekenburglaan 26, Voorhout; Êi- zetlaan 36, Voorschoten; Jan Steenlaan 9 Warmond; Amnbachtsherenweg 58, Zoetcrwoude. Mevrouw E. de Vetten-Zandvliet (071-763535) kan meer inlichtingen en verkoopadressen geven. Baksteen In de Bedrijfstechnische school aan de Vondellaan gaat in de derde week van januari de cursus „zelf metselen" van start. De cursus wordt georganiseerd door stichting voor lichting van de vereniging de Nederlandse baksteenindus trie. De cursus omvat twaalf avondlessen van elk drie uren en wordt gehouden op dinsdag of op donderdag. Het cur susgeld bedraagt 390 gulden waarbij een lesboek en gereed schappen en materiaal zijn inbegrepen. Inlichtingen over de cursus kunnen worden verkregen bij de Nederlandse Baksteenindustrie, postbus 51, 6994 ZH, De Steeg tel. 08309- 9110. Ligtenberg wint show De Oude Blauwband LISSE Postduivereniging „De. Oude Blauwband" hield het afgelopen weekeinde ter afsluiting van het seizoen een tentoonstelling. Herman Lig tenberg kreeg de meeste pun ten voor zijn duif. Ook de schoonste duivin was van deze Lissenaar. T)e combinatie Van 't Oever had de schoonste jon ge doffer; D. v.d. Zwart de schoonste jonge duivin; de schoonste late jonge doffer was van Q. Doeswijk en de schoon ste late jonge duivin J. Kruse. In totaal 400 postduiven wer den afgelopen weekeinde ge showd en gekeurd. Het hoog ste aantal punten bedraagt 93 en het merendeel van de door de leden van De Oude Blauw band geshowde duiven kwam daar bijna aan toe. Ook werd door de kampioe nen van de diverse streekver- enigingen een aantal duiven ingezonden en onderling be vocht men de titel streekkam- pioen. Die deelnemers waren K. Griekspoor van de Gouden Leeuw in Nieuw Vennep; P v.d. Zwet van Hillegom; G Dofferhof van De Luchtklie- vers uit Lisse; H. Turenhout van Noordwijkerhout; D. Pen- nings van Nieuw Leven uit Nieuw Vennep; P. Aangeva ren uit Voorhout en F. de Vos- van De Oude Blauwband. Eer ste werd P. v.d. Zwet uit Hille gom en 2e H. Turenhout uit Noordwijkerhout. LEIDEN „De directe en oudste erflaters van onze Westerse beschaving" heet het in de wo.orden van het Museum van Oudheden. Bedoeld worden de volke ren, die in een ver verleden in het oude Iran leefden. Met wat er terug gevonden is van hun cultuur, is een tentoonstelling in het mu seum ingericht die als naam „Oud-Iran" heeft meege kregen. Ruim 650 voorwer pen geven een beeld van 5000 jaar Iraanse archeolo gie en met de tentoonstel ling wordt tevens de heer J. van Lier uit Apeldoorn geëerd, wiens internatio naal vermaarde verzame ling objecten uit Noord- en Noordwest-Iran het mu seum onlangs kon verwer ven. Met de tentoonstelling wordt ook vooruitgelopen op de in richting van een permanente expositie over Voor-Azie. Het is de eerste keer dat het mu seum de schijnwerpers richt op zijn waardevolle verzame ling kunst- en gebruiksvoor werpen uit het oude Iran, die de grootste collectie op dit ge bied in ons land is. J. van Lier verzamelde honderen voorwerpen, die met steun van de Vereniging Rem brandt voor ons land konden worden behouden. Namens minister L.C. Brinkman werd de tentoonstelling vori ge week vrijdag geopend. De verzameling oudheden in het museum is het resultaat van ongeveer 100 jaar verza melen. Pas tegen 1900 werd in Iran begonnen met arche ologisch onderzoek. Wat zich precies in het oude Iran heeft afgespeeld, is nog niet be kend. De opgravingen heb ben nog lang niet alle leem ten in de geschiedenis van het land kunnen opvullen. Wellicht speelt daarbij ook een rol dat er in de loop der jaren illegaal is gegraven, waardoor talloze waardevolle voorwerpen uit de bodem zijn verdwenen. Verbondenheid Het eerste deel van de ten toonstelling is gewijd aan de El-amitische cultuur in Zuid- Twee voorwerpen uit het oude Iran, die op de tentoonstelling te zien zijn. west-Iran en wordt toegelicht met onder andere sculptuur, aardewerk en inscripties uit Susa en Tchoga Zanbil. Het tweede deel belicht de pre historie en vroegste geschie denis van Centraal. West- en Noord-Iran met onder meer ceramiek uit Tepe Sialk en Tepe Giyan, bronzen en aar dewerk uit Luristan, aarde werk uit Ismailabad en vond sten uit Sallizabad. Hoogte punt is het rijke materiaal uit Amlash, Marlik, Khurvin en Kaluraz. In het derde en laatste deel wordt de centrale plaats uitgewerkt die Iran meer dan tien eeuwen innam onder Perzische. Parthische en Sasanidische vorstenhui zen. Onder meer uit de cul tuur van de Sasaniden blijkt de verbondenheid van het westen met het oude Iran: de architectuur van zogenaamde vuurtempels is nog terug te vinden in Europese Midde- neeuwse kerken. Uitvoerig toegelicht wordt met (restanten van) vazen, bronzen en ijzeren wapens, sieraden, glazen kralen en koralen, foto's van opgravin gen en van oude tempels en graven een indrukwekkend beeld gegeven van het oude Iran. De tentoonstelling in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenbrug 28 is nog tot 6. mei te zien. LEIDEN De Leidse driemansformatie Bries is vanavond uitgebreid op de radio te beluisteren. Het programma ..Folk Live" dat de Avro elke maandag van acht tot negen uur uitzendt op Hilversum 3 is vanavond geheel gewijd aan de muziek van deze groep. De opnames zijn in okto ber gemaakt van een optreden van de groep in Rotterdam. Niet alleen nummers van hun nieuwste langspeelplaat ..Bries in vogelvlucht", zullen te horen zijn. maar ook wat meer komische nummers. Bovendien is er een unieke wangsolo van gitarist Johan Frauenfelder. Bries: (van boven naar beneden) Roel Zaadnoordijk (dwarsfluit, saxo foon. gitaar en hagelslag-ritme). Jan-Willem Schute (orgel, gitaar, piano) en Johan Frauenfelder (gitaar, banjo, kazoo en wangen). 'EN Zo'n vierhon- schaatsliefhebbers zaterdagavond de ijshal aan de Von- an om daar de „De !eidre Schaatsnacht" mee lingPaken. Om de ijshal er if wat in de belangstel- elijlqte plaatsen was een amma op touw gezet, igen het middernach- uur begon en uitein- vertrokken de laat- zoekers rond vier uur naar huis. Dat aantal van vierhonderd was een stuk minder dan waarop de organisatie had ge rekend. „We hadden gedacht dat achthonderd een redelijke schatting zou zijn", aldus be drijfsleider L. Tigelaar. „Wel licht speelt een rol dat de voorbereidingstijd voor de ijs- nacht nogal kort is geweest. Ik denk dat we het volgend jaar wat anders doen. Misschien dat we dan om zeven uur be ginnen en omstreeks midder nacht ophouden. Dan wordt het evenement ook aantrekke lijk voor gezinnen". De ijsnacht bood zo'n beetje alle takken van sport en recre atie die op ijs mogelijk zijn. IJshockey, disco-schaatsen, de monstraties, kunstrijden, cur ling, short track en een toer tocht met hindernissen. Hoog tepunt was een mini-marathon van anderhalf uur. Frans Bie- mond was de sterkste. Alex Jansen, Jos Pronk en Emiel Hopman moesten het wegens blessures laten afweten. Drie mannen aangehouden wegens mishandeling LEIDEN De politie heeft het afgelopen weekeinde een 19- jarige Rotterdammer, een 20-jarige Leidenaar en een 16-jarige Leidenaar aangehouden wegens mishandeling. Het drietal zal openlijke geweldpleging ten laste worden gelegd en de jong ste Leidenaar wordt ook nog verdacht van een aantal inbra ken. Het drietal trok in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Van der Werfstraat een Leidenaar van zijn fiets en bedreigde hem. De man ging er vandoor en liet zijn fiets achter. Even later werd op de Hoge Woerd een 18-jarige Leidenaar van zijn fiets getrokken en hij kreeg een klap in zijn nek. Van een winkel aan de Haarlemmerstraat werd een ruit ingegooid en even later pakte het drietal dat uit verveling gehandeld zou hebben een 27-jarige en een 28-jarige Leidenaar die op het Levendaal liepen. Ook zij kregen klappen. De 19-jarige Rotterdammer en de 20-jarige Leidenaar werden even later in het Plantsoen aangehouden en de 16-jarige Lei denaar zaterdagmiddag in zijn woning. Twee van de drie worden aan de officier van justitie voorgeleid. Trilplaten gestolen LEIDEN Het afgelopen week einde zijn op het terrein van de nieuwbouw van het GAK aan de Plesmanlaan twee zogenaam de trilplaten ge stolen met een totale waarde van 34.000 gul den. Een demonstratie curling op de Leidse ijsbaan. tie* htd 1QTODIEVEN GEPAKT iEN Na een wilde achtervolging door de binnen- ïeeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag ,eidenaars van 15, 16 en 19 jaar oud aangehouden we de diefstal van een auto. een surveillance-auto de auto die op de Boerhaa- n was gestolen zag rijden, werd de achtervolging pt. Uiteindelijk slaagde men er in de gestolen auto in puwstraat aan te houden. De bestuurder van de gesto- ito „parkeerde" het voertuig volgens een woordvoer- an de politie moedwillig tegen een politieauto, die over de Nieuwstraat was gezet. Beide auto's werden idigd. ilitie kreeg het later nog aan de stok met een aantal inaars. die een bezoek wilde brengen aan de autodie- lie op het bureau aan de Zonneveldstraat waren inge- Het bezoek parkeerde de auto op de stoep vlak voor >ang van het politiebureau. Toen het verzoek om de weg te halen, werd geweigerd, ontstond een scheid- De bezoekers werden vervolgens het bureau uitge- Leiderdorpse agent mogelijk medeplichtig aan kunstzwendel DEN HAAG In de geruchtmakende oplich tingszaak van de Belgische nep-ambassadeur die bij diverse artotheken in ons land enkele honderd duizenden guldens aan kunstwerken „leende" en nimmer terugbezorgde, is opnieuw een arrestatie verricht. Afgelopen vrijdag meld de zich op het Haagse hoofdbureau een 23-jari- ge politieman uit Leiderdorp. Omdat hij wist dat hij in verband met deze zaak werd gezocht, meldde hij zich vrijwillig. De agent wordt ver dacht van heling, verduistering en medeplich tigheid. Het is nog niet bekend of hij het hem ten laste gelegde inmiddels heeft bekend. De politieman zit nog altijd vast. Van de 31-jarige hoofddader ontbreekt nog elk spoor. »e Drewett van de Mown Neurotics. LEIDEN "Muzikale hoogtepunten rond het kerkelijk jaar", zo heette het programma waarmee de Christelijke Oratorium- vereniging "Cantate Deo" haar 25- jarig jubileum vierde. Het concert werd afgelopen zaterdag gege ven in een afgeladen Stadsgehoorzaal. Mede werking werd verleend door vier vocale solisten en het Nederlands Barok- ensemble. De werken wa ren gekozen met de be doeling, verschillende on derdelen van het kerke lijk jaar aan de orde te la ten komen. Dirigent Sander van Marion leidde koor en orkest op een soepele manier, zowel in het Te Deum van Mozart, als in de Pastorel-Messe van Diabelli. Dit laatste echter een uiterst langdradig en banaal werk met allerlei goedkope effek- ten. Veel sterker als composi tie zijn de Messe Solonnelle van Gounod en de Paulus van Mendelssohn- Bartholdy. Uit het eerste werd het Sanctus uitgevoerd, uit het tweede een sopraan-aria en een koor. Het koor bracht beide werken met veel enthousiasme. De heldere en zuivere stem van de so praan Eka Witteveen had nog fraaier kunnen klinken als ze het vibrato wat zou hebben ge temperd. De twee Barokwerken die op het programma stonden, Han dels "Messiah" en Telemanns Mattheus Passie, leverden Van Marion toch wel enige proble men op. Het lukte hem bij voorbeeld niet om inzetten bij koor en orkest vlekkeloos te laten 'verlopen. Ongelijkheid en onzuiverheid waren het ge volg. Met name bij het orkest waren de vele missers en onef fenheden bijzonder storend. Niettemin maakte het koor veel goed door een enorme in zet en de uitstekende intentie Hoorzitting over nieuwe riolering in De Weipoort ZOETERWOUDE De be woners van het Zoeterwoudse buurtschap De Weipoort wor den vanavond in hun buurt huis verwacht om nader te worden geïnformeerd over de plannen voor een gecombi neerde aanleg van riolering en gas in de Weipoort. De bijeen komst begint om acht uur. De technische voorbereidin gen zijn inmiddels vrijwel vol tooid, waarbij is komen vast te staan dat ook de elektriciteits kabels en de waterleiding over een groot gedeelte zullen wor den vernieuwd. Over de ka beltelevisie zijn de besprekin gen nog gaande. Het gemeen- waarmee gezongen werd. Ook de vier vocale solisten verdie nen aparte vermelding om de muzikale manier waarop zij hun partijen vertolkten. Zij zongen helder en duidelijk, en in het algemeen zonder het al- lesoverschaduwende vibrato, dat bij vele professionele za gers helaas nog steeds niet tot de uitzonderingen behoort. Twee koren uit "Die Schöp- fung" van Joseph Haydn vormden tenslotte een uitste kende afsluiting van dit fees telijke concert. ANNETTE JASPERSE tebestuur van Zoeterwoude verwacht de werkzaamheden begin 1984 te kunnen starten. Dan zal tevens bekend zijn of de woningen c.q. bedrijfsge bouwen aan de oostzijde van de Weipoortsevliet en langs de Noord Aa op de riolering aan gesloten kunnen worden. Dit is afhankelijk van het al of niet verkrijgen van subsidie voor het uitvoeren van deze werkzaamheden. De uitvoer van de plannen zal, zeker ge zien de beperkte werkruimte in verband met de wegbreed- te, ingrijpend zijn. Het zal niet te vermijden zijn om geduren de bepaalde uren de totale weg voor het verkeer te sluiten, waarbij in noodgevallen slechts de ambulance, brand weer en politie kunnen passe ren. Wel wordt zoveel moge lijk-rekening gehouden met de (bedrijfs)belangen van de be woners. •he 'EN Om wat voor n dan ook (gebrek goede Nederlandse jls werd het podium hei het Leids Vrijetijds lomjtrum het afgelopen gad(keinde door louter ni1else groepen bevolkt. lagavond werden de ale?se popliefhebbers ge- i zotteerd op muziek van Newton Neurotics, een Isra ctrio (Steve Drewett, efar en zang, Zlin >rdè kas en Simon Lo- ;jtri d, drums) dat op aan- elijke wijze liet zien -sch loren dat punkmuziek, d voorzien van een mo- eft 'i sausje, nog niet dood pla stiti es tepunt van de avond was tge,ir het optreden van ir ktroubadour" Atilla the aa'k (broker, die een plaats pljient tussen in Nederland van "dere collega's als John rhal er Clark,. Bart Chabot etc. ?wo voormalige werknemer .geljeen beursbureau wisselde de2 n rap tempo uitgesproken hten af met gezongen SNI mers. waarbij hij zichzelf, erdienstelijke wijze, bege- met een elektrische ^Boline. Behept met een portie typisch Engelse gaf hij zijn visie op de ^^fcne Britse samenleving, pvlfbij niets of niemand ge- vyl d bleef: achtereenvolgens ten Maggie Thatcher, lensi Andrew, popsterren, rge lense disco's en Radio I stei ntgelden. Regelrechte uit- naa ter was de schitterende ka lie op Dylan's Blowin' in 6 g iVind: zestiger jaren pro- [elijl n een punkoutfit. •dagavond was The Box rmi le beurt, een van de op- 0 nde groepen tijdens het str< ora's Music Box Festival Tlanptember j.l. De dag ervoor in Paradiso geconfron- met een vrijwel lege in Leiden wist een gc idei ld LVC de complexe i van dit kwintet wèl te deren. In een uiterst dy- sche en enerverende set donkergekleurde en vaak songs, waarbij invloed egel Captain Beefheart duide- lerkenbaar was, wist The te overtuigen, waarbij een e rol was weggelegd voor onist Charlie Collins, „luistergeduld" is echter een voorwaarde om de ek van deze groep op de waarde te kunnen schat-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3