HïïüTl Zweden stuurloos op weg, maar niet naar Utopia Is g TAFEL „Bezoek aan familieleden in de tijd van advent" Kardinaal Ratzinger noemt gedachten van Karl Rahner „theologische acrobatiek" Lefèbvre: Sinds concilie steunt kerk communisme kerk wereld „Regering-Sjamir merre duidelijk maken wat zij wil in Libanon" ACHTERGROND £eidóc@owvant MAANDAG 12 DECEMBER 1983 PAC -ÏDÏ Paus bij Romeinse lutheranen: ..Historisch wordt het bezoek genoemd, dat paus Johannes Paulus II gisteravond in het kader van het Lutherjaar heeft gebracht aan de lutherse Christus Kirche in Rome Maar zowel het Vutic-aan als de Italiaanse protestanten hebben getracht de ..ontmoe ting lussen de twee kerken" uit de schijnwerpers te halen Tevergeefs, overigens, want de anders zo rustige omgeving van de Via Toscana in Rome werd gistermiddag al be stormd door honderden jour nalisten uit vele delen van de wereld, vooral uil Duitsland Tegen zeven zette de paus van Rome voor de eerste keer voet in een protestantse kerk en woonde er een gebeds dienst bij. Maar voor de lu therse kerk is er geen paus op bezoek geweest. maar ..slechts" de bisschop van Rome. de enige persoon in de rooms-katholieke hiërarchie die de luthersen nog wel wil len erkennen. Deze „bisschop van Rome" heeft ook niet aan een protestantse avondmaals viering deelgenomen, maar slechts het gebed gedeeld met de zevenhonderd aanwezige protestanten van Rome. De protestanten zien het be zoek van de paus slechts als een logisch gevolg van zijn „historische" ontmoetingen met de leiders van de lutherse kerk tijdens een bezoek aan Duitsland, drie jaar geleden. Beide kerken begrijpen el kaar nu beter dan ooit eerder het geval was en tegen deze achtergrond moet het bezoek van de paus aan de lutherse kerk van Rome dan ook wor den gezien. Het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christe nen. dat onder leiding staat van kardinaal Willebrands, beschreef de pauselijke deel neming aan een woorddienst van de lutherse gemeente als „een daad met een symbolisch karakter". De paus zelf had het in zijn preek over „een bezoek aan familieleden in de tijd van ad vent" en sprak zijn dank uit voor „deze broederlijke uitno diging". „Wij verlangen naar eenheid en wij werken aan de eenheid, zonder ons door moeilijkheden te laten ont moedigen". zei de paus in zijn preek. In het jaar waarin de geboorte van Maarten Luther, nu vijfhonderd jaar geleden, wordt herdacht meent de rooms-katholieke kerk „zoals het morgenrood van de ad vent. in de verte een herstel van de eenheid en gemeen schap te zien". De paus noem de die eenheid een vrucht van dagelijkse vernieuwing, bekering en boetedoening door alle christenen „in het licht van het eeuwige Woord varf God". De paus verklaarde, in dit Lutherjaar en het Heilige Jaar der Verzoening, de lu theranen niet beter de uitge strekte hand ter verzoening te kunnen aanbieden dan met de woorden: „Volgen wij de uitnodiging tot verzoening met God en onder elkaar". Hij verklaarde te zijn gekomen, „omdat de Geest van God ons in deze tijd door de oecumeni sche dialoog heeft gewezen op de noodzaak van het zoeken naar de volle eenheid onder christenen" De lutherse moederkerk in Duitsland heeft gewaar schuwd voor al te groot opti misme met betrekking tot een mogelijke hereniging. Verte genwoordigers van beide ker ken moeten elkaar zeker blij ven ontmoeten, maar de waarde daarvan moet niet worden overschat: „Tot een echte oecumene zal het pas komen wanneer de ene kerk de leden van de andere kerk zal toelaten tot de viering van de eucharistie. En zover is het nog lang niet", aldus de woordvoerder van de Duitse protestanten, Sattler. Na afloop van hun beider pre ken baden de paus en het hoofd van de lutherse ge meente in Rome. ds. Chris- toph Meyer, samen het Onze Vader. De paus zat tijdens de liturgie naast de predikant voor het altaar. Na de preek sprak de paus de geloofsbelij denis uit en zegende de ge meente. Aansluitend bracht het kerkkoor koralen van Bach ten gehore. Na afloop van de dienst on derhield de paus zich in een nevenruimte met de gemeen teleden en gasten, onder wie zich twee vertegenwoordigers bevonden van de Evangeli sche Kerk van Duitsland, waarmee de Romeinse luther se gemeente betrekkingen on derhoudt. Als „theologische acrobatiek" heeft kardinaal Joseph Rat zinger. prefect van de Ro meinse congregatie voor de geloofsleer, gedachten betiteld die twee Duitse hoogleraren hebben geuit over mogelijk heden tot eenheid der Ker ken. Medio 1983 hebben de theologen Karl Rahner en Heinrich Fries in hun boek „Eenheid der Kerken - reële mogelijkheid", uitdagende voorstellen geformuleerd en argumenten aangevoerd om te onderbouwen, dat thans de tijd voor eenheid is aangebro- In een interview met het in ternationale katholieke theo logische tijdschrift „Commu- nio" betoogt Ratzinger, dat men de confessies niet op een paradeplaats van een kazerne bijeen kan brengen en ze ver volgens opdragen, gezamen lijk op te marcheren. Ker- keenheid veronderstelt een stemmigheid over principiële vragen en overtuigingen, zegt Ratzinger. In de wereld is zijns inziens al wel sprake van een „operatie ve eenheid" van christenen. Dat gezamenlijk handelen zou volgens de kardinaal al heel wat inniger kunnen zijn, ook zonder overeenstemming over grondwaarheden. Voor Ratzinger komt het erop aan, de veelvormigheid van de van elkaar gescheiden ker- ken-met-een-confessie (ge loofsbelijdenis), om te zetten in de veelvormigheid van een plaatselijke kerk Het is be langrijk realistische tussen doelen uit te zetten. Anders zou volgens de kardinaal en thousiasme voor de oecumene wel eens kunnen verkeren in gelatenheid of zelfs omslaan in nieuwe verbittering. Met nadruk waarschuwt hij tegen „eenheidskoorts", die opper vlakkig blijft en vaak van droombeelden uitgaat. Sinds het tweede Vaticaans concilie heeft de kerk niet de we reldvrede, maar het communisme ondersteund. Dat staat in een manifest van de traditionalistische aartsbisschop Marcel Lefèbvre. Behalve bisschop Lefèbvre heeft ook de oud-bis schop van het bisdom Campos in Brazilië, Antonio de Castro Mayer (79), het manifest ondertekend. In Frankfurt zei Lefèbvre in een toelichting, dat het concilie niet alleen op de geestelijkheid en de gelovigen, maar ook op de rest van de wereld een negatieve invloed heeft gehad. Hij verklaarde geen verbetering van de situatie in de katholieke kerk te verwachten, „zolang de modernisten in Rome zetelen". Het manifest moet volgens hem niet worden beschouwd als een afwijzing van of een gebrek aan respect voor de kerk, maar als een dringend verzoek van de ondertekenaars aan de paus om weer tot de waarheid van de r.-k. kerk terug te keren. Lefèbvre, oud-aartsbisschop van Tulle, leider van een groep traditionalistische katholieken die zich verzetten tegen de her vormingen van het concilie, werd in 1976 door de Vaticaanse congregatie voor de bisschoppen gesuspendeerd, wat betekent, dat hij zijn ambt van bisschop niet meer mag uitoefenen. Korte metten •„Methoden om langs natuur lijke weg de omvang van een gezin te bepalen zijn ten min ste zo doelmatig als gebruik making van kunstmatige me thoden ter voorkoming van zwangerschap, terwijl ze bo vendien veiliger zijn". Deze opvatting verkondigde prof. John Laing van het Filippijn se instituut voor de bevolking, op het derde internationale congres over natuurlijke me thoden voor gezinsplanning, dat te Hong Kong is gehou den. Rond 250 deskundigen uit 65 landen hebben eraan deelgenomen. Naar Laing vertelde, passen op de Filip pijnen ongeveer tweemaal zo veel vrouwen natuurlijke me thoden toe, gebruik makend van vruchtbare en onvrucht bare perioden in de vrouwe lijke cyclus, als er zijn die de pil gebruiken. Zijn instituut heeft vastgesteld, dat in beide groepen geen verschil kon worden geconstateerd in het ondanks de voorzorgen toch opgetreden percentage zwan gerschappen. Ds. Eugen Voss van de Evangelische Kerk uit Zwit serland is zaterdag in zijn kwaliteit van directeur van het in Zollikon bij Ztirich ge vestigde instituut „Glaube in der Zweite Welt" (Geloof in de tweede wereld) door paus Johannes Paulus II ontvan gen, samen met de leider van de Duitse sectie van het insti tuut, Oberkirchenrat Ottokar Basse. De paus heeft zich op de hoogte laten stellen van het instituut, dat zich ten doel stelt zoveel mogelijk gegevens te verzamelen over kerken, geloofsgemeenschappen en in dividuele gelovigen in com munistisch geregeerde landen. Een informatiedienst zorgt voor verspreiding van die ge gevens. Bovendien verleent het instituut humanitaire hulp aan gelovigen in het oostblok. Ds. Joseph Lowery, leider van de vroeger door ds. Mar tin Luther King aangevoerde „Southern Christian Leaders- hip Conference", gaat met een aantal zwarte kerkleiders naar Nicaragua om daar een groep van veertien landgeno ten af te lossen, die als „getui gen voor de vrede" ongewa pend wacht hebben gelopen in het grensgebied met Hon duras. Tot die groep behoren ook enkele protestantse voor gangers, een priester en een religieuze, twee Quakers en een gepensioneerde zaken man. Lowery heeft aangekon digd, de reis te ondernemen als tegenweer tegen een mo gelijke invasie van Ameri kaanse troepen in Nicaragua. Van de nieuwe groep maken ook deel uit de voorzitter vdn de Verenigde Kerk van Christus, Avery Post en de rooms-katholieke bisschop van Richmond in Virgina, Walter Sullivan. Gebakken boterhamworst met ananas, veldsla en gebakken aardappelen vla met mandarijntjes Voor twee personen hebt u nodig: 2 plakken boter ham worst van 75 g, 20 g margarine, 2 schijven ana nas, paprikapoeder 150 g veldsla, 2 lepels yog hurt, 1 lepel azijn, zout, pe per, suiker, uitje, 1 appel, (hardgekookt ei); 0,5 1 kg aardappelen, olie, 15 g margarine, zout; 0,5 liter melk, 25 g maize- na, 30 g suiker, 2 manda rijntjes, 3 lange vingers. Haal zo nodig het vel van de plakken worst en bak het vlees in warme margarine vlot bruin. Temper het vuur vlak voordat de worst uit de pan kan. Leg de plakken op een warm bord. Warm in het overblijvende vet de uitge lekte ananas en leg de schij ven dan op de worst. Strooi er paprikapoeder over. Kijk de veldsla na op on kruid. was ze en laat ze goed uitlekken Maak een sausje van yoghurt, azijn, zout, pe per. suiker en fijngesneden ui; meng er direct na het ras pen de appel door en daarna de veldsla. Garneer desge wenst met plakjes of parten ei. Was de aardappelen een keer en kook ze in de schil gaar. Pel de afgekoelde aardappe len en snijd ze in stevige plakken. Bak de aardappelen in warme olie met margarine en strooi er dan zout over. Zet de helft van de melk op. Meng maizena, suiker en weinig koude melk, doe bij dit papje wat hete melk en schenk het in de pan. Laat de vla al roerende even ko ken en doe er van het vuur de overige koude melk bij. Pel de mandarijntjes, snijd ze een keer dwars door en maak de halve partjes los. Meng de meeste partjes met de gebroken biscuits, roer er de vla door en garneer die met de achtergehouden man darijnepartjes Laat de vla zo een paar uren staan. JEANNE STOCKHOLM Skiën en ijshockey, Scandina- vië's populairste winter sporten, hebben dit jaar concurrentie gekregen van een nieuw tijdver drijf: Zweden afmaken. De afgelopen weken is de Zweedse markt over spoeld met boeken en ar tikelen waarin wordt aangetoond dat de eens bewonderde democratie in werkelijkheid een to talitaire, fascistische, on menselijke, autoritaire, ongevoelige, zieke en volledige geconditioneer de samenleving is, waar de mensen kritiekloos uitzinnig hoge belastin gen betalen en toestaan dat de staat hun persoon lijk leven controleert. Een volgzame bevolking, wellicht de gehoorzaam ste ter wereld, heeft zijn beloning gekregen in de vorm van een allesom vattende Orwelliaanse bureaucratie. Voor de generatie van na de oorlog, die is opgevoed in een sfeer van ademloze bewonde ring voor het Zweedse mo del, komt de huidige kritiek, waaraan enige hysterie soms niet vreemd is, als een grote schok. Daar staat echter te genover dat het voor mensen die Zweden twintig jaar heb ben gadegeslagen, een raad sel is dat de huidige uitbar stingen zo lang op zich heb ben laten wachten. De waarschuwingslichtjes be gonnen al te flikkeren in de jaren zestig, toen de eerste berichten werden gepubli ceerd over alcoholisme, echt scheidingen en andere vor men van ongenoegen met de splinternieuwe, maar geeste lijk inhoudsloze voorsteden Het zelfmoordcijfer bleef stij gen en maakte korte metten met de gedachte dat materia lisme resulteert in indivi dueel geluk. Het gelijke on derwijs voor iedereen ging Zweden keurig in de pas volgens sommigen ten koste van het niveau. De automati sche piloten van Zwedens vlucht naar Utopia raakten uit de koers. Maar in plaats van de passagiers gelegen heid te geven hun benen te strekken, bonden ze hen met de ene nieuwe wet na de an dere genadeloos vast in hun stoel. Positieve kanten? In een bloeiende industrie waren de sociale werkers met bijna pervers plezier be zig Zweden en zijn groeiend aantal Finse, Joegoslavische en Turkse gastarbeiders te wijzen op rechten, maar vooral plichten. Die sociale werkers waren zogenaamd erg ruimdenkend, maar in wezen hadden zij gewoon de plaats ingenomen van de pu riteinse dominees uit de ineengeschrompelde Luthe- raanse kerk. Sommigen van de huidige lasteraars willen echter niet eens toegeven dat de bedoe lingen van die werkers goed waren. Deze critici zijn blind voor de vele positieve kanten die Zweden ondanks alles toch nog heeft, zoals bijvoor beeld het grote aantal intelli gente mensen De felste en voor een deel onrechtvaardi ge kritiek is verwoord door de uit Denemarken afkomsti ge Mogens Berendt die schreef: „Hoe kan een land dat verontwaardigder dan wie ook heeft geageerd tegen fascistische en naar fascisme riekende regeringen overal ter wereld, nu bezwijken voor een situatie die in theo rie hetzelfde is?" Aan de kaak stellen In zijn boek stelt Berendt en kele vertrouwde kwalen in de Zweedse samenleving aan de kaak, zoals het hoge aan tal kinderen dat onder dwang aan de ouderlijke macht wordt onttrokken en de vele databanken vol per soonsgegevens. Zijn gebruik van het woord fascisme voor een samenleving waar dissi denten noch joden worden vervolgd en waar geen boe ken worden verbrand is ech ter geenszins gerechtvaar digd. De veiligheidsmaatre gelen in openbare en particu liere gebouwen zijn mis schien strenger dan in ande re Europese Tanden, maar het ontbreken van een overvloed aan politie en militairen op straat slaat met een slag de bodem weg onder eventuele vergelijkingen met het regi me van Mussolini of Pino- Wat subtieler is de Duitser Hans Magnus Enzensberger, die tot de conclusie kwam dat de onderdanige Zweden een buitengewoon vertrouwen stellen in de „vrijgevigheid" van de staat. Enzensberger beschouwt dit als een gevaar voor vrijheid en democratie. Na enige aarzeling hebben nu ook enkele Zweden zich aangesloten bij de kritiek. Lars Gustafsson waarschuwt voor een „politiestaat die de individuele vrijheden be perkt", terwijl Sven Delblanc zegt dat de Zweedse samenle ving „is gebouwd op leugens, bedrog en corruptie". Voor de welvarende burger aan de lopende band in de autofabrieken van Volvo zijn dit waarschijnlijk tamelijk abstracte uitspraken. De meesten houden zich liever bezig met de nationale sport „myglieri", hetgeen zoiets be tekent als belasting ontdui ken en zwart rommelen. Zelfs de socialistische pre mier Olaf Palme, die meer macht heeft vergaard dan enig voorganger, wil van dit soort kritiek niets weten. Toen hem vorig jaar werd gevraagd wat hij wilde doen om de totalitaire neigingen te smoren, wees hij de vraag van de hand als een truc be dacht door zijn kapitalistische tegenstanders. Het zijn dan ook niet de soci aal-democraten die momen teel een lans breken voor een vrijere samenleving. Een van de luidste stemmen op dit moment is die van de bejaar de professor Goeran Heck- scher, eens leider van de con servatieve partij. In zijn ge heel genomen is de wel vaartsstaat volgens professor Hechner eerder een goed dan een kwaad ding. Maar hij vreest dat de Zweden te ega litair en te perfectionistisch zijn geworden. Hij betoogt dat het teveel aan macht bij de overheid kan worden te ruggedrongen door plaatselij ke zelfbestuur in te voeren, de collectieve voorzieningen terug te brengen en meer di versiteit in het onderwijs toe te staan. Een steuntje in de rug was voor hem het mis lukken van het gecentrali seerde loonoverleg eerder dit jaar. Maar degenen die verontrust zijn over het ogenschijnlijke gebrek aan een tegenmacht in de verhouding tussen indi vidu en staat kunnen met enig recht van spreken aan voeren dat het misschien al te laat is om er nog wat aan te doen. Wekelijks emigreren tientallen Zweden naar het buitenland, niet alleen omdat de belastingen er lager zijn, maar ook omdat er een meer ontspannen sfeer heerst. DONALD FIELDS Copyright The Guardian EN - ïeeft ,eidei de dit TEL AVIV Anderhalf jaar is het leger van Israël nu in Libanon en het ein de lijkt nog niet in zicht. Weliswaar wordt de dis cussie over de zin van ver dere aanwezigheid ook binnen het Israëlische ka binet steeds luider ge hoord, maar tot een dui delijke politieke beslissing wil het maar niet komen. Premier Sjamir en oud- minister van defensie Sharon zijn de mannen die van het begin af aan het nauwst betrokken zijn geweest bij de operatie „vrede voor Galilea". Nog het afgelopen weekeinde zei Sharon, nu minister zonder protefeuille, in uit gebreide interviews dat Israël de PLO in Tripoli zou moeten vernietigen, als kroon op het werk dat hij in juni 1982 begon. Zijn uitspraken leken vooral ingegeven door frustraties over „de halfzachte poli tiek" van de regering waarvan hij deel uit maakt. Premier Shamir zelf noemt nog altijd het vertrek van Sy rië een voorwaarde voor Is rael's aftocht. Het is een van de drie „grote doeleinden" in Libanon van de vorige Israëli sche regering. De twee ande ren waren de vernietiging van de structuur en de politieke invloed van de PLO, en de vestiging van een sterke cen trale en Israel goedgezinde re gering in Beiroet. „De huidige Israëlische rege ring houdt officieel nog steeds vast aan de oude doelstellin gen, terwijl uit de praktijk blijkt dat ze die al lang heeft losgelaten", zegt Amiram Nir, wetenschappelijk medewerker van de Universiteit van Tel Aviv. Hij behoort tot de staf van het gezaghebbende Insti tuut voor Strategische Studies, dat onderzoek verricht naar de militair-politieke situatie in het Midden-Oosten. Nir heeft zich de afgelopen maanden be zig gehouden met een studie naar de Israëlische aanwezig heid in Libanon. Als resultaat daarvan is hij vorige week ge komen met een aantal aanbe velingen, die in Israël sterk de aandacht hebben getrokken. Shoefgebied Als het Israëlische kabinet écht van mening was dat Is raël nog een beslissende in vloed kon uitoefenen in Liba non, zou het leger zich volgens Nir niet hebben terug getrok ken uit het Shoefgebied, van ouds een sleutelpositie voor wie in Libanon macht wil uit oefenen. „Als Sjamir zou toe geven dat Israël nu nog slechts beperkte doelen nastreeft, zou hij duidelijk moeten maken waarom het leger in 1982 niet bij de 45 km-lijn is gestopt, waarom er meer dan 600 Is raëlische soldaten zijn gesneu veld en waarom er nog steeds een miljoen dollar per dag aan de aanwezigheid in Libanon wordt gespendeerd. De. reden voor de huidige patstelling is domweg gebrek aan politieke moed". Nir komt in zijn studie tot de conclusie dat Israël een be perkt doel, namelijk zo groot mogelijke veiligheid voor het noorden van het land, dient na te streven. Hij beveelt aan het thans door Israël bezette deel van Libanon in twee zones te verdelen. De eerste loopt tot 27 a 30 kilometer ten noorden van de Israëlisch-Libanese grens, de tweede parallel daar aan 10 a 15 kilometer "noorde lijker. Na een Israëlische te rugtocht zou de militaire macht in de zuidelijke veilig- heidsstrook in handen komen van de milities van majoor Haddad, vanouds een trouwe bondgenoot van Israël. Had- dad's leger telt zo'n 1.000 man, beslist niet te veel om een in wonertal van ruim 200.000 on der de duim te houden. Een groot deel van de Zuidlibanese bevolking bestaat uit sji'itische moslims. Nir voorziet niette min geen grote problemen, zo lang de activiteiten van Had dad worden uitgevoerd onder Israëlisch toezicht. Hij wijst er op dat nu al 25 procent van Haddad's manschappen uit sji- 'iten bestaat. De noordelijke strook moet volgens net plan van het Insti tuut voor Strategische Studies onder de hoede komen van een internationale troepen macht, zoals UNIFIL of een multinationale vredesmacht. Fietsendief trekt mes NOORDWIJK Een 21-jari- ge Noordwijker heeft zaterdag een tien centimeter lange snee in zijn wang opgelopen toen hij een fietsendief tegen het lijf liep. De Noordwijker wilde voor het slapen gaan zijn eigen fiets, die tegen de gevel stond, binnen zetten. Toen hij buiten kwam zag hij een vreemde aan het slot van zijn fiets mor relen. et. Ui EUWS Ito ..j Israël geeft geen garantié^^ voor vrije PLO-aftoehtR JERUZALEM/TRIPO Sang De Israëlische regewl® heeft gisteren haar haald, dat zij het niet is met de evcauatie oi VN-vlag van de PLO-< ders uit Tripoli. Ij geeft garanties voor vrije doorvaart van de geveer 4.000 Arafat! trouwen uit de Noord nese havenstad. Dit h de woordvoerder van Israëlische regering j ren bekendgemaakt. Op diplomatiek ni vindt er koortsachtige I tiviteit plaats om IsraaT te brengen van zijn v« tegen de evacuatie. T gesn kranten in R| heeft de Italiaanse ré ring een vrachtschip ij Tripoli gestuurd omKgjiyj zwaar gewonden PT stijnse strijders uit Tri te evacueren. pen ide i jan sH h n S jse S ,hake Het voordeel van tionale militaire eenheidP de plaatselijke bevolking!1, regering in Beiroet er algemeen wat vriendelijk te genover staan. Israël Spam situatie minder >EI gc van handelen genieten noordelijke veiligheii maar daar staat tegeno> de aanwezigheid van eijbezc ternationaal leger wat prestige geeft aan de ij sche oplossing. \U1 Libanese leger Voor het Libanese legerj, het zuiden geen rol wegj In de alleen op papier b< de Libanees-Israëlische eenkomst is sprake van komstige legering van Libanese brigades in hi den van Libanon, ma schuift die regeling als - listisch terzijde. „Het hel he banese leger telt momjtrur nog maar twee brigadjkeir daarvan is er een nog nie rationeel. Gemayel voi niets voor die twee briga, ver van zijn eigen palerse te sturen, zeker niet zo^t^ei Syrië zo machtig is". Het extra risico dat Isrj vermijdelijk loopt na ei tocht uit Libanon, dienj gens het plan te wordi perkt door een doeltrt afschrikkingssysteem, zal daarmee waarsi stilzwijgend akkoord omdat het belang heeft raël's vertrek uit Libanol Volgens Nir kan het plaj als dat door het institi ontworpen, binnen zes maanden worden uitgei Het wordt tijd, zegt Nir, c regering duidelijk maakPro zij in Libanon van plaient „Wat in de zomer vanM^i nog kon, is nu, anderhalfer *- later, onmogelijk gewoi vo En wat nu nog mogeliieen kan volgend jaar om dei" n wellicht niet meer". fhtet ad bloemen: MINDER KOfc'j ten DE BILT Volgens i KNMI stroomt er morgei len& een matige zuidwester ntgo minder koude lucht naa ter land. In de middag ka lie temperatuur tot circa 6 g Nïr oplopen. Er kan mogelijl n een enkele bui vallen. da0 Ook op iets langere termi ie t zachte lucht van de O nde naar onze omgeving str< ora' Ten zuiden van Groenlar jten vond zich vandaag een j diepe depressie. Deze plaatst zich naar IJsland boven de Britse Eilander ld L sterke zuidwestelijke stro var tot ontwikkeling komt. den breidt zich naar onze o schi ving uit. Daarbij wordt donl bewolking verwacht me> so en dan regen of motrege Cap W«r Max Min lamp lamp Deelen Vlissingen geh b e O'

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2