Fides Pacta nderuit bij andskampioen Knappe eindsprint baat Ons Eiland AZC/Microlife haalt De Zijl/LGB in BLITZ VERMORZELT ÏROTTERS: 124-60 PHILIDOR VERGOOIT WINST IN LAATSTE KWARTIER Maarten van Gent weer aan de slag SPQRTTRIBLHME MAANDAG 12 DECEMBER 1988 &VLV verslaat Uphense Boys fOORSCHOTEN SVLV ond het eigen voetbalveld og best bespeelbaar en laste stermiddag een oefenwed- •f rijd in tegen tweedeklasser P lphense Boys. Drie doelpun- .J n van Peter Tegelaar bezorg- (n de Voorschotenaren een 'tih lier Jol ;aie 3-2 zege. SVLV stond al san ,or rust °P voorsProng (1-0). "jaar werd door scores van tes van Vliet en Henny van iay ingehaald: 1-2. Tegelaar Ite de vierdeklasser daarna v° ch nog op winst door de hat- ^gick vol te maken, ijl LEIDEN De vijfde ronde van de KNSB- competitie zal menige Leidse schaker nog lang in het geheugen gegrift staan. Philidor 1 had de twee matchpunten tegen HSG 1 ei genlijk al geteld, maar verslikte zich nog in het staartje van de wedstrijd. Notabene oud- Philidor speler Hans Kuyf zorgde ervoor dat het verlies van zijn nieuwe baas slechts tot eén punt beperkt bleef. LSG 1. dat in de eerste klasse A als favoriet van start ging, schijnt elk zelfvertrouwen verloren te heb ben. De nederlaag van afgelopen zaterdag tegen Desisco/WGM 2 heeft het team zelfs op eén van de onderste plaatsten gebracht. Voor Philidor 2 was het vechten tegen de bierkaai. Tal was gewoon veel te sterk. De thuiswedstrijd van Philidor 1 tegen HSG 1 begon heel rustig. Wim de Kok ruil de de dames en binnen twee uur was de vrede met Jan Boekelman getekend. Ook RAG de Graaff en van Loon hielden het te gen respectievelijk Paul Boersma en van de Wey snel voor gezien. De volgende uitsla gen lieten op zich wachten tot vlak voor de eerste tijdcontrole. In deze fase toonde Phi lidor zich duidelijk sterker en leek een be slissende voorsprong te gaan nemen. Nico Kuyf ontfutselde zijn tegenstander een vol stuk en Joop Piket zette zijn team vervol gens op 3.5-1.5. De nederlaag van invalster Heieen de Greef zorgde even voor een klei ne terugval, maar de situatie aan de overige borden was zo rooskleurig, dat er zelfs al een safety-play genomen kon worden. Mar cel Piket kreeg opdracht in betere stelling remise aan te bieden en Bert Enklaar accep teerde dankbaar. Landsman kon zich, zoals verwacht, niet meer bevrijden uit het mat- net dat Henk van Maaren voor hem gespan nen had (5-3) en het wachten was nu op het volgende halfje. Welnu, dat kwam niet. Piet Bakker wilde perse binnen en forceerde zijn stelling, terwijl Lex Jongsma eerst zijn twee pluspionnen verloor en zich daarna nog door Hans Kuyf mat liet zetten ook (5- 5). Ondanks deze kleine tegenslag is Phili dor 1 een plaats geklommen en voert nu, achter Eindhoven, het peleton achtervolgers aan. Wat een aantal spelers van LSG 1 de laatste tijd bezield, is met geen pen te beschrijven. Tegen het onderaanstaande Desisco/WGM 2 werd voor de derde maal dit seizoen een ne derlaag geleden en boze tongen spreken zelfs al over degradatiegevaar. Zover zal het wel niet komen als de spelers tenminste op. tijd hun vertrouwde vorm terugvinden. Za terdag was die in elk geval nog niet aanwe zig. Henk van Putten mocht blij zijn dat hij na amper 13 zetten met wit nog remise kreeg, terwijl Leon Konings zijn stelling in de helft van dit aantal al in een ruïne ver anderd had. Klaas Hagendijk kreeg een stuk in de schoot geworpen, maar had hiermee niet genoeg om zelfs maar remise te maken. Voor Ruud Mieremet viel in tijdnood het doek: mat of dameverlies. Steunpilaren Charles Kuijpers en Dierk Sikkel wisten de achterstand tot 3.5-2.5 terug te brengen, waarmee de «trijd nog enigzinds open bleef. Toen Wim Heemskerk echter uit zijn hui zenhoog gewonnen stelling niet meer dan een halfje kon halen en Jofgen Henseler zijn betere stand zelfs helemaal uit handen gaf. was de strijd gestreden. Kees van Zijp- mocht nog wel een slecht-staand eindspel winnen, maar het pot-remise eindspel van Tjaco Ossewaarde was met geen mogelijk heid meer te winnen (5.5-4.5). Voor Philidor 2 begint het degradatiespook steeds duidelijkere vormen aan te nemen. Met drie invallers was er geen kruid gewas sen tegen de overmacht van Tal, waardoor het team nog steeds op twee matchpunten staat. Afgezien van de remises van Simon Vergeer en Leen van Ofwegen was er al leen voor Ton Kohlbeck een vol punt weg gelegd. Alle andere Philidorianen kregen een nul aan hun broek (2-8). Met onder -ahV deren nog Koningsclub Bergen op het pro- gramma ziet het er bijzonder somber uit. ELFT Het zit Fides Pacta Hdusverre niet erg mee in de jofdklasse. Zij werd in vier ïdstrijden nooit echt wegge leid, maar kon slechts één int binnenslepen. Ook in de 'leurt tegen Fortuna werd beeld bevestigd: de debu- Ifit bracht de landskampioen nig in verlegenheid, zonder iets wijzer van te worden: "i verlies. j de eerste helft kon Fides ita niet in haar spel komen. ]j was ongetwijfeld onder de (druk van de ambiance van lorthal Buitenhof, waar zo'n jizend luidruchtige toeschou- ers de tribunes vulden. Bo vendien kreeg zij te kampen met een lengte-tekort, omdat Fortuna in De Lyser en Preu- ninger boomlange spelers be zat. Het gevolg was, dat de Leidenaren al gauw op achter stand kwamen en bij 84 de kleedkamers weer konden op zoeken. Na de pauze verscheen Dick Onderwater in de aanval voor Hennie Piket. Direct erop maakte Robin Sommeling 8 5, maar zijn vreugde was van korte duur. Wegens duwen van Patricia Gdttmer werd een treffer van Onderwater geannuleerd en Sommeling wond zich zó op. dat hij door scheidsrechter Visser werd op geschreven. Hoe dan ook, de Bos-brigade speelde nu met meer pressie, waardoor de hui dige zaalkampioen gedwongen werd tot rondspelen. Trainer Van Zee van de Delftse top- formatie verklaarde later cri- tisch: „Fides Pacta speelde niet om te winnen. We gaan die jongens toch niet helpen gelijk te komen". Het ontbrak de Leidse acht aan kracht om dit angstvallige tegenspel af te straffen, zodat de wedstrijd al lengs vervlakte. Het eindsig naal volgde bij 95, waarbij Robin Sommeling (3) en Hen nie Piket (2) de vijf tegenpun- ten lieten registreren. Votter Gerard van den Berg (14) maakt het Dick Koornneef van Blitz (11) flink lastig. Aiverigens zou Blitz zonder het geringste probleem triomferen. ns EIDEN Het vrouwen isketbalteam van MSV ^,erd in Nijmegen slacht- i fer van het de laatste eken enorm op dreef ikaande Cheetah (56-53). JSV-dames kon lang ge- Jke tred houden tegen g0!)ploper Cangeroes, maar •klaJhoot uiteidelijk iets te- >rt: 79-70. Het Voorscho- omnse Blitz liet geen spaan iel van Nutsspaarbank otters 124-60. Bij het gel aagse Argus legde het ima debuterende BVO it weer eens net af, dit- al baal werd het 58-53. Lei- ree (rdorp troefde Hage- Ears/SL in de slotfase af 982 '"87). Net zoals de da- ïpos es van MSV, verging het i ooj i heren van deze Noord jijkse club niet best. rasshoppers hield Bin- inland ver achter zich. bacl ?iden speelde onver- pcht sterk bij top drie oeg OSG, maar verloor ch: 66-42. alva t aaktf1 gemis van international a Bröring lijkt MSV te an opbreken. In Nijmegen ird tegen Cheetah ver on- ang r de maat gepresteerd. Na ipini n 33-29 ruststand werd het ver -53, vooral omdat er slecht vust&rd verdedigd. Slechts Ti ke Vos (17 punten tegen verd kon op een goede wed- "ijd terugkijken. De full- urt man-to-man die i ver JSV-dames bij Cangeroes n k|voerde, had tot gevolg dat ploeg lang op gelijke hoogte kon blijven. Na tien minuten in de tweede helft schakelde de Utrechtse kop loper echter van zone over op man-to-man hetgeen de Leidse scoringsmachine deed stokken. Via 68-56 werd het 79-70. Irene Wouters was met 24 punten het produc tiefst' voor de goed spelende Leidse formatie. Gezien de eindscore (124-60) hoeft het geen betoog dat Blitz verre weg de meerdere was van Trotters. Ook al omdat het sterk spelende Blitz een be labberd acterend Trotters te genover zich wist. Na 7 mi nuten al zag het er voor Trotters matig uit (17-8), na 14 minuten naderde de ploeg nog eenmaal enigszins (27- 20). Daarmee was het ver haal in feite uit. ook Wim van Niekerk (een goede be kende van Blitz-coach Kal lenberg) maakte weinig klaar (8 punten). Na 57-28 bij rust kwam het eind bij 124- 60. Topscorers van Blitz wa ren Ton Kallenberg (27), Rolf van Oort (22) en Dick Koornneef (21). Een goed ge speelde wedstrijd leverde BVO, in de zestiende minuut van de tweede rondgang, een 44-49 voorsprong op. Jeroen van Leeuwen hield Peter- Paul Maassen behoorlijk in bedwang, en ook alle andere spelers acteerden aardig. In een heksenketél werd het van 52-53 echter toch nog 58- 53. Het geroutineerde Hage- naars/SL moest het ook te gen Leiderdorp afleggen. Al na tien minuten leek het pleit beslecht (13-24), maar de uitgekookte Schoonho- vense ploeg was bij rust te rug: 29-33. Bij 57-56 (halver wege de tweede helft) haalde Leiderdorp de bezem door de partij. Aan de overduidelijke 67-87 zege droegen als top scorer Robert-Jan en Marcel Rijsbergen (elk 20), Ton Pau- lides (17) en Marcel Somme ling (16) hun steentje bij. Pas na overschakeling op een man-to-man-verdediging verging Grasshoppers goed tegen Binnenland uit Baren- drecht. Toen het.fysiek ster ke Binnenland na de pauze (35-30) in foutenlast kwam en zich tot een zone beperk te, werd dat verdedigings- blok door Grasshoppers vol ledig aan flarden geschoten: 82-55. Bij OSG kwam Lei den onverwacht sterk voor de dag. Voor de pauze leidde een verdedigend èn aanval lend sterke prestatie van de ploeg van Tirke Karim tot een 36-27 score. Omdat de aanval vervolgens ietwat stagneerde liep het verschil nog op tot een 66-42 neder laag. Bij Leiden scoorde uit blinkster Annemarie Meijer 15 punten en droeg Hanneke Vreeburg 11 punten bij. Ook de heren van MSV moesten het onderspit delven tegen OSG. De Noordwijkers had den dat overigens geheel aan zichzelf te wijten. Coach Krauwel kwalificeerde de na een 34-40 ruststand met 70-61 verloren gegane wedstrijd als „gigantisch slecht". Slechts Evert Jan van der Plas (16 punten), Peter Goosen (16 punten) en Rik Driessen werden na afloop door Krau wel in de armen gesloten. LEIDEN Het meren deel van de Leidse korf- baltop had dit weekeinde met tegenslagen te kam pen. Fides Pacta en TOP leden schlemielige neder lagen, terwijl Pernix in het geheel niet speelde. De overgangsklasser werd een reis naar Win- sum bespaard, omdat de plaatselijke sporthal door slechte electrische bedra ding onveilig werd be vonden. Opnieuw vormde Zuiderkwartier een uit zondering, want zij won haar eerste wedstrijd. Tweedeklassers Ons Eiland en De Danaïden verloren hun eerste pun ten, en in de derde klasse won Tempo de derby te gen Crescendo. Met 87 leed TOP een onge lukkige nederlaag tegen Ani mo, dat erg fysiek korfbal speelde. Dit hinderde de spe- lopbouw van de Sassenhei- mers mateloos, maar de scheidsrechter had er weinig oog voor. Mede hierdoor had den de bezoekers alleen even na rust een voorsprong (45); verder gaf de thuisclub het scoreverloop aan. Tot 7—7 ging de strijd gelijk op, maar in de slotfase forceerden de Zeeuwen alsnog de beslissing. Hierdoor werden treffers van Karin Baak, José van der Berg, Heieen Simmelink, Stella van der Zaag, Egbert Dijkstra, Sjoerd van der Klauw en invaller Anne van der Zaag grotendeels van hun waarde beroofd. Gedreven door de slechte re sultaten had Zuiderkwartier haar achttal veranderd: Carla Akse en Dirk-Jan de Kreek maakten plaats voor Kitty van der Mark en Erik van Lunteren. De Leidse formatie had in zoverre baat van deze wissels, dat zij met 108 zege vierde over Achilles. Belang rijk was vooral, dat zij hard bleef werken voor een goed resultaat, ondanks het feit dat Achilles steeds een voor sprong nam. De beloning werd geïnd in de slotfase, toen de blauw-gelen de stand van 78 in 108 deden om slaan. Dat was de verdienste van Dick Derksen (3), Rens Henze (3), Erik van Lunteren (2), Ineke de Hertog en Wil de Wit, want zij maakten de on misbare goals. Ondanks een indrukwekken de eindspurt kon Ons Eiland het (eerste) verlies tegen De Meervogels niet meer afwen den: 15—14. De Leidenaren werden vooral door de Zoe- termeerse dames, goed voor zo'n zeven treffers, overvleu- feld. Niettemin werd een 14 -achterstand 'bijna nog goed gemaakt door toedoen van Barry van Duyn (5), Olga Soudan, Rob en Huib Hassel- bach, die alle drie driemaal raak schoten. Met uitgekiend korfbal zette Fiks Oranje Wit in de eerste helft op een 81 achterstand. TEMPO DE STERKSTE IN DERBY MET CRESCENDO De Dordtse koploper richtte zich echter ferm op (96), zo dat de thuisclub nog danig op haar tellen moest passen. Dat ging haar uitstekend af, want er werd met 127 gewonnen, waarbij Theo Vreeken (4), Dirk-Jan Elzenga (3), Sandra van Gelderen (2), Jacqueline Anholts, Reinetta de Mooy en Diederick van Veen het do zijn vulden. Slechts uit een strafworp kon De Danaïden scoren in de tweede helft, wat haar tegen DKC een punt kostte: 6—6. De ploeg van Hans van Huis stond bij rust 5—3 voor, maar in het vervolg werd zij ach terhaald door de Delftenaren, die door Wim van Huis gecoa- ched worden. In deze broe derstrijd verdeelden Cees Christiaanse, Hans van der Leek en Erik Peters op eerlij ke manier de hele produktie. Lange tijd hield De Algeme ne gelijke tred met KVR, maar voor rust raakte zij twee doelpunten los (75). Dit gat bleek in de tweede helft ono verbrugbaar, alle goede be doelingen ten spijt. Daardoor werd er met 119 verloren en die negen treffers waren van Wim van Vliet (3), Anne- mieke Keereweer, Martin Fi- lippo en Ruud Swaak, die al lemaal tweemaal de Rijswijk- se korf doorboorden. „Een plaats in de midden moot, lekker anoniem", voor spelde De Haas, coach van velocitas, bij de start van dit seizoen. Hij schatte zijn volge lingen te laag in, want zij staan na de 138 winst op Merwede op de eerste plaats. Dat was te danken aan de schotvaardigheid, die ten toon werd gesteld door Ron Goud smit (4), Jeroen van Driel (3), Aad van Poelgeest (3), Leon Brouwers (2) en Toos van Poelgeest. Voorlopig voert Tempo onge slagen de ranglijst aan, naat zij de streekderby tegen Cres cendo met 45 won. Het was qua korfbal geen topper, want in het eerste half uur werd een veelzeggende 21 score bereikt. Na de pauze won het duel aan amusementswaarde, omdat er in elk geval meer doelpunten vielen. Geruime tijd behield Crescendo het ini tiatief (31 en 43), maar in de slotfase liep Tempo haar toch voorbij. Vijf minuten voor tijd vervaardigde Ernst van Hooidonk zijn tweede, en naar bleek de winnende tref fer. Voor de bezoekers waren voorts Tinja van der Bosch, Erica Hardam en Aad Haags man trefzeker, terwijl de ver liezers troost moesten putten uit geslaagde acties van Mar lies Brouwer, Liesbeth Kok, Peter Baak en Alphons Cor- nelissen. Een halve misstap beging runner-up Fluks, dat een punt aan GKV (Hg) afstond via de bereikte 99. Trainer Van Vliet had wijzigingen in de opstelling aangebracht, met als ongedacht gevolg dat geen van beide vakken echt draaiden. Het gelijke spel werd bereikt door toedoen van Nel Hordijk (3), Kees Im- thorn (2), Anne Passchier (2), Marleen Passchier en Aad van Drongelen. Steeds weer verslikte KNS zich in het voorverdedigen van ALO en dat brak haar zuur op. Na rust (53) raakte zij immers kansloos los van de". Haagse titelpretendent, die- met 128 de punten incas- - seerde. Dat konden goals van Sandra Ligtvoet, Peter Sie~- bers en Peter Zitman (allen driemaal) en die van Hans Kooien en Rudolf Ligtvoet niet voorkomen. MICHEL VAN GENT Ria Baak namens Crescendo in balbezit. Erica Hardam's Tempo zou in deze derby aan het langste eind trekken. LEIDEN AZC/Microli fe benutte het waterpolo- weekeinde om zich via twee overwinningen weer naast De Zijl/LGB aan kop van de vaderlandse ereklasse te nestelen. VZC (10-2 zege) en ZIAN/Vi tesse (10-3 overwinning) konden AZC geen mo ment in gevaar brengen. De Zijl/LGB won zelf overigens met 14-9 van Het Ravijn. LZ '86 kwam een klasse lager maar moeizaam tot winst tegen De Amer (8-7), terwijl tweedeklassers Vivax (17- 17 tegen De Vuursche) en Katwijk 7-7 tegen EZPC beide gelijk speelden. DKD verloor het degradatieduel tegen Wiekslag (7-9), de vrou wen van LZ '86 klopten ZIAN/Vitesse: 5-4. Zonder te imponeren heeft AZC zich dit weekeinde langs VZC en ZIAN/Vitesse gespeeld. Dat ZIAN na iden tieke tussenstanden (1-2, 1-4, 1-8) uiteindelijk een treffer meer werd gegund (10-3 om 10-2) was slechts van statis tisch belang. Bij de Alphena- ren bleven Eric Noordegraaf en Ed van Es nog altijd on der de maat. Vormverlies dat echter simpel werd gecom penseerd door de .jongere garde" van AZC, die daarbij ook nog eens sterk werd ge steund door routiniers Ton Buunk en Jan Evert Veer. Zeker in het treffen met ZIAN was Veer gezien zijn vijf doelpunten nadrukkelijk aanwezig. De Zijl/LGB kende eigenlijk alleen in het eerste part moeilijkheden met Het Ravijn. Die eerste periode werd dan ook met een 4-2 achterstand afgeslo ten. Vanaf het moment ech ter dat de Leidenaars gecon centreerder gingen spelen en Stan van Belkum meer scherpte in zijn schot kreeg, was het gedaan met de te genstand van Het Ravijn. Via 4-6 en 7-10 werd de 9-14 overwinning een feit. Stan van Belkum doelpuntte 6x, John van den Bosch 3x. Alex van Belkum (2x), Henk Har- teveld, Martin Vreeburg en Albert Spijker completeer den het totaal. De eerste zege van LZ '86 op een groot veld, kwam pas vlak voor tijd tot stand. Fried Elzinga beslechtte de partij tegen De Amer twintig seconden voor het eindsig naal door de achtste Leidse treffer te laten aantekenen. Met Jan de Graaf als sterke invaller, had LZ overigens lange tijd betrekkelijk kans loos in de strijd gelegen. Het pleit dan ook voor het ka rakter van LZ dat de 4-7 achterstand nog volledig werd weggewerkt. Michel van der Zeeuw en Wim Klumper scoorden 2x, Jan Bakker, Frans van de Brink, De Graaf en Elzinga allen lx. Vivax heeft het gelijkspel tegen De Vuursche volledig aan zichzelf te „danken". Tot driemaal toe gaven de spe lers van Hans Parrel een voorsprong van vier doel punten uit handen, daarmee tevens een kostbaar winst punt verspelend. Jack Frauenfelder, Leo Onderwa ter en Dick van den Bosch scoorden allen 4x. De remise die Katwijk te gen EZPC boekte, wekte meer bewondering. De dit seizoen zo zwak opererende Katwijkers brachten hun in eigen bad nog ongeslagen te genstander zelfs op het rand je van een nederlaag. In de laatste minuut slaagde de thuisclub er echter in alsnog de gelijkmaker te produce ren. Bij Katwijk speelde Hans Parlevliet een sterke wedstrijd: Piet de Vries en Albert van de Plas scoorden beiden 2x. De vrouwenploeg van LZ '86 kende tegen ZIAN/Vitesse lange tijd een numerieke meerderheid, nadat Haagse Alink al in de eerste periode zonder vervanging uit het water was gestuurd. Deson danks slaagden de Leidsen-ei* pas ver in de vierde period^ in (via twee treffers van Anke Chaudron) om de 5-4 zege veilig te stellen. Voor DKD gaat het er zo langzamerhand zeer somber uitzien. De Leiderdorpers verloren nu ook van mede degradatiekandidaat De Wiekslag (7-9), waardoor de kansen op handhaving nu wel erg klein zijn geworden. DKD, dat in Frank Dreef met 4 treffers z'n topscorer had, gaf in dit duel een 7-5 voorsprong uit handen. DEN HELDER De bij Ha- trans weggelopen basketbal- coach Maarten van Gent is het afgelopen weekeinde toch weer aan de slag gegaan in de eredivisie. Van Gent is voorlo pig aangesteld als oefenmees- ter van staartploeg Rotterdam- Zuid, dat coach Marcel Welch woensdag na RZ's elfde neder laag zag vertrekken. Rotter dam-Zuid, woensdag tegen stander van Elmex, verloor za terdagavond overigens op nieuw: in Urk werd het 65-63 voor Kuipers/Orca's. Hoewel de Leidse basketbal lers zelf niet in aktie kwamen werd de positie van de Harre wijn-formatie weer versterkt. Weert leed de derde achter eenvolgende nederlaag (103-81 bij Canadians) en staat nu sa men met Hatrans en Canadi ans al vijf verlieswedstrijden achter op de koploper. Het scheelde overigens maar wei nig of het veel geplaagde Haaksbergen had een zesde nederlaag te pakken. De door ex-Leidenaar Harry Kip gelei de oostelijke ploeg sleepte in Den Helder een magere 86-83 (na 77-77) zege uit de verlen ging. Kip bekende na afloop slapelo ze nachten te hebben van zijn nieuwe ploeg, die onder zijn bewind al vier wedstrijden in de verlengingen heeft doen uitlopen. Haaksbergen heeft de voor zaterdag vastgestelde ontmoeting met Leiden een dag verschoven om geen con currentie aan te hoeven gaan met de voetbalinterland Ne derland-Malta. Landskampioen Nashua boek te een regelmatige 106-79 overwinning bij Werkendam. De stand in de eredivisie is nu als volgt: Leiden 12-24, Den Bosch 12-20, Canadians 14-18, Weert 14-18, Haaksbergen >3- 16, Orca's 13-10, Werkendam 13-6, Den Helder 14-4, RZ lü- '2. k

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15