Record voor Van der Duim i Oudshoorn tilt Mahorokan over de judodrempel Residentie Cup voor het eerst naar Zuid-Holland Franse suprematie t open surfklasse fe Holmes doet afstand van bokstitel SPORTTRIBUIME MAANDAG 12 DECEMBER J Hegemonie van Anjema voorbij AMSTELVEEN Erik van der Pluijm is gisteren in Amstelveen Nederlands squashkampioen geworden. In de finale rekende de 21-jarige Eindhovenaar in vijf games af met de nationale jeugdkampioen tot achttien jaar Raymond Scheffer. De gamestanden waren 9-2, 0-9, 9-2, 6-9 en 9-3. Bij de dames ging de titel naar Ma- riette Remijnse, die in de eindstrijd met 9-5, 4-9, 9-1 en. 9-7 zegevierde over Marietta Peters. De overwinning van Van der Pluijm betekende het einde van de der tienjarige hegemonie van Robert-Jan Anjema, die in Amstelveen vierde werd. De inmiddels 32-jarige Anje ma was in die periode twaalf keer Nederlands kam pioen en dertien keer finalist. Alleen in 1979 was Ric Zandvliet, die dit keer wegens een blessure ontbrak, te sterk voor de Hagenaar. Van der Pluijm werd twee jaar geleden Nederlands jeugdkampioen. Hij speelt voor Dicky Squash in Amsterdam. Bessems naar derde plaats BENDORF De 42-jarige Belgische wereld kampioen Leo Corin heeft afgelopen weekeinde in het Westduitse Bendorf de Europese titel in het kunststoten overgenomen van zijn landge noot Steylaerts. Het is Corin's tweede Europese kampioenschap. Eerder won hij de titel in 1980. Jean Bessems legde na een zwakke start voor de derde achtereenvolgende maal beslag op de der de plaats. Hans de Jager, de tweede Nederlandse vertegen woordiger, die wegens te geringe trainingsarbeid met weinig adspiraties aan het titeltoernooi was, begonnen, eindigde als voorlaatste. Eén plaats hoger zou hem meteen een startbewijs hebben opgeleverd voor de strijd om de wereldtitel, die in Heeswijk-Dinther zal plaatsvinden. Weer wereldtijd zwemmer Gross WUPPERTAL Voor de tweede maal in enkele weken tijd heeft Michael Gross de beste wereldprestatie op de 200 meter vlin derslag (25 meterbaan) verbeterd. Bij de Westduitse clubkampioenschappen in Wuppertal kwam hij ondanks een darm-ca tarre tot een tijd van 1.56.1, waarmee hij 0.1 seconde onder zijn eigen toptijd dook. Bij dezelfde wedstrijden werden nog zes West duitse records verbeterd. Stefan Pfeiffer won de 1500 meter vrije slag in 14.53.7 (na een tussentijd van 8.00.2 op de 800 meter), Stefan Peter was het snelst op de 100 meter rugslag met 57.4 seconden, terwijl bij de da mes Ute Hasse zich onderscheidde op de schoolslagnummers (1.10.6 en 2.32.1). Drents Tiental naar hoofdklasse HOOGEZAND Het Drents Tiental is zater dag in Hooge- zand door een overwinning met 11-9 in de beslis singswedstrijd te gen Groningen kampioen gewor den in de eerste klasse B van dé damcompetitie. Het Drents Tien tal promoveert daardoor naar de hoofdklasse. GOSIER De Franse deelnemers heb ben bij de strijd om de wereldkampioen schappen plankzeilen in de Open Klas se, voor de kust van Guadeloupe, alle ti tels weggesleept. De zege van Gildas Guillerot bij de zwaargewichten stond vrijdag al vast door de diskwalificatie van de Nederlander Stephan van den Berg in de vierde race. Bij de lichtge wichten was Robert Nagy met nog één manche te zeilen al zeker van de eind zege. De eerste vier plaatsen bij de da mes waren voor Francaises, van wie Manuelle Graveline kampioene werd. Van den Berg haalde in de laatste iL che zijn gram. Onder uitstekende K1J standigheden (windkracht 4) bracht deze op zijn naam. Kampioen Guilr eindigde als vierde. Onno Tellier?" hield de derde positie in de algenj9 rangschikking door in de afsluitï race ook als derde te finishen. Joll de Jong leverde in de laatste twee n bij de dames uitstekende prestaties! liet de derde plaats in de zesde vo| door de tweede in de zevende race. de eindstand klom de Nederlandse]10 nog naar een plaats bij de top-vijf. INZELL De opening van het schaatsseizoen op de Westduitse ijsbaan In zeil heeft in het teken ge staan van twee Friezen. Hilbert van der Duim ves tigde op de kleine vier kamp een Nederlands re cord met 162.785 punten. Het oude record stond op naam van Yep Kramer, die vorig seizoen in Davos tot 163.014 punten was ge komen. Juist Kramer moest in Inzeil na twee hfstanden afhaken. Een oude bilspier)blessure be zorgde hem op de 3 kilo meter dermate veel last, dat hij in overleg met coach Boer afzag van de tweede dag. ïn het spoor van Van der Duim, die zijn Nederlandse re cord vergezeld deed gaan van persoonlijke toptijden op de drie kilometer (4.06,59) en de 1500 meter (1.57,94), reed Hein Vergeer naar de tweede plaats. Hij won de 500 meter in 38,94 seconden en deed ook op de overige afstanden, met uitzon dering van de 5000 meter, van zich spreken. Robert Vunde- rink eindigde als zesde en had die positie met name te dan ken aan zijn optreden op de lange afstanden. Van der Duim liet een uitste kende indruk 'achter op alle afstanden en daar gaat het in de allround-afdeling nu een maal om. Hij won ook met overmacht het eindklassement met anderhalve punt voor sprong op Vergeer. De Euro pees kampioen had zaterdag op de 3000 meter, net als Boer, te laat door dat de omstandig heden uitnemend waren en dat een nog scherpere tijd tot de mogelijkheden had be hoord. Boer: „Van der Duim ging weg op een schema van 4.14. Te laat hadden wij in de gaten dat een tijd van rond de 4.04 in de dop zat. In dit sta dium is dat echter niet om over in te zitten. Van der Duim is op de goede weg". De andere Nederlanders, Frits Schalij (negende) en Rolf Si- brandy (twaalfde), konden in Inzeil nog niet meedraaien op het hoogste niveau. Beiden mochte als excuus aanvoeren, dat zij in de voorliggende pe riode een trainingsachterstand opliepen wegens ziekte. Zowel Schalij als Sibrandy moest good-old Hans van Helden, die voor Frankrijk uitkomt, in het eindklassement laten voor gaan. De Noorse schaatsers stelden op de kunstijsbaan Valle Ho- vin in Oslo veel tegenover het Nederlandse geweld. De pres taties van Falk-Larssen en Nyland vielen op de sprint wellicht enigszins tegen. Zij compenseerden dat evenwel ruimschoots op de vijf kilome ter met tijden onder de 7 mi nuten en 10 seconden. Niet al leen deze beide Vikingen haal den uit. Ook Geir Karlstad (7.07,35) en Tom-Erik Oxholm (7.11,43) doken onder de tijden die door de beste Nederlanders in Inzeil werden verwezen lijkt. Het is niet geheel terecht de tijden te vergelijken, omdat weersomstandigheden en de instelling van de schaatsers wezenlijk kunnen verschillen. Een feit is echter, dat het dit weekeinde hard ging en dat dat gegeven interessant is voor de komende ontmoeting in Heerenveen. Bovendien geldt voor de potentiële kandidaten van de kernploeg, dat zij bij vormbehoud min of meer ze ker zijn van een plaats op de Olympische Winterspelen in Serajevo. De mogelijke kandi daten krijgen van het NOC in Heerenveen de kans te bewij zen, dat zij een Olympische plaats waardig zijn. Dames Tjaart Kloosterboer heeft za terdag met zijn damesploeg een omvangrijke trainingspe riode afgerond met de eerste vijf kilometer in dit seizoen. De marathon-afstand voor de allrounders, die overigens nog niet op het Olympische pro gramma in Serajevo staat, le verde op de kunstijsbaan in Alkmaar een overwinning op voor Ria Visser in 8 minuten en 18,6 seconden. Thea Lim- bach werd tweede in 8.21,2 en Ineke Kooiman bezette de der de plaats in 8.21,3. Kloosterboer was in totaliteit tevreden met de verrichtingen van zijn dames, die de 5.000 meter op een „vlak" schema moesten rijden. „Dat is gelukt op Ina Steenbruggen na. Voor haar geldt het excuus, dat zij herstellende is van een spi- t-aanval. De tijden vallen te gen, omdat de weersomstan digheden te wisselvallig waren en omdat een zware trainings periode net is afgesloten", ver duidelijkte de ClOS-leraar, die deze week met Visser, Lim- bach, Boorsma en Steenbrug gen naar Inzeil vertrekt. Hilbert van der Duim bewees in vorm te zijn door in Inzeil een record te rijden op de kleine vierkamp. (Van onze verslaggever) DEN HAAG Het ge west Zuid-Holland van de KNSB zit duidelijk in de lift bij het langebaan schaatsen. Voor het eerst in de tienjarige geschiede nis van de Residentie Cup werd deze juniorenklas- sieker afgelopen zaterdag op De Uithof met 260.159 punten door Zuid-Holland gewonnen. Drente kwam met 260.529 op de tweede plaats voor Noord-Hollan d/Utrecht met 264.956 punten. Vorig jaar kwam de Residentie Cup terecht bij Drenthe, voor Zuid- Holland en Friesland. Nu moest Friesland achter Gelderland, Groningen en Overijssel genoegen ne men met een achtste en laatste plaats. De Zuidhollandse ploeg be stond uit Henri Kraaijenbos (Bleiswijk), Jan van de Ploeg (Noorden), Jac Orie (Den; Haag) en Mario den Braber (Zoetermeer). Op de 500 meter moest de zeventienjarige Hen ri Kraaienbos genoegen ne men met een zevende plaats in 42.81. Deze afstand werd ge wonnen door Koen Wijlens in 41.92. In de uitstekende tijd van 2.08.54 zegevierde Henri Kraaijenbos op de 1500 meter voor de Drent Herbert Dijk stra (2.10.22) en de Groninger Gerard Kempers (2.10.86). In het eindklassement kwam Henri Kraaijenbos tot 85.656 punten, voor Henk Groen (85.930) en Herbert Dijkstra (86.056). De eerste plaats van Kraaijenbos, de vijfde van Jan van der Ploeg, de negende van Mario den Braber en de twaalfde van Jac Orie brach ten Zuid-Holland de Residen tie Cup. de j inviduele wedstrijd op het programma. De twee leden van Jong Oranje deden hun plicht. De zeventienjarige Griet Mulder uit Ureterp zege vierde op de 500 meter in 45,41 voor de Rijnsburgse Jolanda Grimbergen 45.67. Ook op de 1500 meter kon Griet Mulder met 2.26.86 Jolanda Grimber gen (2.28.04) voor blijven. Voor Jolanda Grimbergen was de tweede plaats in het eindklas sement achter Griet Mulder een uitstekende prestatie. Ze deed immers als C-juniore mee aan een wedstrijd voor B-ju nioren. Sportwereld LUZERN De damesploeg van de Nederlandse Katholie ke Gymnastiek Bond heeft een drie-landenwedstrijd te gen België (170,15) en West- -Duitsland (155,50) gewonnen met een totaal van 171,30 pun ten. EDE De Hazenkamp uit Nijmegen is Nederlands club kampioen turnen bij de dames feworden. Voor De Hazen- amp verzamelden Miriam Ei- genhuysen, Dany Verstegen en Tanja van de Schoor een totaal van 102,85 punten. DOO uit Uitrecht eindigde als twee de en ASTT uit Eindhoven be zette de derde plaats. SAO PAULO De Brazili aanse autocoureur Ayrton Senna, afgelopen seizoen Eu ropees kampioen formule 3, heeft een contract getekend bij de Britse formule 1-renstal To- leman. OOST BERLIJN Marita Koch (atletiek) en Uwe Raab (wielrennen) zijn in Oost- -Duitsland gekozen tot sport- dees Horst Bulau heeft zater dag de eerste wedstrijd voor de wereldbeker skispringen (70 meter- schans) gewonnen voor de Fin Matti Nykanen en de Noor Veggard Oppas. VAL D'ISERE De Zwitser se Erika Hess heeft gisteren in Val d'Isère de reuzenslalom, meetellend voor de wereldbe ker, gewonnen voor de Fran- caise Perrine Pelen en Hanni Wenzel uit Liechtenstein. JAKARTA De Verenigde Staten heeft het golftoernooi om de wereldbeker gewonnen voor Canada en Australië. TILBURG Fanda Israel (Grave) en Eric Kok (Haar lem) hebben de hoofdprijzen tijdens de open nationale titel strijd bowling veroverd. HELSINKI De Sovjet-Unie is wereldkampioen zaalhand bal bij de jongens geworden. In de finale werd Oost Duits- landmet 32-17 verslagen. AMSTERDAM Nederland heeft de interland shorttrack tegen Groot-Brittannië met 7l- 64 gewonnen. Menno en Ger Boelsma wonnen respectieve lijk de 1000 meter (1.41,37) en lijk ISftO p n 37 R9> Vervolg van eerste pagina sportbijlage DEN HAAG Coach Koos Henneveld was in Overbosch dolgelukkig met de nationale judotitel van zijn club Mahorokan. „Zoiets hoop je, je droomt ervan. Tweemaal haalden we brons, vorig jaar had den we niets. Alleen bij de jeugdkampioenschap pen werden we achtmaal nationaal kampioen". En de seniorentitel werd di rect gevierd. Bij terugkeer Dn illdrtka'c Sooilor on Von r|. in Maassluis was het club lokaal al versierd, vorm den alle leden en suppor ters een erehaag en ont brak ook het gemeentebe stuur met voorop wethou der mevrouw Coenen niet. Negentig porties „Chinees" en ontelbare drankjes hielpen de aan wezigen de avond en de nacht door. Een volwassen feest voor jon ge prestaties, want met zijn jeugd heeft Mahorokan duide lijk de toekomst. Op de Haagse zwaargewicht Barry Ouds hoorn na, is de tienmans-selec- tie pure eigen kweek, met Jaco Quist (16) als jongste ju doka. Hij hoefde echter niet te worden ingezet. In de vijfmans-teamwedstrij den bereikte Mahorokan via zeges op Ken AM JU, Vos en Judo Ryu Nijmegen (derde) de eindstrijd. Daarin trof de ploeg uit Masssluis niet zoals ver wacht titelhouder sportschool Ooms (nu slechts brons on danks de nummer twee van de wereld, Wil Wilhelm), maar het zeker niet minder gevrees de Hoogvliet. Hoogvliet had Ooms met 3-2 verslagen dank zij vooral de overwinning (tot 86 kg) van Arnold van der Vlist op de gerenommeerdere Bert Verhoeven. Clubbelangen wegen altijd erg zwaar en dus heerste op de volle tribunes en bij de toekij kende judoka's grote spanning met zich ontladende emoties bij elk gevecht. RliHnenArt M-V,nrnl/-,n Barry Oudshoorn en Leo van Oosten in hun onderlinge partij, die door de Hagenaar zou worden gewonnen. Foto's Milan Konvalinka. direct al de eerste klap uit (12-7) zelfs een nederlaag met toen de 17-jarige lichtgewicht klein voordeel (koka) zou kun- Marcel van de Water 7-0 nen verloorloven zonder zijn scoorde tegen Rob Hoogendijk. jongere makkers te duperen. Hoogvliet kwam door Hans Hoogendijk weer langszij (7-0 tegen de 18-jarige Nico Boel- rijk). De zoon van Koos Hen neveld, nationaal kampioen Rob Henneveld (20) boekte vervolgens op Rob van der Vlist met een groot voordeel (yuko) een naar later bleek beslissende zege met 5-0. Judoreus De judoreus deed tegen Leo van Oosten, de zoon van de bondsvoorzitter, meer dan van hem werd verwacht. Hij hield zijn strijd op onbeslist, nadat eerst Van Oosten en daarna hijzelf strafpunten had gekre gen (chui tegen chui). En dus sprong alles wat Maassluis een Want zijn ploeggenoot Martin warm hart toedroeg richting niets meer, m'n benen zwaai den heen en weer. Maar je moet doorgaan, tactisch judoën in het belang van je team. En geweldig hè, zoals Koos Hen neveld je kan motiveren. „Doorgaan, blijven doorgaan" riep hij maar steeds en dan ga Speyer (18) hield een „onbe slist" over aan zijn gevecht te- plafond en vervolgens boven op elkaar. schreeuwde moeiteloos boven het getik van de chro nometer uit! Barry Oudshoorn zei wel te betreuren dat er zo weinig goede judoclubs waren. „En er zijn helemaal weinig zwaarge wichten", verzuchtte de jonge man die zelf dank zij extra halter-training in drie maan den tijd zijn lichaamsgewcicht van 100 op 120 kilo bracht. „In januari moet daarom ik een goede kans hebben de titel alle categorieën te winnen. Maar de titel in maart bij de kampi oenschappen per gewicht vind FUKUOKA Irene de Kok heeft zaterdag in een sterk bezet ik belangrijker". Dan is de internationaal judotoernooi in Fukuoka, waar alle wereldkam- concurrentie namelijk weer pioenen van vorig jaar waren utgenodigd, de eerste plaats be- compleet, want in januari zijn haald in de klasse tot 66 kilogram. Ze hield de Japanse Shinobu bijvoorbeeld Wil Wilhelm en Kando één minuut en 24 seconden in een armklem. De Ameri- Leo van Oosten in Japan voor kaanse Castro versloeg in de halve eindstrijd boven de 72 kilo- het beroemde Kano-toernooi gran Marjolein van Unen door een houdgreep op ippon. In de en ontbreekt ook open-titel- klasse tot 72 kilogram kon ex-wereldkampioene Anita Staps niet verdediger Jan Rapmund jr, op de mat komen. Ze had vrijdag tijdens de training een teen die zeer recent aan zijn schou- gebroken. Op de tweede dag behaalde Marjolein van Unen haar der is geopereerd. TTTPDTlT AV T A M?FV gen Arnold van der Vlist, Barry Oudshoorn was bere- waardoor in de categorie alles trots, maar volkomen leeg: „Ik boven 86 kg Barry Oudshoorn zat conditioneel helemaal stuk. (22) zich bij de teamstand 2-1 Ik zag en voelde op het laatst Goud voor Irene de Kok in judostrijd Indoortitel 1 voor Harren ROTTERDAM Ab Haf heeft gisteren in het Spoil leis Ahoy' een indrukwek) de overwinning behaald iri indoor-kampioenschap kl} mentswedstrijd over 28 k meter. Met Ralph Greufl veroverde Harren een rl voorsprong op het veld,]* vendien verzamelde hij meeste punten in de kl<j mentssprints. Ron Groen digde als derde. Mieke Havik, die in het terdamse sportpaleis al hel reld-indoorrecord voor d; over 100 kilometer op naam bracht, veroverde ren de omniumtitel bij de mes. Connie Meijer, het ste de in de af val wedstrijd, meter met staande start eitc. achtervolging als tweede ter de sterke Edamse. De s de plaats in het omniumkee pioenschap was voor We1" Lisser. j Tijdens de achtervolging beterde Mieke Havik Ahoy' record op de achter ging. Zij reed de 3000 mete 3 minuten 59,87 seconden, -honderdste van een seco sneller dan de vorige ree ct houdster Keetie Van Oosi -Hage, die op 2 oktober jjr op 3.59,92 was uitgekomen or »iz en :ll LAS VEGAS La Holmes doet afstand zijn wereldtitel bokser het zwaargewicht (volg de versie van de Wc Boxing Council), maakte de 34-jarige Ai rikaan gisteren tijdens vergadering van het stuur van de WBC in C sars Palace in Las Ve bekend. Holmes is vijf jaar wereldkampij geweest. Holmes, die toch al van i was binnen afzienbare tijdl rug te treden, kwam tot versnelde besluit omdat bestuur van de WBC st£ maatregelen tegen hem nemen. De titelhouder weif de namelijk in een gevech(€ gen de officiële Amerika» uitdager Greg Page uit ter men. Holmes zei tevens dato lid zou worden van de pasl gerichte International Bor Federation. Daarop verklad de WBC de titel vacant) kondigde een gevecht om opvolging van Holmes aan sen Page en een andere AL rikaan, Tim Witherspoon.f treffen zou in februari gel£ den moeten worden. Sugar Ray Leonard zal volgend jaar zijn rentree ken in de boksring. De -wereldkampioen in het i tergewicht zette in 1982 punt achter zijn imp loopbaan vanwege een c sel. Inmiddels heeft hij een geslaagde operatieve k greep het zicht in dat oog i ledig terug. Leonard namr besluit voor een comebaclf een exhibitie-partij op f luchtmachtbasis Andrews. De Italiaanse bokser Salv; la Serra is in coma geraak! dat hij zaterdagavond een tij winnend had afgeslotei 25-jarige bantamgewicht, de op de nationale ranj, versloeg Maurizio LupiniJ f>unten. Kort na afloop vei a Serra echter het bewus! Gisterochtend vroeg were dens een operatie in het kenhuis een bloedprop uit voorhoofd van la Serra vei) derd. Hierna trad een '01

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14