Wïlander in Voetspoor Borg Zesde turntitel /oor Pro Patria VERRASSINGEN IN HILVERSUM Henk van Spanje ontgroeit eigenland ISPORTTRIBUNE HANDBALSTERS SPOOR BIJSTER Kasparov stapje verder Stamsnijder oppermachtig MAANDAG 12 DECEMBER 1983 ckie Ickx olongeert wereldtitel jHANNESBURG De Belgische au- 'ri'ï oureur Jackie Ickx heeft zaterdag op Kyalami-circuit bij Johannesburg i wereldtitel endurance geprolon- <rd. De Belg eindigde in de zevende laatste wedstrijd voor het lange-af- ndkampioenschap in een Porsche i met zijnploeggenoot Jochen Mass ij Dl) als derde. Die klassering in een dstrijd over 1000 kilometer was vol- >nde voor prolongatie van de titel, wedstrijd werd gewonnen door de gelsman Derek Bell. die met de estduitser Stefan Bellof eveneens in 38 1 Porsche 956 reed. Bell werd tweede de strijd om de wereldtitel. De Ne- ■lander Jan Lammers eindigde daar- als zevende. o.oc n Zwitserse amazone omgekomen MÜNSINGEN De Zwitserse dres- suurwereld heeft dit weekeinde een zware klap gekregen door het dramati sche overlijden van Claire Koch. De 52-jarige amazone uit Muensingen overleed gisteren in een ziekenhuis aan de zware inwendige verwondingen, die ze een dag eerder in de training had opgelopen. Claire Koch was toen bij een valpartij, een zeldzaamheid in de dressuur, onder haar paard Beau Geste terecht gekomen. Ze behoorde in 1982 in Lausanne tot de Zwitserse ploeg, die tijdens de wereldtitelstrijd de zilveren medaille veroverde. Blok kiest 16 spelers ZEIST Coach Ger Blok heeft de selectie van zestien spelers samengesteld voor het Olympi sche voetbalelftal, dat zaterdag in Mostar een kwalificatiewedstrijd speelt tegen Joegoslavië. De groep vertrekt vandaag. In verband met de winterstop in het betaalde voetbal maakt Blok van de gelegenheid gebruik zijn spelersgroep in een wat aangenamer temperatuuur op het tref fen voor te bereiden. De selectie ziet er als volgt uit: Doel: Sjaak Storm (Ajax) en Andre van Gerven (Fortuna S.) Veld: Wim Koevermans (Fortuna S.), Wilbert Suvrijn (Fortuna S.), Rene Maessen (Fortuna S), Fred Rutten (FC Twente), Evert Blcuming (FC Twente), Gert Kruis (Fc Utrecht), Rob de Wit (FC Utrecht), Theo Keukens (Fc Groningen), André Hoekstra (Feyenoord), Martin Haar (AZ'67), Joop Böckling (Haarlem). Rene Eykelkamp (Go Ahead Eagles), Jacques den Bakker (DS'79) en Cor Lems (DS'79). Zes Amerikanen willen in race America's Cup PERTH Zes Amerikaanse jachtclubs hebben interesse getoond voor deelne ming aan de wedstrijden om de „Ame rica's Cup", die begin februari 1987 voor de kust van Fremantle (Australië) worden gehouden. De voorzitter van de Koninklijke Perth Jachtclub (RPYC), Peter Dalziell, verklaarde dat de New York Yacht Club, die de belangrijkste zeezeil-trofee afgelopen september na 132 jaar verloor aan de Australia II, verklaard heeft zich te zullen inschrij ven voor de volgende editie. De andere vijf vermoedelijke uitdagers zijn de jachtclubs uit San Diego, Long Beach, New Bedford, Waikiki en de „Coura geous Syndicate". De inschrijving loopt van 31 januari tot en met 30 april 1984. KATOWICE Het Nederlandse dames- zaalhandbalteam op de vierde speeldag van het toernooi om het wereldkampioen schap (B-groep) veel van het in de eerste dagen opgebouwde prestige verloren. Ne derland was gisteren tegen Noorwegen het spoor volledig bijster (14-23). Een dag eer der nog had de ploeg van bondscoach Kecskemethy het gastland Polen zeer goed partij gegeven (18-22). Nederland was het toernooi sterk begonnen met een gelijkspel tegen West-Duitsland, dat gisteren verras send gelijkspeelde tegen Tsjecho-Slowa- kije. Na de rustdag van maandag is alleen winst tegen Oostenrijk, dat overigens zeer sterk voor de dag komt, nog een mogelijkheid om de goodwill weer terug te verdienen. Tegen Polen ging Oranje tot het uiterste. De met ruim 7000 toeschouwers gevulde sporthal in Katowice zweeg op het mo ment dat Nederland met 7-5 voorkwam. Vlak daarop miste Cecile Leenen, overi gens zeer sterk spelend, een strafworp en meenden de zwakke scheidsrechters uit Zweden Marianne Bult voor vier minuten naar de kant te moeten sturen en de Polen drie strafworpen te geven. Dat was de genadeklap voor de Neder landse ploeg. Bij de rust was het 12-10 voor Polen en in de tweede helft kwam Neder land toch langszij: 12-12. Daarna was het een gelijkopgaande strijd, totdat ook Ursu la Dekeling van zeven meter miste. Op dat moment was Polen winnaar. Het duel heeft Nederland waarschijnlijk zoveel kracht gekost dat tegen Noorwegen niets meer lukte. ats Wilander (foto) had geen enkele moeite met Ivan Lendl, die opnieuw een Grand amtitel aan de neus zag voorbijgaan. MELBOURNE Mats Wilander volgt het spoor van Björn Borg. De loop baan van beide Zweedse tennisvedetten vertoont opvallend grote gelijkenis. Borg, inmiddels in retrai te, won op 18-jarige leef tijd zijn eerste grote toer nooi op gravel, in Parijs. Twee jaar later sloeg hij op gras toe. In de tempel van het tennis, Wimble don, regeerde hij tussen 1986 en '80 vijf keer met ijzeren hand. Wilanders successenpatropn is identiek. Hij was 17, toen hij in Parijs op gravel doorbrak en twee jaar na die triomf ver overde hij gisteren in Mel bourne zijn eerste grote titel op gras. In een eenzijdige fina le versloeg de jonge Zweed de als nummer één geplaatste Ivan Lendl in drie sets: 6-1,6-4,6-4. De Zweed moet in staat wor den geacht de voetsporen van zijn idool Borg ook op Wim bledon te volgen. Wie in de halve finales van een Grand Slam-toernooi het vermogen bezit John McEnroe, alom er kend als 's werelds sterkste speler op gras. en in de eind strijd Ivan Lendl als makke schapen opzij te zetten, gaat een zonnige toekomst tege- Wilander hanteerde in beide cruciale partijen dezelfde wa pens als Borg op zijn hoogte punt. Een uitstekende eerste opslag, een arsenaal aan weer galoze passeerslagen, een feil loze precisie en een maximaal concentratievermogen. Geen moment In de eerste Europese finale in de 78-jarige geschiedenis van dit toernooi kreeg Ivan Lendl geen moment vat op zijn te genstander. De 23-jarige Tsjech, die wel vier keer een finale haalde maar nog steeds wacht op zijn eerste overwin ning in een Grand Slam-toer nooi, was na afloop niet eens teleurgesteld. „Ik was niet in staat een aanvaardbare strate gie te ontwikkelen om Wilan der in gevaar te brengen. Ik heb mijn tactiek meermalen aangepast. Maar ik benadeelde mezelf daarmee meer dan Wi lander. Hij reageerde overal Martina Navratilova vergrootte haar inkomsten uit tennis tot bijna negentien miljoen door in Melbourne de titel te veroveren. goed op. Vooraf wist ik dat ik een moeilijke finale tegemoet ging. Alleen als mijn eerste op slag goed zou functioneren, had ik een kans. Dat was niet het geval, dus verbaast mijn nederlaag me niet". Lendl sloeg inderdaad slechts een gering percentage van zijn eerste services in. Dat stelde Wilander veelal in de gelegen heid het spel direct na de op slag vanaf de baseline te dicte ren. Lendl trachtte de Zweed nog wel onder druk te zetten door ook na zijn tweede opslag het net te kiezen, maar zag daar naarmate de partij vor derde, verder wijselijk vanaf. Wilander permitteerde zich zelfs drie matchpunten te la ten glippen alvorens hij de winnende klap van ruim 200.000 gulden uitdeelde. Navratilova Martina Navratilova gebruikte zaterdag haar zevende wed- strijdpunt om in 77 minuten de finale tegen haar landgenote Kathy Jordan in de open Au stralische tennistitelstrijd met de cijfers 6-2, 7-6 winnend af te sluiten. Met deze zege, die haar ruim twee ton opleverde, is de Amerikaanse hard op weg naar het Grand Slam. Na haar overwinningen in achter eenvolgens Flushing Meadow, Wimbledon en Melbourne scheidt alleen de open Franse titel haar nog van het winnen van het kwartet top-titels. Een prestatie die alleen nog door Maureen Connelly (VSt) en Margaret Court (Aus) is gele verd. Nog steeds staat de attractief en aanvallend spelende Na vratilova op één nederlaag in nu 86 partijen in 1983. Die leed ze in de derde ronde van de open Franse titelstrijd op Ro land Garros tegen Kathy Hor- vath (VSt). Ze verdiende dit jaar al meer dan 1,4 miljoen dollar (ruim vijf miljoen gul den). In haar totale profcarrie- re haalde ze al 6,3 miljoen dol lar (bijna 19 miljoen gulden) binnen, meer dan welke ten nisser, man of vrouw, ooit. Finale jongens-enkelspel: Ste fan Edberg (Zwe) - Simon Youl (Aus) 6-4, 6-4. Meisjes-en kelspel Amanda Brown (Gbr) - Bernadette Randall (Aus) 7-6,6-3. Zege Schapers in proloog BUSSUM Michiel Scha- pers heeft gisteren in Bus- sum het laatste voorberei- dingstoernooi voor de Ne derlandse indoorkampioen schappen (deze week in Leidschendam) op zijn naam gebracht. Hij won in de finale met 6-2, 6-3 van Ton Sie. Schapers verdien de met de zege f 2250,- plus f 600,- voor het dubbelspel. Daarin wonnen Schapers en Mentink met 3-6, 7-6, 6-4 van Albert en Moos. Neusfractuur Saskia Vrieds KATOWICE'Saskia Vriends, de linkeropbouwspeelster van het Nederlands zaalhandbalteam, komt tijdens het wereldkam pioenschap in Katowice niet meer in actie. Tijdens de training liep de handbalster van Niloc zaterdag een gebroken neus op. Vriends, die de eerste wedstrijden van het toernooi al had moe ten missen wegens een gekneusde hand, was juist weer voldoen de hersteld om de training te hervatten. ficatie voor de finale van het kandidatenschaaktoernooi men. De remise in de achtste partij tegen Viktor Kortsjnoj bracht de met zwart spelende Kasparov op 4,5 punten. Kortsjnoj heeft een punt minder. De jonge Russische grootmeester heeft nu uit de resterende vier partijen slechts twee punten nodig voor de winst in de tweekamp. De negende partij voor de tweekamp tussen Vassili Smislov en Zoltan Ribli is gisteren in Londen in remise geëindigd. De achtste partij tussen Kortsjnoj (wit) en Kasparov had het vol- 6. Ddl-a4 Lc8-d7; 7. Da4xc4 Ld7-c6; 8. d4xc5 Pb8-d7; 9. Lcl-e3 Lc6-d5; 10. Dc4-a4 Ld5-c6; 11 Da4-c4 Lc6-d5; 12. Dc4-b4 Dd8-c8; 13. Pbl-c3 L(8xc5; 14. Le3xc5 Dc8xc5; 15. Pc3xd5 Pf6xd5; 16 Db4-d2 Ta8-c8; 17. 0-0 0-0; 18. Tal-cl Dc5-b6; 19. Dd2-d4 Tf8-d8; 20. Tfl-dl Db6xd4; 21. Pf3xd4 Pd7-b6. 22. Pd4-b3 Tc8xcl; 23. Tdlxcl Td8-c8; 24. Telxc8 Pb6xc8; 25. Lg2xd5 e6xd5; 26. Pb3-c5 Pc8-d6; 27. Kgl-g2 Kg8-f8; 28. Kg2-f3 Kf8-e7; 29. Kf3-f4 f7-f6; 30. h2-h4 g7-g6; 31. g3-g4 b7-b6; 32. Pc5-a6 Pd6-e4; 33. f2-f3 Pe4-c5; 34. Pa6-c7 d5-d4; 35. Pc7-d5 Ke7-e6; 36. Pd5-b4 a7-a5; 37. Pb4-d3 Ke6-d5; 38. g4-g5 f6-f5; 39. Kf4-g3 Pc5xd3; remise op voorstel van wit. ARISTAU De veldrit in het Zwitserse Aristau was Hennie Stamsnijder op het lijf geschreven. De wereldkampioen van 1981 won gisteren met grote macht. Al in de tweede ronde schudde hij zijn laatste overgebleven aanhanger, Albert Zweifel, van zich af. Stamsnijder sloeg een gat van twintig seconden en liep daarna nog verder weg van de Zwitser, die in dit seizoen weinig successen heeft behaald. Zweifel moest meer dan een mi nuut prijsgeven. Fons van Katwijk won gisteren in het Noordbrabantse Dorst een veldrit over 24 kilometer. De beroepsrenner uit Oplo ver wees voor 3500 toeschouwers in de laatste ronde Henk Lubber- ding naar de tweede plaats. Van Katwijk won in 1.08,10 uur. Bij de amateurs was Huub Kools de snelste, met een tijd van 1.07,12 uur. In Erp was Reinier Groenendaal uit St. Michelsgestel de win naar. Hij reed de 24 kilometer in 1.05.19. Herman Snoeijink uit Denekamp schreef zaterdag in Oldenzaal een veldrit op zijn naam. Hij versloeg Michel Groenendaal, de jongere broer van Reinier, in de eindsprint. Henk Lubberding wierp zich ook eens op het veldrijden, gevolgd door Hennie Kuiper en Peter Winnen. 1 ij -0): i sÖETERMEER Voor "*4 zesde achtereenvolgen- keer zijn de turnheren in het Zoetermeerse Pro itria gistermiddag in de orthal Olympus in Zoe- meer teamkampioen kn Nederland geworden. et team, bestaande uit U(iek Ooykaas, Ron Lam- )o, Ad Oudijn en Jan ergmans, verzamelde r >or zo'n tweehonderd eschouwers een totaal in 160,30 punten. De ireede plaats was voor lot 5v (Eindhoven) met \|e 3,95 punten voor Volo t Haarlem met 151,"" $nten. de vereniging Pro Patrica as de organisatie in de uit- ekende handen van oud- rner Frans van Elteren j )it is de eerste' wedstrijd 5 m de sectie wedstrijd- en 1 psport samen. Er is nu aar één Nederlands Kam menschap Teams en dat is icht ik een goede zaak. Vo deden er bij de heren echts drie teams mee en nu toch acht. Op deze manier proberen wij met het heren turnen beter naar buiten te komen", aldus Van Elteren. Van Elteren, die in 1979 door een blessure op de WK moest stoppen, was ook de grote man achter de wedstrijden om de Ennia Gold Cup die ter ziele zijn. Zegt hij: „Het is heerlijk om met een goed team medewerkers turneve- nementen te organiseren. In het Olympisch jaar 1984 niet, maar een jaar later gaan we een groot gebeuren organise ren in Ahoy'. Dat kon dit jaar niet doorgaan omdat Ahoy' de financiële steun niet kon nakomen. Maar in 1985 komen wij terug met een nog beter turnspektakel dan de Gold Cup". De vreugde bij de trainer van de heren van Pro Patri ca, Jos Strijbosch, was niet al te groot. „De jongens hebben een goede wedstrijd ge draaid. Maar in enkele ge vallen bleef de jury wat ach ter met goede punten". Zo wel Pro Patria als PSV Hil versum konden elkaar goed in de gaten houden. De twee ploegen gingen naast elkaar de zes onderdelen af. Bij de vrije oefening was Ad Oudijn met 9,45 de sterkste. Zowel bij de vrije oefening als het paard voltige kwam Neder lands kampioen Dick Ooy kaas tot 9,30. Hij kreeg bij de ringen de handen van het publiek op elkaar met 9,60. Hetgeen later op de middag ook met 9,60 nog gebeurde bij de brug en de rekstok. Met 54,10 punten was Dick Ooykaas de beste individuele turner. Bij het nivo 4 (jongens) tot en met 16 jaar deden maar twee teams mee. Hier zegevierde DOTO uit Scherpenzeel met 140,80 punten voor Turnlust uit Alkmaar met 129,75. Bij nivo 5, tot en met 14 jaar kwamen zes teams in actie. Het team van Pro Patria, be staande uit Marco Stienstra, Patrick Vermeulen, Paul Gielisse en Jean Paul La Brijn, zegevierde met een to taal van 191,95 punten. Bij de ringen kreeg Jean Paul La Brijn maar liefst 9,60. OKK uit Ridderkerk werd tweede met 191,35 voor V.K. H.Joure met 189.15 punten. BATO uit Haarlem werd vierde met 180.75 voor DOTO uit Scherpenzeel. Bij laatste kwam Jeroen Bode bij het paardvoltige verrassend voor de dag en kreeg van de jury 9.70. Bij het nivo 6, tot en met 12 jaar, zegevierde DOTO uit Scherpenzeel met 180.10 voor V.K. H.Jouri met 178.65 en Pro Patria met 174.55. ARTHVR VAN RIJSWIJK Top Arden gaat aan de leiding in handen van Pools In de All Round Stayersprijs. HILVERSUM In de su- pertriodraverij lieten de fa vorieten het gistermiddag op de Hilversumse baan lelijk afweten. Schavuit, Tilpy en Ricky Norton zorgde voor een trio-uitbetaling buiten de baan van ruim tienduizend gulden. Op de baan was slechts één gelukkige die voor de goede voorspelling ruim 28 mille in ontvangst mocht nemen. Ook in de Allround Stayer sprijs deden de favorieten hun plicht niet. Hier was de aankomst Top Arden(Ruud Pools), Rieka Hanover en Trust Skoatter goed voor een uitbetaling van ruim dertien duizend gulden. SUPERTRIO In supertrio 51 van komende zondag 18 december op de baan van Hilversum komen over een afstand van 2900 meter veertien paarden aan de start. Onze favorieten zijn: Wilma Axkit, Volondil du Bois en Ucu du Bois. Onze outsiders: Turner, Us Hinton en Volant Song. GORSSEL De tafelten- nishegemonie bij de heren is in Nederland in handen van de broers Van Spanje. Henk, de jongste van de drie Veenendaalse inter nationals toonde zich in de tweedaagse tienkamp strijd om de NTTB-Cup superieur aan zijn negen concurrenten. Bij de da mes nam Miriam Klop penburg de Limburg Cou pe over van Stefine van Gennip, die het tafelten nis inmiddels vaarwel heeft gezegd. Ook bij de heren was de win naar van vorig jaar. Bob Pot- ton, absent. Het is echter twij felachtig of de Brit, die mo menteel in Engeland onder ge neeskundige behandeling staat, de zegereeks van Henk van Spanje had kunnen door breken. De in de Engelse com petitie uitkomende Van Spanje is de Nederlandse concurrentie bijna ontgroeid, nu hij zijn am bities om de Europese top te i^ialen ondersteunt met de no dige trainingsuren. Bovendien krijgt hij van bondscoach Mi lan Stencil al twee jaar alle ge legenheid internationale erva ring op te doen. Zaterdag behoorde hij met Hij- ne en broer Ron van Spanje tot degenen, die nog ongesla gen waren. Dat Hijne na de eerste speeldag mede dé rang lijst aanvoerde, was een ver trouwd beeld, evenals trou wens de nederlagen die daar op volgden. Het waren Ron en Henk van Spanje en Han Gootze, die Hijne naar een vierde plaats verwezen. Han Gootze kwam door die zege ook weer in beeld voor de eindzege, maar Ron van Span je ontnam hem die illusie in een mooie vijfsetter. Door deze uitslag was voor de laatste ronde de winnaar al bekend want de middelste van de drie Van Spanjes elimineerde zich zelf met onnodig verlies tegen Angenent. In de slotronde maakte Henk van Spanje met een winst van 3-0 op Han Gootze duidelijk dat hij het zonder de hulp van zijn broer ook had gered. Was de strijd bij de heren kwalitatief zeker het aanzien y/aard, die bij de dames deed er niet voor onder. Sandra de Kruiff maakte na twee jaar een geslaagde rentree en werd pas in de zevende ronde door Ellen Bakker gestopt Tegen de latere winnares Miriam Kloppenberg was de Leidse echter kansloos. De Zutphense had daarmee haar eerste con currente op een zijspoor geran geerd en deed in haar laatste partij met de tot dat moment eveneens ongeslagen Ellen Bakker hetzelfde. Verheugend voor damescoach Jan Vlieg moet het zijn dat na dit drietal José Bakker, de vijftienjarige dochter van ex-coach (perard Bakker, de vierde plaats opeis te, net voor Judy Williams.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13