eyenoord verbaast Carbo J Crisis in schaatsbond Schaatser Kuiper krijgt klap met ijzeren staaf K ema ar jertijd Wilander verrast zichzelf FC Den Haag behoudt kansen op na-competitie MAANDAG 12 DECEMBER looft ling uit ,N Internazionale uit Mi- |eft een beloning van ongeveer lulden uitgeloofd voor aanwij- die leiden tot de aanhouding Italiaanse voetbalsupporters, Èbpen woensdag een Oosten- anhanger van Austria Wien tevaarlijk verwondden. Na het ;er - Austria (de Oostenrijkse 'ikte de volgende ronde) vie- [iaanse fans Gerhard Wannin- Zwaargewond, onder meer jesstekén. moest de Oosten rij- •rfeen ziekenhuis worden opge- Wanninger. weer bij bewust- kg vrijdagavond overigens de ieetie van Inter op ziekenbe- Tennisbond neemt nieuw blad terug AMSTERDAM De ruim een half miljoen leden van de tennisbond zullen niet worden opgezadeld met een verplicht bondsblad van een commercieel gerichte uitgever. Voorzitter Koen Hehenkamp, die voor twee jaar herkozen werd, zei de najaars vergadering dat het bestuur de afwijzende stem ming bij de leden had verstaan en kondigde een ander voorstel aan in maart. Het bestuur wilde overigens niet het bedrag noe men, dat Tom Okker zal ontvangen voor elf we ken coaching en training van de nationale heren- top. Voorzitter Hehenkamp wilde ook niet ingaan op geuite bezwaren tegen Okker als coach wegens diens betrokkenheid bij het Zuidafrikaanse ten nis. „Wanneer Okker op eigen gezag naar Zuid-A- frika wil gaan, dat moet dat zo kunnen blijven. Voor die houding willen wij de verantwoordelijk heid dragen. Bovendien is Okker niet in onze dienst". Nederland kandidaat voor EK in 1988 ZEIST De KNVB zal zich bij de Europese voetbalunie kandidaat stel len voor de organisatie van de eind ronde van het Europees voetbalkam pioenschap 1988. „Onze kansen op toewijzing zei bondsvoorzitter Jo van Marle, „zullen stijgen als het Ne derlands elftal zich volgende week voor Frankrijk zal kunnen plaat sen". De beslissing over de plaats van de eindronde van 1988 zal val len tijdens de UEFA-vergaderingen van juni in Frankrijk. Van Marle meent dat de keuze van de Europese voetbalunie voornamelijk zal gaan tussen Nederland en West-Duits- land. Hans Kraay mag naar het buitenland ZEIST Hans Kraay jr. heeft zaterdag van het sectiebe- stuur betaald voetbal van de KNVB toch toestemming ge kregen naar het buitenland te vertrekken. De speler van NAC, die in hoger beroep door de tuchtcommissie voor vijf tien wedstrijden werd geschorst wegens zijn handelwijze je gens een scheidsrechter, zou contacten hebben met Brigh ton. Als de Engelse zusterorganisatie van de KNVB geen be zwaar maakt tegen de overgang van Kraay, zal ook de KNVB hem niets in de weg leggen. Het sectiebestuur - zon der Van den Berg, Jansen en De Vries, die in het buitenland is - boog zich na afloop van de bondsvergadering over de kwestie, omdit Kraay had gedreigd vandaag naar de rechter te stappen als men hem niet liet gaan. In principe blijft de schorsing, die aanvankelijk 23 wedstrijden was, wel gehand haafd, zodat Kraay er rekening mee moet houden, dat hij, als hij terugkeert in het Nederlandse voetbal, het restant moet uitzitten. HAAG Willy treedt per 1 januari "elijke dienst van lord. De voormalige an FC Utrecht is ijn huidige werkge- ^lub Brugge, voor alf jaar uitgeleend koploper in de ere- transfer van Carbo *eyenoord voorlopig de pogingen de bij ;n spelende René t Gijp in te lijven. zelf was aangenaam door de belangstelling yenoord. Vooral omdat ingere tijd niet meer in is-elftal van Club Brug- rd opgenomen. Carbo: (b bij Club Brugge de competitiewedstrijden jpeeld. Daarna ben ik essler naar de bank ge- m daar zit ik nu nog. Ik beetje uit vorm. Bo- heb ik wat moeite Belgische speelwijze, en hier veel behouden- lak met één spits en eb ik moeilijk mee. In ind spelen ze veel ope- in krijg je automatisch ajmte". ibregts verklaarde, dat an der Gijp aanvanke- ste keus was bij Feye- .Maar de onderhande- 'erliepen zo moeizaam _den zelfs af te ketsen, het zekere voor het on- genomen hebben en voor Carbo gekozen hebben". Volgens Libregts kan Carbo ingepast worden aan de rech tervleugel. „Carbo is niet een echte centrumspits. Hij kan er eventueel naast Peter Hout man spelen, maar voorlopig beschouw ik hem als onze rechter vleugelaanvaller". De trainer van Feyenoord gaat er niet van uit, dat Jeliazkov het slachtoffer wordt van de komst van Carbo. „Jeliazkov zal zich moeten bewijzen, net als alle andere spelers. Con currentie in een selectie is nooit slecht, dan blijf je attent. Laat Jeliazkov het maar met Carbo uitvechten. De beste speelt". Over het mogelijk uit lenen van Mario Been. voor wie veel belangstelling bestaat, hield Libregts zich op de vlak te. „Die zaak moeten we in tern nog nader bespreken". fi w Op dit mo ment verkeer de Jos Niesten nog in de overtuiging dat hij tweede was geworden in de mara thon op de Uithof. Later werd de naam van de Noord hollander ge schrapt. Emiel Hopman (mid den) bleef win naar en Teun Busser schoof op naar de tweede plaats. Jos Niesten voelt zich beet genomen DEN HAAG Marathon schaatser Jos Niesten had zaterdag vóór de strijd om de Residentie Marathon Cup de presentielijst niet gete kend en daardoor werd ach teraf uit de uitslag (hij was tweede) gehaald. Ook kreeg hij geen punten voor het KNSB-klassement. ..Ik schaats hier nooi meer. Alle inspanning is voor niets ge weest. Om tien uur was ik al op de baan en wilde toen de presentielijst gaan tekenen, maar er was toen nog nie mand van de organisatie. Daarna ben ik het ijs opge gaan en heb ik niet meer stil gestaan bij het feit dat ik de lijst nog moest tekenen. Dit is toch geen stijl". Jan Klok, voorzitter van de ltc mara thon gisteravond: Het is jammer voor Jos Niesten. Maar regels zijn regels". De jury had er ook beter aan gedaan om Niesten niet bij de huldiging te betrekken". Emiel Hopman zegevierde in de marathon. Samen met Niesten had hij drie ronden voorsprong op het peloton. Teun Busser werd door de diskwalifikatie van Niesten tweede vóór de leider in het KNSB-marathonklassement, Jos Pronk. Zie verder elders in de sportbijlage. PAPENDAL Het hoofdbestuur van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijdersbond (KNSB) is zaterdag tijdens de jaar vergadering afgetreden. De afgevaardigden verwierpen op het nationaal sportcentrum Papendal met 151 tegen 279 stemmen de begroting. De belangrijkste kritiek gold het aantrekken van een trainingscoördinator. Deze nieuwe functionaris zou voor een ge deelte bekostigd moeten worden door verhoging van de licentie- -gelden. Die verhoging werd door de vergadering niet geaccep teerd. Op drie man (Klok, Charisius en Kolbach) na stelden alle be stuursleden hun portefeuilles ter beschikking. Rond Klok, die voorlopig als voorzitter zal optreden, werd een interim-bestuur geformeerd. Voorts zijn mevrouw Corbijn (secretaris) en de he ren De Groot (penningmeester), Leewis (vice-voorzitter) en Schuurmans de centrale figuren in het interim-bestuur. Jhr. Mr. W.H.D. Quarles van Ufford werd zaterdag overigens benoemd tot erevoorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond (KNSB). In verband met zijn aanstelling tot directeur van het kabinet van de Koningin trad Quarles van Ufford vorige week terug als voorzitter van de KNSB. De nu nog als burgemeester van Amstelveen werkzame Quarles van Ufford heeft die functie drie jaar bekleedt. ITER Jan Ykema aterdag tijdens sprint- jden in Deventer het :ord op de 500 meter •rd en gebracht op 38,56 :n. Het record stond op 'an Johan Granath met Sies Uilkema toonde veneens erg rap en tot 39,01. Ronald West- el derde in 39,46. Het ere evenement, georga- door schaatsvereniging ïvatte twee wedstrijden 10 meter, twee over 300 'n een 500 meter. In het ssement bezette Ykema te plaats, gevolgd door ia en Westra. Lieuwe ontbrak wegens ziek- ïolt maakte na afloop dat hij Leo van Geest en keer heeft geselee de ploeg, die volgende antreedt voor de inter- dstrijd tegen Noorwe- Zweden. Mocht De an nog steeds ziek zijn, irdt hij vervangen door n der Feltz. der elders in de sport- rit Boeijen leden IAAG Oud-wielren- rrit Boeijen. die gedu- •lf jaar als koppelgenoot irrit Schulte vooral in aagsen furore maakte, dagnacht op 66-jarige ten gevolge van een iloeding overleden, begon als wegrenner akte na één jaar als r de overstap naar de ïrenners. Van 1940 tot ihaalde hij met Schulte iverwinningen op de loeijen stopte met wiel- 1953. (ADVERTENTIE) \feiligheid last de deur. Sloten, kluizen, Ionische beveiligings- stemen, van Blijswijk t alles in huis voor veilig thuis. En zit plezierig dichtbij. 'I'll) !)|i}l»jij!f >iterkade 10, 070-471791 Hogewal 1-9, Neptunusstraat 60. DEVENTER De Neder landse schaatser Geert Kuiper heeft zaterdag niet kunnen deelnemen aan de super-sprintwedstrijden op de kunstijsbaan van Deventer. Kuiper liep zich met Jan Ykema buiten het stadion warm, toen het tweetal getuige was van een autobotsing op een weggetje met eenrich tingsverkeer. De bestuur der van de ene wagen vroeg aan de schaatsers wie het ongeluk had ge- Kuiper reageerde bevestigend en werd vervolgens door de veroorzaker van het incident met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar de wond moest worden ge hecht. Kuiper heeft besloten een aanklacht wegens mishan deling in te dienen. Kuiper over het incident: „Wij leven in Nederland altijd nog in een rechtsstaat. Je slaat toch niet zomaar een deuk in ie mands auto. Ik zit nu eenmaal zo in elkaar. Ik kan zo'n ge beurtenis, waarvan ik getuige ben, niet langs mij heen laten gaan". De ongelukkige sprinter, die tot nu toe dit seizoen goed presteerde, heeft niet de in druk dat deze affaire zijn vorm zal aantasten. De boe renzoon uit Oldeholtwolde liet gisteren een training van de sprintploeg schieten, maar is vandaag weer volop aan de slag gegaan voor de landen- wedstrijd tegen Noorwegen en Zweden, die het komend weekeinde in Heerenveen wordt gehouden. „De twee hechtingen in mijn voorhoofd gaan er woensdag uit. Het had erger kunnen zijn wanneer ik mijn sponsormuts niet had op gehad. Die heeft meer leed voorkomen", merkte Kuiper zondag op. Mats Wilander met de grote trofee die behoort bij de Australische tennistitel, die hij verrassend veroverde. MELBOURNE Mats Wilander heeft gisteren in Melbourne de open Au stralische tennistitel ge wonnen. In de finale ver sloeg de als derde geplaat ste, 19-jarige Zweed de Tsjechslowaak Ivan Lendl met 6-1,6-4, 6-4. Hij ver diende met deze triomf, net als Martina Navratilo- va eerder met haar triomf twee ton. Wilander stond na afloop zelf verbaasd over zijn zege. „Ik kwam naar Mel bourne om mij voor te be reiden op de Davis Cup-fi nale tegen Australië over twee weken. Dat ik een kans zou hebben, dit toer nooi te winnen, heb ik geen moment gedacht. Na dit succes kan ik volgend jaar met meer ambitie op Wimbledon terugkeren". Zie verder elders in de sportbijlage. Yan Marle wijst subsidiegeld als dwangmiddel af ZEIST KNVB-voorzitter Jo van Marle is niet gelukkig met de manier waarop staatssecre- taris drs. Joop van der Reij- den, ontwikkelingen in de Ne derlandse voetbal wil afdwin gen. „De staatssecretaris ge bruikt de subsidiekraan als drukmiddel. Anno 1984 past dat niet in de verhouding overheid-sport. De sport is te volwassen geworden", zei van Marle in zijn openingswoord tot de najaarsvergadering za terdag in Zeist. Behalve kritiek op het minis terie van WVC toonde de bondsvoorzitter ook bezorgd heid over de recente ontwik keling binnen de sectie betaald voetbal en de snel dalende in leg bij toto-lotto. Van Marle zegde tevens een andere orga nisatie van het technische bondsapparaat toe. Gestreefd wordt naar het aanstellen van een coördinator-manager (een „sterke man"). Dit laatste mag, volgens Van Marle, niet gezien worden als een aanval op trainer Rijvers. Voor het eerst werd toegege ven, dat de naam van Rinus Michels voor de functie van coördinator bovenaan op de kandidatenlijst staat. Ook de naam van de reeds bij de KNVB, zij het administratief, werkende en trainer van de amateur-eersteklasser Han van der Zeeuw is in dit ver band genoemd. Koos Henneveld in nieuwe judofunctie DEN HAAG Koos Henne veld had enkele maanden ge leden uit een bepaald onge noegen aangekondigd zijn functip van technisch-direc- teur van de Judo Bond Ne derland (JBN) per 1 novem ber te zullen neerleggen. De JBN verzocht de coach/eige naar van Budosport Mahoro- kan uit Maassluis toch aan te blijven. Henneveld bleef op zijn standpunt, maar ging in principe wel akkoord met een taak als „adviseur op op roep". „De wedstrijden en technische zaken doe ik nu nog wel steeds", vertelde hij, „maar niet meer in fulltime- dienst". En dus bleef meer tijd over voor zijn eigen judo ka's en dat wierp afgelopen zaterdag direct al zijn vruch ten af. Het zeer jeugdige ju doteam van Mahorokan (met de Haagse zwaargewicht Bar ry Oudshoorn) verraste in sporthal Overbosch te Den Haag vriend en vijand door Nederlands kampioen bij de A-teams te worden door met 2-1 (twee partijen onbeslist) Hoogvliet te verslaan. Maho rokan mag daardoor volgend seizoen meestrijden om de Europa Cup. Zie verder elders in de sportbijlage. DEN HAAG Ondanks de nederlaag van 1-0 gis teren tegen Wageningen, heeft FC Den Haag nog altijd kansen op het berei ken van de na-competitie door de resultaten in de tweede periode. Voor die reeks van acht wedstrij den moeten de Hagenaars namelijk nog een thuis duel tegen NAC inhalen (8 februari) en als daarin met minimaal vier doel punten verschil wordt ge wonnen, ziet het er weer enigszins gunstig uit voor de formatie van Rob Baan. Voorwaarde is dan wel dat FC Twente, kampioen van de tweede periode, rechtstreeks promoveert. „In dat geval wordt namelijk de nummer twee beschouwd als periode kampioen". aldus competitie leider Huybregts. Wint FC Den Haag die resterende wed strijd tegen NAC met mini maal vier treffers verschil, dan passeert de ploeg zowel MVV als De Graafschap (dat overigens de eerste periodeti- tel won en in het geval van de tweede periode geen rol van belang meer speelt) en eindigt als tweede in de periode. Eni ge kaper op de kust is in dat geval nog Telstar, dat tweede wordt als het in zijn inhaal wedstrijd tegen NEC nog eens twee treffers méér produceert dan FC Den Haag tegen NAC. Maar zelfs bij een gelijkspel te gen NAC heeft FC Den Haag nog een minimale,theoretische kans op de na-competitie. Er even van uitgaande dat Telstar afvalt, passeren de Hagenaars dan namelijk Cambuur en ein digen als vierde in de tweede periode. Voor spelen in de na- competitie moeten dan FC Twente en MVV, eerste en derde in de tweede periode, rechtstreeks promoveren. De Graafschap, tweede in de pe riodes valt ook in dat geval af omdat het de eerste periode heeft gewonnen. Daardoor komt FC Den Haag als vierde in de periode in aanmerking voor de na-competitie. Alles bij elkaar mag wel duidelijk zijn, dat FC Den Haag het zich heel eenvoudig had gemaakt door gisteren van Wageningen te winnen. Die kans voor open doel om strak in de aantrekke lijke na-competitie uit te mo gen komen, hebben de Hage naars echter gemist. Zie verder elders in de sport bijlage Duizend gulden extra kunstrijden ZOETERMEER De deelnémers aan de nationale titel strijd kunstrijden, die vrijdag en zaterdag in Zoetermeer wordt gehouden, zijn iets goedkoper uit dan voorgaande ja ren. De jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) besloot duizend gulden extra spenderen aan het kunstrijden. Het interim-bestuur, dat na het aftreden van het bestuur-Graas aantrad, is bereid dat gulle gebaar daadwerkelijk te maken De kunstrijders en kunstrijdsters moeten als enige groep binnen de KNSB voor Nederlandse kampioenschappen een eigen bijdrage voor on derdak en verzorging leveren. Vorig jaar was dat vijftig gul den.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11