^holten: „U kunt ons Christen-democratische lfstandigen noemen" Losgeld mogelijk vandaag terug naar Heineken Verdriet verwaarloosd onderwerp in geneeskunde De Vries noemt breuk loyaliteitsconflict Streven naar gelijke ontwikkeling van inkomens EMB£ ENLAND EcidócSommit VRIJDAG 9 DECEMBER 1983 PAGINA 9 EfJ-hologiestudenten [eri dierproeven doen PEN Negentien eerstejaars psy- istudenten van de Katholieke Uni- jerfiets! in Nijmegen hebben gisteren van 3l meeege van beroep te horen gekregen, jindanks hun gewetensbezwaren ge- perimenten op ratten en apen niet weigeren. De studenten weigerden uidwej-oeven tijdens het afleggen van exa- ge onderwijsinstelling in Nederland it de Universiteit van Nijmegen psy- [studenten om experimenten te doen iiger lijdende ratten en dorst lijdende juim twee maanden geleden weiger- Vtig psychologiestudenten om voor die het welzijn van dieren aan te tas- n gewetensbezwaren werden door de 26 jaajpommissie niet erkend. Nepbom zorgt voor verwarring op Schiphol SCHIPHOL Op Schiphol is gisteravond verwarring ontstaan door een verdacht uit ziende plunjezak. De zak werd door de Ex plosieven Opruimings Dienst tot ontploffing gebracht. Daarna bleek dat de zak geen ex plosieven bevatte, maar slechts een wekker en draden. De nepbom bevond zich in een pier waardoor de passagiers in en uit de vliegtuigen kunnen stappen. Voordat de plunjezak tot ontploffing werd gebracht, werd de gehele pier ontruimd en moesten aan de uitgangen geparkeerde vliegtuigen worden weggesleept. De plunjezak bevond zich aan boord van een Boeing 747 van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij ALIA. De eigenaar van de plunjezak, een Jorda- niër, is voor nader onderzoek aangehouden. Negentien jaar cel voor moordenaar AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 28-jarige R.G.B. uit de hoofdstad veroordeeld tot een gevangenisstraf van negentien jaar wegens drie gevallen van doodslag. De procu reur-generaal had twintig jaar geëist voor vier doodslagen, maar het hof sprak B. van één daarvan vrij wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank veroor deelde hem eerder al tot vijftien jaar wegens drie ge vallen van doodslag. Het hof achtte bewezen dat B. in 1977 in Utrecht een Portugees echtpaar om het leven heeft gebracht en in 1980 in de Bijlmermeer in Amsterdam J. Tuijt- schavers. Het vierde geval van doodslag dat hem ten laste was gelegd, het doodsteken van de 78-jarige vrouw P. Rupke uit Amsterdam, achtte de rechtbank niet bewezen. Van der Reijden wil geen leeftijdstoeslag ziekenfondspremie UTRECHT Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) heeft de kroon gevraagd, het besluit van de Ziekenfondsraad, leeftijd stoeslagen in te voeren voor oudere verzekerden in de vrijwil lige ziekenfondsverzekering, te schorsen. Dit is gisteren mee gedeeld door een woordvoerder van de Algemene Nederlande- se Bond van Ouderen (ANBO) en bevestigd door een woord voerder van WVC. De Ziekenfondsraad ging half november met een meerderheid van één stem akkoord met het voorstel van de ziekenfondsen, vanaf 1 januari 1984 ouderen in de vrij willige ziekenfonsdsverzekering een toeslag van 25 procent op de gebruikelijke premie te laten betalen als ze tussen de 55 en 65 jaar zijn en een toeslag van 75 procent als ze in de groep 65-plussers vallen. '20. i rijni"^ hAAG Een af- )g van een fractie in ,37477eede Kamer moge leantwpds 1945 al negen ji 025jerder hebben plaats narmfif' *s ze^er narmeLnedaags verschijn- d,e9elj is het alweer zeven aj^njeleden dat drs. G. ,v„ Hpoom uit D'66 stapte den. eigen fractie vorm- laar er zullen niet iSnufnensen zijn, die zich 3oedeFinneren- Wat ge in. an; er eigenlijk met •a- di"h, die de partij ver- ude RpP w'er ziJ *n de ^L-le Kamer zijn geko- ïniSChjieze en andere vra- je-He(ebb?n v2ore®" an Jan Nico Schol- jebittéie samen met Stef (derden uit de CDA-frac- ijihof). getreden. Scholten i enkel op als voorzitter en ^g^gVoerder van de groepering in de at uw fractie zich ^yjpig gaan wij ons noe- ^J|e groep-Scholten-Dijk- ^ollega Dijkman is se- I en ik ben voorzitter. >pig" is omdat we nog betere naam hebben i verzinnen. Het is alle- )k zo snel verlopen. We jr tijdens het Kerstreces jis over nandenken". Ir ban J een gedeelte van de èh ter ban te vertegen- men. Hoe wilt u tegen - Jan Nico Scholten pakt zijn spullen in en verlaat de CDA- banken in de Tweede Kamer. „De laatste weken hebben veel mensen in' het land ons ge vraagd om gesprekken met hen te voeren. Daar hebben we slechts in zeer beperkte zin aan kunnen voldoen, omdat het proces hier vrijwel al onze tijd opslokte. We zullen nu heel systematisch die gesprek ken gaan voeren". Moet dat uiteindelijk leiden tot partij? „Wij voelen ons niet de eerst- geroepenen om initiatieven te ontwikkelen in welke richting dan ook. Wij wachten liever af wat de samenleving van ons vindt. Wij staan open voor contacten en gesprekken". vfntje trekken op Leidseplein st Leidseplein in Amsterdam is gisteren een kunstijs je geopend. Om de opening een feestelijk tintje te ge werd een ijshockeywedstrijd gespeeld, tegen een achter- I van feestelijke stadsverlichting. Gaat u aansluiting zoeken bij andere fracties, bijvoorbeeld de PPR of de EVP? „Daarover hebben wij nog niet voldoende kunnen nadenken. We hebben dus nog geen afge rond oordeel". Maar als u geen partij-organi satie achter u krijgt, is het toch na de volgende verkiezingen afgelopen met u? „Op 28 januari is er een bijeen komst van de groep rond prof. Goudzwaard. Wij zullen daar zeker zijn en naar ik aanneem nog vele anderen. Wij staan niet geïsoleerd in de samenle ving. Wij maken deel uit van een brede beweging; denkt u aan de kerken en aan het Christelijk Nationaal Vakver bond". „Maar wij zijn ons er tevens van bewust dat er door deze stap straks wellicht een einde komt aan ons politiek functio neren. Wij hoeven niet ten koste van alles door te gaan, als deze parlementaire periode voorbij is". Oppositie? Behoort u nu tot de oppositie of bent u een regeringsfractie? „In de eerste plaats zijn wij een groepering van zelfstandi ge christen-democraten. U zou, ter onderscheid van het CDA, kunnen zeggen: CDZ, Chris ten-Democratische Zelfstandi gen. Wat het kabinet betreft zullen we ons laten leiden door een beginsel uit de Anti revolutionaire Partij. Dat wil zeggen: de regering steunen waar dat verantwoord is en bekritiseren waar het echt no- Slotactie douane: grens even dicht BERGH De grensovergang Bergh-Autoweg op de route Arnhem-Oberhausen is van middag korte tijd gesloten ge weest. Het georganiseerde douane personeel wilde hiermee aan geven, dat zijn stiptheidsacties tegen het regeringsbeleid thans aan alle grenzen zijn be ëindigd. Een delegatie van het perso neel van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gis teren in Den Haag uit protest tegen het korten op de salaris sen van ambtenaren en trend volgers een petitie aangeboden aan de Eerste en Tweede Ka mer. Hierin wordt om alsnog werkelijke onderhandelingen mogelijk te maken. De petitie werd onderschreven door on geveer 750 ambtenaren van het ministerie. „In dit verband wil ik reage ren op een opmerking van Bert de Vries in de Kamer. Hij beschuldigt ons ervan het re geerakkoord te negeren. Dat is niet zo, maar De Vries is wel de laatste die daarover iets moet zeggen. Ik wil erop wij zen dat hij zelf in een inter view met CD-Actueel (partij blad) heeft gezegd: „Het pak ket (maatregelen) voor 1984 had nooit iemand uit het re geerakkoord kunnen lezen". Welnu, dan begrijp ik niet waarom hij ons nog lastig wil vallen". U zegt uw politiek handelen te zullen baseren op het pro gramma van het CDA. Mag dat eigenlijk wel? „Uit het feit dat wij het doen, mag u afleiden dat wij althans het geoorloofd achten. Ik zou trouwens niet weten hoe wij dat anders zouden moeten doen. Wij zijn op dat program ma gekozen en hebben dat uit gedragen tijdens de verkie zingscampagne. Ik weet wel dat de lijstaanvoerder (Van Agt) toen het plan-Wagner aan de kiezers heeft voorge houden, maar wij hebben ons beperkt tot de officiële beslui ten van de partij. Daarop zijn wij de Tweede Kamer binnen gekomen". Contractbreuk De heer De Vries verwijt u contractbreuk, omdat u uw ze tels niet ter beschikking stelt van het CDA. „Hij doelt op de verklaring die alle CDA-kamerleden hebben ondertekend. Punt zes zegt: i elkaar wat toe tijdens het kamerdebat dat gewijd werd aan hun „Hij zal zijn zetel ter beschik king stellen, zodra hij uit de fractie treedt of bij beëindiging van het lidmaatschap van het CDA". Maar naar onze mening zijn wij niet vrijwillig uit de fractie gestapt; de fractie heeft de banden met ons verbroken. Het CDA kan dus in redelijk heid niet van ons verlangen dat wij de Kamer verlaten?'. „Wij zullen alle voorrechten opgeven, die verbonden zijn aan het lidmaatschap van een grote club. Dijkman stelt zijn voortzitterschap van de vaste commissie voor VROM ter be schikking en ik doe hetzelfde met mijn vice-voorzitterschap van de commissie-Buitenland se Zaken. Ook trek ik me te rug uit de Raad van Europa en de West-Europese Unie". Wat doet u nu als u en Dijk man het niet eens kunnen wordenTreedt één van uw beiden dan uit en komt er weer een fractie bij? „Het zal dan in elk geval heel moeilijk zijn om vast te stellen wie van ons tweeën dissident is. Maar in ernst: het moge duidelijk zijn dat er bij ons geen stemdwang zal worden RIK IN 'T HOUT (Vervolg van de voorpagina) Fractieleider De Vries zei de handelwijze van de beide voorma lige fractiegenoten ernstig te betreuren. „Als iemand zo'n ver klaring ondertekent nemen wij dat in de partij serieus. Wij ver wachten dan ook dat ernaar gehandeld wordt. Het stelt mij diep teleur dat Scholten en Dijkman die verklaring eenzijdig hebben herroepen. Dit is geen sterk begin van een nieuwe politieke groepering". Scholten benadrukte in de Kamer dat hijgen Dijkman om poli tieke redenen de fractie en de partij hebben verlaten. „Er was een inhoudelijk politiek geschil met de fractie", aldus Dijkman. Fractieleider De Vries ontkende dit ten stelligste. „Het was geen politiek conflict maar een loyaliteitsconflict. Verschillen in poli tieke stellingnames zijn in onze fractie heel goed mogelijk. Maar Scholten en Dijkman hebben een grens overschreden door onze fractie meerdere malen aan de schandpaal te nagelen. Zij heb ben zich niet loyaal willen opstellen jegens de opvatting van de meerderheid", zo zei hij. Na de verklaring van Scholten en de reactie van De Vries gaven ook andere sprekers een oordeel over de ontstane situatie. PvdA-fractieleider Den Uyl noemde het besluit van Scholten en Dijkman een belangrijke nieuwe fase in de ontwikkeling van de christen-democratische politiek. Hij zei te verwachten, dat het tweetal van een aantal CDA-fractieleden steun zal krijgen als er gedebatteerd zal worden over kwesties als de plaatsing van kruisraketten en de verlaging van de uitkeringen per 1 juli vol gend jaar. VVD-leider Nijpels vond dat de Kamer gewoon moest overgaan tot de orde van de dag, omdat de zaak-Scholten en Dijkman als een interne CDA-aangelegenheid moet worden beschouwd. Hij benadrukte dat door het uittreden van de twee CDA'ers de meerderheid waarop het kabinet in de Kamer steunt niet we zenlijk is aangetast. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Uit de notitie van minister De Koning blijkt dat het kabinet blijft streven naar een gelijke ontwikkeling van inkomens van werknemers in de marktsector (het particulier bederijfsleven) en de collectieve sector. Dat geldt trouwens ook voor de sociale uitkeringen. Niettemin kan er volgens het kabinet aanleiding zijn tot structurele aanpassingen in de inkomensverhoudingen in de collectieve sector naar aanlei ding van pakketvergelijkend onderzoek en herziening van het stelsel van sociale zeker heid. Ook spelen de ontwikke ling van het aantal werkne mers in de collectieve sector en de financiële mogelijkhe den van de overheid een rol bij de vraag of parallele ont wikkeling mogelijk is. Een bij drage aan deze ontwikkeling kan arbeidsduurverkorting le- Een verdere stijging van belas ting en premies moet, mede met het oog op het functione ren van de arbeidsmarkt, vol gens het kabinet worden voor komen. Een verdere nivelle ring via belasting en premies tot aan het niveau van twee maal modaal (bruto 72.000 gul den) acht het ongewenst. Mede daardoor zullen ook van de minima offers moeten worden gevraagd, zo wordt gesteld. Het kabinet vindt dit redelijk als het gaat om inkomenstrek kers die niet tot de zwakkeren in de samenleving behoren omdat hun inkomen slechts een deel van het huishoudin- komen is. De tot nu toe gehanteerde overzichten van koopkrach tontwikkelingen voldoen niet, zo wordt voorts in de Inko mensnotitie vastgesteld. Ze richten zich teveel op enigs zins willekeurige inkomensni veaus, waarachter verschillen de aantallen inkomenstrek kers schuil gaan en op te korte periodes. Wat dit laatste be treft wordt een overzicht over tien jaren gegeven. Daaruit blijkt, dat de koopkracht (ex clusief incidentele loonontwik keling) van de hogere werkne mersinkomens (tweemaal en viermaal modaal) in die perio de steeds is gedaald. Voor de minima zijn vanaf 1980 dalin gen opgetreden. Hun koop kracht is nu op het peil van 1975. De koopkrachtontwikke ling van ambtenaren en parti culiere werknemers is globaal gezien tussen 1972 en 1982 niet noemenswaardig verschillend, maar in 1983 was er voor de ambtenaren, met name de ho gere, een verslechtering. AMSTERDAM Het Heineken-concern krijgt misschien al vandaag het bedrag aan teruggevon den losgeld van justitie te rug. Het gaat om ongeveer driekwart van het betaal de losgeld, dat naar wordt aangenomen ƒ35 miljoen bedroeg. De rest is nog steeds spoorloos. Het ge bruikte losgeld is gemerkt en zal daarom zeker uit de roulatie worden genomen. Opnieuw is gebleken dat de daders met de voorbe reiding van de ontvoering maandenlang bezig zijn geweest. Dit blijkt volgens officier van justitie mr.H.Wooldrik onder meer uit het feit dat de auto's, die bij de ontvoe ring op 9 november in Amsterdam zijn gebruikt, al in juli van dit jaar zijn gestolen. Verder is bekend geworden dat de ontvoerders al in juni handboeien zochten. Gebleken is dat de hoofdverdachte in de ontvoeringszaak-Heineken, de inmiddels gearresteerde Robby G. (34) toen al bij een smid in Driebergen, de 35-jarige C.P. de Vries, handboeien bestelde. Door allerlei omstandigheden heeft de smid deze order ech ter niet uitgevoerd. De Vries werd voor die op dracht gebeld door een man, die zich Berkien uit Nieuwe- gein noemde. „Hij vroeg me of ik oude Middeleeuwse hand boeien kon maken, omdat hij een verzameling had waarin zo'n stel nog ontbrak. Ik zei: het is goed, maar kom dan even langs met een tekening. Dat zou hij doen. De volgende morgen om elf uur stond hij inderdaad bij me op de stoep, maar zonder tekening. Die heb ik toen voor hem gemaakt", aldus De Vries. De smid maakte de volgende morgen op aanwijzingen van G. een globale schets van hoe de handboeien er moesten uit zien. G. vond dat prima, maar stelde wel een speciale eis, dat er ogen moesten worden aan gebracht voor de bevestiging van een ketting en voor een hangslot. G. vertrok, liet een telefoon nummer in Nieuwegein achter en vroeg aan De Vries om te bellen als de boeien klaar zou den zijn. Dat is er door de drukte nooit van gekomen De smid vergat het hele voor val tot hij vorige week de fo to's van de nog voortvluchtige ontvoerders in de krant zag staan. Op een ervan herkende hij Robby G. De smid is in middels door de politie uitvoe rig verhoord. Aanduidingen Het kabinet wil de tot dusver gebruikelijke aanduidingen van inkomensniveaus mini mum, modaal enz. niet meer hanteren in de overzich ten van koopkrachtontwikke ling omdat deze geen inzicht geeft in de aantallen inkomen strekkers voor wie een be paald koopkrachteffect geldt. Zo verdient in het bedrijfsle ven 8 pet van de werknemers een minimum(jeugd)loon, 32 pet behoort tot de groep van minimum tot modaal en 54 pet zit tussen modaal en tweemaal modaal. Slechts 5 pet heeft een inkomen tussen twee- en drie maal modaal, een half procent tussen drie- en viermaal mo daal en eveneens een half pro cent zit boven viermaal mo daal. Deze laatste groep beslaat ongeveer 10.000 werknemers (exclusief directeuren) op een totaal van drie miljoen werk nemers in loondienst. Beter, maar nog niet volmaakt, is een methode, waarbij wordt uitge gaan van een gemiddeld inko men per 10 pet-groep. Dan ziet men het koopkrachteffect voor een gelijk aantal mensen. PROFESSOR K. GILL BIJ AANVAARDING AMBT: Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. 2SUTCCU Pc Ctvtl EN kan ferótgfiuiKEW /VLS GEN SOCfirI ".Fv/JtHT, De^etiK ZALAC AECégNoeajNi LEIDEN „Het is niet verwonderlijk dat ver driet in de geneeskunde een verwaarloosd onder werp is. Zowel de ontwik keling van de techniek als de natuurwetenschappelij ke benadering hebben im mers vanaf het begin van de twintigste eeuw in toe nemende mate de wester se geneeskunde bepaald". Dit zei professor dr. K. Gill vanmiddag bij de aanvaarding van zijn ambt van gewoon hoogleraar in de huisartsgeneeskunde aan de Leidse universiteit. De oratie van Gill was ge titeld „Er is een weten Van verdriet." Dokters hebben in de uitoefe ning van de praktijk erg veel te maken met verdriet. Toch is er bijzonder weinig over te vinden in de medische vaklite ratuur. Voor het begrijpen van gezonde mensen en het bege leiden van zieken kan enige kennis van deze universele, menselijke gemoedstoestand echter uiterst belangrijk zijn, meent Gill. De Engelse onderzoekers Par- kes en Young hebben nage gaan hoe het weduwnaars is vergaan na de dood van hun vrouw. Zij ontdekten dat het sterftecijfer gedurende de eer ste zes maanden na het verlies van hun echtgenotes veertig procent hoger lag dan het sterftecijfer van gehuwde mannen van dezelfde leeftijd. De grootste toename werd ver oorzaakt door hartinfarcten. In de Voorrede van zijn Deca- merone (1349) heeft Boccaccio vier verschijnselen met ver driet in verband gebracht. Hoewel hij over liefdesver driet schreef, zijn zijn opvat tingen nog altijd het overden ken waard, meent Gill. Deze vier verschijnselen hebben be trekking op: verdriet als le vensbedreigende situatie, het levensreddende aspect van non-professionele troost, de in vloed van de tijd als helende factor en het verschil dat er zou bestaan tussen mannen en vrouwen in het beleven van verdriet. Volgens Gill houdt Tsjechows verhaal „Verdriet" een aantal lessen in voor dokters: tijd ne men voor de ander, luisteren, dat als een machtig wapen te gen psychomatische aandoe ningen kan worden be schouwd. Het gesprek is een van de beste psychofarmaca. De tijd- als helende factor is een ongenuanceerd antwoord op de vraag hoeveel tijd een mens nodig heeft om zijn ver driet te verwerken, aldus Gill. De uitdrukking „De tijd heelt alles" moet nog aan een kri tisch oordeel worden onder worpen. Dr. Karei Gill werd in 1923 in Utrecht geboren. Na zijn diensttijd vestigde hij zich als huisarts in Zwammerdam. In 1973 promoveerde hij op het onderwerp „Sociaal-verlos kundige verkenningen" en werd hij lid van het College van Advies en Bijstand van de Gezondheidsraad. Vanaf 1979 is hij hoofdredacteur van Huisarts en Wetenschap. Dr. Gill is vice-voorzitter van de Beraadsgroep Huisartsgenees kunde van de Gezondheids raad en opvolger van professor dr. G.J. Bremer.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9